Spanning ontlaadt zich tussen rassen Geen S. E. R.-advies vóór 1 augustus Klandestiene konvooien uii Limassol JOHNSON SPREEKT TOT ZAKENLIEDEN A.G.W. VERHOGEN - OF BELASTING VERLAGEN? HET WEER mmstm luns nederlandse rechten in west-irian zuid-vietnam wijst suggestie VAN oe thant af ZATERDAG 25 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6261 KONINGIN OPENT NIEUWE SLOEHAVEN ABDOEL RAHMAN IN WASHINGTON RACHMAN OVER INDONESIË Hoogwater Weerbericht Zon- on Maanstanden Bomaanslag in Johannesburg NAAR INDONESIË vertrokken Frankering bij abonnement: Terneuzen Oitecteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per tnaand ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Newyorkse politie doet naar best om te ontkennen dat het by de relletjes In Harlem gaat om een rassenkwestie. En ze voert daarbij aan dat het plunderen van de winkels wel duidelijk maakt, dat benden uit de negerwijk gewoon proberen zich te verrijken met geweld. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet, anders zou burgemeester Wagner niet ijlings van vakan tie zijn teruggekeerd. De prediking van geweld in de (oop der jaren o.a. door de Black Muslims, de zwarte moslems Vond in de negerwijk Harlem niet zomaar een goede voedings bodem. De sanitaire toestanden Zijn er erbarmelijk. De slechtste Scholen van de stad vindt men hier. De meeste werklozen even eens, waarvan de konsekwentie is dat een neger nog minder ge makkelijk dan een blanke neen kan zeggen als hem tegen een hongerloon een baan wordt aan geboden. Zo groeit een haat, die dan Wel gebaseerd is op materiële en sociale wantoestanden, maar waarvan de basis toch in de huidskleur moet worden ge tocht. BLANK CONTRA ZWART De blanke agent die de orde moet bewaren, wordt dan ook gezien als een vertegenwoordiger Van het blanke gezag dat de Harlemmers rechten onthoudt. En de doorgaans blanke winke lier wordt gezien als een repre sentant van de blanke onderne mer die de Harlemmers werk onthoudt. Nu kan men wel zeggen, zoals Van werkgeverszijde wordt ge daan, dat de neger er altijd het eerst uitvliegt omdat zijn scho ling het slechtst was en niet om zijn kleur, maar dan is men weer terug bij de sociale achter stelling: waarom zijn juist in de negerwijk de klassen overvol en de scholen slecht voorzien van leerkrachten en materiaal? Natuurlijk zijn de jeugdben den die het terroristische doel hebben een blanke af te maken, in zuiver juridische zin doodeen voudig gangsters, maar het is niet te ontkennen dat het rassen onderscheid de voedingsbodem voor hun misdadigheid is. BENEDEN PEIL Het optreden van de agenten schijnt bovendien beneden alle peil te zijn geweest. Een organi satie als C.O.R.E., congres voor rassengelijkheid, is bepaald niet happig om op de bres te klim men voor misdadigers en van haar kant zijn felle aanklachten geuit met de eis dat de schieten de agenten wegens moord op een negerjongen worden ver volgd. Een sedert vele tientallen ja ren ingevreten wantoestand leidt nu tot een uitbarsting. De wetgeving op de burgerrechten gaat nog lang niet ver genoeg en zou zelfs niet vlug genoeg zijn om hier kalmerend op te treden. Ze beoogt voornamelijk te voor komen dat spanningen zich ont laden zoals in Harlem is gebeurd. Waar het nu op aankomt, is te pogen de diepste oorzaak vqn de onlusten te bestrijden en daar voor zijn schietende en knuppe lende agenten niet het beste mid del. DRIE FRONTEN Voor een stad als New York kan men nog enige hoop hebben dat daar naar een betere aanpak zal worden gestreefd. Maar span ningen ais men hier nu ziet, dreigen zich ook elders te ont laden, waar men in de plaatse lijke overheid in dit opzicht min der vertrouwen kan stellen. Daar komt het probleem naar voren hoe de centrale overheid kan ingrijpen, iets wat Goldwa- ter met zijn ijveren voor de sou- vereiniteit der deelstaten zoveel mogelijk wil tegengaan. In de V. S. steekt een probleem de kop op dat Johnsons regering op drie fronten voor tal van on overkomelijke moeilijkheden kan plaatsen: de negers, de plaatse lijke overheid en de centrale overheid. H. M. de Koningin zal op dins dag 