Scheldewater van invloed op onweersactiviteit? Nog overlevenden in mijn van Champagnole Provinciaal nieuws BOERENLEENBANK EINDHOVEN OPENT BIJKANTOOR IN TERNEUZEN HOOGSTENS VIER PROCENT LOONSTIJGING II 19€5 Pagina 2 Schietpartij Nicosia KERKDIENST Terneuzen Sas vast Kient A.O.W. WORDT OPGETROKKEN DE VRIJE ZEEUW Donderdag 6 augustus 1964 AARDENBURG, AXEL, SAS VAN GENT EN HULST GEVAARLIJKE ZONE BRAAKMAN BIJZONDER „DROOG" Er is een sterke aanwijzing dat de verdeling van de regenbuien in het zuidwesten van ons land niet willekeu rig is, maar zich in bepaalde gebieden concentreert. Met name is dit het geval juist achter de Noordzeekustlijn van Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen en het in het gebied van Sas van Gent, Axel en HulstRilland. Bij onweer blijken voorts enkele gebieden in Zuidwest-Neder land duidelijk in trek: de gebieden rondom Aardenburg en Hulst —Rilland. Dit zijn enkele conclusies uit de over 1963 verkregen gegevens uit het onweers- onderzoek, dat de meteorolo gische dienst van de vliegba sis Woensdrecht instelt. Doel van dit onderzoek, begonnen in april van het vorige jaar, is het verzamelen van ge gevens over de z.g. trekbanen van onweersbuien. Dit onder zoek vindt juist in Zeeuws- Vlaanderen, Zeeland, de Zuidhollandse eilanden en westelijk Nrd-Brabant plaats, omdat de zee-armen (Ooster en Westerschelde) een grote invloed op die trekbanen uit oefenen. Hoe groot, is thans nog niet te zeggen, want daarvoor duurt het onderzoek nog te kort. Het ligt in de bedoeling, dat het onderzoek de komende vier jaren zal worden voortgezet en zelfs is het niet uitgesloten, dat na de totstandkoming van de Deltawerken het gedrag van de onweersbuien opnieuw wordt nagegaan. Voor in siders staat vast, dat de aan leg van de Deltawerken in vloed heeft op de koers van het onweer. De totstandko ming van het Veerse meer is van invloed op de buien- en onweeractiviteit boven Nrd- Beveland, zo is reeds komen vast te staan. Waarnemingsnet compleet Het onderzoek geschiedt in nauwe samenwerking met het K. N. M. I. te De Bilt, met het meteorologisch weerinsti- tuut te Ukkel (België), met rijkswaterstaat (voor tempe- ratuurmetingen) en met het hydrobiologisch instituut te Yerseke. Aan het onderzoek wordt medewerking verleend door een groot aantal vrij willigers uit het betrokken gebied. „Het waarnemingsnet is nagenoeg compleet", aldus kapitein J. H. Boer van de meteo-dienst op de vliegba sis Woensdrecht, die leiding geeft aan dit grootscheeps opgezette onderzoek. Het aantal waarnemings- stations kon in de afgelopen maanden aanzienlijk worden uitgebreid, met name op het kleigebied in de betrokken streek. In het gebied rondom het Veerse meer is dank zij veel medewerking een extra dicht net opgebouwd, waar mee getracht zal worden de plaatselijke neerslagvariaties te onderzoeken. In het be trokken gebied zijn er thans in totaal 614 regenstations, 118 onweerstations en 15 tel lerstations, welke laatste tot taak hebben het aantal ont ladingen te registreren. Buienactiviteit in Zeeuws-Vlaanderen Van de regenbuien, die in 1963 zijn gevallen, werden door de meteorologische dienst op Woensdrecht 135 kaarten gemaakt, waarin on geveer 70.000 waarnemingen van neerslag werden ver werkt. Uit de over 1963 verkregen cijfers blijkt, dat de grootste buienactiviteit wordt gevon den in de volgende gebieden: Aardenburg, Oostburg en Zuidzande; een baan lopend van midden-Walcheren via Hoord-Beveland tot op Schou wen; omgeving Sloedam; een baan lopend van Sas van Gent via Axel, Hulst naar Rilland en van daar naar Breda; een baan-lopend van Ovezande naar Wemeldinge en de Hoekse Waard en ten z.o. van Dordrecht. Opvallend weinig buien activiteit is er geweest in de volgende gebieden: Biervliet, IJzendijke en Braakman; een strook door middèn-Zuid- Beveland en Tholen en tus sen Willemstad, Steenbergen, Roosendaal, Etten-Breda- Oosterhout. De Braakman polder schijnt bijzonder droog te zijn, evenals het noord westen van Noord-Brabant. Opmerkelijk is voorts het kleine relatief droge stuk grond rond