Toeristenbelasting Nog altijd zorgen voor midden- en kleinbedrijf HET ZWAARD VAN PALERMO Volgende zomer in Nederland rechtvaardig of niet? Burgerlijke Stand LOOP DER BEVOLKING De moord in Rotterdam DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 TSJOIV8BE LEGT KRANS OP GRAF VAN LOEMOEMBA Zoet water door atoomkracht BAANDAG/DINSDAG 27/28 JULI 1964 Een toenemend percentage van de Nederlandse vakantiegangers pleegt zijn vakantie buiten de grenzen door te brengen. Het aantal landen dat daarbij als einddoel voor de ontspannings- tijd wordt gekozen, breidt zich elk jaar uit. Enkele landen zijn ieder jaar in het bijzonder in de mode, maar de vroeger uitver koren landen blijven eveneens belangstelling wekken. De zucht om te zien en te beleven hoe andere volken ploegen en oog sten is zó groot dat daarbij de gevaren van een verblijf achter het „ijzeren gordijn" rustig op de koop toe worden genomen. De goede waarnemer op zijn vakantiereis zal echter ervaren dat de meeste landen op de een of andere wijze de toeristen be lasting laten betalen. Een der gelijke belasting kennen wij in Nederland nog niet, maar het gaat er op lijken alsof wij die binnen niet al te lange tijd zul len krijgen. Staatssecretaris drs Van de Laar heeft er op gezin speeld dat er een heffing op het toerisme zal worden gelegd. In andere kringen is er ook meer malen aan gedacht. STEEDS MEER BELASTING Een toeristenbelasting is een vorm van indirecte belasting. Dit plaatst deze heffing nu meer dan voorheen in het centrum van de belangstelling. Wij zul len er in Europees verband im mers toe moeten komen meer indirecte belasting te heffen om met behulp van de daaruit toe gevloeide middelen verlichting te brengen in de sfeer van de directe belastingen. TERNEUZEN Geboorten: 15 juli Ellen, d. van Hans van der Vies en Elisabeth van der Wal, won. Axelsestr. 187. 18 juli. Cornelis Abraham, z. van Pie- ter Hendrik de Kramer en Johan na Hendrika van de Sande, won. G. Gezellestr. 40; Alexander Ger main Pierre Marie, z. van Peter Lentze en Irris Sélèse Roberte Ma ria Miehielsen, won. te Zaamslag, Val C 52. 19 juli. Martha Elisabeth Gret, Herman, d. v. Clement Caro- lus Adrianus Marie v. d. Walle en Greta Maria Hilda Floribert Met- sers, won. te Axel, Villapark 47. <*20 juli. Neeltje, d. van Rogier Cornelis Wissel en Arentje Lauw- rjjntje Jelier/ won. te Stellendam, Voorstr. 89. 21 juli. Wilhelmina Helene, d. van Simon Frans Buij- ze en Petronella Catharina van den Beukel, won. P. C. Hooftstr. 3; Frank Maurice Maria, z. van Rudi Leopold van Lent en Maria Elisa beth Geelhoedt, won. te Sas van Gent, Zandstr. 207. 22 juli. Pieter, z. van Marinus de Blaejj en Tan- neke Geertrui de Putter, won. Bernhardstr. 15. Huwelijksaangiften: 16 juli. Louis Jannis Wiemes, 22 j., jm., won. te Axel, en Pieternella Neel tje Maria Padmos, 21 j., jd. 17 juli. Adriaan Oppeneer, 25 j., jm., en Cornelia Anna Maria Klaassen, 24 j., jd. 20 juli. Daniël van der Knijff, 24 j., jm., won. te Assen, en Hen- nie van Gorsel, 24 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen: 17 juli. Antoon Bastiaansen, 24 j., jm., en Anna Maria Nathalia Vantricht, 20 j., jd.; Anthonie van Wijek, 26 j., jm., en Aafke Hoogsteen, 23 j., jd.; Pieter Versluijs, 24 j., jm., en Pieternella van der Werf, 23 j., jd.; Cornelis Johannes de Koeijer, 23 j., jm., en Willemina Geertruida Leunis, 20 j., jd.; Johannes van Gool, 25 j., jm., won. te Roosen daal ca, en Geertruida Klaassen, 20 j., jd. 27 juli. Jacob Jacobus Dieleman, 25 j., jm., en Maria Eli zabeth de Blaejj, 20 j., jd. 23 juli. Christiaan Franciscus Donze, 25 j., jm,, won. te Sas van Gent, en Anna Elizabeth Buijze, 20 j., jd.; Cornelis Buijze, 20 j., jm., en Pie ternella Helena Moes, 17 j., jd.; Gustaaf Roger de Pauw, 27 j., jm., won. te Zelzate <B.), en Antje Hamelink, 18 j., jd.; Theodorus Petrus Adrianus d'Hont, 33 j., jm., en Sofia Hendriks, 31 j., geh. gew. Overleden: Emilie Segers, 73 j., geh. gew. met Louis Buijse, won. te Dendermonde (B.). 