1 of woensdag 2 september a.s. de nieuwe Sioehaven bij Vlissingen openen. De koningin brengt op die dagen een bezoek aan een aantal waterstaatswer ken in Zuid-Holland en Zeeland. Het programma van dit bezoek is nog niet definitief vastgesteld. Wel is bekend dat H. M. ook van plan is de Oosterscheldebrug in aanbouw te bezichtigen. RUtV<t Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 De Sociaal Economische Raad is gisteren, in een besloten ver gadering tot de conclusie geko men dat het niet mogelijk is en het ook niet gewenst voorkomt vóór X augustus te voldoen aan het verzoek van het kabinet om advies uit te brengen over de voor 1965 aanvaardbare loon kostenstijging. Er bestaat nog grote onzeker heid over de basisgegevens die voor het uitbrengen van dat ad vies onmisbaar zijn en wel met name over de te verwachten ont wikkeling van de arbeidskosten in het buitenland. Het in een vroeg stadium noe men van looncij fers kan boven dien aanleiding geven tot het ontstaan van onrust in het be drijfsleven, zeker in tijden van een krappe arbeidsmarkt. De praktijk heeft geleerd dat het moeilijk is de gegevens over looncijfers geheim te houden. Omdat de loononderhandelin gen in het laatste kwartaal van De Verenigde Naties hebben vrijdag voor het eerst officieel bekendgemaakt dat klandestiene konvooien voertuigen uit de ha ven van Limassol opereren. Een woordvoerder deelde mee dat dertig vrachtwagens in twee konvooien van 13 en 17 voertui gen vrijdag tweemaal uit Limas- De Maleisische premier Abdoel Rahman, heeft voor hij een twaalf dagen durende reis door de Verenigde Staten van Ameri ka gaat maken een beleefdheids bezoek gebracht aan president en mevr. Johnson op het Witte Huis te Washington. President Soekarno van Indo nesië is voor ons „wat Hitier vroeger voor Europa was", zo heeft premier Rachman van Maleisie donderdag tijdens een lunch op de nationale persclub in Washington gezegd. De Maleisische eerste minister Zei dat de Indonesische houding ten opzichte van Maleisie een verhaal is van geschokt vertrou wen, gebroken beloften, trouwe loosheid en bedrog, dat sinds Hitler zonder weerga is". Hij voegde er aan toe dat president Boekarno moet worden tegenge houden voor hij „ons en de rest van zuidoost-Azië blijvende schade kan berokkenen, zoals Hitler in Europa deed". De Toenkoe zei dat Indonesië „zeer nauw verbonden" was met de Sowjet-Unie en dat het zo lang het land bestaat aan de Russen verplicht zal blijven. Voorts zei hij dat China Indone sië gebruikt als een „willig werktuig"'voor verspreiding van de ondermijnende activiteiten en guerilla in zuidoost-Azië. AF EN TOE ZON Een langgerekt hogedrukgebied strekte zich vrijdag uit van het zeegebied ten noorden van de Azoren tot boven midden-Europa. Het veroorzaakte in het alge meen zonnig en vrij warm weer. In Frankrijk werd het 25 tot 30 graden. In' Duitsland wat minder warm, namelijk 19 tot 22 graden. Tropisch warm bleef het aan de kusten rond de Middellandse zee. Langs de noordflank van het ZATERDAG 25 JULI v.m. n.m. Breskens 2.22 2.35 Terneuzen 2.57 3.10 Hansweert 3.37 3.50 Walsoorden 3.47 4.C0 ZONDAG 26 JUL7 v.m, n.m. Breskens 3.03 3.13 Terneuzen 3.38 3.48 Hansweert 4.18 4.28 Walsoorden 4.28 1.38 MAANF 17 JUT v.m. n.m. Breskens 3.40 3.48 Terneuzen 4.15 4.23 Hansweert 4.55 5.03 Walsoorden 5.05 5.13 hogedrukgebied stroomde ff itiet een westzuidwesten wind zachte re lucht naar onze streken.''Op vele plaatsen werden temperatu ren bereikt van 19 tot 22 graden. In de zuidelijke provincies wees de termometer 23 tot 25 graden aan. Minder fraai weer was het bo ven Denemarken en zuid-Zweden, waar een oude depressie vrij veel bewolking en af en toe wat regen bracht. Ook in Schotland en noord-Engeland was het bewolkt en viel wat regen, hetgeen ver oorzaakt werd door enige oceaan fronten, die vandaag in oostelijke richting over de noordelijke Noordzee zullen trekken. Deze fronten kunnen echter niet tot onze streken doordrin gen. Er wordt dan ook op de meeste plaatsen droog weer ver wacht. Het wordt vrij warm weer, waarbij naast wolkenvel den ook zonnige perioden zullen voorkomen. De wind blijft zwak tot matig waaien uit west tot zuidwest. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Tamelijk warm Op de meeste plaatsen droog weer met ff en toe zonneschijn, vrij warm. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. sol, de Grieks-Cyprische haven stad op zuidwest Cyprus, waren vertrokken- We-'weten niet wat de konvooien vervoeren of waar ze naar toe gaan We kregen geen toestemming het havenge bied te betreden, zo zei hij. Twee dagen geleden heett secretaris-generaal Öe Thant in een boodschap aan de Cyprische regering zijn bezorgdheid uitge sproken over het feit dat de Cyprische strijdkrachten de be wegingsvrijheid van de V.N.— militairen beperkten door hen de toegang tot de have #v«n Limas sol te ontzeggen. Óe Thant zei ook dat V.N.-waarnemers ernstig werden tegengewerkt als deze konvooien de haven verlieten. Op de vraag welke stappen zouden worden genomen als de bewegingsvrijheid van de ver enigde naties beperkt blijft, ant woordde de woordvoerder: „Dat hangt van de secretaris-generaal af". BURGERLIJKE VERDEDIGING Een Cyprische regeringswoord voerder heeft inmiddels een be richt tegengesproken als zou de voormalige Eoka-leider, generaal Grivas, zijn benoemd tot bevel hebber van de voorgestelde bur gerlijke verdedigïngsorganisatie op Cyprus. Hij zei dat het kabi net een wetsontwerp had aan vaard voor de oprichting van de burgerlijke verdedigingsorgani satie met aan het hoofd minister van binnenlandse zaken Polycar- pos Georhadjis, die optreedt als minister van defensie. Het wets- werp was naar het Cyprische parlement gezonden. TORPEDOBOTEN Van welingelichte zijde in Ni cosia !s vernomen, dat de eerste Cyprische torpedoboten hoe veel is niet gezegd. zijn be gonnen rondom het eiland te patrouilleren om eventuele klan destiene Turkse ontschepingen te beletten. De schepen zouden van Russische makelij zijn en via Cairo aan Cyprus zijn geleverd. ZWEDEN BEZORGD Het secretariaat van de V.N. heeft vrijdag de tekst gepubli ceerd van telegrammen, die secretaris-generaal Oe Thant en de Zweedse minister van buiten landse zaken Niisson over Cy prus hebben gewisseld. Minister Niisson uitte in een telegram zijn ongerustheid over het op steeds groter schaal in Cyprus binnenkomen van mili tairen en wapens, hetgeen ge paard gaat met een weigering der hierbij betrokken partijen om een einde hieraan te maken. Hij verklaarde dat Zweden, in dien er geen verbetering in deze toestand komt, tot terugtrekking van het Zweedse contingent V.N.- militairen zal overgaan. Hij vroeg Oe Thant tevens of deze overwoog de veiligheidsraad bij een te doen komen om oe toe stand te bespreken. Oe Thant heeft hierop geant woord dat hij de bezorgdheid van de Zweedse regering deelt. Hij legde er de nadruk op dat hij beroepen had gedaan bij de be trokken regeringen. De secretaris-generaal achtte het noch gewenst noch nuttig om thans de veiligheidsraad bij een te roepen ter bespreking van de toestand op Cyprus. Hij met leedwezen kennis genomen van de Zweedse mededeling over een eventuele terugtrekking van het Zweedse V.N.-cor.tingent en hij sprak de hoop uit dat de toestand op Cyprus zodanig zou \erbete- ren, dat alle voorbehoud aan gaande een verdere aanwezig heid op Cyprus der Zweedse militairen zou kunnen worden opgeheven. dit jaar zullen worden gehou den, kan, aldus de S.E.R., in een later stadium een aanduiding van de aanvaardbare loonkosten stijging worden gegeven. AANPASSINGEN Zou het totale beleid van het kabinet onvoldoende worden af gestemd op de huidige externe en interne situatie, dan zou dit, naar de raad meent, tot gevolg hebben dat het externe even wichtsherstel nog slechts zou kunnen worden afgedwongen langs de weg van een- nog gro tere teruggang van de bedrijfs investeringen. De raad acht dit ongewenst met het oog op de vooruitzich ten van de economische groei op langere termijn. Dat is een doel stelling van de sociaal-economi sche politiek, waaraan de raad grote betekenis toekent. De raad is van oordeel dat op korte termijn in de over heidssector bepaalde budget taire aanpassingen onder