Goeree-OverfSakkee uit zijn isolement OVERSTROMING IN LAAG TERNEUZEN Russische verklaring over Duitsland Marktberichten WALLACE TREKT ZICH TERUG TEXTIELBEDRIJF TE VOGELWAARDE IN ANDERE HANDEN Eisenhower steunt Goldwater Beursoverzich! Stormschade in Brussel: 10 miljoen frank KARINGVLIETBRUG IN GEBRUIK GEKOMEN Pagina v DE VRIJE ZEEUW Maandag 20 Dinsdag 21 juli 1964 NOODWEER over Zeeuws-Vlaanderen De windhozen en de wolk breuken die op de eerste vakan tiedag van de bouwvakken ons land hebben geteisterd, zijn be grijpelijkerwijs ook Zeeuws- Vlaanderen niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het oudste en laagst gelegen stadsgedeelte van Terneuzen be leefde een herhaling, maar ge lukkig van minder ernstige aard, van de watersnood van 1953. De Vlooswijkstraat, de Grenulaan, de Nieuwediepstraat en de Dwarsstraat konden de neerplensende waterstroom niet verwerken. De in de loop van de tijd sterk verbeterde riolering was tegen dit natuurgeweld niet opgewassen. Het was zo erg dat de politie zich genoodzaakt zag het verkeer over de Grenulaan en door de Nieuwediepstraat ge durende enkele uren stop te zet ten. Tal van kelders liepen onder, o.a. in de kerk van de oudgere- formeerde gemeente. Ook in tal van woningen liep het water de gang en de kamer binnen. Geen wonder want op sommige plaat sen stond het water 40 cm hoog. Verder kwamen kelders in de Stationsweg, de Baandijk en een opslagplaats aan de Industrie weg eveneens onder water te staan. De dienst van gemeente werken, de politie en de brand weer waren volop in actie om overal waar dat nodig was, bij stand te verlenen. WEGVERZAKKING In de Willem de Zwijgerlaan, die overigens al lang niet best ligt, ontstond een verzakking van 1 meter diepte in het weg dek. Door de hevige regenval bemerkte de heer P. K. uit Ter- neuzen de put in de rijbaan niet met het gevolg dat hij met zijn auto er pardoes inreed. De wa gen werd aan de voor- en de on derzijde zodanig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. BOMEN GEVELD In Axel, Sas van Gent en Kloosterzande moesten tal van bomen het ontgelden. Door de hagel sneuvelden in Sas van Gent en in Axel op de Kinderdijk en in Kijkuit heel wat ruiten. Van 'n Z.V.T.M.-bus, die geluk kig leeg was, woei het schuifdak weg. Aan de Hulsterweg in Kloos terzande viel een dikke boom dwars over de weg. Men is er tot diep in de nacht mee bezig ge weest. De Russische regering heeft zaterdag verklaard, dat zij de beweringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk verwerpt als zouden haar beschuldigingen jegens West-Duitsland inzake revan- chisme en militarisme „onge grond" zijn. De drie westelijke mogendhe den hadden zich in die zin uitge laten na de ondertekening van het Russisch-Oostduitse verdrag op 12 juni voor vriendschap, we derzijdse hijstand en samenwer king. De Russische regering zegt het noodzakelijk te achten nog eens 'duidelijk te verklaren, dat zij vastbesloten is alles in het werk te stellen om de wereld te vrij waren voor agressie van een her levend Duits militarisme en na zisme. De gehele wereld weet, aldus de verklaring, dat de West- 'duitse regering zich tot doel heeft gesteld de resultaten van de tweede wereldoorlog te her zien en bezig is het land te mi litariseren, zelfs kernwapens in haar bezit te arijgen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden 1480 stuks vee aange voerd, zijnde: 891 vette koeien en ossen; 589 varkens. De noteringen waren; Vette koeien 3,504,25; Varkens 1,952,per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer aanmerkelijk minder, han del traag, prijzen wat lager. Pri