de beste..de eerste! PROVINCIAAL NIEUWS West Zeeuws-Vlaanderen woongebied MAARZELF INITIATIEVEN ONTPLOOIEN OPENBARE BIBLIOTHEEK LEXINGTON Pagina uit de zuiverste Terneuzen Hulst Axel Goes Kernpunten Ook elders „roofridders" Sluis Zaamslag Schoolplein 4 - Terneuzen Maandag 20 Dinsdag 21 juli 1964 DE VRIJE ZEETjw DRIE NEDERLANDERS IN BELGIE OMGEKOMEN De 41-jarige heer J. Zeugers, zijn 36-jarige echtgenote A. Zeu gersMarijnissen en de 44-ja- rige heer L. Croux, allen uit Maastricht, zijn op 'slag gedood bij een verkeersongeluk in Bel gië. De 38-jarige mevr. M. CrouxClignes werd ernstig ge wond in het ziekenhuis te Hoei opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de nacht .van vrijdag op zaterdag in de gemeente Mean op de weg naar Luik. Bij de parkeerplaats „Deux Piliers" werd volgens het persbureau Belga door een in on gerede geraakte tankauto ge manoeuvreerd op aanwijzingen van een bijrijder. Deze zou de bestuurder van de Nederlandse auto seinen hebben gegeven, die niet zijn opgemerkt en waardoor de personenauto in volle vaart tegen de tankauto botste. SLECHT VAKANTIE- BEGIN IN AMSTERDAM Auto's leeggeroofd Zes Amsterdamse gezinnen zijn hun vakantie zaterdagmorgen slecht begonnen, namelijk met de ontdekking dat hun auto's gepakt met vakantiebenodigd heden leeg waren geroofd. Vol vakantieplannen pakten deze ge zinnen, alle in de buurt van de Sassenheimstraat, vrijdagavond reeds hun auto's. Toen zij de andere morgen vroeg op pad wilden gaan, bleken de vakantie uitrustingen gestolen. In alle ge vallen had men de auto's open gekregen door forcering van de tochtraampjes. De recherche van het bureau Overtoom die de zaak in onderzoek heeft, neemt aan dat alle diefstallen het werk zijn van één man of van een groep. Men heeft nog geen spoor van de rovers gevonden. CIGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS LEXINGTON „Kamperdijk" had ontploffing in machinekamer Het 5290 ton metende motor schip Kamperdijk van de Hol landAmerika lijn heeft in de nacht van zondag op maandag een ontploffing in de machine kamer gehad terwijl het schip zich in de Wielingen bevond. Het meldde dat de bemanning onge deerd was en dat deze een op de ontploffing gevolgde brand had bedwongen. De Kamperdijk, die niet meer kan varen, is in af wachting van sleepboothulp voor anker gegaan. 11 Het schip was op weg van New hYork paap Terneuzen. De Kamperdijk wordt momen teel naar Rotterdam gesleept met behulp van de sleepboot Clyde van Leen Smit, die op de Noordzee het schip heeft over genomen van de sleepboot Scal- dis. Deze laatste keerde terug naar zijn post bij Vlissingen. De Kamperdijk zal naar het kruiteiland bij Rotterdam wor den gesleept om een deel van zijn lading munitie die naar Terneuzen had moeten worden gebracht te lossen. Er is nog niet beslist op welke werf de Kamperdijk zal worden gerepa reerd. De schade aan de motor ïs vrij aanzienlijk. Het schip is vijf jaar oud. Aanrijding Geslaagden meisjesulo St. Joseph te Hulst Voor Mulodiploma A: Janny de Feyter, Terneuzen; Lucy Paridan, Aardenburg (St. Kruis); Ria Schutijser, Vlissin gen; Betty van Waesberghe, St. Jansteen; Marioes Wijne, Sas van Gent; Lea Audenaarde, Overslag; Janintha Baert, Ma rian de Bakker, Hulst; Irma Bouwens, Terhole; Truus Bleyen- bergh, St. Jansteen; Leentje Sohoutens, Ria de Smit, Tlly Vercauteren, Hulst; R. M. Ver dunnen, Stoppeldijk; Riet Ver- mandel, Hulst; Tilly Verstraeten, St. Jansteen; R. M. Verstraeten, Tineke de Vilder, Hulst; Marian Bogaert, St. Gilles-Waas (B.) Mieke de Booy, Jenny de Caluwé, Marlies Colsen, Hulst; Joke