Spectaculair transport op de Nieuwe Waterweg Boekhouder verdacht van verduistering 50 SPORTNIEUWS MENSEN MET ZITTEND WERK Zwemmen BEURSOVERZICHT HET ZWAARD VAN PALERMO moeten oppassen met eten en drinken DE VBIJE ZEEUW NIEUW HAVENBEDRIJF IN DE BOTLEK "We gaan naar Zandvoort, al aan de zee." Waar u ook luiert of zont, op het strand of in het duin, op het terras of in de tuin. ledereen heeft overal, altijd zin in Hero. Sprank'lend-fris, fruitzuiver, onweerstaanbaar lekker. Hero Sinas, Cassis, Cerise, Frambozen, Citroen, Ananas, Grapefruit, Perl. Hebt u er ook zo'n zin in? Donderdag 23 juli 1964 Pagina 5 Woensdagmiddag heeft op de Nieuwe Waterweg een spectacu lair transport plaatsgevonden. Hangend in de takels van drie grote drijvende hokken de Ajax, de Simson en Heracles werd een ruim vijftig meter lang en 350 ton zwaar gedeelte van een laadbrug overgebracht van de oude terreinen van Frans Swarttouw's havenbedrijf aan de Waalhaven naar het nieuwe ter rein aan de St. Laurenshaven in de Botlek. Omstreeks zeven uur 's mor gens werd een aanvang gemaakt met het in de takels nemen van de laadbrug. Dit karwei duurde bijna vier uur. Tegen elf uur ging het transport, getrokken door vier havensleepboten op weg naar het Botlekgebied. De reis, die ca. 3 uur duurde, had een vlot verloop en even na twee uur kwam het transport voor de wal. Het op de rails plaatsen van de laadbrug nam toen nog ruim anderhalf uur. Om kwart voor vier was het precisiewerk verricht. Twee stukken van de laadbrug, samen ongeveer 125 ton zwaar, waren al eerder per schip overgebracht. Het hele transport werd. verzorgd door de firma Penn en Bauduin uit Dordrecht, die veel ervaring heeft op het gebied van derge lijke transporten, o.a. het inva ren van bruggedeelten in de Haringvlietbrug. Automobilist verongelukt In Spijkenisse is. gisteren de 33-jarige Rotterdammer P. L. Albers bij een frontale botsing van twee auto's om het leven ge komen. Een hem tegemoetko mende auto raakte in de weg berm en schoot toe» de weg over. De heer Albers was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de tegenligger is met een hersen schudding naar een ziekenhuis in Schiedam vervoerd. Drie woningen uitgebrand Dinsdagnacht zijn drie wonin gen van een blok van zes,huizen, genaamd „Buitenzorg" aan de spoorlijn BaarnHilversum uit gebrand, vermoedelijk veroor zaakt door smeulend vuur in een fornuis, waarop een van de be woners groenten in de schuur ge steriliseerd had. De inderhaast door een buurman gewekte be woners konden vrijwel niets van hun huisraad redden.Door de brand zijn vijf gezinnen dakloos geworden. 1000 M. KADEMUUR In de loop van 1964 zullen nog meer dergelijke transporten plaatsvinden over de Waterweg. Er moeten nog vier laadbruggen waarvan één ruim 500 ton zwaar is en 1 walkraan van de Waalhaven naar de St. Lau renshaven worden overgeplaatst. Twee walkranen zijn reeds in gebruik op het nieuwe terrein. Frans Swarttouw's havenbe drijf houdt zich vooral bezig met op- en overslag van o.m. zwavel, fosfaat, erts en kolen. Een van de redenen waarom het bedrijf wordt verplaatst naar het Bot lekgebied is, dat men in de Waal haven geen uitbreidingsmoge lijkheden meer had. Op het nieu we terrein dat ongeveer 1000 meter kademuur krijgt heeft men de gelegenheid vier ertstan- kers van 60 a 70.000 ton tegelijk te lossen. De totale opslagcapa citeit zal ongeveer ll/J tot 2 mil joen ton bedragen. Sinds enkele weken heeft Frans Swarttouw aan de St. Laurenshaven