President Johnson: „Alle acties vermijden" Soebandrio over het overleg met minister Luns Reddingswerk in Champagnole kan nog acht dagen duren WIE WORDT DE KANDIDAAT VOOR VICE-PRESIDENT Mijnongeluk in Zuid-Frankrijk „Ranger" zendt foto's naar de aarde Kwaliteiten Weerbericht Hoogwater Zonen Maanstanden Robert Kernierfv uitgeschakeld Geen verrassing „Wat in het verleden gebeurd is, is niet zo belangrijk" Drie doden Onzekerheid Zee van welken Prachtig succes Jfrankerlng bij abonnement: Terneuzen Ditwjfenr-Hoofredaeteur: L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaai; pei maand f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 20e Jaargang no. 6266 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President Johnson heeft op een persconferentie in Washington een beroep op alle Amerikanen gedaan om de wet op de burger rechten na te leven en alle acties te vermijden, die tot ongehoor zaamheid kunnen leiden. Johnson sprak de hoop uit dat geen enkele Amerikaan zou bijdragen tot verscherping van de rassen- strijd en keurde in dit verband straatbetogingen af. Toen er nog geen goede middelen waren om grieven weg te nemen, aldus Johnson, was het begrijpelijk, dat zij die benadeeld en gekrenkt waren, de straat opgingen- Maar nu was de wet op de burgerrechten van kracht geworden en deze wet was juist uitge vaardigd om een ordelijke gang van zaken te bevorderen. President Johnson behandelde nog enkele andere onderwerpen. Wat de kernproeven betreft zei hij, dat ieder gezin, waar ter we reld ook, reden had om dankbaar gestemd te zijn nu er een kern- stopverdrag bestond. De kinde ren konden nu veilig melk drin ken. Een jaar zonder kernproe ven in de dampkring had de lucht reiner gemaakt. Ondanks dit verdrag ljleven de V. S. op hun hoede. De regering bad alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen om de veiligheid van het land te waarborgen. De president verklaarde met nadruk dat hij nog geen besluit bad genomen inzake de demo cratische kandidaat voor het vice-presidentschap. Hij somde een reeks kwalitei ten op die deze man zijns inziens moest bezitten, maar zei dat hij op dit punt verder niets zou loslaten tot na de opening van de conventie van de democrati sche partij op 24 augustus in At lantic City. Tenslotte verklapte Johnson dat op de conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van de landen van O- A. S. ONBESTENDIG De algemeene circulatie wij zigt zodanig dat ons komende dagen vrij koel weer te wach ten staat met veel wind. Midden op de Oceaan is de luchtdruk hoog, terwijl boven midden Europa de barometers langzaam dalen. Boven de Britse eilanden en het Noordzeegebied is door deze ontwikkeling een krachtige noordwestelijke boven- stroom tot stand gekomen. Gestuurd door deze bovenstro- ming beweegt een storing in snel tempo over de Britse eilanden en het Noordzeegebied naar het zuidoosten. Deze storing bepaalt heden het weer in onze omgeving zodat er veel bewolking zal zijn waaruit plaatselijk enige regen valt. De wind neemt toe tot krachtig of hard tussen zuid west en west. Het temperatuurniveau zal ten opzichte van vrijdag niet veel verandering ondergaan. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veel wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tussen zuid west en west. Weinig verande ring in temperatuur. ZATERDAG 1 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7-02 7.20 Terneuzen 7.37 7.20 ■Hansweert 8-17 8.35 Walsoorden 8.27 8.45 ZONDAG 2 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 8.01 8.30 Terneuzen 8.36 9.05 Hansweer 9.16 9.45 Walsoorden 9.26 9.55 MAANDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 914 9.51 Terneuzen 9.49 10.26 Hansweer 10.29 11.06 Walsoorden 10.39 11.16 ZON MAAN op onder op onder 01 20.30 23.57 1.58 1.03 20.28 3.20 5.05 20.2? 