18 juli. Ma ria Isabella Segers, 76 j., geh. gew. met M. J. van de Spiegle, won. te St .Gillis-Dendermonde (B.). Mond-op-mond-beaderning redt meisje De 6-jarige Amsterdamse As- trid Lissenburg is zondag ter nauwernood aan de verdrin kingsdood ontsnapt. Het meisje werd schijnbaar levenloos op de bodem van het Jan van Galen zwembad te Amsterdam aange troffen. Nadat de badmeester haar uit het water had gehaald, paste de 44-jarige badjuffrouw L. Hogervorst mond-op-mond-be- ademing toe. Het kind vertoonde na vijf minuten reeds enige teke nen van leven en kon vervolgens met een zuurstofapparatuur ver der bij kennis worden gebracht. Het meisje is ter observatie in het Binnengasthuis opgenomen. Nu kan worden opgemerkt dat het moment voor invoering van een toeristenheffing bijzon der ongunstig is omdat het „goedkoopte-eiland" zoals ons land wel wordt genoemd, zo langzamerhand is opgeheven.. Daar moet tegenover worden gesteld dat het goedkoopte- eiland de bezoekers trekt om economische redenen, maar dat hiervoor nu andere motieven in de plaats moeten komen. Dit betekent een intensivering van de propaganda voor ons land in den vreemde. Dat kost schatten aan geld. Om dit geld op tafel te brengen is een toe ristenbelasting een doeltreffend middel. GEMEENTEN AAN BOD De vraag rijst ook of een der gelijke heffing landelijk moet zijn of plaatselijk. Kiest mende landelijke weg, dan is de kans op een juiste bestemming van de heffing niet zo groot. Boven dien is er een mogelijkheid hier de plaatselijke belasting een kans te geven. De verantwoor delijkheid van het gemeentebe stuur zou worden versterkt en wij kunnen een opleving van de belangstelling voor plaatselijke problemen best gebruiken. Wordt echter zo'n belasting gemeentelijk, dan zullen de spe cifieke toeristenplaatsen daar het meest van profiteren. Het is dus aanbevelenswaardig een deel van de opbrengst in een centrale pot te laten vloeien, waaruit de propaganda van Ne derland als geheel wordt bekos tigd en waaruit ook financiële hulp kan worden geboden aan gemeenten en streken, die voor een verdere spreiding van de re creatie in aanmerking komen. Deze laatste spreiding is van groot belang. BEDDEN BELASTEN Een andere belangrijke kwes tie is die van de heffingsbron. Velen menen dat er zonder meer een logeerbelasting moet komen. Daarmee wordt dan het hotel- en pensionbedrijf als in casso-bureau gekozen. Een toe nemend deel van de toeristen wordt daarmee aangesproken maar ook de zakenman, die voor een geheel ander doel op reis is. Ook kleeft hier het bezwaar aan dat de toerist niet exclusief en duidelijk op deze belasting ge wezen wordt, hoewel de vraag of dit nodig is, nog ter discussie staat. Kampeerders, caravanners en bij familie logerende vakan tiegangers zouden er geheel bui ten vallen. Hiermee verbonden is het vraagstuk of nu deze belasting ook van de binnenlandse toeris ten moet worden geheven dan wel alleen van buitenlanders. De scheiding tussen vreemdelingen en landgenoten roept niet alleen technische