De grens van oorlog is overschreden Amerikaanse senaat met Johnsons maatregelen akkoord JAPANSE REGERING KEURT AANKOOP „WILLEM BARENDSZ" GOED HET WEER CHINA WAARSCHUWT DE VERENIGDE STATEN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6270 DE MOORD IN ROTTERDAM Verdachte Van L. in vrijheid gesteld STANLEYSTAD IN HANDEN DER REBELLEN T. V.-vraaggesprek met Soekarno MINISTER LUNS IN INDIA Hoogwater Weerbericht Zon-en Maanstanden Zelfverdediging" Chinese aanvai Vrede op het spel Waarom Gematigde Sow jet-kritiek Engeland achter de Verenigde Staten Amerikaanse verliezen Moskou en de crisis in Zuidoost-Azië Noordvietnamese nota Frankering bij abonnement: Terneuzen Dïrecfenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— ner kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 nt. Losse rirs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De officier van justitie, mr. De commissie voor buiten landse zaken en die voor de strijdkrachten van de Ameri kaanse senaat hebben donder dag met zeer grote meerderheid een motie aangenomen, ivaarin zowel namens de democratische als de republikeinse partij goed- Naar uit goede bron verluidt, wordt in de omgeving van Stan- leystad gevochten tussen rege ringstroepen en opstandelingen. De stad zou geheel in banden der rebellen zijn, die talrijk en goed bewapend zouden zijn. Premier Tsjombe heeft zijn reis naar Katanga, die hij don derdag zou beginnen, uitgesteld, aldus is officieel bekendgemaakt. Uit Manono, 500 km ten noor den van Elisabethstad, zijn alle Europeanen geëvacueerd. DE NIEUWE LOEJVIOEMBA In Leopoldstad is een uitzen ding van radio-Star.leystart opge vangen waarin de opstandelin genleider Soemialot zei: „Ik ben de nieuwe Loemoemba". „Loemoeba heeft gezegd, dat er iemand die sterker is dan hijzelf zou komen om zijn werk te voltooien: die man ben ik", aldus Soemialoot. Men weet in Leopoldstad niet of Soemialot zich in Stanleystad bevindt of dat een bandopname van hem werd uitgezonden, maar door de uitzending is wel alle twijfel weggenomen wie achter de opstandelingen in Stanleystad zit. In diplomatieke en regerings kringen in Leopoldstad neemt men aan, dat dinsdag een klein aantal volgelingen van Soemialot de stad was binnengedrongen en dat vele opstandelingen in ds stad zich bij hem hebben aange sloten. keuring wordt gehecht aan de door president Johnson in Zuid Oost-Azië bevolen militaire maatregelen. Alleen de democratische se nator Wayne Morse, lid der com missie voor buitenlandse zaken, stemde tegen de motie, die hij als een „oorlogsverklaring op korte termijn in Azië" be schouwde. De motie werd aangenomen, nadat minister Rusk erop had aangedrongen bij de communis tische landen geen enkele twij fel te laten bestaan omtrent de eensgezindheid en vastberaden heid van het Amerikaanse volk om Zuidoost-Azië tegen de com munistische agressie te verdedi gen. In de motie wordt o.m. ge zegd, dat de Noordvietnamese aanvallen op Amerikaanse oor logsschepen onderdeel uitmaken van een opzettelijke en systema tische campagne van het Noord vietnamese communistische re giem tegen zijn nabuurlanden en de daarmee verbonden landen. „Het congres onderschrijft en steunt de vastberadenheid van de president als opperbevelheb ber, om alle noodzakelijke maat regelen te nemen, elke gewapen de aanval tegen de Amerikaanse strijdkrachten af te slaan en verdere agressie te voorkomen". De Verenigde Staten beschou wen het behoud van de inter nationale vrede en veiligheid in Zuidoost-Azië als vitaal voor hun nationale belang en de wereldvrede, aldus de motie. Vanavond zal de A.V.R.O. in haar actualiteitenrubriek een ge filmd vraaggesprek uitzenden met de Indonesische president Soekarno. Interviewer is Joop van Tijn. Tevens zal het film verslag van het bezoek van mi nister Luns aan Indonesië op het scherm worden gebracht (circa 21,40 uur). De Japanse regering heeft aan drie vooraanstaande Japanse walvismaatschappijen toestem ming verleend om gezamenlijk Nederlands enige walvisvaarder, de „Willem Barendsz"aan te kopen, zo heeft het directoraat voor de visserij in Tokio ver klaard. Zoals bekend heeft de Kyo- kuyo Hogei Kaisha, één van de drie maatschappijen, enige tijd geleden met de Nederlandse maatschappij