Negen mijnwerkers in Champagnole gered RADIO DEKOCK Amerikaanse maatregelen in Golf van Tonkin Kongolese opstandelingen maken vorderingen 197 UUR TACHTIG METER ONDER DE GROND Ontroerende ogenblikken AANVALLERS WORDEN VERNIETIGD" GEVECHTEN IN STANLEYSTAD GEEN SCHADEVERGOEDING VOOR IN BESLAG GENOMEN PLANTAGES SLACHTING IN N00RD-RH0DESIE DOOR LOEMPA-SEKTE HET WEER Evacuatie van buitenlanders Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fsuikering bij abonnement: Terneuzen Directeirr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang - No. 6268 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels-' advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel mêêr 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Deze fotopombinatie toont acht van de negen geredden van de mijn bij Champagnole. Bovenste rij v.l.n.r.: Charles Pey- ronel, Henri David, Michel Mar tinet en André Martinet, die als leider en woordvoerder van het groepje optrad. Onderste rij v.l.n.r.: Joseph Cat- teno, Pierre Conus, Michel Jacques en André Jacques. Na acht dagen meer dan tachtig meter diep onder het aardoppervlak opgesloten te hebben gezeten, sloeg dinsdagmiddag voor de negen mijnwerkers in de kalksteenmijn te Champagnole het uur van hun redding. Toen drong de boor door in de galerij waar zij als gevolg van aard verschuivingen gevangen zaten. Enkele uren later, om kwart over vijf, bracht de Duit se „Dahlbusch-koker" de eerste overlevende van het ongeluk, Michel Jacques, aan de oppervlakte. Deze mijnwerker had toen precies 197 uur onder de grond doorgebracht. De laatste zag om tien over half zeven het lang verbeide daglicht. Donkere bril Toen Michel Jacques uit de raketachtige koker stapte, werd hem een donkere bril opgezet om zyn ogen tegen het scherpe licht te beschermen. Wankelend, doch ondersteund door helpers, daalde hij het trapje van het boorplatform af. Terwijl de mannen, die dagen en nachten in touw waren geweest om de negen opgeslotenen te bevrijden, met een mengeling van ontroe ring en trots toekeken, werd de mijnwerker op een brancard ge legd, waar een arts hem vluch tig onderzocht, alvorens hij naar het ziekenhuis van Champag nole werd vervoerd, waar vrouw en kind op hem wachtten. Met vaste regelmaat werden de andere mijnwerkers naar de oppervlakte gebracht in de 2Vz meter lange stalen koker die de Duitse ingenieur Dahlbusch in 1955 voor de redding van drie opgesloten mijnwerkers bouwde en die in november vorig jaar in Lengede elf mijnwerkers het leven redde. Vreugde getemperd De vreugde over de redding van de negen arbeiders wordt getemperd door het verdriet om vijf van hun hameraden, die naar men vreest niet meer in leven zijn. Nog slechts enkele dagen geleden hoorde men klop signalen uit de diepte. Technische tekortkomingen veroorzaakten echter veel ver traging en zondag moest een bo ring naar deze vijf op een an dere plaats worden voortgezet. Duitse gelukwensen In de N edersaksische mijn werkersplaatsen Broistedt en Lengede volgde men de gebeur tenissen in Champagnole uiter aard met veel belangstelling. Bij velen riep de redding her inneringen op aan de catastrophe van vorig jaar in de ijzererts mijn „Mathilde", die 29 slacht offers vergde, en aan de 7e no vember toen elfkompels na dertien dagen en nachten op de zelfde wijze als in Champagnole naar boven werden gebracht. Directie en arbeiders van de mijn in Lengede hebben hun Franse collega's met de geslaag de redding gelukgewenst. Terugblik Een terugblik op de afgelopen dagen versahaft de volgende feiten: Maandag 27 juli: Mijngang stort in. Graaf- en boormachines worden aangevoerd. Dinsdag 28 juli: Men laat een microfoon in een boorgat zakken en hoort kloppen, 's Middags hoort men geen signalen meer. Twee red dingskokers uit Duitsland komen in Champagnole aan. 