bezwaren op, maar zij heeft ook grotere psychologische gevolgen voor bezoekers van over de grenzen. Die krijgen dan min of meer het gevoel belast te zijn omdat zij het wagen als buitenlanders in Nederland Bin nen te dringen. Dat zal onze goede naam als toeristenland niet ten goede komen. SOCIAAL VERANTWOORD? Moet een toeristenbelasting uit sociale overwegingen worden af gewezen? Tegenstanders wijzen er op dat er nog tallozen zijn die nooit of zelden voor ontspan ning hun woonplaats verlaten. Dat argument is van geen en kele waarde. Mensen, die niet van huis gaan, worden er niet door getroffen en voor degenen die wel buiten hun woonplaats ontspanning zoeken, zal het ge ringe belastingbedrag nooit een bezwaar zijn. Zodra dit wel zo zou zijn, zou deze belasting op de gehele toeristenindustrie een funeste invloed hebben en dan schiet zij haar doel voorbij. Is het nu wel gewenst een toe ristenbelasting te overwegen in een tijd van overvloed aan hef fingen? Naar onze mening ver dient zij aandacht in het licht van het Europese heleid. In dit kader moeten wij elke kans aan grijpen om in de directe belas tingen verlichting te brengen. MINDER DIRECTE Voorts is het niet billijk dat wij via de algemene middelen allen bijdragen geven voor pro paganda en recreatiemogelijk heden aan buitenlanders, waar van alleen bepaalde groepen zakenmensen in Nederland pro fiteren. Daarnaast betalen wij allen wel toeristenbelasting zo dra wij de grens overschrijden. Het kan nu eenmaal niet alle maal van één kant komen. Wij verwerpen dus de toeris tenbelasting niet. Wij willen haar echter alleen toelaten wan neer de opbrengst er toe bij draagt, dat de directe belastin gen verder worden verlaagd. In dit licht is zij ook een vorm van verbruiksbelasting en bezien wij 's lands economie, dan is het dat snel stijgend verbruik dat ter- wille van het economisch even wicht moet worden geremd. Zeg gen wij nu dat de heffing daar voor geen enkele belemmering zal betekenen, dan is daar door temeer aanvaardbaar. De grote moeilijkheid is gelegen in het vinden van de juiste hef fingsbron (nen). TERNEUZEN In de periode van 17 juli tot en met 23 juli hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. M. L. Broekaert, Korenbloem- str. 16, van Clinge; E. M. Witte van Damme, Pierssenspolderstr. 64, van Zelzate <B.)A. Slachter, Van Steenbergenlaan 25a, van Termunten; H. J. Grootenboer, Nieuwstr. 41, van Kruiningen; E. M. H. GoossensVerwilligen, Schuttershofweg 8, van Hulst; G. M. de Smitv. d. Vijver, Spoor- str. 80, van Axel; F. Vreugdenhil, M. Curiestr. 11, van Vlaardingen; M. J, A. T. M. Adriaansens, B. Geillstr. 58, van Etten ca; M. A. v. d. VeldeVerpoorten, Vloos- wijkstr. 63 van Groede; C. Haas broek, Breitnerstr. 14, van Rotter dam; G. E. Abbink, Azaleastr. 70, van Vlissingen; C. van den Broek, Stationsweg 4, van Papendrecht; T. H. Stenvert, Geraniumstr. 22, van Vlissingen; J. S. Hooglander, Kazernestr. 7, van Zwijndrecht; E. J. Hagebeuk, Axelsestr. 32, van Kampen; H. van den Broek, woon keet Rijksweg 61, van Breukelen en R. W. Fermont, Schoutstr. 1, van Sas van Gent. Vertrokken: A. van Wiick, Oost kade 45, naar Hoek; G. van Gooi Klaassen, Hondiusstr. 28, naar Roosendaal ca; J. L. de Jonge, Axelsestr. 132, naar Hoek; M. A. M. de MunckMaas, J. v. Rom- pustr. 25, naar Den Helder; M. E. Dielemande Blaeü, Geraniumstr. 