Gemeenteraad van Zaamslag Beursoverzicht Marktberichten TOESTAND OP CYPRUS DAGELIJKS SLECHTER Negerbefogingen in Ha' Drie nieuwe Zeeuwse rekords op laatste wedstrijdmiddag in Breskens lil Maandag 3 Dinsdag 4 augustus 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5" VASTE STEMMING J. van Esbergen bedankt voer kamerlidmaat schap Veemarkt Rotterdam Tyfoon boven Libanees schip in £weeën ZWEMMEN „Scheldestroom" onbedreigd winnaar gehouden op Aanwezig: Voorzitter: A. Koster, wnd. burge meester. Secretaris: J. W. Kusee. Leden: F. de Koeijer, wethouder; J. van' Cadsand, J. van Hoeve, I. M. C. de Jonge, L. F. Florussen, J. H. Verhelst, W. Faas, C. A. de Kraker en H. de Feijter. Afwezig met kennisgeving; A. J. de Visser. 1. Opening. De Voorzitter opent de vergade ring, heet de aanwezigen welkom en spreekt het openingsgebed uit. Hij deelt mede, dat de burgemees ter en de heer De Visser wegens vacantie afwezig zijn. 2. Notulen. De notulen van de vergadering van 11 juni 1964 worden ongewij zigd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken en medede lingen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van de stukken a. tot en met 1. besloten. m. Een verzoek van een aantal bewoners van het Veer om het pad vóór de woningen aan de westzijde van Zaamslag-Veer te verbreden en te verharden. Burgemeester en Wethouders delen mede, dat dit een pad be treft waarop een aantal wonin gen uitweg heeft en dat ligt op particulier terrein (landerijen van wed. Van Hoeve). Zonder meer is verbreding en verharding van dit pand dus niet mogelijk, terwijl bo vendien moeilijkheden met de Pro vinciale Waterstaat verwacht kun nen worden indien op het Veer, naast het gevaarlijke kruispunt, een bredere aansluiting dan thans op de provinciale weg zou komen. Het onderhoud van dit pad, dat, de gemeente zich de laatste jaren heeft aangetrokken, zal verder de aandacht van het college van Bur gemeester en Wethouders hebben. De heer Verhelst ziet in de mede deling van Burgemeester en Wet houders niets anders dan een af schuifsysteem. Het is hem tegen gevallen dat Burgemeester en Wet houders er zó over denken, zonder dat er ter plaatse een onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheden. De Voorzitter zegt, dat de toe stand ter plaatse bij Burgemeester en Wethouders goed bekend is. Het pad ligt er al heel lang. De sloot is jaren geleden gedempt en daar door is het pad wat breder gewor den. De heer Verhelst meent dat het gemakkelijk te verwezenlijken is om er een tegelpad van 4 tegels te leggen. De bewoners zullen ze ker bereid zijn hiervoor een stukje van hun eigendom af te staan. Bij regenval, zoals afgelopen zaterdag, is het er een slechte toestand en is het pad onbegaanbaar. De uit weg op de provinciale weg behoeft niet verbreed te worden. De Voorzitter zegt, dat ervan uit gegaan is dat de bedoeling van het verzoek was dat daar een verharde rijweg zou komen, waarop zo nodig auto's'zouden kunnen komen. In dien een trottoir van b.v. 4 tegels de bedoeling is. willen Burgemees ter en Wethouders het verzoek wel terugnemen om het nog eens te be kijken. De heer Verhelst hoopt, dat het niet bij bekijken zal blijven. De Voorzitter zegt toe, dat er een mededeling over de nadere beslis sing aan de raad zal worden gedaan. De heer Van Hoeve meent, dat het nodig zal zijn de grond van de gedempte sloot aan te kopen in dien er een voetpad op wordt ge