Kan Goldwater, de man van eergisteren, president worden? Bezorgdheid over loonstijging Puik na een duik: metsen zo'n Amstel Prachtpils! Tintelend en lekker. Lekker tot het laatst. BEURSOVERZICHT Doem der verdenking pak dat prachtpils Woensdag 22 juli 1964 - /DE VRIJE ZEEUW Pagina S"* Franse ambassade in Saigon geplunderd De „Willem Barends^' aan Japan verkocht Textielhandelaar - zwendelaar le sterke daling van koopkracht voorkomen Hii zei: „AMSTEL moet het zijn!" -«■ - --V v Oud-president Eisenhower heeft nu ook zijn steun toegezegd aan de campagne van Barry Goldwa ter. Voor menigeen is dit nog een extra-onverkwikkelijk aspect aan een toch al niet frisse zaak. Immers; de hoop dat de sena tor van Arizona nog wat in zal binden, is de bodem in geslagen. Niet alleen wist hij als kandidaat voor het vice-presidentschap en als partijvoorzitter twee van zijn eigen mannetjes te laten benoe men, maar ook sprak hij de ge denkwaardige woordenextre misme voor een goede zaak is niet verwerpelijk en gematigd heid als het om de vrijheid gaat, is geen deugd. Dat werd in de rede niet nader verklaard, maar het was kenne lijk een antwoord op de verwij ten dat hij zich liet steunen door fanatieke ultra-rechtse groepen 'als die van de John Birch-socie- ty, die de walm van een fascisme uitwasemen. Daarover vroeg Eisenhower op heldering en hij zegt tevreden te zijn. Hij kon ook slecht anders. Als de nog steeds populaire ex- president zich van Goldwater had afgewend, had hij de kansen van de republikeinen op het Witte Huis niet slechts bedorven, maar ook die op de duizenden andere po-sten waarvoor in november de gang naar de stembus geldt: voor het parlement in Washington, voor dat van staten en omlaag tot burgemeesters en politiecommis sarissen. Eisenhower kan zich niet permitteren al die kansen te bederven: ook deze duizenden republikein-se kandidaten moeten proberen te winnen, soms met Goldwater als handicap. ZIJN KANSEN Dat laatste geldt met name in de industriestreken en handels centra in het oosten, waar de ne gerstemmen ook invloed hebben. Gouverneur Rockefeller weet te goed dat hij hij zijn kiezers niet met Goldwaterisme aan hoeft te komen en hij distancieert zich daarom al zo goed mogelijk. Intussen vraagt men zich af: Bij een betoging ht- Saigon, waaraan naar schatting 200 Zuidvietnamezen deelnamen, is maandag heb gebouw van de Franse ambassade geplunderd. De demonstranten staken ook een auto in brand. De betogers klommen met ladders over het hek om de am bassade, sloegen een portier neer en vernielden de ruiten en het meubilair van het gebouw. De demonstranten verdwenen toen de brandweer arriveerde. In het weekeinde was het Franse oorlogsmonument in Sai gon besmeurd. De Franse zaak gelastigde heeft hierover een protgst tot de Zuidvietnamese autoriteiten gericht. Toen de betogers de ambassa de bestormden, schreeuwden zij: „Weg met De Gaulle". Premier Ngoejen Khan van Zuid-Vietnam wees onlangs neu tralisering van Vietnam, een standpunt dat door president De Gaulle wordt gehuldigd, van de hand. In aansluiting op het commu niqué van de Nederlandse maat schappij voor de walvisvaart be treffende de verkoop van de Willem Barendsz wordt gemeld dat de vangstrechten van de maatschappij, waarmee de over dracht van het schip is verbon den, aan Japanse gegadigden zijn verkocht, een en ander be houdens goedkeuring van de Japanse regering. De maat schappij behoudt belang bij de Willem Barendsz. Tevens zijn twee motorcatchers voor een be vredigende prijs verkocht. Er is indertijd een Amerikaan se zakenman geweest die op