Provinciaal nieuws GEMEENTERAAB VAN TERNEUZEN wereldmerk JONGE VROUW IN ROTTERDAM VERMOORD SE MIJN „WILHELMINA" NOG LANG IN BEDRIJF HANDELSBALANS STERK ACHTERUITGEGAAN MIER MILJOEN VOOR TOERISTISCHE INFRASTRUCTUUR VOETBAL uit de zuiverste tabakken DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen A%el Cadzand BELANGRIJKE VERGADERING Hulst Sluis Sluiskil Zaamslag ROOFOVERVAL IN MONTE CARLO POLITIE VOOR EEN RAADSEL DUIVENSPORT Afrikaanse landen dreigen met beycot Gemeente T erneuzen Vrijdag 24 juli 1964 Vergadering gemeenteraad De burgemeester van Terneu- zen heeft de leden vaji de ge meenteraad bijeengeroepen voor een openbare vergadering op woensdag 29 juli a.s. De agenda vermeldt de volgen, de punten.- Voorstel van B. en W. tot be noeming in vaste dienst van een onderwijzeres aan de Zuidland- school met ingang van een nader te bepalen datum. De voordracht luidt: 1. mej. S. F. de Voogelaar te Biervliet; Idem tot aankoop van gronden, gelegen in de tweede partiële her ziening „Zuid" van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak en aan de Oudelandseweg; Idem tot verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Sluiskil" aan E. J. Vernooy te Sluiskil; idem tot verkoop van indus trieterrein aan N. V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindho ven; idem tot wijziging van het raadsbesluit waarbij optie is verleend aan de N. V Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindho ven en tot het verlenen van op tie aan genoemde vennootschap; idem inzake de stichting van een viertal zg. opvangscholen; idem inzake de bouw van een gymnastieklokaal in het exploi tatieplan „Zuidpolder"; idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de lageronderwijswet 1920 aan het bestuur van de Sint Willibrord. school (leermiddelen voor 10 leerlingen); idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de lageronderwijswet 1920 aan het bestuur van dé r. k. meisjes school (19 leerlingensets) en tot weigering daarvan (36 leerlin gensets) idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de lageronderwijswet 1920 aan het bestuur van de meisjesschool (in. richten ruimte voor vak handen arbeid) idem tot aanwijzing van een lid en een plaatsvervangend lid in het algemeen bestuur van de be- stuursschool Zeeland; idem tot wijziging van de ge meente-begroting 1964. Mulo-examens Te Goes slaagden voor het m. u. 1. o.-diploma A met mid denstandsdiploma: Marie Si mons, Addie Steketee, Gerda Riemens, Carla Vis, Gert jan Pruim en Jan van der Sloot, allen te Terneuzen en Ina van de Ree te Zaamslag, allen leer lingen' 'Van de chr. ulo-schooi alhier. Verkeersongeval Gisteravond te ongeveer kwart voor negen had op de hoek van de Blokken en de Havenstraat bij de openbare bibliotheek een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door de heer L. M. M. uit Terneuzen, die van de Blok ken in de richting van de Haven straat reed, en een bromfiets, be reden door de heer J. J. A. V. uit Stoppeldijk als tegenligger. Daar ter plaatse éénrichtings verkeer is in de richting van de Markt, had de autobestuurder geen aandacht geschonken aan eventueel tegemoetkomend ver keer waardoor hij de brommer niet meer kon ontwijken. Bjj de botsing werden auto en brom fiets licht beschadigd. Agenda gemeenteraad De gemeenteraad van Axel komt in openbare vergadering bijeen op donderdag 30 juli des namiddags om 7 uur ten stad- huize. De agenda bevat o.m. de vol gende punten: Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelen de de uren, waarop de gemeen tesecretarie voor het publiek is geopend; id. tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de uren, waarop het bureau van de burgerlijke stand voor het pu bliek