voor de walvis vaart een voorlopige overeen komst gesloten om de aan het schip verbonden vangstrechten voor 480 walviseenheden aan te kopen. Dit contract gold onder voorbehoud van Japanse over- heidsgoedkeuring voor de trans actie. De ondertekening van het definitieve contract tussen de drie Japanse maatschappijen en de Nederlandse eigenaar van het schip wordt op korte termijn verwacht, aldus het directoraat. Hierdoor zal de Japanse vangst limiet worden verhoogd van 46 procent tot 52 procent, overeen komende met 4.160 blauwe wal viseenheden. De directie van de Nederland se maatschappij voor de walvis vaart verklaarde tegenover het A. N. P. dat zij gisteren nog geen enkel bericht uit Japan had ont vangen, waaruit zou kunnen blijken dat de overheidsgoed- keuring inmiddels is verleend. Zoals gemeld loopt het contract met de Japanse maatschappijen vandaag, 7 augustus, af. De Jong, die belast is met het onderzoek in de moordzaak IJs- clubdwarsstraat te Rotterdam, acht geen gronden meer aan wezig om het voorarrest te ver lengen van de 23-jarige bouw kundig tekenaar Ad van L., die ervan werd verdacht in de nacht van 22 op 23 juli de lerares Elly Hagers (26 jaar) met een broodmes om het leven te heb ben gebracht. Van L. verbleef sinds vorige week woensdag in het huis van bewaring in Rotterdam. REDDINGSWERK IN CHAMPAGNOLE GAAT DOOR Minister Luns heeft woensdag in Nieuw Delhi verklaard, dat de hulp van het westen aan de onderontwikkelde landen gezien hun behoeften onvoldoende is, zo meldt P.T.I. (Press Trust of In dia). In een toespraak tot de India se raad voor wereldaangelegen heden zei mr. Luns, dat Neder land voorstander is van nauwere samenwerking tussen ontwikkel de en minder ontwikkelde lan den. „In de wereld van vandaag kunnen grove ongelijkheden niet lang bestaan", aldus de minister. Hij was van mening dat India en Nederland zouden kunnen samenwerken om te komen tot een liberaal beleid en beter be grip tussen de naties. Het eerste gebied waarop kan worden samengewerkt, is dat wat de Kennedyronde wordt genoemd. Gunstige resultaten van deze besprekingen, waarbij wordt ge streefd naar verlaging van de invoerrechten met vijftig pro cent, zouden een nieuwe stimu lans voor de wereldeconomie betekenen. Mr. Luns sprak de hoop uit, dat India en Nederland niet al leen zouden voortgaan met het opheffen van economische ver schillen, maar ook met verbete ring van de verstandhouding tus sen de landen. KOELER Een depressie bij Schotland veroorzaakte belangrijke lucht drukdalingen boven West-Europa 't Bijbehorende koufront lag don derdagavond boven midden-Enge. land en veroorzaakte aldaar re gen. Gelijktijdig ontwikkelde zich boven midden-Frankrijk, waar de temperaturen tot 34 graden ste gen. een warmtelaag, die naar het noordoosten trekt. In de ko mende 24 uur zal zowel het kou front als de warmtelaag uit Frankrijk ons land bereiken. Dit zal tot gevolg hebben, dat 'er tij delijk enige regen zal vallen, ter- VRIJDAG 7 AUGUSTUS v.m. n.m. 1.18 1.38 1.53 2.13 2.33 2.53 2.43 3.03 ZATERDAG 8 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.06 2.26 Terneuzen 2.41 3.01 Hansweert 3.21 3.41 Walsoorden 3.31 3.51 wijl ook plaatselijk buien kunnen ontstaan, waarvan sommige ge paard kunnen gaan met onweer. De wind zal aanvankelijk zwak en veranderlijk zijn, maar later overwegend matig uit westelijke richtingen, waarmede dan koele re lucht binnenstroomt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond- Enkele buien Tijdelijk meer bewolking met enige regen of enkele buien, hier en daar mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk verandelijk, later in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. Koeler. ZON MAAN op onder op onder aug. 7 5.11 8.19 4.12 8.39 8 5.13 8.17 5.34 9.09 9 5.14 8.15 6.57 9.52 10 5.16 8.14 8.17 9.52 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Agressie van Amerika jegens Vietnam betekent agressie jegens China en het Chinese volk zal dan ook niet aarzelen het volk van Vietnam de helpende hand te bieden". Dit staat in een donderdag gepubliceerde verklaring van de Chinese regering, die door het officiële persbureau „Nieuw China" is verspreid. De Amerikaanse regering moet haar gewapende provocaties