ZWEMMEN DE ZEEUWSE .SUNIORENKAMPIOENSCHAPPEN m - Wielrennen Doem der verdenking DUIVENSPORT Intelligentie, moed en onverbiddelijke gehoorzaamheid zijn vereist Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG/DINSDAG Vlucht uit Neufvilles Vlucht uit Breteuil is" JO DE ROO KAMPIOEN VAN NEDERLAND Verkeersongeval Afgelopen zaterdag organi seerde de vereniging „Luctor" te Middelburg aldaar de Zeeuwse juniorenkampioenschappen. Bij stralend weer kon het om vangrijke programma vlot wor den afgewerkt. „Scheldestroom" uit Breskens nam ook nu weer het leeuwen aandeel van de buit mee naar huis, want niet minder dan 13 van de 28 titels kwamen bij hen terecht, waaronder de 4 estafette- titels- „De Starters" uit Aarden burg behaalden 6 titels, waarvan de 13-jarige E. Schaalje er drie voor haar rekening nam. „Luc tor" en „S.Z.V." behaalden van de overige 7 titels er resp. 4 en 3. Bijzonder verheugend voor de Zeeuwse zwemwereld was het deelnemen van ,,'t Vrije" uit Sluis na een afwezigheid van vele jaren. „Bruinvis" en „Schel de" keerden met lege handen huiswaarts. De volledige uitslagen zijn (nr 1 is telkens kampioen van Zee land) 50 m rugslag jongens 10 en 11 j.: 1. F. v. Kruiningen Luctor 44.9 2. B Hovestadt Schelde 54.9 3. I. v. d. Broecke Scheldestroom 59.1 50 m rugslag meisjes 10 en 11 j.: 1. N. Fenijn Scheldestroom 49.0 2. C. Meulmeester Luctor 50.7 3. E. Beun Scheldestroom 52.0 100 m schoolslag jongens 12 en 13 jaar: 1. H. Stoelhorst S.Z-V. 1.40.5 2. J. Westdorp Scheldestroom 1.43.3 3. L. Verhage Schelde 1.44.0 100 m schoolslag jongens 14 en 15 jaar: 1. B. Riemens Scheldestroom 1.35.2 2. D. de Winde Scheldestroom 1.36.4 3. J. Kokje Luctor 1.38.7 100 m schoolslag meisjes 12 en 13 jaar: 1. E. Schaalje Starters ï.39.0 2. E. Dooms Schelde 1.41.0 3. T. de Winde Scheldestroom 1.50.7 100 m schoolslag meisjes 14 en 15 jaar: 1. E. Ploegaert - Luctor 1.39.4 2. A. Brugge Scheldestroom 1.41-3 3. A. Leliaert Starters 1.43.1 50 m vrije slag jongens 10 en 11 jaar: 1. F. van Kruiningen. Luctor 36.8 2. L- Wondergem S.Z.V. 37.7 3. I. v. d. Broeck Scheldestroom 41-6 50 m vlinderslag meisjes 10 en 15 jaar: 1. P- Erasmus Scheldestroom 2. J. Fenijn Scheldestroom 3. D. Bondewel Scheldestroom 47.1 49.5 51.9 50 m vlinderslag meisjes 12 en 18 jaar: 1. E. Schaalje Starters 43.5 2. E. Doorns Schelde 46.0 3. D. Donze Scheldestroom 46.8 100 in rugslag jongens 12 en 13 50 m vrije slag meisjes 10 en 11 jaar: 1. P. Erasmus Scheldestroom 37.4 2. M. Cambier Scheldestroom 42.7 3, S. Duister Bruinvis 51.2 100 m vlinderslag jongens 14 en 15 jaar: 1. H. Lambregts Starters 1.35.5 Overige 2 deelnemers opgege ven of gediskwalificeerd. 100 m vlinderslag meisjes 16 en 15 jaar: 1. C. Galle Starters 1.50.0 2. T. Francois Luctor 1-53.9 3. A. Brugge Scheldestroom 1.56.2 11 jaar: 50 m schoolslag jongens 10 en 1. I. Brugge Scheldestroom 52.9 2. I. v. d. Broecke Scheldestroom 54.1 3. J. Salomé Scheldestroom 54.7 50 m schoolslag meisjes 10 en 11 jaar 1. J. Fenijn Scheldestroom 48. i. 2. P. Erasmus Scheldestroom 48.7 3. E. Beun Scheldestroom 50.3 50 m vinderslag jongens 10 en 11 jaar: 1. L. Wondergem S.Z.V. 50.8 2. F. van Kruiningen Luctor 54.6 3. X. v. d- Broecke Scheldestroom 1.02.0 50 m vindersl'ftg jongens 12 en 13 jaar: 1. F. Verplancke Scheldestroom 47.7 2. L- Verhage Schelde 50.2 3. R. Wolf S.Z.V, 50.0 jaar: 1. H- Stoelhorst S.Z.V. 1.50.8 2. I. de Buck Scheldestroom 1.50.8 3. K. van Oostenbrugge Scheldestroom 1.58.1 100 m rugslag jongens 14 en 15 jaar: 1. A. Koopman Luctor 1.23.3 2- R. Henry Starters 1.30.2 3. .T. Leeman Schelde 1.31.8 100 m rugslag meisjes 12 en 13 jaar: 1. E. Schaalje