legd. De heer Faas zegt, dat dit met nodig zal Zijn als de bewoners de benodigde grond afstaan. De heer Verhelst zegt dat het hem tegenvalt dat wethouder Koster, die toch ook bij het Veer woont, niet méér voor de belangen van het Veer opkomt. De heer De Feijter zegt, dat het hem ook is tegengevallen, dat Bur gemeester en Wethouders deze zaak niet beter bekeken hebben. De Voorzitter zegt dat Burge meester en Wethouders al het mo gelijke voor het Veer doen; hij wijst daarbij o.a. op de aangebrach te lichtpunten en op de verharde wegen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het verzoek aangehouden voor 'een nader onderzoek. 4. Voorstel tot aanwijzing van een lid en een plaatsvervangend lid algemeen bestuur bestuursschool Zeeland. De Voorzitter verzoekt de heren De Feijter en Van Cadsand met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden voor lid: 10 stemmen op J. van Wijk; voor plv. lid: 9 stemmen op .A. Koster en 1 stem op F. de Koeijer. Zodat tot lid van het algemeen bestuur bestuursschool Zeeland is benoemd J. van Wijk, burgemees ter, en tot plaatsvervangend lid A. Koster, wethouder. De heer Koster neemt zijn be noeming aan; aan de burgemeester zal mededeling worden gedaan van zijn benoeming. 5. Voorstellen inzake grondverkoop. Burgemeester en Wethouders stel len voor aan de heer J. J. Haak te verkopen de in eigendom van de gemeente toebehorende percelen in de zgn. Brouwerij onder de gebrui kelijke voorwaarden en voorts on der de volgende bijzondere bepa lingen: a. dat aan de gemeente om niet wordt overgedragen de benodig de grond voor het rechttrekken en aanleggen van een breder trottoir ter plaatse; b. dat op de door hem reeds in eigendom verkregen grond en de van de gemeente te kopen grond een woning moet worden gebouwd voor eigen bewoning, waarvoor de gebruikelijke ont bindende voorwaarde geldt; c. dat de woning Axelsestraat 15, bewoond mag blijven door mej. Van Fraeijenhove. Zodra deze woning vrijkomt, moeten de op stallen direkt worden afgebro ken en mag op die grond, be houdens het bepaalde onder b, niet meer gebouwd worden. De benodigde grond voor het trot toir wordt ook hiervan omniet aan de gemeente afgestaan; d. alle andere opstallen in de Brouwerij moeten na de over maandag 20 juli 1964 des namiddags 3 uur. dracht worden afgebroken (be- hhoudens de opstallen sectie F 1470 en 1019/1171) en het ter rein moet in een behoorlijke staat worden gebracht, zulks ten genoege van Burgemeester Wethouders. De verkoop geschiedt tegen de bedragen die de gemeente voor de verwerving van de diverse percelen heeft uitgegeven, zijnde 2361,36, waarmede de heer Haak akkoord gaat. Burgemeester en Wethouders stel len voor overeenkomstig het bo venstaande te besluiten. Ingekomen zijn verzoeken van J. Hamelink, B 29„ P. Hamelink, Plein 49, J. Boerma, G. v. d. Nissestraat 1 en wed. M. de PutterDieleman, B 156a tot aankoop van 'grond in het uitbreidingsplan in de Koe poortstraat, ieder voor de bouw van een woning. Burgemeester en Wethouders stel len voor tot deze verkoop te beslui ten onder de gebruikelijke voor waarden. Op de mede aan te ko pen grond voor de brandgangen wordt, recht van uitweg gevestigd. De prijs voor deze grond bedraagt nog 7,10 per m2. Burgemeester en Wethouders stel ten onder de gebruikelijke voor waarden grond te verkopen voor de bouw van ieder een woning door P. Houg, Huissenstraat 1 en