de storm doorstaan SPORTNIEUWS gnnszpan Het Gemenebest heeft NATIONALE SP0RTT0TALISAT0R WIL VIER PRIJZEN HET ZWAARD VAN PALERMO CRISIS IN DE K.N.V B. Contractspelers wenden zich tot het bondsbestuur Waterpolo GEZONDHEIDSZORG VOORWAARDE VOOR WELVAARTSGROEI ^Investering in de mens zelf" Vrijdag 17 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Nieuwe bosbranden in Frankrijk ARRESTATIES OP HAITI Amerikaanse jachtbommenwerper neergeschoten DE MISDAAD IN LONDEN EPIDEMIE IN QUEENSLAND DAN IS DIT (WIE WEET!) PRECIES DE ADVERTENTIE WAAR JE OP WACHTTE! Jongen in zwembad verdronken V rouwen verleider gearresteerd Minimumprijs voor appelen en peren vastgesteld ACHT JAAR WEGENS MOORD Jongen geëïectrocuteerd door schrikdraad „HELLEGATSPLEIN" NIEUW ORIENTERINGSPUNT VOOR NOORD-ZUID DIESELSTEL BIJ MIJDRECHT ONTSPOORD De gemenebestconferentie in Londen is vrij rustig verlopen. Het merkwaardige instituut dat zonder reglementen of wat ook een heterogeen gezelschap staten merkwaardig vastbindt, bleef be waard en de leden zijn daar blij om. Terecht, want deze opvolger in vrijheid van een koloniaal systeem is een waardevol stuk inter- 5 nationale samenwerking. Dat het gemenebest ook dit keer niet door ruzie uit elkaar is gevallen, was niet zo vanzelfsprekend als vroeger. Zuid-Rhodesië was het tere punt. Wat daar gebeurt dat premier Ian Smith met een blan ke minderheidsregering het land bestuurt behaagt de vrijge- worden Afrikaanse staten geens zins en met steun van andere vrijgeworden Britse koloniën in Azië betoogden zij (vooral Kenya's Kenyatta sprak zeer scherp) dat hier het principe van „een man een stem" moet gelden, dat wil zeggen dat de In het zuiden van Frankrijk, tussen Avignon, Marseille en Nice, zijn dinsdagavond nieuwe bosbranden uitgebroken. In dit gebied, waar op dit moment een bijkans ondragelijke hitte heerst, is al sinds twee maanden geen regen gevallen. De in de omgeving van Lor- gues, in het departement Var, zijn meer dan duizend hectaren bos 'n prooi der vlammen gewor den. Het vuur wordt bestreden door 150 brandweerlieden en mi litairen, met bijstand van een hefschroefvliegtuig. In Vaucluse verbrandden 250 hectaren denne- bos. Voor andere branden in dit gebied wordt gevreesd. Ook ten noorden van Nice woedt weer een bosbrand, waar door het dorp Peillon wordt be dreigd. Sinds begin van deze maand zijn aan de Cote d'Azur en in de Provence reeds meer dan 10.000 hectaren aanplant door het vuur verwoest, terwijl enkele slachtof fers zijn te betreuren. Tenslotte woedde ook op Cor sica, in de omgeving van Ocana, district Ajaccio, een bosbrand. De Nèvv York Times van don derdag schrijft van betrouwbare diplomatieke zegslieden te heb ben vernomen dat op Haiti een golf van arrestaties is verricht onder de tegenstanders van de regering van president Duvalier, nadat op 29 juni een kleine op standelingengroep op het eiland was geland. Verscheidene perso nen zouden zijn terechtgesteld. De slachtoffers zouden betrek kingen met de opstandelingen hebben onderhouden of gezins leden zijn van mannen die zich in de bergen in het zuidoosten van het land hebben verschanst. Volgens een onbevestigd bericht zou president Duvalier eigenhan dig twintig mensen in zijn paleis in de hoofdstad Port-au-Prince hebben doodgeschoten. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft gemeld, dat dinsdag een Amerikaanse jachtbommen werper van het type T-28 door luchtafweergeschut van de Pa- thet Lao is neergeschoten boven Ban Ban, in de provincie Xieng Koeang. Volgens kringen van de Pathet Lao zouden tien Amerikaanse vliegtuigen steden en dorpen in deze provincie van Laos hebben gebombardeerd, waarvan er één werd neergeschoten. De misdaad bereikte in 1963 in Londen een hoogtepunt. De poli tie verrichtte bijna 46.000 arres taties, hetgeen een record is. Er werden 229.100 misdrijven gepleegd, hetgeen zeven procent meer is dan in 1962. Bijna een vierde gedeelte hiervan werd op gehelderd, hetgeen iets minder is dan in 1962 het geval was. Er werden voorts 198.000 ver keersovertredingen ter kennis van