Inghels, St. Jansteen; Gonny Jonkheim, Henriëtte Kint, Kloos- terzande; Joseé Lauret, Bosch.' kapelle; Tiny Morres, Stoppel dijk; Kitty Oomens, Hulst; Em my Piessens, Sas van Gent, Ma ria de Rechter, Hulst; Carla de Rijk, Hengstdijk; Magda de Schepped, Lamswaarde; R. M. de Vijlder, Hontenisse; Jeanne Wee- maes, Clinge; Brigitte Wegen, wijs, St. Jansteen; Betsy Wille, Westdorpe; Paula de Windt, Zondagmiddag om half zes had op het kruispunt Zuidlandstraat Guido Gezellestraat een aan rijding plaats tussen twee auto's. Over de Zuidlandstraat reed de heer W. D. uit Hoek in de lich ting Koedijk. Bij het genoemde kruispunt verleende hij geen voorrang aan de heer E. van K. uit St. Niklaas, die met zijn auto over de Guido Gezellestraat in de richting van de binnenstad reed. Door de botsing werden de auto's zwaar beschadigd. Het in de auto van de heer D. zittend meisje W. D. uit Zaam- slag werd door de schok uit de auto geslingerd, doch liep slechts enkele ontvellingen op. De echtgenote van de heer Van K., die naast de bestuurder was gezeten, bekwam door de schok een paar gekneusde rib ben. Dokter Nijsten verleende de eerste hulp. De Belgische auto werd naar de garage Kerckhaert gesleept, waarna de heer en mevr. Van K. zich per taxi naar St. Niklaas lieten vervoeren. Hoewel ook de auto van de heer D. zwaar was beschadigd, kon deze zijn reis voortzetten. Geslaagd De heer G. D. Zegers, leraar aan de ambachtsschool te Axel, slaagde te 's-Hertogenbosch voor het pedagogisch gedeelte van de nijverheidsakte. Zeeuwse fruitfee gekozen Voor de tiende maal zal op de derde zaterdag in september het Zeeuwse fruitcorso door de Goese straten trekken. De stich ting Zeeuws fruitcorso heeft de Zeeuwse fruitfee met twee hof dames gekozen. Fruitfee is dit jaar de 20-jarige typiste-telefoniste mej. Matty Schipper uit Biezelinge. Tot hof dames zijn gekozen mej. Netty VerschQore uit Goes en mej Ina van ate Guohte uit Heinkenszand. De heer 3. M. A. C. van Dongen, lid van gedeputeerde staten van Zeeland; lid van de Tweede Kamer; oud-burgemeester van Aardenburg en oud-Poolreiziger, heeft in een te Groede ge houden vergadering van West-Zeeuwsvlaamse katholieke ge meenteraadsleden enkele uitspraken gedaan over de ontwik keling van Zeeland bezuiden de Westerschelde, die na sommige dorpspolitiekerige uitingen van de laatste maanden bepaald weldadig aandeden. Hij heeft zijn politieke vrienden niet gespaard, maar getracht hun een bredere vi sie bij te brengen. Zijn raad om bij de huidige activiteit in Zeeuws-Vlaanderen wat ver der te kijken dan de grens van de eigen gemeente, kun nen tal van dorpsbestuurde ren in hun zak steken. De kernpunten in het be toog van de heer Van Don gen kunnen wij als volgt sa menvatten: 1. West Zeeuws-Vlaanderen heeft in de stormachtige ont wikkeling die de kanaalzone te zien geeft, een kans om blijvend woongebied te wor den. Maar dan zullen de ge meenten naar een hechtere samenwerking moeten stre ven en ze zullen zelf meer initiatieven dienen te ont plooien. 2. Hij sprak er in dat ver band zijn verbazing over uit dat enige gemeenten nog geen kans hadden gezien het woningcontingent van twee jaar geleden te realiseren. 3. Er moet variatie komen in de bouw, waarbij Tiij niet al leen het oog had op de ratio- bouw maar vooral ook op de zgn. „Bogaers"-won ingen, waarvoor tot zijn verwonde ring weinig belangstelling bleek te bestaan. 