het oog moeten worden gezien. Een daaruit voortvloeiende beperking ware niet te zoe ken in een vermindering van de voor de nationale econo mie urgent te achten over heidsinvesteringen. BELASTINGVERLAGING IN DE KNEL? Een deel van de S.E.R. heeft het een moeilijkheid geacht dat geen inzicht bestaat in de moda liteiten van de belastingverla ging Beoordeling van het effect van deze maatregel op de verdeling van het nationale inkomen over de onderscheidene groepen was daardoor niet mogelijk. Dit deel van de raad blijft, wat de verhoging van de A.O.W. betreft, op zijn reeds eerder in genomen standpunt staan: een verhoging van de A.O.W. met als uitgangspunt 3250,per jaar per midden 1963, verhoogd op basis van de sindsdien voor gekomen loonontwikkeling. Dit deel meent dat de bijdrage uit de algemene middelen zo moet worden verhoogd dat de lasten gelijkelijk worden verdeeld via pi .miebetaling en financiering uit de overheidsmiddelen. „Ik been geen president ge worden om toe te zien op groeiend geweld en wanordelijk heden. Ik ben vastbesloten alle middelen die tot mijn beschik king staan te gebruiken om hen die hun rechten opeisen en hen die ze weigeren, hun hartstoch ten te laten bedwingen om vreedzaam aan de wet te gehoor zamen", zo zei donderdag presi dent Johnson tot 264 grote Ame rikaanse zakenlieden aan een lunch op het Witte Huis. Spre kend over de conjunctuur ver klaarde het Amerikaanse staats hoofd: „De combinatie van snel le expansie en wezenlijke stabi liteit is niet alleen een groot suc ces, maar ook een grote les. Zij leert ons dat, als wij de vrees, de vijandigheid en het wantrou wen onderling uitbannen, als wij tezamen als deelgenoten in ge- matigheid werken, -de geschie denis van deze jaren de eer ste bladzijde zal kunnen worden van een nieuw tijdperk van Amerikaanse overvloed". De pre sident merkte op, dat de uit drukking „deelgenoten in gema tigdheid" de plicht inhoudt „alle Amerikanen gelijke rechten te geven". Na de zakenlieden te hebben verzocht hun invloed aan te wenden, opdat deze strijd voor gelijke rechten voor allen ge wonnen wordt, verklaarde John son dat, wanneer de strijd mis lukt, dit een regelrechte bedrei- Ji" 25 26 ZON MAAN onder op onder 20.41 21.34 20.40 21.59 27 4.54 20.38 22.21 28 4.55 20.37 22.40 5.14 6.23 7.36 8.49 Donderdag is in de grote hal van het station in Johannesburg een bom ontploft, waardoor drie volwassenen en een kind ernstig werden gewond. Verscheidene an. dere personen liepen lichte ver wondingen op. Later werd meegedeeld dat er tenminste 22 gewonden zijn, van wie tien ernstig. Verscheidene van hen hadden zware brandwon den. De tijdbom ontplofte om half vijf in de middag (plaatse lijke tijd) toen honderden arbei- dérs het station binnenstroomden om naar huis te gaan. De omge ving werd door de brandweer met touwen afgezet. ging van de vrijheid zou zijn in een mate, waarvan het leven van de natie afhangt. Er breekt, aldus de president, een nieuw tijdperk aan van samenwerking tussen de regering en de zaken wereld. Vrijdagmiddag om kwart over vijf is de minister van buiten landse zaken, mr J. M. A. H. Luns, vergezeld van zijn vrouw en enkele ambtenaren, met het lljntoestel van de K.L.M. van Schiphol naar Djakarta vertrok ken. Zoals bekend brengt de minis ter een bezoek van een week aan Indonesië op uitnodiging van zijn Indonesische ambtgenoot, dr. Soebandrio. Daarna zal hij zich op verzoek van de Indiase rege ringsleider en minister van bui tenlandse zaken,- de heer Lal Behadur Shastri, naar India be geven, waar hij tot 6 augustus zal blijven. De samenwerking in de Neder lands-Indonesische commissie voor onderzoek naar de aard van Nederlandse zakelijke rechten en concessies in West-Irian is zeer goed. Dit heeft het commissielid jhr- mr. E. O. van Suchtelen vrijdag te Djakarta gezegd. Het gaat om vele honderden gevallen van opstalrecht en en kele tientallen van erfpacht. De commissie, bestaande uit twee Nederlanders en drie Indo nesiërs, is inmiddels in Djakarta terug voor de uitwerking van de gegevens. Ambassaderaad Van Suchtelen en tweede ambassade, secretaris