de politie gebracht. In de Australische staat Queensland zijn zestien baby's aan een geheimzinnige epidemie gestorven. Aanvankelijk dacht men dat de zuigelingen waren gestikt, maar deze theorie werd later verwor pen. Het hoofd van de medische dienst heeft meegedeeld dat de artsen geen voorzorgsmaatrege len kunnen nemen. „We kennen de oorzaak van de dood niet," zo zei hij. De meeste slachtoffertjes toon den geen ziekteverschijnselen vótir hun plotaSinge dood. zwarte inheemse bevolking even redig aan haar getal invloed moet hebben op de regering. En men stelt er Londen voor ver antwoordelijk dat het gebeurt. Het Britse argument dat Lon den wat dat betreft machteloos is, werd niet aanvaard: Zuid- Rhodesië, dat niet ter conferen tie vertegenwoordigd was, is ten slotte een kolonie. Formeel is het dus zo dat de minister in Londen uitmaakt wat er in Zuid-Rho desië moet gebeuren, maar in feite is het zelfbestuur zo sterk ontwikkeld dat dit eenvoudig niet meer gaat. MET ZVID-AFRIKA Londen kan op zijn hoogst zeg gen dat het zijn handen af trekt van Smith en de zijnen als ze eenzijdig de onafhankelijkheid uitroepen, zonder de Afrikaanse bevolking een redelijke invloed op de regering te geven. Smith is daarom al bezig de republiek Zuid-Afrika te interesseren als beschermheer op te treden, want zonder kan hij beslist niet. De regering van de Unie is er overi gens niet erg belust op die rol te vervullen. Londen kan natuur lijk gelasten dat een nieuwe grondwet wordt ingevoerd die de zwarte Zuidrhodesiërs volledig stemrecht geeft, maar dat zou een bevel zijn waarvan het de uitvoering niet kan afdwingen. Voorlopig is de oplossing dat er niets gebeurt, een situatie die natuurlijk Kenyatta en de an dere vrije Afrikaanse leiders er gert. Uiteindelijk moet er toch iets gebeuren en voor zover nu te voorzien is, zal dat zeker iets zijn dat de antipathie van de Afrikaanse gemenebestpartners opwekt. Waardoor het nog net verhoede uiteenvallen van dit haast enige gemeenschappelijk blank-zwarte, rijk-arme, ont- wikkeld-onderontwikkelde insti tuut toch nog een feit zou wor den. De vereniging van contract spelers heeft zich in verband met de crisis in de K. N. V. B. schriftelijk tot het bondsbestuur gewend en erop gewezen dat, aangezien de grondslagen van het georganiseerde voetbal drei gen te worden aangetast, het dringend noodzakelijk is dat voor alle problemen een oplossing wordt gevonden. De vereniging meent dat bij het zoeken naar een oplossing van drie beginse len moet worden uitgegaan: 1. De eenheid van de K. N. V. B. moet gehandhaafd blijven. Het uiteenvallen in zelfstan dige organisaties voor het betaalde en het .'amateurvoet bal is ongewenst en slechts aanvaardbaar als voor de semiprofs geen acceptabele regeling kan worden gevon den. 2. Het betaalde voetbal dient binnen de K. N. V. B. als een autonome eenheid te kunnen fungeren aangezien de belan gen van deze sectie wezenlijk verschillen met die van de amateurs. 3. De opvatting van het sectie- bestuur betaald voetbal is dat verenigingen die hetzij door sanering gedwongen, hetzij uit vrije wil het be taalde voetbal willen opgeven naar sterkte in het amateur voetbal dienen te worden in gedeeld. De extra-prijs van de gelijke spelen zal in het seizoen 1964 1965 niet terugkeren. De stich ting „nationale sporttotalisator" heeft echter grote plannen. Naast de eerste en de tweede prijs voor resp. dertien en twaalf goed voorspelde uitslagen wil de stichting een derde prijs voor elf goede uitslagen en een vier de (extra) prijs voor acht goede voorspellingen invoeren. Mr. W. J. Geertsema, vice- voorzitter van de stichting, heeft er donderdagmiddag op gewezen dat de sporttoto het afgelopen seizoen weliswaar een inleg van 28.942.000 gulden heeft gehad een stijging van rond 1 miljoen gulden in vergelijking met het vorige seizoen doch dat in plaats van 42 toto's ditmaal 52 prijsvragen nodig waren. Uiteraard heeft de sporttotali sator veel wensen voor de toe komst. Het prijzenpakket nu 33 procent van de inleg zou de stichting gaarne verhoogd zien. Geen