Westduitse steun voor „onverwijld" kernwapenvergelding Vierdaagse van Nijmegen voorbij INCIDENT MET BRITSE VA- PATROUILLE BIJ LIMASSOL Verijdelde aanslag op Makarios AMERIKANEN MBETEN HET NDG LEREN Zaterdag 1 augustus 1964 DE VBIJE ZEEUW Pagina 3 Makarios Oe Thant over Cyprus Griekse dienstplichtigen Turkse militaire oefeningen Aartsbisschop van Kaapstad over apartheid OPRAPEN WANDELSTOK KOST MAN HET LEVEN J. FABIUS OVERLEDEN Strijdbaar journalist vocht tegen onrecht Drie-dagenstaking in Londen? De advocaten in Zuid-Afrika Zelfs op de wielerbaan Donderdagavond heeft zieh in het gebied van Limassol een in cident voorgedaan tussen een Britse V. N -patrouille en soldaten der Cyprisch-nationale garde. De uit een sergeant en twee man schappen bestaande gemotoriseerde patrouille reed in de richting van een boot, die de haven van Limassol met gedoofde lichten binnenliep. Plotseling dook een Grieks-Cyprische politieman op, die de Britten begon uit te schelden. De patrouille besloot toen rechtsomkeert te maken, doch de Griekse Cyprioot poogde nu het portier van het motorvoertuig der patrouille te openen. Hierbij schoten hem twaalf Cyprische gardis ten te hulp. Kort daarop kwamen andere V. N.-militairen ter plaatse aan, die de Britten uit hun benarde positie wisten te verlossen. Volgens het Grieks-Cyprische blad „Mahl" is donderdagavond enkele minuten voor de aan komst van president Makarios uit Athene op het vliegveld van Nicosia een poging gedaan het Cyprische staatshoofd van het leven te beroven. Het blad schrijft, dat „agen ten van de vijanden van het Cy prische volk" hebben getracht het toestel waarmee Makarios reisde, te laten verongelukken door de zenidinstallatie van de verkeerstoren op het vliegveld onbruikbaar te maken. Er kon echter tijdig een tweede zender worden ingeschakeld. De veilig heidsfunctionarissen op 't vlieg veld hebben geen commentaar willen leveren op dit bericht. De secretaris-generaal van de V. N., Oe Thant, heeft in Stock holm meegedeeld dat hij van plan is een nieuw rapport over Cyprus bij de veiligheidsraad in te dienen. Daarvoor vraagt hij de landen die troepen voor de vredesmacht van de V. N. op 't eiland hebben geleverd, om hun mening over de toestand. Oe Thant kwam uit Moskou waar hij enige dagen overleg met Russische leiders heeft ge pleegd. In Zweden begon hij di rect besprekingen met de minis ters van buitenlandse zaken, Nilsson, over Cyprus en de fi nanciële problemen van de vol kerenorganisatie. Zoals gemeld wil de Sowjet-Unie niets bijdra gen in de kosten van het V.N.- optreden in Kongo en het Mid- den-Oostèh'. De Griekse minister van de fensie, Garoefalias, heeft de dienstplichtigen van de lichting 1965 vervroegd opgeroepen. Aan vankelijk zouden zij in oktober onder de wapenen komen, maar nu moeten zij zich op 11 of 12 augustus melden. Turkse vlooteenheden zijn vrijdagmorgen voor de kust van zuidoost-Turkije tussen Isken- derun en Mersin manoeuvres be gonnen. Aan de oefening nemen ook straaljagers deel, terwijl in het gebied van Iskemderun ook een oefening van infanterie-een- heden gaande is. De vlootma- noeuvres duren tot 6 augustus. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad heeft donderdag Zïiid-Afrilca's rassenpolitiek als „immoreel" bestempeld. Het ge vangen zetten van mensen zon der vorm van proces en de ter doodveroordelingen noemde hij „barbaars". Een massaal protest van over de gehele wereld toonde dat het Zuid-Afrika was dat in de recen te sabotageprocessen van Rivo- nia schuldig bevonden werd en niet de acht beklaagden die levenslang kregen, zo schreef aartsbisschop Robert Selby Tay lor in het kerkblad „Goede Hoop". De vooraanstaande Westduitse militaire commentator Adalbert Weinstein heeft zich vrijdag in een hoofdartikel in de (onaf hankelijke) „Frankfurter Allge- meine Zeitung" achter de