alles CE) kan met CEtil Chef-vliegdienst Soesterberg maakt noodlanding bij Leeuwarden De vierdaagse van Nijmegen Gemeenteraad van Terneuzen BINNENLANDS NIEUWS De Israëliërs staan bovenaan Vooronderzoek in Rotterdamse moordzaak VERKEERSPROBLEMEN Donderdag 30 juli 1964 DE VHIJE ZEEUW Pagina 3 Wandelsport Vierdaagse-wandelaars bestolen HAITIAANSE BESCHULDIGING Bromfietser verongelukt BIJZONDERE ZEGEL NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP MOLEN UITGEBRAND BRAND OP NEDERLANDS VRACHTSCHIP INBRAAK IN TWEE ETAPPES Dodelijk verkeersongeval DEENS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN De twede dag van de 48ste vierdaagse van Nijmegen bfcn:,woord- de aan de primaire eisen die aan een marsdag mogen worden ge steld; niet te warm weer en juist voldoende wind om de tempera tuur beneden redelijke grenzen te houden. Maar onder deze om- satndigheden dreigen wandelaars met onvoldoende zelfkennis en te geringe voorbereiding zich te overschatten. Ze voeren het tempo ie hoog op en nemen te weinig rust, zodat op een gegeven mo ment voeten en spieren protesteren. Er zijn woensdag ettelijke blaren behandeld langs het parcours en de masseurs hebben on ophoudelijk onwillige spieren tot de orde trachten te roepen. VIERDAAGSE Als een enorme slang kronkelt het wandelaarslegioen van de vierdaagse zich door het Betuwe- se land. in een bulletin een aantal raad gevingen verspreid, die niet al leen onderstrepen de noodzaak van een goede voorbereiding, maar die bovendien de wande laars herinneren aan essentiële voorwaarden als; een goede nachtrust, regelmatig drinken (melkprodukten worden aanbe volen) en geen alcoholica. Bo vendien wordt het tijdig inroe pen van medische hulp belang rijk geacht. 271 UITVALLERS Op de altijd lastige tweede dag van de vierdaagse zijn er niet minder dan 271 wandelaars af gevallen, zodat er in totaal woensdagavond 10.502 langs de controle waren gekomen. Overi gens was het uitvallerstotaal vo rig jaar groter. Toen verdwenen op de tweede dag meer dan 300 wandelaars van het toneel. Een serie bijzonder brutale diefstallen op. het Nijmeegse kampeerterrein Kwakkenfoerig heeft een vroegtijdig einde ge maakt aan de vakantie van een sergeant van de mariniers. Een dief drong na het lostrek ken van een ritssluiting de tent van de sergeant binnen en open de op dezelfde wijze de slaaptent. Terwijl de marinier, vermoeid door de eerste marsdag door sliep, doorzocht de dief zijn kle ding en nam een bedrag van ƒ1300 weg. De lege portefeuille werd buiten de tent achtergela ten. Uit vier andere tenten van vierdaagselopers verdwenen op dezelfde wijze bedragen tot een totale som van ƒ400. De serge ant die na de vierdaagse met va kantie zou gaan, moest nu door geldgebrek direct naar huis te rugkeren. Vooral onder de buitenlandse deelnemers zijn velen door de bedriegelijke omstandigheden van deze tweede dag op een dwaalspoor gezet. Tientallen Amerikaanse militairen hebben woensdag de finish gemist, om dat zij meenden dit „Nederland se marsgeval" uit hoofde van puur stoerheidsbesef te kunnen opknappen. Bij Beuningen moes ten al heel vroeg bussen aan rukken om deze Amerikanen van het parcours af te voeren wegens dienstweigerende voeten. Een officier van een ander de tachement vond het een verve lende zaak: „Waar is de infante rie gebleven? We zijn toch wel te veel gemechaniseerd. Een mo dern leger marcheert niet meer. Gelukkig heeft mijn detache ment zich energiek voorbereid". Geloven we deze uit Texas af komstige officier, dan komen er toch nog Amerikanen in aan merking voor de gladiolen. HOBBELEND De Zwitsers hebben jaren ge leden al leergeld betaald met reeksen uitvallers, maar sinds