Gemiddelde loonsver hoging bedroeg 13,8 °/0 Haags bezoek voor Loretta M. Foard ROOFOVERVAL IN PARIJS LICHT IN ROTTERDAMSE MOORDZAAK? „ZWARTE" LONEN DAALDEN MET EEN DERDE DEEL HOGERE NORMEN VOOR ONDERHOUD VAR WONINGWETWONINGEN Aanklacht tegen nazi-beulen Twee grinfschepen gezonken op het IJsselmeer BELGEN IN KONGO VERMOORD Woensdag 29 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagitia" 3 DE SCHOMMELSTOEL Uitwisseling jonge Boeren en Tuinders BOM ONTDEKT IN LONDEN Burgeroorlog en dictatuur EEN LUCIFERTJE... Eert vakantiefoto van het ko ninklijk gezin op het terras van het koninklijk buiten in Porto Ercole. De politie In Botterdam, belast met het onderzoek in de dood slag op mevrouw Eleonora Ha- gersSegov, is thans bezig met het opstellen van het proces-ver baal van het verhoor van de 23- jarige bouwkundig tekenaar A. van iL., tegen wie ernstige be denkingen zijn gerezen. De termijn die de politie bij de wet wordt gegeven voor 't verhoor en het verdere onder zoek is vandaag verstreken. Het is de bedoeling Van L. over te geven aan de officier :van justitie, die dan met de rechter-commisaris het on- onderzoek en de voorberei ding voor het openbaar on derzoek door de rechtbank zullërt' voorbereiden. M?.. ,J. de Jong treedt in deze zaak op als officier van justitie, mr. C. J. van Zeben als rechter-commissaris. Op het moment dat Van L. als verdacht van doodslag voor de officier van justitie wordt geleid, houdt de taak van de politie op, tenzij: mr. De Jong een nader onderzoek op bepaalde punten zou be velen. Inmiddels blijft de jeugdige verdachte ontkennen de daad te hebben gepleegd- De aan wijzingen tegen hem schijnen echter zo sterk te zijn, dat niet overwogen kon worden hem op vrije voeten te stel len. Nu de herziening van de collectieve arbeidsovereenkomsten goed deels haar beslag heeft gekregen, blijkt de gemiddelde loonkosten stijging uit te gaan boven hetgeen in het akkoord van de Stichting van de Arbeid van 29 oktober 1963 was overeengekomen, aldus een der conclusies van de Sociaal-Economische Baad in zijn vierde half jaarlijkse economische rapport. Per 2 juni j.l. bedroeg het ge middelde van de goedgekeurde loonsverhogingen 13,8 percent. Dat gemiddelde had betrekking op 1,7 miljoen werknemers of ongeveer tachtig percent van de werknemers die in totaal val len onder c.a.o.'s, welke voor een herziening in aanmerking komen. In deze loonstijging is een aantal secundaire verbeteringen begrepen, waaronder een ver korting van de arbeidstijd voor zover deze is overeengekomen. Het gaat dus om een loonkos tenstijging. In het cijfer van 13,8 percent is de ondernemingsgewijze loon- differentiatie die in een aantal arbeidsovereenkomsten is opge nomen, slechts ten dele ver werkt. De effectuering van deze mogelijkheid tot differentiatie blijkt minder snel te verlopen dan was-verwacht. De maximum differentiatie per bedrijfstak be draagt 5 percent. Geen loonaccrès in 1964 Bij de waardering van het percentage van 13,8 moet in aanmerking worden genomen dat het effect van de loonopera- tie op de omvang van de zwarte De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft 1 U de gemeentebesturen medegedeeld, dat de normbedragen, 1 die voor de onderhoudskosten en voor de algemene onkosten 1 als jaarlijkse exploitatiekosten voor woningwetwoningen in 1 aanmerking worden genomen, zijn verhoogd. De verhoging die geldt van 1 juli 1964, bedraagt 25 voor 1 de onderhoudskosten en 4 voor de algemene onkosten. Met jj ingang van die datum zijn de normbedragen vastgesteld op j 170, 155 en 28 gulden, resp. voor onderhoudskosten van 1 vooroorlogse woningen en na-oorlogse woningen en voor algemene onkosten. Deze bedragen gelden voor woningen in g eerste-klasgemeenten. Voor tweede-klasgemeenten zijn de bedragen resp. 160, 145 en 27 gulden en voor derde klas- 1 s gemeenten 150,135 en 26 gulden. S jj Met betrekking tot de vóór 31 december 1945 tot stand 1 1 gekomen woningwetwoningen heeft de minister goedgevon- 1 J den, dat de helft van het bedrag van de op 1 juli 1964 van 1 1 kracht geworden huurverhoging, evenals bij de huurver- jj hoging van 1 september 1962, wordt gestort in^de reserve 1 jj voor buitengewoon' onderhoud en woningverbetering. 