Fran se theorie geschaard, dat een Russische aanval in Europa on verwijld met een grote aanval met kernwapens moet worden beantwoord. Weinstein schrijft: „Toepas- Volgens de traditie is de laat ste vierdaagse-dag zonnig maar in de 48ste editie van Nijmegeng vermaarde wandelevenement was dit niet het geval. Wel had de zon een enkele maal succes met pogingen door de wolken te breken, maar de bewolktheid won het over het algemeen. Hierdoor ging een feestelijk as pect van de finale verloren. De wandelaars waren er even wel niet rouwig om, want de omstandigheden kwamen een ideale wandeldag nabij. Op die laatste dag hebben sommigen in het gezicht van de haven moe ten opgeven, maar die liepen echt wat men in de Nijmeegse gelederen noemt „op hun tand vlees". De binnenkomst in Nijmegen begon omstreeks één uur met bedenkelijk voortvarenden die de glorie van een schijnbaar gewon nen wedstrijd begeerden en ein digde tussen vijf en zes uur met het binnenstrompelen van hen, die de moeite van vier dagen ploeteren in de vorm van een voorwerp op de revers beloond wilden zien. Langs het parcours zaten de meelevenden op de tribunes of op reeds in 's nachts ingenomen zetels. Ze applaudisseerden on ophoudelijk en er zijn altijd on der hen vrijgevigen die aan wild vreemden bloemen schenken. Zo werd die vierde dag van de 48ste vierdaagse weer een triom fale gebeurtenis, waarbij duizen den langs het parcours de dui zenden erop toejuichten. TE LICHTVAARDIG De Amerikanen hebben te lichtvaardig de vierdaagse opge vat en ofschoon er detachemen ten uit de States zijn, die genoeg energie ten toon spreidden, het merendeel van de Amerikanen maakte een allesbehalve orden telijke indruk. Erkend moet wor den dat het geluid, dat zingende Amerikanen op het parcours ont ketenden, andere wandelaars met stomheid sloeg. Maar in de ver houding tot de wandelvaardig heid stond dit allerminst. Men hoopt dat de Amerikanen hun enkele groepen uitstekend ge- trainden volgend jaar zullen aan vullen met kerels die begrijpen dat goede voorbereiding een sportieve prestatie waarborgt. De Zwitsers met hun soms ro mantisch uitgedoste burgergroe- pen versterkt, hebben weer een uitstekend figuur geslagen. Ook' de Israëliërs, de Duitsers, de Brit ten, de Belgen, Luxemburgers en Noren en niet te vergeten de Ne derlandse detachementen hebben het applaus als een verdiende beloning ondervonden. Ze begre pen de sfeer en pasten zich goed aan. De vele muziekkorpsen ga ven het geheel weer een muzi kaal tintje. Globaal bekeken was deze vierdaagse onder nieuwe leiding maar nog onder oude om standigheden, mede dankzij het voortreffelijk weer een succes. Op de laatste dag vielen nog 37 wandelaars uit, zodat het uit vallerstotaal 611 bedraagt. Op deze vierde dag tenslotte kwamen om half twaalf arriveerden de eersten, om half zeven de laat- sten 10.291 wandelaars binnen. sing van de Amerikaanse stra- gische opvatting van een „ant woord in fasen", waarbij eerst een tegenaanval met conventio neel bewapende troepen zou worden uitgevoerd, voordat op grote schaal met kernwapens zou worden gereageerd, zou uitlopen op een nederlaag en onvoorstel bare verwoestingen in Duitsland. AMERIKAANSE OPVATTING ONAANVAARDBAAR De westerse troepen zouden tot diep het Westduitse binnen land worden teruggeworpen. Wanneer dan zou blijken dat verdere tegenstand van normaal bewapende strijdkrachten niet meer zou baten, zou eerst op grote schaal van kernwapens ge bruik worden gemaakt. Het is duidelijk dat een derge lijke militaire politiek in ons atoomtijdperk slechts een be trekkelijke veiligheid aan het Amerikaanase vasteland zou ver schaffen. Voor de bondsrepu bliek en de andere Europese Het oprapen van zijn wandel stok, die onder een stilstaande vrachtwagen was geraakt, heeft gisteren het leven gekost aan 'n nog onbekende circa 70-jarige