PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN Doem der verdenking Zondagdiensten Voor de zondag Pagina 2 Terneuzen Axel Biervliet Breskens Retranchement OlEfóSTENCEMTRUIVf BIJ DE BEJAARDENWONINGEN TE AXEL Schoondijke ft AGENDA Groots welkom voor Gizenga in Leopoidsiad DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 18 juli 1964 M. U. L. O.-EXAMENS Bij de deze week te Vlissingen gehouden m.u.l.o.-examens slaag den o.m. voor het diploma A de dames J. Passiron te Groede; M. Brakman te Aardenburg, en de heren J. de Visser en W. Boone te Oostburg; D. Aalbregtse te Breskens; F. de Smit, W. de Smit en A. Quist te IJzendijke. Lichte aanrijding Gisternamiddag te ongeveer 5 uur had op het kruispunt Axel- sestraatDokweg een aanrij ding plaats tussen een scooter bereden door de heer J. L. de P. uit Den Haag, die over de Axel- sestraat reed in de richting van Driewegen en een brommer be reden door de heer D. B. uit Zaamslag, die vanuit de Dok- weg de Axelsestraat opreed. De bestuurder van de scooter, die door de botsing kwam te vallen en licht gewond was, werd door dokter Bos eerste hulp verleend. Zowel de scooter als de brom mer werden licht beschadigd. Onderwijsbenoemingen Aan de hervormde school te Terneuzen zijn met ingang van het nieuwe schooljaar benoemd tot onderwijzeres mej. J. W. Cou- mou te Middelburg; tot vakon derwijzeres nuttige handwerken mej. C. M. L. de Winde te Bres kens en tot onderwijzer de heer P. J. Lako te Biervliet. Examen hoofdakte Voor het hoofdakte B-examen slaagde gisteren te Eindhoven de heer H. W. Hechemer, onderwij zer aan de Zuidlandschool te Terneuzen. Auto tegen lantaarnpaal De heer Van de V. uit Hoogkerk had zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs in België een personenauto gehuurd. Met deze auto reed hij vrijdagmorgen om 8.30 uur door de Bankertstraat in de richting De Ruijterstraat. Hij wilde onder het rijden goe deren op de achterbank verleg gen. Het gevolg was dat hij een op het trottoir staande lichtmast ramde na eerst een boompje te hebben afgereden. Door de klap brak de licht mast van boven af en werd de auto aan de' rechterkant geheel vernield. Een slachtoffer van het auto-ongeluk overleden De 72-jarige mevr. E. S. die donderdagmiddag bij het auto ongeluk ter hoogte van het B. P. tankstation ernstig werd gewond, is gisteren in het ziekenhuis te Sluiskil overleden. Er verkeren momenteel nog twee personen in levensgevaar, n.l. de 75-jarige mevr. M. S. en het 13-jarige meisje M. v. d. G. beiden uit Dendermonde. Auto in brand De Breskense brandweer werd donderdag gealarmeerd voor een in brandgeraakte personenauto van de heer E. Wijnakker in de Parklaan. Ondanks snel optre den van de brandweer ging de motor in de vlammen op. Om trent de oorzaak tast men in het duister. Schoolreis De leerlingen van de chr. school hebben weer hun jaarlijk se uitstapje gemaakt. De 4e en 5e klas brachten een bezoek aan Rotterdam. Op het programma stonden de Euromast, een rond vaart en de diergaarde Blijdorp. De klassen 1 t/m 3 trokken naar Knokke. Eerst ging men naar het vogelpark. In het bos werd latèr een speurtocht ge houden waarna tot slot de speel tuin van moeder Siska werd aan gedaan. Grondaankoop Ten behoeve van het nieuwe bouwplan in de kom der ge meente heeft de gemeenteraad van Retranchement besloten over te gaan tot het aankopen van een perceel grond van de familie Lucieer. De grond zal voor nieuwbouw worden doorverkocht aan het Groene Kruis en aan de heer Arth. van de Bussche. De bejaarden op reis Een verrassend