J. P. J. .Willemsen, Axelsestraat 91. Dit betreft percelen op de hoek van de Koepoortstraat/Verl. G. van de Nissestraat. De oppervlakte is on geveer 450 m2 in totaal. Idem voor de bouw van ieder een woning door H. Bevelander te Ter- neuzen, het Bestuur van de Vereni ging tot bevordering van Geref. La ger schoolonderwijs te Zaamslag, P. G. de Pooter te Zaamslag en J. Haak te Kampen. Het betreft hier eveneens percelen in het uitbrei dingsplan in de Koepoortstraat. De heer Florussen zegt dat Bur gemeester en Wethouders weten hoe hij over de Brouwerij denkt. Hij heeft geen bezwaar tegen deze verkoop omdat de heer Haak al een groot gedeelte van de Brouwe rij in eigendom heeft, maar hji is wél van mening, dat het mogelijk was gewéest daar meer woningen te bouwen dan nu het geval zal z\jn. Hij meent dat de voorwaarde om de opstallen direct op te rui men sarcastisch aandoet, nu de ge meente daar zelf een jaar een krot heeft laten staan. Hij is van me ning, dat de gemeente het goede voorbeeld had moeten geven en vraagt of in de grondprijs ook ren teverlies is berekend. De Voorzitter antwoordt, dat ren teverlies in de koopsom is inbegre pen. Het opruimen is, hangende de onderhandelingen over de verkoop, niet direct ter hand genomen. Nu kan daar de hele zaak in orde vvor- den gemaakt. Tegen het bouwen van een tweede woning op het ter rein zullen Burgemeester en Wet houders wel geen bezwaren hebben. De heer Van Cadsand veronder stelt dat het opruimen van het krot achterwege is gebleven in ver band met mogelijke moeilijkheden ten opzichte van het naastliggend perceel. De heer Florussen vindt het jam mer, .dat het perceel van mej. Van Fraeijenhove niet onbewoonbaar is verklaard. De heer De Feijter sluit zich hier bij aan. Naar zijn mening kan er nu geen effen stuk gemaakt wor den. Wethouder De Koeijer merkt op, dat, zelfs indien deze woning on bewoonbaar was verklaard, de be woonster er in had mogen blijven wonen. De heer Van Cadsand oppert de mogelijkheid om op het terrein een tijdelijke oplossing te maken voor het parkeren van de auto's in de Axelsestraat. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet mogelijk is. De heer Haak zal zo spoedig mogelijk op het terrein willen bouwen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig de voorstellen van Burgemeester en Wethouders be sloten. 6. Voorstel vaststelling plan tot herziening uitbreidingsplan in onderdelen kom (noord-oostelijk deel) met bebouwingsvoorschrif ten. De Voorzitter deelt mede dat Bur gemeester en Wethouders naar aanleiding van de bespreking vóór de raadsvergadering met de heer Bokhorst van het Stedebouwkundig adviesbureau Schut te Middelburg voorstellen van het plan tot her ziening van het uitbreidingsplan in onderdelen kom (noord-oostelijk deel) thans slechts vast te stellen het gedeelte, dat op de kaart met een rode lijn is omrand. De bebou wingsvoorschriften kunnen onge wijzigd worden vastgesteld. De heer Florussen zegt er mee akkoord te kunnen gaan, maar is van mening dat het bouwrijpmaken hierdoor ongetwijfeld duurder zal worden. De Voorzitter deelt mede, dat het in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders lag om het gehele plan bouwrijp te laten maken. Dit zal nu niet kunnen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel, zoals nader gewijzigd, van Burgemeester en Wethouders besloten. 