Amerikaanse voorstellen over Cyprus Reddingsactie in Champagnole in volle qana Oe Thants bezoek aan Moskou AANSLUITING BIJ GRIEKENLAND POGING TOT STAATSGREEP Thailandse premier misbruikte staatsfondsen HET WEER Doden door sneeuwstorm in Noorwegen LANGDURIGE EN MOEILIJKE ARBEID RUSLAND WEIGERT TE BETALEN Chinese communisten tegen wereldconferentie UITDAGING AAN HET ADRES VAH MOSKOD t VRIJDAG 31 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6265 Cyprus in de Ver. Naties Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DE RUSSISCHE MILITAIREN OP CUBA Onaanvaardbaar De Koningin naar Den Bosch Engels blad over de reis van Luns Het spoorwegongeluk in Zuid-Afrika Onwettig Stemrecht ontnemen Moreel uitstekend Krachten verminderen Nieuwe V, N.-macht Geen dynamiet Aan de winnende hand? De raimd van <le afgrond Frankering bij abonnement: Terneuzen Dinecfenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Saaéete Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sa Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- aflvertenties)5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummer tot it uur v.m. Een woordvoerder van de Griekse regering heeft donderdag be vestigd, dat Dean Acheson, die optreedt ais speciale vertegenwoor diger van president Johnson op Cyprus, aan Griekenland voorstel len heeft gedaan om tot een oplossing van het Cyprische vraag stuk te komen. Volgens gezaghebbende krin gen omvatten deze voorstellen: aansluiting van Cyprus bij Grie kenland; overdracht door Grie kenland aan Turkije van het dicht bij de Turkse kust gelegen eiland Castellorizon; vestiging van een Turkse militaire basis op het „Griekse" Cyprus; schade loosstelling van Turks-Cyprioten die Cyprus willen verlaten en in stelling van twee Turkse „can tons" op Cyprus onder Turks- Cyprische bestuur. Volgens de woordvoerder be treft het hier geen formele voor stellen, doch meer de „gedach- tengang" van Dean Acheson. De Cyprische president, aarts bisschop Makarios, heeft donder dag op een persconferentie in Athene medegedeeld dat de Griekse regering en hijzelf zijn overeengekomen het Cyprische vraagstuk ter sprake te zullen brengen in de komende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties. „De regering en ik hebben be sloten dan de eis te stellen dat aan de Cyprische repubiek vol- De Thailandse eerste minis ter, veldmaarschalk Kittikats- jorn, heeft donderdag te Bang kok tegenover verslaggevers Verklaard dat de politie woensdag in staat van alarm is gebracht in verband met ge ruchten over een mogelijke staatsgreep. Het is mogelijk dat politici, die macht hebben verloren, een po ging willen doen om deze weer terug te winnen. Er zijn nog geen arrestaties verricht. De politie wacht af of de samenzweerders inderdaad tot daden overgaan", aldus pre mier Kittikatsjorn. De staat van alarm duurt tot morgen. Een regeringscommissie in Thailand, die was ingesteld om WEINIG VERANDERING Ons land bevond zich donder dag dicht bij de as van een uit loper van een hogedrukgebied, dat zelf nabij de Azoren was gelegen. In deze situatie wordt vandaag weinig verandering verwacht. Daardoor wordt hier opnieuw droog weer met zonni ge perioden, maar ook wolken velden verwacht. De wind wordt zwak tot matig uit rich tingen tussen west en zuid. In de temperaturen zal weinig verandering komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog Droog weer met zonnige perio den, maar ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind, overwe gend tussen weste nzuid. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 31 JULI v.m. n.m. Breskens 6.12 6.22 Terneuzen 6.47 6.57 Hansweert 7.27 7.37 Walsoorden 7.37 7.47 ZATERDAG 1 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.02 7.20 Terneuzen 7.37 7.20 Hansweert 8.17 8.35 Walsoorden 8.27 8.45 ZON MAAN op onder op onder juli 31 5.00 20.32 23.34 12.38 aug. 1 5.01 20.30 23.57 1.58 2 5.03 20.28 3.20 3 5.05 20.26 0.25 4.42 S 5.06 20.24 5.58 'een onderzoek in te stellen naar de nalatenschap van de in de cember vorig jaar overleden premier veldmaarschalk Sarit Thanarat, heeft vastgesteld, dat de premier staatsgelden tot een bedrag van ongeveer 87 miljoen gulden heeft misbruikt. De huidige premier, veldmaar schalk Thanom Kittikasjorn, deelde mede dat het onderzoek nog voortduurt. Over de grpte nalatenschap ontstond een félle strijd tussen de familie. De regering van Thailand tracht nu de misbruikte staats gelden uit de nalatenschap te rug te vorderen. De Russen hebben volgens schattingen in Washington se dert eind maart twee- tot drie duizend militairen en raketdes kundigen uit Cuba teruggetrok ken. Dit personeel zou gelegerd zijn geweest op de 28e bases voor luchtdoelraketten op het eiland. De twee- of drieduizend Russi. sche militairen die zich nog op Cuba zouden bevinden, zijn ge stationeerd op het luchtverdedi- gingscontrolecentrum in Havan na. In oktober 1962 tijdens de Cu baanse crisis waren er 22.000 Russische militairen op Cuba. ledige onafhankelijkheid wordt verleend, opdat het volk zich in vrijheid over zijn (staatkundige) toekomst zal kunnen uitspre ken," aldus Makarios. Het „plan Acheson" noemde Makarios „onaanvaardbaar". Ook de Griekse regering wijst het van de hand. zo zei hij. Makarios laakte het optreden in Genève van bepaalde verte genwoordigers „die zichzelf had den uitgenodigd" om te proberen het Cyprische vraagstuk uit zijn verband te rukken. Makarios verklaarde dat al leen binnen het kader van het V. N.-handvest een oplossing kan worden gevonden. Verder zei de Cyprische presi dent nog geen aanwijzingen te zien voor een Turkse invasiepo ging op korte termijn. Koningin Juliana is voorne mens op donderdag 3 september een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van de vereni ging „Het Nederlandsche Rund veestamboek". te 's-Hertogen- bosch. Deze tentoonstelling wordt op 3 en 4 september van dit jaar gehouden ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan van de vereniging. Het (liberale) Britse blad „Guardian" heeft donderdag het bezoek van minister Luns aan Indonesië toegejuicht. In een hoofdartikel onder de kop „Zuid- oostaziatische verzoening" schrijft het blad: „Als een land zich onafhankelijk heeft gemaakt van een ander, is het in het alge meen wenselijk dat beide partijen zo spoedig mogelijk leren hoe zij beiden voordeel kunnen hebben van de nieuwe verhouding. „De Nederlanders moeten pre sident Soekarno kunnen bewijzen dat deze nieuwe verhouding niet noodzakelijk neo-kolonialisme be hoeft te zijn." „Het huidige bezoek van mi nister Luns aan Djakarta sym boliseert de vergankelijkheid van wat eens onoplosbare problemen schenen," aldus de „Guardian". Het blad schrijft dat de Neder landers gezegd hebben dat de ware ambitie van president Soe karno een uitnodiging van konin gin Juliana voor een staatsbe zoek aan Nederland was. „Moge lijk wordt deze wens vervuld. Maar wie zou dit in 1957 hebben voorzien?", zo besluit het artikel. n* I m ggjgjg j S^SÜH IX Recht boven de ingesloten ar beiders in de kalkmijn te Cham pagnole in Frankrijk staat dit plankier, vanwaar men een dun ne buis tot bij de ingeslotenen heeft kunnen laten zakken. Door deze buis heeft men drinken, le vensmiddelen en een microfoon kunnen laten zakken. Volgens in Oslo ontvangen be richten zijn woensdag in het bergachtige zuiden van Noorwe gen tijdens een sneeuwstorm vier mensen omgekomen. Drie ervan behoorden tot één gezin. De sneeuwstorm ging gepaard met temperaturen onder het vriespunt. Volgens het hoofdbureau der spoorwegen in Johannesburg zijn bij het spoorwegongeluk, dat woensdagavond nabij Randfon- tein heeft plaats gehad, tien mensen omgekomen en niet 21, zoals eerder was gemeld. De slachtoffers, allen blanken, wa ren vijf mannen, drie vrouwen en twee kinderen. Bovendien werden 36 mensen gewond. De burgemeester van Cham pagnole, André Socié, heeft donderdagmorgen verklaard, dat de negen mijnwerkers, dia maandag door het instorten van een kalkgroeve werden ingesloten, met langer in ern stig gevaar verkeren. De eerste boring naar de De thans in Moskon verblijven- de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft op een donderdag gehouden pers conferentie verklaard dat de Sowjet-Unie blijft weigeren bU te dragen aan de kosten der V. N.