Hei bezoek van minisier Luns aan Indonesië Cyprische regering schendt akkoord Schadeloosstelling een gecompliceerde zaak SOEKARNO IN NEDERLAND ONGEWENST HET CONFLICT TUSSEN CHINA EN DE VER. STATEN CE HERDENKING VAN ROLENS BEVRIJDING GERECHTEN IN MEKONG-DELTA Weent geen risico., .verf met De verf met flexabiliteif extra speling voor de doe-het-zelver Tsjoiiibe naar Boekavoe Hoogwater BLOKKADE LEIDT TOT VERGELDING Zon- en Maanstanden Opnieuw ongeregeldheden in Singapore V.S. gaan Maleisische militairen opleiden Weerbericht Frankering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan^' ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 23 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6259 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 16 ct; minimum pet advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van het persbureau A:F.P. over het komende bezoek van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr J: M. A. H. Luns, aan Indone sië heeft de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs C. D. Barkman, ver klaard dat de minister bij die gelegenheid een eerste poging zal ondernemen om tot een oplossing van de kwestie van schadeloosstel ling voor de door Indonesië genationaliseerde Neder landse eigendommen te ko men: Drs Barkman zei dat de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië' in het afgelopen jaar in voldoende mate verbeterd wa ren om een openhartige discus sie over dit delicate onderwerp mogelijk te maken. Zoals gemeld zal de Neder landse minister die zaterdag a.s. met zijn echtgenote en een aan tal ambtenaren van buitenland se zaken en economische zaken in Djakarta wordt verwacht, een tegenbezoek aan Indonesië bren gen voor het bezek, dat zijn In donesische ambtgenoot dr Soe- bandrio enige tijd geleden aan Nederland heeft gebracht. Leden van de Nederlandse 'am bassade in de Indonesische hoofdstad hadden eerder te ken nen gegeven, dat de kwestie der schadelosstelling nog gecompli ceerder was geworden dan zij reeds was, nu de Indonesische communistische partij een cam pagne tegen het uitkeren van schadevergoeding aan de Neder landers heeft ingezet. Drs Bark man verklaarde erop te vertrou wen, dat de Indonesische rege ring geen deel heeft in deze cam pagne. NIEUW-GUINEA Drs Barkman stelde voorop dat het bezoek van minister Luns in de eerste plaats tot doel heeft om te komen tot een verstevi ging der betrekkingen tussen beide landen. Daarom zal minister Luns dan ook geen „overdreven eisen" stellen bij zijn besprekin gen over de tussen Nederland en Indonesië hangende vraagstuk ken, waaronder dan dat der schadeloosstelling. Het is niet waarschijnlijk te achten, dat de Nederlandse delegatie de kwestie westelijk Nieuw-Guinea zal aanroeren. Weliswaar is de toekomst van de bevolking van west Nieuw- Guinea voor de Nederlandse regering een belangrijke zaak, doch deze is thans grotendeels een aangelegenheid voor de Nederlandse vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties. Minister Luns zal echter geen bezwaar hebben de kwestie West-Irian te bespreken, als die van Indonesische zijde ter tafel mocht worden gebracht. Zoals bekend is in de 1962 tus sen Indonesië en Nederland in New York gesloten overeen komst vastgelegd, dat de bevol king van westelijk Nieuw-Gui nea vóór 1969 in de gelegenheid moet worden gesteld van haar recht tot zelfbeschikking gebruik te maken. TECHNICI NAAR INDONESIË De Nederlandse zaakgelastig de verklaarde dat Nederland In donesië graag zal helpen bij zijn economische ontwikkeling. Het grootste deel van het overleg zal dan ook wel zijn gewijd aan de vraag hoe nauw deze samenwer king zal kunnen worden. Onderdelen van dit overleg zullen dan o.m. zijn projecten op basis van produktie voor gezamenlijke rekening en het zenden van Nederlandse tech nici naar Indonesië. Drs Barkman wees er in dit yerband op, dat de handel tus sen beide landen sinds deze vorig jaar werd hervat, voortdurend toeneemt. In 1963 bedroeg de export van Indonesië naar Nederland reeds 57,6 miljoen gulden tegenover een invoer uit Nederland van 36 miljoen gul den. In het eerste kwartaal van drtMaSwroSiaeiftda 'oiifers een aanzienlijke toeneming en be droegen zij resp. 79,2 miljoen en 14,4 miljoen gulden. De voor naamste exportprodukten