Middelburg. Zeer duidelijk, zo leren de verkregen gegevens, springen het grote aantal onweers buien in het oog, dat zich heeft ontwikkeld in westelijk Zeeuws-Vlaanderen, met name rond Aardenburg. Bo vendien loopt van hier een onweersbaan via Vlissingen met een kleine onderbreking boven Noord-Beveland naar Zierikzee. Ook aan de Noord zeekust van Walcheren en Schouwen loopt een onweers baan. PRINSES IRENE MOET INSPANNING VERMIJDEN De Londense „Daily Express" meldt uit Madrid, dat jprinses Irene een gynaecoloog heeft ge consulteerd en overmatige in spanning moet vermijden. De „Daily Sketch" weet ook de naam van de gynaecoloog in Madrid te noemen en citeert een carlistische woordvoerder als volgt: „Ik kan geen commen taar geven. Het is waar dat de prinses zich ontziet. Zij en don Carlos nemen een korte vakan tie in Biarritz". ün Ontladingen Peilingen die woensdagochtend vroeg in de ingestorte kalksteen mijn Champagnole zijn genomen, hebben een „zekere hoop" doen ontstaan betreffende de mogelijk heid van een nog in leven zijn van de vijf andere mijnwerkers, die zich nog onder de grond bevin den. Men heeft met behulp van een Zwitsers luisterapparaat dat als het krachtigste ter wereld wordt beschouwd, een dof kloppen ge hoord, dat afkomstig kan zijn van de vijf. De burgemeester van Champag. nole, Pierre Socié, die dit tegen over verslaggevers verklaarde, voegde hier echter an toe dat de mogelijkheid tamelijk groot is dat het waargenomen geluid niet van de vijf nog vermiste mijnwerkers afkomstig is. Individueel onderzoek van de negen geredde mijnwerkers van Champagnole en de gegevens van bloedonderzoek en doorlichting wijzen uit, dat de algemene toe stand van de mannen volkomen bevredigend is, aldus heeft dokter Marti, woordvoerder van het me- disch verzorgingsteam gisteren meegedeeld. Later werd gemeld dat de negen geredde mijnwerkers uit het zie kenhuis zijn ontslagen. CHAMPAGNOLE De laatste geredde mijnwerker, de geblinddoekte voorman An dre Martinet, steekt zijn rechter hand omhoog, terwijl hij door helpers wordt ondersteund. Op een bijeenkomst met jour nalisten voerde voorman André Martinet het woord. „De instor ting deed zich zonder waarschu wing voor. Er was plotseling een oorverdovend lawaai van vallend gesteente en de lucht was vol stof. Wij werden door een hevige luchtverplaatsing tegen de wan- den van de galerij gegooid. Ik verzamelde mijn mannen en wij organiseerden ons ondergronds verblijf. Wij rantsoeneerden het licht v-an onze mijnlampen, zodat wij voortdurend enig licht hadden tot het moment dat men ons vond. Martinet zei dat koude en vocht de ergste vijanden van de ingesloten mannen waren ge weest. Wij hebben geen moment het vertrouwen verloren dat men ons zou vinden. De mannen te kenden de dagen aan op de mu ren van de kalksteenmijn. Marti net zei dat hij gedurende 18 jaar in de mijn werkzaam was ge weest. Hij had nog niet besloten of hij weer zou afdalen. Uit de eerste waarnemings reeksen over bliksemontla- dingen blijkt, dat zich een groot verschil voordoet in de aantallen bliksems ten zuiden van de Westerschelde verge leken met de rest van het onderzoekgebied. In Zeeuws- Vlaanderen komen veel meer ontladingen voor dan in de rest van de provincie of in Noord-Brabant. Kennelijk, aldus de meteo-dienst, heeft het Scheldewater grote in vloed gehad op de onweers activiteit, met name als het vloed is. Het gezegde, dat het onweer in bepaalde gevallen zuidelijk van de Schelde blijft hangen, schijnt een grond van waarheid te bevatten. Het onderzoek van kapitein Boer en zijn meteo-mannen zal zich de komende maanden richten op het zoeken van het verband tussen buien-activi teit en watertemperatuur, on weersactiviteit en eb en vloed, buienactiviteit en wind- richting en op de verande ringen in de bliksemfrequen- ties in onweersbuien tijdens passage van de zee-armen. Schadevergoeding voor lord Boothby De eigenaars van de Britse bladen „Daily Mirror" en „Sun day Mirror" hebben woensdag in het openbaar hun veront schuldigingen aangeboden aan lord Boothby en hem een scha