Protestbijeenkomst trok niet erg KOEKOEK WILDE NIET SPREKEN BEPERKING VAN DE HARINGVANGST POLITIE-INFORMATIECENTRALE VOOR HET VERKEER ANWB boos op Rijkspolitie Doem der verdenking Blanken in Kongo gevangengenomen Vrijdag 17 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Vrouw maakt dodelijke val ONGEOORLOOFDE GRATIFICATIE Onbeperkte aanvoer leidt tot verliezen MONTEUR RAAKTE IN DODELIJKE BEDWELMING EEM HEERLIJKE AMERIKAAN VOOR EEN SPORTIEVE PRIJS; DE STAKING BIJ DE BRITSE POSTERIJEN Vliegtuig met wodkafles neergehaald Nederland wint Europese beker voor Zangvoordracht Generaal pardon voor klandestiene vluchtelingen AGENDA De eieren waren gisteren in Barneveld twee cent goedkoper dan vorige week, voor veel boe ren een reden om boos of ver drietig te zijn. Maar weinigen waren zo boos of verdrietig dat ze er behoefte aan voelden de protestbijeenkomst bij te wonen, die de nationale christelijke or ganisatie van boeren-pluimvee- houders had uitgeschreven. Niet meer dan een man of honderd, van wie zo ongeveer de helft boeren, waren ervoor naar Barnevelds gemeentelijke eierhal gekomen. Er was voor de tieners nog ruimte genoeg om een beetje in de hal heen en weer te fietsen. Een enkeling had zelfs zijn brommer meege nomen en eenmaal verliet een vrachtauto niet geheel geruisloos de vergaderplaats.' De secretaris van de N.C.O.B., de heer A. Lanting, hield een rede onder de titel: „Dorsende ossen niet muilbanden". Geringe microfoonervaring, een niet te beste akoestiek en het rumoer in de hal maakten het hem erg moeilijk met zijn woorden alle aanwezigen te bereiken. IN DRUK GESPREK Het lid der Tweede Kamer, de heer Koekoek, was een dergenen tot wie lang niet al het gespro kene doordrong. Hij was name lijk zelf zo nu en dan druk in gesprek met een dichte kring aanhangers. Reeds aan het be gin van ijn betoog voelde de in- lieder zich genoopt de heer Koe koek om diens medewerking te vragen, waarop deze zich onder de luisterende schaarde. De heer Lanting deed in zijn rede een suggestie voor een op lossing van de eiermoeilijkhe- den: „Laat men eieren tegen kostprijs leveren aan de over heid, die ze dan ter beschikking van zending en missie kan stel len". Hij wenste voorts een mi nimumprijs voor de producten en een maximumprijs voor de consumenten. Van een eenheids organisatie voor pluimveetelers, waarvoor volgens hem plannen bestaan, wilde de heer Lanting niets weten. DISCUSSIE Drie organisaties op levensbe schouwelijke grondslag, die dan samen een nationale pluimvee- raad kunnen vormen, leken hem beter. Aan het einde van zijn inleiding gekomen, wilde hij een discussie beginnen. Hij deed daar toe een beroep op. „een zeer be kend persoon" in de vergadering aanwezig. De „zeer bekende persoon" met wie uiteraard de heer Koekoek bedoeld was, hoorde het niet, omdat hij opnieuw in gesprek was met aanhangers. De heer Lanting verliet daarop 't spreek gestoelte, opgebouwd uit gevul de eierkistjes van de met de N.C.O.B. gelieerde veilingorga nisatie en begaf zich naar de heer Koekoek, met deze een kort debat van orde beginnend. De heer Koekoek verklaarde zich niet met de N.C.O.B. te willen verbinden en derhalve ook niet het woord te willen voeren, doch evenmin te willen tegenwerken. Hij verklaarde zich tenslotte be reid de hal te verlaten. NOG EEN KAMERLID Er was nog een Tweede Ka merlid aanwezig, de heer Jager van de C.P.N. Zijn aanwezigheid was minder opvallend dan die oefende het katheder geen aan trekkingskracht uit. Er kwam een pluimveevermeerderaar uit Ermelo naar voren, de heer G. Klop, die