25 patrouillevaartuigen vernietigd Het weer DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6269 Geen burgers Vergelding Pns. Je'inson: Kwestie voor de Veiligheidsraad Herhaalde Noordvietnamese aanval Militaire versterkingen Jachtbommen werpers aangekomen Radio-Moskou Ro ve rsaa n va i i en Reactie yara Tass o|5 Amerikaans optreden De viootsterkte van Noord-Vietnam Japan „geschokt" Franse commentaren Hoogwater Weerbericht Maanstanden Fraafiering bij abonnement: Temeuzen Direeïenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redacöe-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maair" f 2.—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot f uur v.m. Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Viëtnam WÊÊsmmÊmmmm De Amerikaanse minister van landsverdediging, Robert MeNa mara, heeft woensdagochtend te Washington op een persconferen tie medegedeeld dat Amerikaanse vliegtuigen dinsdagnacht bi aan vallen op Noordvietnamese bases van motortorpedoboten hebben uitgevoerd. Hierbij zijn twee toestellen verloren gegaan en twee beschadigd. De twee verloren gegane vliegtuigen zijn door Nuordvietnamees luchta fweergeschut omlaaggehaald. MeNamara deelde verder mede dat een 25 patrouillevaartuigen, die hun thuishaven hadden in de aangevallen bases, zijn vernield. Op een der bases is negen tien de van de opgeslagen hoeveelheid brandstof in vlammen opgegaan. De aanvallen die vier tot vijf uur hebben geduurd, weiden van geringe hoogte uitgevoerd. MeNamara gebruikte op de persconferentie, die door alle Amerikaanse televisiestations werd uitgezonden, een grote kaart om de aangevallen bases aan de noordvietnamese kust, die aan de golf van Tonkin is ge legen, aan te wijzen. In antwoord op vragen ver klaarde hij dat zich geen door burgers bewoonde plaatsen in de omgeving van de aangevallen bases bevinden. MeNamara zei dat hij geen verklaring kon geven voor de noordvietanmese aanvallen op de Amerikaanse onderzeebootjagers Maddox en Turney Joy. Dit wa ren onuitgelokte aanvallen- Onze schepen opereerden duidelijk in internationaal zeegebied, ver klaarde hij. Hij deelde mede dat de G4 nachtelijke luchtaanvallen zijn ondernomen door vliegtuigen van de vliegdekschepen Ticondc- roga en Constellation van de Amerikaanse zevende vloot. Het betrof een vergeldings- aanval voor de onuitgelokte noordvietnamese acties op twee en vier augustus waarbij op twee dezer de torpedobootjager Mad dox en op vier augustus de on derzeebootjagers Maddox en Turney Joy onverhoeds door noordvietnamese motortorpedo boten werden aangevallen, aldus de Amerikaanse minister van landsverdediging. President Johnson heeft dins dagavond in een televisietoe spraak meegedeeld dat Amerika de kwestie van de noordvietna mese aanvallen op Amerikaanse marineschepen aan de veilig- he'dsraad zal voorleggen. Johnson heeft het congres ge- vraagd een resolutie goed te keu ren waarin het zich schaart ach ter het voornemen van de rege ring om alle maatregelen te ne men die nodig zijn voor het hand haven van de vrijheid en de ver dediging van de vrede in zuid- oost-Azië. De herhaalde gewelddaden te gen de Amerikaanse strijdkrach ten eisen een positief antwoord en dat antwoord wordt gegeven op dit moment, aldus de presi dent. Hoewel de anderen ze ver geten schijnen te zijn zijn wij ons bewust van de risico's van een uitbreiding van het conflict, maar wij zoeken nog steeds geen strijd op grotere schaal". President Johnson vervolgde: Deze nieuwe daad van agressie, die rechtstreeks tegen onze strijdkrachten was gericht, heeft ons overtuigd van het belang van