groot aantal bejaarden maakte dezer dagen een uitstapje per bus en twee luxe-auto's naar België en Frankrijk. In de morgenuren werd een rondrit gemaakt in Brugge, waar na in Thoudout de koffie werd gebruikt. Nadat in een restaurant op de Kemmelberg de soep was genut tigd, had men aldaar nog ruim de tijd om van het fraaie uit zicht te genieten. Via Yperen bereikte men de 55 jaar getrouwd Dinsdag 22 juli zullen de heer en mevr. LippensGroothaert in het Gezellenhuis hun 55-jarige bruiloft vieren. Hendricus Lippens werd op 25 januari 1884 te Axel geboren en zijn vrouw Antoinette Groot haert op 6 november 1884 even eens te Axel. Uit dit huwelijk kwamen vier kinderen, 23 kleinkinderen en 10 achterkleinkinderen voort. Na zijn huwelijk werkte Lippens in het graanbedrijf van Vleeshau- wer, tot hij in 1922 zelfstandige werd. Hij betrok toen het café „Wel tevreden" in de Zeestraat en be gon een zakkenhandel met zak- kenreparaiebedrijf. Zowel in het café als in de handel was het echtpaar Lippens Groothaert algemeen gezien. In 1960 verlieten zij dit gecombi neerde bedrijf. In de Bankertstraat 16 slijten zij in goede gezondheid hun oude dag. Gezien de grote vrienden kring staat het wel vast dat de 22e juli niet ongemerkt voorbij zal gaan. Twee gouden echtparen Woensdag 23 juli zal het 50 jaar geleden zijn dat ter stad- huize in Axel de volgde huwe lijken werden gesloten: 's mor gens tussen Alphons Francis Verstraeten en Leonie de Dauw, des middags tussen Jan Dieleman en Clara van der Hoofd. Verstraeten werd te St. Jan steen geboren op 25 mei 1887; zijn echtgenote op 1 mei 1892 te Zuiddorpe. Uit dit huwelijk werden drie kinderen, en vier kleinkinderen geboren. Na in het vrije bedrijf werk zaam te zijn geweest en zijn dienstplicht te hebben vervuld, trad hij in dienst bij de spoor wegmaatschappij Mechelen Terneuzen en toen die werd overgenomen door de Ned. Spoorwegen, is hij hierbij in dienst gekomen. 41 jaar was hij'bij de spoor wegen. Nu genieten Verstraeten en zijn vrouw reeds 12 jaar van een welverdiend pensioen. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Jan Dieleman werd geboren 13 oktober 1889 en zijn vrouw 16 september 1889, beiden te Axel. Dieleman en zijn vrouw waren van een boerderij afkomstig en na hun huwelijk betrokken zij een boerderij. Hier bleek dat zij goede landbouwers waren. Uit dit huwelijk kwamen voort vier kinderen, 15 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. Beide gouden paren recipiëren svoensdag in de Stadsherberg. Eindelijk is het dan zo ver! De stichting Protestants-Chris telijke Bejaardenzorg te Axel en omgeving heeft thans officieel toestemming het dienstencentrum bij de bejaardenwoningen aan de Beatrixstraat, Bernhardstraat, Bylocquestraat en Singelweg te gaan bouwen. Nadat de gemeehteraad op 27 mei 1963 reeds een subsidie van 80 in de exploitatiekosten van het dienstencentrum had toege zegd en in principe had besloten de voor de bouw en inrichting van het dienstencentrum beno digde geldlening te garanderen, is het stichtingsbestuur voortva rend te werk gegaan om te ko men tot een zo spoedig moge lijke stichting van dit gebouw. Het bouwplan werd op 13 dec. goedgekeurd, de rijksgoedkeu ring werd op 24 juni 1964 ver leend, terwijl de bouwvergun ning op 30 juni 1964 werd ver kregen. Zoals bekend zal het diensten centrum de volgende vertrekken omvatten: een ruime hall, een grote recreatiezaal, in tweeën te scheiden door een vouwwand, een centrale keuken, centrale wasgelegenheden (douches en badkuipen, een woning voor