onredelijk verlangen, als men weet dat bij de paar- van het prijzengeld ten goede komt aan de inleggers. Gezien de toenemende concur rentie van de Duitse lotto hoopt de stichting in de toekomst een slagvaardig beleid te kunnen voeren. Een teruggang van de toto in de oostelijke grensgebie den van 25 tot 35 procent spreekt in dit verband boekdelen. Een onbeperkte hoofdprijs, vrijheid van maximum inleg en de mo gelijkheid tot meer prijsvragen per jaar is dan echter een eer ste vereiste. Hoewel een desbe treffend wetsontwerp pas in het najaar door de Eerste Kamer zal worden behandeld, staat eigen lijk al bij voorbaat vast dat de wensen van de stichting geen kans hebben te worden ingewil ligd. SCHELDESTROOM SCHELDE 0—6 „Schelde" toog voor de laatste kompetitiewedstrijd naar Bres- densporttotalisator 80 procent kens om daar de hekkensluiter te als je lient en net van xnnio Op ons nieuwe, moderne atelier is plaats voor meisjes zoals jij. Handige, vlotte meisjes die willen worden opgeleid tot volleerde modinettes. (Een leuk en nut tig vak, waar je je hele verdere leven plezier van hebt!) En weet je wat zo fijn is? Terwijl je in opleiding bent krijg je toch al een heel plezierig aanvangssala ris. Later komt daar nog eens een aan trekkelijke premieregeling bij. En of het bij ons gezellig is? Vraag dat maar eens aan de meisjes die er al wer ken. Ze kunnen je alles vertellen over de fijne muziek, de prettige sfeer en de mooie, modieuze regenmantels die je leert maken. Weet je wat? Kom zelf eens kijken en neem gerust je vader of moeder mee. Ook zij zullen zeker geïnteresseerd zijn in het loon, de sociale verzorging, de reiskostenvergoeding enz. Je bent dus van harte welkom! .Natuurlijk kun je ook even opbellen om een afspraak te maken. Woon je in een moeilijk te bereiken plaats? Geen nood! Wij hebben een eigen vervoerdienst waarmëë je thuis gehaald en gebracht wordt. Langestraat 53 HOEK - Zeeuws Vlaanderen - Telefoon 01154-246 bekampen. De ploeg uit Breskens begon zó fel, dat ze in de eerste time kans zag om „Schelde" het scoren te beletten. Dit kwam dan ook in de tweede speeltijd tot uiting, toen achtereenvolgens De Pooter, Casteleijn en Wisse na goed samenspel een doelpunt maakten (03). Na het wisselen miste „Schelde- stroom" een strafworp, waarme de o.i. de scheidsrechter een over treding van Van Doorn te zwaar strafte. Hierna werden achter elkaar 2 spelers van „Scheldestroom" uitgesloten. Toch duurde het even vóór Peij met een slingerbal de numerieke meerderheid kon be nutten (04). In het laatste deel overspeelde „Schelde" de gastheren met Pri ma samenspel en veel zwemmen, waardoor Casteleijn en Weijland de eindstand op 06 wisten te brengen. Het doel van „Schelde" was ver der niet in gevaar geweest, want Dingenouts plukte bekwaam alle schoten, die „Scheldestroom" los liet, uit de lucht. Door deze overwinning is „Schelde" op de tweede plaats in haar afdeling is geëindigd. Donderdagmiddag is in het zwembad van het natuurpark „De Efteling" in Kaatsheuvel de 13-jarige Henny Holtmaat uit Luttenberg verdronken. De jongen kon niet zwemmen. Hij had zich desondanks in het diepe gedeelte van het zwembad begeven. Hij was met een groep kinderen op vakantie in Uden- hout. In het „Tijdschrift voor So ciale Geneeskunst" vraagt dr. R. J. H. Kruisinga zich af, of voor het principe dat gezondsheids- zorg en onderwijs bepalend zijn voor de groei van de welvaart in ons land, wel steeds voldoen de aandacht bestaat. Dr. Kruisinga is directeur we tenschappelijk onderzoek en planning van de directie volks gezondheid van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid. Hij stelt deze vraag naar aan leiding van het program voor de volksgezondheid in de Ver. Sta ten. Dit program vergt jaarlijks 34 miljard dollar, hetgeen gelijk staat aan zes procent van het bruto nationaal produkt. KERNPUNTEN De zes kernpunten van dit pro gram zijn sociale zekerheid, ma teriële voorzieningen op het ter rein van de volksgezondheid, medische en paramedische op leidingen, voorzieningen inzake zwakzinnigenzorg, vraagstukken