's Avonds hoort men weder om kloptekens; er wordt die per geboord en in een neer gelaten microfoon hoort men de stemmen van de ingeslo ten mannen. Negen van de veertien vermisten blijken bij elkaar te zijn in een ta melijk grote ruimte. Woensdag 29 juli: De ingeslote- nen ontvangen voedsel door een smalle verbindingskoker. Donderdag 30 juli: De aanvan kelijke plannen om spring ladingen aan te brengen wor den verworpen, omdat men vreest dat het plafond van de onderaardse ruimte zal instorten. Vrijdag 31 juli: Nieuwe klop tekens wekken de hoop dat andere ingeslotenen elders nog in leven zijn. Zaterdag 1 augustus: Grote con sternatie toen het boren een verzakking deed ontstaan. Het contact werd spoedig hersteld en het boren voort gezet. Een bij de boring be trokken arbeider krijgt een stalen balk op het hoofd en overlijdt. Zondag 2 augustus: Vertraging doordat de boor in een laag leem blijft steken. Nieuwe boor wordt aangebracht. Maandag 3 augustus: Het boren vordert sneller. Men gaat op een andere plaats naar de vijf vermisten boren. Dinsdag 4 augustus: De red dingskoker wordt aange bracht en negen m:-"'on ko men veilig aan de vlakte. De gereddden zullen 12 tot 24 uur in het ziekenhuis blijven. De enige gewonde is voorman Martinet, die een verstuikte en kel heeft. Een geestelijke die de man nen een bezoek heeft gebracht, zei dat hun voortdurende angst was geweest dat het plafond van de galerij zou instorten. Uit talrijke plaatsen zijn aan biedingen voor een gratis va kantie ontvangen. Bondskanse lier Erhard heeft president De Gaulle verzocht zijn gelukwen sen aan de geredden en hun ver wanten over te brengen. Noordstraat 103 Terneuzen Telefoon 8M8 H President Johnson heeft ver slaggevers, die hij maandag in het Witte Huis bijeen had ge roepen, in kennis gesteld van een aantal maatregelen, welke hij heeft genomen, nadat drie Noordvietnamese motortorpedo boten een onuitgelokte aanval op de Amerikaanse torpedoboot- jager „Maddox" hadden ge daan. Deze maatregelen zijn: 1. De Amerikaanse vloot- en luchtmachteenheden in het gebied van de golf van Ton kin hebben opdracht ge kregen eventuele aanvallers te vernietigen. 2. De patrouillevaarten langs de Noordvietnamese kust in de Golf van Tonkin worden voortgezet. 3. Er komen nu twee torpedo- bootjagers in deze golf te varen. 4. De twee onderzeeboot jagers zullen in de lucht door ge vechtsvliegtuigen worden ge dekt. Protestnota De Amerikaanse regering zal op korte termijn een krachtig diplomatiek protest bij Noord- Vietnam indienen, zo is uit of ficiële bron vernomen. Amerika dat geen diplomatieke betrek kingen met Noord-Vietnam on derhoudt, heeft nog niet beslo ten via welk land het de pro- testnota aardde Noordvietnamese autoriteiten zal doen fóëKómënr Het zou de eerste maal zijn, dat de Amerikaanse regering een diplomatieke nota stuurt aan de regering-Ho Tsji Minh. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in middels de twee beschuldigingen die Noord-Vietnam het afgelo pen weekeinde tot Amerika richtte, van de hand gewezen. Volgens de regering in Hanoi hadden Amerikaanse vliegtui gen, afkomstig uit Laos, een dorp op Noordvietnamees gebied gebombardeerd en hadden de V. S. en Zuid-Vietnam oorlogs schepen uitgezonden om eilan den in Noordvietnamese wateren Naar gemeld wordt maken op standelingen vorderingen in de richting van Stanleystad en Boe- kavoe. Een andere groep opstandelin gen heeft de stad Loebongola bereikt, 130 km van Boekavoe. De betekenis van deze aanval len is nog onzeker, aangezien men niet weet hoe sterk de op standelingen zijn. Volgens onbevestigde berich ten zijn in de stad Kalima, die in handen van opstandelingen is, vier Europeanen ter dood ge bracht. Het nationale Kongolese leger bestrijdt de rebellen in het noordwesten van het land, waar enkele plaatsen zijn heroverd. De toestand in het gebied van Stanleystad is kritiek geworden. Eén van de twee bases van het Kongolese leger op een tiental kilometers van de stad is, naar het schijnt? met steun van een deel van de plaatselijke bevolking door de rebel1 en bezet. De eerste opstandelingen zijn in de stad verschenen. Terwijl de opperbe velhebber van het Kongolese le ger, generaal Moboetoe, dinsdag avond verklaarde dat de militai ren hun basis in paniek hadden veria ten bij het bericht dat de op standelingen naderden, deelde de Amerikaanse consul in Stanley stad mee, dat voor het consulaat en elders in de stad werd ge vochten. Generaal Moboetoe heelt mee gedeeld, dat militaire versterkin gen naar Stanleystad onderweg zijn. Stanleystad, de hoofdstad van de oostelijke provincie, neemt in 'Congo een centrale plaats in. Ilct opper- j vormt een knooppunt van vcibin- dingen, zowel over land, over wa ter als door de lucht. Het bezit een modern vliegveld. Na het hartelijke welkom dat premier Tsjombe acht dagen ge leden in Stanleystad ten deel viel, is het merkwaardig op te merken dat 'n deel van de plaatselijke be volking de rebellen nu schijnt te steunen. Uit het door rebellen bedreigde Stanleystad, de derde stad van Kongo, kwamen dinsdag per vliegtuig vijf-en-zeventig perso nen, Belgen en V.N.