Zorgen over te veel varkens en ie weinig koeien De opleiding van militaire chauffeurs De Grieks-Cyprische besprekingen De democraten in Mississippi HET ZWAARD VAN PALERMO VERLAGING RUNDVLEESPRIJS ZETTE NIET DOOR AMERIKAANS-CHINEES OVERLEG IN WARSCHAU De besprekingen van Butler in Moskou HAD MAJOOR SPIER GELIJK? Donderdag 30 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Koers van de „Ranger 7" gewijzigd FRANSE «0UWELENDIEVEN GEARRESTEERD „Niet roken" in N. S.- restauratiewagens Eensgezindheid De „Prawda" over Chinese „leugens" wordt gehouden. Twee problemen hebben het bestuur van het produktschap voor vee en vlees op zijn jongste vergadering in Utrecht beziggehouden: een dreigend overschot aan varkens en een tekort aan rundvlees dat naar het zich laat aanzien nog geruime tijd zal voortduren. Wat de varkens betreft: er zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar 55.000 meer dekkin gen geweest dan in 1963, een cijfer dat duidt op een te ver wachten méérproduktie van een half miljoen varkens. In juni werd met 60.600 weliswaar het laagste dekkingscijfer sinds januari geregistreerd, maar het lag altijd nog zo'n 5000 boven dat van verleden jaar. WAAKZAAM Volgens de waarnemend voor zitter van het schap, de heer J. B. Dinkla, is er in de huidige omstandigheden geen aanleiding voor een paniekstemming, maar hij meent, dat de uiterste waak zaamheid is geboden. Er wordt momenteel al op wat lichter ge wicht afgeleverd. De heer Din kla deelde mee, dat hij een werkcommissie heeft ingesteld die moet bestuderen, hoe de uit werking van de grote varkens- toevloed op de markt kan wor den geneutraliseerd. De commis sie die bestaat uit vertegen woordigers van de producenten, de veehandel, de groothandel, de vleeswarenindustrie en de sla gerij, zal waarschijnlijk eind augustus rapport uitbrengen. IMPORT UIT OOST-DUITSLAND Dank zij aanzienlijke varkens exporten, met name naar Frank rijk en België, hebben de prij zen zich de afgelopen veertien dagen kunnen handhaven. Het bestuur besloot dan ook de overnameprijs voor baconvar- kens op ƒ2,60 per kilogram ge slacht gewicht te laten staan. De gewichtsgrenzen blijven ook ongewijzigd. De verontrusting die op de vorige vergadering werd uitge sproken naar aanleiding van de mededeling, dat er importver gunningen waren afgegeven voor 330 ton varkensvlees uit Oost-Duitsiand, blijkt ongegrond te zijn geweest. Volgens de heer Dinkla is van dit kwantum maar 30 ton binnengekomen en ie kwaliteit daarvan is zodanig, iat hij niet verwacht dat ook ie rest van de importvergunnin gen' zal worden gerealiseerd. DUURDER RUNDVLEES De verlaging van de rund vleesprijzen heeft niet doorge- iet. In de afgelopen week moes ten de kopers op de rundvee- markt weer tien tot vijftien cent per kilo méér betalen. De aanvoer is klein. Van het controlestation te Goldstone in Californië zijn gis teren radiosignalen naar de „Ranger 7" gezonden om het ruimtevoertuig in een koers naar de voorzijde van de maan te brengen. Het toestel had toen een snelheid van ongeveer 6400 km per uur en hevond zich op ongeveer 160.000 km van de aar de. Pas over tien twaalf uur weet men of de koerswijziging op de juiste wijze is geschied. De „Ranger" bevond aieh voordien al in een baan die haar naar de maan zou brengen, maar zou de linkerkant van de van de aarde afgewende zijde van de maan raken. De koers werd zodanig veranderd, dat het toestel nu de naar de aarde toegekeerde zijde moet treffen, waaraan men voor het maken van foto's de voor keur geeft. De radiosignalen hebben, als alles goed is gegaan, een kleine raketmotor in de staart van de „Ranger-7" doen ontbranden. De kritieke manoeuvre werd onge veer zeventien uur na de per fect verlopen lancering van Kaap Kennedy ondernomen. Twee beruchte Franse gang sters, de gebroeders Noël, die on der meer in april de leiding had den van de overval op een ju welierszaak in Milaan, waar ju welen ter waarde van miljoenen guldens werden gestolen, zijn in 't Franse departement Isère ge arresteerd op het ogenblik dat