0.25 4.42 4 5.06 20.24 1.02 5.59 (organisatig van Amerik. sta ten) duidelijk was gebleken, dat het Amerikaanse continent geen ondermijning of agressie zal dul den. Zoals bekend besloten de ministers op deze conferentie, de voirge week in Washington ge houden. tot strafmaatregelen te gen Cuba. President Johnson heeft tijdens een tweede persconferentie op 't Witte Huis gezegd dat bet niet verstandig zou zijn enig lid van. zijn kabinet of een ambtenaar die de normale kabinetsvergade ringen bijwoont, aan te bevelen als vice-president. Deze verklaring sluit de kan didaatstelling voor het vice- presidentschap van Robert Ken nedy, die als zodanig het meest is genoemd, evenals die van McNamara en Rusk, uit. „Ik blijf de grootste zorg be steden aan de keuze van de man die ik zal aanbevelen. Ik zal mijn besluit op het juiste ogenblik be kendmaken". De kansen van de senatoren Humphrey en McCarthy uit Minnesota zijn door het bekend worden van Johnsons besluit ge stegen. Senator Humphrey ge niet de voorkeur van talloze af gevaardigden naar de conventie in Atlantic City, die op 24 augus tus wordt geopend. Het lijkt waarschijnlijk dat Johnson met het bekendmaken van zijn voorkeur niet zal wach ten tot woensdag 26 augustus, de dag waarop in Atlantic City de twee democratische kandida ten worden aangewezen. Waarnemers zien het uitscha kelen van Kobert Kennedy niet Fabrieken Zevenbergen als een verrassing. Wel schijnen de betrekkingen tussen de Ame rikaanse president en de minis ter van justitie na een periode van verkoeling te zijn verbeterd, maar Johnson zou niet gewild hebben dat de compagne wordt beheerst door de kwestie van de burgerrechten. Hij zou geen man naast zich willen hebben, waar door hij het verlies van de zuide lijke staten riskeert, zo menen zij. Als mogelijke kandidaten voor 't vice-presidentschap noemden waarnemers ook burgemeester Robert Wagner van New York, gouverneur Brown van Califor- nië en senator Muskle van Maine. Senator Humphrey weigerde commentaar te geven. „De zaak is in handen van de president", aldus Humphrey. De „New York Times" noem de Johnsons besluit om Kennedy niet aan te wijzen als kandidaat voor het vice-presidentschap, „een van de belangrijkste poli- iteke stappen tijdens zijn rege ring". De Indonesische vice-premier en minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft vrij dag in Djakarta meegedeeld, dat zijn besprekingen met minister Luns tot dusver „zeer bevredi gend" zijn geweest. De ministers keerden vrijdag na een driedaags verblijf in de Indonesische hoofdstad terug. Soebandrio wilde geen bijzon derheden meedelen over de be sproken vraagstukken, maar ver klaarde dat ze veelomvattend waren en dat de onderhandelin gen soms tot diep in de nacht voortduurden. Kort na zijn te rugkeer in Djakarta bracht de Indonesische minister verslag uit aan president Soekarno. La ter zei hij tot verslaggevers, dat zowel de Nederlanders als de Indonesiërs van gevoelen zijn dat verdere normalisering en versterking van hun betrekkin gen noodzakelijk is. Hij ver klaarde dat de Nederlandse mi nister enkele aspecten van de door Indonesië sinds het berei ken van de onafhankelijkheid geboekte voortuitgang had ge zien en zijn vertrouwen had uit gesproken in een verdere ont wikkeling van het land. Op vragen over de kwestie van de compensaties voor gena tionaliseerde Nederlandse be drijven antwoordde Soebandrio, daarmee een eerder uitlating herhalend „Wat in het verleden gebeurd is, is niet zo belangrijk". Hoop op vergelijk Volgens A.F.P. hebben krin gen die in nauw contact staan met het gezelschap van minister Luns verklaard, dat de schulden kwestie op Bali is besproken maar dat beide partijen het er over eens waren dat op een re geling daarvan niet teveel de nadruk moet worden gelegd. Volgens genoemde kringen hoopt minister Luns, dat het nog tot een vergelijk zal komen voor zijn vertrek uit Indonesië, zon dag a.s. De Nederlandse minister