-personeel met hun gezinnen, in Leopoldstad aan. De V.N.-autoriteiten hebben nog vier vliegtuigen naar Stan leystad gezonden om alle V.N.- functionarissen die zich daar nog bevinden, te evacueren. In totaal bevinden zich in dat gebied onge veer zevenhonderd niet-Kongole- zen. Honderden onderwijzers die daar normaal wonen, zijn met va kantie weggetrokken. Volgens de laatste berichten heeft een eenheid van het Kon golese leger de hoofdmacht van de rebellen bij de plaats Wanie Roekoela tot staan gebracht, maar is een kleine groep lichtge wapende opstandelingen met vrachtwagens om dit punt heen gereden en nu op weg naar Stan leystad, ongeveer 50 km daarvan daan. De Indonesische minister voor plantages Seda heett maandag te Djakarta verkaard dat Indonesië de Nederlandse ondernemingen, die het verscheidene jaren geleden in beslag heeft genomen, niet zal teruggeven terwijl het evenmin schadevergoeding voor het in- beslagnemen zal betalen, aldus een bericht van het Indonesische persbureau Antara. te beschieten. Een woordvoer der van het State Department verklaarde dat die beschuldi gingen ongegrond zijn. De Amerikaanse protestnota zal, naar nader van officiële Amerikaanse zijde werd ver nomen, door de ambassade van de V. S. in Saigon worden over handigd aan de internationale controlecommissie voor door zending naar Hanoi. Geen enkele provocatie De controlecommissie voor Vietnam bestaat evenals die voor Laos uit vertegenwoordi gers van Canada, Polen en In dia. De nota is volgens genoem de officiële kringen in gematig de bewoordingen gesteld. De Amerikaanse regering wijst er op, dat de „Maddox" zich in in ternationale wateren bevond en zich aan geen enkele provocatie heeft schuldig gemaakt. Zij ver zoekt de Noordvietnamese auto riteiten alle maatregelen te nemen die noodzakelijk zijn om een herhaling van een derge lijk incident te voorkomen. Oorlogsschepen vertrokken uit Hongkong Vijf Amerikaanse oorlogssche pen, waaronder het uliegdek- schip „Constellation", die een bezoek aan Hongkong brachten, zijn maandagnacht plotseling met onbekende bestemming ver trokken. Men veronderstelt in Hongkong dat de oorlogsbodems koers zullen zetten naar de golf koers zullen zetten naar de Golf van Tonkin. De met walverlof van boord zijnde officieren en manschap pen kregen opdracht zich onver wijld aan boord van hun schepen te begeven. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft ver klaard dat het vertrek van de oorlogsschepen „weliswaar af wijkt van het voor hen opgestel de vaarschema", doch dat er „niets vreemds is in dit vertrek". Er is slechts één Amerikaans oorlogsschip, n.l. de onderzee boot) ager „Brush", in Hongkong achtergebleven. M otor torpedoboot gezonken Admiraal Grand Sharp, de op perbevelhebber der Amerikaan se vloot in de Grote Oceaan, heeft dinsdag te Pearl Harbour verklaard dat één der drie Noordvietnamese (houten) mo tortorpedoboten, die zondag de „Maddox" hebben aangevallen, naar alle waarschijnlijkheid is gezonken tengevolge van het vuur, waarmede de „Maddox" op de aanval reageerde. „Toen de motortorpedoboot voor het laatst werd gezien, stond zij in vlammen. Naar alle waarschijnlijkheid is zij gezon ken", aldus admiraal Sharp. Minister Seda zei verder dat de 115 Britse plantages, waarop In donesië enige tijd geleden beslag heeft gelegd, „thans tot hun maximale vermogen zijn inge schakeld bij het streven om de Indonesische voortbrenging in 't kader van de .verpletter Maleisië- politiekf' een hoogtepunt te doen bereiken. Seda meende dat Indonesië na uitvoering vani de voorgenomen herbeplanting 's werelds voor naamste rubberproducent za1 worden. Hij zei dat de herbeplan- j wezen, tine in de komende tien jaar op1073. 