- operaties in Kongo en het Mid den-Oosten. „Ik heb niet de in druk dat Rusland bereid is zijn politiek ten deze te wijzigen," al dus Oe Thant. De secretaris-generaal zei ver der dat hij een „nuttige menings- udtwisseling" met premier Chroesjtsjov en minister van buitenlandse zaken Gromiko had gehad over de „kritieke finan ciële toestand" der volkerenor- ganisatie. Oe Thant wilde geen bijzonder heden meedelen over zijn bespre kingen met de Sowjetleiders over de schuld van vijftig miljoen dollar die de Sowjet-Unie door haar weigerng om bij te dragen 5.58 aan de genoemde V. N.-aperaties aan de Verenigde Naties heeft. Rusland neemt het standpunt in dat deze operaties „onwettig" zijn. Oe Thant wilde zich niet in gis singen begeven over de vraag of er nu in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties stemmen zullen opgaan om de Sowjet-Unie in verband met deze schuld haar stemrecht te ontne men. De assemblée komt in no vember a.s., waneer de Ameri kaanse presidentsverkiezingen achter de rug zijn, weer in New York bijeen. „Dit is een zaak die geheel bin nen de bevoegdheid van de daar voor bestemde organen der Ver enigde Naties valt. Het is niet aan de secretaris-generaal om terzake enig voorstel te doen," aldus Oe Thant. Oe Thant herhaalde dat hij nog niet besloten heeft of hij zich voor een tweede ambtstermijn als secretaris-generaal der vol kerenorganisatie beschikbaar zal ste'len, wanneer zijn eerste ter mijn in november 1966 afloopt. De secretaris-generaal van de V. N. keert vandaag na vier dagen in Moskou te hebben ver toefd, naar New York terug. ruim zestig meter gelegen galerij, waar de negen man nen zich bevinden, is ge slaagd. De proefboor door boorde het plafond van de ga lerij precies op de juiste plaats, tussen vier pilaren die het plafond steunen. Wat de vijf overige ver misten betreft zei hij- echter, dat erkend moet worden, dat de situatie ernstig is, al is alle hoop niet opgegeven. De po gingen om door middel van geluidssignalen met hen in contact te komen, hebben geen enikel resultaat opge leverd. Volgens burgemeester Socié zullen de reddingswerkzaam heden mogelijk nog drie a vier dagen in beslag nemen, doch op het ogenblik bestaat er geen gevaar voor nieuwe instortingen. Door het aan houdend droge en zonnige weer zijn de omstandigheden voor het neerlaten van de reddingsschacht zo goed als het maar kan. Het zal echter een langdurige en moeilijke taak zijn, die vooral in psy chologisch opzicht door de ingeslotenen moeilijk te ver duren zal zijn, hoewel hun moreel uitstekend is. Het thans geboorde gat is vijf centimeter breed. Het zal tot tussen de 80 en 90 centi meter moeten worden ver groot om de „reddingsbom" waarvan destijds in Lengede in West-Duitsland met zoveel succes gebruik werd gemaakt, te kunnen bevatten. Voorman Martinet liet donder dagmiddag weten, dat drie van de acht mannen die zich met hem onder de grond bevinden, tekenen van instorting beginnen te tonen. Hij vroeg om meer warme soep en ander warm eten. Allen hadden ernstig te lijden van koude en damp. Zij maken zich vooral zorgen dat het dyna miet dat bij de reddingswerk zaamheden zal worden gebruikt, nieuwe steenafstortingen in de ruimte waar zij zich bevinden, van buiten'andse zaken, Zorin, zal verooi-zaken, die vroeger leider van de Sow- Ingenieurs, die de reddings jet-afvaardiging bij de Verenigde actie leiden, verklaarden dat Naties is geweest! hiervoor geen gevaar bestaat. Oe Thant verklaarde verder met de Russische leiders te heb ben gesproken over toekomstige V. N.-acties om de vrede te be waren. Dit overleg was nog niet beëindigd. „De Sowjet-Unie heeft de in stelling van een nieuw soort V. N.-macht voorgesteld, die zou moeten worden samengesteld uit door westerse, communistische en neutrale landen beschikbaar gestelde eenheden. Deze V. N.