de strijd voor vrede en veiligheid in zuidoost-Azië. De vastbeslo tenheid van alle Amerikanen om al onze verplichtingen jegens volk en regering van Zuid-Viet- nam na te komen wordt door die gewelddaad nog groter. Hte Amerikaanse optreden tegen oorlogsschepen en militai re installaties van Noord-Viefc- nam zal voorlopig een beperkt karakter dragen. Aan het begin van zijn toe spraak schetste de president het gebeurde in de golf van Tonkin als volgt: „De eerste aanval op de torpedobootjager Maddox van 2 augustus is dinsdag herhaald door een aantal oorlogsschepen die torpedo's afschoten op twee Amerikaanse torpedoboot jagers. Deze en de onderscheunings- vliegtuigen zijn dadelijk tot ac tie overgegaan in overeenstem ming met de orders, die ik na de eerste daad van agressie heb ge geven. Wij geloven dat minstens twee van de aanvallende schepen, gezonken zijn. De houding van commandanten en bemanningen bij dit optreden is in overeen stemming met de hoogste tradi tie bij de Amerikaanse marine". Johnson zei dat congresleden van beide partijen hem hebben verzekerd, dat het congres zich met enorme meerderheid achter hem zal scharen. „Wij zijn niet van plan Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam, Amerikaans vliegtuigmoederschip Dit is een archieffoto van het Amerikaanse vliegtuigmoeder schip „Ticonderoga" dat de tor pedobootjager „Maddox" te hulp kwam toen deze in de Golf van Tonkin werd aangevallen door Noordvietnamese torpedoboten. aan te vallen, maar alleen de bases van de noordvietnamese torpedoboten of de plaatsen waar deze worden bevoorraad. Deze bevinden zich niet in de omge ving van Hanoi". Dit heeft de Amerikaanse minister van defen sie Robert MeNamara later op een persconferentie meegedeeld. Hij zei dat drie torpedoboten en misschien ook een vierde tot zin ken zijn gebracht. Wij dirigeren op het ogenblik aanzienlijke militaire versterkin gen naar zuidoost-Azië en bren gen manschappen uit Amerika naar het westelijk deel van de Stille Oceaan, aldus de minister. De minister wilde de omvang van de troepenverplaatsingen niet bekendmaken. Wel zei hij, dat het personeel van alle drie de wapens betreft. Voorlopig be staat nog niet het voornemen troepenversterkingen naar Zuid- Vietnam te zenden, zei hij. Toen de torpedobootjagers Maddox en Turner Joy werden aangevallen, bevonden zij zich 65 mijl uit de noordvietnamese kust. De torpedo's van de noordviet- namezen waren slecht gericht. Zij passeerden-op 100 tot 180 me ter afstand. Intussen zijn op een vliegveld bij Saigon nog 20 Amerikaanse jachtbommenwerpers van het type F-102 aangekomen die snel ler vliegen dan liet geluid. De toestellen kwamen van de Philip - pijnen. Volgens Thailandse militaire kringen zijn in Bankok 24 Ame rikaanse straalvliegtuigen gear riveerd. Al verscheidene maan den zijn twee Amerikaanse er- kaders jachtvliegtuigen m Thai land gestationeerd. Een Japans radiostation meld de dat 23 schepen van de Ame rikaanse zevende vloot de haven van Jokosoeka met onbekende betsemming hebben verlaten. Waarnemers in Washington zijn van oordeel dat de zevende vloot de kern van de Ameri kaanse strijdkrachten in zuid- oost-Azië en het westelijke deel van de Stille Oceaan vormt. In dat gebied zijn 229 000 militairen, duizenden vliegtuigen en ruim 190 oorlogsschepen gestatio neerd. De zevende vloot zelf om vat 125 schepen, waaronder vier vliegdekschepen en circa 60.000 officieren en manschappen. Twee "van deze vliegdekschepen bevin den zich in de golf van Tonkin, n.l. de Constellation en de Ticon- -deroga. De Bor' nme Richard en de Kearsage, die vooral