devergoeding van 40.000 pond (ruim 400.000 gulden) gegeven. Vorige week had de 64-jarige lord in een ingezonden stuk in de „Times" de door beide bladen verspreide geruchten tegenge sproken, als zou hij een homo seksuele verhouding met een on derwereldfiguur hebben gehad. Cecil King, de president-direc teur van de „International Pu blishing Corporation", die de bladen uitgeeft, deelde in een verklaring mee, „tot zijn vol doening" te kunnen melden dat „elke aantijging van immorele aard tegen lord Boothby volko men ongerechtvaardigd is". De I.P.C. zal ook de kosten vergoe den die lord Boothby heeft moe ten maken om zich tegen de ge ruchten te verzetten. Van de schadeloosstelling zal hij 5000 pond schenken aan het naar Eduard de zevende genoem de ziekenhuis in Londen. MAN IN. OUDE MAAS VERDRONKEN Woensdagmiddag is in de Oude Maas bij Niftrik (gemeente Wijchen) de 29-jarige gehuwde M. S. uit Berlicum verdronken. De rijkspolitie zoekt nog naar het lijk van de man. In Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, heeft zich woensdag avond een schietpartij voorge daan die 40 minuten duurde en waarbij een burger werd ge wond. Het vuren begon toen Turkse Cyprioten een stelling nabij het niemandsland tussen hun wijk en die van de Griekse Cyprioten ontruimden. Deze stelling had den zij in de ochtend ingenomen, nadat Deense V.N.--militairen zich daaruit hadden terugge trokken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir AGENDA DONDERDAG 6 AUGUSTUS Terneuzen: Hotel „Centraal", 1.009.00 uur: Scheepvaart- tentoonstelling. VRIJDAG 7 AUGUSTUS Terneuzen: Hotel „Centraal", 1.009.00 uur Scheepvaart tentoonstelling. GEREF. GEMEENTE Vlooswijkstraat) DONDERDAG 6 AUG. Terneuzen: 3 uur en 7.15 uur Ds. Ligtenberg. Mede tengevolge van de toenemende bemoeiingen in de bank wereld, waarvan uiteraard ook de boerenleenbanken hun aandeel hebben gekregen, besloot het bestuur van de bank te Axel aan haar aldaar florerende kantoor een bijkantoor te Terneuzen ter beschikking van haar relaties te stellen. Men wist daar de hand te leg gen op een herenhuis in de Axe!- sestraat. Deze woning is door het architectenbureau Joh. J. Steel omgetoverd in een eenvoudige maar geriefelijke ruimte, waar de klanten alle service kunnen krijgen. Het uiterlijk van het gebouw kan als een aanwinst voor de omgeving worden gezien. DE OPENING Woensdagmorgen kwam een uitgebreid gezelschap onder lei- Pruimentijd in Zeeland Duizenden kilo's grote sappige vroege pruimen worden thans dagelijks aangevoerd op de Beve- landse fruitveilingen en in het bijzonder op de veiling in Kapelle-Biezelinge, waar in het begin van deze week dagaanvoe- ren waren van 60.000 kg prui men, hoofdzakelijk bestaande uit de rassen „Czar" (een blau we pruim) en „Ontario" (een geel-groene pruim). Er bestond een grote vraag naar deze pruimen. Ze werden verzonden naar alle delen van het land, maar in het bijzonder naar de grote steden in Holland en naar de vakantiecentra, voor al aan de kust. Voor de goede kwaliteiten van de gevraagde pruimerassen worden bevredigende prijzen be taald. De oogst is dit jaar niet groot, maar door de zon en de warmte is de kwaliteit uitstekend. De eerstkomende weken zullen de pruimen in Zeeland een belang rijke rol spelen bij de fruitaan- voeren op de veilingen, want de gehele maand augustus wordt deze fruitsoort aangevoerd. Eerste tanker meert aan Dow-pier Het eerste schip met grond stoffen voor het Dow-complex in Terneuzen wordt omstreeks 15 augustus a.s. aan de Schelde- pier verwacht. „De Stolt Wilmina", een 13.000 ton metende Noorse tanker, zal een uit Freeport (Texas) afkom stige lading in Terneuzen lossen. Hierbij zal voor de eerste maal gebruik worden gemaakt van het op de Scheldepier aangebrachte buizensysteem, dat het laden en lossen van tankschepen in korte tijd mogelijk maakt. De aankomst van de eerste tanker met grondstoffen uit de V. S. betekent tevens dat de Dow-Scheldepier medio augus tus definitief in gebruik wordt J eugdvakantieweek In de week van 17 t/m 21 augustus wordt in Terneuzen weer een jëugdvakantieweek ge organiseerd. De deelname staat open voor jongens en meisjes van acht tot veertien jaar. Het programma ziet er als volgt uit: Maandag 17 augustus 13.30 uur: parkeerplaats Zuider sportpark skelterwedstrij- den. Dinsdag 18 augustus 8.30 uur: Scheldebad zwem wedstrijden voor jongens en meisjes afzonderlijk. 