is geopend; id. tot aankoop van de woning Hospitaalstraat 9 van de heer R. C. Dieleman; id. tot aankoop van het per ceel Buitenweg 28 van de heer I. de Feijter; id. tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van de woning Kanaalkade 18; id. tot het vaststellen van de 6e wijziging van de politieveror dening; id. tot wijziging van de rege ling voor het toekennen van een Ioonbijslag; id. tot het verlenen van een subsidie aan de zangvereniging „Asaf" in een eventueel tekort op de uitvoering van „Der Mes sias" van G. F. Handel; ïd. tot het vaststellen van de werkelijke kosten voor het ge woon lager onder-wijs over het jaar 1962 en de voorlopige af rekening over de jaren 1958 tot en met 1962; id. tot het verlenen van een garantie wegens een door de Stichting Protestants-Christelij ke Bejaardenzorg te Axel ie sluiten geldlening voor de stich ting en inrichting van een dien stencentrum voor de bejaarden zorg; id. tot het pachtvrü maken van een perceel bouwland, ge legen aan de Buthstraat, groot ca. 475 m2, in pacht bij de heer W. Koster; id. tot het verhogen van her gemeentelijk subsidie aan de openbare leeszaal en bibliotheek over het jaar 1963; id. tot het wijzigen van de precario- en retributieverorde ning 1963; id. tot vaststelling van de 2e wijziging van de begroting van het gemeentelijk gasbedrijf voo-- 1964; id. tot ruiling van grond aan .de Oranjestraat met de heer C. A. van Beest en de hervormde gemeente; id. tot vaststelling van do .Huurverordening Woningbe drijf" ter vervanging van de „Huur- en verhuurverordening"; id. tot het vaststellen van de 3e en 4e wijziging van de ge meentebegroting voor 1964; id. tot het verlenen van het recht van opstal op een perceel grond hoek Burchtlaan-West straat aan het bestuur van het bouw- en woningtoezicht en de dienst gemeentewerken; ld. tot aankoop en verhuur van sportaccomodatie van en aan de voetbalvereniging „Spui" en voteren van gelden voor het treffen van voorzieningen aan deze accomodatie; id. tot vaststelling van een structuurplan voor de gemeente Axel. Geslaagd Te Amsterdam is geslaagd voor de akte Lichamelijke Oefe ning M.O. de heer J. K. Mat- theijssen te Axel. Twee Amerikanen op bezoek In Cadzand verblijven momen teel twee Amerikanen in 't kader van de internationale uitwisse ling van jonge boeren en tuin ders. Miss Patricia Jane Jordan heeft een gastvrij tehuis gevonden bij de familie P, C. de Bruijne, „El zenhof" te Cadzand, terwijl mr. Roger Dean Short is onderge bracht bij de familie A. de Feij ter, Ringdijk 20, eveneens te Cad zand. Evenals mej. Loretta Marie Foard die zoals wij gisteren schreven in Axel verblijft bij de familie L. Dieleman hebben Pa tricia en Roger behalve Duits en Spaans ook Nederlands geleerd. Dit zal hun tijdens hun verblijf van een jaar in ons land van pas komen. Patricia vertrekt op 10 augus tus naar Leeuwen (Gld) en Ro ger vindt van 10 aug. tot 10 sept. een tijdelijk tehuis in Dreumel (Geld), dat ook de volgende ver blijfplaats wordt van Loretta Foard. Zij zullen in Nederland tal van bondsdagen en toogdagen bijwo nen. Het hoogtepunt wordt echter de 15e september (Prinsjesdag), op welke dag zij in Den Haag het sprookje van de gouden koets zullen beleven. Geslaagd De heer J. A. M. Schouten te Hulst slaagde te Rotterdam voor het examen •elektrotechnisch in stallateur. Excursie De leerlingen van de hoogste klassen van de openbare school maakten een excursie naar het eiland Noord-Beveland waar een bezoek werd gebracht aan het voorlichtingscentrum te Colijns- plaat over de Oosterscheldebrug. Ook werd de werkhaven bij- Katseveer bezocht. Lichte aanrijding Gisteravond te half acht reden twee Belgische auto's achterel kaar op de oude