SPORTNIEUWS Honden met fijne gaan naar school neuzen HET ZWAARD VAN PALERMO CRISIS IN DEK.N.V.B. OPGELOST ZWEMMEN Wielrennen BURGERLIJKE STAND DUIVENSPORT Loop der bevolking Maandag 20 Dinsdag 21 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Aan speurhonden worden hoge eisen gesteld Veten zijn geroepen, uitverkoren VLEES IN BLIK HANDIG THUIS EN OVERAL De crisis in de K. N. V. B. is zaterdagmiddag tijdens een te Utercht gehouden bondsvergade ring opgelost. Een controverse tussen de leiding van het betaal de voetbal en het bestuur der amateurs was oorzaak van alle moeilijkheden. In een circulaire, enkele maanden geleden betreffende de sanering van het betaalde voet bal uitgegeven, werd aangekon digd dat de amateur-topteams van de clubs die een z.g. Telstar fusie zouden aangaan, bij de amateurs naar sterkte zouden worden ingedeeld. Aangezien in de saneringscommisie ook leden van het sectiebestuur amateur voetbal zitting hadden, werd aangenomen, dat beide secties dit standpunt deelden. Later bleek het de wens van de meerderheid in het amateurvoetbal, dat de clubs die tot een dergelijke fusie besloten, in de vierde en laagste klasse van de bond zouden wor den ingedeeld. Nadat zowel de heer Jos. Co- Ier, voorzitter van het betaalde voetbal, en de heer J. J. Egberts, praeses van de amateurs, hun zienswijzeHiadden gegeven en de heer Coler verklaard had, dat hij de heer Egberts nooit van „woordbreuk" had beschuldigd, stelde bondsvoorzitter A. L. M. Schroder voor het incident als gesloten te beschouwen. Onder applaus van de vergadering reik te de heer Egberts vervolgens de heer Coler de hand. ZELFSTANDIGHEID Moeilijk kreeg voorzitter Schroder het, toen even later het rapport van de commissie zelf standigheid aan de orde kwam. Opnieuw stonden vertegenwoor digers van het betaalde voetbal en amateurvoetbal scherp tegen over elkaar. Na verwarde discus- Bond van zaterdagvliegers E.M.M. - Terneuzen VLUCHT UIT VILVOORDE Snelheid eerste duif 1295 m; laatste prijsw. duif 1181 meter. 1 en 3. J. Dhaeze; 2. P. van der Peijl; 4. W. van Hoeve; 5. W. de Vos; 6, 7, 8 en 9. D. Deur waarder; ïO. S. van Hoeve Jr. 0Ü.O-L VLUCHT UIT ORLEANS Snelheid eerste duif 1156 m; laatste prijsw. duif 997 meter. 1 en 6. D. Deurwaarder; 2, 3, •4, 5 en 7. A. J. Smallegange; 8. S. van Hoeve Jr; 9 en 10. C. de Smidt. Zondagvliegers VLUCHTEN UIT ARRAS De Eendracht - Terneuzen Oude duiver. Snelheid eerste duif 1558,8 m; laatste prijsw. duif 1467,5 m. H. F. Koch en Zn; 2, 3 en 5. J. A. de Smidt; 4. Gebrs Van Houdt; 6, 8 en 10. J. Willemsen; 7 en 9. Gebrs Buijze. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1551,5 m; laatste prijsw. duif 1360 m. I. H. F. Koch en Zn; 2, 7 en 10. Meijer-v. d. Berge; Gebrs Buijze; 5. A. J. van Es; 6. J. Willemsen; 8. J. Geelhoedt; 9. F. Temmerman. De Verwachting - Axel Oude duiven Snelheid eerste duif 1611,7 m; laatste prijsw. duif 1535 meter. 1. D. Haulez; 2 en 5. M. Die- leman; 3 en 10. Th. Vink; 4. E. van Dorsselaer; 6 en 7. D. Faas; 8. D. Goossen; 9. E. Pieters. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1589,8 m; laatste prijsw. duif 1526,3 meter. 1. D. Dieleman; 2. J. Giele; 3. Joh. Wieland; 4. A. Peersman; 5. K. Verbunt; 6. F. van Acker; 7 en 9. Jos Vonck; 8. A. Lippens; 10. M. Dieleman. Raymond Rousel zwom over Het Kanaal De 25-jarige Belg Raymond Roüsel is er zaterdag in geslaagd Het Kanaal over te zwemmen. Vijftien uur en dertien minuten nadat hij bij kaap Griz Nez in zee was gegaan, stapte hij in Do ver aan land. Het was Rousels derde poging het Kanaal over te zwemmen. ONTPLOFFING IN INDIA Minstens twaalf mensen zijn zaterdag om het leven gekomen bij een ontploffinng in het ge bied van Nagarjoema Sagar in India, waar aan een bevloei- ingsproject