er wel iets voor voel de naar de woning van minister Biesheuvel te gaan en deze met eieren te barricaderen om aldus 's ministers aandacht te vestigen op de zorgen in de pluimveesec tor. Voor een nabespreking bega ven de deelnemers aan de bij eenkomst zich naar een naburig café, waar men echter juist deze middag niet deze tonen, doch aangenamere wenste te horen. Het etablissement was afge huurd voor een bruilofsfeest. Bij een ander café nam men plaats op het zonnige terras en de heer Tolsma uit Lunteren, bekend tegenstander van het landbouw schap, vertelde hier met luide stem wat hij van de zaak dacht. De 73-jarige mevrouw F. van der Sluisvan Lith uit de Eer ste Atjehstraat in Amsterdam is donderdag om het leven geko men toen zij uit het raam van haar zolderkamer viel. De vrouw maakte een val van 12 meter. Zij kwam op een hekwerk terecht en was op slag dood. Bij het schoonmaken van de kamer is zij vermoedelijk, terwijl ze uit het raam leunde, uitgegleden over een matje. De looncontroledienst heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een aannemersbedrijf in Amster dam wegens het verlenen van een gratificatie, die in strijd is met hetgeen in de C. A. O. voor het bouwbedrijf is toegestaan. De looncontroledienst heeft opdracht op dergelijke overtre dingen scherp toe te zien. De af doening van het proces-verbaal door de officier van justitie zal op korte termijn plaats vinden. Het produktschap voor heeft besloten dat de haringteelt dit jaar zal eindigen, als 525.000 kantjes gezouten haring zijn aangevoerd. Vorig jaar was de aanvoer 630.000 kantjes, maar toen moest veel haring uit de markt worden genomen en tot vismeel worden verwerkt. In 1962 werden 448.500 kantjes aange voerd. De reders hebben op deze be perking aangedrongen. Een on van zijn kollega. En ook op hem beperkte aanvoer zal leiden tot In A. N. W. B,- en K. N. A. C.-kringen is beroering en boosheid ontstaan over een plan van de Rijkspolitie en de centrale politie- verkeerscomrrJssie om een verkeers-informatiecentrale in 't leven te roepen. De hoofddirectie van de A. N. W. B. meent, dat een dou blure zal ontstaan van de A. N. W. B.- en K. N. A. C.-wegeninfor- matiedienst. Het bestaanv an deze dienst, aldus de A. N. W. B., is de rijks politie beslist niet onbekend. Dit voorjaar weigerde de rijkspolitie mee te werken aan een proef om via de radio weggebruikers te waarschuwen voor verkeers stremmingen enz. Een commentaar van de A. N. W. B. stelt, dat in de laatste ja ren een uitstekende samenwer king is ontstaan tussen de A. N. W. B.-wegbeheerders en politie- instanties op het gebied van waarschuwen tegen winterse gladheid e.d. Op 13 april heeft de A. N. W. B.-wegeninformatiedienst de rijkspolitie gevraagd mee te wer ken aan een proef om tijdens de Pinksterdagen samen met de radio-unie een waarschuwings systeem voor verkeersstremmin gen op te bouwen. GEEN MEDEWERKING Het bureau bijzondere ver keerszaken van de rijkspolitie antwoordde op 28 april dat de surveillancegroepen geen mede werking zouden verlenen aan 'n proef tijdens Pinksteren, aange zien het bureau overleg wilde plegen met andere politie-instan- ties. Niettemin annonceerde het zelfde bureau verkeerszaken van de rijkspolitie op de vooravond van Pinksteren, dat het publiek door de rijkspolitie geattendeerd zou worden via de radio op ver keersstremmingen. Plet bleek bij navraag bij de Nederlandse rr.dio-unie, dat het hoofd bureau verkeerszaken 10 dagen vóór ginte5teren,aersflflnlHk de N.R, U. heeft verzocht te willen be middelen dat de rijkspolitie