man. De vrachtwagen stond in de Zeilstraat te Amsterdam voor de geopende brug te wachten. Op het moment dat de brug ging zakken, stak de man de weg over. Daarbij verloor hij zijn wandelstok, die onder de wagen terechtkwam. Hij kroop eronder om zijn stok te pakken. Intussen kwam het verkeer weer op gang. Ook de vrachtwagen ging rijden en sleurde de man tientallen me ters mee. Hij was praktisch op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. bondgenoten der Verenigde Sta ten is een dergelijke militair- strategische opvatting onaan vaardbaar", aldus de Westduitse militaire commentator. Weinstein zinspeelde in zijn artikel niet op het Franse plan, dat hij in zijn artikel in feite heeft onderschreven. FRANKRIJK NIET AKKOORD MET N. A. V. O.-VERDEDIGING Vrijdag is te Washington van Amerikaanse zijde vernomen dat Frankrijk nog steeds niet bereid is in het kader van de Navo- opvatting der „vooruit geschoven verdediging", zijn troepen in dicther bij de Duits-Tsjechoslo- waakse grens gelegen gebieden te legeren. Dit werd medegedeeld in een commentaar op berichten van de correspondent in Bonn van het Amerikaanse radiostation „Co lumbia Broadcasting System" (C.B.S.), volgens welke de Fran se troepen nog geen stellingen die vroeger in deze gebieden door Amerikaanse troepen wer den ingenomen* hebben overge nomen, alhoewel hier reeds enige tijd sprake van is geweest. Volgens de C.B.S.-correpon- dent hadden de Fransen aange voerd dat er niet genoeg kazer nes in deze gebieden waren om het onder bevel van een brigade generaal staande deel van een divisie, dat zou worden overge bracht, onder te brengen. Naar aanleiding hiervan wijst men er ih Washington op dat door het vertrek der Ameri- kaaanse troepen kazernes zijn vrijgekomen, doch dat de Fran sen niettemin de nieuwe stellin gen nog niet hebben betrokken. De correspondent in Bonn meldt nog dat één der Franse bezwaren was dat het onderhou den der verbindingen moeilijker zou worden, wanneer slechts een deel van een divisie zou worden overgebracht. Donderdag is het Haagse ge meenteraadslid, de heer J. Fa- bius, na een ernstige ziekte in het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag overleden. Hij bereik te de leeftijd van 76 jaar. De heer Fabius werd in Naar- den geboren. Na een opleiding aan de militaire academie te Breda ging hij in 1912 als oor. logscorrespondent naar de Bal kan. In 1914 was hij gendarmerie, officier in Albanië onder Thom son en in 1916 vertrok hij naar het oostfront om daar de krijgs verrichtingen te verslaan. Vier jaar later werd hij benoemd tot adjudant van de militaire attaché in Berlijn. Van 1922 tot 1933 was hij werkzaam bij de B. P. M. in Lon den en in het voormalig Neder- lands-Indië, waarna hij wederom als journalist zes jaar doorbracht in Japan. Tijdens de oorlog was hij als krijgsgevangene op Java geïnterneerd. Van 1946 tot 1947 was hij hoofdredacteur van „Het Dag blad" in Den Haag. Daarna stel de hij een „Nieuwsbrief" samen waarin hij o.m. felle kritiek uit oefende op' het regeringsbeleid ten opzichte van Indonesië, Hij was het ook die de berucht ge worden kwesties „majoor K." en „Van de Putten" aanhangig maakte. Hij ageerde tegen de on derhandelingen met Indonesiërs over een souvereiniteitsover- dracht. De heer Fabius toonde zich ook een tegenstander van geleide economie. In 1962 werd hij voor de partij van vrije bur gers gekozen in de Haagse ge meenteraad. Zevenhonderd Londense haven arbeiders hebben vrijdag beslo ten geen overwerk meer te ver richten om zodoende kracht bij te zetten aan hun eisen voor in stelling van een veertigurige werkweek en het invoeren van een basisloon van 150 gulden per week. Daar werken op zaterdag en zondag als overwerk wordt be schouwd en maandag drie augustus in Engeland een open bare feestdag is, zou de Londen se haven gedurende