wordt gewerkt. Vol gens een officiële mededeling wordt vermoed, dat explosieven die in de woning van een op zichter van openbare werken waren opgeslagen, door de een of andere oorzaak tot ontploffing zijn gekomen. sies werd besloten met 57 tegen 39 stemmen de reglementscom missie van de K. N, V. B. op dracht te geven het rapport in reglementsartikelen uit te wer ken. Gezien de vele concessies die vooral het betaalde voetbal heeft gedaan en de twee-derde meerderheid die vereist is, is het echter de vraag of het rapport straks, als de reglementscommis sie zijn werk heeft gedaan, voor de bondsvergadering van de K.N.V.B. aanvaardbaar zal zijn. Evert Dolman amateur kampioen op de weg De 18-jarige Rotterdammer Ever Dolman heeft zaterdag in Zandvoort het kampioenschap van Nederland op de weg voor amateurs veroverd. De uitslag van de ruim 176 km lange rit luidt: 1. Dolman (Rotterdam) 4 uur 03 min. 43 sec. 2. Cornelisse (Amserdam) z.t. 3. Visser (Santpoort z.t. 4. Van Lachterop (A'dam.) z.t. 5. Steevens (Elsloo) z.t. Brandschade in mei ruim 9,5 miljoen gulden Door brand is in mei voor 9.785.405 schade aangericht (mei 1963: ƒ6.363.085). Bij 71 branden met een schade van ƒ20.000 of meer kwamen vijf mensen om het leven en werden 39 personen, onder wie 16 brand weerlieden gewond, terwijl één persoon door rook werd be dwelmd. Er gingen 16 boerderijen 1.072.000) verloren, 1 koe, drie stuks jongvee, vijf kalveren, twee biggen, 560 kippen 4216 kuikens en 1000 slaehtkuikens kwamen in de vlammen om. De industrie leed bij 39 bran den een schade van f6.198.900. Man ernstig gewond, bromfietsers reden door In de nacht van vrijdag op za terdag om ongeveer half een trof de rijkspolitie in Dubbeldam op het rijwielpad naast rijksweg 16 bij de Moerdijkbrug de 34-jarige Rotterdamse ijzervlechter P. K. liggend onder zijn bromfiets aan. De man was ernstig gewond en moest naar het Dordse gemeen teziekenhuis worden gebracht. Bij een onderzoek bleek dat' in totaal zeven bromfietsers bij hem waren gestopt. Zij hadden wel maatregelen getroffen voor me dische verzorging, maar waren daarna doorgereden in de rich ting Breda. TERNEUZEN. Gebaren: 8 juli Peter Jannis, z. van Jannis P. C. Vinke en Lizy D. Maenhaut, won. te Westdorpe; 9 juli Adriaan, z. van Pieter Ptipe- link en Eliza M. Dooms, Zuidland- str. 49; Ronaldus Clemens, z. van Eduardus J. v. Pamelen en Willy J. D. Frijters, Nw Kerkstr. 45; Inge, d. van Gerard F. Borghsteijn en Mariët'te J. M. Adam Dahliastr. 21; 10 juli Paulina, d. van Adriaan M. Witte en Neeltje Scheele, won. te Axel; 12 juli Gerardus, z. van Abraham G. Maas en Leuntje Ver- poorte, Pierssenspolderstr. 49; 13 juli Anita Jozephina, d. van Johan- (van onze verslaggever) Den Haag (P&P) - Er zijn nog altijd veel mensen die elke afgerichte hond een politiehond noemen. Natuurlijk is dat dwaasheid, want de naam „politiehond" is een bijzondere erenaam en die krijgen hon den maar niet zomaar. Daarvoor moet eert hond eerst een zwaar examen afleggen en daarvoor slagen. Bovendien is het wel goed om er eens op te wijzen, dat er twee soorten' politiehonden bestaan en wel de speurhonden en de surverllancehonden die men ook wel verdedigingshonden noemt. Bij de eerste groep is het speu ren, dus het gebruik van de neus, van het grootste belang, bij de tweede groep staat dit speuren op de tweede plaats en. komt het meer op moed aan. In beide gevallen krijgen hond an baas niet eerder een certifi caat (diploma) dan nadat ze voor een oommissie hebben bewezen, dat ze alle kneepjes van het vak tot in de fijnste details beheersen. Zo'n certificaat is trouwens maar twee jaar geldig en elke twee jaar moet de hond weer worden voorgebracht en examen doen om het certificaat verlengd te krijgen. Honden