vijf jaar geleden ook rond Bern een vierdaagse wordt georgani seerd, is het aantal Zwitserse uitvallers tot een minimum te ruggebracht. Overigens blijkt him wandelstijl niet indrukwekkend. De Zwitsers leggen hun kilome ters hobbelend af. Ook op een vlak terrein maken ze de indruk een hoge berg te bestijgen. De Engelsen mogen worden beschouwd als ervaren vier- daagsewandelaars, maar het lijkt erop of ze hun ondervindingen niet doorgeven. Zo was er een groep van acht hospitaalsoldaten van het Rhein-Army die na twee dagen al is gedecimeerd tot twee moeizaam voortploeterende figuren WEINIG STROMPELAARS Over het algemeen maken de Nederlandse militaire detache menten en de individuelen een uitstekende indruk. Wanneer in wapenrok strompelaars worden gesignaleerd, zijn dit uitzonde ringen. Bovenaan staan de Israeli. Het blijft een genoegen de wandel activiteiten van de militairen en in het bijzonder van de meisjes van Hapoel, die aan wandelge noegens het spel met de tam boerijnen verbinden, gade te slaan. Intussen heeft de marsleider VIERDE PIEREILAND VOOR SCHEVENINGEN Dit is het vierde piereiland, dat donderdagnacht van de Ver- olmewerj op Roozenburg naar Seheveningen zal worden ge sleept. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr J. D. de Jong, heeft de 23-jarige bouwkundig tekenaar A. van L. verdacht van doodslag op me vrouw Eleonora HagersSegov gehoord. Naar aanleiding van dit verhoor zal de rechter-com- missaris, mr C. J. van Zeben, een gerechtelijk vooronderzoek instellen. Van L. is inmiddels in het huis van bewaring te Rotterdam op gesloten. Naast enkele belangrijke be- slissingen die gisteravond tijdens de openbare raadsvergadering zijn genomen, hebben verschei dene verkeersproblemen de aan dacht gevraagd. Bij de ingekomen stukken was een brief van de ingenieur van de rijkswaterstaat over de verkeerssituatie nabij de Axelse brug. De heer Van Langevelde haak te hierop in door te vragen of, nu het voorstel om in de nabij heid van de Axelse brug een baileybrug te leggen, is afgewe zen, het wellicht mogelijk is on geveer op de plaats waar vroe ger de trambrug was, een over gang te maken. Indien dit geen belemmering voor de scheep vaart zou betekenen, zo voegde de heer Van Langevelde er aan toe. De burgemeester zei dat deze kwestie nog eens door de direc- (Adv.) Haiti heeft in een brief aan d veiligheidsraad de Dominicaanse republiek ervan beschuldigt. Haitiaanse opstandelingen een schuilplaats te bieden, nadat deze opstandelingen „dood en ver derf" hadden gezaaid op het Haitteansa platteland. Bij een botsing op het kruis punt Flevodijk en de weg naar Elburg aan het Veluwemeer tussen een bromfiets en een vrachtauto is de 56-jarige H. B. L. uit Amsterdam om het leven gekomen. Zijn echtgenote is in zorgwek kende toestand naar een zieken huis in Zwolle vervoerd. De bestuurder van de vracht auto bleef ongedeerd. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlandsch Bijbelge nootschap zal op 25 augus tus 1964 een bijzondere frankeerzegel van 15 cent zonder toeslag worden uit gegeven. Het ontwerp is van de kunstenaar Max Velthuys te 's-Gravenhage. Op de zegel is afgebeeld het Christus-monogram op bijbel met symbool van de duif. Behalve de landsaanduiding en het waardecijfer is voorts de tekst „BIJBELGENOOTSCHAP" en de jaartallen 18141964 ver meld. Kleur; roodbruin, beeldgrootte: 33 x 22 mm, zegelgrootte: 36 x 25 mm, tanding 14 12%, papier: zonder watermerk. De zegel is verkrijgbaar van 25 augustus tot en met 19 sep tember 1964; de geldigheid voor frankering eindigt op 31 decem ber 1965. De hierbijgaande foto is geno men van het ontwerp waarnaar de zegel zal worden gemaakt. Een felle