Van „witte honden en bloedsbroeders Dief mag drie jaar niet met zijn meisje omgaan HET ZWAARD VAN PALERMO SCHEVENINGSE PIER HONDERD PROCENT DUURDER HET RASSENPROBLEEM IN DE VERENIGDE STATEN 1 UI VAN SE MISDAAD Wel brandweer maar geen brand op deWillem Ruys" Pagina 5 De proef uitzendingen van R.E.M.-radio Europees ruimte-onderzoek aan Zee De Ranger-7 Vrijdag 31 juli 1964 DE VKJLJË ZEEUW Een golf van terreur gaat over New York. Doodslag hier en moord daar. Heï geheel omlijst door overvallen en roofpartijen, dit alles gepleegd door kleurlingen, door negers. In Newyorks negervvijk Harlem heerst onrust en grote groepen van negers, dc zogenaamde „radikalen", hebben benden, gangs" gevormd en pleegden en plegen bij dag en nacht en ontij hun on wettig bedrijf tan moord zware mishandeling en brandstichting. In het „zwarte ghetto" staat het sein voor de blanken, de „witte honden", zoals zij daar smalend genoemd worden, op onveilig en in de 125ste Street zijn talloze etalageruiten, huis- en winkeldeuren gebarricadeerd. Daar wonen immers blanken, Amerikanen, lieden niet met een zwarte, doch met een witte huid. Zwaar bewapende Newyorkse politiemannen, bijgestaan door •leden der federale politie, geze ten in snelle patrouillewagens, rijden af en aan. De negerwijk Harlem met zijn 12.000 verwaarloosde huizen, veelal eigendom van (blanke) Amerikanen, plaatsbiedend aan 220.000 (donkergekleurde) Ame rikanen, negers wel te verstaan, maakt een bedroevende indruk. De negerbevolking is arm en leeft er van de ene dag in de andere. Deze negers zijn veelal ongeschoold, en daardoor vaak •en bijna doorlopend werkloos. De huishuur voor de armetie rige woningen in Harlem is zeer hoog en bedraagt plm ƒ600 a 700 per maand. Door nood, door armoede en door haat gedreven vielen veel mannen in deze wijk in handen van de georganiseerde misdaad en in geen stad ter wereld wor den zoveel misdrijven gepleegd als juist in Harlem. Zoekt u een auto, een vol-automatisch revol ver, een dokmes, een vrouw, ga dan naar Harlem. VERBIJSTERENDE TALLEN. GE Hebt u 'iever een „gevulde Camel", dat is een marihuana- dan naar Harlem want daar kan men u helpen en hebt u een sigaret, cocaïne of heroïne, ga pc -oonlijke vijand en (of) een lastige schuldeiser, ga naar Har lem en de vijand en uw lastige schuldeiser ziet u nooit meer terug. In deze wijk van New York werden en worden jaarlijks plm 140 moorden en doodslagen, jaarlijks 174 aanrandingen en verkrachtingen, 1500 gewapende roofovervallen, 5400 inbraken, al of niet met geweldpleging en 9200 diefstallen gepleegd. 1500 auto's werden ontvreemd en 2750 aangiften van misdrijven ge daan en dat wil dus zeggen, dat iedere vier en twintig minuten een strafbaar feit wordt ge pleegd. De 125ste- en de 126ste Street en vooral ook de Sint Nicolaas Avenue in de negerwijk zijn knooppunten van de georgani seerde misdaad. Prostituees van beide geslachten, handelaars in verdovende middelen, in wa pens en in moord en doodslag bevolken hier niet alleen de straat, doch ook de bars, de nachtclubs en de café's. Allen zijn ze belust op relle tjes en op slachtoffers onder de „witte honden", de blanken. De dag is daar gelijk aan de nacht, hel verlicht door neonlicht in alle kleuren van de regenboog Student wilde baden in fontein Een enigszins aangeschoten 18-jarige student heeft dinsdag nacht, slechts gekleed in onder broek, een poging gedaan een verkwikkend bad te nemen in de fontein op het Leidseplein in Amsterdam. Dit ongebruikelijk gebeuren op „het plein" in de hoofdstad trok uiteraard veel be langstelling. De