7. Voorstel tot voorlopige vaststel ling gemeente-rekening 1962. Burgemeester en Wethouders stel len voor de-gemeente-rekening 1962 voorlopig vast te stellen met de volgende cijfers: Gewone dienst: Inkomsten 1.000.184,09 Uitgaven 1.003.747,98 3.563,89 750.776,93 988.417,66 Nadelig slot Kapitaaldienst: Inkomsten Uitgaven Nadelig slot 237.640,73 Bij de gemeente-rekening 1962 worden overgelegd: a. het controle-rapport van het Verificatiebureau Vereniging Ned. Gemeenten betreffende deze rekening; b. de rekening 1962 van het Al gemeen Burgerl. Armbestuur. Burgemeester en Wethouders stel len voor de onder b bedoelde reke ning goed te keuren. Op verzoek van de Voorzitter deelt de heer Van Hoeve, namens de commissie voor het nazien van de rekening, die bestond uit de he ren Faas, Verhelst en hemzelf, me de, dat de rekening is nagezien en dat deze geen aanleiding geeft tot het maken van opmerkingen. De commissie betuigt haar dank aan de heer Dees voor de gegeven toelichtingen en adviseert tot voor lopige vaststelling van de gemeen te-rekening 1962. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders be sloten, waarbij de wethouders ge acht worden zich van medestem men te hebben onthouden. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders be sloten. 7a. Voorstel inzake salarismaatre gelen gemeentepersoneel Ingekomen is een circulaire van de minister van binnenlandse zaken dd. 2 juli 1964 inzake com pensatiemaatregelen in verband met de huurverhoging per 1 juli 1964. Voor het rijkspersoneel be draagt deze compensatie 1,3 van de wedde met een minimum van 2,per week 8,70 per fnaand). De totale huurcompensatie wordt hierdoor met ingang van 1 juli 1964 5,3 Burgemeester en Wethouders stellen voor om overeenkomstige maatregelen te treffen voor het gemeentepersoneel, wier bezoldi ging van gemeentewege wordt ge regeld. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde: 9. Rondvraag. De heer Van Cadsand vraagt waarom het wegje bij de Griete niet geteerd is tot voorbij de laat ste twee woningen. De Voorzitter antwoordt dat dit de bedoeling was, maar op een ge geven ogenblik was de teer op. Dit stukje wordt dus alsnog geteerd. De heer Van Hoeve vraagt wan neer de brandweerauto klaar zal zijn. De Voorzitter zegt dat deze op het ogenblik in revisie is. Er wordt op gerekend dat dit ongeveer 6 weken zal duren. Het was door de burgemeester zó geregeld, dat ge durende de tijd dat de brandweer auto weg zou zijn, de beschikking verkregen zou worden over een brandspuit van de B. B. Het bleek echter dat voor deze spuit geen trekker beschikbaar was. Daarom is een afspraak gemaakt met de brandweer van Axel. Nu de spuit eerst uit Axel moest komen, heeft het langer geduurd dan indien de eigen brandweer had kunnen uit rukken. Alles bii elkaar heeft het ongeveer een kwartier geduurd. Dit kan gezegd worden zonder enig verwijt te maken aan de brand weer in Axel, want die is onmid dellijk gekomen. In dit verband deelt de Voorzit ter mede, dat er door de brand- weerinspectfe plannen zijn ge maakt voor een streekbrandweer voor Oost Zeeuws-Vlaanderen. Vol- gens'deze plannen zou er in Zaam slag geen brandspuit moeten zijn, maar zou onze gemeente op Axel zijn aangewezen. Burgemeester en Wethouders hebben daartegen reed? geprotesteerd omdat de af standen te groot zijn en het veel te lang duurt eer de brandweer op de plaats van bestemming is aan gekomen. De praktijk heeft nu wel bewezen dat dit. plan voor Zaamslag onaanvaardbaar is en dat Zaamslag een eigen brandweer moet houden. Te zijner tijd zal de raad zich hierover wel kunnen uit spreken. Verschillende leden sluiten zich hierbij aan, van mening zijnde dat Zaamslag een eigen brandweer moet hebben, dat de raad de ver antwoordelijkheid daarvoor heeft en dat hii die verantwoordelijkheid ook wil dragen. De heer Verhelst vraagt of er iets over de oorzaak van de brand bekend is. De Voorzitter zegt dat de oor zaak onbekend is. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. De heer De Feijter vraagt naar de mogelijkheid van een speelveld je voor de kinderen in Othene. De Voorzitter zegt dat daaraan aandacht zal worden geschonken. Hierna gaat de raad over in een vergadering met gesloten deuren. Na heropening stelt de Voorzitter aan de orde 8. Voorstel wijziging gemeente begroting 1964. In deze wijziging worden opge nomen de posten voor de bouw van een ambtswoning voor de bur gemeester. Zoals bekend lag het in de be doeling het perceel Plein 17 te ge bruiken voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemees ter, waarover t.z.t. nadere voor stellen zouden worden gedhan. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor: a. op het terrein Plein 17 een ambtswoning voor de burge meester te bouwen; b. voor de bouw, exclusief de grondkosten, inclusief de aanleg van centrale verwarming, het krediet beschikbaar te stellen zoals dat onder volgno. 432a van de wijziging begroting 1964 is geraamd; c. Burgemeester en Wethouders te machtigen al het verder nodige te verrichten om tot de bouw van de ambtswoning te komen. Het raadsbesluit voor de aan koop van het pand Plein 17 is nog niet door Ged. Staten van Zeeland goedgekeurd. Gevraagd is om overlegging van een voorlopige ra ming van kosten en een voorlopige exploitatie-becijfering voor de te bouwen ambtswoning, alsmede een schattingsrapport van het aange kochte pand. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het gewij zigde voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. De Voorzitter zegt dank voor de gevoerde besprekingen en de ver leende medewerking en sluit, na het uitspreken van het dankgebed, de vergadering. HERDENKING BEGIN EERSTE WERELDOORLOG In Parijs is het begin van de eerste wereldoorlog herdacht. Zondag marcheerden Franse sol daten in de uniformen van 1914 van de Place de la République naar de Gare de L'Est, waar 50 jaar geleden meer dan een mil joen mannen per trein naar het front werden gebracht. Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek, alsmede de nieuwe maand ingezet met een vaste stemming, met alleen voor het merendeel van de hoofd fondsen, doch tevens voor de scheepvaartwaarden, terwijl daarnaast ook H. V. A. en Am sterdam Rubber gevraagd in de markt lagen. Van de internatio nals ging de meeste belangstel ling uit naar de aandelen Kon. Olie. Na een kalme opening op 167 steeg de koers als gevolg van lokale en Zwitserse vraag tot 167,80. De slotprijs van vrij dag was 166. De stukken ver lieten de markt een weinig be neden de hoogste koers van van daag Kon. Olie ontving een goeae stimulans uit WaUstreet, waar dit fonds vrijdag evenals Hoogovens vast in de markt lag. Philips ging een halve gulden hoger van de hand op 151,50 na een opening op 151,30. Uni lever lag op 145,70 een halve gulden boven het voorgaande slotniveau. Beide fondsen moes ten tegen het slot iets van de behaalde koerswinst