tegen de democratische republiek Vietnam en de schending van het Vietnamese grondgebied en luchtruim onmiddellijk staken, anders moet zij verantwoordelijk worden gesteld voor alle gevolgen die eruit zouden voortvloeien, aldus de verklaring. De grens van de oorlog is door Amerika overschreden, zo gaat de verklaring van Peking voort. De volksrepubliek Viet nam heeft het recht zich tegen de agressie te verdedigen en alle ondertekenaars van de ak koorden van Genève zijn ge rechtigd Vietnam daarbij te hel pen. In de Chinese verklaring wordt verder gezegd dat Noord-Viet- nam op 2 augustus, de dag van het eerste incident in de golf van Tonkin, uit zelfverdediging had gehandeld nadat een Ameri kaans oorlogsschip de territoriale wateren was binnengedrongen. Een tweede incident in de golf heeft zich nooit voorgedaan. Amerika zocht slechts een voor wendsel om Noord-Vietnam te bombarderen en de oorlog in Indo-China uit te breiden. China maakt tenslotte melding van incidenten die zich al eerder zouden hebben voorgedaan. Op 30 juli, aldus de verklaring, zijn Amerikaanse oorlogsschepen de territoriale wateren van Noord- Vietnam binnengevaren om de eilanden Hon Me en Hon Ngoe te beschieten. Op 1 en 2 augus tus hebben vliegtuigen een grenspost en een dorp in Noord- Vietnam dicht bij de grens met Laos gebombardeerd. Uit de verklaring wordt niet duidelük, wat de Chinezen op korte termijn denken te onder nemen. Volgens waarnemers kan de verklaring de basis vormen voor een spoedige Chinese aan val in de golf van Tonkin, of schoon zij geen enkele aanwij zing voor een ophanden zijnde actie tegen de Verenigde Staten bevat. Het kan ook zijn, dat de Chi nezen op deze wijze latere acties in geval van een verdere ver slechtering van de toestand in Indo-China willen rechtvaardi gen. De meeste dïploomaten in Peking rijn ervan overtuigd, dat China ondanks zijn dreigende woorden niet gaarne betrokken wil raken bij een rechtstreeks conflict met de Verenigde Sta ten in zuidoost-Azië, zeker niet wanneer het niet verzekerd kan zijn van Russische militaire steun. Het Volksdagblad, het officiële orgaan van de Chinese commu nistische partij, beloofde donder dag de noordviatnamezen alge hele steun tegen de Amerikaan se agressoors. De Amerikanen hadden met hun agressie tegen Noord-Vietnam de vrede in Azië en de gehele wereld op het spel gezet. De luchtaanval op Noord vietnamese bases was een „voor af beraamde daad". Het blad spreekt van het sinistere plan van de Amerikaanse regering om de oorlogsvlammen in Indo- China aan te wakkeren. Amerikaanse deskundigen bra ken zich woensdag en donderdag het hoofd over de motieven van de aanvallen op Amerikaanse torpedobootjagers in de golf van Tonkin. Tot een positieve conclusie konden zij niet komen. Een van de theorieën is, dat de Noordviet- namezen een militair conflict hebben willen uitlokken om een nieuwe internationale conferen tie over zuidoost-Azië te be werkstelligen, waarop dan over de neutralisatie van Zuid-Viet- nam naar hun denkbeelden zou kunnen worden gesproken. De Sowjet-afgevaardigde naar de ontwapeningsconferentie in Genève, Tsarapkin, heeft in de vergadering van donderdag in een door hem afgelegde verkla ring afkeuring uitgesproken over de Amerikaanse vergel dingsactie tegen Noord-Vietnam. Tsarapkin zei dat de Verenigde Staten een „zware verantwoorde lijkheid" op zich hebben geno men. In westelijke kringen in Genè ve acht men de verklaring „zeer gematigd" en men wees erop dat de Sowjet-afgevaardigde zich van een aanval op de Verenigde Staten had onthouden. De Britse minister van buiten landse zaken, Butler, heeft don derdagmiddag een langdurig on derhoud met premier Douglas Home, waarin de crisis rondom Vietnam, alsmede de situatie in zuidoost-Azië in het algemeen werden besproken. Na aflooop deelde minister Butler aan de pers mede, dat Engeland de Verenigde Staten in deze crisis zal blijven steunen, daaraan toevoegend hierover niet meer te kunnen zeggen. Het noordvietnamese pers bureau heeft donderdag bekend gemaakt, dat bij de Amerikaanse luchtaanvallen op bases aan de noordvietnamese kust acht Ame rikaanse straalvliegtuigen zijn Het incident in de Golf van Tongkin De Amerikaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, heeft