politie maakte een eind aan het badfestijn. De student werd overgebracht naar het vlakbij gelegen politiebureau waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens overtre ding van het „bad-artikel" dér algemene politieverordening. Radioverslaggever naar Champagnole Gisteren vertrok de radiover slaggever van de Avro, Cees van Drongelen, naar Champagnole, vanwaar hij op donderdag 30 en eventueel vrijdag 31 juli voor de Avro, de Kro en zo mogelijk de Vara reportages zal verzorgen van de pogingen, welke worden ondernomen om de mannen, die jn de kalkgroeve nog in leven blijken te zijn, te redden. Afhan kelijk van de verbindingsmoge lijkheden zullen de eerste repor tages van de heer Van Dronge len worden uitgezonden op don derdag 30 juli tussen 7.00 en 11.00 uur in het programma van de Kro en na de nieuwsbulletins 13.00, 18.00 en 22.30 uur in de radioprogramma's van de Avro. Eventueel volgen nog reportages op vrijdag 31 juli in het morgen programma van de Vara na het nieuwsbulletin van 13.00 uur en tussen 15.30 en 16.00 uur in de reportages van de Avro, tussen 19.00 en 19.30 uur in het radio programma van de Kro en om streeks 23.00 uur in het pro gramma van de Vara, en één op de tien kleurlingen is een constant gebruiker van ver dovende middelen en hun aan tal bedraagt ruim 40.000. GEHEIMZINNIGE NEGER LEIDER MALCOLM X. In het Newyorkse negerkwar tier Harlem staan radikaal in gestelde negers klaar om te moorden, te roven en te vernie len. De negerbevolking wil niet geloven aan de zojuist ingestel de gelijkberechtiging. Radikaal ingestelde negers kozen zich een leider in de persoon van Mal colm X, die zijn hoofdkwartier in Harlem heeft. De Amerikaan se politie weet tot op de dag van vandaag nog niet wie Malcolm X is, waar hij woont en waar het hoofdkwartier van zijn or ganisatie is gevestigd. Deze Malcolm X heeft thans openlijk gesproken en hij ver klaarde, dat de negerbevolking van Harlem in het algemeen en de organisatie der „bloedsbroe ders" in het bijzonder een mee dogenloze strijd zouden gaan voeren tegen de „witte Ameri kanen". Malcolm vorderde een volkomen gelijkheid tussen ne gers en blanken en de vestiging van een vrije en onafhankelijke negerstaat in de Verenigde Sta ten. In New York met zijn 8 mil joen inwoners groeit de angst voor een negerrevolutie met het uur, doch de vrees voor een ton en van Hoss Manucy, een lusten speciale instructies ont ving. „NEGERJACHT, MIJN HOBBY". Onder leiding van de „Ku- Klux-Klan" is een speciale ge heime organisatie gesticht, die tot taak heeft verzet en terreur der negers met gelijke middelen te bestrijden. De organisatie is genaamd: „Vereniging van Amerikanen ter bescherming van het blanke ras". Deze vereniging staat onder de persoonlijke leiding van de Ku-Klux-Klan-chef Robert Shel- hardhandig optreden van de zwaar bewapende en in gereed- hei gehouden Amerikaanse fe derale politie, voor de „cops", zoals de negers de agenten noemen, weerhield hen tot nu toe van massale acties. De arrestaties onder de kleur lingen, die zich schuldig maak ten aan misdrijven, nemen al door toe en om de openbare veiligheid van het ondergrondse spoorwegnet te waarborgen, werden 700 politiemannen met extra nachtdiensten belast, ter wijl het politiekorps van de stad 26.000 man in verband met de verwachten (neger) on oude dranksmokkelaar, welke laatste is benoemd tot voorzit ter van „de vereniging van Amerikanen ter bescherming van het blanke ras". De heer Manucy verklaarde onlangs openlijk: „Ik rook niet, ik drink niet, maar mijn hobby is de negerjacht", terwijl