Goldwater heeft zijn kandidatuur aanvaard RADIO DE KOCK Eten en drinken voor Russen en Chinezen Spanning in het Kyrenia- gebied neemt toe Iet weer Amerikaanse kunstmanen gelanceerd VIKAflïiE- DRUKTE MEEL MEE Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden William Miller, de tweede man Wereldpers „„kraakt" Goldwater Protestbetogïng in New York Afrikaanse topconferentie begonnen BOMAANSLAG IN GEORGETOWN Frankering bij abonnement: Terneuzen Ditfectenr-Hoofredaeleur: I. van de Sande Redaetïe-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 ct. tosse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 18 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6256 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdïeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In de rede voor de conventie der republikeinse partij, waar mede senator Barry Goldwater donderdagavond zijn kandidatuur voor het presidentschap officieel aanvaardde, heeft hij zijn abso lute vertrouwen uitgesproken in een republikeinse overwinning bij de novemberverkiezingen. „Vereend en vastberaden zullen wjj voorwaarts gaan," aldus de senator. Wijzend op de Berlijnse muur, Laos, Zuid-Vietnam en Cuba be toogde hij, dat de democratische regering „die wij nu zullen ver vangen" overal nederlagen hèeft geleden. Vervolgens kantte hij Aanhoudend zomerweer HET K.N.M. deelt mede: Opnieuw zijn vrijdag in geheel Europa hoge tot zeer hoge tem peraturen gemeten. Het centrum van de hitte ligt in Spanje en Frankrijk, waar het kwik maxi ma 35 tot 40 graden bereikt. Ons land bevindt zich in het grens gebied van zomerse warmte en tropische hitte. Zaterdag zullen de temperaturen oplopen tot om streeks 26 graden aan de kust tot omstreeks 32 graden in het bin nenland. De wind waait daarbij uit oos telijke richtingen, maar langs de kust zal de zeewind in de mid dag enige verkoeling brengen. Een onweersgebied trok vrij dag van noordwest Frankrijk over het Kanaal naar oost Enge land. Samenhangend hiermee nam in ons land de bewolking in de avond toe. De kans op on weer blijft in ons land voor za terdag echter klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Warm tot zeer warm Over het algemeen zonnig en warm tot zeer warm met een kans op enkele verspreid voor komende onweersbuien. Zwak ke tot matige wind uit oostelij ke richtingen. Aan de kust in de middag zeewind. ZATERDAG 18 JULI v.m. n.m. Breskens $.56 9.28 Terneuzen 9.31 10.03 Hansweert 10.11 11.43 Walsoorden 10.21 10.53 ZONDAG 19 JULI v.m. n.m. Breskens 10.03 10.29 Terneuzen 10.38 11.04 Hansweert 11.18 11.44 Walsoorden 11.28 11.54 MAANDAG 20 JULI v.m. n.m. BtesKens 11.06 11.25 Terneuzen 11.41 iHansweert (Walsoorden 0.21 11.40 0.31 12.50 ZON MAAN op onder op onder Juli 18 4.41 20.50 15.24 0.39 19 4.43 20.49 16.32 0.59 21' 4.45 20.57 18.40 1.52 zich in felle bewoordingen tegen concentratie van bevoegdheden, die volgens hem in handen van het volk dienen te blijven. GEWELD Verder gaand zei hij, dat alleen de sterken in staat zijn de vrede te bewaren. In dit verband her innerde hij er aan, dat de rege- ring-Eisenhower destijds niet ge aarzeld had de vrede te bewaren door in straat Formosa en in Li banon geweld te gebruiken. Goldwater beschuldigde de Amèrikaansé minister van de fensie ervan het volk te bedrie gen en om de tuin te leiden, wat betreft de strijd in Zuid-Vietnam, terwijl hij de regering van pre sident Johnson voor de voeten wierp altijd bereid te zijn naar een compromis met de commu nisten te zoeken. Als doel der republikeinse par tij noemde Goldwater het schep pen van een atlantische gemeen schap, waarin geheel Europa verenigd en vrij zal zijn en Noord- en Zuid-Amerika onder een vooruitstrevend bewind sa men