mo gelijkheden via de radio zouden worden verschaft teneinde het publiek te waarschuwen voor verkeerscongesties. De proef van de wegeninfor matiedienst wees uit dat min stens acht maal werd verzuimd het publiek via de radio te waar schuwen. DOUBLURE Nu de rijkspolitie doorgaat met het streven om te komen tot een permanent systeem van ver- keerswaarschuwingen, stelt de A. N. W. B. dat verwezenlijking van dit streven een welbewuste doublure zou betekenen van de wegeninformatiedienst. De A. N. W. B. acht het onjuist dat de rijkspolitie zich nu tot taak gaat stellen inlichtingen aan weggebruikers te verschaf fen, die reeds worden gegeven door de wegeninformatiedienst K.N.A.C.—A. N. W.B. De A. N. W. B. betreurt het te moeten constateren dat met name het bureau verkeerszaken van de rijkspolitie al of niet te zamen met de centrale politie- verkeerscommissie meent zich te mopten bezighouden met akti- viteiten die in feite een duplikaat zijn vafi die van de verkeersbon- den. De A. N. W. B. acht dit een verspilling van krachten. Coör dinatie zou volgens de A. N. W. B. meer in het belang van de rijkspolitie en- van de Nederland se weggebruiker zijn. STRAAL- VERKEERSVLIEGTUIG ONTPLOFT Redders zoeken in de puinhopen van een neergestorte Boeing- 720B naar mogelijke aanwijzin gen voor de oorzaak van het on geluk. Het toestel, dat op een oefenvlucht was, stortte ten zuid westen van Nürenberg neer, na dat zich, in de lucht een ontplof fing had voorgedaan. Drie em ployees van de Lufthansa kwa men hierbij om het leven. een sterke daling van de prijzen, maar bovendien tot een verlies gevende positie van het visserij bedrijf, zo verklaarden zij op de vergadering van het produkt schap. Een te grote aanvoer zou ook ongunstig werken op de buitenlandse afzetmarkten. Re kening houdend met de aanvoer in vorige jaren komen zij tot een aanvoer van 500.000 kantjes plus het aantal dat naar Rusland zou kunnen worden geëxporteerd, naar schatting 50.000 kantjes. Omdat de aanvoer in mei, juni en begin juli 25.000 kantjes min der heeft bedragen dan in 1963, is dit aantal weer van de 550.000 afgetrokken. Het voorstel van de reders is na overleg met de haringhandel aangenomen. De haringteelt zal nu eindigen de dag volgende op de datum, waarop het 525.000ste vaatje is aangevoerd. Voorts blijft het aanbrengen van gezouten haring door trawl- schepen voorlopig beperkt tot 1 augustus. Het aantal kantjes ge zouten haring, dat zonder inleve ring van verse haring per traw ler per reis mag worden aange voerd, blijft gehandhaafd op 150. Boven deze 150 kantjes mag on beperkt gezouten haring worden aangevoerd, mits tegenover de aanvoer van een kantje gezouten haring drie kisten verse haring worden aangebracht. De 24-jarige J. P. W. van 't Loo, een 24-jarige monteur van de P.E.G.U.S. (het provinciaal en gemeentelijk Utrechts stroom- leveringsbedrijf) is gister over leden. Woensdag raakte hij bij werkzaamheden in een put in de Rijnkade bedwelmd. Oorzaak was een teveel aan koolzuur en een gebrek aan zuur stof. Bij onderzoek bleek boven dien dat in de put, die ongeveer 2,5 meter diep was, een geringe hoeveelheid koolmonoxyde aan wezig was. De man die opdracht had gekregen met een paar col lega's in de put, een verwar- mingsput van de stadsverwar ming, werkzaamheden uit te voe ren, was als eerste afgedaald. Toen hij bedwelmd was geraakt, kwam hij bekneld tussen leidin gen en pijpen. Daardoor zagen zijn collega's geen kans hem te bevrijden. Brandweer en G.G.D. werden ingeschakeld. Het lukte een brandwacht, die was uitgerust