drie dagen door een staking worden getrof fen, indien de zevenhonderd bij hun besluit blijven. Historie van het jongste verleden van Terneuzen Gezicht op de markt van de kant van de oude werf. 9e „oude" brug bij de voormalige Sassepoort De algemene raad van de Zuïd- afrikaanse orde van advocaten verklaarde donderdag aan het eind van zijn jaarlijkse bijeen komst „absoluut duidelijk" te willen stellen, dat advocaten die personen verdedigen die van po litieke misdrijven worden be schuldigd, niet noodzakelijker wijze behoeven te sympathiseren of vereenzelvigd behoeven te worden met de inzichten of doel einden van de beklaagde". Een lelegatie van de raad had deze cwestie woensdag met de Zuid- ifrikaanse minister van justitie, /orster besproken. De raad had de verzekering gekregen, dat geen advocaat zal worden gear resteerd of onder druk zal wor den gezet om inlichtingen te verkrijgen, die aan die persoon zijn gegeven uit hoofde van diens functie. Het Mongoolse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een nota bij China geprotesteerd te gen het „onfatsoenlijke en orde- verstorende gedrag van bepaal de Chinese burgers" tijdens de Chinees-Mongoolse wielerwed strijden die van 24 tot 26 juli in Oelan Bastor zijn gehouden, zo meldde het Russische persbu- reau „Tass" donderdag. De op de Chinese ambassade in Oelan Bator overhandigde nota be schuldigt „bepaalde Chinezen van openlijke provocaties", het veroorzaken van „ongeregeldhe den" langs de wielerbaan en het beledigen van Mongoolse mili- buffiers. door JOH. DE VRIES XVI Zuiddorpe, 21-2-1874. Commentaar op de kwestie Van Vooren te Zuiddorpe Van Vooren kan volgens eigen mededeling a. volgens de één wel lezen en schrijven; b. volgens de ander gebrekkig lezen en schrijven; c. volgens derden niet lezen of schrijven. Aan Van Vooren is nu door de correspondent van dit blad een schriftelijk bewijs gevraagd. Eigenaardig genoeg houdt de hele zaak hiermede op, althans in de courant en zal, zoals dit wel meer voorkomt, zijn doodge bloed. Dan krijgt vervolgens het 4e district een beurt. Het 4e district, dat is West Zeeuws-Vlaanderen, dat als 4e kiesdistrict door velen zo werd betiteld. 21-10-1874. „Van geachte zijde wordt verzekerd, dat de in een ingezonden stuk van het „Paleis van Justitie" medegedeelde gewoonte, die in het voormalig 4e district van Zeeland onder de boerenknechts zou bestaan om zamen te komen teneinde „katers" te eten, een absurde onwaarheid is." 24-10-1874. „De quaestie der „Katerpartijen" in het voormalig 4e district van Zeeland is nog niet uit. Na „Het Vaderland" bevat thans de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" een bericht dat van de zooda nige gewoonte in die streek niets bekend is. Daarentegen schrijft men ons van 1.1. Woensdag uit Aarden burg dat op de Zeeuwsch-Vlaamsche grenzen onder de boeren knechts, aschkoopers enz., het gebruik van katers te braden en te eten wel bestaat en dat het gemeentebestuur van Eede zulks kan bevestigen." „Van bijzonder belang komt de zaak ons niet voor", schrijft de Middelburgsche Courant. „Er bestaan onder het volk vrij wat ruwer en gemeener vermakelijkheden dan het braden en het op eten van een kater, een wildbraad waarmede trouwens bijna ieder, die in Belgische of Fransche restaurants wel eens hazen peper gegeten heeft, waarschijnlijk kennis gemaakt zal hebben!" Proost!; het vertrouwen in de Belgische en Franse restaurants yvas niet bar groot in die dagen Een enkele bekende naam treft ons weer in 1875. De houthan del van de firma Bril wordt te Neuzen gevestigd en wel onge veer op de plaats, waar nu de houthandel Schoenmakers is. Nog steeds, ik mag er even de aandacht op vestigen, bestaat er geen nieuwe Stationsweg en ligt het bedrijf van de firma Bril met het front naar het stationsemplacement. De heer H. C. E. van IJsselsteijn, de