4nmiiifU!.,iiiniiiiniDiiimiii[!!>iii[iiiniiiii![iiiiiiif!fiiii!iniiniii!ii!i!iiit!!!!iiiHi!i!]!c<iRi!i;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!iiiii[iiiini[i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiUNnH loonvorming tot dusver zeker niet onbevredigend is, aldus de S.E.R. De gegevens van de looncon- troledienst over het eerste kwar taal van 1964 geven een daling van het zwarte loon te zien met een derde (ongeveer 2,5 pro cent) Op grond hiervan komt het centraal planbureau tot de con clusie dat het redelijk lijkt te veronderstellen dat er in 1964 geen z.g. incidenteel loonaccrès zal optreden. Hiertegenover worden enige kleinere posten (overloop uit 1963 en mutaties in sociale lasten) fractioneel hoger geschat. Als raming van de loonkosten stijging per werknemer op jaar basis geeft het planbureau thans vijftien procent aan met een onzekerheidsmarge van één a twee procent naar beide kanten. Bedacht dient te worden, aldus de S.E.R., dat het percentage van 13.8 sterk is beïnvloed door bijzondere loonkostenverhogin-' gen in bepaalde bedrijfstakken. Bouwbedrijf 19 1 De loonkostenstijging heeft in het bouwbedrijf, omvattende een kwart miljoen werknemers, negentien procent bedragen. Zij bedroeg in het horecabedrijf en in de wasserijen, heide twintig duizend werknemers, waar spra ke was van een achterstand, twintig procent. In sommige bedrijfstakken, bv. in de landbouw (75.000 werk nemers), is het verhogingsper centage van de loonkosten (14,8 procent) sterk beïnvloed door de afspraak over het minimum loon. De raad is van mening dat de overgrote meerderheid van de werknemers gedurende 1964 de reële welvaart als gevolg van de loonoperatie heeft zien toe nemen. Reëel 5 a 6 Gemiddeld over het gehele jaar kan de bruto reële loon stijging worden gesteld op zeven procent. Daarbij wordt afgezien van verzwaring van de belas tingdruk door de progressiefac tor en wordt aangenomen dat de prijsontwikkeling gedurende 1964 binnen de door het plan bureau verwachte grenzen blijft. Wordt rekening gehouden met de belastingverzwaring, dan be draagt de reële welvaartsverbe tering gemiddeld over het gehe le jaar vijf a zes procent. De drie Amerikanen, die in het kader van de internatio nale uitwisseling van jonge boeren en tuinders voor een maand op Zeeuws-Vlaamse bedrijven zijn ondergebracht, mochten gisteren hoog bezoek ontvangen. In Axel en in Cadzand kwam resp. bij de families L. Die- leman, A. de Feijter en P. C. de Bruijne een gemengd ge zelschap informeren of de Amerikaantjes het bij hun tijde lijke pleegouders naar hun zin hadden. Dat gezelschap bestond uit één dame en vijf heren. Voor het in Den Haag gevestigde centrale comité voor uitwisse ling van jonge boeren en tuinders waren aanwezig twee secretarissen, de heren W. van Westrenen en ir. J. A. Ver- maat. De Amerikaanse ambassade, afdeling landbouw, werd vertegenwoordigd door de ass.-landbouwattaché de heer W. K. Bing en mej. Micsky. Namens de bij deze uit wisseling financieel geïnteresseerde „Caltex" waren bij de bezoeken aanwezig de heer baron W. J. C. Bentinck, hoofd public relations Caltex-Nederland, en de heer J. H. L. M Coone, districtsvertegenwoordiger te Vlissingen. Wij mochten van het bezoek in Axel getuige zijn. Miss Foard die zo vriendelijk was temidden van de familie Die leman voor ons te poseren, kan het, zoals de foto trouwens aantoont, heel goed stellen. De heer Van Westrenen die in een korte toespraak miss Foard en de gastvrije familie Dieleman begroette uit naam van het gezelschap, wees erop dat dit jaar reeds de 15e uit wisseling plaatsvindt. Elk jaar gaan er drie Nederlanders naar de States en komen er drie Amerikaantjes naar ons land. BONDEN WEBKEN SAMEN De dames Loretta Foard en Patricia Jordan