PROVINCIAAL NIEUWS Dodelijke voetgangersongevallen „RECHTS LOPEN" EISTE 29 D0BEN nam van Havo-raad Tegenspraak de „apartheid" Terneuzen Axel Hoek Retranchement Vlissingen IJzendijke Volwassenen Links geen garantie Stoppeldijk opstijgend vliegtuig sneller verordesiing groenten en fruit Pagina 2 DE VK1JE ZEEUW Donderdag 30 juli 1964 Kettingbotsing In de nacht van dinsdag op woensdag had in de Nieuwstraat tegenover hotel „Des Pays-Bas" een aanrijding plaats met zware materiële schade. De heer L. J. van der A. uit Deurne (B.) reed met de door hem bestuurde bestelauto tegen een rechts van de straat gepar keerd staande personenauto, wel ke daarop doorschoof en met de linkervoorzijde tegen de rech- teraehterzijde van een volgende geparkeerd staande auto botste, terwijl het rechterportier van de bestelauto, dat door de schok was opengesprongen een derde geparkeerd staande personen auto aan de linkerzijde bescha digde. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, maar bij drie auto's was de materiële schade groot, bij één gering. Vergadering kringraad Bescherming Bevolking Onder voorzitterschap van bur gemeester mr. H. Rijpstra ver gaderde gisteren de raad van de A-kring van de Bescherming Bevolking Zeeuws-Vlaanderen. Ir; de plaats vat) de heer M. Launspach die. in verband met een benoeming elders, de kring per 1 juni heeft veriaten, werd met algemene stemmen benoemd de heer G. Rosenkamp te Roo sendaal. De nieuw-benoemde functionaris zal de titel krijgen van assistent-hoofd en niet kom- mandant A. B. C.-dienst om te voorkomen dat hij zich uitslui tend zal gaan toeleggen op het werk van de A. B. C.-dienst. De heer Rosenkamp zal in overleg met de gemeente Roo sendaal, hopelijk per' 1 oktober a.s. in dienst kunnen treden. Op een vraag over de bouw van de commandopost kon de heer Catsman mededelen dat de aannemer momenteel vóór is op het bouwschema. In oktober zal met het interieur worden begon nen en het gebouw zal in mei/ juni 1965 gereed zijn. De rijksbijdrage in de kosten van de bouw is bepaald op 75 van 567.370,— of 425.528,— Tijdens de rondvraag kwam de decentralisatie van de acht in Terneuzen aanwezige B. B.- brandspuiten aan de orde. Deze zaak is in onderzoek omdat de brandspuiten uiteraard door noodwaehtleden moeten worden bemand. Dit impliceert dat de brandweerlieden zich als nood- wachters aan de B. B. moeteti verbinden. Burgemeester Molthoff van Hulst bracht het plaatsen van sirenes ter sprake- Deze kwestie waaraan enkele technische moei lijkheden zijn verbonden, zal na der worden bekeken. Speeltuindag Oranjekwartier Het bestuur van de speeltuin vereniging „Oranjekwartier" heeft besloten op zaterdag 1 augustus a.s. een speeltuindag voor alle Terneuzense kinderen tussen 6 en 12 jaar te organise ren in aansluiting op de lande lijke speeltuindag die dit jaar op 20 jüni werd gehouden. Een comité heeft zich met de orga nisatie hiervan belast, 's Morgens worden de kinderen uit het cen trum van de stad en uit „plan- Zuid" door het tamboer- en pijperkorps „Irene" afgehaald. Verder zullen er de gehele dag kinderspelen worden gehouden waarmee tal van prijzen kunnen worden gewonnen. De kinderen die lid zijn van de speeltuin „Oranjekwartier", hebben een uitnodiging ontvangen om een tekening te maken die betrekking heeft op „de speeltuin". Onge veer honderd tekeningen zijn in gezonden en beoordeeld. Al deze 'tekeningen zullen worden ten toongesteld in lunchroom „Mau- rits" en zijn de gehele dag te be zichtigen. Vanzelfsprekend zijn ook hieraan prijzen verbonden. De dag wordt besloten met een concert door de „Harmonie Ter- neuzen" in het feestelijk verlich te Wilhelminaplantsoen. V erkeer songevai In de nacht van dinsdag op woensdag had op de provinciale weg AxelTerneuzen een ver keersongeval plaats. Een Belgi sche personenauto, bestuurd door (je heer G. F. C. uit Montignies sur Sambre, raakte op het eind van de Nieuwe Dijk uit de bocht en kwam via het rijwielpad, berm en sloot in het land terecht. Vier van de vijf inzittenden wer den licht gewond, Dokter Boor verleende de eerste hulp. De auto was totaal vernield. R. K. Zangkoor op reis Zondag gingen de leden van het r. k. zangkoor met hun echt genoten en verloofden een dagje uit. Ook pastoor B. J. de Jong was van de partij en had de tocht tot in de finesses voorbereid. Eerst ging het op Gent aan waar o.a. het Bijlokemuseum, de Belfort en het klein Begijnhof bezocht werden. De tocht werd voortgezet langs de prachtig ge legen heide. Hier werden te Ooi donk het kasteel en de tuinen be zocht. Te Deurne werd het mu seum met een bezoek vereerd. In Afsnee werd een Romaans kerk je uit de 12de eeuw bezocht. Velén maakten van de gelegen heid gebruik een boottochtje te maken over de Leie. Tot slot werd te Latem de Tempelhof be zocht. Het geheel werd besloten met een mosselmaaltijd in Philippine. Allen waren ten hoogste tevreden over de interessante tocht. Vakexamens Mej. C. 'x,.llenaar alhier slaag de te Breda voor het vakexamen tailleuse. Voor coupeuse slaagde mej. A. de Blaay te Hoek. Benoeming Gemeente-secretaris In de gisteravond gehouden raadsvergadering is met 4 stem men benoemd tof gemeente secretaris en -ontvanger de heer D. J. Herrebout, commies ter ge meentesecretarie te Hoofdplaat. Drie stemmen werden uitge bracht op de heer J. J. Engel vaart, werkzaam ter gemeente secretarie te Grijpskerke (Wal cheren). Zeekraal Nu het broedseizoen ten einde is, is het natuurreservaat Het Zwin weer voor het publiek opengesteld. Het Nederlandse deel is gratis toegankelijk, doch het veel grotere Belgisch ge deelte wordt geëxploiteerd. De grote massa van de bad gasten in de nabijheid van het Zwin gaat aan de schoonheid van het natuurreservaat voorbij, maar zij die oog hebben voor het mooie in de natuur, dwalen door de wijde vlakte en genieten van flora en fauna van 't bescherm de gebied. Een apart soort bezoekers zijn de zoekers naar zeekraal, hier „zouterik" genoemd. Het is voor velen een geliefkoosde zeegroen te, een welkome afwisseling van wat de tuin dagelijks biedt. Het snijden van zeekraal in het Zwin wordt reeds honderden jaren be oefend. Velen zagen er vroeger een broodwinning in. Ongeluk Bij café Zeezicht reed mevr. R. uit Heille tijdens een mo ment van onoplettendheid met haar bromfiets tegen een aldaar geparkeerde auto. Met een ge broken been en mogelijk ook nog andere kwetsuren werd zij per ambulance naar het zieken huis te Oostburg gebracht. Elektrificatie Het is thans zo ver, dat alle percelen in de gemeente Re- tranchement zijn aangesloten op het elektrisch net. Bedoelde woningen bevinden zich voorna melijk in het kustgebied. Er zijn twee kampeerbedrijven bij. Het is duidelijk, dat men in deze sector bijzonder in zijn schik is met deze verbetering. met het oog op nieuwe aanmel dingen zal de toneeladviseur, de heer Toine van Bergen, gevraagd worden voor het geven van een