4. Naar aanleiding van be kend klinkende opmerkingen van wethouder Lansu van Aardenburg die het o.m. had over gemeenten, waar de in dustrialisatie „toevallig" aan sloeg, wees de heer Van Dongen op Terneuzen dat zal uitgroeien tot een stad van meer dan 50.000 inwoners en misschien wel 100.000. Zo'n verzorgingskern moet nu eenmaal over een uitge breid bouwvolume beschik ken. Een industriestad die in korte tijd wereldconcerns als de Dow Chemical en Philips wist aan te trekken, heeft speciale toewijzingen en fi nanciële steun nodig voor wo ningbouw, onderwijs, recrea tie en wat dies meer zij. Tot zover de heer Van Don gen die daar in Groede vriendschappelijk heeft afge rekend met verschillende vor men van naargeestige ijver zucht, waarmee de ontwikke ling van Terneuzen hier en daar wordt gadegeslagen. „Terneuzen gaat door". Het legt alle uitingen, van onver draagzaamheid gelaten naast zich neer en het troost zich met de gedachte dat zich el ders in het land dezelfde kleingeestigheden manifeste ren. In een openbare raadsver gadering van Vlagtwedde maakten enige raadsleden de gemeentebestuurders van Groningen uit voor „roofrid ders die Vlagtwedde een poot uittrekken". Een Gronings raadslid, de heer Laning (G.P.V.) heeft zich dat erg aangetrokken. Hij dringt bij B. en W. aan op een „publiek weerwoord". Wij kunnen daar de nood zaak niet van inzien. Op de hier en elders gesignaleerde ontsporingen past slechts één antwoordDoorgaan en dood zwijgen. Hulst; Edith de Witte, Zuiddorpe en Riet de Witte, Hulst. Geslaagden Jongensulo St. Clemens te Hulst Mulo A en middenstandsdiploma: R. Baart, Kloosterzande; N. 'Beek, Hulst; H. v. d. Berg, Axel; M. Bogaert, R. du Bois, Klooster, zande; H. v. d. Boogert, Kapelle- brug; A. Boon, Nieuw-Namen; A. de Bruyne, Lamswaarde; A. Cammaert, Kloosterzande; F. Dobbelaer, St. Jansteen; A. de Dijeker, Axel; E. Fassaert, Hulst; G. Ferket, Nieuw-Namen; J. Hoefijzers, Hulsj; C. Inghels, Heikant; A. v. Kerckhoven, Kloosterzande; J. Kouijzer, Lamswaarde; B. de Letter, Kijk uit; G. Muller, Stoppeldijk; C. Peeters, Heikant; A. Serrarens, Ossenisse; R. Steenaert, Koe wacht; F. Strooband, Hulst; A. Vonck, Heikant; R. de Waal, Clinge; J. van Wesemael, Nieuw- Namen. Mulo A: W. Pardon, Boschkapelle; J. Smeets, Overslag; R. de Smet, Heikant; J. van Zon, Hulst. Mulo A, Mulo B en middenstand: J. Baart, Walsoorden; J. de Bakker, Hengstdijk; J. de Block, J. Burm, Hulst; E. van Hoye, Heikant; L. Persijn, Koewacht; P. Scheerders, Stoppeldijk; A. van der Veeken, St. Jansteen; E. Verschraegen, Koewacht; M. Verschuren, St. Jansteen; G. de Vijlder, Kloosterzande; R, Wee- maes, Heikant; P. de Winter, St. Jansteen; M. van Uden, Hulst. V erkeersexamens Aan 76 leerlingen van de hoog ste klassen der lagere scholen te Sluis overhandigde wethouder J. Cevaert het diploma van veilig verkeer. Hij deed dit na enige in leidende woorden van de heer Ch. Bukkens, voorzitter van de plaat selijke verkeerscommissie, die o.m. welkom heette adjudant P, Bosch van de marechaussee en die dank. bracht aan opperwacht meester G. UI tee voor zijn vele bemoeienissen met dit examen. De scholenprijs werd dit jaar toegekend aan de openbare school met een foutengemiddelde van 2,7. Tweede werd de meisjes school (gem. 4,04)derde de christelijke school (gem. 5,619 en vierde de jongensschool (gem. 6,88). Een eerste prijs met lof werd toegekend aan Vera van Ommen, Maria Kapsenberg, Goie Datthijn en Renatha de Bruijne. Tweede prijzen kregen: Elisabeth Kapsenberg, Linda Verlaan, Johan Crooijmans, Wil- mar Krijnen, Jos Ultee, Heieen de Brock, Janet Ruijeterman, Liliane de Wispelaere en Sjaak du Fossé. Na afloop bezochten de kinde ren onder leiding van de heer Ultee de onlangs aangekochte verkeerstafei die opgesteld staat in de