vloog vrijdagmiddag per hefschroef- vliegtuig naar 't presidentiële zomerpaleis in Bogor ten zuiden van Djakarta voor een tweede onderhoud met president Soe karno. .Indonesian Herald" over de besprekingen op Bali. Het Indonesische blad „Indo nesia Herald" stelt vast dat de besprekingen tussen Nederland en Indonesië zich bevredigend ontwikkelen. Het blad heeft zich reeds bij het begin op het standpunt ge- Twee van de vijf vermisten in de kalksteengroeve van de Mont R'vel by Cbampag-nole zouden vrijdagochtend gelokaliseerd zijn. nadat men de gehele nacht had getracht via klopsignalen con tact met de nog vermisten te krijgen. De twee mannen hebben op deze signalen gereageerd. Men gaat nu met een spe ciale boor die donderdag uit Orleans was aangekomen, een koker van 20 cm doorsnede boren, waardoor men spoedig contact met de twee mannen hoopt te krijgen. Gevreesd wordt dat zij gewond zijn of uiterst verzwakt. Men neemt aan dat de drie mannen van wie men nog niets heeft gehoord, door val lend gesteente om het leven czijn gekomen, toen maandag- middag ook hun elf kame raden van de buitenwereld werden afgesneden. Zoals gemeld hebben de lei ders van het reddingswerk donderdag afgezien van hun plan om met behulp van springstoffen een horizontale gang te maken naar de negen ingeslotenen, die men al eer der had gevonden, De voor- Tussen de ingesloten mijnwer kers in Champagnole en de bui tenwereld is nu een permanente telefoonverbinding tot stand ge bracht. Familieleden kunnen in de tent met de mannen onder de grond spreken. man van deze negen had laten weten, dat de zoldering van hun schuilplaats waarschijn lijk zou instorten, als men explosieven zou gebruiken. Nu werkt men aan een verti- kale ontsnappingskoker. Dit werk kan echter nu nog wel acht dagen duren, zoals de burgemeester van Cham pagnole donderdagavond tot Tengevolge van een instorting in een steenkolenmijn bij de Zuidfranse plaats Gardanne is vrijdagmorgen vroeg één mijn werker om het leven gekomen en één ernstig gewond. de verwanten van de ingeslo- tenen had gezegd- De geluidei} kwamen uit 'n gebied waar volgens de inge sloten mijnwerker Martinet de mannen mogelijk aan het werk waren. De burgemeester van Cham pagnole zei dat de geluiden geen antwoord op klopsigna len van boven de grond wa ren. De geluiden zouden kun nen zijn gemaakt door iemand die zijn aanwezigheid kenbaar wilde maken", zo zei hij'. Inmiddels neemt men proe ven om vast te stellen, of de geluiden werkelijk afkomstig waren van mensen of dat zij werden gemaakt door vallend gesteent*. 'steld, dat de pogingen om tot goede en vriendschappelijke ver houdingen tussen beide landen te komen door niets in de weg worden gestaan. Wanneer zich toch obstakels zouden voordoen, die de erfenis vormen van een bitter verleden, dan behoren die te worden overwonnen. De moei lijkheden dienen van beide zij den op vriendschappelijke wijze te worden opgelost. Het is niet nodig, zo schrijft het blad, onze gasten bij voort during te verzekeren, dat de In donesiërs 't goed met hen me nen. Indonesië wil op ieder ge bied met Nederland samenwer ken, vooral nu het er van over tuigd js, dat Nederland niet lan ger de ambitie koestert de In donesische vooruitgang en groei naar de positie van een sterke en vooruitstrevende natie in z. o. Azië onder leiding van presi dent Soekarno te ondergraven. In deze eeuw van omverwer pen van regeringen en interven tie heeft. Indonesië besloten zijn eigen weg te gaan. Totdat Indo nesië er met duidelijke bewijzen van overtuigd is, dat het niet langer door vijandelijke imperia listische machten wordt omringd moeten andere doelstellingen, hoewel zij niet geheel moeten worden verwaarloosd, op het tweede plan komen. Anderzijds, zo gaat het blad voort, behoeft minister Luns zich tegenover ons niet bevreesd of geremd te voelen. De warme en hartelijke ontvangst, die hem