zij van een vredige vakantie wilden genieten. Een tiental overvallers was al eerder ingerekend. In de woning van de twee gangsters werd een groot deel van de in Milaan gestolen juwelen gevon den, voor een -waarde van acht honderdduizend gulden. MAATREGELEN NODIG De heer Van 't Hoff die in het produktschap de slagersor ganisaties vertegenwoordigt, toonde zich zeer bezorgd over het teruglopen van de aanvoer in een tijd, waarin het aanbod gewoonlijk juist toeneemt. Volgens hem is er sprake van een tekort aan koeien van on geveer 30 procent en hij meent dan ook dat of het produkt schap öf de regering tijdig maatregelen moet nemen om het publiek in de naaste toe komst een kwantum rundvlees tekunnen aanbieden dat in overeenstemming is met de vraag. De vertegenwoordigers van de producenten betoogden, dat de import van rundvlees mo menteel geen enkele belemme ring ondervindt, dat alle invoer- mogelijkheden (bijvoorbeeld uit Denemarken) niet eens worden benut en dat het tekort daarom kennelijk een kwestie is van prijzen. De invoer is de laatste tijd aanzienlijk toegenomen. De afgelopen veertien dagen kwa men in Nederland 700 ton vlees en 4000 koeien binnen. PUBLIEK MOET BETALEN De rundvleesstapel wordt wel aangetast door de enorme ex porten van kalveren naar Italië en Frankrijk. Volgens de secre taris van het produktschap, de heer Bikker, kan in het kader van de E.E.G. de kalverenex- port niet worden afgeremd en zullen alleen hoge rundvlees prijzen de producenten ertoe be wegen de kalveren aan te hou den. Als men in de toekomst vlees wil hebben, zal men er ook voor moeten betalen, aldus de heer Bikker. Ook de heer P. J. Loonen be toogde dat er van een behoor lijke rundveestapel alleen spra ke kan zijn bij behoorlijke prij zen. Er staat nergens, zo zei hij, dat de Nederlandse kalveren niet in Nederland mogen wor den opgegeten, maar andere landen zijn nu eenmaal bereid er meer voor te betalen. Naar aanleiding van een sug gestie van de heer Van 't Hoff de invoervergunningen die nu niet worden benut, te gebruiken voor de aankoop van vlees dat per schip wordt aangevoerd na 1 november (de datum waarop de gemeenschappelijke rund vleesverordening ingaat), zei de heer Bikker, dat geen enkele regering in de E.E.G. van de rundvleesregeling kan afwijken, Volgens de heer Van 't Hoff hebben de regeringen van Frankrijk, Duitsland en België echter wel maatregelen getrof fen teneinde in november ver zekerd te kunnen zijn van een voldoende vleesaanbod in eigen land. De ambassadeurs van com munistisch China en de Verenig de Staten in Warschau zijn woensdag voor het eerst sinds de benoeming van de nieuwe Chinese ambassadeur, Wang Koeo-Tsjoean, weer bijeengeko men, daarmee de geruchten ont zenuwend over verplaatsing van het Amerikaans-Chinese over leg naar Parijs nu Frankrijk diplomatieke betrekkingen met China heeft aangeknoopt. De ontmoeting van woensdag was de 121ste van de reeks die in 1955 in Genève begon en in 1958 in Warschau werd voort gezet. De besprekingen, die ge- De Britse minister van bui tenlandse zaken Butler die 'n be zoek aan de Sowjet-Unie brengt en dinsdag met Gromiko onder meer over Laos sprak, heeft zijn Russische ambtgenoot laten we ten dat Engeland bereid is mee te werken aan het beleggen van een nieuwe veertien-mogend- hedenconferentie over Laos op voorwaarde dat pogingen wor den gedaan om de toestand in dat land te stabiliseren. In een boodschap noemt mi nister Butler de drié voorwaar den die het westen al geruime tijd voor een nieuwe conferen tie stelt: vorming van een rege ring der drie groeperingen in Laos onder leiding van de hui dige neutralistische premier Soevanna Phoema; een staken van het vuren en terugtrekking van de elkaar bestrijdende troe pen op de stellingen die zij in februari innamen. NIEUWE CONFERENTIE GEËIST De boodschap bevat een ont- werp-voorstel in deze zin, wel ke door Engeland en de Sowjet- Unie aan de betrokken landen zou moeten gestuurd. Zoals be kend waren Engeland en de Sowjet-Unie gezamenlijk voor zitter van de