die een certificaat be zitten, hebben hiermede een be wijs va<n intelligentie, moed en onverbiddelijke gehoorzaamheid, want dat zijn zeer belangrijke za ken bij hun bezigheden. Waarom herders OM EENS een indruk te krijgen van de opleiding van deze hom. - Feilloos wijst de hond uit drie mannen de persoon aan die het voorwerp heeft aangeraakt en het spoor heeft gemaakt. den en cbe eisen dfe aan hen worden gesteld, hebben we een bezoekje gebracht aan de "Rijks- speurhondenschool" te Den Haag, waar een aantal honden opgeleid worden voor dit bijzonder moei lijke speurhondenwerk. Bij deze dieren gaat het in de eerste instantie om de fijnheid van de reuk. De commandant van de sahool krijgt van parti culieren en instellingen regelma tig tips, waar hij vermoedelijk geschikte honden kan vinden. Over het algemeen gaat het hier om diverse typen herders, die door hun grootte en door hun lange neuzen, en daarbij slijm vliezen met groot oppervlak, heel geschikt zijn voor dit werk. De dieren worden medisch ge keurd en tenslotte nog op hun speuxenthousiasme getest. Dat laatste gebeurt heel eenvoudig door het wegwerpen van een gemerkt steentje in het grint. De hond moet dan ij verig zoeken anders komt hij of zij niet in aanmerking. Zowel voor de speurhond als voor de verdedigingshond begint men met het leren van gehoorzaam heid. Deze gehoorzaamheid is de be langrijkste peiler, waarop de ge hele opleiding rust. Alleen dit al is geen eenvoudige taak, zoals vele hondenbezitters waarschijnlijk uit eigen ervaring wel weten. Bij de hele opleiding wordt getracht het dier door vriendschap tot 't verrichten van bepaalde prestaties te krijgen. Het contact van mens en hond is daarom van bijzonder belang. Ongelooflijke prestatie IS DE HOND eenmaal voldoen de gehoorzaam en zoals men dat zou kunnen noemen "opgevoed", dan kan men met de eigenlijke arbeid beginnen. Het dier moet leren zijn reuk op de juiste wij ze te gebruiken. Hij moet leren iets te zoeken waarvan hij de lucht vooraf heeft opgesnoven. Hij leert versohillende mensen geurtjes van elkaar te onderschei den en tenslotte zijn neus zo te gebruiken, dat hij zelfs een* mi nimum aan geur kan opvangen. Bekende voorbeelden va.n het werk van de speurhond werden ons door enkele instructeurs gede monstreerd. Zo volgde een van de in opleiding zijnde honden een spoor van niét minder dan 3 kilometer dwars door wc'sst dumterrein. Een spoor dat toen al vier uur oud was en wa:r overheen nog een fikse regenbui was gegaan, terwijl veel wind ing" zorgde. ook nog voor de nodige "verwaai- Wanneer men dan ziet met welk een enthousiasme en feilloze ze kerheid zo'n hond het spoor volgt, zijn geleider aan de lange lijn achter zich meesleurend, om ten slotte uit drie persoren de juiste man aan te blaffen, die het sppor De speurhond krijgt lucht aan een steen die door de gezochte is aangeraakt. heeft gelegd, dan staat men ver steld over de mogelijkheden die in zo'n hond steken. Maar daar blijft het niet bij. De goede, speurhond ziet ook kans om wanneer hij lucht van een persoon heeft gekregen, uit een grote collectie voorwerpen, die door verschillende medewer kers slechts even tussen vinger en duim zijn aangeraaikt, juist die voorwerpen te kiezen en te "apporteren", die neergelegd werden door de persoon waarvan hij lucht kreeg. Revieren MEN DEMONSTREERDE voor ons ook het zogenaamde „revie ren". Op het commando startte de hond in het duinterrein en zocht dit zig-zag-lopend af, pre cies zoals een boer zijn akker ploegt. Geen plekje sloeg het dier op de ze mamier over. Bij dit „revieren" zoekt de hond naar iets, waaraan een menselij ke lucht zit. Vindt hij dit, dan blijft hij er bij staan en trekt door luid blaffen de aandacht van zijn geleider. Op 'die manier