en de heer Roger Short zijn op 24i april in Rotterdam gearriveerd. Eind oktober vertrekken ze na een verblijf van een half jaar in Nederland weer naar de U. S. A. De uitwisseling die in 1948 werd opgezet, omvat niet min der dan 64 landen in Europa, Afrika, Azië, Latijns-Amerika en de Pacific. Voor Nederland werken in het centraal comi té samen de drie landbouworganisaties, de drie landbouw- jonigerenorganisaties en de drie bonden van plattelands vrouwen. Van links naar rechts: Nelly Dieleman, de heer L. Dieleman, Loretta Foard, Suus Dieleman en mevr. Dieleman. DEEL VAN HET GEZIN Het uitwisselingsplan is gebaseerd op de overtuiging dat begrip voor andere mensen het fundament is voor wereld vrede. Door de boerenjeugd de gelegenheid te geven een andere levenswijze te leren kennen en door die zelf te be leven, helpt het plan jonge mensen van het platteland de problemen en de houding van plattelanders in andere delen van de wereld te begrijpen. Dit wordt bereikt door de jon gens en meisjes deel te doen uitmaken van het pleeggezin, er mee te werken en ervaring op te doen. Daarnaast is er gezorgd voor excursies en het bijwonen van bondsdagen, bondscongressen, toogdagen, enz. Loretta Foard in Axel en Patricia Jordan en Roger Short in Cadzand zijn 21 jaar oud. Zij keren straks boordevol nieu we indrukken naar hun vaderland terug. Zij spreken straks onze taal, ze lezen onze boeken en kranten en ze worden in hun Amerikaanse omgeving, in hun clubs en in hun werk blijvende propagandisten voor dat kleine lage landje aan de Noordzee, waar ze als weinige uitverkorenen zo'n prachtige zomer hebben doorgebracht. En wie weet, komen ze later nog eens terug voor een bezoek aan de gezinnen die hun in 1964 hier in Nederland zo'n gastvrij onthaal heb ben geboden. Wij zijn ervan overtuigd dat ze altijd welkom ziullen zijn. SS Twintig jaar na de mislukte aanslag op Hitier heeft Robert W.Kempner, een advocaat uit Frankfort, een aanklacht bij de Westberlijnse rechterlijke auto riteiten ingediend tegen de man nen, die de verzetsstrijders in 't Duitsland van Hitier berecht en terechtgesteld hebben. Kempner die substituut-offi cier van justitie in het Neuren- bergse proces is geweest, ver klaarde maandag dat hij de aan klacht had ingediend opdat de zogenaamde verjaringstermijn voor moord, die het volgend jaar afloopt, 20 jaar verlengd zal worden. Uit officiële documenten, zo zei hij, was gebleken welke rol de rechters en andere officiële vertegenwoordigers van 't nazi bewind hebben gespeeld die des tijds zitting hadden in Roland Freislers „volksrechtbank". Voor deze rechtbank hebben duizenden verzetsstrijders te rechtgestaan na de aanslag van 20 juli 1944. Van deze^ groep maakten ook de S.S.-ers deel uit die de verzetsstrijders en hun naaste bloedverwanten hebben terechtgesteld. Ondanks de on wettige vonnissen en terecht stellingen waren de led-en van deze groep nog steeds ongestrait gebleven. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie in Bonn zei niet te weten of deze terechtstel lingen door de Westduitse recht banken als moord beschouwd zullen worden. VIERDAAGSE Het legioen wandelaars trekt met frisse moed in de vroege ochtend ovei\ de Waalbrug de verte' tegemoet Kleuter doodgevallen in trappenhuis De anderhalfjarige Ronald Ruitenbeek uit Zaandam is gis termorgen in een trappenhuis over de leuning gevallen, nadat het kind op een fietsje was ge klommen. Het kind kwam acht meter lager op een betonnen vloer terecht en is in het zieken huis overleden. Bij bouwwerkzaamheden in de omgeving van de Londense ka thedraal van St. Paul is dinsdag een onontplofte Duitse fosforbom van 125 kg ontdekt. De omgeving werd direct ontruimd en het on dergrondse treinverkeer werd stilgelegd. In het hart van de Britse hoofdstad ontstond op het middagspitsuur een verkeers chaos. De rokende bom werd door de brandweer onder water gezet in afwachting van de komst van militaire deskundigen om het wapen onschadelijk te maken. Taxichauffeur