prijsgeven. AKU lag 1 punt hoger in de markt op 461V2, terwijl Hoog ovens werden geadviseerd op 610. Londen bleef vandaag wegens bankholiday gesloten. De berich ten over een kredietgarantie voor Indonesië over 1965 van 100 min was voor de maat schappijen die vroeger belangen hadden in Indonesië een hausse factor. Dit bleek uit de vraag voor de scheepvaartaandelen alsmede voor enkele andere in cidentele aandelen. De scheëp- vaartaandelen boekten koers winsten. De staatsfondsenmarkt gaf geen veranderingen van be tekenis te zien. De handel in aandelen Centrale Suikermaat- schappjj was gering. Gedaan werd dalend van 412 tot 406. De stukken verlieten de markt op circa 408 (408). Aandelen Ver. Machinefabrie ken werden hoger geadviseerd op de miljoenenorder uit Perzië in verband met het leveren van twee bedrijfsklare bietsuiker- fabriekinstallaties. Claims Du Croo en Brauns verlieten de markt. Voor de 6 pet pandbrie ven van drie grote hypotheek banken bestaat van lokale zijde grote belangstelling. De institu tionele beleggers hebben voor genoemde pandbrieven weinig of geen belangstelling. Uiterlijk op maandag 17 aug. kunnen houders van aandelen Demka hun stukken, omwisselen in niet-royeerbare certificaten Hoogovens, dit naar aanleiding van het eerder gepubliceerde aanbod van,Hoogovens om 1500 aandelen D'emka om te wisselen in 500 Hoogovens. Tot uiter lijk dinsdag 1 september kunnen aandelen Amsterdamsche Bank en die van de Rotterdamsche Bank worden omgewisseld in aandelen Amsterdam-Rotterdam- bank. De voorzitter van het C. N.V., de heer J. van Eibergen, die voor de a. r. zitting heeft in de Tweede Kamer, heeft met ingang van 1 september bedankt voor het kamerlidschap. In een vandaag aan de voor zitter van de Tweede Kamer ver zonden brief schrijft de heer Van Eibergen dat hij hiertoe is ge noodzaakt „om redenen van per soonlijke aard". Zoals bekend werd de heer Van Eibergen in het voorjaar tot C. N.V.-voorzitter gekozen. Hij meent deze drukke werkkring niet te kunnen combineren met het kamerlidmaatschap. Op de veemarkt te Rotterdam werden maandag in totaal 1651 stuks vee aangevoerd, n.l. 977 vette koeien en ossen en 674 var kens. De notering was als volgt: Vette koeien 3.554,35; var kens 1,90—2 per kg. De aanvoer van vette koeien was even groter, handel kalm en prijzen onveranderd, prima's boven notering, afloop gedrukt, worstkoeien 3,453,65 per kg. Varkens werden ruimer aange voerd, handel zeer kalm, lager in prijs, vooral 2e en 3e kw.; prima vleesvarkens boven note ring, zware varkens 1.75 tot 1,77 per kg, slachtzeugen 1,50 tot 1,60 per kg. GEAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd: (Njeuwe oogst) Zomergerst volgens monster ƒ27 ƒ28; Groene erwten franko Rotterdam tot 42; Schokkers franko Rotterdam lot ƒ52. De nieuwe bevelhebber der V. N.-vredesmacht op Cyprus, generaal Thimaja, heeft in een rapport aan secretaris-generaal Oe Thant verklaard dat de be perkingen, die de Grieks-Cypri sche autoriteiten opleggen aan de bewegingsvrijheid der V. N.