kanaalweg-zuid alhier in de richting Terneuzen. De voorste auto, bestuurd door de heer P. G. C. uit Wondelgem, minderde snelheid nabij de bocht om op het nieuwe gedeelte van de kanaalweg te komen, hetgeen door de bestuurder van de ach terste auto, de heer R. A. P. uit Temse, te laat werd bemerkt, met het gevolg dat een botsing ontstond. Hierdoor werd de voorste auto aan de achterzijde en de volgende auto aan de voorzijde licht beschadigd. Eindexamen H.T.S. De heer A. J. de Koeijer te Zaamslag slaagde aan de hogere technische school (H.T.S.) te Dordrecht voor het eindexamen afd. fysische techniek. Maximum-snelheid Donderdagmiddag heeft de rijksverkeerspolitie uit Terneu zen met medewerking van de rijkspolitie te Zaamslag met be hulp van de elektronische snel heidsmeter enige uren controle uitgeoefend op de snelheden waarmee de automobilisten Zaamslag passeren. Er werden heel w-at processen- verbaal opgemaakt. Dit is niet te verwonderen als men ziet hoe vaak hier de maximum-snelheid van 50 km wordt overschreden. Voor velen zullen de bekeuringen van gisteren een vingerwijzing zijn om er voor te zorgen, dat de toegestane snelheid niet wordt overschreden. De agenda van de op woensdag 29 juli a.s. te houden vergade ring van de gemeenteraad bevat enkele belangrijke punten. De N.V. Philips krijgt, indien het desbetreffende voorstel van B. en W. wordt aangenomen, de beschikking over een perceel bouwterrein groot 1,58 ha ter uitbreiding van het bestaande bedrijf voor de fabricage van kleine lampen. De exploitatie- prijs is berekend op ƒ7 per m2. Verder zal aan de N.V. Philips in optie worden gegeven een aansluitend perceel grond ter op pervlakte van ruim 5,5 ha. De optietermijn loopt tot 25 januari 1967. VIER OPVANGSCHOLEN Het college acht het nodig dat in de nieuw te bouwen woon wijken in Zuid, Zuidwest, de Zuidpolder en de Catspolder tij dig voor voldoende onderwijsin stellingen wordt gezorgd. Er worden in die wijken meer dan 2000 woningen gebouwd, terwijl daarna de bebouwing in zuide lijke richting zal worden voort gezet. Speciaal voor kleuter- en lager onderwijs dienen er scho len te worden geprojecteerd. Bij een bespreking met de in specteur van het 1. o. en de schoolbesturen is gebleken dat deze besturen medewerking wil len verlenen aan het plan dat voorziet in de bouw van vier op vangscholen. Drie van dergelijke scholen zullen worden geplaatst in het zuidoosten en één in het zuidwesten. De laatste is in eer ste instantie gedacht als opvang- school voor het openbaar en het chr. onderwijs. Deze scholen zullen voorlopig zes leslokalen tellen. gymnastieklokaal in de zuidlandpolder De minister van onderwijs heeft een urgentieverklaring af gegeven voor de bouw van een seriegymnastieklokaal in Ter neuzen. Van de veertien aan Zee land toegewezen lokalen zullen er drie in Zeeuws-Vlaanderen verrijzen en wel te IJzendijke, St. Jansteen en Terneuzen. De meest geschikte plaats achten B. en W. een terrein in liet ex ploitatieplan Zuidpolder. De kosten van het bouwkundig gedeelte zullen ongeveer 158.000 bedragen. Het werk wordt uitge voerd door N.V. Marcel Muyres uit Siltard. De aanbesteding zal plaats vin den op open begroting. Bij bo venvermeld bedrag is rekening gehouden met een normale fun dering. Eventuele kosten van heien' of extra-diepe fundering komen ten laste van de gemeen te. Voor het leggen van groene kurklinoleum vloeren wordt een apart contract afgesloten. De kosten hiervan zullen ongeveer ƒ6.000 bedragen. Voor de verwarming is een keuze mogelijk tussen aardgas en olie. Het geheel zal volledig automatisch functioneren. De kosten zullen ƒ20.000 bedra gen. Met de totale inrichting zal een bedrag gemoeid zijn van 23.000. In oktober a.s. moet met de bouw van de eerste lokalen wor den aangevangen zodat een snelle beslissing noodzakelijk is, temeer daar op dat moment alle lokalen door de diverse gemeen ten onderhands moeten zijn aan- besteed. ART. 72 L.O.