de leidster en een woning voor de huismeester. Het gebouw zal verrijzen op de hoek Singelweg/Beatrixstraat. De dienst gemeentewerken is reeds bezig een gedeelte van de Beatrixstraat om te leggen, waar door de recreatiezaal van het dienstencentrum zodanig zal worden geprojecteerd, dat men van daaruit een prachtig gezicht heeft op de gehele Beatrixstraat. De totstandkoming van het dienstencentrum betekent een grote verbetering voor de be jaarden in Axel. Naast de be jaardensociëteiten krijgen zij nu een punt, waar zij elkaar steeds kunnen «treffen. Voor de stichting betekent dit de verwezenlijking van de plan- Franse grens, waar de douane het gezelschap geen moeilijkhe den in de weg legde. In Frankrijk was het vooral de Casselberg die de aandacht trok. Na een bezoek aan Duin kerken werd de reis voortgezet naar Adinkerke in België, waar in het Melipark koffie werd ge dronken en het waterorgel werd bewonderd. Tot slot werd de tocht onderbroken in Knokke, waar in het restaurant „Maria Siska" nogmaals de dorst gelest en de honger gestild werd. Bij de terugkomst in Retran chement werd het gezelschap ingehaald door het muziekgezel schap. Burgemeester J. A. Leen- houts dié met zijn echtgenote de tocht had meegemaakt, dankte allen, die aan het welslagen van deze reis hadden meegewerkt. Ook mevrouw Nieuwlaat sprak namens de bejaarden haar dank uit. Collecte De collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren bracht te Retranchement 118,50 gulden op. Bevorderingen Rijks Middelbare Landbouwschool Bevorderd werden op 16 juli 1964 van le naar 2e klas de leer lingen: A. Buijze en L. Dierikx te Schoondijke, Jac. Cammaert te Groede, H. Cappon en A. Rosen- daal te Zuidzande, J. Cappon te Cadzand, P. Cornelis te Nieuw- vliet, T. Dhoore, T. Maenhout en T. Wemaer te Sluis, E. Doens te Biervliet, G.van Driel en A. Mol té,;!Hoek, W. Jansen te Sluiskil, É';- Sturtewaegen te Eede, P. Verstraete te Aardenburg en T. Wijffels te Waterlandkerkje. ÏAdv.) De originele Amerikaanse teenagerkleding door ft AGATHA CHRISTIE ft 42) Eigenlijk, overdacht de heer Marshall, zag het ernaar uit dat de politie vrijwel machteloos stond. Over het geheel genomen leek hem dat ook niet onbevredi gend. Niet onbevredigend? Hij schrok zelf even van die gedach te. Want was dat wel waar? Als de poljtie schaakmat stond, was dat dan wel een bevredigend einde van de hele zaak? Wisten de Argyles zelf de ware toedracht? vroeg hij zich af. Neen, dat leek hem niet waar schijnlijk. Zij wisten het niet. Af gezien, natuurlijk, van die ene van hen, die het maar al te goed wist.Maar hadden zij enig vermoeden? Zouden zij één van hen misschien ervan verdenken? Nu wellicht nog niet, maar over een tijdje, wanneer zij alle bij zonderheden in hun herinnering waren nagegaan?Onbehaag lijk gevoel. Ja, een hoogst, hoogst onbehaaglijke situatie. Al deze gedachten waren hem in korte tijd door het hoofd ge gaan. Toen hij met zijn overden king klaar was, zag hij de ogen van Mickey, met een glansje van spot, op zich gevestigd. „Luidt zo uw uitspraak, me neer Marshall?" vroeg Micky. „De buitenstaander, de onbeken de indringer, het suspecte indivi du, heeft de moord dus gepleegd, zich daarna uit de voeten ge maakt en zich aan de justitie weten te onttrekken?" „Alles wijst erop," gaf de heer Marshall ten antwoord, „dat wij ons op dit standpunt behoren te stellen." Micky liet zich achterover in zijn stoel vallen en lachte. „Dat is dus onze lezing en daar moe ten we ons aan vastklampen?." 'IjlllllllllllIjlllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIjlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllIjlllllllllllllüll ZONDAG 19 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „De zwaardvechter van Sienna"; 5 en 8 uur: „De deugd en de ondeugd". MAANDAG 20 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De zwaardvechter van Sienna". DINSDAG 21 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De zwaardvechter van Sienna". <llllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll!ll!ll[|||||||[||ll!lllllllll!lllillllllli!ilil|llll|j|llilllllll!llllll]r nen en realisering van een lang gevoelde behoefte. Anderzijds is het voor de stich ting een zware opgave. Want on danks de royale medewerking van de gemeente Axel zal de stichting ieder jaar moeten zor gen, dat de ontbrekende 20 van de exploitatiekosten, ruim 10.000,per jaar er komen! De totale grond-, bouw- en in richtingskosten zullen ongeveer 325.000,belopen. Als het gebouw er eenmaal staat, zal de bevolking van Axel ongetwijfeld zorgen, dat ook de benodigde 10.000,er ieder jaar weer komt! Ook hier kan wat groots wor den verricht! „Inderdaad, Michael, dat is wat ik u allen zou willen aanraden." Er lag duidelijk een waarschu wende klank in de stem van meneer Marshall. Micky knikte. „Dat begrijp ik. Zo luidt uw advies. Ja, ja, ik geloof beslist dat u daar ook groot gelijk aan hebt. Maar u ge looft het toch zelf niet, of wel soms?" De heer Marshall zag hem met een ijzige blik aan. Dat was nu altijd de moeilijkheid met men sen, die geen oordeel des onder scheids in rechtskwesties be zaten. Die flaptten er maar uit wat beslist achterwege had moe ten blijven. „Ik geef mijn mening voor wat zij waard is," sprak hij. „En wat denken wij er alle maal van?" informeerde Michael, terwijl hij de kring eens rond keek. „Hé, Tina, liefje, je zit daar zo kalm rond te kijken, zeg jij eens wat, heb jij enig idee? En jij, Mary? Jij hebt ook nog niet al te veel gezegd!" „Natuurlijk ben ik het hele maal met meneer Marshall eens!" gaf Mary hem vrij scherp te verstaan. „Welke andere op lossing zou er zijn?" „Philip is het volstrekt niet met je eens," merkte Micky op. Met een ruk draaide Mary haar gezicht naar haar man. Phi lip Durrant zei bedaard: „Jij doet verstandiger met je mond dicht te houden, Micky. Het is nooit goed te veel te zeggen als je in het nauw zit. En dat zitten wij allemaal." „Dus houdt niemand van ons OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 19 JULI 1961 Axel: 10 uur en 14.30 uur Ds P. J- Pennings. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen (Voorbereiding H. Avondmaal). Hontenisse: 10.30 u. Ds. H. J. Ruis, van Sluiskil. Hulst: 9 uur Ds. H. J. Ruis, van Sluiskil. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. E. Stern.; 19 uur Ds. Gispen. Philippine: 9 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. E. Gramsbergen, van Hontenisse. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. A. Poelman; 19 uur Ds. H. J. Ruis, van Sluiskil. (Kerkhof laan) 9.30 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 10 uur de heer J. Alle- wyn, van Middelburg; 14.30 uur Ds. E. Gramsbergen, van Honte nisse. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 16.30 uur Ds. W. H. Gispen. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur en 15 uur Ds. A Kui per. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10.30 uur en 16.30 uur Ds. M. Brandes, van Meppel. (In beide diensten bediening Heilig Avondmaal.) Zoute/Sui: 9 uur Ds. M. Brandes, van Meppel. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur de heer G. Bouw, kand. te Nun- speet. GEREF. GEMEENTE (Vlooswjjkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Dr Steenblok. M. Brandes, van Meppel. Hoek: Geen dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANGELIE. GEM. Filadelf ia-kapel Terneuzen: Samenkomsten: zon dag 10 uur v.m. Donderdag 8 uur n.m. Bidstond: zondag 8.30 uur n.m. LEGER DES HE1LS Terneuzen: 10 uur v.m. Heiligings- samenkomst. 7.30 uur n.m. Ver- TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nfjsten, Willem de Zwijgerlaan 17, telefoon 2324. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele Kruis: Zuster R. Scott, Bolwerk 4, IJzendijke, tel. 01176-497. (B.g.g. 008.) AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Sehiltman, Nieuw- straat 36, telefoon 777. DIERENARTS. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de prak tijk der dierenartsen in Axel. Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door dierenarts C. J. Cijsouw, Westkade 119A te Sas van Gent, telefoon 01158—588. KONINKLIJK GEZIN MET VAKANTIE Koningin Juliana, prins Bern- hard. en prinses Beatrix zijn vrij dagmiddag om kwart voor drie van de vliegbasis Soesterberg per regerings-Friendship naar Italië vertrokken, waar zij hun vakantie zullen doorbrengen. er een eigen mening op na?" vroeg Micky. „Best. Dat kan. Maar laten we er allemaal vanavond als we naar bed gaan nog eens goed over nadenken. Dat zou geen kwaad kunnen, weet je. Per slot van rekening wil een mens toch weten waar hij aan toe is, niet waar? Weet jij er ook helemaal niets van, Kirsty? Meestal was dat wel zo. Zo lang ik me kan herinneren wist jij altijd heel aardig wat er hier in huis te koop was, al moet ik je nageven dat je er nooit over babbelde." Kirsten Lindstrom antwoord de, niet zonder een zekere waar digheid: „Ik vind ook, Micky, dat jij je mond moest houden. Me neer Durrant heeft gelijk. Te veel praten is inet goed". „We zouden het in stemming kunnen brengen", stelde Micky voor. „Of laat iedereen een naam op een papiertje schrijven. Dan gooien we die briefjes in een hoed. Dat zou nog eens aardig zijn, zeg! Kijken wie de meeste stemmen krijgt!" Nu sprak Kirsten Lindstrom met iets meer stemverheffing: Houd je stil. Stel je niet aan als de domme, onverschillige kwa jongen, die je vroeger was. Je bent nu volwassen". „Ik wou alleen maar zeggen dat we er eens over moesten na denken" gaf Micky ietwat be dremmeld ten antwoord. „Dat zullen we zeker!" besloot Kirsten Lindstrom. Maar haar stem klonk bitter. (Wordt vervolgd.) lossingssamenkomst. Leider lui tenant B. Outhuyse. .■ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 5.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H, Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 19 JULI 1964 Aardenburg: 10.30 uur Ds. Blom. Biervliet: 11 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans; 11 uur Pfarr. L. Spaans, Duitse dienst. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 9.30 uur Ds. H. W. Doorn- ink. Hoofdplaat: 11 u. Ds. H. W. Doorn- ink., van Groede. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. J. Brezet, (Viering H. Avondmaal). Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen; 11.30 u. Jeugdkerkdienst. Retranchement: 9.30 uur Ds. G. M. C. de Vries. Schoondjjke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, (Bed. H. Doop). Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 u. Ds. W, S. Even huis, van Biervliet. Zuidzande: 9.30 uur de heer I. Ver- duijn. van Breskens. GODS BRIEF. Kenbaar en leesbaar voor alle mensen. 