neergeschoten Gewapende bandieten hebben dinsdagochtend vroeg uit een Parijs' hotel juwelen, waarbij een met paarlen en diamanten bezette halsketting ter waarde van 2.500.000 miljoen franc, ge stolen. Op hun vlucht hebben zij een taxichauffeur neergescho ten. De man is later overleden. Een grote personenauto met vier mannen stopte omstreeks 01.00 uur voor het hotel Piazza in Parijs. Drie mannen stapten uit en gingen de hal van het hotel binnen, waar zij de ruiten van twee vitrines stuk schoten en de juwelen wegnamen. Toen een politie-auto de straat inreed, .sloeg de vierde man alarm door op de claxon te druk ken. De drie vluchtten daarop het hotel uit en openden het vuur op de politiewagen, waarbij de taxi chauffeur dodelijk verwondden. Gebruik makend van de verwar ring wisten de bandieten te ont snappen. De politie heeft de om geving afgezet. Het is de tweede grote diefstal deze maand uit Parijse hotels. Drie weken geleden stalen drie gewapende mannen voor 420.000 franc aan juwelen uit een vitrine in het Ritz-hotel. Vorige week donderdag werd bij een overval op een juweliers zaak in Monte Carlo voor tien miljoen franc gestolen. Een po- litie-agent werd hierbij ernstig gewond. Op het IJsselmeer zijn dins dagmiddag om twee uur twee schepen gezonken, een van 350 en een van 500 ton. Beide sche pen waren geladen met grint en onderweg van Duitsland naar het Friese plaatsje Schuilenburg. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Rotterdammer- Volgens radioberichten zijn in Kindoe, de hoofdstad van de Kon golese provincie Maniema, vier Belgen, onder wie twee jongens en een missionaris, met bijlen door bandieten vermoord. Dit ge beurde nadat strijdkrachten van de centrale regering vorige week de stad hadden ontruimd en kort voordat opstandelingen binnen kwamen. Deze laatsten execu teerden later de bandieten. hoek. De twee schepen, het een van de heer Broersma uit Zwol le. het tweede van de gebroe ders Bossenbroek, kwamen in moeilijkheden toen de wind plot seling aanwakkerde tot wind kracht acht en naar het noord westen liep. De schippers pro beerden hun schepen met de kop op de wind te krijgen, maar dat lukte niet tijdig. Zij kregen veel water over. Als eerste zonk het schip van de gebr. Bossenbroek. Binnen vijf minuten verdween het in de diepte. De beide broers konden worden opgepikt door een derde schip dat in de buurt voer. Zij waren juist gered toen ook het schip van de heer Broersma ging zinken. De heer Broersma, zijn vrouw en twee kinderen werden eveneens aan boord van het andere schip ge nomen. De drenkelingen werden in Lemmer aan wal gebracht. De rijksbetonningsdienst is uitgeva ren om lichtboeien te leggen op de plaats waar de schepen ge zonken zijn. Zij liggen in 4,5 me ter water op de vaarroute van het vaarwater AmsterdamLem. mer. De Amerikaanse neger-schrij ver James Baldwin heeft in een vraaggesprek met het Westduitse blad „Der Spiegel" gewaar schuwd, dat de rassenonlusten in de Verenigde Staten kunnen leiden tot burgeroorlog en mili taire dictatuur. nill!l!lllllllllllllllll!lllllllllllll!lllllllll!llllllllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllll!l!lllllllllll!lllll!llllllllllllllllll!llllllllll|ll|l|llll!lll|lll!llllllllllllllll|iaill!IIIINIII!lllllllllllllllllll 1 Hugo Kellner stak een lucifer aan voor het spiritustoestel 1 1 waarop hij zijn middagmaal verwarmt en ontwaakte een B' dag later in een ziekenhuis. Hij kreeg te horen dat drie J§ I winkels waren verwoest door de- ontploffing van benzine- 1 1 dampen die zich hadden gevormd, nadat hij in zijn werk- jj jj plaats vijftig machines had schoongemaakt. 1 Kellner liep ernstige brandwonden op en een voorbijgan- jj I ger werd door rondvliegend glas licht gewond. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIHIIIIIIIIIIIIIIIIi Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllil!l!lllllll1llllll!llllllllllllll|]|||!illlllllllllllllilllllll!liliildl

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3