de mo gelijkheid tot opslag van vloei bare zwavel. TWEE TON VERDWENEN De 53-jarige boekhouder B. R. uit Bergen op Zoom is door de recherche aangehouden. De man wordt ervan verdacht op grote schaal verduisteringen te hebben gepleegd ten nadele van zijn vroe- gere werkgever, het onderhouds bedrijf „Euromarkt" in Bergen op Zoom. Hem wordt tevens vals. heid in geschrifte ten laste ge legd. Met de malversaties zou een bedrag gemoeid zijn van tenmin ste twee ton, maar volgens de eigenaar van het bedrijf, de heer H. Spierings, is de kans groot aat het bedrag aanmerkelijk hoger zal blijken te zijn. De boekhouder trad twee jaai' geleden in dienst van „Euro- markt", een bedrijf dat werken uitvoert in binnen- en buitenland. Hij genoot het volledige vertrou wen van zijn werkgever, die zich nauwelijks met de administratie kon bemoeien, omdat hij vaak op reis is. Van dit vertrouwen zou R. misbruik hebben gemaakt door zich op allerlei manieren geld toe te eigenen. Op de loon lijsten kwamen namen voor, waarvan de heer Spierings het bestaan niet wist. Ook werden lo nen dubbel geboekt. Vele onbe taalde krediteurenposten werden door R. als afgerekend in de boe ken opgenomen. Schoolvrije zaterdag in Amsterdam Met ingang van het schooljaar 1964/1965 wordt in Amsterdam voor de openbare kleuterscholen, scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager on derwijs de schoolvrije zaterdag ingevoerd. De schooltijden op de overige dagen worden behalve voor het kleuteronderwijs met een kwartier verlengd. De boekhouder viel door de mand, toen enkele maanden ge leden in de boekhouding een post van circa 6.000 onverantwoord bleek te zijn. De heer Spierings ontsloeg R. op staande voet. Een op last van de inspecteur van be lastingen ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat in totaal circa twee ton was verduisterd. De heer Spierings heeft daarop aangifte gedaan. Vrijdag zal de boekhouder wor den voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. De regionale industrialisatie Naar aanleiding van de nota over het regionale industrialisa tiebeleid die staatssecretaris Bakker van economische zaken onlangs aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, is het hoofd bedrijfschap detailhandel bezig na te gaan welke gevolgen kun nen worden verwacht voor de takken van de detailhandel, die werkzaam zijn in de, kernen die straks niet meer onder het tot dusver gevoerde regionale in dustrialisatiebeleid zullen vallen. Het bestuur van het hoofdbe drijfschap kan over deze kwestie een nota van het dagelijks be stuur verwachten, die na bespre king ter kennis van de staats secretaris zal worden gebracht. Liefhebbers van een exquise 'kleine dronk' vragen nadrukkelijk '-SSseaaL- Hero Speciaal. Kostelijke vruchtensappen en -dranken. Puur ge nieten! Jus d'orange, Jus de grapefruit, Jus d'ananas, lus de pommes, Jus de tomates, Zwarte bessen, Rode bessen, Frambozen, Meikersen. 50 JAAR TOPKWALITEIT 1914-1964 h- HOOFDFONDSEN GEDRUKT Van de hoofdfondsen is A. K. U. gisteren bij de opening favo riet geweest. Dit fonds bracht een eerste koers op 461 tegen 'n voudige slotkoers van 452%. Ge durende de niet-officiële och- tendhandel maakte A. K. U. een sprong van 445 tot 462, dit op een bericht dat het A. K. U.-concern voor ƒ75 miljoen onderhandse leningen heeft afgesloten op middellange termijn. Dit bericht was voor de beurs het sein dat het A. K. U.