zich had genomen voor een be- drag van ruim vijf miljoen gul den uitstekende textielwaren aan Perzië te leveren. Hij lever de inderdaad, doch het werden lompen ter waarde van een 140.000 gulden, aldus verklaarde senator Williams maandag in de Amerikaanse senaat. Hij; vervolgde: „Er waren nog andere schuldigen dan deze za kenman. De man in kwestie werd in 1961 wegens bedrog in staat van beschuldiging gesteld. Er is echter nog geen proces tegen hem aangespannen. Bovendien heeft hij sindsdien nog zaken met de regering gedaan, terwijl hem ook werd toegestaan een aan vrage in te dienen voor een re- geringssubsidie aan zijn scheep vaartmaatschappij", aldus sena- tariWilllams, In de gisteren gehouden bespre, kingen van de Ë.G.G.-ministers van financiën heeft de heer R. E. Marjolin, vice-voorzitter van de commissie van de E.G.G., zich be zorgd getoond over de gevolgen van de loonstijgingen in Neder land. Hij legde de nadruk op het be langrijke betalingsbalanstekort en de spanningen in de consump tieve sfeer door vergroting van de koopkracht-stroom die uit de verhogingen resulteren. Dit heeft minister van finan ciën, prof. dr H. J. Witteveen, na afloop van de besprekingen ver klaard tegenover de pers. Prof. Witteveen heeft op de bedenkin gen van Marjolin geantwoord door te wijzen op het feit dat deze moeilijkheden door de Neder landse regering reeds lang waren voorzien. Toch heeft zij deze stap willen nemen, omdat 'een aanpas sing aan het loonpeil van de ove rige E.E.G.-landen werd beoogd. De wet* naar herstel van het evenwicht in ons land is, zo meent de minister, overigens reeds ingeslagen. Van essentieel belang voor evenwichtsherstel acht prof. Witteveen het, dat in het najaar van 1964 en in het voorjaar van 1965 slechts beperk te loonstijgingen worden toege staan. Dit zou ook volledig in overeenstemming zijn met de aanbevelingen van de E.E.G. in zake herstel van de interne eco nomische -stabiliteit in de lid-sta- ten. TOTALE BELASTINGDRUK GELIJK Dat de Nederlandse regering 't tijdstip van belastingverlaging laat afhangen van een ontspan ning in de conjuctuur, had de vol ledige instemming van de heer Marjolin. Prof. Witteveen heeft tijdens de besprekingen uiteenge zet dat de verlaging gezien moet worden -als een element in de structurele politiek van de rege ring. Hoewel de totale belastingdruk vrijwel gelijk zal blijven, meent de minister dat een te sterke daling van de reële koopkracht door de belastingmaatregelen kan worden voorkomen, nu slechts een gerin- ge loonsverhoging kan plaatsvin den. INTERNE STABILITEIT Alle bij de besprekingen verte genwoordigde landen waren het erover eens dat de interne stabi- iteit als doelstelling van de mo netaire politiek voorop moet -staan. Men was van mening dat de begrotingen van 1965 zoveel mogelijk moeten voldoen aan de normen, die de E.E.G.-minister- raad in zijn aanbevelingen van april 1964 heeft neergelegd. Een en ander zal ook een punt van overweging vormen op een vol gende week in Brussel te houden bijeenkomst van de raad van mi nisters van de E.E.G., aldus prof. Witteveen. TEVREDEN OVER BELGIË De heer Marjolin heeft zich in zjjn overzicht van de toestand in de E.E.G.-Ianden over België het meest tevreden getoond. Wel vreesde hij dat de stijging van de vraag in België zich zal voortzet- ten, zodat zekere beperkingen om met in een meer inflatoire situa tie te geraken, hier nodig werden geacht. De ontwikkeling in Duitsland heeft, zo meende de heer Marjo lin, tot nu toe een betrekkelijk evenwichtig beeld opgeleverd. 