op het gebied van milieuhygiëne en levensmiddelenhygiëne, als mede de problematiek op het terrein van de medische re- search. Ten aanzien van de medische research wordt geconstateerd, dat ongeveer de helft van de ge- 6. „Ge hebt eigenaardige manie ren voor een struikrover", meende Aram, terwijl de vreemdeling recht- krabbelde en zich bukte om zijn muts op te rapen. Bij die beweging viel het mes op de grond. Aram raapte het op en overhandigde het hem met een hoffelijke buiging. Hij begreep hoe langer hoe minder van de man die zo losjes met zijn wapentuig omsprong nu hij toch volgens de regelen van het tweege- vech verslagen was. De ander staarde hem dromerig aan. „Struikrover...? Ah juist... Wel om u de waarheid te zeggen, ik ben eigenlijk helemaal geen struikrover. Nee, dat was eigenlijk meer een proefneming..." „Een proefneming"? vroeg Aram verbaasd. „Ge tradt anders vrij bloeddorstig op." „Ik probeerde of ik misschien een struikrover kon zijn," verze kerde de vreemdeling luchtig. „Het leek zo eenvoudig. Maar er blijken grote moeilijkheden aan verbon den. Hebt ge misschien iets te eten bij u. Dan zal ik u een meer uit gebreide verklaring geven. - Een lege maag maakt een slecht ver teller, zoals de oude dichters reeds plachten op te merken." Aram knikte geamuseerd. De on verstoorbaarheid van deze man deed hem prettig aan. Toen ze een vuur gebouwd had den en hun paarden ontzadeld, gipgen ze als de beste vrienden naast elkaar op een boomstam zit ten. „Welr.u? Wat zijt ge eigen lijk?" informeerde Aram. De andèr spietste kalm een kou de kip, die Aram's laatste voorraad uitmaakte aan de punt van zijn zwaard en hield haar boven de vlammen. „Ik ben een dichter," verklaarde hij opgewekt. „Een lieveling der Muzen. Maar zoals de meeste fijn gevoelige kunstenaars ben ik he laas doodarmI" En hij lachte smakelijk, terwijl hij de stomver baasde avonturier met een sierlijk gebaar het kleinste stuk van de kip aanbood. vallen van kanker voorkomt bij mensen beneden de 65 jaar. Bij kinderen beneden de 15 jaar is kanker, meer dan enige andere ziekte, doodsoorzaak. Meer dan de helft dergenen, die aan hart ziekten lijden, zijn in hun meest produktieve jaren. Ruim een derde der patiënten, die door een hersenvaataandoening met ver lamming als gevolg worden ge troffen, is jonger dan 65 jaar. OOK ONDERWIJS In een boodschap aan het con gres stelde verleden voorjaar de president der Yer. Staten, John son, dat de gezondheidszorg een wezenlijke voorwaarde is voor de groei van de welvaart. De plv. directeur van de we reldgezondheidsorganisatie ver klaarde: „De gezondheidszorg en het onderwijs zijn bepalend voor de capaciteiten, ook in het eco nomisch gebeuren van de vol wassen individu". De afhankelijkheid van de so ciale, de economische en de ge zondheidsfactoren moet beter worden onderkend. De conceptie van kapitaal en kapitaalvor ming moet zodanig worden ver breed, dat zij mede insluit de in vestering in gezondheid en op leiding. Hij noemt dat een „in vestering in de mens zelf". Deze deskundige zei voorts: „Het is deze investering in de mens zelf, de investering in on derwijs en gezondheidszorg, die bepalend zal zijn voor het wel zijn van de toekomstige volks huishouding". Naar aanleiding hiervan stelt dr. Kruisinga zijn vraag, of voor dit principe ook in ons land wel steeds voldoende aandacht be staat. De 21-jarige timmerman Basi- lio Huallpa Nin, een inwoner van de Peruviaanse plaats Cuzoco, is gearresteerd op beschuldiging van het verleiden van tenminste 23 meisjes van beneden de zes tien. Vier der verleide meisjes ver wachten een kind. De moeder van een van haar heeft Nin bij de politie aangegeven. Nin heeft gedurende een zekere periode met acht vrouwen samengeleefd. Hij heeft vijftien der door hem verleide meisjes ten huwelijk ge vraagd. De meeste meisjes werkten evenals Nin op een kousenfa- briek. De moeder van enkele verleide meisjes trachtten hem aan te vallen, toen hij uit een aantal an dere mannen als de gezochte verleider werd aangewezen. Van 3 augustus tot 26 septem ber zal er