spelerscursus. De aftredende le den van het bestuur, de heren Van den Bosch, De Schepper, Strobbe en De Theije werden herkozen. Belangrijke opdracht voor „De Schelde" De Anglo Norness Shipping Company en de N.V. maat schappij De Schelde hebben overeenstemming bereikt over de beslechting van het geschil dat gedurende een aantal jaren tussen hen heeft bestaan. De bereikte overeenstemming houdt onder meer in, dat de in 1957 tussen Norness Shipping Com pany en De Schelde gesloten overeenkomst voor de bouw van een 32.000 tons turbinetanker wordt ontbonden en dat een nieuwe overeenkomst wordt ge sloten tussen de Nortuna- scheepvaartmaatschappij N.V. (een Nederlandse dochteronder neming van de Anglo Norness Shipping) en De Schelde voor de bouw van een 36.000 tons motorschip. Het schip krijgt 8 ruimen over volle breedte, waarin zowel olie als erts en andere gestorte lading kan wor den vervoerd. Het schip wordt voortgestuwd door een 6 cilin der Schelde-Sulzer hoofdmotor. Het schip is van een geheel nieuw type en werd ontworpen in nauwe samenwerking tussen de rederij en de werf. Het zal worden opgeleverd in het vierde kwartaal 1966. De betreffende overeenkomsten zijn op 29 juli ondertekend, aldus een com muniqué van De Schelde. „Monsterschieting V.V.V." Op zondag 9 augustus zal de V. V. V. te IJzendijke op het Marktplein en op het 17-nktober- plein een monsterschieting hou den op de liggende wip. Om deze folklorische sport aan de toeris ten te tonen gaat men flink met prijzen rammelen opdat het voo 1 de schutters aantrekkelijk zal zijn naar IJzendijke te komen. Er zullen evenveel gaaien als schutters zijn terwijl op iedere sprang na het afschieten van de eerste hoogvogel een tweede zal worden gezet. Er wordt vcor deze schieting 180 gulden extra' uitge trokken. Van elke honderd voetgangers die in 1963 in ons land in het verkeer werden gedood, zq'n er 46 kinderen en 31 bejaarden. Jn 1962 kwamen in totaal 485 voetgangers in het verkeer om het leven, waarvan 125 van .1 jaar of jonger; 89 van 614 jaar; 110 van 1564 jaar en 151 van 65 jaar en ouder. In alle leeftijdsgroepen overtreft het aantal mannen dat als voetganger om het leven komt, in aanzienlijke mate het aantal vrou wen. Dit blijkt uit een statistiek van de ver keersongevallen op de openbare weg, gepu bliceerd door het C. B. S. Een verdeling naar verkeorsmanoeuvres leert, dat van de in totaal 224 kinderen tot 14 jaar, die in 1962 als voetganger om het leven kwamen, er 139 verongelukten bij het oversteken en 56 tijdens het spelen op de rijweg of rond een vervoermiddel. Gebleken is dat een in de straat stilstaan de vrachtauto of opleggercombinatie een grote aantrekkingskracht uitoefende op vaak jonge kinderen. Bij het wegrijden leidde dit tot fatale gevolgen. Opmerkelijk groot was voorts het aantal kinderen, dat werd over reden bij het oversteken achter of tussen geparkeerde auto's (33 doden). De aanrijdingen waarbij overstekende vol wassenen werden gedood, vonden niet in hoofdzaak zoals men zou verwachten op kruispunten plaats, maar juist op een rechte weg of een recht straatgedeelte zonder zij weg. Uitzichtbelemmering door geparkeerde auto's speelde daarbij slechts een onderge schikte rol. Het in strijd met de bepalingen, bij het ontbreken van een voetpad, lopen aan de rechterzijde van de rijweg kostte in 1962 aan 29 voetgangers het leven. Zij werden veelal bij duisternis aangereden door achterop komende auto's of