H. Philipse zijn als eerste vertegenwoordigers van de Nederlandse regering na de overdracht met openhartigheid en hartelijkheid in West-Irian ontvangen, aldus de ambassade raad. Op Biak hadden zij een ge sprek met gouverneur Bonay, Bij een dergelijke verhoging van de overheidsbijdrage zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn de belastingverlaging in de door de overheid aangekondigde om vang te handhaven. De resterende mogelijkheden van belastingverlaging zullen dienen te worden gebruikt voor de verhoging van de belasting vrije voet en voor de verminde ring van het progressie-effect voor de middengroepen. TE ZWARE PREMIELAST Dit deel van de raad is van oordeel dat door een hogere financieringsbijdrage aan de A.O.W. door de overheid een redelijker verdeling van de over heidsmiddelen over de groepe ringen zal worden bereikt. Met name degenen die niet of slechts in geringe mate van de belas tingverlaging kunnen profiteren, zullen wel gebaat zijn met een vermindering van de premielast. Dit effect doet zich zowel voor bij de werknemers als bij de kleine zelfstandigen. EEN ANDER STANDPUNT Een ander deel van de raad blijft bij zijn afwijzing van het door het voorgaande deel van de raad reeds eerder bepleite niveau der A.O.W.-uitkeringen en de daarbij voorgestelde finan ciering. Dit andere deel is wel bereid de aangekondigde verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkerin- gen als een feitelijke beslissing van het kabinet te beschouwen. Het bepalen van de datum van invoering zal echter afhankelijk moeten zijn van de butgettaire politiek. Voor de kleine zelfstandigen, die een zeer laag inkomen heb ben, zal het nodig zijn de inko mensgrens voor de kinderbijslag regeling (die thans nog 4000, bedraagt) te verhogen. PROGRESSIE-VERMINDERING Weer een ander deel van de raad (kroonleden) aanvaardt de voornemens van het kabinet voor de verhoging der A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen per 1 januari 1965, niet alleen wat de hoogte der uitkeringen en de wijze van financiering, maar ook wat de datum van invoering aangaat. De voorgenomen belastingver laging zou zo moeten worden opgezet, dat zij zou bijdragen tot het compenseren van de ver zwaring van de premielast. Di»t kan door het zwaartepunt te leg gen bij de verhoging van de be lastingvrije voet en bij vermin dering van het progressieeffect voor de middengroepen. DE LONEN Een deel van de raad (de (werknemers) acht het op dit moment inopportuun op de vraag in te gaan, of en zo ja op welke wijze in het thans gel dende loonbeleid verandering zou moeten worden gebracht. Dit deel van de raad wenst thans geen uitspraken te doen over de reële loonontwikkeling in 1965. Een ander deel (werkgevers) verwacht niet dat een reële ver betering van de looninkomens in 1965 tot stand kan worden ge bracht. Dit deel meent dat het denkbeeld van een werknemers aandeel in de investeringen geen oplossing kan bieden voor de te verwachten teruggang der inves teringen in het bedrijfsleven. Weer een ander deel van de raad meent dat er voor 1965 geen ruimte overblijft voor een reële verbetering van de inko menpositie van de zelfstandigen en van de loontrekkenden. Zuid-Vietnam heeft vrijdag een suggestie van secretaris-gene raal Oe Thant om een nieuwe Geneefse conferentie over Viet nam te houden, van de hand ge wezen. „Elke politieke oplossing waar toe men op een dergelijke con ferentie zou geraken, zou alleen maar een maskerade van de uit levering van dit land aan Peking en Hanoi (de zetel van de Noord- vietnamese regering) betekenen. Voor het herstel van de vrede in Zuidoost-Azië is nodig dat de communistische agressieplegers, die de bevelen van Peking en Hanoi opvolgen, hun bloeddorsti ge activiteit staken," aldus een verklaring die door het Zuidviet» namese ministerie van buite» landse zaken werd uitgegeven. Oe Thant deed zijn suggestie dinsdag j.l. in Parijs tijdens eeq televisievraaggesprek na een on* derhoud met president De Gaul le en minister van buitenlandse zaken Maurice Couvé de Murvil- le. Ir

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1