Actie „Zwarte zes" heeft succes Problemen van de welvaartsstaat FLE A DE SNEL- WANDELAAÜS DE HELE NEDERLANDSE POLITIE MOET MEEDOEN Ideniiteitsplaafjes voor iedereen Tekort aan apothekersassistenten De „trek naar de grote stad" Vrijdag 31 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW ragina 3 Brits koopvaardijschip met kernenergie Dankbaar PraaEwager? Minder bekeuringen Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voorde doe-het-zelwr De derde dag van de vierdaag se te N^megen geldt als de zwaarste. Het parcours is van Groesbeek vrij heuvelachtig en als de wandelaars de heuvels van dit Gelderse dorp zijn afge daald, komt nog het moeilijke traject van de zeven heuvelen- weg. De wandelaars waren door de extra problemen van de gol vingen van de „Groesbeekse Py- reneën" later bij de afmeldings- posten dan andere dagen. „Plezierig wandèlweer", was de mening van de eersten die Nij megen binnen liepen, maar die 'hadden, toen de kilte van de morgen overging in de warmte van de middag, de moeilijkste stukken achter de rug. De be proevingen waren voor later ar riverende wandelaars wel wat groter, maar de algemene indruk is toch dat op deze derde dag verstandiger is gelopen dan op de twee eerste. SNELWANDELAAES Mr. dr„ Schmitz, de voorzitter van de K. N. B. L. O., gaf als zijn mening te kennen, dat de wande laars hun rustpozen op de derde dag beter hebben verdeeld. Het tempo lag minder hoog, zodat minder wandelaars de dupe van bovenmatige ijver zijn geworden. Eén categorie begint zich weer te roeren: die van de snelwande laars. Jarenlang houden zij zich op enkele uitzonderingen na koest, maar plotseling begint iemand zich te verbeelden dat hij aan een wedstrijd deelneemt en dit werkt aanstekelijk voor ande ren. Zij oogsten goedkope succes, sen in de voorhoede van het grote leger langs nog dunne hagen toe schouwers, maar als zij in Nij megen komen, vinden zij de aan meldingsbureaus nog leeg. De marsleider, overste Breunesse, heeft het euvel al aangepakt en hier en daar waarschuwingen uitgedeeld. Hij waarschuwde ook een Amerikaan, die als rechtge aard vertegenwoordiger van de States antwoordde: „Shut up". Een Zwitser trok hem mee en legde uit dat deze vierdaagse geen wedstrijd is. Met succes, want de Amerikaan vervolgde zijn weg als ordentelijk wandel burger. SUCCESNUMMER Het succesnummer van de vierdaagse blijft Hapoel uit de Kibboetsen van de Jordaanvallei. Zij vlechten overbodige, maar gracieuze sprongetjes in hun wandelgang en dat wordt door het op de derde dag veel talrijker publiek hoorbaar geapprecieerd. Groesbeek was de hoofdplaats van dit parcours. Hier een vol strekt nieuwe figuur. Een muzi kale, namelijk de voortreffelijke Amerikaanse band van de 30th Infantery Division. Deze loste de luchtmachtkapel af en gaf een voorproefje van hetgeen de dui zenden langs het parcours op de vierde dag aan internationale marsmuziek te genieten krijgen. De Britse minister van ver voer, Ernst Marples, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de moge lijkheid bestaat dat Engeland te gen 1968 een koopvaardijschip heeft, dat met behulp van kern energie wordt voortgestuwd. Twee grote bedrijven, Furness en Anglo-Norness, hadden hun plannen voorgelegd voor de bouw van een groot schip uitge rust met een reactor van het type Vulcain. De Imperial Che mical Industries overwoog het schip te gebruiken als de voor waarden gunstig zouden zijn. De invloed van de op 14 mei door het verbond voor veilig verkeer en de rijkspoli tie begonnen actie „zwarte zes" is in het hele land duidelijk merkbaar. Majoor F. M. C. Offermans, hoofd van het bureau verkeers zaken van de rijkspolitie, heeft de stellige indruk, dat dank zij de actie, waarbij de aandacht wordt gevestigd op de zes meest voorkomende verkeersfouten (oorzaak van 90 procent van de verkeersongelukken), het aantal ongelukken is verminderd. Hij schat dat niet langer 90 procent, maar 70 a 80 pro cent van de verkeersongelukken te wijten is aan de zes verkeersfouten. In de gisteren te Hilversum gehouden ver bondsvergadering van het