ma's boven notering. Worst koeien 3,403,60 per kg; Var kens: aanvoer iets minder, han del flauw, prijzen lager. Prima vleesvarkens boven notering. Zware varkens ƒ1,701,75 per kg. Slachtzeügen 1,50—1,58 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd: Zomergerst, volgens monster, ƒ27ƒ28; Groene erwten, fran- ko Rotterdam, ƒ35ƒ42; Schok kers, franko Rotterdam, ƒ30— ƒ,52,. Overal vandaan kwamen mel dingen binnen van vernielde en omgewaaide t.v.antennes. In de Frans Halslaan te Ter- neuzen sloeg de bliksem in een huis, waardoor de radio totaal vernield werd en de elektrische leidigen verbrandden. Er ont stond geen brand. Enkele bewo ners in die buurt beweren ook een vuurbal naar beneden te hebben zien komen. De medede lingen daaromtrent spreken el kaar tegen en klinken niet erg waarschijnlijk. Het was in velerlei opzicht een angstige zaterdagavond. Om zeven uur werd het aar dedonker en dat duurde onder een inktzwarte lucht tot negen uur. Elders in dit blad vinden onze lezers een overzicht van wat zich in verschillende delen van ons land heeft afgespeeld. Wij mogen er de conclusie uit trek ken dat Zeeuws-Vlaanderen er bij de angstaanjagende dreigin gen nog genadig is afgekomen. De gouverneur van Alabama, George Wallace, heeft voor de televisie bekendgemaakt dat hij zich terugtrekt als kandidaat voor het presidentschap. Men had verwacht dat de de mocratische gouverneur in Wel licht 25 staten zou meedingen om zijn meningsverschillen met president Johnson over de bur gerrechten te accentueren. Waarnemers verwachten dat het besluit van Wallace een gun stige invloed zal hebben voor de kansen van senator Barry Gold- water, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap die tegen het wetsontwerp op de burger rechten'heeft gestemd. De schade die het noodweer van zaterdagavond alleen al in Brussel heeft aangericht, is zon dag geschat op 10 miljoen frank (ruim 700.000 gulden). Op vele plaatsen in België werd trou wens grote schade aangericht. Dodelijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werd een aantal personen gewond. Zo moesten twee inzittenden van een personenauto naar het ziekenhuis worden gebracht. De auto was op de weg naar He renthals door een omvallende boom getroffen. Een bruilofts feest werd plotseling onderbro ken door het instorten van een glazen dak. Enkele gasten moes ten voor eerste hulp naar het ziekenhuis. In heel België werden talloze daken het slachtoffer van de storm, die door het land raasde met een snelheid van meer dan 110 km per uur. Ontelbare t.v. antennes sneuvelden en overal is de brandweer de gehele nacht niet alleen bezig geweest met 't leegpompen van ondergelopen kelders, maar ook met het op ruimen van omgewaaide bomen, die zaterdagnacht o.a. vier we gen naar de plaats Turnhout versperden. Zondag waren alle hinderpalen op de wegen weer opgeruimd _en tegen de avond deden zich welis waar weer opstoppingen voor op de Belgische wegen, maar die werden uitsluitend veroorzaakt door de gebruikelijke zomerse drukte. Wallace heeft gezegd dat hij geen voeling heeft gehouden met senator Goldwater. Hij steunde niemand maar zou wel de begin selen steunen van vrije onder neming en de rechten van de (Amerikaanse) staten. BLIKSEMINSLAG IN MATRASSEN FABRIEK Tijdens een onweersbui is de bliksem ingeslagen in de Bruca- matrassenfabriek in Almelo, waardoor felle brand is ont staan. Het gebouw, machinepark en voorraden zijn tot een volle dige ruïne geworden. De schade bedraagt ongeveer een half mil joen gulden. Het filiaal van de N.V. Meyerink te Oosterhout is overgenomen door de N.V. Lovable uit