bromfietsen. Het meren deel van deze voetgangers liep in duo; het slachtoffer was dan steeds degene, die links naast de ander liep. Het volgens de voorschriften lopen aan de linkerzijde van de rijweg bleek de voetgan ger intussen nog geen volledige garantie te geven voor zijn veiligheid. Ook in deze si tuatie kwamen een aantal dodelijke aan rijdingen voor, o.m. door achteropkomend verkeer dat een inhaalmanoeuvre maakte. Ter afronding van het onderzoek geeft het C. B. S. het verloop van de voetgangersonge vallen gedurende de laatste 10 jaar. Het aan tal doden onder de voetgangers was in 1960 het hoogst (530). Sindsdien trad bij alle leeftijdsgroepen een daling in, behalve bij de 5- tot 14-jarigen. Onder deze groep lag het aantal doden in 1962 ruim tien procent boven het niveau van 1960. De scheidende secretaris-gene raal van de Navo, mr. D. M. Stikker, heeft woensdagmiddag in Parijs afscheid genomen van de permanente Navo-raad. Mr. Stikker die 1 augustus door de Italiaan Manlio Brosio wordt op gevolgd, betitelde in zijn af scheidstoespraak de permanente raad als de plaats, „waar het hart van het bondgenootschap slaat". De Belgische permanente vertegenwoordiger bij de Navo, De Staercke, bracht mr. Stikker dankt uit naam van de raad voor zijn werk in dienst van de ver dragsorganisatie. Secretaris-generaal Oe Thant heeft berichten tegengesproken als zou hij in Rangoon hebben verklaard niet in aanmerking te willen komen voor een tweede ambtstermijn als secretaris-gene. raai der volkerenorganisatie. Een V. N.-woordvoerder deelde woensdag mede, dat naar aanlei ding van deze berichten aan Oe Thant om opheldering was ge vraagd. Deze had daarop geant woord, dat 1968 nog zo ver weg is dat hij over zijn toekomstplan, nen nog in het geheel niet had nagedacht en in elk geval niet had beslotenzich niet herkies baar te stellen. Hilversums jongetje in Oostenrijk verdronken Dinsdagmiddag is de 11-jarige Ronald Luts uit Hilversum nabij Innsbruck in het riviertje de Oetz gevallen en verdronken. De ouders van het kind kam peerden in de nabijheid. Het li chaam van het jongetje is tot op heden nog niet gevonden. OE THANT BIJ CHROESJTSJOV De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant brengt een vierdaags bezoek aan de Sowjet-Unie. Op de foto overhandigt Oe Thant een zilveren Birmaanse schaal aan premier Chroesjtsjov tijdens een ontvangst op het kremlin. (Adv.) H,—V 'vil voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) De Nederlandse regering heeft „volledige steun" toegezegd voor „elk opbouwend voorstel", dat Zuid-Afrika er toe zou kunnen brengen de „apartheid" te laten varen. In een woensdag in het V.N. kwartier gepubliceerde nota heet het, dat Nederland met klem de politiek van apartheid blijft af wijzen en diep bezorgd is over de zicht in de republiek Zuid- Afrika ontwikkelende toestand. de nota die ondertekend is door de Nederlandse vertegen woordiger dr. J. G. de Beus, wordt verder gezegd, dat alleen door collectieve actie binnen het bestek van de Verenigde Naties de regering van de republiek Zuid-Afrika ertoe gebracht kan worden haar politiek van apart heid prijs te geven. De nota is een antwoord op een beroep van de V.N. op de leden-staten druk uit te oefenen op Zuid-Afrika, Strandfeest De V.V.V. te Retranchepent houdt a.s. zaterdag een strand feest bij het Zwin. Op het pro gramma staan spelen voor kin deren maar ook de oudere jeugd kan aan het feest