2a, naar Axel en J. Bakker, Fr. Halsla,7n 5, naar Doettnehem. Premier Tsjombe van Kongo heeft zondag in Stanleystad een krans gelegd op het graf van Patrice Loemoemba, de eerste premier van Kongo die in janua- rie 1961 in Katanga werd ver moord. Tsjombe was in die tijd de leider van Katanga en hij werd indertijd van medeplichtig heid aan deze moord beschul- digd. Tegen de verwachting in kreeg Tsjombe in Stanleystad een har telijke ontvangst ondanks het feit adt de aanhangers van Loe moemba het overwicht hebben in de provinciale regering. Op een bijeenkomst in het Loe- moembastadion die door 4.000 mensen werd bijgewoond, werd Tsjombe hartelijk toegejuicht, toen hij drie maanden de tijd vroeg „om hun een nieuw Kongo te geven". REBELLEN OP DE VLUCHT Volgens in Elisabethstad ont vangen berichten zijn bij Bou- dewijnstad, dat tien dagen ge leden zonder slag of stoot in handen van opstandelingen viel. meer dan 40 opstandelingen ge dood en een onbekend aantal ge wond in een treffen met politie mannen. Het verzet in Boude- wijnstad zou zijn gestaakt en de politie trekt de stad binnen. De opstandelingen zouden cp de vlucht slaan. Kleuter verdronken in teil water Het 2-jarig zoontje van de familie Venrooy uit Hoens- broek is zondag verdronken in een teil met water, die de ouders achter de woning had den neergezet opdat de kinde ren zich konden verfrissen. Op een onverwacht moment is de kleuter erin gevallen. Zijn oude re broertje ontdekte wat er was gebeurd. Een arts en de gemeen tepolitie pasten nog enige tijd kunstmatige ademhaling toe, doch zonder resultaat. Kapperszaak uitgebrand Door tot dusver onbekende oor zaak is bij afwezigheid van de bewoners brand uitgebroken in de kapperszaak van de heer L. Moenanda in de Ridderstraat te Alkmaar. Het perceel brandde geheel uit. De naastliggende rij wielzaak van de heer J. v.. Won deren brandde ook grotendeels uit, terwijl andere omliggende panden veel waterschade bekwa men. Van een tegenover de kap perszaak gelegen warenhuis sprongen door de hitte een vijf tal grote etalageruiten. Man komt om door gasverstikking De 69-jarige Amsterdammer W. T. is door zijn verzorgster dood in een stoel aangetroffen. Het bleek dat de man door gas verstikking om het leven was ge komen. Een rubberslang, die het gaskonfoor met de toevoerlei ding verbond, was door ondeug delijke bevestiging losgeraakt. Daar de hoofdkraan openstond, kon bet gas vrjj uit de leiding stromen. Scooterrijder omgekomen Op het kruispunt Wandelbos laan-Ringbaan-West in Tilburg kwam zaterdagavond de 44-ja rige scooterrijder F. L. van der P. uit Tilburg in aanrijding met een 17-jarig meisje, dat-per fiets de Ringbaan, een voorrangsweg, wilde oversteken. De man ver loor de macht over zijn stuur en kwam met zijn hoofd op de ste nen wegrand te vallen. Een uur later overleed hij in een zieken huis. Met nogal veel lawaai heeft de rege ring aankondiging gedaan van haar voor nemen om per 1 jauari a.s. de uitkering van de A. O. W. te verhogen tot een so ciaal minimum, terwijl daarnaast de ta rieven van de inkomstenbelasting omlaag zullen gaan. Wij weten dat dit onvermij delijk leidt tot verhoging van de premie voor de oudedagsvoorziening. Om de post voor de regering sluitend of bijna slui tend te maken, wordt de premiegrens op getrokken tot 12.000. Er zijn groepen, die bij deze regeling zijde spinnen, met name de bejaarden, ook de bejaarden onder de zelfstandigen, die het ploegen moe zijn en verlangen naar een bescheiden avond- oogst. Ongetwijfeld profiteren ook tal van groepen van de verlaging van de inkom stenbelasting. Het wordt echter vermoeiend te con stateren dat het opnieuw de zelfstandigen