Zutphen, een Ne derlands-Amerikaans bedrijf in de foundationsector. Zoals bekend bestond het bedrijf van Meyerink en Co hoofdzakelijk uit weverijen en veredelingsindustrie plus con fectiebedrijven. Deze laatste waren gevestigd te Ooster hout en Vogelwaarde. Ook voor het bedrijf te Vogel waarde heeft de N.V. Lovable, die inmiddels ook al twaalf stafleden van Meyerink in Winterswijk heeft overgeno men en naar Zutphen heeft gehaald, grote interesse. Di recte overname is nog niet mogelijk. Bovendien is de zaak bevroren door de be windvoerders. Het bedrijf in Oosterhout zal helemaal worden omge schakeld. In de tussentijd heeft het overgenomen per soneel vakantie. Het liefst zou de nieuwe directie in het oude pand op de Markt in Ooster hout van start gaan. Hier zit ten evenwel nog al wat moei lijkheden aan vast. Een bedrijf uit Raamsdonk"- veer heeft de vorige week na melijk huuroptie op liet pand verkregen met de bedoeling het personeel mee over te ne men. De meisjes van de N.V. Meyerink in Oosterhout heb ben zelf een keus mogen ma ken tussen het bedrijf in Raamsdonkveer de Lovable. En bloc koos men voor de foundationindustrie in Zut phen. Het Zuidhollandse eiland Goe- ree-Overflakkee heeft vandaag opgehouden te bestaan, althans: het eiland is geen eiland meer, nu vanmorgen de vaste oever verbinding met de Hoekse Waard (Numansdorp) officieel in gebruik is genomen. Het was mr J. van Aartsen, minister van verkeer en water staat, die de Haringvlietbrug met een lengte van ruim twaalf honderd meter voorlopig de langste brug in ons land,- open stelde .„Met het gereedkomen van deze brug is voor de eilan dengemeenschap Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland DE STRIJD IN VIETNAM Een oude Vietnamese vrouw is in haar dorp Vinh Cheo terugge keerd. Haar huis is geheel door Viet Cong rebellen verwoest. Bij een aanval van de rebellen werden hier 200 militairen van de regeringstroepen, gedood, ge wond of gevangen genomen. Vergadering Zeeuwse Visserijbelangen Harde woorden zijn er zater dag gevallen op de jaarvergade- ring van Zevibel (Zeeuwse vis serijbelangen) in Bruinisse. „Wij gaan verder zolang wij nog kun- nen staan. Wij varen en vissen zolang de goudkoorts van toe risme en vreemdelingenverkeer ons niet geheel overspoeld heeft, zolang recreatie ons niet hele maal heeft opgeslokt", aldus de voorzitter van Zevibel, de heer A. L. S. Lockefeer in zijn jaar rede. Hij zei dat zijn toespraak in mineur was gesteld, omdat men de indruk krijgt dat in 's lands vergaderzalen, ja zelfs in provinciale en gedeputeerde sta ten van Zeeland niet altijd de belangen van de Zeeuwse vis serij nog enig gewicht in de schaal leggen, verblind als men is door wat rijkswaterstaat aan spectaculaire stukken opvoert en door de recreatie, „die ons koeien met gouden horens belooft". Drs. A. C. Drinkwaard van het instituut voor visserijonderzoek zei dat oester- en mosselcultuur, zij het dan kunstmatig, in Zee land mogelijk blijven. Ook iö Noorwegen heeft men immers een kunstmatige cultuur. Hij toonde een dia van de plaats in het Veersemeer waar men z.i. met betrekkelijk weinig kosten kunstmatige oesterkweekplaat sen kan maken. De oud-president Eisenhower heeft toegezegd aan de verkie zingscampagne voor senator Goldwater te zullen deelnemen, nadat hij een bevredigende uit leg van de verdediging van het „extremisme" door de senator heeft gekregen. Denison Kitchel, directeur van het comité dat de republikeinse verkiezingscam- pagn moet organiseren, heeft zaterdag bekendgemaakt dat ge neraal Eisenhower na zijn onder houd met Goldwater heeft ver klaard „blij te