deelnemen. Jaarvergadering toneelvereniging Op de jaarvergadering van de toneelclub „Stoppeldijk" zijn ver schillende besluiten genomen ter sanering van de financiële toe stand. De contributies, dona- teursgelden en toegangsprijzen werden verhoogd en verder wer den enkele maatregelen genomen ter bezuiniging. Het afgelopen seizoen, zo bleek uit het jaarver slag, is niet succesvol geweest. Er kon slechts één stuk voor het voetlicht worden gebracht en ook de gebruikelijke toneeluit wisseling bleef achterwege. Ove rigens werden de opvoeringen van „Zondvloed" druk bezocht. Met veel succes opereerde Amor tijdens het verslagjaar in de ge lederen van de toneelclub, het geen resulteerdè in zes toneel huwelijken. Jammer genoeg ver loor „Stoppeldijk" daarmede ver schillende goede krachten. Aan het Zeeuws Landjuweel zal worden deelgenomen met een nader te kiezen stuk. Mede 60) „Zeker, dat heeft hij. Wij heb ben ook ons best gedaan deze verklaring bevestigd te krijgen, maar dat is niet mogen geluk ken. Ik begrijp volkomen, me neer Argyle, dat u buitengewoon verbitterd gestemd bent door 't hele verloop van de zaak. Ik heb daarvoor ook geen verontschul diging. Wat wij als opsporings ambtenaren te doen hebben is proberen bewijsmateriaal te ver zamelen. Het openbaar ministe rie beoordeelt of daarop een strafvervolging moet worden ge baseerd. In dit geval luidde het oordeel bevestigend. Als het u mogelijk is, zou ik u willen vra gen uw gevoelens van verbitte ring zoveel u kunt op zij te zet ten, en in gedachten alle feiten nog eens na te gaan". „Wat heeft dat nu nog voor zin?" klonk Hesters scherpe vraag. „Degene, die het gedaan heeft, zit nu natuurlijk mijlen ver weg en valt niet meer te achterhalen". Inspecteur Huish draaide zich naar haar toe en keek haar aan. „Dat is mogelijkmaar het is ook best mogelijk van niet", gaf hij vriendelijk ten antwoord. „U zou er versteld van staan, hoe wij de dader soms nog achter halen kunnenweieens ver scheidene jaren later. Dat is 'n kwestie van gedulden vast houdendheid. Hester wendde het hoofd af en Gwenda huiverde plotseling alsof een kille tocht langs haar heen. streek. Haar levendige fan tasie vatte de dreiging die achter deze woorden schuilging. „Mag ik u nu uitnodigen?" hernam Huish. Hij zag Leo daar bij vol verwachting aan. „Laten we met u beginnen meneer Ar gyle". „Wat wilt u precies weten? U hebt toch mijn vroegere verkla ring? Waarschijnlijk weet ik het lang niet meer zo nauwkeurig. De juist tijden wil je na een paar jaren weieens door elkaar ha len". „O, dat beseffen we volkomen. Maar er bestaat altijd nog een kans dat er een kleinigheid aan het licht komt, die destijds over 't hoofd is gezien." „Is 't ook niet mogelijk", vroeg Philip, „dat je de zaken in een juistere verhouding ziet, wan neer je na enige jaren nog eens terugblikt?" „Zeker, die mogelijkheid be staat ook", antwoordde Huish, die Philip nu met wat meer be langstelling opnam. „Intelligen te knaap", dacht hij, „wie weet of hij niet zijn eigen ideeën over dit geval heeft „Nu, meneer Argyle, wanneer u de feiten nu nog eens even wilt nagaanHet was na de tfiee, nietwaar?" „Ja. Wij hadden zoals gewoon lijk om vijf uur in de eetkamer thee gedronken. Wij waren er allemaal behalve de heer en mevrouw Durrant, die in hun eigen zitkamer bleven". „Ik was toen veel meer invali de", vulde Philips aan. „Ik was pas uit het ziekenhuis ontsla gen". „Ja, juist". Huish richtte zich weer tot