kun nen niet alleen verloren gegane voorwerpen of voorwerpen van misdaad afkomstig worden op gespoord, maar eventueel ook een vermist kind of iets dergelijks. Dat wat betreft de speurhond, die zijn werk hoofdzakelijk met zijn neus doet. Over de surveil lancehonden vertellen we een volgend keer. (Nadrutk verbaden-). CHINEES-RUSSISCHE MENINGS VERSCHILLEN Nauwelijks drie dagen na de Russische uitnodiging aan China om deel te nemen aan een inter nationale communistische confe rentie heeft de Prawda, het or gaan van de Russische commu nistische partij, een aantal stuk ken uit Chinese bron gepubli ceerd waarin de Sowj et-politiek wordt aangevallen. Het bereft uitttreksels van re devoeringen van Chinese leiders en andere officiële kritiek die in de Chinese pers zijn verschenen. Als reden voor de publikaties geeft de Prawda op, dat het de lezers wil helpen zich een me ning te vormen over de onjuiste opvattingen van de Chinese lei ders. Hooimijt in brand gestoken Zaterdagmorgen omstreeks kwart over vier heeft het zes jarig zoontje van de veehouder Benschop aan de Kwakkeendijk in Eemnes een hooimijt van zijn vader in brand gestoken. De brandweer van Eemnes slaagde erin de omliggende gebouwen te behouden, maar de hooimijt, waarin circa veertig ton hooi was geborgen, ging verloren. Het blussingswerk duurde tot des nachts half twee. 8. Toen Aram de volgende och tend ontwaakte, baadde het woud in het zonlicht, maar tot zijn ver bazing trof hij de dichter Palermo nog steeds in dezelfde houding bij het uitgedoofde vuur. „Het wil niet", mompelde de dichter verslagen. „Ik had een voortreffelijke gedachte vannacht, over een groot dramatisch vers, maar ik kan de juiste rijmwoorden niet vinden." „Ik geloof, dat ge u beter bü mij zoudt aansluiten", zei de avontu rier meewarig. „Ge schijnt me niet bepaald een praktisch man, Paler mo. Kom bestijg uw paard. Wij trekken verder." „Ge zult er geen spijt van heb ben, dat ge u in mijn gezelschap ophoudt, vriend Aram", verzekerde de dichter waardig, toen zij door het ontwakende woud verder re den. „Ik ben tot grote dingen voor bestemd. Neem dat vrij van mij aan. Ah, zal men later van u zeg gen. Dat is Aram! Hij mag zich de vriend noemen van de onsterfelijke Palermo." „Heeft uw geheimzinnige zwaard schede daar soms iets mee te ma ken?" vroeg de avonturier, die zich het gesprek van de vorige nacht herinnerde, met nauw ver holen spot. De dichter knikte ernstig. „Juist", verklaarde hij vol zwier. „Die sche de werd m\j geschonken door mijn goede vader op zijn sterfbed. Roe rend nietwaar. En hij verzekerde mij, dat deze zwaardschede mij nog eens aan een hertogdom zou hel pen. Mijn vader sprak altijd de waarheid. Dus ge kunt zeker zijn van een onbezorgde toekomst, mijn waarde. Ik rijd mijn geluk tege moet." „Hm... op het ogenblik schijnt ge alleen nog maar gindse reisstoet tegemoet te rijden", zei Aram droog. „Maar de edelman in die koets wenkt ons. Ik vraag me af wat hij van ons wil. Kom mëe, Palermo." En hij gaf zijn paard ae sporen nes C. L. van den Bergen en So phia C. Scheele, won. te Sas van Gent; Ronald Jozias, z. van Jozias P. Vinke en Adriana S. Ch. Mie- len, Geraniumstr. 28; Hendrika Jo hanna Juliana, d. van Christiaan Kroezen en Johanna H. Meupelen- berg, G. Gezellestr. 4; Marko Phi lip, z. van Piet Haak en Catharina M. Buijsse, won. te Axel; 14 juli Guanita Pascaele Paula Maria, d. van Cijrille Al. M. Baert en Erna M. M. de Groene, won. te Sluis; 15 juli Catharina, d. van Cornelis A, Dees en Jannetje N. de Fouw, won. te Zaamslag; Marijn Roelant, z. van Evert G. Wildeboer en An- tonia M. Bree, St. Streuvelstr. 