Ondergrondse beweging in Noord-Vietnam Telegram van Makarios aan secretaris-generaal Oe Thant Mijnongeluk in Frankrijk Geen extreme maatregelen van de Verenigde Staten V. N.-troepen vervoerden Turkse opstandelingen GEMEENTELIJK I ADRESBOEK TERNEUZEN HET WEER DERTIG DORPEN PLATGEBRAND 14 MIJNWERKERS OPGESLOTEN OE THANT IN MOSKOU „Geen kopeke" voor de strijd in Kongo WOENSDAG 29 JULI 1964 20e Jaargang - No. 626^r* Tegen Turkse invasie Beschermende" maatregelen Verdedigings maatregelen MEDEDELING Binnenkort zal verschijnen het Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden MALTA ONAFHANKELIJK Niet optimistisch REDDINGSCAPSULE AANGEKOMEN FranEering bjj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sand® Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Br bestaat in Noord-Vietnam een krachtige ondergrondse be weging die klaar staat om op grote schaal sabotage tegen de com munistische regering te plegen. Dit heeft de Zuidvietnamese mi nister van defensie, generaal-majoor Tran Thien Chiem, verklaard bij aankomst in Koeala Loempoer voor een officieel bezoek aan Maleisië. De minister die over weder zijdse bijstand gaat praten, zal meer hulp trachten te verkrijgen bij de opleiding van militair per soneel, onder meer wat betreft de oorlogvoering in het oerwoud waarin Maleisië meer ervaring heeft. Hij zei dat Zuid-Vietnam alle mogelijke steun zal geven aan de „nationale beweging ter bevrij ding van het volk in het noor den". In antwoord op vrdgen verklaarde de minister dat Zuid- Vietnam een afwachtende hou ding zal aannemen om eventueel op het geschikte ogenblik een grootscheepse aanval op Noord- Vietnam te beginnen ter onder steuning van de ondergrondse beweging, die in 1956 is ge vormd. MINISTER BALL OVER ZUID-VIETNAM George Ball, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, heeft maandag in een radio-interview verklaard, dat de Verenigde Staten van oordeel zijn, dat de oorlog in Zuid-Viet nam zelf dient te worden gewon, nen en dat zij er niet op uit zijn het strijdtoneel uit te breiden. Met betrekking tot de moge lijkheid van ingrijpen van de kant van communistisch China, die minister Ball niet geheel uit gesloten achtte, verklaarde hij dat de Verenigde Staten in dat geval niet van plan zijn tot ex treme maatregelen over te gaan. Maar als er van provocatie sprake is, zal daarop gereageerd worden. MEER STEUN VAN DE VER. STATEN De regering van Zuid-Vietnam heeft bekendgemaakt, dat de V. S. hun militaire en burgerlijke personeel in het land zullen uit breiden. Dit werd meegedeeld na afloop van een onderhoud van twee uur tussen de Zuidvietna mese premier, generaal-majoor Ngoejen Chanh, en de Ameri kaanse ambassadeur, generaal- majoor Maxwell Taylor. Op het ogenblik hebben de V. S. 16.000 man in Zuid-Viet nam. Van gezaghebbende zijde in Washington was zaterdag verno men, dat er nog 5000 tot 6000 militairen zouden worden ge zonden. AMERIKAANSE TEGENSPRAAK Van militaire zijde in Washing ton is officieel tegengesproken, als zouden de Verenigde Staten voornemens zijn nog zesduizend militairen naar Zuid-Vietnam te sturen. Volgens deze kringen is van het zemelen van een massale troepenmacht naar Zuid-Viet nam geen sprake, tenzij de mili taire situatie in ernstige mate zou verergeren. Wel ligt het in het voornemen het aantal adviseurs en technici uit te breiden, zoals reeds eer der in deze maand werd bekend gemaakt, namelijk met 600 man, van wie 300 adviseurs en 300 manschappen van de „speciale troepen", die zijn opgeleid voor de strijd in het oerwoud, sabota ge bij de vijand e.d. CAMBODJAANSE BESCHULDIGING De Cambodjaanse regering heeft dinsdag de beschuldiging geuit dat Zuidvietnamese vlieg- tuigen tussen 13 juni en 23 juli een vergiftig geel poeder hebben uitgestrooid boven een groot aantal grensdorpen. Tot dusver waren 76 mensen aan vergifti ging overleden. Ook waren veel fACIVi» ïtoorttsfraat*» Tarnen*» Telefoon 8138 dieren omgekomen. De regering protesteert in krachtige bewoordingen tegen „deze barbaarse agressie van de Zuidvietnamese strijdkrachten jegens de burgerbevolking van Cambodja". Aan de veiligheidsraad der V.N., de voorzitters van de Ge- neefse conferentie Engeland en de Sowjet-Unie en de V. S. zijn protesten