-mili- tairen, „de toestand dagelijks slechter doen worden." TURKSE NOTA'S AAN GRIEKENLAND EN CYPRUS De Turkse regering heeft Athene om opheldering verzocht betreffende de Griekse troepen concentraties in de buurt van de grens met Turkije, daar hiervoor geen enkele reden bestaat, zo wordt uit Ankara bericht. Ver der heeft de regering de protest nota die Cyprus haar op 23 juli had doen toekomen naar aanlei ding van uitlatingen van het Turkse staatshoofd, generaal Gursel, als onaanvaardbaar van de hand gewezen. De Turkse president had on der meer verklaard, dat even tueel Turkse bommen de kwes- tie-Cyprus zouden kunnen rege len zonder dat een invasie nood zakelijk zou zijn. De regering te Ankara spreekt in haar antwoord van een „enorme verdraaiing van de feiten". De woorden van Gur sel waren verder volkomen uit hun verband gelicht. Als gevolg van een tyfoon, die dit weekeinde het zuiden van Japan heeft getroffen, is één persoon omgekomen en worden er nog zes vermist. Voorts zijn zestien mensen gewond. Tal van huizen werden bescha digd of kwamen onder water ie staan. Het 7081 ton metende Libanese ss. „Pella" is zondagmorgen na bij het Noordfriese eiland Am- rum in tweeën gebroken. De bemanning werd door een Westduitse reddingboot overge nomen. De „Pella" was zaterdagmid dag bij hoogwater ongeveer vier mijl uit de kust van Amrum aan de grond gelopen. Sleepboothulp werd door de gezagvoerder ge weigerd. In de Newyorkse negerwijk Harlem is zaterdagavond onder leiding van James Lawson, voor zitter van de „verenigde Afri kaanse nationalistische bewe ging", de eerste betoging gehou den sinds de hevige onlusten van enige tijd geleden. Ongeveer 700 negers namen aan de bijeen komst in het hartje van Harlem deel. De politie had strenge vei ligheidsmaatregelen genomen. De bijeenkomst heette te zijn belegd ter herdenking van de in 1940 overleden negerleider Mar cus Garvey. James Lawson kondigde voor zaterdag a.s. „een gigantische be toging" van honderdduizend mensen aan, eveneens in Harlem te houden. Hij leverde in een vaak door bijval onderbroken toespraak felle kritiek op burge meester Wagner en hoofdcom missaris van politie Michael Mur phy. „Wij moeten verhinderen," zo riep hij uit, „dat de blanken de negerbevolking uitbuiten.'' In de toekomst „moet de neger elke bank, elk bedrijf, elke winkel in zijn wijk bezitten. Wij zullen een burgemeester, een commissaris van politie en een president kie zen en heel dit „vervloekte" land tonen, dat het negervolk; één is." TURKS PROTEST Turkije heeft bij Griekenland geprotesteerd tegen het samen trekken van Griekse troepen bij de Turkse grens, aldus heeft een woordvoerder van het Griekse ministerie van buitenlandse za ken gezegd. Het protest - wordt door de Griekse regering onaanvaard baar geacht en naar de Griekse woordvoerder zei, is Turkije er van op de hoogte gesteld, dat alle bewegingen van de Griekse troepen zijn gerapporteerd aan het hoofdkwartier van de Navo in Parijs. Van Griekse militaire zijde is vorige week gezegd, dat de Tur ken aan hun zijde van de grens (met Griekenland) ongeveer drie infanterieregimenten had den samengetrokken. De Cyprische regering heeft besloten de grens van de territo riale wateren van drie naar twaalf mijl te verleggen. Het be sluit zal ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. Een regeringswoordvoerder deelde mee dat het besluit op ernstige gronden is genomen, omdat Cyprus met een invasie wordt bedreigd. De uitbreiding van de territoriale wateren biedt volgens de Griekse regering meer mogelijkheden voor het af slaan van een invasie. Zaterdag werd in Breskens de laatste ontmoeting in de Zeeuw se zwemkompetitie gehouden, waarbij de organiserende vereni ging „Scheldestroom" weer als sterkste tevoorschijn kwam met niet minder dan 7 overwinningen