Starters 1.42.5 2. M. v. d. Bossche S.Z.V. 1.46.9 3. M. Moens Starters 1.485 100 m rugslag meisjes 14 en 15 jaar: 1. E- Leliaert Starters 1.42.7 2. A. Brugge Scheldestroom 1.48.4 3. L. de Kam S.Z.V. 1.58.1 100 m vrije slag jongens 12 en 13 jaar: 1. J. Westdorp Scheldestroom 1.25.7 2. R. Wolf S.Z.V. 1-28.1 3. J. de Back Scheldestroom 1.33.1 100 ni vrije slag jongens 14 en 15 jaar: 1. W. Jongman Scheldestroom 1.14.5 2. H. Lambregts Starters 1.15.6 3. J. Leeman Schelde 1.16-3 100 m vrije slag meisjes 12 en 13 jaar: 1. C. Heyboer Scheldestroom 1.24.0 2. P. Donze Scheldestroom 1.25.0 3- C. Salomé Scheldestroom 1.30.0 100 m vrije slag meisjes 14 en 15 jaar: 1. M. Vergouwe Scheldestroom 1:29.4 2. E. de Cooker Bruinvis 1.30,8 %.A. Brugge Scheldestroom %.M. J. Rijndars Bruinvis 1-33.3 4 x 100 m wisseslag estafette jongens 1215 jaar: 1. Scheldestroom 2. Starters 3. Luctor 4 x 100 m wisselslag 12—15 jaar: 1. Scheldestroom 2. Straters 4 x 100 m vrije slag jongens 1215 jaar: 1. Scheldestroom I 2. Luctor 3- Scheldestroom II 4 x 100 m vrije slag meisjes 1215 jaar: 1. Scheldestroom 2. Bruinvis 3. Schelde (P. Hofman, L. Stoffijn, R. de Vriend, E- Doorns) 6.35.0 6.39.0 7.45.1 estafette 7.04.7 7.19.6 estafette 5.33.7 5.45.5 7.22.4 estafette 6.08.0 6.35.2 6.47.0 Bond van zaterdagvliegers „E.M.M. - Terneitzen. Snejheid eerste duif 1258,6 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 1228,3 m. 1 en 2. A. Scheele; 3. A. J. Smallegange; 4,5 en 6. W. van Hoeve; 7. D. Deurwaarder; 8. P. v. d. Peijl; 9. Scheele en 10. J. Dhaeze. „De Verwachting" - Axel. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1176,9 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 993,7 m. 1, 2, 3, 6, 7 en 8. J. de Visser; 4. E. van Dorsselaer; 5. J. Diele- man; 9. Ch. Tieleman en 10. P. den Engelsman. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1133,1 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 1049,3 m. 1 en 2. D. Haulez; 3. Th. Vink; 4. N. Dieleman; 5 en 10. Ch.. Tilleman; 6. A. Knol; 7. M. v. Beveren en 8 en 9. M. de Smet, te Sluiskil. POLITIEHOND wordt hij niet zo maar (van onze verslaggever.) Zo nu en dan zien we wel eens een politieman, een douaneambte naar of eer; andere met opsporing belaste ambtenaar lopen met een wat men dan pleegt te noemen „politiehond" naast zich. Dergelijke dieren zien er vervaarlijk uit en menigeen denkt al„Die zou ik niet graag achter mij aan krijgen Dat is dan ook wel zo, want deze dieren zijn er speciaal op getraind om mensen die op de een of an dere manier lastig worden, hetzij door aanvallen of vluchten, tot rede te brengen. Het betreft hier de surveillance- of verdedigingshond. De dieren zijn in de ware zin des woords van alle markten thuis en heb ben daartoe een lange en intensieve opleiding genoten. Wie derge lijke honden in actie ziet, zal ongetwijfeld verbaasd staan over de prestaties die deze dieren leveren. Ter geruststelling mag wei wor den gezegd, dat een goede poli tiehond betrouwbaarder is dan menige loslopende huishond want de politiehond is honderd proeent afgericht en zal geen mens kwaad doen zonder dat hij daartoe voor af bevel heeft gekregen. Natuurlijk vraagt men zich als leek wel eens af, hoe men dit deze dieren eigenlijk leert en wat ze dan wel allemaal moeten kun nen, Voor de opleiding' van de surveil lance. of verdedigingBhcnd, zoals die worden gebruikt door poli tie, boswachter, douane enz. zijn we eens een kijkje gaan nemen bij een van de vele politiehon denvereniging die ons land rijk N i V Exameneisen ERGENS in de bossen of in het veld wordt door de leden van de ze verenigingen regelmatig met de dieren geoefend. Hier is ge hoorzaamheid die basis van die opleiding. Een dergelijke cursus vergt alles van man en hond, terwijl hij bovendien vrij lang duurt. Vier jaa-r opleiding is heiel goed mogelijk. En een goed ge certificeerde hond is veelal voor ■geen geld te koop. 