Robert Shel- ton zijn leden nog eens herin nerde aan de door hen afgeleg de gelofte „om tenminste één neger om te brengen". Het rassenvraagstuk in de Verenigde Staten is thans ver worden tot een rassenfront met alle nadelige gevolgen daaraan verbonden. VONNISSEN IN PORTUGAL Een Portugese rechtbank heeft woensdag 65 personen veroor deeld tot van zeventien maan den tot tien jaar uiteenlopende gevangenisstraffen wegens deel name aan een opstand op 1 januari 1962 tegen de Portuge se regering. Zeventien mensen werden vrijgesproken. Volgens de aanklacht was de opstand in juni 1961 beraamd door ex-generaal Humberto Delgado die bij de presidents verkiezingen van 1958 verslagen werd en nu beschouwd wordt als de leider van het verzet tegen Salazars bewind (hij bevindt zich in het buitenland) en door Manuel Serra, een gewe zen koopvaardij-officier. Het plan was een kazerne te Beja, een oude Moorse garnizoensstad in zuid-Portugal, te overvallen en vandaar een groot gedeelte van het zuiden te bezetten. Delgado en zijn mannen zou den dan kunnen landen en de bevolking tot opstand kunnen oproepen. De aanvallers moesten echter in een vuurgevecht het onderspit delven. Serra werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, ex- kapitein Verela Gomes tot zes jaar. Voorts kregen de ex-kapi teins Pestana en Oliveira resp. drie jaar en acht maanden en drie jaar. De andere ex-kapi teins, Santos, Da Silva en Car- valho kregen ieder 2% jaar. De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen jhr. mr. Van der Wijck, heeft tegen een achttienjarige inwoner van Em- meloord wegens diefstal een jaar gevangenisstraf (waarvan vier maanden voorwaardelijk) ge- eist met de bijzondere voorwaar de, dat hij zich in de proeftijd van drie jaar niet meer mag be moeien met een 17-jarig meisje, eveneens uit de Noordoostpolder Samen hadden zij driehonderd gulden gestolen bij prof. A. G. de Wilde in Haren (Gr.), waar het meisje als dienstbode werk te. Tegen 't meisje eiste de offi cier drie maanden tuchtschool voorwaardelijk. DE WERELD IN De diefstal gebeurde begin mei in een weekeinde toen de fami lie weg was. De jongeman, de achttienjarige Auke J. B., dook plotseling op in het leven van de 17-jarige Sieberdina J.. Auke bleef het weekeinde in het fraaie herenhuis in het Wassenaar van het noorden. Zij kwamen tot de slotsom dat zij samen de wereld in moesten trekken en namen daartoe even wat geld mee (driehonderd gulden). Allerlei steden in ons land deden zij aan op hun reis. In Rotterdam vonden ze dat een auto het reizen zeer zou vergemakkelijken. Auke stal een auto in de Maasstad. In de buurt van Emmeloord een bezoek aan de geboortestreek hoorde ook bij de trip door eigen land wist de politie het tweetal te vinden. Het meisje kreeg van de officier van justitie een ernstige waarschuwing. „Je gaat je on dergang tegemoet met dat man netje", zei hij ernstig. Auke J. B. is al eerder we gens diefstal veroordeeld. De of ficier eiste ook een proeftijd van drie jaren. De rechtbank zal volgende week vonnis wijzen. De proef uitzendingen van de R. E. M.-radio zijn in vele plaat sen van ons land goed ontvan gen, zo blijkt ui't de ruim 5000 reacties die tot dusver zijn bin nengekomen. Radio-Noordzee had het publiek in de uitzending gevraagd berichten over de ont vangst te sturen. Bijzonder blij was men op het t.v.- en radio eiland met korte telefonische luisterrapporten van particulie ren in Leeuwarden en bij de Nederlands-Duitse grens. Er was er zelfs een bij van een Neder lander in Wesel (Duitsland). De directie van de R- E. M. deelde mee, dat de kwaliteit en j de reikwijdte van het R. E. M.