is uit gerust voor de strijd tegen duik- Een Japanse regeringsfunctio naris heeft naderhand een ver klaring uitgegeven, waarin Ja pan zich achter de Amerikaanse acties in de golf van Tonkin stelt, maar waarin Japan tevens de hoop uitspreekt, dat de kwestie zo spoedig mogelijk wordt opge lost. Radio-Moskou heeft woensdag een bericht van zijn correspon dent te Hanoi omgeroepen, in houdend dat vliegtuigen, die af komstig waren van vliegdek schepen der Amerikaanse zeven de vloot, twee aanvallen op Noord-Vietnam hebben uitge voerd. De eerste van deze twee ro- versaanval'en werd te twaalf uur plaatselijke tijd boven het middelste deel van Noord-Viet nam uitgevoerd. De tweede vond 21/i uur later plaats. Het anel van de aanvallen was het uitvoeren van bombardementen en beschie tingen met boordwapens, aldus radio-Moskou. Dit radiostation meldde verder dat de „roofzuchtige bedrijvers van deze onuitgelokte aanval ge dwongen werden het luchtruim van de noordvietnamese demo cratische republiek te verlaten". lucht- en zeemacht, bezetten de steunpunten Japan, Formosa, Manilla en Saigon. Het zwakke punt in de gordel om communis tisch China is nu Zuid-Vietnam aangezien bij de verdeling in 1954 de golf van Tonkin hier niet bij werd gevoegd. Overigens wordt de huidige crisis om de golf van Tonkin in bevoegde Amerikaanse kringen in Washington niet beschouwd als vergelijkbaar met die om Cuba in oktober 1962 omdat thans niet de dreiging van een kernoorlog zou bestaan. De gezaghebbende Rursische kringen veroordelen de agressie ve actie van de V S. in de Golf van Tonkin, een optreden dat de gespannen toestand in zuidoost- Azië slechts verder kan vergif tigen, aldus een verklaring die het Sowjet-persbureau Tass woensdagavond verspreidde. Het Amerikaanse optreden tegen Noord-Vietnam kan tot een uitgebreid militair conflict leiden met alle gevaarlijke gevol gen vandien. De verantwoorde lijkheid voor dergelijke gevolgen berust bij de V. S., aldus Tass. Het persbureau noemt de aan wezigheid van Amerikaanse strijdkrachten in de Golf van Tonkin gevaarlijk. Waarom, zo vraagt Tass zich af, zijn de Amerikaanse oorlogs schepen en -vliegtuigen in de Golf van Tonkin verschenen, op vele duizenden kilometers van da Amerikaanse kust? Het is alge meen bekend, dat aan deze Golf alleen de democratische repu bliek Noord-Vietnam en de volks republiek China zijn gelegen. De volkomen ongerechtvaardigde aanwezigheid van Amerikaanse vloot- en luchtmachteenheden en het patrouilleren langs buiten landse kusten kan niet anders worden gezien dan een openlijk vijandige daad tegenover de lan den in dit gebied, aldus het Rus sische persbureau. De vernieling van een 25-tal noordvietnamese patrouilleboten door Amerikaanse vliegtuigen betekent een zware slag voor de toch al kleine vloot van Noord- Vietnam. Volgens de laatste ge gevens beschikt deze republiek over 49 patrouillevaartuigen, waaronder 16 motortorpedoboten en 30 kanonneerboten. Geen van deze schepen zou een grote ton nage hebben. Ze zijn alle van Russische makelij. Amerikaanse nationale veiligheidsraad hijeen De Amerikaanse nationale vei ligheidsraad is in Washington bijeengekomen ter bespreking van de incidenten in de Golf van Tonkin, waarbij de torpedoboot jager „Maddox" zondag en dins dag is aangevallen. Op de foto v.l.n.r.: Ball, onder minister van buitenlandse za ken; Dean Rusk, minister van buitenlandse zaken; president Lyndon Johnson en Robert Me Namara, minister van defensie. wm 4 ■ill bóten, bevinden zich noordelijker in de Stille Oceaan. MeNamara noemde de aange vallen bases als die van Hon Say Loc