'Aangezien he bij de verdedi gingshond gaat om kracht en in telligentie zijn het niet alleen -Duitse herders, Hollandse her ders en dergelijke die voor dit werk hi aanmerking komen, zo als bij sipeuirihonden het geval is, waar het gaat om de fijne neus. Hier komen octk bouviers, dobber- mannpinchers, airedale terriers, igroenendalers en amdiene grote hondensoorten in aanmerking, waarbij intelligentie en ksadht slechts van belang zijn. De verdediigtogshorad moet veel meer leren dan de speurhond:. Om een voorbeeld te geven hier de eisen voor het certificaat. Zware eisen DE HOND moet aangelijnd vol gen, zonder rukken en trekken. Op commando links, rechts of achter de geleider lopen. Het zelfde moet hij ook oniaan- gelijnd doen. Dan nog eens het zelfde naast een rijwiel. Drie mi nuten lang m-oet de hond op com mando op een aangegeven plaats blijven liggen, ook al verdwijnt zijn baas. Hij moet alle voedsel weigeren wat hem niet door zijn baas wordt aangeboden. Ook voedsel wat hij zeK vindt mag hij niet opeten. De hond moet gedurende gerui me tijd muisstil kunnen zijn. Hij moet springen over een haag van 1 meter, een kiimsprong maken over een schutting van 1.75 meter hoog, een breedte- sprong maken van 2.25 meter o- ver een greppel. Hij moet zoeken en kleine voorwerpen apporteren. Keurig afwachten en commando's opvolgen. Minstens vijftien me ter zwemmen, een groot voor werp aan de oever brengen. Maar diat is nog niet «Hes, want die lijst is lang. Hij moet een voor werp bewaken en daarbij rus. tig blijven zitten zonder voorbij gangers lastig te vallen, maar wel iemand aanblaiffsn die het te bewaken voorwerp mee wil ne men en dit zonodig beletten. Ook het revieren, naar voorwer pen en personen, zoels de speur hond dat doet, moet de verdedi- .gjiigshond ondesr de knie hebben. Arrestatie en aanval DB HOND moet zijn baias helpen» 'bij het opbrengen van een gear resteerd persoon. Aan de andere zijde van die man loopt hij mee, zonder iets te doen, dan waak zaam te zijn. Laat de man een betast-end voorwerp vallen, dan moet de hond dit zonder verwijl apporteren. Hij moet dadelijk ver dedigen, wanneer zijn baas bij dit transport wordt aangevallen, ook zonder bevel. Dan moet de hond nog bijzonder moedig zijn en zich op bevel zonder bedenken werpen op een persoon, ook al is die gewapend met een stok. De hond dient bovendien schotvast te zijn. Dat wil zeggen, dat het knallen van schoten in zijn nabijheid hem niet van het werk mogen afleiden of afschrikken. Hij moet eveneens een vluchtende op de fiets tot staan weten te brengen. Wat heel belangrijk is bij al deze oefe ningen is het op commando los laten of zelfs zonder commando loslaten van de "gestelde" per soon, wanneer deze doodstil blijft staan. Wij z'aigen hiervan een bij zonder fraaie demonstratie tij dens de training. Grijpen en stellen EEN MAN, met een stok onder de aim, vluchtte weg op een fiets. De man zelf is geheel in zwaar leer gehuld en daarover heen gekleed in een zwaar lin nen pak. Op commando van de baas rende de hond de man ach- Bij het leren klimmen over een schutting wordt de hond gehol pen door middel van lange lijnen aan zjjn halsband, die hem ge leiden. Als de hond een fiets of iets dergelijks bewaakt is het ver standig de handen thuis te hou den, dat ondervindt de helper in het leren pak. j terna en greep