2 Corinthen 3 2. Dat betekent, dat Christus uit en op en in ons leven kenbaar en leesbaar moet zijn. Als de mensen deze brief van Christus lezen, mo gen ze niet bij u blijven staan. Zeker, het papier moet goed zijn: helder, niet verkreukeld, zuiver be- lijnd. Maar het moet dat zijn, al leen om daardoor de woorden des te beter te doen uitkomen. De men sen moeten u niet lezen, ze moeten Christus lezen. Ons leven moet niet een brief zijn van onze eigen ker kelijke voortreffelijkheid (hoewel die er zeker óók moet zijn!!), maar van Christus' voortreffelijkheid. De mensen moeten niet zeggen, als ze u lezen: wat een christen! wat .een flinke gereformeerde of her vormde of wat ook! Als ze niet méér zeggen, is het heel erg mis met uw brief. Dan is u niet een brief van Christus, maar een brief van uzelve of van uw Kerk. Neen, de mensen moeten zeggenwat een Christus! Niet uw naam Zijn Naam moet in en door deze brief worden groot gemaakt. Zo'n brief is voor de mensen leesbaar en genietbaar. Zo'n brief willen alle mensen graag lezen. Neen, het komt er dan niet op aan, wat voor soort papier we zijn, wel ke positie of gaven of kwaliteiten we hebben. Het komt maar op één ding aan, of Christus öp ons leven schrijft. En Christus kan het een voudigste leven het nietigste vodje papier, dat de mensen in de prullemand werpen voor Zijn brief gebruiken. Een eenvoudig dienstmeisje van Naaman, een stil le, geduldige lijder in het zieken huis, een moeder van een zwaar gezin, die nooit op de voorgrond treedt zij allen zijn voor Christus geschikt papier om er Zijn brief aan de wereld op te schrijven. Zij allen zijn: Gods brief. (Uit „De Stem achter U.") NEDERLANDER IN OOSTENRIJK VERONGELUKT De 43-jarige procuratiehouder W. Hagendoorn uit Zaandam is tijdens zijn vakantie in het Zwölfer-Horngebergte in een twintig meter diepe afgrond ge vallen en om het leven gekomen. Zijn tienjarige zoon, die even eens viel, bleef halverwege han gen. Hij werd slechts licht ge wond, maar toen hij op weg was hulp voor zijn vader te halen, viel hij bewusteloos neer. Hij werd later gevonden door een boer, die de politie waarschuw de. De heer Hagendoorn kam peerde met zijn gezin in dé buurt van St. Gilgen in Oostenrijk. Twee scholieren in de Waal verdronken In de rivier de Waal bij Hel- low zijn donderdagmiddag twee 16-jarige jongens verdronken. Het zijn de ulo-leerlingen Jan Willem van Horssen en zijn buurjongen Henk van Horssen. Beide jongens die niet konden zwemmen, waren in het water toen omstanders merkten dat er iets niet in orde was. Aanvanke lijk meende men dat de jongens gekheid maakten, maar toen men te hulp wilde komen, waren ze reeds in de diepte verdwenen. Inwoners uit Hellow gingen di rect dreggen. Om half zes werd de eerste jongen geborgen, een uur later zijn buurjongen. Het ongeluk gebeurde slechts enkele meters uit de wal. Politie neemt proef met speedboot De Haagse politie heeft sinds gisteren de beschikking over een speedboot waarmee zij sneller hulp kan bieden aan badgasten, die in zee in nood verkeren. Dit nieuwste reddingsmiddel kaïi plaats bieden aan zes personen en een snelheid halen van onge veer vijftig kilometer per uur. De boot is bij wijze van proef in gebruik genomen. Slaagt deze, dan zullen er in 1965 nog twee en in 1966 nog één worden aan geschaft. De boot is in Scheveningen te water gelaten in aanwezigheid van Den Haags loco-burgemees- ter, mr. A. J. Dankelman; de hoofdcommissaris, de heer J. H. A. K. Gualterie van Weezei en honderden badgasten. Binnen