- radiogeluid nog beter zal worden door de verhoging van de zend mast. Öp het ogenblik heeft men een hoogte van 65 meter bereikt, maar het is de bedoeling dat de zendmast 90 meter boven de zee zal uitsteken. De proefuitzendingen zullen nog een onbepaalde tijd door gaan, 's morgens van 10 tot 12 en 's middags van 5 tot 8 uur. DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM Een Vietnamese vrouw draagt haar kindje en bezittingen in twee manden, die aan een stok over de schouder hangen. Op de achtergrond keren militairen te rug uit het My-Hoeng gebied na een actie tegen de Vietvong re bellen. De buitengewone vergadering van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek in Parijs heeft nog geen beslissing geno men over de vestiging van het Europese laboratorium voor ruimte-onderzoek in Noordwijk aan Zee. De Nederlandse rege ring heeft de Europese organisa tie een terrein in deze plaats aangeboden. De raad heeft een beslissing opgeschort omdat hij eerst na dere inlichtingen wil hebben. Het laboratorium zou eerst gevestigd worden in Delft, maar een internationale groep van deskundigen kwam tot de con clusie dat niet moest worden ge bouwd op het polderterrein in Delft maar op zandgrond, dit in verband met de uiterste precisie die moet worden betracht bij toe komstige metingen in het labo ratorium. De Nederlandse rege ring heeft toen een terrein aan geboden jn Noordwijk aan Zee. Er wordt een oplossing gezocht voor de huisvesting van de 800 technici die in het laboratorium zullen werken. Lichaam van vermiste Oostenrijker gevonden De Nijmeegse politie heeft in de Waal het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige wacht meester van het Oostenrijkse leger Joseph Kohlhuber, die naar Nijmegen was gekomen om deel te nemen aan de vierdaagse af standsmarsen. De Oostenrijker ging zondag in de Waal baden, ofschoon hij niet kon zwemmen. Pas in de loop van de nacht werd melding gemaakt van zijn ver missing. Het stoffelijk overschot van de Oostenrijker is overge bracht naar een ziekenhuis in Nijmegen. Het zal waarschijnlijk in de Oostenrijkse stad Graz ter aarde worden besteld. De toegangsprijs voor de Seheveningse pier is verdubbeld. De prijsverhoging kwam van de ene op de andere dag zonder voorafgaande aankondiging tot stand. Vrijdag kostte het „piere waaien" nog twee kwartjes; za terdag moest er een gulden per persoon voor worden neergeteld. De prijsverhoging werd door E.M.S.-Continental N.V. nog niet bij het ministerie van economi sche zaken gemeld. Particulieren lichtten het ministerie in door de vraag te stellen: „Wat is dit voor een schandaal". Het ministerie heeft daarop per brief om op heldering gevraagd. ZEEPOST Met de volgende 'schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Ameri ka: s.s. „Statendam" 2-8 en m.s. „Prinses Margriet" 5-8 Argentinië: m.s. Yapeyu" 3-8 Australië: m.s. „Bischofstein 2-8 en s.s. „Theseus" 5-8 Brazilië: m.s. „Kennemer- land" 2-8 Canada: s.s. „Franconia" 2-8 en m.s. „Svanefjell" 5-8 Chili: m.s. „Burgenstein" 2-8 Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden 5-8 Suriname: m.s. „Willemstad" 4-8 Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle" 2-8 en m.s. Zaankerk" 5-8 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. De Seheveningse pier werd in mei 1961 geopend. Reeds op 21 juli kon de miljoenste bezoeker worden verwelkomd. Deze mijl paal was aanzienlijk eerder be reikt dan werd verwacht. De prognose hield in, dat bij rede lijk goed