zijn met een inkomen van 10.000 tot ƒ12.000 die hier het kind van dr. Veld- kamps rekening worden. Zij zullen door het optrekken van de premiegrens de met 2,4 verhoogde premie over een veel hoger bedrag moeten betalen. Hun ver plichtingen jegens de sociale wetgeving zullen met enige honderden guldens stij gen tot meer dan 10 van hun inkomen. Hier staat een onvoldoende compensatie in belastingverlaging tegenover. RAND VAN DE AFGROND Het is zelfs zo dat er per 1 januari 1965 helemaal geen compensatie is, omdat de belastingverlaging pas per 1 juli 1965 op zijn vroegst zal ingaan en mogelijk nog later. Het is dus duidelijk dat door deze sociale verplichtingen opnieuw een aantal zaken tot randbedrijf wordt gedegradeerd, ter wijl andere adem tekort zullen kpmen om het hoofd boven water te houden. Een nieuw voorbeeld van de voortgaande po gingen van buitenaf om het midden- en kleinbedrijf te decimeren. De regering had dit kunnen voorzien en moeten zorgen voor compensatie. Op stapel staat de arbeidsongeschikt heidsverzekering voor het gehele volk. Dat betekent een premiedruk voor ieder een. Er zijn nog enige sociale wetten in de pen, die ook de zelfstandigen onder hun beschermende vleugels zullen nemen, maar ongetwijfeld ook met een daaraan verbonden premieheffing. In hoeverre voor deze heffing in een of andere vorm naar compensatie zal wor den gezocht, is nog onbekend. Dit zou de staatssecretaris voor de middenstand zon der meer in voorbereiding moeten hebben, maar wij wagen het te betwijfelen of dit zo is. GEEN SPOKEN Wij zien nog meer lasten opdoemen, die helaas geen spoken zijn. Er wordt al enige tijd door de organisaties in de midden stand gedokterd aan de oprichting van 'n bedrijfspensioenfonds voor de detailhan del. Aan de komst van een dergelijk fonds is bijna niet te ontkomen, omdat de pen sioenvoorzieningen in de personeelssector van de kleinhandel nog niet voorbeeldig zijn. Nu kan men de deelneming aan een pensioenfonds een vrijwillige zaak laten voor het winkelbedrijf, maar het is dui delijk dat een kleine zakenman, die zelf grote moeite heeft het hoofd boven water te houden, niet Veel zin heeft om te be talen voor het pensioenfonds van zijn per- soneel. En toch zal dat moeten gebeuren, wil het personeelsbestand voor de detail handel niet een restje worden, waarmee nauwelijks gewerkt kan worden. De premie zal grotendeels door de on dernemers worden voldaan en het is geen geheim dat deze ca. 5 zal bedragen met de mogelijkheid om 1 op de werknemer te verhalen. Het zou zó moeten zijn dat de handelsmarges zich aan al deze ver hoogde lasten aanpasten, zoals dit in an dere sectoren van het bedrijfsleven is. De regering zou daarop moeten wijzen, maar onze met inflatiezorgen geplaagde over heid verbiedt dit dikwijls al bij voorbaat en wenst meer produktiviteit. Waar deze laatste vandaan moet komen, is tenslotte geen zaak van de minister DE CALCULATIE Overigens moet er op gewezen worden dat vele ondernemers in midden- en klein bedrijf verzuimen de gestegen lasten vol doende In te calculeren. Daar zijn er al velen aan ten, onder gegaan en duizenden zullen er helaas nog volgen om de een voudige reden dat zij onvoldoende inzicht hebben. Deze opmerkingen zouden zeker niet compleet zijn wanneer wij niet wezen op twee andere dreigende internatioale ge varen. Het eerste is de inflatie, die de li- kwiditeit van de zakenmensen steeds meer dreigt aan te tasten. Daardoor zul len de financieringsmoeilijkheden tovan de kleine zakenmensen steeds groter wor den. Het is bekend dat de z.g. geïmpor teerde inflatie weinig remmen kunnen worden aangelegd. Het tweede gevaar dreigt van de zijde der belasting. Op dit terrein moeten in E. E. G.