-concern niet met een aandelenemissie zou komen en tevens dat de converteerbare obligaties niet vervroegd zouden worden afgelost. Hierover gin gen de laatste tijd ter beurze ge ruchten, waardoor de koers van de A. K. U.-aandelen scherp was x gedaald. In de morgenuren haastten baissiers zich op het bericht van genoemde onders- handse leningen om tot dek kingsaankopen over te gaan. Vandaar de forse koersstijging. De officiële beurs opende op vrijwel het hoogste niveau van de morgenuren, doch kreeg later aanbod als gevolg winstnemin gen te verwerken waardoor de koers inzakte tot 453. De overige internationals openden alle be neden het voorgaande slotniveau. Later op de middag daalden de koersen door gering lokaal aan bod dat in een vrijwel lege markt kwam. Philips zakte in van ƒ150,50 tot ƒ150 (ƒ150,80). Uni lever verloor terrein van 146,50 tot ƒ145,50 (ƒ146,70). Kon. Olie daalde van 166,30 tot 165,40 (ƒ167,50). Voor aandelen Kon. Olie bestond op het verlaagde ni veau belangstelling van Zwit serse zijde. De orders in Ploog- ovens waren zo schaars dat slechts werd volstaan met een advieskoers op 600 (605%). Een golf van kooporders on der leiding van de automobiel waarden zorgde er in Wallstreet tegen het slot voor, dat het grootste gedeelte van de eerder op de dag ontstane scherpe koers verliezen weer werd ingehaald. Van de Nederlandse hoofdfond sen daalde Kon. Olie er een halve dollar. Dit is gisteren van in vloed geweest op de koers van de aandelen Kon. Olie in Am sterdam. In de scheepvaartsector viel ■weinig nieuws te bespeuren. De koersveranderingen in neer waartse richting bleven binnen nauwe grenzen. De leidende cul tures 'moesten opnieuw enig ter rein prijsgeven. In de staats- fondsenhoek was de stemming prijshoudend behalve voor de staffellening die lager in de markt lag. Aandelen Centrale Suikermaat schappij werden op ca. 393 ver- handeld tegen dinsdag als si0t-Jschoonsprmgers te komen, prijs op ca. 400. Aandelen Wal visvaart werden op 61 (64%) ge adviseerd. BEURSINDICES (1953 100) 20/7 21/7 22/7 Int. conc. 581,5 578,9 572,7 Industrie 339,5 336,7 332,3 Scheepvaart 135,9 135,4 133,6 Banken 232,6 233,0 229,1 Handel enz. 163,8 162,5 160,1 Algemeen 405,6 403,5 398,8 NABEURSKOERSEN. A.K.U.: 450—452 gl. (452%) Hoogovens: 494 (593 Kon. Olie: 164.80—165.50 (165.40) Philips: 149.50—150.00 (149.80) Unilever: 145.00—145.30 (145.50) Stemming: ongeanimeerd. ADVTESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,0610,16 Amerik: dollar 3,58%3,62% Canadese dollar 3,313,36 Belg frank (100) 7,23%—7,28% Franse frank (100) 73,7574,25 Duitse Mark (100) 90,70—91,20 Noorse kroon (100) 50,2551,25 Deense kroon (100) 52,0053,00 Zweedse kroon (100) 70,0071,00 Zwits. frank (100) 83,6584,15 Ital. lire (10.000) 57,25—59,25 Oostenr. schill. (100) 14,0014,10 Port. escudo (100) 12,6012,75 Spaanse peseta (100) grote coupures 6,00—6,15. Tragische dood van Westduitse kampioen Klaus Bielke, de 21-jarige Westduitse kampoein schoon- springen, is dinsdag tijdens trai- inigswedstrijden in het Duitse plaatsje Reheydt op tragische wijze om het leven gekomen. Bij een sprong van de drie me. terplank kwam Bielke, die als een „zekere" voor Tokio werd be schouwd, onder water in botsing met een 12-jarig zwemstertje, dat onopgemerkt kans had gezien in het afgescheiden bad te ko men. Bielke werd naar het zieken huis gebracht met zware bescha digingen aan de wervelkolom. Enkele uren later overleed hij. Het is nog niet bekend, hoe het meisje kans heeft gezien on danks de bewaking van enkele