kort wordt een portofoon aange bracht waardoor er voortdurend contact met het politieposthuis op het strand mogelijk wordt. Vliegtuigmotoren geschikt voor opwekken van elektriscne energie Het Tweede Kamerlid mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (v.v.d.) heeft aan de ministers van defensie en van economische zaken gevraagd of het in Neder land mogelijk is vliegtuigstraal- turbinemotoren te gebruiken in elektriciteitsbedrijven. Zij wijst er op dat in Engeland deze mo toren op ruime schaal worden toegepast voor het opwekken van elektrische energie tijdens de piekbelasting der elektrische centrales. Indien het juist is dat in het kader van de operatie „chirurg" bij het departement van defensie plannen bestaan om o.m. vliegtuigstraalturbines via de dienst der domeinen te ver kopen, wil mej. ten Broecke Hoekstra weten of de ministers bereid zijn na te gaan of deze voor de Nederlandse elektrici teitsbedrijven bruikbaar zijn. Het gebruik van straalturbine- motoren voor het opwekken van elektrische energie wordt be schreven in een uitvoerig artikel in „De Ingenieur" van 3 april 1964. Toeristen brengen vuile was naar V. V. V. Na een babysitcentrale en een schoonmaakdienst heeft de V. V. V. van Schiermonnikoog nu ook een wascentrale ingesteld voor de vakantiegangers. Er is op heel Schiermonnikoog geen enkele wasserij. Vele huis vrouwen die in hun vakantie niet achter de wastobbe willen staan (de bungalows en vakan tiehuisjes zijn uiteraard meestal niet uitgerust met een wasma chine en een centrifuge), plegen bij het V. V. V.-kantoor aan te kloppen met de vraag hoe ze van hun vuile was af kunnen komen. Ze zullen voortaan wor den verwezen naar enkele parti culieren, die hebben toegezegd dat ze het was- en strijkkarwei voor een schappelijke beloning van de vakantiegangers willen overnemen. Antoine Gizenga, die door velen wordt beschouwd als de geeste lijke opvolger van de vermoorde Patrice Loemoemba, is vrijdag door de Kongolese autoriteiten vrijgelaten na twee jaar op het eiland Boelabemmba gevangen te zijn gehouden. De inwoners van Leopoldstad zorgden voor een triomfale ont vangst, toen hij in een auto; waarin ook premier Tsjombe en de nieuwe minister van land bouw, Albert Kalondji, waren' gezeten, in de stad aankwam. Duizenden mensen juichten de vrijgelatene toe, die daarop met breed armzwaaien reageerde, terwijl Kalondji het „V"-teken maakte. Bij de aankomst bij de ambtswoning van Tsjombe ken de het enthousiasme van de me nigte geen grenzen meer. Toen het tumult eindelijk wat was af genomen, hield Gizenga een kor te toespraak, waarin hij toezeg de al het mogelijke te zullen doen „om de pacificatie van Kongo geen holle frase te laten worden". Eerder had hij tegen over verslaggevers verklaard met premier Tsjombe alle Kon golese vraagstukken onder de loep te willen nemen. Levenslang voor „demonstranten" Onlangs „demonstreerden" voor de regeringsgebou- wen in Buenos Aires hon derd schildpadden tegen de politiek van de Argen tijnse regering. Op hun schilden waren leuzen ge- verfd als „de regering in opmars" en „weg met de regering". Onder grote hi- lariteit van het publiek werden 22 opposanten door de politie ingerekend. Toeschouwers ontfermden zich over de rest van de dieren die door leden van het algemeen vakverbond waren losgelaten. Over de 22 arrestanten is thans 't vonnis uitgespro- ken. Zij kregen levenslang. -» Hun verdere jaren zullen moeten doorbrengen in de hoofdstedelijke dierentuin. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2