'Dit land ondervindt echter de weerslag van economische on evenwichtigheden in de partner- landen. Hij achtte het van belang dat Duitsland een krachtige mo netaire politiek blijft voeren. In Italië en Frankrijk bespeurde Marjolin een verlangzaming in de groei van de vraag. Er is „verbe- tering merkbaar, maar nog geen oplossing zo gaf prof. Witte veen zijn woorden weer. Ver heugd toonde de vice-president van de commissie zich over het feit dat de partijen, die tezamen de nieuwe Italiaanse regering vormen, het eens zijn geworden over een programma, waarin in terne monetaire stabilisatie een belangrijk punt vormt. In Frank rijk lijkt het evenwichtsherstel in zicht te komen. AMSTEL KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 juli j.l. waren bij de dienst „Luister- en Kijkgelden" 1.729.297 televisietoestellen aan gegeven tegen 1.715.220 jer 1 juni (t/m 17 juli 1.738.862). Er waren op 1 juli 2.655.194 geregistreerde radiotoestellen te gen 2.657.361 op 1 juni j.l. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 juli 455.919 tegen 457.474 op 1 juni j.l. INTERNATIONALS GEMAKKE LIJKER; STAATSFONDSEN VERDER IN HERSTEL. Over de gehele linie is giste ren de stemming voor de inter nationale waarden gemakkelijker geweest. Er waren geen factoren aanwezig die de markt, in welke richting dan ook, konden beïn vloeden. De koersen lagen bij de opening een weinig beneden door AGATHA CHRISTIE 44) Hij was niet bijzonder getrof fen geweest door de dood van mevrouw Argyle. Prettiger zou het natuurlijk geweest zijn als zij aan longontsteking of iets van dien aard overleden was. Moord bleef toch altijd een smerig zaakje, met zijn publiciteit en schreeuwende koppen in de kranten. Toch was deze moord niet eens zo erg ongeschikt uit gevallen, doordat niet een eigen broer van Mary, maar zo'n aan genomen wildvreemd kind, erfe lijk belast nog wel, als de dader was aangewezen. Maar nu ston den de zaken er heel wat lelijker voor. Morgen zou inspecteur Huish in zijn zacht westelijk dia lect weer allerlei lastige vragen komen stellen Het was niet kwaad alvast eens te bedenken wat je zou antwoorden Mary stond voor de grote kap spiegel haar haar te borstelen. Iets in haar volkomen rustige afzondering prikkende hem. Hij vroeg: „Ken jij je verhaal voor -morgen al op je duimpje, Polly?" Met grote, verwonderde ogen zag zij hem aan. „Inspecteur Huish komt mor gen hier. Dan gaat hij je vra gen wat je precies gedaan hebt op die avond van de 9de novem ber". „O, nu begrijp ik je. Dat is allemaal zo lang geleden. Daar weet ik niet veel meer van". „Maar hij wel, Polly. Daar gaat het om. Hij heeft alles in zijn boekje staan". „Heus? Bewaren ze die din gen?" „Zo'n dossier bewaren ze wel tien jaar in triplo, denk ik. Jouw doen en laten was nogal eenvou dig, Polly: Je deed helemaal niets! Je zat hier bij mij in de kamer. Maar als ik jou was, zou ik niet vertellen dat je tussen zeven en half acht nog even weg bent geweest". „Maar toen ben ik alleen even naar de badkamer gegaan, dat is toch volkomen normaal?" klonk de zeer redelijke vraag. „Maar dat heb je ze destijds niet verteld, herinner ik mij". „Ik denk dat ik dat ook ver geten was op dat moment". „Ik dacht dat het ook je in stinct van zelfbehoud was ge weest In elk geval, ik heb jouw verklaringen toen beves tigd. Wij hebben hier van half zeven tot het moment dat Kirsty alarm sloeg piket zitten spelen. Dat was ons verhaaltje en dat moeten we dus volhouden". „Heel best, liefste". Haar in stemming klonk onbewogen ongeïnteresseerd zelfs. Hij dacht: „Heeft ze dan hele maal geen verbeeldingskracht? Begrijpt ze dan niet