naam is al meer genoemd, wordt krachtens machtiging van Z. M. de Koning op 13 July 1875 erkend en toegelaten als British Consulair Agent te Neu zel, op voet van Nederlandsch onderdaan. Een „Loge der Vrijmetselaren", de naam dragende van ,,L' Amitié Sans Fin" wordt in 1875 van Sluis naar Neuzen over gebracht; deze loge was sedert 1868 te Sluis gevestigd. Vele jaren lang, tot na 1900, werden de bijeenkomsten gehouden waar nu de drukkerij van de fa. P. J. van de Sande is gevestigd. Heel wat bekende Terneuzenaars hebben er deel van uitge maakt, tot ook hier de loge verdween en naar Vlissingen werd overgebracht. Er verschijnt op 1-1-1875 een korte Nieuwjaarsbeschouwing in de courant, waaruit valt af te leiden, dat de aanleg van de spoor weg voor Neuzen zeer gunstige vooruitzichten biedt en een toe nemend verkeer aan vele mensen werk verschaft. Een verbete ring ook wordt in uitzicht gesteld met betrekking tot de aan legplaats van de provinciale boot. Leest U zelf maar 1-1-1875 Uit een Nieuwjaarsbeschouwing „220 zeeschepen stoomden of zeilden binnen om aan den ijze ren weg te losen en te laden. Van die 220 waren er 192 bestemd voor het alhier in 1872 gevestigde handelskantoor onder de firma J. David Kernkamp en Lumsden, waar gemiddeld 60 a 70 huis gezinnen hun brood mede winnen. Een doelmatige aanlegplaats voor de provinciale boot, waar door men niet meer genoodzaakt wordt, dien onaangenamen tocht naar het einde van de Westwal (Westpier) te maken Onze stadgenoot de heer H. C. E. van IJsselsteijn heeft een groothandel in steenkolen daargesteld." De aanlegsteiger en {iet „keetje" aan de westpier waren in mijn jeugd nog aanwezig. We kunnen ons voorstellen welk een ongerief het moet hebben betekend, bij storm of regen, hevige koude enz. eerst de westpier te moeten optornen en dan pas op de boot te kunnen stappen. Het nieuwe kantoortje voor do boot was halverwege (Sohelde- kade) tegen de dijk aan gebouwd. De aanlegsteiger aldaar is nog steeds in gebruik, zij het dan niet meer voor de provinciale boten. Verder blijkt uit dezelfde courant dat het weer vrij streng wintert. Al de lichtschepen op de Schelde zijn opgenomen; er is ijs tot Walsoorden. Verder naar beneden is de rivier ijsvrij. De stoomboot „Telegraaf" kan op de Oosterschelde niet meer varen en keert terug bij Stavenisse. Zij het op wat bijzondere wijze hebben enkele Terenuzenaars last van het vriezend weer! Een „Neu2enaar" laat via een inge zonden stuk een klacht horen over de beide kruitmagazijnen, die boordevol buskruit liggen en waar op bepaalde dagen ver- lading van kruit op schepen plaats vindt, waardoor omliggende bewoners gedurende vele uren bij 10 graden vorst niet mogen stoken. Voorwaar geen pretje! Maar wèl stoken en samen de lucht in is ook niet alles! Gelukkig is Neuzen voor een dergelijke ramp gespaard .gebleven. Heel veel later, in 1889, is iets dergelijks te Antwerpen voorgekomen, waarover ik nog een en ander zal meedelen. Op kerkelijk gebied geeft het jaar 1876 een overzicht van de in het dekenaat Hulst gevestigde r. k. gemeenten, welk statis- tiekje ik hier bijvoeg. nr. 1112 19-1-1876. Statistiek dekenaat Hulst R. K. gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst Jansteen Graauw Nieuw-Namen Lamswaarde Groenendijk Ossenisse Hengstdijk Stoppeldijk Boschkapelle Koewacht Neuzen Zuiddorpe Westdorpe Sas van Gent Axel Clinge H. Willebrordus H. Joh. de Dooper H. Maria Hemelvaart H. Joseph H. Cornelius H. Martinus H. Willebrordus H. Catharina H. Geralphus H. Petrus en Paulus H. Philippus en Jacobus H. Willebrordus H. Maria Hemelvaart H. Maria Visitaatie H. Maria Hemelvaart H. Gregorius de Groote H. Henricus in 1730 gevestigd 1803 1804 1858 1807 1730 1796 1796 1799 1750 1710 1844 1738 1796 1720 1861 1875 (Wordt .vervolgd.).

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3