van Indonesië naar Nederland waren thee, rubber, oliezaden, koffie, tinerts en olieprodukten en in omgekeerde richting machines, elektrische apparatuur, chemi sche produkten en andere afge werkte goederen. DRUK PROGRAMMA De stemming in regeringskrin gen, bij de pers en onder het publiek ten opzichte van het komende bezoek noemde drs Barkman „goed". Dit is het eer ste bezoek van een Nederlandse hoge autoriteit sinds de norma lisatie der betrekkingen tussen de twee landen vorig jaar. Het ministerie van buiten landse zaken in Djakarta heeft er een veelomvattend program ma voor opgesteld. Reeds op de dag na zijn aan komst, dus zondag a.s., zal mi nister Luns in Bogor (het voor malige Buitenzorg), een eerste gesprek hebben met president Soekarno, bij wie hij tevens de lunch zal gebruiken. UITNODIGING De algemene verwachting is, dat de minister bij die ge legenheid de Indonesische president namens de Neder landse regering officieel zal uitnodigen voor een staats bezoek aan Nederland. Na de nacht van zondag op maandag te hebben doorgebracht in het presidentiële zomerpaleis in Tjipanas, zal minister Luns maandag naar Djakarta terug keren om zijn besprekingen met dr. Soebandrio en andere auto riteiten voort te zetten, 's Avonds zal dr. Soebandrio zijn Neder landse collega een diner aanbie den, gevolgd door een voorstel ling van Indonesische kunst. Woensdag d.a.v. gaat minister Luns naar Jogjakarta in midden- Java om daar twee dagen van de omgeving te genieten. Tegen het einde der week zal hij in gezelschap van dr. Soe bandrio naar Bali reizen, waar tijdens een verblijf van twee dagen de formele besprekingen zullen worden voortgezet. Op 2 augustus zal minister Luns weer uit Djakarta vertrek ken. „De heer Soekarno is in alle opzichten in Nederland een on aanvaardbare en ongewenste be zoeker". Dit heeft de federatie van Nederlandse oud-strijders organisaties in een brief aan mi nister Luns meegedeeld, nu hij Indonesië zal bezoeken. De federatie dringt er met be trekking tot een eventueel be zoek van president Soekarno aan ons land bij minister Luns op aan president Soekarno niet uit te nodigen. De bezwaren van de federatie richten zich niet tegen de Indonesische president, maar uitsluitend tegen de persoon van ir. Soekarno. De federatie verzoekt minis ter Luns met Indonesische rege ringsleiders de zaak van dr. mr. Chr. Soumokil te bespreken, op dat het leven van dr. mr. Sou mokil waarvoor ons koninkrijk mede-verantwoordelijk is, wordt gered, aldus de federatie. De ambassadeurs van de V. S. en China zijn van plan het in formele overleg tussen beide landen, dat op 8 april van dit jaar werd afgebroken, op 29 juli te hervatten. Dit is woensdag van de zijde van het State Department in Washington meegedeeld. Deze informele gesprekken op ambassadeursniveau begonnen negen jaar geleden in' Genève en werden in 1958 in Warschau voortgezet tot 8 april van dit jaar. Het overleg werd toen voorlopig stopgezet, omdat de Chinese ambassadeur Wang Ping-Nan naar zijn land was teruggeroepen. Tien dgen ge leden kwam de nieuwe diploma vertegenwoordiger van in de Poolse hoofdstad tieke China aan. Van de zijde van het State Department werd erop gewezen, dat men geen speciale betekenis moet hechten aan het feit, dat China nu door een nieuwe di plomaat vertegenwoordigd zal worden bij het overleg. Aanvankelijk werd er van ge dachten gewisseld over het vraagstuk-Taiwan en kwesties als de behandeling van de Ame- rikanse gevangenen in China. Er riin echter aanwijzingen die erop duiden, dat het overleg een bre dere basis heeft gekregen en dat er ook al gesproken is over kwesties betreffende Zuidoost- Azië. (Adv.) Huwelijk hertog Amedeo Aosta met prinses Claude Gisteren is in Cintra bij Lissabon het huwelijk voltrokken van her tog Amedeo van Aosta met prin ses Claude, dochter van de graaf van Parijs. De plechtigheid is eerder uitgesteld wegens ziekte van ex-koning Umberto van Ita lië, getuige van de hertog van Aosta. Op de foto v.l.n.r.: hertog Ame deo van Aosta, prinses ^Claude, ex-koningin Marie-José van Ita lië en ex-koning Umberto van Italië. Marie-José leeft al jaren lang gescheiden van Umberto. Premier Tsjombe van Kongo is woensdag naar Boekavoe, de hoofdstad van de door rebellie verscheurde provincie Kivoe, vertrokken. De