dat ons alle maal een verdraaid moeilijke tijd te wachten staat?" Hij boog zich naar haar toe: „Ben jij dan niet benieuwd te weten wie de moord gepleegd heeft? We weten alle maal deksels goed Micky had daarin volkomen gelijk dat het een van ons moet zijn geweest. Interesseert het je niet wie?" „Jij bent 't niet geweest en ik evenmin", luidde Mary's ant woord. „Vind jij dat het enig belang rijke? Pony, je bent toch uniek!" Ze kreeg een kleur. „Ik be grijp niet wat daaraan voor bij zonders zou zijn". ,Nou. ik ben heel anders Mij interesseert het juist in hoge mate!" „Ik denk niet dat we het ooit te weten zullen komen. De poli tie vermoedelijk ook niet". „Misschien niet. Ze hebben in derdaad weinig aanknopingspun ten. Maar wij verkeren in een enigszins andere positie dan de politie". „Hoe bedoel je dat, Philip?" „Wel wij beschikken over enige interne wetenschap. Wij kennen ons troepje ook aan de binnenkant weten wel zo'n beetje hoe hun karakters zijn. Jij zou dat tenminste kunnen beoor delen. Je bent met allemaal op gegroeid. Zeg eens wat je ervan denkt. Wie denk jij dat het ge daan heeft?" „Maar Philip, ik heb niet het flauwste idee!" „Sla er dan eens een slag naar!" Toen antwoordde Mary wat scherp: „Weet je dat ik heus lie ver niet zou willen weten wie 't gedaan heeft? En ik wil er dus ook liever niet over denken!" „Struisvogel!" zei haar man. „Eerlijk, ik zie er 't nut niet van ernaar te willen raden! Het is veel beter niets te weten. Dan gaat het leven gewoon door". „O, nee, dat is onmogelijk!" verzekerde Philip. „Daar vergis je je lelijk in, kindjelief. De kanker vreet nu al in". „Wat wil je daarmee zeggen?" „Nou, neem bijvoorbeeld Hes ter en haar vrienddie se rieuze jonge dokter Donald. Aar dige vent, serieuze vent, maar wat zwaar op de hand. Hij ge looft wel niet echt dat zij het heeft gedaan maar hij is er toch óók niet zeker van dat zij het niet heeft gedaan! En daar door zit hij zo angstig naar haar te kijken, als ze het niet merkt. Maar zij merkt het wel degelijk. Daar heb je het al! Misschien heeft zij het ook niet gedaan dat kun jij eerder weten dan ik - maar hoe moet ze haar vriend je daarvan de overtuiging bij brengen? Al maar zeggen: „Heus, ik ben 't niet geweest"? Dat zou ze toch óók zeggen als ze 't wel gedaan had?" (Wordt vervolgd.) het slotniveau van maandag. In de openingskoersen kwam gedu rende de verdere beursduur wei nig verandering. Aandelen Kon. Olie hadden van geringe winst nemingen te lijden. Deze verko pen kwamen in een vrijwel lege markt daar het buitenland in de oliehoek verstek liet gaan. De olie-aandelen noteerden 167,80 doch vielen terug tot 167,50 (ƒ168,10). De omzetten in aan delen Kon. Olie lagen belang rijk beneden die van maandag. Unilever gaf een halve gulden prijs op 146,80. Philips daalde van 151,30 tot 151,10 151,80) A.K.U. zakte in van 458% tot 455 (458%). Voor Hoogovens werd onveranderd 606 geadvi seerd. Wallstreet deed het maandag kalm aan. Het aanbod had er licht de overhand, waardoor de stemming aan het slot nauwe lijks prijshoudend was. Van de Nederlandse hoofdfondsen boek te alleen Kon. Olie op de New- yorkse beurs koerswinst. Ook dinsdag gaven de leiden de cultuurwaarden voor H.V.A. en Amsterdam Rubber afbrok kelende koersen te zien. Voor de actieve scheepvaartaandelen be stond weinig belangstelling. De koersen in deze sector gaven weinig verandering te zien ten opzichte van die van maandag. Het zakenvolume van de scheep vaartaandelen was minimaal. Ook in de staatsfondsenhoek ging weinig om. Dit nam niet weg dat de staatsfondsen wederom een goed