weer per jaar ander half miljoen mensen zouden „pierewaaien" in Scheveningen. Het eerste jaar kwam men ver boven 1,5 miljoen; 1962 voldeed nog ruimschoots aan de prognose en vorig jaar kwam men daar voor 180.000 bezoekers te kort. Dit jaar vertoont het bezoekers aantal een lichte stijging. ONDERHOUD EN LONEN VERDUBBELD Van de zijde van de E.M.S. werd meegedeeld dat tot prijs verhoging is besloten uit be drijfseconomische overwegingen. De onderhoudskosten en de loon kosten zyn sedert de pier in 1961 werd opengesteld, verdub beld of nog hoger geworden, al dus de E.M.S. Verhoging van de prijs voor bezoek aan de pier werd alleen doorgevoerd voor bezoekers ouder dan twaalf jaar. Voordien bestond er geen entreéprijs voor kinderen. Die is thans ingevoerd: vijftig cent voor jongens en meisjes tot twaalf jaar. Ook de prijzen voor de toren en voor het kindereiiand, resp. dertig en vijftig cent, zijn niet verhoogd. Wel zullen er nieuwe knipkaar- ten (tien bezoeken) komen. De oude, die ƒ4,50, kostten, worden niet meer verstrekt. De gemeente Den Haag wordt door deze prijsverhoging van de entrées voor de Seheveningse pier niet rijker. Wandelen op de pier wordt niet als een verma kelijkheid beschouwd en daarop wordt geen belasting geheven. Een scholier uit Roermond zal zaterdag aan de Roer- mondse brandweer de „Willem Ruys" laten zien. Het is de veertienjarige zoon Ton van kapitein Van den Heuvel, commandant van het passagiersschip „Willem Ruys". Hij is gek op alles wat brandweer is, hij heeft zeifs een brand weeruniform en wordt als er 's nachts in Roermond brand is, evenais de burgemeester opgebeld, waarna hij zijn uni form aantrekt, op de fiets springt en meehelpt blussen als en soort honorair lid van het korps in zijn woonplaats. Tegenover dit unieke privilege moet Ton zaterdag iets stellen. Hij zal voor het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd aan een nieuwe vakantiereis begint, de Roermondse brandweer het schip van zijn vader laten zien. Kapitein Van den Heuvel zei tegen hem, toen de Roer mondse brandweer had laten doorschemeren de „Willem Ruys" wel eens te willen bezoeken: „Ton, ik heb zo kort voor de afvaart geen tijd, maar als jij gastheer wilt zijn, vind ik het best". Nou, Ton vond het best en zo zal zater dag de grootste brandweerauto die Roermond rijk is, be laden met brandweermannen, het geheel onder leiding van commandant Van Meurs, naar Rotterdam komen. De Roer mondse delegatie wordt nog versterkt door burgemeester mr. Höppener, de vicaris van het bisdom Roermond, mgr. Van Odijk en de garnizoenscommandant, overste Van Aalst De commandant van de Rotterdamse beroepsbrandweer, de heer J. A. C. Honing, en zijn medebestuurslid van de Ne derlandse vereniging van brandweercommandanten, de heer Van Stelten, zullen er ook zijn. Het ziet er naar uit dat het er Limburgs zal toegaan. Bij Terschelling verdronken De 23-jarige Th. Agricola uit het Friese dorpje Kubaard is dinsdagmiddag bij het baden in zee op Terschelling verdronken. Hij was met een vriend op het Noordzeestrand bij Formerum in zee gegaan. Agricola die niet kon zwemmen, raakte in moeilijk heden. Zijn vriend wilde hem op de rug nemen, maar raakte toen zelf in nood. De jonge mannen raakten uit elkaar. Met een red- dingsvlet werden ze uit zee ge haald. Agricola was reeds een halve km afgedreven. Toen men hem aan boord had, bleek dat hij reeds was overleden. Voor 4.000 horloges gestolen In de nacht van dinsdag op woensdag zijn bij een horlogerie in de Van Hoytemastraat in Den Haag tien horloges ter waarde van ongeveer ƒ4000 gestolen. De dief of dieven verschafte (n) zich toegang tot de etalage door een ruit in te slaan. 