tijdens een speciale zitting van de raad het incident in de Golf van Tongkin ter sprake gebracht. De foto toont v.l.n.r. de ver tegenwoordigers van de Sowjet- Unie, Engeland, Amerika (Ad lai Stevenson), Bolivia en Bra zilië. digd. Het persbureau haalde een communiqué van het noordviet namese militaire opperbevel aan. Van deze zijde was woensdag meegedeeld, dat er vijf Ameri kaanse toestellen waren neerge schoten. De Amerikanen hebben verklaard dat zij twee vliegtui gen hebben verloren. Het Russische regeringsblad „Izwestia" heeft donderdagavond de verklaring overgenomen, waarin communistisch China zegt dat de V. S. „de grens van een oorlog hebben overschre den". Opvallend was echter dat het Sowjetblad de passage, waarin wordt gezegd dat geen enkel socialistisch land werkeloos kan blijven, terwijl Nooord-V:etnam aan agressie blootstaat, er uit had gelaten. In een commentaar van „Iz westia" werd de opvatting ge huldigd, dat geen krachtsinspan ningen moeten worden gespaard om een heahte vrede in zuidoost- Azië te vestigen. De krachten van de vrede hebben alle kans om niet alleen te voorkomen dat de vlam van een conflict in zuidoost-Azië oplaait, maar ook om die vlam te doven, aldus Vi- kenti Matvejev, één van de be langrijkste commentators van het Russische regeringsorgaan. Intussen zet premier Chroesjt- sjov zijn inspectiereis door het binnenland normaal voort. Don derdag bezocht hij een stoeterij te Salsk in het gebied van Ros tov. Men verwacht dat de rond reis die maandag j-1. is begon nen. ongeveer drie weken zal duren. „Het ministerie van buiten landse zaken van de democrati sche republiek Vietnam veroor deelt met kracht en richt een protest tot de regering van de Verenigde Staten en ha&r knech- ten in Zuid-Vietnam en Laos we gens schending van de soeverei niteit en het grondgebied van de democratische republiek Vietnam en schending van de akkoorden van Genève van 1954 en 1962 over Vietnam en Laos," zo staat in de nota die Noordvietnam woensdag aan de twee voorzit ters van de Geneefse conferentie, de Sow jet-Unie en Groot-Brittan. nië, de landen die aan deze con ferentie hebben deelgenomen en de internationale controlecom. missie heeft gezonden, zo meldt het persbureau „Nieuw-China". In de nota wordt geëist, dat maatregelen worden genomen om „de Verenigde Staten en hun knechten" te dwingen, de akkoor den van Genève te eerbiedigen en „hun gevaarlijke provocaties" Mr. De Jong, die zijn beslis sing gisteravond in het paleis van justitie aan de Noordsingel te Rotterdam nam, verklaarde tegenover een verslaggever van het A. N. P. nadrukkelijk dat de opheffing van Van L.'s voor arrest geenszins betekent, dat deze in de zaak-IJsclubdwars- straat als verdachte van het dossier is afgevoerd. „Het onderzoek blijft inten sief doorgaan", zo zei mr. De Jong. Hij kon evenals later com missaris W. J. van de Kroef, chef van de recherche-afdelin gen van de Rotterdamse politie, geen mededelingen doen over de wijze waarop het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. In de weldadige zon. De negen geredde mijnwerkers uit Champagnole koesteren zich in het weldadige zonnetje, staan de op het balkon van hejt zieken huis in Champagnole. V.l.n.r.: Andre Jacques, Cotte- nos, David, André Martinet, Conus, Michel Martinet, Peyro- nel, Oliviers en Michel Jacaues. Donderdagochtend vroeg is in Champagnole de horizontale bo ring naar galerij 26 voltooid, maar geen spoor gevonden van de twee mijnwerkers die men daar hoopte te vinden. Enkele meters verder, achter een instor ting, kan nog een ruimte zijn. De redders trachtten een weg daarheen te banen. De burgemeester van Cham pagnole heeft bekendgemaakt, dat de hoop nog meer mensen levend uit de kalkgroeve te be vrijden, nagenoeg is opgegeven. onverwijld te beëindigen. De nota eist tevens, dat de Laotiaanse re- gering de Verenigde Staten niet langer toestaat, haar grondgebied als springplank te gebruiken voor aanvallen en provocaties tegen Noord-Vietnam. Volgens de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Xoean Thoey, zijn bij de lucht aanvallen vijf mensen gewond en vele huizen en andere bezit tingen vernield.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1