hier is bereid, zou hem er van moeten overtuigen dat het ge makkelijk is met de Indonesiërs om te gaan, wanneer men maar weet hoe. Hij zal zich realiseren dat het niet moeilijk is vriend schap met president Soekarno te sluiten en hij zal tot de slot som komen, dat de Indonesiërs „het zachtste volk der aarde" zijn wanneer hun trots niet ge krenkt wordt en hun vertrou wen niet wordt geschokt. Als hij verstandig genoeg i« dit te erkennen, zal hij ook anderen te slim af zijn, wan neer het er om gaat met de Indonesiërs zaken te doen. «MM Het Amerikaans® bureau voor lucht- en ruimtevaart (N A.S.A.) ontvangt momenteel foto's van, het maanoppervlak die door de camera's van het ruimtevoer tuig „Ranger 7" zijn genomen. De camera's begonnen op een afstand van ongeveer 1800 km van het maanoppervlak te wer ken. Zowel de camera's met groot hoeklens, die het eerst begonnen te werken en op de betrokken hoogte een oppervlakte van on geveer 290.000 vierkante kilo meter in beeld konden brengen, als die met kleinhoeklens, die foto's van vierhonderd vierkante meter maanoppervlak konden maken, hebben goed gefunctio neerd, aldus de N.A.S.A. De zes camera's aangebracht in de neus van het 365 kilo- kram wegende ruimtevoertuig, begonnen volgens plan te wer ken. De eerste foto's werden dertien minuten en veertig se conden vóór het te pletter slaan van de „Ranger" op de maan genomen. Toen de „Ranger" met een snelheid van bijna achtduizend kilometer per uur te pletter sloeg, werd op de aarde door de N.A.S.A.-toestellen een krachtig en duidelijk elektronisch sig naal ontvangen. De foto's van de oppervlakte van de maan zullen vandaag na 05.00 uur Ned. tijd door de N.A. S.A. worden gepubliceerd. Het zal de eerste maal zijn dat de mensheid een blik gegund wordt op het maanoppervlak, Als alles goed is gegaan, zijn foto's genomen tot een fractie van een seconde vóór het te plet ter slaan van de „Ranger" op de maan. Men hoopt hiermee scher pe opnamen van de „Mare nu- bium" (de zee der wolken) te hebben verkregen, waar de Ver. Staten over enkele jaren een of meer mensen willen laten landen. De voorganger van het toes tel, de „Ranger-6". had de 392.140 kilometers van de aarde naar de maan even vlot afgelegd als de „Ranger-7", maar haar camera's weigerden op het kri tieke ogenblik, waarna het toe stel te pletter sloeg. Een Rus sisch ruimtevoertuig, de „Loe- nik-3", nam in 1959 foto's van de „achterzijde" van de maan, maar deze waren niet verhelde rend, daar ze van een afstand van ongeveer 60.000 kilometer werden gemaakt. De Ranger-7 heeft de afstand van de aarde naar de maan in 67 uur en 35 minuten afgelegd. Een groep waarnemers op Kaap Kennedy in Florida, die vrijdag door een reusachtige tele visietelescoop de maan in het oog hield, heeft meegedeeld dat zij ongeveer twintig seconden na het tijdstip van het neerstorten van de Ranger-7 een klein wit vlekje in de „Mare nubium" zag verschijnen. Het einde van de Ranger kon in het gehele land worden ge hoord in een speciale uitzending uit het operationeel centrum in Pasadena, waar ongeveer 250 technici en geleerden bijeen wa ren. De Ranger-7 is het vierde ruimtevoertuig dat op de maan te pletter is geslagen. De Rus sische Loenik-2 en de Ameri kaanse Ranger 4 en 6 zijn het toestel voorgegaan- In Washington sprak presi dent Johnson van een „prachtig succes" dat een belangrijke sta» voorwaarts betekende in 't pro gramma ter verzameling van de wetenschappelijke kennis, die noodzakelijk is voor de reis naar de maan. „Ik ben me ervan bewust dat dit succes pas is bereikt na een aantal mislukkingenmaar 't moet ons opwekken tot nog gro* tere inspanningen in de toe* komst. Het feit dat onze Russi^ sche mededingers veel onvers melde mislukkingen hebben ge-( kend, bevestigt de volledigheid van het succes, aldus het Ameri kaanse staatshoofd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1