Geneefse veertien- mogendhedenconferentie van 1962 welke de neutraliteit van Laos garandeerde. De Sowjet- Unie heeft aan de vooravond van Butlers vertrek naar Mos kou een nieuwe conferentie in augustus geëist en gewaar schuwd dat zij zich eventueel van haar speciale verantwoorde lijkheid voor Laos (als mede voorzitter der Geneefse confe rentie) zal ontdoen indien aan haar eis geen gevolg wordt ge geven. Begin augustus zullen de Ne derlandse spoorwegen in alle restauratie-afdelingen en res tauratierijtuigen van de trei nen „niet roken"-bordjes laten ophangen. Het treinpersoneel en het per soneel van Wagons-Lits heb ben de opdracht gekregen nauwlettend toe te zien op de handhaving van het rookver bod. heim zijn, vormen het enige of ficiële contact tussen China en de Verenigde Staten. In de Poolse hoofdstad werd er rekening mee gehouden, dat Peking Washington rechtstreeks zou waarschuwen voor uitbrei ding van de oorlog in Vietnam, maar zo daar al sprake van was, dan lieten de ambassadeurs na hun overleg van bijna 2% uur daar niets van blijken. Zij be waarden het gebruikelijke stil zwijgen. Klandestiene „Butterfahrt" De rijkspolitie van Grubben- vorst heeft dinsdagmorgen in de bossen in de omgeving een auto- mobilist aangehouden die op vreemde wijze bij zijn auto aan het scharrelen was. Het bleek 'n Duitser te zijn die bezig was on geveer duizend pakjes boter en poederkoffie in zijn auto te ver stoppen. De politie maakte prompt een einde aan deze „But terfahrt" en gaf de man over aan de douane, waar hij de rekening kreeg gepresenteerd voor deze export. N.S. POSTZEGELS Prof, ir, C. H. Bast (rechts), di- recteur-generaal van de P.T.T., heeft dinsdag in Amersfoort de eerste exemplaren van de speci ale postzegels, die ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de spoorwegen worden uit gegeven, overhandigd aan ir. J, Lobman, president-directeur van de NS In het midden is de mo derne beveiliging te zien, die ook het motief is op een van de postzegels. VRAGEN OVER VERHOOR IN MOORDZAAK In schriftelijke vragen aan de minister van justitie informeert het Eerste-Kamerlid Bronger- sma (P.v.d.A.) of de krantenbe richten juist zijn, waarin stond dat de echtgenoot van de in Rotterdam vermoorde vrouw 'n etmaal is verhoord. Als dit waar is, zo vervolgen de vragen van de heer Brongersma, moet daar uit worden verstaan, dat hier op de ondervraagde de verhoorme thode is toegepast, welke het er op toelegt door een langdurige, afmattende en uitputtende on dervraging waarbij de verho rende ambtenaren elkaar zo no dig aflossen, de ondervraagde tot verklaringen te brengen, welke hij anders niet zou heb ben afgelegd? Indien hierop bevestigend wordt geantwoord, acht de mi nister dan een dergelijke ver hoormethode niet in strijd met het bepaalde in artikel 29 wet boek van strafverordening en meent hij niet, dat zij het gevaar meebrengt van onware bekente nissen, waardoor in feite het op sporingsonderzoek wordt be lemmerd?, zo vraagt de heer Brongersma. Overigens wil hij in elk geval wel weten hoe lang de verhoren in bedoeld geval hebben geduurd en welke rust pauzes aan de verhoorde zijn gegund. De ontevredenheidsbe tuiging, die de comman dant van de militaire rij school te Venlo, majoor Spier, na perspublikatie over de militaire rijschool te Venlo van zijn comman dant heeft gekregen, is in getrokken, aangezien deze ontevredenheidsbetuiging onbevoegd is gegeven. Dit zegt de staatssecretaris van defensie, de heer J. C. E. Haex in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Wierda (P. v. d. A.) over het vraaggesprek, dat een verslag gever van het A.N.P. met majoor T. E. Spier heeft gehad over de rij-opleiding van toekomstige chauffeurs.