op de Nederlandse vei lingen voor appelen een mini mumprijs gelden van 10 cent per kg en van 28 september tot het eind van het seizoen zullen geen appelen worden verkocht voor minder dan 12 cent per kg. Voor peren zal er gedurende het ge hele seizoen een minimumprijs zijn van 6 cent per kg. Hiertoe is besloten door het centraal bu reau van de tuinbouwveilingen. Fruit dat niet verkocht kan wor den voor deze minimumprijzen, mag opnieuw worden geveild maar dan alleen voor de indu strie. Voor appels is er dan een minimumprijs van 6 cent per kg en voor peren van 3 cent per kg. Heeft ook de fabriek bij deze prijzen geen belangstelling, dan wordt het niet te verkopen fruit uit de markt genomen en de teler krijgt voor appelen een vergoe ding van 6 cent per kg, terwijl er voor doorgedraaide peren geen vergoeding wordt betaald. Ook voor kroetappelen die door draaien wordt geen vergoeding gegeven. Van alle op de veilin gen aangevoerde appelen van de kwaliteitsklassen extra I en II die worden verkocht voor minder dan 22 cent per kg en voor alle overige kwaliteiten met uitzon dering van kroetappelen, zal een heffing- worden ingehouden van 40 cent per 100 kg. Van peren wordt geen heffing ingehouden, omdat hiervoor ook geen vergoe ding wordt betaald bij doordraai. Tot 8 jaar gevangenisstraf en daarna terbeschikkingstelling van de regering heeft de recht bank in Haarlem de twintig jarige huisschilder J. M. B. uit Beverwijk veroordeeld. Veertien dagen geleden werd tegen hem zes jaar geëist en terbeschikkingstelling. Hij stond terecht wegens doodslag op zijn elf maanden oude dochtertje. Op 21 februari had hg het kindje, dat hem door zijn langdurig ge huil irriteerde, met het hoofdje in de kussens gedrukt. Het meisje kwam doem verstik king om het leven. De 13-jarige Johannes Prins uit Blokzijl is gisteren door elec- trocutie om het leven gekomen. De jongen had in de omgeving van zijn woonplaats in een kolk gezwommen en wilde over een afrastering van schrikdraad stap pen die tengevolge van een de fect onder 220 volt spanning stond. Bij de aanraking van de draad was de jongen op slag dood. Andere kinderen die 't vriend je van de draad wilden trekken, kregen stroomstoten door hun lichamen, maar liepen geen let sel op. De A. N. W. B. heeft voor de openstelling van de Haringvliet brug op 20 juli a.s. de richtings borden en wegwijzers op de Zuidhollandse eilanden in de richting Zeeland en omgekeerd aangepast en voor een groot deel gewijzigd. Zij kondigen het „Hel legatsplein" aan. De Haringvlietbrug, die een verbinding gaat vormen tussen Zuid-Holland en Zeeland en in de naaste toekomst met het wes telijk gedeelte van Noord-Bra bant en België, zal naar kan worden verwacht, één van de be langrijkste .verkeersknooppunten in Nederland vormen. De Haringvlietbrug vormt met de dammen over het Hellegat naar Flakkee en Noord-Brabant een kunstmatige driesprong, het „Hellegatsplein". Dit plein ver bindt de Zuidhollandse eilanden onderling en deze eilanden weer met Zeeland en Noord-Brabant. De A.N.W.B. overweegt de be wegwijzering, die via markante verkeersknooppunten grote hoofdrichtingen aangeeft te ver eenvoudigen door de namen van deze verkeersknooppunten op de borden aan te geven. Dê aandui ding van plaatsnamen, die na het verkeersknooppunt kunnen worden bereikt, worden dan weggelaten. De bond denkt in dit verband aan verkeersplein Oudenrijn en straks de Coentun- nel en de Brieneoordbrug. Met het „Hellegatsplein" zal de proef genomen worden. Een oud dieselstel, dat over de zgn. Aalsmeerlijn 'goederenver voer) op weg was naar een sloopplaats, heeft op zijn laatste rit nog moeilijkheden veroor zaakt. Het ontspoorde om half vier donderdagmiddag bij Mij drecht, precies op de overweg over de provinciale weg Haar lemHilversum. De rijbaan in de richting Hilversum werd hierdoor versperd, zodat het drukke wegverkeer van beide kanten om beurten over de over weg moest worden geleid. Het dieselstel stond om zeven uur weer in de rails en is meteen weeeesleeDt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5