herstel te zien gaven, vooral voor de staffellening en die van de 5% procent staats lening. Aandelen Centrale Suikermaat schappij werden wederom in een open hoek verhandeld. Menig stuk verwisselde van eigenaar op koersen oplopend van 413 tot 417 (412). In de lokale afdelingen werd getracht de hoek waar aandelen Walvisvaart worden verhandeld, „open" te maken. Dit vonden de hoeklieden bezwaarlijk met als gevolg dat werd volstaan met één notering bij het sluiten van de markt. De advieskoers luidde eehter 65 tot 70. Maandag steeg de koers voor de aandelen Wal visvaart met een pmzet yaa. no minaal 26.000 van 46 tot 55. Dinsdagmorgen werd niet-offi- cieel 64 tot 67 voor de stukken betaald. De président-commissa ris van de Nederlandse maat schappij voor de Walvisvaart heeft verklaard, dat het in de bedoeling ligt geleidelijk op het aandelenkapitaal te gaan terug betalen. Tegen het slot van de markt zakten de koersen voor de meeste hoofdfondsen in als gevolg van gering aanbod in een vrij lege markt. A.K.U. daalde tot 450, C.S.M. tot 400. Aandelen Wal visvaart noteerden 64%. Beursindices (1953 100) 17/7 20/7 21/7 Intern, conc. 580.2 581.5 578.9 Industrie 340.3 339.5 336.7 Scheepvaart 137.6 135.9 135.4 Banken 233.5 232.6 233.0 Handel enz. 163.9 163.8 162.5 Algemeen 405.4 405.6 403.5 Nabeurskoersen A.K.U.: 466 gb.—450 (452%) Hoogovens; (605%)' Kon. Olie: 165.80—167.00 '(167.50) Philips: 150.10—150.60 (150.80) Unilever: 146.30—146.80 (146.70) Stemming; lager. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten» lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0610.16 Amer. dollar 3.58%3.621/, Canadese dollar 3.313.36 Belg. franc (100) 7.23%—7.28^ Franse franc (100) 73.7574.25 Duitse mark (100) 90.7091.20 Noorse kroon (100) 50.2551.23 Deense kroon (100) 52.0053.00 Zweedse kroon (100) 70.00—71.00 Zwits. frank (100) 83.60—8440 Ital. lire (10.000) 57.25—59t§9 Oostenrijkse schilling (100) 14.00—14iW Portugese escudo (100) 12.60—12.?a Spaanse peseta ,(100 gr. hoe zijn Barry's kansen? Nihil, was de aanvankelijke mening. Toch vraagt men zich af of zich iets kan herhalen als met Tru man die ook won, al gaf niemand hem een kans. En is het van de heup schieten van Goldwater mis schien toch niet erg aantrekkelijk voor ieder die over de huidige toestand niet tevreden is? Men denke aan de weliswaar kortston dige maar niet geringe -successen van een Poujade in Frankrijk. Het antwoord van Goldwater op de problemen is natuurlijk heel aantrekkelijk: vervelende Castro voor de kust? Ingrijpen! Oproer om het Panamakanaal? Uit el kaar slaan! Communisten lastig? Op hun nummer zetten! Zal me nigeen niet door deze eenvoud vergeten dat die oplossingen mis schien in de vorige eeuw toege past konden worden maar nu niet meer? De zekerheid dat Goldwa ter de man van eergisteren, zo- ais de New-York Times hem noemt zal verliezen is er niet meer. U.S.S.R. In de U.S.S.R. is de bezetting van de presidentszetel simpeler. Daar zit nu Anastas Mikojan, bij de Russen populair als de man die het ijsje introduceerde en een uitermate tactische en zakelijk nuchtere man. Zijn invloed als president is onbetekenend, maar hij blijft in de hogere Sowjet- hiërarchie net als tevoren een voornaam raadgever zonder ver dere vooruitzichten. Kennelijk is de bedoeling van de mutatie slechts geweest Breznjew wat meer gelegenheid te geven zich in te werken als opvolger van Chroesjtsjov, wiens trouwe vazal hij steeds was, zij het zonder diens humeur en zonder talent om de massa voor zich in te nemen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5