13.30 uur: hoofdveld Zuidersport park: atletiekwedstrijden (hardlopen en verspringen) voor jongens en meisjes. woensdag 19 augustus 8.30 uur: hoofdveld Zuidersport park: hindernislopen voor jongens en meisjes. 13.30 uur: nabij vijver Zuider sportpark: oriëntatierit. Donderdag 20 augustus 's Morgens thuis versieren van fietsen, autopeds e.d. 13.30 uur: Circusvoorstelling, bij goed weer parkeerplaats Zuidersportpark; bij slecht weer garage N.V. De Hoop, ingang eind Kerkhoflaan. Vrijdag 21 augustus 13.30 uur: Verzamelen bij de vij ver Zuidersportpark voor optocht versierde fietsen, autopeds e.d. Het inschrijfgeld bedraagt 1. Voor dit bedrag kan de gehele dag aan het programma worden deelgenomen. Met medewerking van de hoof den der scholen zijn aan alle leerlingen in voornoemde leef tijdsgroep op de scholen in- schrijfkaartën uitgereikt, welke bij diverse leden van het comité kunnen worden ingeleverd. Leerlingen welke hun kaart nog niet hebben ingeleverd, kunnen deze alsnog op een van onderstaande adressen afgeven: Jacob Catsstraat 15, Azaleastraat 21, Marijkestraat 11, Vlooswijkstraat 49, Erasmusstraat 2, Koninginnelaan 15 TE SLUISKIL Vinkenstraat 43, Bosjesweg 1. Zilveren ambtsjubileum Morgenvoormiddag om elf uur zal de heer W. P. Visser gehul digd worden op het gemeente huis. De heer Visser, opperwacht meester van de rijkspolitie te Sas van Gent, zal dan vijf-en- twintig dienstjaren bij de poli tie hebben. De heer Visser begon zijn loopbaan op 7 augustus 1939 toen hij in dienst trad bij het korps politietroepen. Op 15 augustus 1940 schakelde hij over naar de marechaussee. In de oorlogs jaren werd hq benoemd te Sas van Gent. Op 1 december 1949 werd hij benoemd tot postcommandant te Hoek en tien jaar later, op 1 januari 1959, werd hij opper wachtmeester. Nu staat opperwachtmeester W. P. Visser reeds van 1 januari 1960 weer in Sas van Gent als rayoncommandant en vervan gend groepscommandant. Morgen (vrijdag) zal het voor de heer Visser een drukke dag worden, want behalve de huldi ging die hij zal ondergaan van 11.00 uur tot 12.00 uur op het gemeentehuis, zullen vele men sen hun gelukwensen komen aanbieden op de receptie ten huize van de heer Visser. De receptie aan de woning van de opperwachtmeester is van 1516 uur. Bejaardenwoningen Het staat nu wel vast, dat de bejaardenwoningen aan het Rij- senburg die een onderdeel vor men van het bejaardencentrum te Sas van Gent, half augustus zullen worden opgeleverd. De 12 bejaardenwoningen vor men een complete zijvleugel van het bejaardenhuis, waarin de be woners afzonderlijk wonen en zich toch één voelen met de rest van het tehuis. ding van de heer M. L. M. IJse- baert, als voorzitter van let be stuur der boerenleenbank te Axel, voor het gebouw bijeen. Hier stond het 3%-jarig zoontje van de kassier Niek Vermunt met een kussen gereed, waarvan burgemeester Rijpstra van Ter neuzen de sleutel afnam die toe gang gaf tot het kantoor. Behalve burgemeester Rijpstra waren o.m. aanwezig wethouder M. de Vos; het bestuur van de boerenleenbank te Terneuzen en de kassier mr. C. C. Wabeke; de secretaris van de Kamer van Koophandel de heer A. Hendrik- se; de heer W. Ko-ster voor de Z.L.M.; de heer P. Vercauteren voor de N.C.B. en de rechtskun dige van de bank mr. G. Tichel man. De heer IJsebaert sprak de aanwezigen toe en dankte in de eerste plaats de burgemeester van Terneuzen voor de officiële opening. Hij wees er op dat de boerenleenbank begonnen was als dienstverlenend instituut voor de agrariërs, maar dat de rela tiekring zich regelmatig heeft uitgebreid. WAAROM TERNEUZEN? Als men de vraag zou stellen waarom wij zoveel moeite heb ben gedaan om een dependance in Terneuzen te krijgen, dan is deze vraag vlug beantwoord. De