14. Huwelijksaangiften: 9 juli Miehiel de Bruijn, 20 j., jm, en Janna M. W. Riemens, 19 j„ jd.; Pieter J. F. Dieleman, 21 j„ jm. en Hendrina E. Stoffels, 20 j„ jd. 10 juli Jan K. Willemsen, 25 j. jm. en Geertruij F. Verhage, 21 j„ jd„ won, te Haar lem; Jozé Dooms, 22 j„ geh. gew. en Ewalda J. Boers, 21 j„ jd. 14 juli Jan P. Jonkman, 25 j., jm. en Jo hanna Th. I. de Groot, 22 j„ jd.; Adriaan D. 't Gilde, 69 j„ geh. gew. en Elisabeth J. van Espen, 61 j., geh. gew., won. te Sas van Gent. Huwelijksvoltrekkingen: 10 juli Jan C. Meijer, 27 j. jm. en Elisa beth A. Kujjk, 21 j„ jd.; 15 juli Gerrit Pullen, 28 j„ jm., won. te Papendrecht en Elizabeth Oppe neer, 28 j„ jd.; 16 juli Anthonie A. van de Velde, 22 j„ jm. en Martha A. Verpoorten, 24 j„ jd„ won. te Groede. Overleden: 9 juli Janneke J. Scheele, 85 j., ongeh., Emmalaan 1; 14 juli Magdalena de Feijter, 68 j., echtg. v. Gelein Overdulve, won. te Zaamslag. TERNEUZEN. In de periode van 9 tot 16 juli hebben zich in deze gemeente ge vestigd: R. Ruules, M. Curiestr. 3, van Spijkenisse; F. H. M. Tummers, Scheldekade 9, van Helden; P. G. Dees, Breitnerstr. 20, van Hoek; W. P. de Zeeuw, Baandjjk 4, van Goes; J. Zwart, Nieuwstr. 56, van Frankfurt (Did); A. Spierenburg, Visartrstr. 24, van Breskens; A. Smit, le Verbindingsstr. 29, van Dordrecht; G. B. L. Voogt, Oranje- str. 15, van Eindhoven; P. W. J, Sehwering, Breitnerstr. 24, van Helmond; W. C. van Boven, Dr. Buijzestr. 11, van Middelburg; C. Vreeke, Visartstr. 20, van Goes; J, B. Lawalata, Iepenlaan 76, van Middelburg; C. Dieleman-de Vos, Axelsestr. 92, van Axel; W. D. van Moorten, Visartstr. 28, van Koe wacht; W. C. Dees, Koninginnelaan 20, van Hoek en L. C. Nieuwlaat, v. Cantfortstr. 24, van Roosendaal. In dezelfde periode zijn vertrok ken: S. C. Sch'eele-Koekkoek, Mar- grietstr. 23, naar Teteringen; J. van Wijck, Da Costastr. 11, naar Oostkapelle; L. J. A. Broekaert, Axelsestr. 32, naar Sas van Gent; G. J. Roedema, Markt 6, naar Amsterdam; F. Kramer, Stations weg 66, naar Westdongeradeel; C. de Witte, Magnoliaplein 8, naar Hoek; M. M. Verhelst, van Steen bergenlaan 25a, naar Zaamslag; A. Couturier, Spoorstr. 68, naar En- chien (Fr.)J. R. C. Leblanc, Bos- jesweg 23, naar Bourg la Reine (Fr.) en E. Pullen-Oppeneer, Gre- nulaan 38, naar Papendrecht. DRAMA OP UNIVERSITEIT IN BONN Een 21-jarige student schoot vrijdag op het terrein van de universiteit in Bonn een 24-jari- ge medestudent met een pistool dood en nam daarna vergif in, zo heeft de politie meegedeeld. De neergeschoten student hield een meisje omarmd toen de aan valler hem door het hoofd schoot. Deze nam daarop blauw zuur in en stierf ter plaatse. Later werd het dagboek van de jonge moordenaar gevonden, waarin deze zegt, het leven te haten en daarom iemand te wil len doden. GEESTESZIEKE DOODDE TWEE SPELENDE KINDEREN In Ludwigshafen speelde zich vrijdag eveneens een drama af. Daar sloeg een 62-jarige, aan schizofrenie lijdende man zonder enige aanwijsbare reden met een bijl twee spelende kinderen de schedel in. De 3-jarige Jea- nette Hyner was onmiddellijk dood, haar speelkameraadje, de 6-jarige Wolfgang Kriek, be zweek in het ziekenhuis aan haar verwondingen. De man die deze gruwelijke misdaad beging, is door de poli tie gearresteerd. Hij blijkt in 1962 enige maanden in een in richting te hebben gezeten. Geen verplichte sluitingen van mijnen In de Belgische mijnbouw worden voor dit jaar geen ver plichte sluitingen overwogen, zo blijkt uit een verslag, dat de so ciale commissie van het Euro pese parlement donderdag op een bijeenkomst in Brussel heeft be sproken. Nadat in de periode 19581962 niet minder dan 32.223 mijnwerkers moesten wor den ontslagen (waarvan overi gens 70 procent in andere bek kens weer aan de slag is gegaan) beliep het aantal ontslagen vo rig jaar slechts 1.440.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7