- Aanvankelijk, aldus de staats secretaris, had majoor Spier van zijn commandant een ontevre denheidsbetuiging gekregen, om dat deze de indruk had gekregen dat majoor Spier tegenover een verslaggever kritiek had uitge oefend op maatregelen, welke van hogerhand waren gekomen. Ambtelijk contact met de pers was majoor Spier niet verboden, zo zegt de heer Haex in zijn antwoord. Hij bevestigt dat bij het onderhoud een vertegen- De Grieks-Cyprische minister van binnenlandse zaken en lands verdediging, Georgadjis, en de opperbevelhebber der Cyprische nationale garde, luitenant-gene. raai Karajanis hebben zich woensdag in Athene bij de reeds aldaar verblijvende Cyprische president aartsbisschop Makarios gevoegd. Beiden waren dringend door Makarios daarheen ontbo den, nadat deze dinsdag j.l. een bespreking had gehad met de Griekse minister van landsver dediging Garoefalias. Minister Georghadjis en lui tenant-generaal Karajanis zijn woensdagochtend direct na aan komst door president Makarios ontvangen. Zij zullen een spe- litaire leiders bijwonen, waarop aandacht zal worden geschonken aan de Cyprische militaire ver dediging, aldus is te Athene van gezaghebbende zijde vernomen. De besprekingen, die president Makarios van Cyprus de laatste twee dagen in Athene heeft ge voerd met de Griekse premier Papandreou zijn woensdag ge ëindigd. Blijkens een in Athene uitge geven communiqué bleek tijdens deze besprekingen, dat er tus- ten de Griekse en Cyprische re geringen volledige eensgezind heid bestaat over het Cyprische ciale bespreking met Griekse mi- vraagstuk. Alle aspecten ervan werden in het licht der jongste gebeurtenissen besproken en er werden besluiten genomen. De doelstelling van beide regerin gen blijft „toewijding aan de vrede en de idealen der Ver enigde Naties". „In die geest zul len zij alle middelen, voorzien in het handvest der Verenigde Na ties, benutten ter bereiking van volledige en onbeperkte onaf hankelijkheid, die het Cyprische volk het recht om vrijelijk over eigen toekomst te beslissen zal verschaffen". Waarnemers maken uit het communiqué op, dat overeenge komen werd dat de Cyprische regering de kwestie-Cyprus in november aan de algemene ver gadering der Verenigde Naties zal voorleggen. v woordiger van de legervoorlich- tingsdienst aanwezig was. Het lesmateriaal, aldus het antwoord is betrouwbaar. Het oudere materiaal wordt regelmatig vervangen door voer tuigen uit de mobilisabele opleg. Voor elk militair voertuig is een maximum-snelheid bepaald, af hankelijk van het type. Los hiervan is bij een bepaald type vrachtwagen, waarvan er ook enige in gebruik zijn bij militai re rijscholen, een gebrek gecon stateerd, dat centraal wordt ge repareerd. Zolang dit gebrek niet verholpen is, mag niet snel ler dan 45 km per uur worden gereden. Als examinatoren tre den uitsluitend officieren en on derofficieren op, die daarvoor een speciale opleiding hebben genoten. Met het behalen van het mili tair rijbewijs is de rij-opleiding op de rijscholen beëindigd. De geldende benzinebeperking bij parate onderdelen heeft niet tot gevolg dat het opdoen van rijer varing bij de dienstplichtige chauffeurs op enigerlei wijze in het gedrang komt. Er zijn geen maatregelen in overweging om de veiligheid van het militair verkeer te verhogen. Wel wordt nagegaan of het doelmatig zou zijn, indien de rij-opleidingen meer zouden worden gecentrali seerd, doch deze eventueel te nemen maatregel behoort uit sluitend te worden gezien bin nen de zich voltrekkende reor ganisatie van de landmacht, zo zegt de heer Haex. De democratische partijconven tie van de staat Mississippi heeft dinsdag besloten haar eventuele steun aan een democratische kandidaat voor het president schap voor te behouden tot cie nationale conventie in Atlantic City een programma heeft opge steld en de naam van de kandi daat bekend is. De „Prawda", 't officiële dag blad der Sowjetrussische com munistische partij, schrijft: „De Chinese communisten hebben 'n smerige anti-Sowjet-campagne gevoerd. Peking zal de verant woordelijkheid dragen, wanneer de vriendschap tussen de volke ren der Sowjet-Unie enj van de Chinese volksrepubliek hiervan de nadelige gevolgen ondervindt De Chinese pers heeft haar anti-Sowjet-campagne in de laat ste tijd duidelijk verscherpt. Zij heeft ivilde en gemene aanval len op de Sowjet-Unie gedaan en zij heeft