hem prompt bij een been. Hij sjorde hem met fiets en al tegen de grond. De man bleef doodstil liggen. Da hond beet niet, maar stond af wachtend klaar. Zolang de main zich niet verroerde, gebeurde er niets. Opeens sprong de man op en greep zijn stok. Maar dadelijk had de hond hem weer de pak ken en hield heim vast in weerwil van wilde kreten, bedreigingen en stokslagen. De man liet de stok vallen, greep een pistool en vuurde. Ook deze knallen schrok ken de verdedigingshond niet af. Hij hield de zioh verzettende ke rel vast. Toen die plotseling weer doodstil bleef staan, liet de hond weer los en hield de man in de gaten. Zodra de baas arri veerde werd de gevangene af ge transporteerd en de hond volg de zonder „nabijten". Zo hoort het! Maar voor dat een dier dit alles is geleerd, ga-at er echt wel veel tijd in zitten. Het blijkt bij deze opleiding ook wel duidelijk, dat het logisch is, dat er maar heel weinig hon den zoveel intelligentie, moed en onverbiddelijke gehoorzaamheid kunnen opbrengen als voor dit werk is vereist. <- Leren begrijpen DOORDAT het niet mogelijk is gewoon met een hond te spreken en verstandelijk te redeneren, zo als men dat met een klein kind kan doen, zijn de problemen van de opleiding zowel voor de man als hond moeilijk. Het dier moet iet® doen, diat h-ij niet begrijpt en natuurlijk ver keerd doet. j. Hij wordt beknort en begrijpt dat het niet goed was. Een volgende maal probeert hij het weer, an ders, maar ook dat klopt niet, wat hij uit de beknorring be grijpt. Tenslotte doet hij het op weer, een andere manier en dan, ja hoorhij wordt geprezen en beloond. Dam snapt het dier dat dit van hem wordt veflangd bijl een bepaald commando. Geduldl van de opleider of instructeur en een grote m-ate vé#h intelligentie bij de hond zijn beslist noodzake lijk wil men succes hebben. Neem, ook al hebt u nog zo'n mooie herder of bouvier, politie hond wordt hij zo maar niet. (Nadruk verboden»). Jo de Roo uit Kruiningen is zondag op het Adsteeg-circuit in Beek kampioen van Neder land op de weg bij de profs ge worden. Niet minder dan zeven renners werden uit de strijd genomen omdat zij buiten de officiële verzorgingsposten dran ken hadden aangenomen. Het waren: Jan Jansen, Wim van Est, Jan Schroeder, Huib Zilver berg, Jos Linders, Cees Lute en Leo Knops. De uitslag luidde: 1. Jo de Roo (Kruiningen) de 255 km (30 ronden) in 6 uur. 35 min. en 25 sec.; 2. Cees Haast (Rijsbergen) op 9 sec.; 3. Rik Wouters (Baarle Hertog) op 2.32 min.; 4. Cees van Amsterdam (Breda) op 2.46 min.; 5. Arie den Hartog (Zuidland) op 5.11 min.; 6. Huub Harings, z.t.; 7. Jaak v. d. Klundert op 5.18 min.; 8. Maarten Breure z.t.; 9. Jo de Haan z.t.; 10. Dirk Groeneweg z.t. door -jür AGATHA CHRISTIE Zaterdagmorgen om zeven uur is een kleine personenauto op de weg ArnhemZutphen uit de bocht gevlogen. De 65-jarige mevr. Jonkers uit Schoonebeek, die naast haar zoon, de bestuur der van de auto, zat, werd ern stig gewond en overleed op weg naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen. Haar zoon bleef onge deerd. .- 48. Mary Durrant was met een schok wakker geworden. Ze had gedroomdgedroomd dat ze nog een klein meisje was, daar ginds in New York. Wat raar. Ze had in geen ja ren aan haar jeugd gedacht. Het was eigenlijk een wonder, dat zij zich nog iets uit die tijd herin nerde. Want hoe oud was ze toen geweest. Vijf? Zes? Ze had gedroomd dat ze uit het hotel werd teruggebracht naar de huurkazerne, waar ze ge woond had. De Argyles zouden naar Engeland teruggaan, maar haar tenslotte niet meenemen. Even was ze razend. Maar toen kwam ze tot het besef dat ze