zullen gaan. Bij de verdediging van de vrij heid is extremisme geen on deugd, terwijl bij het streven naar rechtvaardigheid gematigd heid geen deugd is, aldus een uitspraak van de senator uit Arizona. REACTIES VAN NEGERLEIDERS De reacties van de leiders der twintig miljoen negers in de Verenigde Staten op de aanwij zing van senator Goldwater tot republikeinse kandidaat voor de presidentszetel komen unaniem hierop neer, dat deze aanwijzing „een ramp, een tragedie voor de republikeinse partij en voor het land" wordt genoemd. James Farmer, de voorzitter van het congres voor rassenge- lijkheid, voorspelde dat bij een verkiezing van Goldwater tot president de situatie voor de negers niet zal verbeteren. Zijn kandidaatstelling is een ramp, zo zei Farmer. „BASSIST" Dr. Martin Luther King ge bruikte dezelfde kwalificatie. Hij verklaarde de kiezers te zullen opwekken om in november op geen enkele republikeinse kan didaat te stemmen, die niet open lijk senator Goldwater en diens filosofie heeft afgezworen. Roy Wilkins, de directeur van de vereniging voor de vooruit gang der negerbevolking, ver klaarde dat de teleurstelling on der de negerbevolking algemeen is. Hoewel Goldwater door Wil kins niet als een „rassist" wordt beschouwd, meende hij dat zich onder zijn aanhangers de meest notoire rassisten in de Verenigde Staten bevinden. De vereniging zal thans haar campagne om de negerbevolking tot de kiesregis- ters toe te laten gaan intensive ren. William Miller, voorzitter van het nationaal bestuur der repu blikeinse partij, die donderdag officieel door senator Goldwater is aangewezen als kandidaat voor het vice-presidentschap, is even- REPUBLIKEINSE CONVENTIE GESLOTEN Donderdagavond, aan het slot van de conventie van de Ameri kaanse republikeinse partij in de veemarkthallen van San Fran- sisco, stelden senator Barry Goldwater, kandidaat voor het presidentschap (rechts), en Wil liam Miller (links) kandidaat voor het vice-presidentschap, zich hand in hand nogmaals aan de partijgenoten voor. als de senator zelf een figuur die bekend is om zijn conservatieve opvattingen, hoewel hij afkom stig is uit de staat New York, vanwaar volgens de traditie de liberale republikeinse leiders komen. Zijn aanwijzing accentueert de draai naar rechts die de partij op de conventie van San Fran cisco heeft gemaakt en duidt er op dat Goldwater, getrouw aan zijn opvattingen, elk politiek compromis om de verkiezings basis van de partij te verbreden, afwijst. Volgens de partijstrategen heetf de keuze van Miller twee voor delen: hij vertegenwoordigt het industriële noordoosten van de V. S., terwijl Goldwater vereen zelvigd wordt met de traditio nele belangen van de landbouw gebieden van het. zuidwesten. Maar bovenal: Miller is katho liek. Dit betekent dat hij een deel van de bevolking kan mee krijgen dat niet geneigd zou zijn de protestant Goldwater zijn stem te geven. De senator uit Arizona, wiens grootvader van joodse afkomst Was, behoort tot de episcopaalse kerk. Miller werd in 1914 in Lock- port in de staat New York ge boren. Na zijn rechtenstudie werd hij in 1938 advocaat. Tij dens de oorlog maakte hij deel uit van de diensten van het leger die zich bezighielden met de ge dragingen van Duitse oorlogs misdadigers. Uit dien hoofde nam hij als plaatsvervangend procureur-generaal deel aan het proces in Neurenberg. In 1950 werd hij in het huis van afgevaardigden gekozen. Hij was sindsdien lid van de juri dische commissie van het huis. In 1960 werd hij voorzitter van het nationaal partijbestuur. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. De internationale pers leverde vrijdag scherpe kritiek op Barry Goldwaters aanwijzing tot repu blikeinse kandidaat voor het pre sidentschap. „Het is alsof Kenne dy woensdag in San Francisco voor de tweede maal vermoord werd", zo vindt het Oostenrijkse socialistische dagblad „Arbeiter Zeitung". Ook uit Azië en het Midden- Oosten komen commentaren die niet bepaald vleiend zijn voor Goldwater en de republikeinse partij. Japanse kranten spreken van een „jammerlijke tragedie voor de eer van de republikeinse partij" en uiten de hoop, dat pre sident Johnson in november zal winnen. NIET MALS De reacties in de meeste West- europese kranten zijn niet ma's. Het Franse rechtsgezinde blad ,1'Aurore" acht „het zeker, dat de -vrije werpld,„als, de,, volgende president van de Verenigde Sta ten Barry Goldwater heet", een verschrikkelijke schok te verwer ken krijgt. In West-Duitsland zijn de meeste bladen het erover eens, dat Goldwater geen schijn van kans heeft om Johnson te ver slaan. „Stockholm-Tidningen", dat over het algemeen de ziens wijze van de Zweedse, sociaal-de mocratische regering weergeeft, schrijft„Achthonderddrieëntach tig schreeuwende partijbonzen in San Francisco hebben de meest reactionaire en minst verstande lijk begaafde presidentiële kandi daat in tientallen jaren ge steund". Het Noorse regeringsge zinde blad „Arbeidersbladet" zegt, dat Abraham Lincoln zich zal omdraaien in zijn graf. mm Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Het over en weer schel den tussen Peking en Mos kou duurt nu al zo lang dat menigeen de lust zal ver gaan dat allemaal bij te houden. Deze week was het echter merkwaardig dat Mao Tse-toeng zich geroe pen voelde Chroesjtsjow openlijk te betichten van 'n poging zich met zijn in dustrieland gewoon weer tot het kapitalisme te beke ren. Ongeveer 75 studenten, voor het merendeel negers, hebben vrijdag in New York betoogd op de plaats waar de 15-jarige nefeerjongen James Powell don derdagmiddag door een politie agent werd gedood, die hij met een mes had aangevallen. Met wit krijt was de plaats aange geven, waar het lijk van de jon gen had gelegen. De politie die het oog hield op de protestmars, hoefde niet in aktie te komen. De betogers eisten onder meer „bescherming tegen onze be schermers". De Verenigde Staten hebben vrijdagochtend om 08.22 Ned. tijd een drietal kunstmanen gelan ceerd voor ontdekking van kern- ontolof fingen. Het zijn een Teeling-sdtelliet voor de ontdekking van kern explosies en een kleine kunst kunstmaan voor inlichtingen omtrent de straling in de ruimte. Zij zijn gelanceerd met een ,At- las-Agena'-raket. De lancering maakt deel uit van het defen sieprogramma voor de ontwik keling van een systeem dat con trole op het gedeeltelijke kern- stopverdrag tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie mogelijk moet maken. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat de drie satellieten enkele minuten na de lancering in een baan om de aarde waren ge komen. De twee grote kunstmanen, die elk 234 kilo wegen, kunnen een kernontploffing van tien kilo- ton op een afstand van ongeveer 350 miljoen kilometer waarne men. Op zestien oktober van het vorige jaar werden twee soort gelijke satellieten gelanceerd, die nog steeds om de aarde draaien In Kairo is gister de Afri kaanse topconferentie begonnen, waaraan 33 landen zullen deel nemen. De secretaris-generaal van de V. N„ Oe Tliant, heeft de openingsvergadering bijgewoond. De conferentie is geopend door i president Nasser van Egypte. De spanning in het Iiyrenia- gebied op Cyprus is donderdag nacht weer toegenomen. 150 man van de Grieks-Cyprische natio nale garde met artillerie, mor tieren en Iuchtdoelmitrailleurs hebben tegenover het Turkse dorp Temblos stellingen betrok ken. Twee compagnieën Canadezen van de V. N.