-vredesmacht zou on der gezag van de veiligheidsraad moeten komen (waar Rusland het vetorecht bezit). De Sowjet- regering was ertegen dat de vo rige V. N.-vredesacties zijn,uitge voerd onder toezicht der alge- mene vergadering (waar de Sow jet-Unie géén vetorecht bezit)", aldus Oe Thant. Hij vervolgde: „Ik geloof in derdaad dat de heer Chroesjtsjov daadwerkelijk streeft naar ver- sterking der Verenigde Naties om de volkerenorganisaties tot een doelmatig instrument voor het handhaven van de vrede te maken." Oe Thant beraadslaagde ook met de Russische onderminister De leiders van het reddings werk bij de kalkgroeve onder de Mont Rivel bij Champagnole hebben donderdag de plannen afgelast om met springstof een horizontale gang te maken naar nde negen arbeiders. De voorman van de ingeslo ten groep, Andrè Martinet, had laten weten dat het werken met dynamiet de zoldering van hun schuilplaats naar beneden zou brengen. Nu zal het wellicht nog drie of vier dagen duren, voordat de mannen via een nog te bo ren vertikale schacht naar de oppervlakte kunnen worden ge bracht. Het boorwerk is inmid dels donderdagavond om half 8 begonnen. Als deze buis gereed is, zullen de mannen met een stalen capsule met een doorsne de van een- halve meter kunnen worden opgehesen. Een arts heeft de mannen aangeraden zoveel mogelijk in beweging te blijven. De Chinese communistische partij heeft in een brief aan de Rus sische zusterpartij, gedateerd 28 juli, laten weten nog steeds gekant te zijn tegen 't houden van een communistische wereldconferentie. In deze brief, aangehaald door het persbureau „Nieuw China", laakt de Chinese partij de „ma chinaties van de Russische par tijleiding, die er op gericht is scheuring in de internationale communistische beweging te weeg té brengen door het bijeen roepen van een internationale conferentie". De Russische par tijleiders hebben daarvoor een revisionistisch politiek program ma opgesteld, aldus de brief. De Chinese partijleiding verzet zich tegen „elke haast bij het uit schrijven van een communisti sche topconferentie". „Gezien het ernstige karakter van hef ideologisch geschil kan een haastig bijeengeroepen inter nationale conferentie van broe derpartijen niet tot goede resul taten leiden," aldus het slot van 'de brief. De Chinese leiders zeggen voorts; „Wij geloven stellig dat de dag waarop uw zogenaamde bijeenkomst wordt gehouden, de dag zal zijn waarop u in uw graf stapt." De lange, scherpe en vaak met spot doorkruide brief vormt een antwoord op een schrijven van het Russische cen trale partijcomité van 15 juni en is in de ogen van waarnemers in Peking een openlijke uitdaging aan het adres van de Russische leiders de breuk in de interna tionale communistische bewe. ging tot een ieit te maken. Er blijkt uit, dat de Chinese leiders de vaste overtuiging heb ben, dat zij aan de winnende hand zijn en vastbesloten zijn hun pogingen om de leiding van het internationale communisme over te nemen voort te zetten. Communistische kringen in Moskou zeiden woensdagavond, dat de Sowjet-Unie binnen zes weken een voorbereidende inter nationale communistische bijeen, komst wil doen houden ter be spreking van het Russisch-Chi- nese ideologische geschil. In de eerstkomende dagen zouden daar. toe uitnodigingen worden ver. stuurd aan zesentwintig commu nistische partijen. De Chinese brief zegt nog, dat er enkele partijen zijn die „ge hoorzaam naar uw pijpen dan sen, maar hun aantal neemt af." De Russische leiders zullen de internationale bijeenkomst van communistische partijen waar schijnlijk doorzetten, zo staaf in de brief. Doen ze dat niet, dan breken ze hun woord en zullen ze zich voor eeuwig belachelijk maken. De Chinese leiders geven tot besluit hun Russische „kamera-j den" de „welgemeende raad aan de rand van de afgrond in töj houden„Maar als u niet wilt luisteren en vastbesloten, bent de weg naar de ondergang! te volgen wel, ga dan uw. gang. maar..„M«

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1