mrt een zuurstofmasker, de mon teur uit de put te halen. (Adv.) door AGATHA CHRISTIE 41) Verbazen zou het hem niet. Trouwens, wanneer je jarenlang de rechtspraktijk uitoefent, heb je wel verleerd je ergens over te verbazen. Ze zouden er in de moderne vaktaal wel een term voor hebben. Oude vrijster met verdrongen complexen. Jaloers, vol werkelijke of ingebeelde grieven. O, daarvoor zouden ze best een verklaring weten. En wat zou dat ook prachtig gelegen komen, overdacht Marshall enigs zins ongepast. Ja, prachtig. Een buitenlandse. Geen eigenlijk lid van het gezin. Maar zou Kirsten Lindstrom willens en wetens Jacko ervoor hebben laten opdraaien? Het viel hem véél moeilijker dat te ge loven. Want Kirsten Lindstrom was gek op Jacko. Zij was trou wens dol op alle kinderen ge weest. Nee, hij kon het zich echt niet indenken. Wel jammer. maar heus, in die richting mocht hij zijn gedachten dus niet laten gaan. Zijn blik gleed naar Leo Ar- gyle en Gwenda Vaughan. Zij hadden hun voorgenomen huwe lijk niet bekendgemaakt, dat was ook wel zo goed. Heel verstandig. In feite had hij in zijn brief ook een wenk gegeven in die rich ting. Plaatselijk was het waar schijnlijk allang geen geheim meer en de politie zou er ook vast wel achter gekomen zijn. Van politiestandpunt lag hier het antwoord voor het grijpen. Tal loze precedenten. Man, echtge note en andere vrouw. Evenwel, hoe dan ook, Marshall kon niet geloven dat Leo Argyle zijn vrouw zou hebben neergeslagen. Neen, werkelijk, zo iets kon hij niet aannemen. Hoeveel jaren kende hij Leo Argyle al niet en hij had alle achting voor hem. Een intellectueel, hoogstaand mens, met een warm meevoelend hart, ontzaglijke kennis en een idealistische levensopvatting. Niet het type dat zijn vrouw met een pook neerslaat. Natuurlijk, wanneer een man op zekere leeftijd yerüefd raakte..,,, maar Opstandelingen in de Kongo lese provincie Kivoe hebben alle blanken in het gebied rond Oevi- ra gevangen genomen, aldus ra dioberichten die donderdag in Leopoldstad zijn ontvangen. Wel ingelichte kringen zeiden dat in 'het betrokken gebied ongeveer 30 blanken verblijven. Het be richt meldt dat alle geloofsver kondigers in het gebied huisar rest hebben gekregen. De blan ken zijn naar Oevira overge bracht. De Belgische suikeronderne ming Sucraf berichtte dat drie blanke werknemers van de plan tage naar Oevira waren overge bracht. De administrateur zei dat het nu onmogelijk is geworden met de opstandelingen samen te werken. De laatste twee maanden had den deze de blanken ongemoeid hun gang laten gaan. Volgens de radioberichten zijn de opstande lingen boos omdat regerings- vliegtuigen vorige week verken ningsvluchten boven Oevira heb ben uitgevoerd. De Kongolese minister van binnenlandse zaken. Moenongo, meldde na een bezoek aan Kon- g oio, 960 km ten-noorden van Elisabethstad, dat de inwoners van deze stad trouw zijn aan de Kongolese regering. „De drei- 'gende sfeer die enige dagen in Kongolo heeftgehangen, is op eens veranderd. Paniek en wan hoop hebben plaats gemaakt voor een onvoorstelbaar vertrou wen", zei hij. Meer dan zesdui zend politiemannen hebben zich volgens hem bij de plaatselijke autoriteiten gemeld nadat hij daartoe vorig weekeinde had opgeroepen. De 125.000 beambten van de sorteerafdelingen van de Britse posterijen hebben donderdag voor één dag het werk neerge legd. Het is de eerste officiële 24-uursstaking van dit personeel sedert 73 jaar. De beambten eisen een loons verhoging van ÏO'A procent. De posterijen hebben maar 4,1 pro cent aangeboden. Vandaag