dynamiek in de kanaalzone waarvan Terneuzen de grootste gemeente is, doet verwachten dat hier veel mensen gediend zullen zijn, wanneer wij onze service voor hen openstellen. Dit bankgebouw hadden wij niet zo snel kunnen realiseren, als wij niet de volledige mede werking hadden gekregen van het gemeentebestuur van Ter neuzen. Mr. Rijpstra feliciteerde het bestuur met de totstandkoming van dit kantoor. Er gaat tegen woordig nogal wat om in de bankwereld en gezien de plaats welke Terneuzen inneemt in de ontwikkeling van Zeeuws-Vlaan deren, is het begrijpelijk, dat de boerenleenbank Eindhoven ook een kantoor in Terneuzen wilde hebben. Dat het gebouw in de Axelsestraat is gevestigd, wekt geen verwondering, omdat deze voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) straat een schakel is tussen het oude en het nieuwe Terneuzen. Wij wensen u, mijnheer IJse baert, met uw bank in Terneu zen een goede toekomst,aldus mr. Rijpstra. DINER Na de officiële opening ver enigden de genodigden zich met het bestuur aan een welverzorgd diner in hotel „Rotterdam". Hier werden tafelspeeches ge houden door de voorzitter, door burgemeester Rijpstra, de heer Oosterwaal van de centrale bank te Eindhoven, de heer P. Ver cauteren namens de N.C.B., mr. Wabeke als vertegenwoordiger van de boerenleenbank Utrecht en door mr. Tichelman als rechtskundige. Van alle zijden werd de hoop uitgesproken, dat voor het nieu we kantoor in Terneuzen een goede toekomst zal zijn wegge legd. De heer IJsebaert dankte alle sprekers. Hij hoopte dat de Ver wachtingen verwezenlijkt zullen worden. s Middags werd in het kan toor een druk bezochte receptie gehouden. Het is nog lang geen „Prins jesdag", maar achter de scher men wordt met man en macht gewerkt om de rijksbegroting op de derde dinsdag in september kant en klaar op de tafel van de Tweede Kamer-voorzitter te kunnen deponeren. Reeds thans weten enkele bla den, die blijkbaar over goede relaties in Haagse regeringskrin gen beschikken, haarfijn te ver tellen wat er uit het bekende koffertje van de minister van financiën te voorschijn zal komen. De regering zou het ten aam zien van enkele belangrijke pun ten eens zijn. De A.O.W.-uitkering zal tot een sociaal minimum worden op getrokken. Daartoe wordt 200 miljoen uit de schatkist geno men, mede om de premiedruk vooral voor de zelfstandigen niet al te zwaar te maken. Als een compensatie voor de te verwachten premieverhoging zal reeds in 1965 een gedeelté- lijke belastingverlaging worden doorgevoerd. Zoals bekend stelt de regering zich voor, onvoor ziene omstandigheden voorbe houden, een totale belastingver laging van een miljard te reali seren. Met het oog op de gevaren van overbesteding zal in 1965 hoogstens vier procent loonstij ging worden toegestaan. Een loonstop wordt (nog) niet over wogen. De uitgaven van de rijks-, de provinciale en de gemeentelijke overheid dienen zoveel mogelijk te worden beperkt. De woningbouw blijft de hoog ste prioriteit genieten. Tenslotte zou voor de land bouw minder geld worden uit getrokken. Op dinsdag 15 september zul len we zien wat er nog méér uit de bus komt. Epton in staat van beschuldiging De 32-jarige communistische negerleider William Epton," die op 25 juli werd gearresteerd toen hij een mars door de New- yorkse negerwijk Harlem tracht te te leiden ondanks een verbod van de politie daartoe, is woens dag officieel in staat van be schuldiging gesteld wegens het bepleiten van de omverwerping van het bestuur van de staat New York met geweld en het aanzetten tot moord op politie mannen en rechters. Epton is leider van Harlems progressieve arbeidersbeweging en heeft zelf in het openbaar verklaard, com munist te zijn. Hij kan op ge noemde beschuldigingen veroor deeld worden tot twintig jaar gevangenisstraf. De arbeidersbeweging die Ep ton leidt, is pro-communistisch en staat aan de zijde van Peking in het ideologische geschil tus sen Russen en Chinezen. De tenlastelegging is geba seerd op een rede die Epton op 15 juli heeft gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2