Chao, Phuc Loi en Quang Khe. De aangevallen opslag plaats van benzine, waarin zich veertien tanks bevonden, ligt na bij Phuc Loi. De aanval werd in de nacht van dinsdag op woensdag onder slechte weersomstandigheden en bijeen laag hangende bewolking uitgevoerd. De Amerikaanse vliegtuigen ontmoetten een hevig vuur der luchtdoelartillerie, vooral van de basis Hon Gay. De Amerikaanse minister zei dat de luchtaanvallen het aan Noord-Vietnam duidelijk hebben gemaakt dat de Verenigde Sta ten het recht van hun schepen om in volle zee te opereren, zui- handhaven. Hij voegde hieraan toe: Wij willen verder aanvallen van noordvietnamese motortor pedoboten op Amerikaanse oor logsschepen voorkomen. Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken zegt „ge schokt" te zijn door de krachtig? toon van president Johnsor.s ver klaring over vergelding voor de aanvailen op Amerikaanse oor logsschepen in de golf van Ton kin, aldus is uit welingelichte kringen vernomen. In hoge Pary.se kringen werd nog geen officieel commentaar op die gebeurtenissen gegeven, maar wel werd in welingelichte kringen gezegd dat zij de gefun deerdheid aantonen van het Franse voorstel om een confe rentie te beleggen voor oplossing van de problemen in het voor malige Indo-China. Waarnemers tekenen hierbij aan dat tot de definitieve over winning van de Chinese commu nisten in 1950 de westerse instal laties de Britse in Singapore en Hongkong, de Franse in In do-China, de Amerikaanse op de Philippijnen en na 1945 in Japan en Zuid-Korea tot doel hadden de geweldige markt van het Chi nese gebied met zijn vijfhonderd miljoen mogelijke consumenten te beheersen. Daarbij vormde de aan Frankrijk toebedeelde golf van Tonkin de poort naar de be trekkelijk rijke Zuid-Chinese provincies. Thans gaat het er voor Washington echter cm, al dus de waarnemers, een tegen stander van nog onbekende kracht, communistisch China, in het oog te houden. Nu zijn de Fransen niet meer in Indo-China, het eiland Hongkong is nog slechts een post voor handels verkeer en de Amerikaanse strijdkrachten, voornamelijk LATER TOENEMENDE BEWOLKING Tussen IJsland en Schotland ligt een depressie, die zijn invloed geleidelijk over West-Europa gaat uitbreiden. Het koufront van deze depressie bracht woens dagavond in Ierland en Schot land regen. Het front verplaatst zich naar 't oosten en onder in vloed hiervan neemt het hoge- drukgebied in onze omgeving in betekenis af. In de komende 24 uur zal dit hogedrukgebied het weer in ons land nog grotendeels beheersen, waarbij met een zwak- ke tot matige wind uit zuidelijke DONDERDAG 6 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.22 12.43 Terneuzen 0.57 1.18 Hansweert 1.37 1.58 Walsoorden 1.47 2.08 VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden UGUSTUS v.m. n.m. 1.18 1.53 2.33 2.43 1.38 2.13 2.53 3.03 richtingen warme lucht uit Frankrijk wordt aangevoerd. Aanvankelijk zullen er flinke zonnige perioden voorkomen, maar in de loop van de dag neemt op de nadering van het front de bewolking vanuit het westen toe. Waarschijlijk zal vóór het einde van de middag geen regen vallen. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot hedenavond. Warmer. Aanvankelijk zonnige perioden, later toenemende bewolking, maar waarschijn]! ik tot dc avond droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Hoge re temperaturen clan gisteren. "Zon- 651 ZON MAAN op onder op onder aug. 6 5.09 8.21 2.56 7.59 7 5.11 8.19 4.12 8.39 8 5.13 8.17 5.34 9.09 9 5.14 8.15 6.57 '9.52 10 5.16 8.14 _S.17<^\&5»

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1