zouden de beambten weer aan het werk gaan. Zy zul len dan een modelactie van veer tien dagen beginnen en geen overuren maken. Verwacht wordt dat er in de aflevering een vertraging van omstreeks een week zal zijn. nee! Dat was goed voor stuivers romans. Zo iets kon je je wer kelijk niet voorstellen van Leo. Maar die Gwenda Vaughan? Van haar wist hij eigenlijk niets. Hij» keek naar haar volle lippen en gerijpte vormen. Zij was stel lig op Leo verliefd. O, zeker al een hele tijd. Hij zou weieens willen weten of er aan echt scheiding gedacht was. Hoe zou mevrouw Argyle daar tegenover hebben gestaan? Hij had er geen flauw idee van. Maar Leo zou er niets voor hebben gevoeld, de man was er nog een van het ouderwetse slag. Hij geloofde daarom ook niet dat Gwenda Vaughan de maitresse van Leo was, hetgeen het des te waar schijnlijker maakte dat, wanneer Gwenda Vaughan kans had ge zien zich van mevrouw Argyle te ontdoen, terwijl zij er zeker van had kunnen zijn dat de ver denking niet op haar zou val len. Hij wachtte even met zijn gedachte te voltooien. Zou zij Jacko zonder scrupules heb ben opgeofferd?Hij geloofde niet dat zij ooit op Jasko gesteld was geweest. Zijn charme had haar nooit kunnen bekoren. En vrouwen waren dat wist Marshall maar al te goed on meedogend. Daarom kon je Gwenda Vaughan niet uitscha kelen. Het was hoogst twijfelachtig of de politie erin zou slagen na zo veel tijd nog bewijsmateriaal tegen haar te verzamelen. Hij zag ook niet in waarin dat zou moeten bestaan. Zij was die dag hier in huis geweest, bij Leo in de bibliotheek, zij had hem goe denavond gewenst en was naar beneden gegaan. Geen mens kon Een functionaris van de Russi sche communistische partij, die een vliegtuig „neerschoot" met een wodkafles, nadat het zijn picknick had bedorven door het sproeien van vloeibare kunst mest, heeft zijn baantje verloren en is uit de partij gestoten. Het Russische regeringsblad „Izwes- tia", dat verleden week kritiek leverde op de autoriteiten in het gebied van Tambov ten zuiden van Moskou, omdat deze de schuldige er met een reprimande hadden laten afkomen, meldde donderdagavond zijn verwijde ring uit de partij. De betrokken functionaris, V. F. Popov, hield een picknick in het open veld toen het vliegtuig over kwam. Popov werd zo ra zend toen er wat van de vloei bare kunstmest op zijn maal viel, dat hij een wodkafles naar het toestel wierp. Hij had zo goed gemikt, dat de piloot gedwongen was het vliegtuig aan de grond te zetten. Volgens de „Izwestia" hebben de .andere deelnemers aan de picknick een berisping gekre gen van de partij en is een van hen zelfs ontslagen als directeur van een paardenfokkerij. zeggen of zij al dan niet even bij mevrouw Argyle was binnenge stapt, daar die pook had opge raapt en achter de niets vermoe dende vrouw was gaan staan. Wanneer ze daarna mevrouw Argyle die geen kik had ge geven had neergeslagen, zou Gwenda Vaughan alleen maar de pook op de grond hebben behoe ven te leggen en door de voor deur te verdwijnen, zoals ze iedere avond piacht te doen. Hij zag voor de politie hier geen en kele mogelijkheid, trouwens voor wie ook, om haar gangen nu nog na te gaan. Zijn ogen gingen naar Hester. Een knap meisje. Nee, niet al leen knap, maar zelfs mooi. Op een eigenaardige, verontrustende manier. Hij zou weieens willen weten wie haar ouders eigenlijk waren geweest. Zij had iets on gebondens over zich, alsof zij zich van gebod of verbod hoe genaamd niets aantrok. Ja, je zou geneigd zijn het woord „des peraat" met haar in verband te brengen. Maar wat