brandweerkazerne. Schoolreis De leerlingen van de christe lijke school maakten onder lei ding van het onderwijzend perso neel hun jaarlijkse schoolreis naar het bekende ontspannings oord Meli bij Adinkerke aan de Frans-Belgische grens. Tijdens deze geslaagde reis werd o.m. nog een bezoek gebracht aan de Kem- melberg in West-Vlaanderen. De Julianaruiters kampioen van Zeeland Op de zaterdag j.l. gehouden Zeeuwse kampioenschappen voor landelijke ruiters te Koudekerke v isten onze plaatselijke Juliana ruiters, instructeur C. A. Dees, het kampioenschap der achttal len klasse L te behalen met 95 punten. Na vele jaren weer voor het eerst met een achttal uitkomend is dit hoopvol nieuws van deze volhardende paardenmensen. Ze zullen thans op 29 augustus a.s. te Apeldoorn deelnemen aan de nationale kampioenschappen. Het Zeeuwse jeugdkampioen schap werd gewonnen door Piet Dieleman met Peter, eveneens lid van de Julianaruiters, die hiervoor als handicap de zware M-dressuurproef moest afleggen (lOOVh punt). Egbert de Putter met Umerica plaatste zich in de 4e dressuur- proef no. 2. De Oranjeruiters uit Axel plaatsten zich bij de 4-tallen eveneens no. 2, terwijl A. de Feij- ter met Rapid en S. den Exter met Har in het springconcours klasse b resp. de 3e en 4e prijs bemachtigden. De ponyclub „De Kleppertjes" had met haar shownummer een groot aandeel in de Zeeuws Vlaamse successen. De hoepen ok- ken vielen zeer in de smaak op Walcheren en ook de „pyrami- des" met Sanky den Hamer en Jaap den Doelder in top oogstten bijval. Een hoogtepunt was de sprong over de liggende pony van Ad Haak en Cor den Hamer. De laatste behaalde tevens met Jacky de le prijs met springen en Jan de Feijter met Freddy de 2e prijs. Bij de dressuurwedstrijd vielen er 3 eerste prijzen n.l. Wim de Feijter Pzn. met Reblle, Hans Dieleman met King en Jan de Feijter met Freddy. Tweede prijzen voor Cor den Hamer en Adrie den Exter, der de prijzen voor Ad Haak en An- nelien de Feijter, vierde prijzen voor Jan den Doelder en Johan Scheele. Bij de Forest-pony's was de stand: 1. Jan de Feijter met San dy, 2. Corrie de Feijter met Re- Star en 4. Christie Esselbrugge vel, 3. Ineke Bolleman met Bay met Victor. Onmiddellijk daarna begonnen de regenmeters zich te vullen! Landbouwschuur afgebrand Zondagnacht omstreeks één uur werd op Zaamslag brand alarm gegeven, aangezien brand was uitgebroken in de landbouw schuur van de heer Haak in de Groene weg. De houten schuur van 30 bij 15 meter en voorzien van een rieten dak stond reeds in lichte laaie, toen de brandweer ter plaatse arriveerde. Aan behoud van de schuur viel dan ook niet meer te denken. Het wagenhuis dat in onmiddellijk gevaar ver keerde, kon door de brandweer behouden worden. Zes kalveren, één varken en een partij hooi gingen in de vlammen verloren. De schuur was tegen brand schade verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De brand werd ontdekt door een buurman, de heer C. Duu- rinck, die de brandweer te Zaamslag opbelde en de heer Haak inlichtte. Als bijzonderheid zij nog ver meld, dat de Zaamslagse brand' spuit in de reparatie was. Daar om heeft de brandspuit uit xel het blussingswerk verzorgd met de brandweermensen van Zaam slag. Piet Kruiver op transferlij st Feijenoord heeft de internatio nal Piet Kruiver alsnog op de transferlijst gezet. De door Krui ver gestelde eisen voor 'n nieuw contract is Feijenoord niet bereid te willigen. KNIP DIT UIT (Adv.) Geopend: maandag, woensdag en vrijdag van 13.3017.30 en ia.00- 21.00 uur. Dinsdag en donderdag van 9.0012.00 en 13.30- 17.30 uur. Zaterdag