gezonden. VRIJHEID VAN HANDELEN Premier Ngoejen Chan van Zuid-Vietnam heeft de pers mee gedeeld, dat zijn regering „vrij heid van handelen" heeft wat betreft een mogelijke aanval op Noord-Vietnam. Op vragen over berichten, dat er meningsverschillen zouden bestaan tussen Washington en Saigon over een dergelijke aan val, zei de premier dat er geen problemen zijn en ook niet twee gedragslijnen. „De regering der Verenigde Staten en die van Zuid- Vietnam hebben in deze oorlog doel." Van Zuidvietnamese militaire zijde is meegedeeld, dat dinsdag drie Amerikaanse officieren om het leven zijn gekomen, toen hun voertuig op een mijn reed. Dit gebeurde 30 km ten zuiden van Saigon. De Amerikaanse verlie zen in Zuid-Vietnam sinds ja nuari 1961 zijn volgens deze zegslieden 166 doden, 17 vermis ten en 1030 gewonden. STAATSGREEP IN SAIGON Volgens diplomatieke waarne. mers in Washington maakt de Amerikaanse regering zich zor gen over een mogelijke nieuwe regeringscrisis in Zuid-Vietnam; die de derde zou worden in een half jaar tijds. Generaal Chan zou onder druk staan van zijn tegenstanders in het leger en van de „Dai Viet"- partij, die hem verwijten te af hankelijk te zijn van de drijfve ren van de Amerikaanse politiek voor het voeren van de oorlog. Generaal Chan zou gedwongen zijn te spreken over aanvallen tegen het noorden, zelfs al zou hij weten hiertoe niet bij machte te zijn. Onlangs is gemeld, dat het Zuidvietnamese staatshoofd, ge neraal jVIinh in een toespraak heeft gepleit voor een Zuidviet namese politiek die losser staat van die der V. S. De Amerikaanse pers tenslotte maakt hoe langer hoe meer ge wag van geruchten over een nieuwe staatsgreep in Saigon. President Makarios van Cy prus heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties getelegrafeerd, dat de Cy prische regering nimmer van plan is „geweest de bewegings vrijheid van de V.N.-macht op Cyprus te beperken en dit ook nooit gedaan heeft. Maar deze bewegingsvrijheid sloot toegang tot haventerreinen of andere regeringsterreinen of -gebouwen niet in. Daarvoor zou den de V. N.-mi'itaren de toe stemming nodig hebben van de Cyprische regering. Het telegram van Makarios is een antwoord op Oe Thants te legram van 22 juli aan de Cy prische regering, waarin de secretaris-generaal er zijn „toe nemende bezorgdheid" over uit- soreekt, dat aan V. N.-militairen de toegang tot het havengebied van Limassol werd geweigerd. President Makarios zegt ver der, dat de invoer van wapens door zijn regering noodzakelijk is voor de verdediging van het land tegen de dreiging van een Turk se invasie. „Het posteren van V.N.-waarnemers in Cyprische havens zou begrijpelijk zijn als ook V. N.-waarnemers in de Turkse havens zouden worden geplaatst, waar de armada voor de invasie van Cyprus is samen getrokken", aldus Makarios. De Cyprische president zegt 't diep te betreuren, dat V.N.-voer- tuigen en colonnes onderzocht moeten worden, maar dit vindt hij nodig, omdat gebleken is dat V.N.-voertuigen Turkse opstan delingen hebben vervoerd. Griekenland heeft „bescher mende" militaire maatregelen genomen na berichten over grote activiteit van Turkse strijdkrach ten aan de kust van Anatolië, zo is in gezaghebbende kringen in Athene meegedeeld. De bewegingen van de Turkse vloot worden door patrouilleren de schepen en vliegtuigen ge volgd en op bepaalde punten langs de Thraeische grens wor den pantserwagens in gereedheid gehouden. Deze staat van paraat heid is zuiver bedoeld als voor zorg, zo werd gezegd. Griekse troepen zijn naar Thracië, dat aan Turkije grenst, gezonden en de Griekse vloot heeft opdracht gekregen te pa- (Adv.) ^jimHiniHiiiiiiiiHiWHiiiiHHHHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiminiifliiiiNiinnniinniiiniiiiiitiiiNiiinmnHiiiMinnKiiiniiniiiiiiMiiniiinitiiiiinHTiniiiiniHiiiiniHiiinnniiniKiiiiHitiiiiiiiix^ H De verspreiding zal huis-aansuis plaats vinden. Voor inlichtingen: „DE PROVINCIE", Singel 406, Am- 1 1 sterdam, Telefoon 020236738. lllltllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllifelllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Meestentijds droog Vooral aanvankelijk plaatse lijk opklaringen, Daarna meer bewolking met later op de dag toenemende kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde tem peraturen alS gisteren, of iets lagere. WOENSDAG 29 JULI v.m. n.m. Breskens 4.52 4.57 Terneuzen 5.27 5.32 Hansweert 6.07 6.12 Walsoorden 6.17 6.22 DONDERDAG 30 JULI v.m. n.m. Breskens ë.28 5.36 Terneuzen 6.03 6.11 Hansweert 6.43 6.51 Walsoorden 6.53 7.01 ZON MAAN op onder op onder jui: 29 457 20.35 22.57 10.04 30 4*5» SUm 23.15 11.20 MINDER WIND Na het passeren van een sto ring bewoog dinsdagavond een rug van hoge druk over de Brit se eilanden naar het oosten. Deze zal ons vandaag passeren. We verwachten daarbij in ons land aanvankelijk enkele opklaringen, daafna gaat de bewolking ech ter toenemen onder invloed van een volgende storing, later op de dag neemt de kans op regen ook toe. De temperaturen zullen de zelfde waarden als dinsdag be reiken, of iets lager blijven, de wind wordt overwegend matig tussen west en zuidwest. Het Britse hogerhuis heeft dinsdag een wetsontwerp aange nomen, waarbij aan Malta onaf hankelijkheid wordt verleend. Het lagerhuis had deze wet reeds eerder goedgekeurd. Het wachten is thans op het koninklijk besluit, waarbij de wet wordt bekrachtigd. Naar verwachting zal Malta in september onafhankelijk worden. SIR WINSTON VOOR LAATSTE KEER NAAR LAGERHUIS Sir Winston Churchill wordt on dersteund als hij zijn huis in Hyde Park Gate in Londen ver laat. Waarschijnlijk gaat hij hier voor de laatste keer naar het La gerhuis. Sir Winston zal dinsdag niet in het Lagerhuis aanwezig zijn als premier Home een motie namens alle partijen indient, waarbij dank wordt gebracht aan de diensten, die hij land en parlement heeft bewezen. De gouverneur van Noord- Rhodesië, sir Evelyn Hone, heeft buitengewone bevoegdheden op zich genomen om een einde te maken aan de onrust onder de volgelingen van de sekte „Loem- pa-kerk" in de noordelijke pro vincie, zo heeft dinsdag premier Kaoenda bekendgemaakt. Bij ongeregeldheden in het weekeinde zijn in het district Sjinsali 31 mensen om het leven gekomen. Uit de lucht heeft men waargenomen dat er een dertig tal dorpen is platgebrand. De volgelingen van de „Loem- pa-kerk" vechten met pijl en boog, speren, bijlen en oude ge weren. De sekte werd verschei dene jaren geleden opgericht door een zekere Alice Lensjina, die zegt profetes te zijn. Militaire versterkingen zijn de plaatselijke politie te hulp ge komen. In een kafitmijn bij Champagnole in Oost-Frankrijk zitten li mijnwerkers opgesloten- Zij rakten van de buitenwereld geïsoleerd, toen maandag een mijngang instortte. De eerste reddingsploeg moest al vlug terugkeren wegens vallend gesteente. Er werd mate rial naar de mijn gebracht om een reddingsschacht te kunnen boren. Met zeer gevoelige luisterappa raten. die per helikopter uit Pa rijs zijn gekomen, heeft men ge luiden opgevangen, afkomstig uit het deel van de mijn waar de ar- beidprs opgesloten zitten. REDDINGSPOGINGEN Reddingsploegen hebben de hele nacht doorgewerkt om de 14 mijnwerkers te bereiken, die maandag na een instorting in een kalkmijn bij Champagnole wer den ingesloten. Een grote boor die uit een na burige mijn was aangevoerd, had gisteren een diepte van vijf me ter bereikt. Mijnfunetionarissen menen dat nog 25 meter dieper moet worden geboord voor men contact met de mannen zal kun nen krijgen. Er is inmiddels nieuw materieel aangekomen, waarmee men de ingesloten mijnwerkers in enkele uren hoopte te bereiken. De omgeving is dooi- militairen afgezet om te verhinderen dat verwanten en toeschouwers het reddingswerk belemmeren. Er is een peilboring van dertig meter verricht boven de mijn gang waarin men de ingesloten mijnwerkers veronderstelt, maar via een in het gat neergelaten microfoon hoorde men slechts het ruisen van water. De eigenlijke reddingsschacht wordt op enige afstand van de plaats waar de veertien mannen zich vermoedelijk bevinden, ge boord met het oog op het gevaar van nieuwe instortingen. De mijn is eigendom van een cementmaatschappij en is kort geleden dag en nacht in bedrijf geweest in verband met grote orders voor de bouw van een dam in de Jura. VIJFTIG METER DIEP De kans dat de ingeslotenen nog in leven zijn, wordt groot geacht. Via ultra-gevoelige peil- apparaten, die per hefschroef- vliegtuig uit Parijs zijn aange voerd en die