-verband een deel der directe belastingen door indirecte worden vervangen. In dit licht moet met name onze omzetbelasting worden her zien. NIEUWE BELASTING! Vóór 1 januari 1967 hebben de E. E. G.- landen, waaronder Nederland, zich een niet-cumulatief stelsel van omzetbelasting aan te meten volgens de richtlijnen van de Europese Commissie. Diezelfde com missie heeft bij die verandering de wens uitgesproken dat ook de kleinhandel in de heffing wordt betrokken. Men acht dit noodzakelijk om te vermijden dat de groot handelsfase de dupe wordt van het gewij zigde systeem. Wij kunnen ons voorstellen dat deze gedachte in onze gehele detailhandel zor gen baart; dit temeer omdat de regering zwijgt en dus blijkbaar voornemens is om toe te stemmen. Vanzelfsprekend zouden hier nieuwe zorgen, nieuwe likwiditeits- vragen uit groeien, waarbij wij de prijs stijging nog niet eens noemen. Wij zijn op mars naar een nieuw soort welvaartsstaat. Of daarin nog klein- en middelbedrijven zullen bestaan, is gezien de ontwikkeling een open vraag. In elk geval zal hun aantal geringer zijn dan thans en dat betreuren wij. De fusies van onze grootste banken zijn een vingerwij zing dat het bestaande economisch kli maat van concentratie voor ons bedrijfs leven ongezond is. ffilllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMiMBHMIIIIIIIIIIIIIIIIIM De politie in Rotterdam heeft zaterdag meegedeeld, dat zij tot de voorlopige arrestatie is over gegaan van een man, die tot de kennissenkring van de in de nacht van woensdag op donder dag vermoorde Eleonora Hagers- Segov behoorde. De man ontkent hardnekkig iets met de geweldadige dood van de vrouw te maken te heb ben. De politie heeft tot nu toe geen reden hem als de dader te kenmerken, maar wenst hem uitvoerig te horen. De politie heeft zondagavond meegedeeld dat de 23-jarige bouwkundige tekenaar A. v. L. nog steeds in verzekerde be waring is. Van L. kende het 13-2. Toen de waard, die Aram en Palermo hun slaapvertrek had gewezen, in de gelagkamer te rugkeerde, stond de zwaardvech ter langzaam op en trad op hem toe, door zijn tochtgenoot ge volgd. „Waar hebben die beide melk muilen zich te ruste gelegd'', vroeg hij dreigend. En toen de waard achteruit deinsde in plaats van te antwoorden, greep hij hem vast en hief dreigend zijn vuist met de zware, ijzeren handschoen. „Geen uitvluchten kerel! Spreek op!" De waard sprak. Dodelijk be angst legde hij zijn aanvaller de ligging van het slaapvertrek uit en toen ze hem mee naar bui ten trokken en hem dwongen hen een ladder te wijzen, ge hoorzaamde hij opnieuw, zij het dan ook onder veel gekerm en zuchten. Dit was een keurig huis als het zijne in geen mensen leeftijd overkomen, verzekerde hij. „Zorg dan dat niemand het uit uw mond verneemt of ge leeft niet veel langer kerel!" beet de zwaardvechter hem toe. En na de ongelukkige waard een trap gegeven te hebben, beklom hij de ladder, terwijl zijn tochtge noot bleef wachten. „Ik geloof, dat ik weet wie de tochtgenoot van die zwaardvech ter is, Palermo", prevelde Aram op dat ogenblik. „Het is of ik zijn gezicht gezien heb bij de draagkoets van die fatterige edelman!" Maar Palermo ant woordde niet. Hij was reeds in vreedzame slaap verzonken. Met een laatste blik op die zwaar- sehede sloot Aram de ogen en geen van beiden zag