uitslaande brandt heeft de oliemolen „De koperslager" in Zaandijk volledig verwoest. In de molen was een perserij van oliehoudende zaden geves tigd. Een voorbijganger ontdekte vuur in de molen. Met ruim 20 stralen werd het vuur bestreden door de brandweerkorpsen van Zaandijk en Koog aan de Zaan, later bijgestaan door de fabrieks- brandweer van een cacaofabriek. De vlammen, die metershoog uit de molenkap sloegen, trok ken vele honderden toeschou wers. Sinds 1934 was er in de Zaanstreek geen molenbrand meer geweest. De brand was zo hevig, dat er gevaar bestond voor het instor ten van het wiekenkruis. Met succes slaagden de brandweren er in dit gevaar af te wenden. Niet voorkomen kon worden, dat de molen en de molenschuur totaal uitbrandden. De schade bedraagt ongeveer twee ton. De molen was tegen brandschade verzekerd. Over de oorzaak is nog niets bekend. In het hoofdruim van het Nederlandse vrachtschip „Kitti- wake" (500 ton) is dinsdagavond brand uitgebroken, kort nadat in de haven van Liverpool een deel van de lading balen katoen en rubberbanden was gelost. De luiken waren reeds weer aange bracht, toen rookslierten wer den waargenomen. Meer dan 40 brandweerlieden waren vijf uur lang bezig eer men de brand meester was. Het nablussen van de nog smeulende balen katoen, alsmede het weg pompen van het bluswater duur de nog de hele nacht. Door het bluswater maakte het schip een slagzij van vijf graden. De „Kittewake" was maandag uit Rotterdam in Liverpool aan gekomen en zou de rest van zijn lading in Manchester moeten lossen. Van de zijde van de rederij van de „Kittewake" wordt mede gedeeld dat de omvang van de schade aan de lading nog niet bekend is. De averij van het schip is beperkt tot enkele ge bladerde luiken. De brandweer van Liverpool was woensdag morgen vroeg nog bezig met na blussen. Over de oorzaak bestaat nog geen zekerheid. Twee nachten achtereen is er ingebroken in een textielzaak aan de Mauritsweg in Rotterdam. In de nacht van maandag op dinsdag werd de winkelruit in geslagen, maar er werd niets vermist. De dader die zich ken nelijk had verwond, want er werd een bloedspoor gevonden, was er vandoor gegaan zonder iets mee te nemen. Woensdagmorgen bleek er weer te zijn ingebroken. Ditmaal waren de dieven niet zo ruw te werk gegaande winkel ruit (een nieuwe) was keurig uit de sponning genomen en in de v/inkel gedeponeerd. Binnen was het echter een grote ravage. Voor een bedrag van ca. 2300 aan damesonderkleding was ge stolen. Woensdagmiddag omstreeks één uur is in Nieuw-Leusen een verkeersongeval gebeurd, waar bij de 50-jarige garagehouder J. L. Wieten uit Dedemsvaart op slag werd gedood. Op het kruispunt Paltheweg Oosterveen kwam de auto van de heer Wieten in botsing met een personenwagen, bestuurd door door de verzekeringsagent F. H. uit Dalfsen. De botsing was zo hevig, dat de heer Wieten uit zijn auto werd geslingerd. De heer H. en zijn echtgenote moes ten ernstig gewond naar een zie kenhuis in Zwolle worden ge bracht. Mevrouw Wieten die bij haar man in de auto zat, bleef ongedeerd. Beide wagens wer den totaal vernield. teur van gemeentewerken en de korpschef van de politie met rijkswaterstaat zal worden opge nomen. De voorzitter zegde toe dat een en ander mondeling met rijkswaterstaat zal worden opge- nomen. Ook bij de rondvraag kwamen nog enkele verkeersproblemen aan de orde. De heer Bleijenberg bepleitte een betere aanduiding aan de nieuwe rondweg te Sluis kil en de heer Brakman vroeg of er op de wegsplitsing aldaar een lichtpunt zal worden geplaatst. Wethouder De Vos beant woordde beide vragen. De open stelling van de weg is vrij plot seling geschied en nu met de va kanties is