-WET Het bestuur van de St. Willi- brordusschool verzoekt medewer. king tot het beschikbaarstellen van gelden voor de aanschaf fing van leermiddelen voor 10 leerlingen van de tweede klas. Daar deze klas met ingang van het nieuwe schooljaar een meer- bezetting krijgt van 10 leerlin gen, achten B. en W. de aan vraag redelijk. Het Genootschap tot Opvoe ding, Vincentiusstraat 5 te Roo sendaal, verzoek medewerking voor de inrichting van een, zol derruimte boven het pand Korte Kerkstraat 19, voor het vak handenarbeid t.b.v. de meisjes school. Voorts vraagt dit genootschap medewerking tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aan schaffing van 55 leerlingensets; 19 stuks in verband met de uit breiding van het aantal leerlin gen en 36 ter vervanging van banken van een buisconstructie. De 36 banken komen naar de mening van B. en W. nog niet voor vernieuwing in aanmerking, daar deze zich in een goede staat bevinden. De aanschaffing van de overige 19 is een gevolg van de uitbreiding van het aantal leerlingen, zodat het, aldus het college, redelijk is dat hiervoor medewerking wordt verleend. aankoop hofstede B. en W. stellen tenslotte voor in het belang van de volkshuis vesting aan te kopen van de ge zamenlijke eigenaren G. P. Ram- meloo te Delft en B. M, A. Her manAbroscheer te Kortrijk de hofstede, bestaande uit woon huis, schuur, bouwland en wei land, aan de Oudelandseweg 48 te Terneuzen. totale grootte ruim 9 ha. Deze koop houdt verband met de realisering van de tweede partiële herziening Zuid van het uitbreidingsplan. STORM IN ENGELAND De stormdepressie, die in ons land vele vakantiegangers het leven zuur heeft gemaakt, heeft ook in Engeland, en met name in het graafschap Lancashire danig huisgehouden. Hier een beeld, genomen na het voorbijtrekken van de storm, in de omgeving van Haslingden. AMBTENAAR TE CLINGE BLIJFT ONTSLAGEN Een voorwaardelijke gevange nisstraf is een gegronde reden om een ambtenaar uit de ge meentedienst te ontslaan. Dit heeft de centrale raad van be roep beslist. De raad deed uit spraak in de zaak van de voor malige gemeente-ambtenaar P. G. uit Clinge contra het college van B. en W. van deze gemeente. De man was in maart van het vorig jaar door de rechtbank in Middelburg tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld met een proeftijd van twee jaar. Dit was voor B. en W. van Clinge aan leiding de ambtenaar, die dienst deed op de secretarie, met in gang van 1 oktober 1963 te ont slaan. G. maakte tegen zijn ontslag ernstig bezwaar. Hij ging in be roep bfj het Rotterdams ambte narengerecht, maar kreeg daar ongelijk. Ook de centrale raad van beroep is nu van oordeel dat de man terecht is ontslagen. t Adv.) Met machinepistolen gewapen de bandieten hebben donderdag op klaarlichte dag uit een juwe- lierszaak te Monte Carlo voor 3.620.000 gulden aan juwelen ge stolen. Een politie-agent die de mannen trachtte aan te houden, werd neergeschoten. De overval vond donderdag ochtend plaats, toen zich op de Avenue de Monte Carlo veel winkelende toeristen bevonden. Vijf mannen kwamen met een be. stelauto aanrijden en parkeerden de wagen dubbel voor de juwe lierszaak, die vlak bij het casino ligt. De politieman die hen wilde verzoeken door te rijden, werd aangevallen en in zijn benen ge schoten. Het winkelpersoneel dat juist voor ruim zeven miljoen gulden juwelen in de etalage had uitgestald, werd door één der bandieten in bedwang gehouden, terwijl de anderen de juwelen grepen. De