de schaduw, die zich eensklaps voor het ven ster aftekende slachtoffer sinds kort en was één van de twee mannen die woensdagmiddag vóór haar zijn gezien. Vast staat dat Van L. in de nacht van woensdag 22 op donderdag 23 juli het slacht offer heeft bezocht. Over de gebeurtenissen in die nacht heeft de man' uiteenlopende verklaringen gegeven. De bij de politie tegen hem bestaande be zwaren heeft hij nog niet kun nen ontzenuwen. De man blijft dan ook voorlopig in bewaring. Het tijdstip van de moord heeft de politie aan de hand van getuigenverklaringen nauw keuriger kunnen vaststellen. Dit tijdstip ligt vroeger dan aanvankelijk was verondersteld, maar kan in het belang van het onderzoek niet nauwkeurig wor den genoemd. Aanvankelijk dacht men dat de vrouw rond drie uur was gestorven. Irving Spivak, een Ameri kaanse deskundige op het gebied van atoomreactors, en twee an dere Amerikaanse deskundigen overleggen met Israëlische des kundigen overleggen met Israë lische deskundigen, hoe zout water kan worden omgezet in zoet water met gebruikmaking van atoomkracht. President Johnson en de Israëlische pre mier Esjkol zijn het bij het be zoek van Esjkol aan Washington verleden maand eens geworden over een gezamenlijk plan voor een ontzilting-inrichting, waarbij gebruik zou worden gemaakt van atoomkracht. Het zou de grootste van de tot nu toe be staande destillatie-inrichting worden met een capaciteit van 100 miljoen kubieke meters zoet water per dag. Een waarnemer van het internationale atoom agentschap te Wenen zal het overleg in Israël bijwonen. Geen bezwaar tegen „toploze" kleding in kerk Een 57-jarige Engelse predi kant heeft volgens berichten in Londense kranten te kennen ge geven, dat hij er geen bezwaar tegen zou hebben, wanneer vrouwen in „toploze" kleren kerkdiensten in zijn gemeente zouden bijwonen. Deze kenne lijk ruim van opvatting zijnde geestelijke, domimee Douglas White, is predikant in het dorpje Mudford in West-Engeland. Hij heeft naar verluidt verklaard: „Ik zou vrouwen in toploze kle ren even hartelijk in mijn kerk verwelkomen als iedereen in de gebruikelijke kledij. Het mense lijk lichaam is iets goeds en won derschoons, zoals alle gaven van God. Sommige mensen doen het bijna voorkomen, alsof bepaalde gedeelten van het menselijk lichaam slecht zijn. God gaf ons de zon om ervan te genieten en dat kan men niet, als men van top tot teen in de kleren gesto ken is. Ik juich vrijheid van kle ding toe. Ik weet zeker, hoe de gemeente zou reageren op iemand in toploze kleding. Ik kan er beslist geen kwaad in zien. Ik veronderstel dat een vrouw in een toploze japon som mige mannen zou afleiden, maar ik geloof dat ze er wel aan zou den wennen." Het standpunt van de predi kant zou gedeeld worden door zijn twee kerkvoogden. Roofoverval Vier jeugdige Amsterdam- mersmers hebben zondagavond omstreeks zes uur een roof overval gepleegd op een pomp station aan de rijksweg Alk maarAmsterdam. De jeugdige overvallers, variërend in leeftijd van 16 tot 18 jaar, sloegen de eigenaar, de heer Krom uit Lim- men, neer en namen de vlucht met een klein bedrag aan geld. Met twee van hun kornuiten die voor het pompstation op hun bromfietsen steeds rondjs had den gereden om voor onraad te waarschuwen, vluchtten zij in de richting Beverwijk. Zover kwa men zij echter niet: op de Bever wijkerstraatweg werden zij door de rijkspolitie klem gereden en gearresteerd. Zij zijn voor ver hoor naar Heiloo overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5