verbond voor vei lig verkeer heeft majoor Offermans de voor lopige balans van de actie „zwarte zes" op gemaakt. „Onze patrouilles op de rijkswegen con stateren, dat het invoegen thans veel be wuster geschiedt en de meeste automobilis ten realiseren zich wat fout is", zei majoor Offermans die veel lof had voor de spon tane medewerking die het verbond en de rijkspolitie overal heeft ondervonden. De televisie werkt gedurende de zes maanden durende actie mee door het uitzenden van 40 korte films, gewijd aan de zes fouten. De meeste motels en wegrestauraiits heb ben een miljoen servetjes in voorraad, waar op „de zwarte zes" zijn aangegeven. Bij 100 benzinestations hangen affiches en wor den voorlichtende folders uitgegeven. Leden van de rijkspolitie hebben al deze motels en benzinestations bewerkt en voor mede werking gewonnen. Dankbaar is men ook voor de medewer king van de A. N. W. B., de autobladen, de radio, de pers, de overheids- en militaire in stanties. Iedereen vraagt folders en affi ches aan. Zelfs de Belgische rijkswacht heett al belangstelling voor de actie getoond en voorlichtingsmateriaal gevraagd. Bij de grote evenementen, zoals de T. T motor- en autoraces in Zandvoort, de Acht van Chaam en dergelijke is de invloed var de actie ook merkbaar. Van de tijdens de T. T.-races uitgereikte folders met de zes fouten werden er later op het circuit maa1 twee op de grond terug gevonden De rijkspolitie heeft een praalwagen la ten maken, die bij allerlei publiektrekkendc evenementen zal zijn, tijdens de bloemen corso's in Oegstgeest en Zundert versierd en later ook op de boulevards van Zandvoort en Scheveningen. Er zijn nieuwe folders sa mengesteld, voor elke fout een folder, die volgende week door de rijkspolitie-patrouil- les worden verspreid. Majoor Offermans had nog één wens. „Eigenlijk zou de hele Nederlandse politie moeten meedoen". Sommige politiekorpsen hebben al op de actie „zwarte zes" inge haakt, maar nog meer medewerking is wel kom, vooral omdat majoor Offermans er van overtuigd is, dat het publiek gevoelig is voor visuele, gemakkelijk te begrijpen verkeerspropaganda. In juni heeft de surveillance groep van de rijkspolitie 210 processen-verbaal opgemaakt (veel minder dan in een vergelijkbare pe riode), 1960 waarschuwingen gegeven en 4000 folders uitgereikt. Trouwens, ook dege nen die een bekeuring krijgen, ontvangen zo'n folder. Een jaar of tien geleden schreef prof. Parkinson, hoogleraar in de eco nomie aan de universiteit van Singa pore, zijn beroemde studie „De wet i van Parkinson", die eigenlijk '11 koste- lijke persiflage was op de bureaucra tie. 1, Parkinson betoogde daarin onder meer, dat elke ambtenaar behoefte heeft aan ondergeschikten, dat op hun beurt die ondergeschikten ook weer f mensen onder zich moeten hebben cn dit leidt er dan toe dat de werkzaam- hedenheden, die aanvankelijk door één ambtenaar verricht werden, op den duur door tien ambtenaren worden ge daan die het daarmee dan nog druk ker hebben dan de ambtenaar, die het eerst helemaal alleen deed In prof. Wemelsfelder, hoogleraar aan de T. H. te Eindhoven, bezit nu ook ons land zo'n venijnig sociaal-eco nomisch criticus, die reeds meermalen de expansiedriften van de departemen tale en andere staven aan de kaak heeft gesteld en er voortdurend op wijst op welke posten men zou kun nen bezuinigen. De S. E. R- heeft in zijn jongste ad vies aan de Nederlandse regering ook gesteld dat „in de overheidssector be paalde budgettaire aanpassingen on der het oog moeten worden gezien' In dit advies betreffende het sociaal- economisch beleid in 1965 wordt voorts betoogd, dat er geen ruimte is voor loonsverbetering. Ondertussen vraagt men zich echter af hoe de regering een beleid moet bouwen op het advies van deze raad. Want zoals gewoonlijk zijn de stand punten in de S. E. R. weer verdeeld en pleiten de werknemers- en werk geversvertegenwoordigers ijverig voor zaken, welke hun groepen aangaan- Tussen dez twee groepen zitten dan de door de Kroon afgevaardigde leden, die moeten proberen het landsbelang in de gaten