Leo. „Allemaaldat wil zeggen?" „Mijn vrouw en ik, mijn doch ter Hester, juffrouw Vaughan en juffrouw Lindstrom". „En toen? Vertelt u het eens in uw eigen wborden", klonk het uitnodigend. „Na de thee zijn juffrouw Vaughan en ik hier teruggeko men. Wij werkten namelijk aan mijn boek over de Economie der Middeleeuwen. Mijn vrouw is naar haar zitkamer gegaan, be neden, om een plan uit te wer ken voor een kinderspeeltuin, die zij aan de gemeente hier wil de aanbieden". „Hebt u uw zoon Jacko horen thuiskomen?" „Neen. Dat wil zeggen, ik heb niet geweten dat hij het was. Ik heb, we hebben allebei, wel de voordeurbel gehoord. Maar wij hebben niet geweten wie er bel de". „Wie dacht u dat het was, me neer Argyle?" Leo keek of hij even pret had. „Ik zat op dat moment midden in de vijftiende eeuw, niet in de twintigste. Er waren zoveel huis genoten beneden, mijn vrouw, juffrouw Lindstrom, Hester en eventueel een van de dagmeisjes Geen mens verwachtte van mij dat ik op de bel zou letten" be sloot hij eenvoudigweg. „En daarna?" „Niets. Totdat mijn vrouw een heel tijd later boven kwam". „Hoeveel later?" Leo fronste het voorhoofd. „Dat zou ik nu werkelijk niet meer kunnen zeggen. Ik zal u indertijd wel zo ongeveer heb ben verteld hoeveel later. Een half uur.nee, meer.drie kwartier misschien." „Wij waren om even half zes klaar met de thee", vulde Gwen da aan. „Ik denk dat het onge veer tien minuten over half ze ven geweest is, toen mevrouw Argvle bij ons kwam". (Wordt vervolgd.) dan liet geleid In West-Duitsland is woensdag met een loodrecht opstijgend en landend vliegtuig de snelheid van het geluid overschreden, wat nog niet eerder was gebeurd met een dergelijk toestel. Blijkens een mededeling van de West- duitse „Entwicklungsring-Süd" heeft de door deze groep ont wikkelde „VJ 101 C-I" na van een vliegveld bij Ingostadt in Beieren te« zijn opgestegen de geluidsgrens doorbroken. In de „Entwicklungsring-Süd" werken samen de ondernemingen Boel- kow, Heinkel en Messerschmidt. De ontwikkeling van dit eerste Westduitse verticaal opstijgende en landende toestel, dat in op dracht van het ministerie van defensie werd gebouwd, heeft vijf jaar geduurd en ongeveer 270 miljoen gulden gekost. En Üün Ün- De commissie van de E.E.G. heeft de ministerraad een ont werp voorgelegd tot uitbreiding van het toepassingsgebied van de verordening voor groenten en fruit tot asperges en komkom mers. De commissie acht het in hoge mate wenselijk om voor die produkten gemeenschappelijke kwaliteitsnormen vast te stellen. Het vorig jaar hebben zich met betrekking tot beide produkten moeilijkheden voorgedaan, aan gezien daarvoor nog geen rege ling was getroffen. Duitsland zette toen de invoer van kom kommers voor enige tijd stop, waardoor vooral de Nederlandse komkommertelers grote schade leden. De kwaliteitsnormen voor as perges en komkommers zouden volgens het voorstel van de com missie met ingang tian 1 januari 1965 worden toegepast. Ophoudprijs voor bramen Op de Nederlandse veilingen zullen dit seizoen geen bramen worden verkocht beneden 50 cent per kg. Dit is de ophoudprijs voor dit produkt die is vastge steld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Bij eventuele doordraai krijgt de teler een vergoeding van 50 cent per kg voor de kwaliteiten I en II. Er zal dit jaar geen heffing worden ingehouden van de bra men die op de veilingen worden aangevoerd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2