van 13.3017.00 uur. Aanwinstljjst juli 1964: Schrijver: Baklanov, G. Barnes, M. Campbell. Bastet, F. L. Benedetti, L Berger, A. Bloom, H. Brezan, J. Böll, H. Bryant, P. Bijlsma, F. Caldwell, E. Campert, R. Carleton, J. Carmichael, H. Carroll, G. Hasty Christie, A. Daum, P. Dored, E. Duncan, B. Eberhart, M. Ekström, P. Fast, H. Faro, 1. Gibbs, P. Giovanni, J. Grass, G. Gulik, R. van Hollander-Pronder, W. d. Kafka, F. Kampen, A. van Kazan, E. Knight, B. Lartéguy, J. Lawrence, D. Lynn, M. Mandei, P. Matti, A./Spekking, W. Maugham, W. Somerset. Maurier, D. du Mayring, L. Moravia, A. Murdoch, I. Norel, K. Pronk, K. Renes-Boldingh, M. Reeuwijk, P. Ridge, A. Ruting, J. S;menon, G. Simenon, G. Schneider, A. Schnitzler, A. Sluysmans, C. Spiess, J. Toonder, J. G. Troyat, H. Troyat, H. Ustinov, P. Uyl, B. den Vestdijk, S. Visser, Th. Williams, J. A. Wit, K. de Wolkers, J. Wolkers, J. Zeyst, R. van Engelse romans: Bingham, C. Christie, A. Dickens, M. Gallico, P. Han Suyin Maclean, A. Smith, B. Studieboeken: Baaren, Th. P. van Mayne, R. Berg, J. H. v. d. Grzimek, B. Dröscher, V. B. Bandsma/Brant. Drijver, J. Kitzinger, S. Trézel, R. König, K. E. Helsdingen-Boelmans ter Spil, J. Ph. van Giedion-Welcker, C. Gomberts, H. A. Assa, J. Timmers, J. J. M. Denis, A. Fischer, M. TitelAard De doden schamen zich niet. oorl. De holle kroon hist. Lava. Maria Isabel. R. K. Kruis achter prikkeldraad. oorl. De prooi. Het laatste schot. oorl. Meningen van een clown. Het fatale commando. oorl. Straks niet meer. Wij, die leven. Liefdesschijnbewegingen. Als de avondwinde bloeit. fam. De moord met de stofdoek. det. Achter de bergen ligt het geluk, fam./piot. Kerstmis van Poirot. det. Indische mensen in Holland. Ik had Tiberius lief. hist. De vreemdeling. Man vermist. det. De 13de augustus. Een ochtend in april. De rokkenjagers. Ontsnapping via Gibraltar. oorl. De cel. Kat en muis. nov. De nacht van de tijger. det. Land van zon en wijn. str. Een hongerkunstenaar. verb. Zee zonder genade. zee. AmerikaAmerika. Het huis met de paradijsvogel. hist. De Pretorianen. oorl. De vrouw die wegreed. verb. Geen tranen voor Johnny Brant. Het schandaal. De executie/de late brief. psych. Regen e.a. verhalen. verh. De glasblazers. hist. Pieter Stuyvesant. hist. Het spoor der herinnering. Op zand gebouwd. fam. Vliegers in het vuur. oorl. Het grote waagstuk. prol. Vrouwe Rixt van Ameland. hist./prot. De eeuwige bruid. Oma ging naar Rusland. hist./fam. Lydia en de zwaan, Antoine en Julie. psych. De anderen. psych. Een kater in blik. Spelen in de morgenschemer. Habis; afscheid van Nieuw-Guinea. Ind. Spionage in Eseondido. Hannibal en de ratten. Keizerlijk luitenant in Parijs dl. 1. hist. Vrouwe van Kachtanowka. dl. 2. hist. Fataal bevel. verh. Vogels kijken. verh. De nadagen van Pilatus. hist. De geschonden neus van de sfinx. av. Synkopen in de nacht. ras Buitenoorlogse vertellingen. verh. Een roos van vlees. Serpentina's petticoat. verh. De autocraten. Coronet among the weeds. The clocks. Cobbler's dreram. .Love, let me not hunger. The four faces. Icestation Zebra. Joy in the morning. det. av. av. Mensen tussen Nijl en zon. De gemeenschappelijke markt. Leven in meervoud. Oase voor dieren. Wat dieren doen en waarom. De verbijsterende wereld van de insecten. Vogeltrek en trekvogels. De belevenis van het moeder worden. De sleutel van het bridge-spel. Postzegels verzamelen. Zieken tóch bezig! Paul Klee. De geheime tuin. De vrouw in het oude Rome. Spiegel van twintig eeuwen. Op safari. Weerzien-yaa Moskou.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3