-strijdmaeht hebben zich tussen de twee partijen op gesteld. Zij zijn gewapend met mortieren. Een V. N.-woordvoerder deel de mee dat de spanning in het gebied „zeer groot" is en dat de Verenigde Naties trachten een treffen te voorkomen. Een droom De leider van de Turkse Cy prioten Rauf Denktasj, heeft vrijdag in Ankara gezegd dat president Makarios Turkije zal dwingen om op Cyprus tussen beide te komen. In een verklaring zegt Denk tasj dat de mogelijkheid van een Griekse aanval op grote schaal op Cyprus toeneemt. Het is onze plicht de regering van ons moe derland te waarschuwen". De „enosis" (de aansluiting van Cy prus bij Griekenland) noemde hij een droom die geen werkelijk heid zal worden. Denktasj zei ook dat duizen den Grieken met steun van de Griekse regering op Cyprus wa ren geland. Beroep op Turkije en Griekenland Secretaris-generaal Oe Thant heeft een beroep gedaan op Cy prus, Griekenland en Turkije om „onmiddellijk" een einde te ma ken aan het opeenhopen van wapens op Cyprus teneinde een groot conflict te vermijden. Vol gens Oe Thant zijn er bijna da gelijks berichten over aanvoer van wapens. Het beroep van Oe Thant is ook gericht tot de Turks-Cyprio tische leider en vice-president van Cyprus, dr Fazil Koeisjoek. Wel Turkse troepen De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Stavros Costo- De details die daarvoor wer den aangehaald en nogal ge zocht zijn doen er niet zo veel toe. Mao is kennelijk van plan de Aziatische landen ervan te overtuigen dat ze de Russen niet moeten toelaten op de grote Afro-Aziatische conferentie (a la Bandoeng) die dit keer in een Afrikaanse stad wordt gehouden. Aan de andere kant heeft Miko- jan, de Russische vice-premier, o.m. bij zijn bezoek aan Indone sië gedaan proberen te krijgen dat men de Russische deelneming wel zou vragen. Nu moet gezegd worden dat de meeste Afrikaanse en Azia tische landen niet zozeer uit an ti-Russische overwegingen maar liever geen sowjets zien komen, maar alleen omdat ze er weinig voor voelen de conferentie te la ten ontaarden in het toneel voor een Chinees-Russisch gevecht; ze hebben belangrijker doelen op het oog. EERST ETEN Het merkwaardige is, dat Chroesjtsjow desondanks niet probeert wat groter marxistisch vertoon aan de dag te leggen, waarmee de Chinese propagan da verstoken zou blijven van het 'gemakkelijkst bruikbare materi aal. Integendeel: in een lange rede voor de opperste sowjet zei hij ronduit dat voor hem eerst van belang was dat de mensen goed te eten en te drinken had den en dat pas daarna de ideo logie komt. Waarna hij eten en drinken aankondigde voor enige groepen die een beetje achter zijn gebleven in sociale voorzie ningen, o.m. de kolchoz-boeren en de werkers in dienstverlenen de bedrijven. Salarisverhogingen voor onderwijzers, leraren en artsen. VOORZITTER A. R.- FRACTIE TWEEDE KAMER OVERLEDEN Dit is de heer H. van Eysden, voorzitter van de A. R.-jractie in de Tweede Kamer, die donder dagavond in het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam is overleden. De heer Van Eysden, die zestig jaar is geworden, zal maandag a.s. in Rotterdam worden begra ven. BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN Een Laotiaanse jachtbommen werper van het type T28 is donderdag door de pathet-lao neergeschoten, zo is van de zij de van de Laotiaanse luchtmacht gemeld. De piloot kwam om. Het toestel maakte deel uit van een groep van zeven T28 toestellen die een aanval deden op pathet-lao- en vietming-een- heden die in de richting van Moeong Soei trokken. De aanval op Moeng Soei ten westen van de vlakte der krui ken werd dank zij de luchtaan val afgeslagen, zo is vrijdagmor gen van militaire zijde meege deeld. poelos, heeft donderdagavond verklaard, dat er