badmeesters en haar klasselera res in het oefenbassin van de Herman Willemse won voor vijfde maal in recordtijd Herman Willemse, de 30-jarige onderwijzer uit Utrecht, is er voor de vijfde maal in successie in geslaagd de matathon-zwem- wedstrfjd over 26 mijl (41,8 km) voor de kust van Atlantic City te winnen. Een eclatant sucpes voor de Nederlander die tevens z'n record dat met 10 uur 30 min. en 5 sec. op zijn naam stond, met een tijd van 10 uur 8 min. en 15 sec. aan merkelijk scherper stelde. Herman Willemse toonde zijn uitstekende vorm door van start tot finish naar een onbedreigde zege te zwemmen. Halverwege de race had hij reeds 2000 meter voorsprong en de meeste tegen stand ondervond.de Utrechter in de beginfase van de 25-jarige Zuidslaviër Dicki Bozadji, maar deze had teveel van zijn krachten gevergd, kon het hoge tempo van de Nederlander niet volgen en moest met een zesde plaats ge noegen nemen. 18.000 GULDEN Willemse won 5000 dollar (on geveer 18.000 gulden). Toen hij bij Atlantic City aan wal klom, juichtep duizenden toeschouwers, die hem zo langzamerhand als een oude bekende beschouwen, de Nederlander toe. Een dramatisch duel ontspon zich voor de ogen van 't publiek tussen de Egyptische Abdel Latif Abou Heif, een 37- jarige officier, en de Canadees J. ia Coursière. De marathonrace tussen beiden met de tweede plaats als inzet werd met slechts een tiende se conde verschil gewonnen door de sterke Egyptenaar. Abou Heif won ongeveer 7.000 en La Cour sière 3,500. U moet niet denken, dat mensen die zittend werk doen, 's avonds als ze thuiskomen minder vermoeid zün dan mensen die werk doen, waarbij zij lichamelijk actief moeten zijn. Alleen de ver- moeidheidsvorm is anders. De lichamelijk actieven zijn inderdaad moe in de spieren en dergelijke, maar de mensen* met zittend werk zijn meer geestelijk vermoeid. Bij deze laatste categorie blijkt de geestelijke vermoeildheid door te kunnen werken op het lichaam, waardoor ze zich ook lichamelijk vermoeid voelen. Bij deze twee groepen doen zich merkwaardige verschillen voor. In het algemeen hebben mensen die zittend werk doen, minder eetlust en ook minder be hoefte aan voedsel. Voor de goede orde moeten we wel even vaststellen wie er tot mensen met zittend werk moeten worden gerekend. U moet niet denken, dat het alleen die mannen en vrouwen zijn die op een kantoor werken. We moe ten hiertoe nl. allen rekenen die vrijwel de gehele dag hun werk verrichten, terwijl ze zitten. We denken hierbij dus ook aan naaisters, meisjes op ateliers, mannen en vrouwen die werk aan de lopende band in fabrie ken verrichten en niet te verge ten alle beroepschauffeurs, zoals de mannen op bussen en vracht wagens, die uren -achtereen aan hun stoel zijn gekluisterd. ANDERE BEHOEFTEN. Over het algemeen zullen men sen die lichamelijke -arbeid ver richten, meer trek en ook meer behoefte aan eten hebben dan zij die zittend werken. Dat is een be wijs, dat een en ander in de meeste gevallen op natuurlijke wijze wordt geregeld. Zouden mensen die zittend werk hebben teveel eten, dan gaat dit zich on herroepelijk wreken door te dik worden, door obstipatie en al dat soort narigheden. Bij het wat ouder worden is dit iets waarop men speciaal moet letten. Vooral geen horden vol met aardappelen en veel brood, dat is op zo'n leeftijd bij zittend werk funest. Die porties moeten beslist wat kleiner wor den, ja mogen zelfs heel beschei den zijn. Ook moet de voeding over het algemeen minder