bestelauto is later met wa pens en juwelen ter waarde van ruim 900.000 gylden door de poli tie teruggevonden. Bij botsing omgekomen De 40-jarige geestelijke H. M. J. Jacobs uit Tegelen is donder dagmorgen bij een botsing op rijksweg 12 onder Maarn om het leven gekomen. Hij zat naast de bestuurder van een auto, die door de mid denberm schoot en op de andere rijbaan tegen een auto botste, waarvan de vijf inzittenden, de familie Van Vliet uit Utrecht, werden gewond. Twee van hen moesten in het ziekenhuis in Zeist worden opgenomen. In de nacht van woensdag op donderdag' is in, Kralingen (Rot terdam) in haar woning een jonge vrouw vermoord. Het mis drijf werd donderdagmorgen ontdekt. In het hoekhuis van de stille straat woont op de eerste etage een familie De Groot die met vakantie is. De bewoonster van de tweede etage, van wie de vrouw de kamer had gehuurd, is opgenomen in een ziekenhuis zodat het slachtoffer alleen ?n het pand verbleef. De dader is het huis binnen gedrongen door het stukslaan van een glas-in-lood ruitje naast het slot van de voordeur. De deur van de kamer, die de jonge vrouw bewoonde, was niet op slot. Zonder moeite kon de dader dan ook rond drie uur 's nachts binnendringen Wat „Wie mocht menen, dat de „Wiihelmina" over enkele jaren zal aflopen heeft het duidelijk mis. Wie echter verder vooruit wil zien dan twaa'f jaar, kan nu geen oasklaar antwoord verwach ten. Bij het huidige produktie- niveau zal de staatsmijn „Wilhep De handelsbalans is in 1964 sterk achteruitgegaan, zo merkt het ministerie van economische zaken op in een commentaar op de in- en uitvoercijfers over de eerste helft van dit jaar, die door het centraal bureau voor de statistiek zijn berekend. Het tekort op de handelsba lans is blijkens deze gegevens gestegen van 1725 miljoen gul den in de eerste Helft van 1963 tot 2803 miljoen in de eerste helft van 1964. Oorzaak hiervan wes de veel grotere stijging van de invoer dan van de uitvoer. De invoer was dit jaar 23 DRIE NEDERLANDERS IN OOSTENRIJK GEWOND Gisteren zijn drie Nederlan ders in Zirl, ongeveer 15 km ten westen van Innsbrilck, met hun auto van de weg geraakt en tegen een betonnen muur gere den. De inzittenden, de 21-jarige Jacob Prinkmann, zijn vrouw en zij broer Frans, allen afkomstig uit Amsterdam, liepen min of meer ernstige verwondingen op. Zij zijn opgenomen in een zieken huis in Innsbrilck. Uitslagen van gehouden vluch ten moeten voor plaatsing uiter lijk des dinsdags in ons bezit zijn. RED. groter, terwijl de uitvoer slechts met 15 steeg. Het ministerie van economi sche zaken vestigt voorts de aan dacht op de daling van het dek kingspercentage. In de eerste helft van het lopende jaar werd nog slechts 78 van de invoer door de uitvoer gedekt, terwijl dit in het eerste halfjaar van 1963 83 was. Volgens de voorlopige gege vens van het C.B.S. bedroeg de waarde van de invoer in juni j.l. 2.273 miljoen gulden tegen 2.033 miljoen gulden in mei j.l. Er werd in juni voor een waarde van 1777 miljoen uitgevoerd, vergeleken met een uitvoer ter waarde van 1.647 miljoen gulden in mei j.l. De uitvoer bedroeg 78 van de invoer (v.m. 81 mina" nog gemakkelijk tien tot twaalf jaar volop in bedrijf kun nen zijn." Dit heeft de hoofddirecteur van de staatsmijnen, ir. A. Hellemans, gezegd in de woensdag gehouden vergadering van de onderne mingsraad. Ir. Hellemans stelde dat de ar beidsmogelijkheden bij de staats mijnen als groot-onderneming met meerdere mijnzetels en vele nog te stichten andere bedrijven vele malen groter zullen zijn dan bij een onderneming van eenzij dige structuur en beperkte om vang. Voor het goede begrip van de ontwikkeling van de twee-een heid van de mijnen „Hendrik" en „Emma" wees de