het alleen maar had gedroomd. Wat heerlijk was dat alles toen toch geweest- Zoals ze in de auto was gestapt en in het hotel met de lift naar de achttiende ver dieping omhoog was gestegen. De grote, ineenlopende kamers, En die schitterende badkamer. Gewoon een openbaring, dat zo iets op de werêld bestondals je rijk was. Als ze blijven mocht, hield ze datvoor altijd. Eigenlijk was haar dat hele maal niet moeilijk gevallen. Het ertige wat er van haar verlangd werd, was dat ze wat aanhanke lijkheid zou tonen. Niet dat het in haar karakter lag, maar ze had het makkelijk klaargespeeld. En wat had ze toen van alles ge kregen: een rijke vader en moe der, kleren, auto's stoomboten, vliegmachines dienstboden, dure poppen en speelgoed. Een sprookje was werkelijkheid ge worden. Wel jammer dat al die andere kinderen er later ook nog bijge komen waren. Door de oorlog, natuurlijk. Of zouden ze toch zijn gekomen? Wat een onverzadig bare moederliefde! Werkelijk iets onnatuurlijks voor een mens. Zo dierlijk. Zij had altijd een beetje neer gezien op haar pleegmoeder. Het was in elk geval dom van haar 'geweest zulke kinderen uit te kiezen. Met misdadige aanleg, zo als in het geval van Jacko. On evenwichtig ook, zoals Hester. Een wildeman gewoon, als Mic ky. En dan Tina, een halfbloed. Geen wonder, dat er niets van terecht was gekomen. Al kon ze het hun niet kwalijk nemen dat zij in opstand waren gekomen- Dat was zij zelf trouwens ook. Hoe goed herinnerde zij zich haar eerste ontmoeting met Phi lip, een kranige jonge öorlogs- vlieger. En haar moeders afkeu ring. „Die overhaaste huwelijken. Wacht tot de oorlog over is". Maar zij had niet willen wach ten. Haar wil wa$ zeker zo sterk geweest als die van haar moeder en zij had daarbij de steun ge had van vader. Ze waren ge trouwd en niet lang daarna was de oorlog geëindigd. Zij had Philip helemaal voor zichzelf willen hebbenweg willen komen van de overheer sing van haar moeder. Het lot had haar daarbij ge dwarsboomd, niet Kaar moeder. Eerst die debacle van Philips fi nanciële projecten. En daarna die meer dan afschuwelijke ramp... kinderverlamming. Zodra Philip in staat was ge weest het ziekenhuis te verlaten, waren zij op Zonnehcek ge komen. Dat was wel onvermijde lijk geweest. Philip had geen geld meer en haar toelage uit de trust was toen nog niet zo groot geweest. Zij had wel verhoging gevraagd, maar ten antwoord gekregen dat het misschien \£t- standiger was eerst een tijd op Zonnehock te komen. Maar zij had Philip alleen, voor zichzelf willen hebben. Zij wilde niet dat hij de laatste van Rachel Argy les „kinderen" zou worden. Zij had ook geen behoefte gehad' aan een kind van zichzelfhet enige wat zij hebben wou was Philip. Maar Philip had er blijkbaar oren naar gehad op Zonnehoek te komen. „Veel gemakkelijker voor jou", had hij gezegd. „En er is altijd zoveel aanloop. Dat brengt nog wat afleiding ook. Bovendien, ik vind jouw vader altijd zijn gezelschap waard". Waarom had hij niet alleen willen zijn met haar, zoals zij' met hem? Waarom verlangde hij naar ander gezelschapdat van vader of van Hester? Toen had Mary een golf Van machteloze woede over zich heen voelen slaan. Zoals altijd zou haar moeder dus weer haar zin krijgen. Maar zij had haar zin niet gekregenzij was dood. Hoewel, nu werd dat allemaal weer opgerakeld. Waarom, o waarom toch? En waarom was Philip toch zo vreselijk hardnekkig hierin? Al maar vragen, proberen uit te vissen, zich bemoeien met Wat hem volstrekt niet aanging. Valletjes uitzetten. Wat voor soort valletjes? (Wordt :vervolgd.')i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4