te houden. UITVALLERS Het aantal uitvallers op de derde dag bedraagt 174, waarmee het totaal aan uitvallers op 574 Is gekomen. Voor de vierde en laatste dag kunnen vandaag dus 10.328 wandelaars starten. De vereniging bescherming voetgangers is van oordeel dat iedereen een identiteitsplaatje dient te dragen. „Wanneer men betrokken raakt bij een verkeersongeval, heeft men lang niet altijd identiteitspa pieren bij zich, wat zeer on gewenste gevolgen met zich kan brengen", zo stelt de ver eniging. Sinds enige maanden kan men identiteitsplaatjes voor DE VIERDAAGSE Nederland, en Amerika samen op mars tijdens de vierdaagse: aan deze internationale samenwer king hoeft geen minister of ge neraal te pas te komen todh is de harmonie 100 kleuters bij de voetgangers vereniging bestellen. Per 3 augustus wordt deze dienst uitgebreid voor alle leeftijds groepen. Als men naam, adres, telefoonnummer, gods dienst en bloedgroep opgeeft, ontvangt men liet plaatje na betaling van ƒ1,50. (Neder landse vereniging bescher ming voetgangers, Van Mont- foortlaan 11, Den Haag, giro 1269). (Adv.> Drieduizend jaar oude boot Duikers hebben voorwerpen uit een ongeveer drieduizend jaar oude boot (uit de tijd van 13001000 vóór Christus), die indertijd nabij het huidige Be- ziers in zuid-Frankrijk gezonken is', omhoog gebracht. Hieronder bevinden zich een driehonderdtal koperen en bronzen staven, tach tig bijlen en vijftig goed be waard gebleven armbanden. Deskundigen menen dat dit het oudste wrak van een schip is, dat ooit ter hoogte van de Franse kust is ontdekt. Nieuwe boring van N oordzee-consortium Het Amerikaanse booreiland „Mr. Louie", dat op 12 juni in de Noordzee bij het eiland Juist op een diepte van ongeveer 3000 meter een gasbel heeft aange boord, zal binnenkort op 2,5 km ten noorden van de oude hoor plaats een nieuwe boring uitvoe ren, zo heeft het Noordzee-con- sortium meegedeeld. Na een diepgaand onderzoek ter plaatse is men tot het be sluit gekomen dat er een nieu we poging zal worden gedaan om de gasbron bij Juist te slui ten. Daar heeft men aanzienlijk grotere hoeveelheden spoeling in een nog kortere tijd nodig dan bij de vorige pogingen. De techni sche hulpmiddelen en een werk- sehip, dat aan de nieuwe eisen voldoet, worden gereed gemaakt. Bij Middelie in Noord-Holland heeft een boor van de N.A.M. de aanwezigheid van een aardgas- voerende structuur geconsta teerd. Om de omvang nader te bepalen wordt dit gasvoorkomen aan produktieproeven onderwor pen. Op de foto: De boortoren bij Middelie. Visvakantie! Om het tekort aan apothe kersassistenten volledig op te heffen is het nodig drie jaar lang ongeveer 900 a 1.000 nieuwe krachten op te leiden aldus een conclusie, uit een enquête naar het tekort aan apothekersassistenten. Een andere conclusie luidt dat ook onder do apothekers assistenten de neiging be staat deel te nemen aan .,de trek naar de grote stad" Vooral Amsterdam en Den Haag lijken hiervan te profi teren, volgens het „Pharma- ceutisch Weekblad", dat de resultaten van deze enquête heeft gepubliceerd. Het ver trek blijkt groot te zijn in Friesland en Overijssel, Dor drecht, Leiden, Zeeland en ge ring in Noord-Brabant. De gunstigste opleidings resultaten in 1962 zijn te vin den in Gouda, Groningen, Limburg, Overijssel en ook in Utrecht. In 1963 slaagde 16 procent van het aantal reeds werk zame assistenten voor het examen. Men kan aannemen dat ongeveer 35 procent in een apotheek ging werken. Stelt men het verlies uit het beroep op 13 procent 'het ge middelde van de laatste vier jaar), dan is slechts 2 pro cent voor uitbreiding van het aantal assistenten beschik baar. Het aantal geslaagden liep terug van 650 in 1962 tot 580 in 1963. Het is te verwachten dat ongeveer 500 assistenten in 1963 het beroep hebben verlaten. Van de 580 geslaag den zijn er ongeveer 30 niet in een apotheek gaan werken. Voor uitbreiding van het aan tal assistenten waren in 1963 dus slechts ongeveer 50 assis tenten bechikbaar, aldus het Pharmaceutisch Weekblad".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3