180.000 van de 500.000 ha voor de rubbercultuur bestemde grond zal worden uitgevoerd. Nog meer Grieken uit Turkije De Turkse minister van bin nenlandse zaken heeft 58 Griekse burgers opdracht gegeven het land nog deze week te verlaten in verband met activiteit die schadelijk voor Turkije wordt geacht. Het aantal Grieken dat tot dusver door Turkije is uitge- is hiermee gestegen tot Volgens in Loesaka ontvangen berichten hebben aanhangers van de „Loempa"-sekte een slachting aangericht in het district Loen- dazi in het oosten van het land, waarbij minstens 150 mensen zouden zijn vermoord. De slachting begon, toen on geveer 150 fanatieke volgelingen van de negerin Alice I -ensjina die deze sekte had gevormd, een aanval deden op het bestuurs- kantoor van Loendazi en vervol gens de politiepost onder de voet liepen, waarbij zij tien geweren buitmaakten. Van daar trokken zij moordend verder. Uit fort Jameson, ruim 125 kilometer ten zuiden van Loen dazi gelegen, zijn politieverster- kingen gezonden. In het district Sjinsali, onge veer 225 kilometer ten noord westen van Loendazi, hadden in de afgelopen tien dagen ook reeds ernstige botsingen tegen ,Loempa"-aanhangers en politie- troepen plaats gehad, die aan 150 mensen het leven kostten. Dit brengt het dodencijfer van de door de „Loempa"-sekte ver oorzaakte onlusten op meer dan 270. PASPOORT VOOR HET PARADIJS" Premier Kenneth Kaunda ver klaarde op een massabijeenkomst in Loesaka, dat men Lensjina dood of levend in handen moet krijgen. De sekte noemt zich christelijk, maar Lensjina heeft gezondigd tegen de leer van Christus door haar volgelingen opdracht te geven tot doden. Een dergeliike leer kan ik niet dulden in dit land. aldus Kaunda. In het district Loendazi over vielen de ..Loemna's dornen met sneren, bijlen en pijl en boog. Volgens de officiële berichten zijn tien dorpen verwoest. „Pasnoort voor liet paradiis", zo staat op het „bewijs van lid maatschap" van de Loempa- sekte, die ongeveer tienduizend leden telt. De sekte is in 1955 opgericht door de negerin Alice T.ensjina, die zegt daartoe op een dag in 1953 van Christus op dracht te hebben ontvangen. De leden van de sekte zijn verplicht zich te onthouden van tovenarij en het bedrijven van politiek. Later stelde premier Kaunda de sekte buiten de wet. In een radiotoespraak verklaarde hjj te hopen het verbod binnen een maand te kunnen opheffen mits orde en wet waren hersteld. HINDERLAAG OPGERUIMD Noordrhodesische militairen en politiemannen hebben dinsdag bij hun strijd tegen militante volge lingen van de verboden Loem- pakerk in het noorden van het land een hinderlaag opgeruimd, waarbij tien opstandelingen sneuvelden en zes militairen licht werden gewond. Het dorp in de omgeving dat door „Loem- pa's" was bezet, kon worden heroverd. Volgens officiële- cijfers heeft de activiteit van de sekte en de bestrijding van haar volgelingen tot dusver aan 209 mensen het gekost. Een dakota van de Noordrho desische luchtmacht, die ver sterkingen naar het onrustige ge bied overgebracht, is dinsdag op het vliegveld van Loendazi ver ongelukt. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, doch het toestel werd vernield. Een andere tegenslag voor de overheid is een staking van on- derhoudstechnici bij de spoor wegen, waardoor alle spoorweg verkeer is stil komen te liggen. VRIJ WARM Een hogedrukgebied, dat geheel gevuld is met vochtige en vrij warme lucht strekt zich uit van de oceaan over de Britse eilan den naar de Noordzee. In deze lucht komen naast ge bieden met laaghangende be wolking ook flinke opklaringen voor. Aan de noordflank wordt het hogedrukgebied aangetast door een depressie ten zuiden van IJsland die naar het oosten trekt. Het laat zich aanzien dat deze depressie voor de avond geen invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. De wind wordt zwak en veranderlijk, maar zal in de kustgebieden tijdelijk van zee waaien, zodat daar de tempe raturen slechts tot 20 a 22 gra den zuFen oplopen. In het bin nenland zijn temperaturen te verwachten van 24 tot 27 gra den. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog en vrij warm Droog weer met opklaringen. Overwegend zwakke wind en iets warmer dan gisteren. WOENSDAG 5 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 6 11.25 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.42 12.17 0.40 12.57 0.50 1.07 AUGUSTUS v.m. n.m. 0.22 12.43 0.57 1.18 1.37 1.58 1.47 2.08 ZON MAAN op onder op onder aug. 5 5.08 8.23 1.52 7.06 6 5.09 8.21 2.56 7.59 7 5.11 8.19 4.12 8.39 8 5.13 8.17 5.34 -\ftQ9i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1