buiten het op Cyprus krachtens de bestaande verdragen gelegerde contingent Griekse troepen geen andere Griekse troepen zijn. Wel waren er op 65 km af stand van het eiland minstens twee divisies Turkse troepen ge stationeerd alsmede luchtstrijd krachten en landingstroenen ter wijl Griekenland tienmaal zo ver van Cyprus verwijderd is. Ongetwijfeld is hier de tacti cus Chroesjtsjow aan het woord: hij heeft geen belang bij ontevreden groepen in eigen land, bij wie te gemak kelijk de Chinese ideeën zou den kunnen aanslaan. Mao overdrijft als hij hier ka pitalistische ideeën in ziet: Chroesjtsjow maakt alleen ge bruik van de algemene mense lijke eigenschap dat men het graag altijd beter heeft dan men het heeft. Datzelfde geldt voor de Chine zen en Mao's afleidingsmanoeu vre is, dat de Chinees aan ideo logie mag denken. In de Sowjet- Unie heeft men echter ervaren dat dit op den duur niet tegen een lege maag opweegt. De enorme stroom vakantie gangers, die dit weekeinde door en uit ons land trekken, is vrij dagavond langzaam in beweging gekomen. Zowel de mensen die de te verwachten zaterdagdruk- te willen ontlopen als degenen die ieder vakantie-uur willen be nutten, stapten in de loop van de middag en avond al in auto of trein. Bij het verkeersplein Ouden rijn, dat bij wat extra-drukte al gauw de neiging heeft om van een verkeersknooppunt in een gordiaanse knoop te ontaarden, was de Utrechtse politie al van twee uur af paraat. De ver keerspolitie bezette verschillen de permanente posten bij het plein, terwijl vier politiemannen de rijen auto's in de gaten hiel den om zonodig dë verkeerslich ten die dit weekeinde 's avonds langer zullen blijven functioneren bij te regelen al naar gelang de intensiteit van het verkeer uit de vier richtin gen. De verkeersongevallenbri gade had voor alle zekerheid 'n wagen bij het plein gestatio neerd en het rijdend toezicht op de rijkswegen werd verschernt. Om half zeven werden die extra voorzorgsmaatregelen in getrokken omdat het met de drukte nogal meeviel. Er pas seerden per uur weliswaar zo'u 4.000 auto's het plein, maar dit veroorzaakte volgens de politie alleen maar 'n „gezellige druk te". Er was geen sprake van filevorming. Zelfs de normale vrijdagpiek van half zes bleef uit. Er zijn vrijdag gelijktijdig bom men ontploft in het hoofdkwar tier van premier Cheddi Jagans progressieve volkspartij en in een ander gebouw in het hart van Georgetown. Laatstgenoemd gebouw, waar in een handelsonderneming is gevestigd, is door betogers in brand gestoken. Van een bios coop aan de overkant werd een grote ruit vernield. De brok stukken werden op de rijweg ge smeten. In het hoofdkwartier van de volkspartij was premier Jagan juist in conferentie met twee oppositieleiders. Zij bleven on gedeerd, maar mevrouw Jagan, die ook in het gebouw was, liep lichte verwondingen op. De demonstranten zagen nog kans een leeg pand naast het partijgebouw in een ruïne te her scheppen, voordat de politie hen met behulp van traangas ver joeg. Bij de bomaanslagen hebben twee mensen het leven verloren. Elf werden gewond, van wie drie ernstig. Een van de doden is een be diende van de boekwinkel van de partij. Rondom zijn lijk lagen boeken van Marx, Engels, Le nin, Castro en anderen verspreid. REGINA STRASSBURGER OVERLEDEN Gister is de bekende circus directrice mevr. Regina Strass burgerStrassburger na een ziekte van ongeveer zes weken in een ziekenhuis in Budapest op 58-jarige leeftijd overleden. Het stoffelijk overschot zal per vliegtuig naar Nederland wor den overgebracht en op een nog nader te bepalen tijdstip op de begraafplaats St. Barbara te Hilversum ter aarde worden be steld.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1