hoofddirecteur op het tekort aan personeel, dat mede grond vormde voor het twee-eenheidpian. De geleidelijke verschuiving van het personeel van de „Hendrik" verloopt vol gens plan. Daaruit volgt dat deze mijn zelf nog personeel nodig heeft. In januari 1967 zullen geen kolen meer door de schacht van de „Hendrik" naar boven komen, waarna bovengronds nog perma nent 250 man nodig zullen zijn. Het merendeel van de overigen zal in die tussentijd een gelijk waardige plaats op de staatsmijn „Emma" hébben ingenomen. De staatssecretaris van econo mische zaken heeft een bestem ming; gevonden voor vier van de vijf miljoen gulden, die voor dit jaar zijn bestemd voor de verbe tering van de toeristische infra structuur. Met de subsidiëring van deze projecten wordt ook de welvaartsbevordering in de sti muleringsgebieden in het oog gehouden. De staatssecretaris heeft zijn beslissingen genomen na advies van de interdepartementale com missie voor de openluchtrecreatie en het toerisme. De subsidietoezeggingen heb ben o.m. betrekking op de vol gende projecten: In Zuid-Holland: aanleg kam peerterrein Krabbeplaat (Brielse Maas) ƒ282.500; jachthaven „De witte raaf" (Oude Maas) 200.000. Provincie Zeeland: jachtacco- modatie Zierikzee 77.000; zwem bad Kortgene ƒ116.250; jachtha ven St. Annaland ƒ73.100. Provincie Noord-Brabant jachthaven te Drimmekm (Made en Drimmelen) ƒ279.116; derde fase aanleg zwembad Staalber- gen KOlsterwijk)) ƒ,115.500. zich precies heeft afgespeeld, is nog een raadsel. Er zijn sporen die wijzen op een heftige worste ling. De moord is gepleegd met een broodmes dat vermoedelijk haar eigendom was en door de dader in de kamer is gevonden. Buren hebben verklaard om streeks drie uur enig gestommel te hebben gehoord, waaraan zij echter weinig aandacht hebben besteed. De vrouw is gehuwd maar leeft gescheiden van haar man. Zij stond gunstig bekend en ver diende haar eigen brood. Er zijn nog geen arrestaties ■verricht. De indruk bestaat dat hier sprake is van een „crime pas- sionnel" maar zelfs hieromtrent bestaat geen zekerheid. Aangezien moeilijk bleek de naaste familie van het slachtof fer op te sporen, kon de politie eerst gisteravond laat de perso nalia van de jonge vrouw prijs geven. Zij heet Eleonora W. Ha- gers—Segov en is op 24 mei 1938 in Indonesië geboren. Het was een knappe jonge wouw met duidelijk Indonesische trekken. Zij woonde tijdens haar huwelijk in Lekkerkerk en was lerares aan een huishoudschool. Nadat haar man en zij tot een schei ding hadden besloten, aanvaard de zij een funktie in Rotterdam en verhuisde ruim een maand geleden naar de IJsclubdwars- straat. De doodsoorzaak is inmiddels vastgesteld. Bij de sectie bleek dat de moordenaar de vrouw eerst heeft geslagen en tenslot te met haar eigen broodmes een steek in de hals heeft toege bracht, die de dood ten gevolge had. Enkele leden van de Afrikaan se voetbalfederatie hebben ge dreigd het wereldkampioenschap van de Fifa, waarvan de finale in 1966 in Engeland zal worden ge houden, te boycotten, „tenzij de Fifa tenminste één Aziatisch en én Afrikaans land een plaats in de finales garandeert". Dit verklaarde een lid van de federatie tijdens de deze week in Cairo gehouden vergadering van de Afrikaanse landen. Vooral Ghana heeft zich de laatste maanden beijverd voor een boy cot. De Ghanezen achten de inde ling van de kwalificatiegroepen voor het wereldkampioenschap niet juist. De burgemeester van Terneu zen. brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen zal worden gehouden op woens dag 29 juli 1964, te 19.30 uur, ten gemeeritehuize alhier. Terneuzen, 22 juli 1964 De burgemeester voornoemd, H. RIJPSTRA

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3