er wat vertraging. Dit zal zo spoedig mogelijk worden bekeken. Inderdaad zal t.z.t. aan de wegsplitsing een lichtpunt worden geplaatst, aldus de wet houder. Tenslotte merkte de heer Wete- rings op dat het verkeerspro bleem zowel in de binnenstad als in de nieuwe wijken steeds nij pender wordt. Ook de voorzitter was hiervan overtuigd en beloof de dat de verkeerscommissie die in september-oktober weer bijeen komt een en ander zal bestude ren. Het voorstel tot verkoop van industrieterrein 1.58.00 ha) aan de N. V. Philips' Gloeilam penfabrieken werd goedgekeurd, evenals 't voorstel tot wijziging van het raadsbesluit waarbij op tie is verleend aan Philips. De oppervlakte waarvoor nu optie dient te worden verleend, be draagt door verkoop van een ge deelte van het terrein 5.06.65 ha. Bovendien wordt optie gevraagd voor een nieuw aansluitend per ceel van 5.58.45 ha. Het voorstel inzake de bouw van een gymnastieklokaal in het exploitatieplan Zuidpolder' werd met algemene stemmen aange nomen. OPVANGSCHOLEN Ook het voorstel tot stichting van vier zgn. „opvangscholen" werd met waardering ontvangen en goedgekeurd, al rezen daar bij wel enkele vragen. Met name de heer Hol zei dat zijn, fractie aan dit voorstel graag medewer king wil geven. De heer De Feij- ter had waardering voor de wijze waarop het overleg met de Sinds woensdagmiddag vijf uur drijft op de Noordzee het Deense schip „Rosevold", dat 249 ton meet en in 1958 is ge bouwd, rond met machinescha- de. De „Rosevold" bevindt zich op circa 55 mijl ten zuidwesten van IJmuiden. Van IJmuiden is de zeesleepboot „Simson" ter assistentie uitgevaren. De sleper zou de „Rosevold" tegen elf uur bereiken om het schip naar een haven te slepen voor reparatie. •u Toen de chef-vliegdienst van de vlieg basis Soesterberg, luitenant-kolonel H. J. Folmer, en de eerste luitenant-vlieger J. F. den Houting, gisteren, elk in een hawker-hunterstraaljager op circa drie duizend meter hoogte op. de terugweg waren van het schietterrein bij Vlieland naar de thuisbasis, ontdekte de 39-jarige luitenant-kolonel een begin van brand in de straalmotor van zijn toestel. Die brand ontstond nadat er vermoedelijk een vogel in de motor was gezogen. De twee „hunters" van 325 squadron, het enige dat nog met „hunters" is uit gerust, bevonden zich toen boven de zuidwesthoek van Friesland. Overste Fol mer volgde de voorgeschreven handelin gen, zette de motor af en stelde de brandblusinstallatie in werking. Het vuur doofde. Zonder de motorkracht kon de „hunter" de thuisbasis niet meer be reiken, maar nog wel het nabij gelegen Leeuwarden. Overste Folmer wendde het toestel richting Leeuwarden en zette van Lemmer af de glijvlucht naar die basis in, met naast zich zijn 31-jarige volgvlie- ger Den Houting in het andere toestel die hem naar die basis begeleidde. NOODLANDING Er was onder deze omstandigheden geen sprake van dat de defecte „hunter" nog zo voor de landingsbaan kon worden gebracht dat tegen de wind in zou kun nen worden geland. Er bleef de overste niet anders over dan met de wind op de staart op de basis Leeuwarden te landen. Bij het landen bleek dat de remmen van het toestel niet werkten, hetgeen samenhangt met de schade die aan de motor was ontstaan. NIET TE REPAREREN Het toestel had dus een veel grotere uitloop nodig dan normaal. Daar kwam bij dat zich aan „het eind" van de baan (in het normale geval van landen tegen de wind in het begin van de baan) geen vangnet bevond, zodat de „hunter" ver der voortrolde over de baan heen, over enkele sloten heen en in een weiland een kwart kilometer verder tot stilstand kwam. Het toestel werd zwaar bescha digd. Vermoedelijk zal het niet meer te