vorig jaar ook in de door een aardbeving geteisterde Zuidslavische stad Skopje zijn gebruikt, meende men dinsdag morgen vroeg van beneden hou weelslagen te horen. Nadien bleef echter alles stil. De inge sloten mijnwerkers bevinden zich, naar de deskundigen nu denken, op een diepte van onge veer vijftig meter en niet zoals eerder werd aangenomen op der tig meter. De boren werken zich met een snelheid van ongeveer twee meter per uur door de grond. De regen bemoeilijkte de reddingsoperaties. Aan West-Duitsland is ver. zocht om toezending van de „red- dingsbom" .waarmee in novem ber jl. de elf overlevenden van de mijnramp in Lengede één voor één naar boven konden wor den gebracht. WEINIG HOOP De hoop dat de veertien inge sloten mijnwerkers nog- in leven zouden zijn, nam later af toen de redders meedeelden dat de klop signalen die men 's morgens vroeg meende te horen waar schijnlijk slechts geluiden van vallend gesteente waren. Ook de piloten van helikopters die boven het gebied vliegen, kwamen met weinig optimisti sche berichten. Volgens hen lijkt het alsof het centrum van de be trokken berg, de Mont Rivel, ge zakt is en gevreesd wordt dat de mijngangen in het binnenste van de berg, die een totale lengte van tachtig kilometer hebben, voor een groot deel zijn ingestort. West-Duitsland heeft inmid dels twee van de sigaarvormige „reddingsbommen" die verleden jaar bij de grootste reddingsactie in Lengede zijn gebruikt, naar trouilleren tussen de eilanden In de Aegeïsche Zee, aldus is offi cieel bekendgemaakt. De Griekse minister van de fensie, Petros Garoephalias, heeft meegedeeld dat dit verde digingsmaatregelen zijn, waar over men niet al te ongerust hoeft te zijn. President Makarios heeft na een onderhoud van drie uur met de Griekse minister van buiten landse zaken, Kostopoeios, ge zegd niet optimistisch te zijn over een regeling van de kwestie- Cyprus. Hij was van gevoelen dat een besluit van de Cyprische rege ring zich tot de Verenigde Na ties te wenden, onvermijdelijk zou zijn. Minister Kostopoeios zei, dat een beroep op de algemene ver gadering pas zal worden gedaan als de V. N.-bemiddelaar alles gedaan heeft wat hij kan om een oplossing te vinden. Het Atheense persbureau meldt, dat een beslissing over het beroep op de algemene vergade ring vandaag zal worden geno men op de slot-bijeenkomst van president, Makarios met premier Papandroe van Griekenland. De secretaris-generaal van de V. N„ Oe Thant, is dinsdagmid dag in Moskou aangekomen voor besprekingen over het hand haven van de vrede en andere internationale kwesties. De uit nodiging tot dit bezoek is van do Sowjet-regering uitgegaan. Minister van buitenlandse zaken Gromiko, die het Bir- maanse hoofd van de volke renorganisatie op het vlieg veld begroette, had diezelfde ochtend, naar verluidt, zijn Britse ambtgenoot Butler nog de verzekering gegeven dat de Sowjet-Unie „geen kope ke" zal betalen voor het op treden van de V. N. in Kongo en in het Midden-Oosten. Het feit dat de Russen nooit een bedrage voor deze activiteit van de V. N. hebben gegeven, zal waarschijnlijk een van de belangrijkste punten zijn die bij de besprekingen van Oe Thant in Moskou aan de orde komen. Het bezoek zal vier dagen duren. Champagno'e gezonden. Dinsdagavond zijn duidelijke klopsignalen waargenomen. Men meent nu, dat contact met de ingesloten mijnwerkers Leden van reddingsploegen, die bezig waren met het neer laten van een buis in een mijn schacht en on deze buis hadden geklopt, hoorden daarna klop pen van onder de grond. Eerst klopten zij twee maal, waaroo twee signalen terug volgden. Vervolgens klopten zij reso. drie en vier maal, waarop met deze'fde aantallen werd ge antwoord. Naar verwachting zou het drie tot vier uren duren alvorens een nauwe gang kan worden ge boord. waardoor warm drinken, medicijnen, microfoons en boe ken voor de mensen omlaag kunnen worden gelaten. Het reddingswerk wordt nog extra bemoeilijkt docr een storm, die over de streek is losgebarsten en de door de regen drassig gewor den grond. Inmiddels is de reddingscap sule. waa nede vorig jaar in Lengede zovele ingesloten mijn werkers werden gered, dinsdag avond in Champagnole aange komen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1