journalisten, die de pre mier op zijn inspectietocht ver gezellen, verwachten dat hij daar de rebellenleiders zal ontmoeten om te trachten een regeling van het geschil tot stand te brengen. De herdenking van Polens be vrijding, twintig jaren geleden, is woensdag voortgezet met een wapenschouw van Poolse leger eenheden, gevolgd door het over vliegen op geringe hoogte van een honderdtal supersone straal jagers en bommenwerpers van de luchtmacht. De parade werd gadegeslagen door Sow jet-premier Chroesjt- sjov, president Novotny van Tsjecho-Slowakije en de Oost- duitse partijleider Walter Ul- bricht, als gasten van de Poolse partijleider Gomoelka en andere hoge Poolse functionarissen In een korte toespraak tot zijn lro""en bracht de opperbevel hebber van de Poolse strijdkrach ten hulde aan het Russische leger dat had meegeholpen aan de bevrijding van Polen. Verder zei de maarschalk dat de Poolse strijdkrachten een essentieel deel uitmaken van het oostelijk blok en sterk genoeg zijn om agressie te verhinderen. „De kracht van het socialisme is voldoende om potentiële agressors ervan te overtuigen dat de vrede on schendbaar is", aldus de Poolse opperbevelhebber, wiens toe spraak werd gevolgd door 24 saluutschoten. t DONDERDAG 23 JULI In gezaghebbende kringen die in nauwe verbinding staan met het V.N.-secretariaat op Cyprus, wordt vernomen dat de Verenig de Naties het ernstig opnemen, dat de Cyprische regering het V.N.personeel in liet gebied van Limasol in zijn bewegingen be perkt. Dit is een schending van het grondbeginsel voor het gebruik van V.N.-troepen in welk land ook. Wij moeten erop staan dat de V.N.-miiitairen volledige vrij heid van beweging hebben, aldus deze kringen. Hieraan werd toe gevoegd dat Oe Thant onverwijld een besluit in deze zaak zal ne men. Poolse aanval op Amerikaanse militarisme De Poolse communistische leider Gomoelka heeft tijdens een bij eenkomst in Warschau een aan val gedaan op het Amerikaanse militarisme en de ideeën van Barry Goldwater. Ook premier Chroesjtsjov had felle kritiek op de republikeinse kandidaat. De Amerikaanse ambassadeur heeft de zaal uit protest verlaten. Foto: Gomoelka en Chroesjtsjov schudden elkaar de hand, terwijl (van links) de Oostduitse partij leider Ulbricht, de Pool Zawad- zki, de Tsjechische president No votny en de Pool Cyrankiewick applaudiseren. v.m. n.m. Breskens 1.02 1.21 ZON MAAN Terneuzen 1.37 1.56 op onder op onder Hansweert 2.17 2.36 Walsoorden 2.27 2.46 Juli 23 4.48 20.44 20.24 3.15 VRIJDAG 24 JULI 25 4.51 20.41 21.34 5.14 v.m. n.m. 26 4.52 20.40 21.59 6.23 Breskens 1.42 1.57 27 4.54 20.38 22.21 7.36 Terneuzen 2.17 2.32 28 4.55 20.37 22.40 8.49 Hansweert 2.57 3.12 29 4.57 20.35 22.57 10.04 Walsoorden 3.07 3.22 30 4.58 20,34 23.15 11.20 Een V.N.-woordvoerder heeft medegedeeld dat naar schatting vijfduizend man Grieks militair personeel met verschillende schepen in de haven van Limasol aan wal zijn gezet. Deze vijfdui zend man zijn vermoedelijk uit Limassol naar verschillende Cy prische gebieden gezonden. BEWEGINGSVRIJHEID De Grieks-Cyprioten hebben V.N.-personeel belet het haven gebied van Limassol binnen te gaan. Men heeft de bewegings vrijheid van V.N.-militairen be let op de weg van Limassol naar het gebied van Troodos. Wij spioneren niet, maar wij willen alleen toezicht uitoefenen op de gang van zaken in Cyprus, aldus de V.N.-woordvoerder. Bij gevechten in de Mekong- delta tussen communistische guerillastrijders en Zuidvietna- mese regeringstroepen zijn dins dag aan regeringszijde 40 man gesneuveld en 50 gewond, zo is woensdag van officiële zijde in Saigon meegedeeld. De vietcongrebellen vielen plotseling aan, toen een 240 man sterk regeringsbataljon op een smalle weg op rond 200 km ten westen van Saigon oprukte. Na dat de regeringstroepen verster king hadden gekregen, trokken de guerillastrijders zich terug. In Saigon werd voorts bekend gemaakt, dat de vietcongrebel len de vorige week 920 acties hadden ondernomen. De rege ringstroepen leden in deze week flinke verliezen. 