repareren zijn, maar in elk geval biedt het de onderzoekers gelegenheid vast te stellen wat de oorzaak is geweest van de brand in de motor. Overste Folmer, die ongedeerd het vliegtuig kon verlaten, is later met een tweepersoons „hunter" naar Soesterberg teruggevlogen. schoolbestuur heeft plaats ge had en sprak de hoop uit dat, wanneer deze scholen „verdeeld" moeten worden, het op even prettige manier zal plaats heb ben. Ter toelichting op dit voor stel volgde een overzicht van de in uitvoering, zijnde of binnen kort in uitvoering komende uit breidingsplannen in 't zuidoosten van de gemeente. In plan zuid ko- men 250 woningen: in de Zuid polder 696 en in de Catspolder 1000. Daarnaast zijn 282 woningen in aanbouw in het plan Zuidwest. Het is gewenst dat, zodra de wo ningen gereed komen, voldoende onderwijsinstellingen aanwezig zijn. De normale wettelijke pro cedure zou te lang. duren, omdat deze pas kan beginnen als de woningen bewoond zijn. De oplossing die door vele Ne derlandse gemeenten wordt toe gepast bestaat uit „opvangscho len". In april heeft de burge meester met de inspecteur van het lager onderwijs een hearing gehouden met de besturen van scholen voor Lo. omtrent de in een aantal gemeenten gevolgde werkwijze. Gebleken is daarbij dat alle besturen aan het plan om opvangscholen te bouwen, medewerking willen verlenen. In Sluiskil is er voorlopig geen be hoefte aan een dergelijke school. Het stadium waarin de uitvoe ring der uitbreidingsplannen ver keert maakt het wenselijk om drie scholen in het zuid-oosten en één in het zuidwesten te plaatsen. SOMBER GELUID De heer Van Langevelde vroeg zich af, of daardoor de urgentie verklaringen van andere scholen niet in het gedrang komen. De voorzitter antwoordde hier op dat, wanneer hij bedoelde de vervanging van andere scholen hij hieromtrent somber gestemd is, omdat het naar zijn mening nog wel 5 jaar lean duren voor deze scholen vergunning zullen krijgen om een nieuwe (in plaats van de oude) te bouwen. De heer Weterings vestigde de aandacht op de moeilijke situatie waarin sommige ulo-scholen verkeren, waarop de voorzitter antwoordde dat wanneer ulo scholen moeilijkheden hebben, zij dit kenbaar moeten maken. DE KOOPAVOND In verband met een brief van de winkeliersvereniging Klimop' betreffende de afwijzing van de koopavond meende de heer De Feijter dat de raad zijn stand punt zal moeten herzien. Hij stelde mr. Rijpstra voor dit met de fractieleiders te bespreken- De voorzitter achtte dit niet juist. Omgekeerd zou de juiste procedure zijn, aldus de voorzit ter. De raad was van mening dat het een min of meer komische indruk zou maken, indien men zo kort na het nemen van een besluit hierop terug zou komen. De voorzitter zegde toe dat, wan neer de raad met een suggestie zou komen, hij hiernaar graag wil luisteren. Met algemene stemmen werd mej. S. F. de Vogelaar benoemd tot onderwijzeres aan de Zuid- landschool- Op voorstel van B. en W- werd aan mej. M. M. A. Kaan eervol ontslag verleend als leidster aan de kleuterschool aan de Oranje straat. Daarbij deelde mr. Rijpstra mede dat de rijksgoedkeuring is ontvangen voor de bouw "an een openbare kleuterschool te Sluis kil. Tot vertegenwoor diger van een lid en een plaatsvervangend lid in het algemeen bestuur van de bestuursschool Zeeland werden resp. benoemd de beer M- de Vos en mr. H. Rijpstra. Het voorstel inzake de bouw van een gymnastieklokaal in het exploitatieplan „Zuidpolder" werd goedgekeurd nadat de voorzitter op een vraag van de heer Bleijenberg had gezegd dat dit lokaal zal worden gebouwd in de omgeving van het thans be staande pompgemaal. h

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3