voor reden zou zij hebben gehad om -des peraat te wezen? Zij was dom weg van huis weggelopen en had een verhouding gehad met een ongewenst individu. Toen haar ogen waren geopend, was zij met mevrouw Argyle meegegaan en had zij thuis weer een geregeld leven geleid. Hoe het zij, Hester kon je niet helemaal buiten beschouwing la ten, omdat je nooit wist wat er in haar hoofdje omging. Je wist nooit waartoe zij in een onbe raden ogenblik in staat was. Maar daar zou de politie ook nooit achter komen. (Wordt xonnlgd.) Als de zon schijnt over Neder land wordt zelfs het kleinste plaatsje voor een ware zon-aan- bidder een groots paradijs. De zesde Europese beker voor zangvoordracht is donderdag avond door Nederland gewonnen. De vijf Nederlandse zangeres sen, die in de Belgische badplaats Knokke voor Nederland uitkwa men, .versloegen in de finale de Belgische groep niet 449 tegen 385 punten. De uitslag werd bekend ge maakt voor een volle zaal in aan wezigheid van de Belgische mi nister van onderwijs, tijdens een gala-avond in het gemeentelijke casino, die door radio en televi sie werd uitgezonden. De uitslag was: Ie prijs (200.000 fr.)de Neder landse groep, bestaande uit: Trea Dobbs, Iionka Biluska, Rita Ho- vink, Willeke Alberti en Shirley Zwerus. 2e pr. (100.000 fr.)de Belgische groep, bestaande uitBen Amau- ri, Louise Lava, Jose Thomas, Kalinka en Jean-Marc Bertrand. 3e prijs ex aequo <50.000 fr. elk) Engeland, Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk. Jacques Nellens, artistiek direc teur van het casino en „miss Belgian beauty" reikten de prij zen, de beker en de herinnerings medailles uit. De Belgische artist Paul Louka reikte de „prijs van de pers" (20.000 fr.), welke hij in 1963 gewonnen had, uit aan de jonge Engelse zangeres Elkie Brooks. De avond werd besloten met een optreden van deze Britse zangeres en de Belgische zanger Adamo. Minister Scholten (justitie) is bereid het verblijf te legaliseren van als bona-fide aan te merken vluchtelingen die thans klandes- tien hier te lande mochten ver blijven. De datum van hun ille gale binnenkomst moet liggen vóór 24 juni 1964. Zij moeten zich vóór 1 september bij de politie aanmelden en alsnog een ver zoek indienen tot het aanvaar den van hun verblijf als vluch teling. De bewindsman komt hiermee zijn toezegging na die hij heeft gedaan bij de behandeling van het ontwerp voor een nieuwe vreemdelingenwet in de Tweede Kamer. Er zal geen procesverbaal wor den opgemaakt wegens de ille gale binnenkomst of het illegale verblijf hier te lande van deze vluchtelingen, noch wegens daar mee samenhangende strafbare feiten, zoals het verschaffen van nachtverblijf zonder daarvan kennis te geven aan het hoofd van plaatselijke politie en het doen verrichten van arbeid, zon der dat de daarvoor vereiste werkvergunning is verleend. Uiteraard zal, wanneer op dit punt twijfel bestaat, op de ge bruikelijke v/ijze moeten wor den onderzocht, of de betrokke nen inderdaad als bona-fide vluchtelingen kunnen worden beschouwd en voorts of zij niet reeds toegelaten waren in een ander land en op ondeugdelijke gronden naar Nederland zijn ge komen. iiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiuiiiiiiiiiHHiiii VRIJDAG 17 JULI Luxor-Theater, 8 uur: „De deugd en de ondeugd". ZATERDAG 18 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De deugd en de on deugd". ZONDAG 19 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „De zwaardvechter van Sienna"; 5 en 8 uur: „De deugd en de ondeugd".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3