stelselmatig „leu gens", die westerse persbureaus en dagbladen over de Sowjet- Unie hebben verspreid, gepubli ceerd. Het Pekingse „Volksdagblad", het officiële orgaan der Chine se communistische partij, heeft tussen 16 februari en 24 juli '64 vijfhonderd anti-Russische arti kelen opgenomen", aldus meldt de correspondent in Peking van de „Prawda". Mississippi zal 44 leden naar de nationale conventie in Atlan tic City zenden. Zij hebben slechts de opdracht als een ver enigd front te stemmen- Verscheidene resoluties die werden aangenomen, wijzen er op dat de democraten in Mis sissippi tegen de wet op de bur gerrechten en de houding van hun partij ten opzichte van de rassenvraagstukken zijn. Goldwater contra Johnson De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse president schap, senator Barry Goldwater, heeft voor een 50-tal republi keinse afgevaardigden verklaard dat hij „bereid is president John son tijdens de aanstaande verkie zingscampagne voor de tv-catne*' ra's te ontmoeten". De woordvoerder van het Wit te Huis had geen commentaar, op de verklaring van de rbpü> blikeinse senator. 15. Toen Aram hem besprong verloor de zwaardvechter geen ogenblik zijn zelfbeheersing. Zon der een geluid te maken liet hij zich achteruit vallen, zodat hij de avonturier belette hem de gestolen zwaardschede te ontnemen en meteen schoot zijn vuist in de zware ijzeren handschoen uit. Slechts met een bliksemsnelle be weging kon Aram de slag ontwij ken en het volgende ogenblik diende hij de indringer een vuist slag toe, die deze ruggelings over Palermo's bed deed tuimelen. De verbaasde dichter rees slaap dronken overeind. „Ik droom!" mompelde hij. „Twee heroïsche gestalten zie ik strijden in mijn slaap. Wel een schoon gegeven voor een groot, dramatisch ge dicht. Hoewelwelk een onge woon levendige droomToen moest hij zich haastig terugtrek ken, want een van zijn droomge stalten trapte hem rakelings langs het hoofd, terwijl de tweede, in wie hij zijn vriend Aram meen de te herkennen, die zich als een kat op zijn tegenstander wierp en hem het zwaard ontwrong. „De dichterlijke verbeelding speelt mij parten..." prevelde Pa lermo begeesterd. „Nimmer zag ik een strijdtoneel zq helder voor mij. Zelfs hun stemmen versta ik „Geef u over, messire," beet Aram op dat ogenblik zijn onbe kende tegenstander toe, terwijl hij aanstalten maakte het zwaard uit de schede te trekken. Doch als enig antwoord greep de zwaard vechter een zware stenen kruik die achter hem stond en slingerde die de avonturier naar het hoofd- EXTRA RAADSVERGADERING OVER AL OF NIET VLAGGEN De gemeenteraad van ;Sneek zal in een extra-vergaderini moe ten beslissen over de vraag, of er op de verjaardag van prinses Irene op 5 augustus in de Friese waterpoortstad al of niet gevlagd zal worden. In de raadsvergade ring van dinsdagavond werd nl. door de P. v. d. A.-fractie een motie ingediend, waarover de stemmen staakten. Om vóór de verjaardag van de prinses nog tot een beslissing te komen, heb ben B. en W. besloten een extra vergadering uit te schrijven. De motie van de P. v. d. A.- fractie om niet te vlaggen was ingegeven door de gedachte, dat het niet juist is eerbetoon te be wijzen aan een prinses, die dooi de kransleg'ging aan de voet van het monument van een fascisti sche generaal in Francona blijk heeft gegeven van fascistische sympathieën. De fracties van de P. v. d. A. en de V. V. D. stemden vóór de motie; de A. R.-, C. H.- en K. V. P.-fracües stemden tegen. De gemeenteraad van Sneek was niet voltallig, zodat nog moeilijk te zeggen valt, hoe de tweede stemming zal uitvallen. Vijf leden van de gemeenteraad waren niet aanwezig. Het waren twee leden van de P. v. d. A. en verder een raadslid van de C. H. U., een van de A. R. en een van de' K. V. P. Het is nu,, reeds be kend dat één lid van de C.H. U. op de volgende vergadering niet aanwezig zal zijn. Hij gaat dezer dagen met vakantie. Het is nog niet bekend wan neer de extra-raadsvergadering I'

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5