zijn de senator te kunnen helpen". Eisenhower had om het onderhoud gevraagd. Hij was voldaan over de uitleg van Goldwater en bood hem zijn steun aan in de verkiezingscam pagne, zei Kitchel. EXTREMISME Tijdens het onderhoud was niet vastgesteld welke rol Eisenho wer in de verkiezingscampagne zal spelen. Goldwater stelde Eisenhower voor zelf te bepalen hoe hij dat zou doen. Kitchel achtte het niet waarschijnlijk dat Eisenhower een tournée door het land zal maken. Het extremisme was slechts 10 minuten tijdens het een half uur durende onderhoud ter sprake gekomen. Goldwater zal geen speciale opheldering over het ex tremisme geven, maar zal deze kwestie op aanraden van Eisen hower tijdens de verkiezingscam pagne niet aanroeren, aldus Kit chel. ROCKEFELLER CONTRA GOLDWATER De republikeinse liberale gou verneur van New York, Nelson Rockefeller, heeft Barry Gold- waters zienswijze betreffende het extremisme „gevaarlijk, on verantwoordelijk en beangsti gend" genoemd. Rockefeller die zich uit de strijd om de republikeinse kan didatuur voor het presidentschap terugtrok na zijn nederlaag bij de voorverkiezingen in Californië, gaf een verklaring uit waarin hij Goldwater aanviel op diens uit spraak in zijn rede tot de con ventie: „Extremisme bij de ver dediging van de vrijheid is geen ondeugd, gematigheid bij het streven naar rechtvaardigheid geen deugd". De gouverneur verklaarde dat zijn reactie op. de uitlating van de senator er een van „verbazing en geschoktheid" was geweest. Hij kondigde aan het extremisme binnen de republikeinse partij te zullen blijven bestrijden. ,Er is geen plaats voor in de partij. Er is geen plaats voor in Amerika", zo zei hij. Goldwater reageerde onmid dellijk op Rockefellers verkla ring. Hij verzocht de gouverneur een belangrijke mijlpaal be reikt en is een essentiële scha kel voltooid, die straks zal pas sen in het toekomstige auto wegennet", aldus de bewinds man. Hij wees er in zijn toe spraak op, dat het voorlopig voornamelijk de belangen van deze gemeenschapen zijn, die door deze oeververbinding, zul len worden gediend. „Zij kunnen er dan ook terecht trots op zijn, dat zij zelve deze brug hebben bevochten". Mr. Van Aartsen herinnerde aan de wordingsgeschiedenis van de verbinding, die Goeree-Over- flakkee uit het isolement haalt en hij wees er op dat uit deze historie o.m. blijkt hoe de ge dachten over de plaats van de brug en de opvattingen over de functie in de loop der jaren zijn geëvolueerd. Dit illustreert, al dus de bewindsman, hoe nood zakelijk het is plannen, die nog niet tot uitvoering konden wor den gebracht, regelmatig aan de ontwikkeling der omstandig heden te toetsen en aan te pas sen. w- DUBBELfcANIG Minister Van Aartsen deelde mee dat het in de bedoeling ligt nog dit jaar het weggedeelte van de brug tot de Stougiesdijk (9 kilometer) dubbelbanig te voltooien met inbegrip van vijf viaducten, negen duikers en een tunnel. Er wordt naar gestreefd de werkzaamheden voor het elf kilometer lange wegvak tussen de Stougiesdijk en de door Rot terdam aan te leggen nieuwe Vaanweg (met oeververbinding Heinenoord) het volgend jaar aan te vangen en zo mogelijk eind 1968 te voltooien. De nieuwe Haringvlietbrug werd gebouwd onder supervisie van rijkswaterstaat en op kosten van van de directie bruggen van de de N.V. Brugverbinding Haring vliet. De bouwkosten bedragen 44.500.000,welk bedrag ten dele werd opgebracht door Zuid- Holland en Zeeland en door alle gemeenten van Goeree-Over- flakkee en van Schouwen-Dui veland en dat ten dele werd ge leend. De kosten van rente, af lossing, alsmede die van onder houd en