16. „Hoe merkwaardig is de dich terlijke verbeelding", mompelde Palermo slaapdronken terwijl hij rechtop in zijn bed ging zitten. „Ik zou durven zweren dat ik mijn vriend Aram thans zie worstelen met een zwaardvechter die hem een stenen pot naar het hoofd wil gooien. Nog nimmer droomde ik zo levendig..." Zijn stem smoorde weg in een langs Aram's hoofd scheerde en de ongelukkige dichter de scherven om de oren vlogen. De avonturier gunde zich echter geen tijd om te zien of zijn vriend ongehavend uit de strijd jp voorschijnwas geko men. Met inspanning van al zijn krachten sprong hij naar voren en zijn gebalde vuist trof de indrin ger onder de kin, juist toen die zich oprichtte om door het venster loor de man zijn evenwicht en tul- melde naar huiten. Onder het ven ster klonk een doffe smak en ge smoorde verwensingen en het ge luid van vluchtende voetstappen. Toen werd alles stil. „Vriend Aram...", prevelde Pa lermo, terwijl hij nadenkend een potscherf van zijn hoofd nam en die aandachtig bekeek. „Het schijnt mij toe, dat ik zo levendig ge- verschrikte kreet toen de pot vlak te vluchten. Met een schreeuw ver- droomd heb dat ik de stukken kan De „Ranger-7", die reeds meer dan de helft van de reis naar de maan heeft afgelegd, koerst thans recht op het doel, de „wol kenzee" aan. Geleerden zijn er voor 80 proeent zeker van dat de foto's bij het naderen van de maan kunnen worden ge maakt. Het doel, een vlak gebied on der de equator en bij het cen trum van de linker maanhelft, heeft men gekozen omdat ruim tevaarders een dergelijke plaats voor hun landing nodig hebben. Men hoopt door middel van de foto's te kunnen vaststellen of het maanoppervlak daar effen en zacht of ruw en rotsachtig is. Volgens de jongste gegevens zou de Ranger-7 vandaag om 13.25 uur gmt (14.25 nt) op de maan terecht komen. De koers van de Ranger-7 is zo zuiver, dat het niet nodig is deze nog te corrigeren, zo hebben technici van het ruimtelaborato rium van Pasadena in Californië donderdag meegedeeld. De jong ste berekeningen hebben aange. toond, dat het ruimtevoertuig terecht zal komen binnen een rechthoek van 193 bij 48 km in de „Wolkenzee", juist ten zuidwes ten van het centrum van de ver lichte zijde van de maan. Dodelijk ongeluk met metaal-snij-apparaat De 48-jarige metaalperser J. Mensonides in Amsterdam is donderdag bij de controle van het door hem bediende metaal-snij- apparaat om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij de me- taalperserij „Hollandia-schrooti" aan dg Quadrantweg in het wes telijk havengebied te Amster dam. De man die al 32 jaar hier werkt, wilde kijken of de nieuwe stoflat die boven de kier waar het mes doorkomt, goed was aange bracht. Op dat moment kwam het metaalsnijmes door de hori zontale kier. De metaalperser wilde snel achteruit gaan, maar kwam klem te zitten tegen een balk. De politie die een onderzoek heeft ingesteld, neemt aan dat de man het slachtoffer is gewor den van een onoplettendheid als gevolg van de grote routine die voelen. Zeg mij, is dit alles inder daad slechts verbeelding of ben ik waarlijk getuige geweest van een heldhaftig tweegevecht, een ode in honderd verzen waardig." „Het lijkt me op het ogenblik interessanter om te weten wie die indringer is, die het op uw zwaard voorzien had, Palermo", zei de avonturier droog, terwijl hij hij gend uit het venster staardehij bezat in de bediening van de snijmachine.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5