vet en minder vetrijke spijzen bevatten, alsme de minder suiker en zoetigheden. Daarentegen is het toegestaan, ja is het zelfs wenselijk het gebruik van vlees, melk, groente en fruit iets op te voeren. Men mag' er in elk geval niet minder van gaan eten. WAT DRINKT U? Met kopjes koffie en alcoholi sche dranken moet men onder die omstandigheden oppassen. Vooral zij die beroepshalve in de loop van de dag met andere men sen nogal eens een kopje koffie of een glaasje drinken, dienen te weten dat in die koffie bijzonder veel calorieën huizen en dat één glaasje bier, sherry, port of jene. ver gemiddeld 100 calorieën be vat, dat is evenveel als 6 klon tjes suiker Velen gaan later klagen over een moeilijke stoelgang. Rauwe groente, fruit, vruchtensap, bruin brood, volkoren en roggebrood en stroop zijn goede middeltjes tegen zo'n k-waal. Groente, fruit en aardappelen voor vitamine-C. Wanneer we nu op een bepaalde leeftijd gekomen minder aardappelen gaan eten, we meer groenten en fruit moe ten consumeren om er voor te zorgen dat we de noodzakelijke portie vitamine-C ontvangen. Kortom, mensen met zittend werk minder aardappelen en brood, maar meer vlees, melk, groente en fruit! Wie een nor maal gezond lichaam heeft, za' er wèl -bij varen! 10. „Komaan", sprak de edelman met een onaangename glimlach. „Een zwervende huurling als gij kan zich niet veroorloven kieskeu rig te zijn. Aanvaard deze goud stukken en geef mij uw zwaard schede. Laten wij kort zijn, uw ge zelschap begint mij te vervelen." De dichter Palermo maakte een armgebaar alsof hij op het toneel van een stampvol theater stond. „Hoe kil dit hart! Hoe stotend dom dit brein!" riep hij uit. „Niets dan gouddorst heerst over dit ijs koud gemoed." Hij staarde de edelman hoofd schuddend aan. „Hebt gij dan geen gevoel, armzalige! Ik zei u toch dat mijn goede vader mij deze zwaardschede op zijn sterfbed over handigde en mij bezwoer dat het dierbare voorwerp mij een hertog dom zou bezorgen. Hoe haalt ge dan de dwaze gedachte in uw af stotelijk hoofd, dat ik deze schede voor enkele goudstukken van de hand zou doen? Klopt er dan niet 't minste gevoel voor kindertrouw aan schone oude gebruiken in uw boezem...?" Hfl kon niet verder gaan, want met een kwaadaardig gebaar had de fatterige edelman zijn dienaren bevel gegeven door te rijden. De koets vertrok schommelend. Het laatste wat zij van de eigenaar za gen was een blik vol haat, die hij hen toewierp eer hij zich zwaar in, de kussens terug liet vallen, - „Hoe leeg moet het leven van die man zijn", prevelde Palermo, „Hij bésc-hikt in 't geheel niet over die pe dichterlijke gevoelens. Wij zul len er goed aan doen deze onsma kelijke ontmoeting zo snel mogelijk te vergeten, vriend Aram". De avonturier wierp de koets een peinzende blik na. „Ik weet het niet, Palermo", zei hij „maar ik heb het gevoel dat wij ons moei lijkheden op de hals hebben ge- De brand in Haarlem De Haarlemse politie vermoedt dat de 64-jarige mevrouw H. H, Deering, die dinsdag bij een brand in haar woning in Haar, lem om het leven is gekomen, onvoorzichtig met terpentijn "ir omgesprongen. De woonkamer had zij gp deeltelijk met gordijntjes, lattëi] en jute tot keukentje ingericht Hier is de brandhaard geweest en werd het slachtoffer gevon, den. Een deskundige heeft de res» ten van naar terpentijn ruikenj de stoffen gevonden. Deze yondsl wordt in het gerechtelijkïlabb- ratorium onderzocht.r

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5