bediening worden ge dekt uit te heffen bruggelden. Als geldgevers treden op en kele grote verzekeringsmaat schappijen en een pensioenfonds. Het rijk is verplicht uiterlijk 4 jaar na voltooiing van de weg over de Haringvlietdam en in elk geval vóór of op I juli 1975 de brug tegen boekwaarde over te nemen. KOM OVER DE BRUG" Minister van Aartsen opende de nieuwe brug op originele wijze: hij verkocht hst eerste zijn definitie van extremisme 1 geven. „Extremisme is geen zon de, dis het om de verdediging van de vrijheid gaat", zo hieldtolkaartje, dat Bas van Dongen Goldwater vol. De gouverneur het recht gaf de oeververbinding zou ook voor zijn leven vechten als dat op het spel stond. ONDER INVLOED UIT DE BOCHT: TWEE DODEN De 25-jarige ongehuwde kel ner H. Heijnen uit Heer en de 32-jarige ongehuwde barjuf frouw Agnes Thomas uit Aken (Did) beiden werkzaam in Val kenburg, zijn omgekomen bij een auto-ongeluk. De bestuurder van de wagen, de 39-jarige A. T. uit Maastricht is levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis opge nomen. Zijn echtgenote werd zwaar gewond in het ziekenhuis binnengebracht. Het ongeluk gebeurde op de autoweg ValkenburgMaastricht onder Berg (gemeente Berg en Terblijt). De auto vloog met hoge snelheid uit een bocht, ramde een lichtmast, sloeg over de kop en belandde op zijn kop voor een café. Volgens de rijkspolitie die een onderzoek instelde, verkeer den allen onder invloed van al cohol: „Ze waren met hun vie ren een avondje uit geweest en stomdronken." te passeren. De bewindsman had hem daarvóór uitgenodigd om „over de brug" te komen. Deze kaartverkoop trok veel belang stelling: duizenden hadden zich langs de weg en bij de brug op gesteld. Daarvóór was een groot aantal genodigden bijeen geweest in Numansdorp, waar in de R.T.M.- remise de betekenis van de nieu we brug werd geschilderd. De heer P. D. Siegling, president commissaris van de N.V. „Ha ringvlietbrug" zei onder meer: Door brug en dam komen de buureilanden gelukkig veel dich ter bij elkaar, zodat we tenvolle vertrouwen, dat we naderhand kunnen zeggen dat een goede buur beter is dan een verre vrind. De commissaris der koningin, mr. J. Klaasesz, sprak over een opheffing uit het isolement: Ne derland is uit het isolement nu we met Flakkee verbonden zijn. Minister van Aartsen herin nerde in zijn toespraak aan het feit, dat j.l. vrijdag de brug reeds officieus was opengesteld. Hij zei de actie van de brugarbeiders zeer te waarderen. BRAND IN MATRASSENFABRIEK Schade half miljoen Tijdens een onweersbui sloeg zaterdagmiddag om vier uur de bliksem in de ruca-matrassenfa- briek op het industrieterrein „Het Dollegoor" in Almelo, waardoor een zo felle brand ont stond dat gebouw, voorraden en machinepark in een half uur tot een volledige ruïne werden. De schade bedraagt bij benadering een half miljoen gulden. In het gebouw, dat een vloer oppervlakte heeft van ruim acht honderd vierkante meter, stond een vrachtauto, die kort nadat de brandweer arriveere, met een hevige knal ontplofte. Als ge volg van deze explosie weken de muren van de industriehal uiteen en kwam het dak voor een deel omlaag. De ruca-matrassenfabriek, eigendom van de N.V. Kapokfa- briek v/h J. A. Bruggencate, was na een brand, die op 7 november van het vorig jaar de kapokfa- briek in de Tuinstraat te Alme lo in de as legde, verplaatst naar een vroegere hal van de ma chinefabriek 't Hart, die nu dus verloren ging. Bij deze hal zijn nieuwe ruim ten voor de ondernemingen in aanbouw, onder andere een ka- pokfabriek. De brandweer slaag de erin deze nieuwe gebouwen die vlak bij de verbrande hal staan, te behouden. KON. OLIE en CENTRALE SUIKER MIJ VAST, STAATSLENING IN HERSTEL. Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een opgewekte tot vaste stem ming voor de internationale waarden. De handel voor de hoofdfondsen was merendeels gering. Aandelen Kon. Olie lagen wederom in de belangstelling van het publiek en Zwitserland. De stukken werden uit de markt genomen tegen oplopende prij zen met toenemende omzetten. Dit leidde voor dit fonds tot een actieve markt waarin vele stuk ken van eigenaar verwisselden. De prijs liep op van 167,30 tot 168,10. De slotkoers van vrij dag was 165,70. Kon. Olie sloot vrijdag in Wallstreet een halve dollar hoger hetgeen ongetwij feld voor Amsterdam een goede stimulans is geweest. Het fonds sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. Ook de meeste ove rige hoofdfondsen kwamen van middag boven het voorgaande slotniveau uit. De staatsfondsen- hoek gaf de nieuwe 5% procent lening een vrij koersherstel te zien tot 98% (9715/i6). Nu de overtollige stukken vrijdag in de staatsfondsenhoek op de markt zijn gebracht, is de rust voor de nieuwe lening een feit gewor den. Dit bleek uit-ife1 'omzetten, die gering waren. De handel ver liep uiterst kalm. Voor aandelen Centrale Suikermaatschappij blijft de belangstelling èn van de beurs èn van het publiek aan houden. Vrijdag verbeterde dit fonds reeds 17 punten tot 407. Vandaag liep de koers op van 404 tot 419, dit door aanhouden de vraag. De beurs blijft in een bod op de aandelen C.S.M. ge loven. De leidende cultures lagen vrijwel verlaten in de markt. In deze afdeling was het zaken- vulume minimaal. De scheep vaartsector moest een klein stap je terugdoen na de vaste stem ming van vrijdag. Philips was een paar dubbeltjes hoger op 151,80. Unilever verbeterde een halve gulden tot ƒ147,30. A.K.U. nauwelijks prijshoudend op 460, ondanks de vaste stem ming in Wallstreet voor de Amerikaanse dochter van A.K.U. de American Enka. Hoogovens werden iets lager op 609 geadvi seerd. Wallstreet sloot vrijdag aan de vaste kant vooral voor de automobielfondsen. Het Dow Jones-gemiddelde voor de indus trie-aandelen boekte er een nieuw hoogterecord. Van d* Nederlandse aandelen was, zoals gezegd, Kon. Oilie op de New- yorkse beurs vast. De scheepvaartsector gaf van middag niet veel veranderingen te zien. Alleen Scheepvaartunie was twee punten lager op 126%. Ook Kon. Boot moest wat prijs geven. De omzetten in de scheep vaartsector lagen belangrijk be neden die van vrijdag. In de staatsfondsenhoek trad voor praktisch alle fondsen vanmid dag een koersherstel in. Er ging echter weinig om. In de lokale afdelingen wer den aandelen Walvisvaart zes punten hoger op 52 geadviseerd. Dit naar aanleiding van mede delingen door de directie van deze maatschappij, o.m. over de gang van zaken. ïnterlas komt te zijner tijd met een emissie naar de beurs in verband met uitbreidingsplannen. De beurs is op deze emissie niet bijzonder gesteld. De maatschappij be schikt over een goed gevulde orderportefeuille. BEURSINDICES (1953 100) 16/7 17/7 20/7 581.5 341.4 137.1 234.6 164.2 406.3 ADVIESKOERSEN BUITEN LANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend van daag en morgen in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.06—10.16 Amerikaanse dollar 3.58—3.62 Canadese dollar 3.313.36 Belgische franc (100) 7.237.28 Franse frank (100) 73.75—74.25 Duitse Mark (100) 90.70—91.20 Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemgen 580.2 340.3 137.6 233.5 163.9 405.4 581.5 339.5 135.9 232.6 163.8 405.6 f

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4