240 man sneu velden, 500 werden gewond en 210 worden vermist. Aan com munistische zijde sneuvelden in deze week 410 man. 80 vietcong rebellen werden gevangen ge nomen. De Amerikanen verloren aan doden en gewonden resp. ,vier en 27 man. Van Amerikaanse zijde werd meegedeeld, dat de vietcongrebel len nu grotere eenheden inzetten tegen de Zuidvietnamese rege ringstroepen. Woensdagmorgen vroeg is in Singapore opnieuw een uitgaans verbod van kracht geworden, nog geen zes uur nadat het vorige was opgeheven. Aanleiding hier toe zijn nieuwe botsingen tussen Chinezen en Maleiers geweest. Zes Maleiers en een aantal Chi nezen zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een Maleise motorrij der werd door Chinezen van zijn voertuig gesleurd en bewusteloos geslagen. Auto's werden met ste nen bekogeld. Bij de onlusten van dinsdag avond in Singapore werden acht mensen gedood en 349 gewond. Br eiin 167farrestflitiefliverrioht.* De overeenkomst welke het verblijf der V.N.-militairen op Cyprus regelt, voorziet in volle dige bewegingsvrijheid voor het V.N.-personeel. Een belemmering hiervan is een schending van dit akkoord, verklaarde de woord voerder. Hij besloot: Er hebben geen nieuwe landingen van Turkse militairen op Cyprus plaats gevonden. Er bevinden zich nog steeds in totaal onge veer vijfhonderd Turkse militai ren op het eiland. BEZORGDHEID De diplomatieke vertegen woordigers in Cyprus van Enge land, Canada en de Verenigde Staten heben dinsdag drie kwar tier beraadslaagd met de bevel hebber der V.N.-macht op Cy prus, generaal Thimaja en met Oe Thants militaire raadgever, de Indiase generaal Rikhye. Tevoren hadden de twee V.N.- generaals met nadruk tegenover de Cyprische regering uiting ge geven aan de bezorgdheid der volkerenorganisatie over de be perkende maatregelen, welke tegenover de Turkse Cyprioten ziin getroffen en die volgens hen kunnen leiden tot Turkse vergel dingsmaatregelen. Zij hadden er ook op gewezen dat de Cyprische regering er op zekere dag van kan worden be schuldigd dat zij een economische verdeling van bet eiland na streeft. Eerder op de dag heeft een V.N.-woordvoerder verklaard dat V.N.-beambten secretaris- eeneraal Oe Thant hebben mee gedeeld dat de feitelijke „blok kade", die de Cyprische regering thans op de Turkse gemeen schap in Nicosia toepast, kan leiden tot verhoging der span ning en een verdere verslechte ring van de toestand op Cyprus. Dinsdagmiddag zagen inwo ners van het door Turken be woonde Noordcyprische dorp Ayos Theodoros een pakje on straat liggen. Zij raapten het op waardoor de helse machine, die erin was verborgen, ontplofte. Twee Turkse Cyprioten werden hierdoor gedood, terwijl een derde werd gewond President Johnson heeft aan geboden om een aanzienlijk aan - tal Maleisische militairen in de Verenigde Staten op te leiden, zo heeft premier Rachman woensdag in Washington gezegd. De Maleisische premier zei op een persconferentie dat hij het aanbod had aanvaard tijdens een onderhoud met president John son over de Indonesischs „oon- frontatie"-pólitiek. Premier Rachman had de Amerikaanse president voorts verzocht regelingen te treffen voor de aankoop door Maleisië van straalvliegtuigen voor V|y- kennings- en opleidingsdoelein den, grote helikopters Voor transport van militairen en-lan dingsvaartuigen. HET WEER NOORDWESTELIJKE WIND Een depressie, die plaatselijk flinke buien heeft gebracht, trok woensdag over Duitsland en de Oostzee weg. Aan de achterzijde van de sto ring is koele lucht Wést-Europa binnengedrongen. In onze stre ken werd het bij veel bewolking niet warmer dan 16 tot 19 gra den. Verder zuidwaarts boven België en Noord-Frankrijk, waar het over het algemeen vrij zonnig was, werden temperaturen van 20 tot 25 graden gemeten. Boven Zuid-Frankrijk wees de thermometer 25 tot 30 graden aan. Temperaturen boven 30 gra- den kwamen voor boven de Ri viera, Italië, het zuidelijk Alpen gebied, Oost-Duitsland, Polen en de Balkan. Ten zuidwesten van Ierland handhaaft zich intussen een ho- gedrukgebied. Hierdoor blijft in on-s land vandaag de wind zwak tot matig uit noord tot noordwest waaien, zodat de aanvoer van koele lucht aanhoudt, Jh de aan gevoerde lucht komen uitgestrek. te wolkenvelden voor en slecht* verspreid enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen wordt evenwel droog" wee* verwacht. medegedeeld door het K.NiVÏ.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel Bewolkt met enkele plaatselij ke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1