van de 13 verzwommen num mers. Hierdoor de „Schelde stroom" met groot overwicht winnaar geworden in de zwem kompetitie. „Luctor" behaalde deze middag 3 eerste plaatsen; „Bruinvis", „Schelde" en „Star ters" verdeelden de vorige 3 eerste plaatsen. Op de 4C0 m vrije slag dames ging de strijd tussen Gertie Ho- gerheide van de „Starters" en Paula Donze van „Schelde stroom". Paula had de eerste 200 m de leiding, maar was waar schijnlijk iets te snel gestart. Langzaam maar zeker zette Ger tie haar achterstand om in een voorsprong en met een sterke laatste 100 m finishte ze in de nieuwe ZeeuWse rokordtijd van 4 min. 14.3 sec., waardoor ze het uit 1957 daterende rekord van Tinie Daalhuijzen (SZV) met 3,5 sec. verbeterde. Op de 100 m vlinderslag heren slaagde Theo Vex-voorn (Luctor) er eindelijk in onder de gestelde limiettijd te komen. Ditmaal luk te liet hem ruim, want met 1 min. 21 sec. bleef hij er 3 sec. onder. Het derde rekord van deze middag was voor de „Luctor"- herenploeg op de 4 x 100 m vrije slag estafette. Dezelfde ploeg, die op 11 juli j.l. in Sas van Geut het rekord op 4.57.9 bracht, zag nu kans om meer dan 10 sec. sneller te gaan, n 1. in 4.47.2. De ploeg van „Schelde", die De Poo ter in de gelederen miste, werd weliswaar 2e, maar kon toch geen partij geven. De volledige uitslagen zijn: 50 m schoolslag jongens 1011 jaar: 1. I. Brugge Scheldestroom 2. I. v. d. Broecke Scheldestroom 3. B. Henry Starters 50 m vrije slag meisjes 10—11 jaar: 1. P. Erasmus Scheldestroom 2. M. Cambier Scheldestroom 3. E. Beun Scheldestroom 100 m rugslag jongens 10—11 jaar: 1. J. Westdorp Scheldestroom 2. F. Verplancke Scheldestroom 3. H. Stoelhorst SZV 50.3 53.7 53.7 36.4 40.0 42.0 1.44-1 1.48.1 1.48.2 200 m schoolslag dames: 1. J. Fenijn Scheldestroom 3.35.0 2. T. van Velzen—Daalhuijzen SZV 3.39.3 3. D. Francke Luctor 3.43-7 50 m vlinderslag meisjes 1213 jaar: 1. E. Doorns Schelde 44.5 2. T. de Winde Scheldestroom 49.5 3. C. Arendse Scheldestroom 53.3 100 m rugslag heren: 1. A. Koopman Luctor 1.24.2 2. P. v. d. Heuvel Scheldestroom 1.27.3 3. C. Paardekooper Luctor 1.28.4 100 m schoolslag meisjes 1415 jaar: 1. A. Brugge Scheldestroom 1.39.7 2. R. de Vriend Schelde 1.44.2 3. M. J. Rijnders Bruinvis 1.44.3 100 m vrije slag jongens 1415 jaar: 1. W. Jongman Scheldestroom 1.11.2 2. D. de Winde Scheldestroom 1.12.3 3. P. Nicolai Scheldestroom 1.15.0 100 m vrije slag dames: 1. G. Hogerheide, Starters Nieuw Zeeuws rekord 6.143.3 2. P. Donze Scheldestroom 6.23.3 3. C. Heijboer Scheldestroom 400 m vrije slag meisjes 1415 jaar: 1. E. de Cooker Bruiiwis 2. M. Vergouwe Scheldestroom 3. I. Klaassen Scheldestroom 100 m vlinderslag heren: 1. T. Vervoorn, Luctor Nieuw Zeeuws rekord 2. P. v. d. Heuvel Scheldestroom 3. K. Weijland Schelde 6.313 6.46.1 7.07.6 7.28.7 1.21.9 1.27.6 1.31.7 4 x 100 m wisselslag estafette jongens 1415 jaar: 1. Scheldestroom (P. Nicolai, W. Jongman, B. Riemens, D- de Winde) 6.16.9 2. Starters (H. Lambregts, R. Henry, T. Roets, T. Haars) 6.17.1 3. Luctor (J. Kokje, B. Bouwens, A- Koopman, A. de Graaf) 6.37.9 4 x 100 m vrije slag estafette heren: 1. Luctor ((B. Volwerk, W. van Krui- ningen, T. Vervoorn, A. Koop man) Nieuw Zeeuws rekord 4.47.2 2. Schelde (K. Weijland, C. Rijnhout, E. van Doorn, J. Leeman) 5.12.5 3. Scheldestroom (J. Erasmus, H. Fenijn, W. de Zeeuw, D. de Wind?), 5.12.7

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5