Diploma-uitreiking in drie scholen te Terneuzen Provinciaal nieuws IN BE LT S. IN DE U.T.S. Kerknieuws Lezers die schrijven Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Prinses Beatrix in autofabriek Terneuzen Aardenburg BiervSiet Hulst Hoek Oostburg Retranchement Vrijdag 17 juli 1964 In drie scholen ontving een aantal leerlingen donderdagmid dag een getuigschrift of een eind diploma. Het waren de L.T.S., de U.T.S. en de landbouwhuis- houdschool „De Leeuwtjes". De directrice van laatstge noemde instelling, mej. M. G. H. van Maldegem, had in de tradi tionele eindles wat variatie ge bracht. Tegen vier uur hadden de belangstellende moeders en verdere genodigden plaats geno men in de tuin rondom de school waar het bij de tropische hitte beter was uit te houden dan bin nenshuis en kregen zij een ver frissende dronk met tractatie aangeboden. Een geslaagde nieuwigheid was de sterrit,. die 's middags om half één aanving en waaraan door 4 ploegen meisjes werd deelgeno men. Als prijswinnaressen traden hieruit naar voren: Klas 2A: Rietje Scheele, Ina Moerman, Sjanie Hendrikse en Loes Kolijn met 99 punten; Klas 2B: Hanny van Hoeve, Katie Guiljaam en Riet Riemens met 75 punten; Assistentenklas: Bep- pie de Bruijne, Nettie Nieuwe- link, Addie Meeuwse en Gerda de Graaf met 97 punten en van de vormingsklas: Koos Casteleijn, Abbie van de Ree, Marieke van Gorp en Ineke van Schaik. De getuigschriftenuitreiking vond plaats in een der school lokalen en werd o.a. bijgewoond door mej. A. v. d. Leeden, con sulente van de Z. L. M.; de heer Heykoop namens het gemeente bestuur, de commissie van toe zicht en twee leden van de L. J. G., afdeling Zeeland. Het was niet alles rozegeur en maneschijn, wat in het wel komstwoord van de directrice te beluisteren viel. Velen denken lichtvaardig over het huishoud- onderwijs, maar men moet er wèl werken en bij verzuim blij ven de gevolgen niet uit. Aan meerdere leerlingen kon dan ook 'het getuigschrift niet worden toegekend. Het behalen hiervan is overigens slechts een eerste stap op de weg naar het te kie zen beroep. Goed leren is be- 'langrijk, maar voornamer is doorzettingsvermogen om te vechten en te werken voor een werkkring die bevrediging 1 schenkt. Mej. van der Leeden stelde dat :de tijd voorbij is, waarin men !een beroep onnodig acht voor 'een meisje, met als argument dat haar bestemming alleen in het huwelijk ligt. De heer Heykoop bood naast zijn gelukwensen aan de ge slaagde leerlingen het goede ad vies aan hen, die besloten niet verder te leren, toch nog eens goed te overwegen de opleiding voort te zetten. De directrice zei in haar dank woord, dat het behalen der ge tuigschriften ook de leerkrach ten voldoening schenkt. Nog groter zal de voldoening zijn als wij hen later nog eens tegenko men als goed geslaagden in de maatschappij. Twee leerkrachten, mevr. Slabbekoorn en de heer G. Ver- brugge, gaan de school verlaten. Zij werden door de directrice met een hartelijke afscheids speech in de bloemetjes gezet. Het getuigschrift van de pri maire klas kregen: 2A: Ineke van Dalen, Jolien Dekker, Addie van Duyvenbode, Lenie de Haan, Suzan Huyssen, Loes Kolijn, Marijke van Lange- velde, Ineke van Leeuwen, Ma rianne Mandenmaker, Betsy Meertens, Rietje Scheele, Riet Scheele, Els Sehoonakker, Addie Straub, Ria Verhelst, Els van Hoeve, Terneuzen; Annie Eek hout, Sluiskil; Sjanie Hendrikse, Annie de Jonge, Ina Moerman, Hoek; Willy de Jonge, Biervliet; Pleunle de Koeyer, Sjaan van de Ree, Leuntje Zegers, Zaamslag. 2BAnnie Brood, Annie Len- sen, Zaamslag; Betsy Dieleman, Ella Dooms, Fya Hofman, Ria de Kraker, José de Krijger, Tini Locht, Helmi Quaars, Riet Rie mens, Tannie Verhelst, Anneke Verlinde, Adri de Weerdt, Han- nie van Hoeve, Els Rijnberg, Terneuzen; Katie Guiljam, Bet sy Verplanke, Hoek. Het getuigschrift van de as sistentenklas-A werd uitgereikt aan: Beppie de Bruyne, Gerda de Graaf, Sanneke de Kraker, Ella Molengraaf, Jenny Pauw, Marian van Petegem, Jacqueline Rie mens, Ria de Vriend, Terneuzen; Huigtje Dieleman, Zaamslag; Afke van der Jagt, Spui; Addie Meeuwse, Nettie Neuwelink, Sluiskil. Het getuigschrift van de vor mingsklas kregen de volgende leerlingen: Ineke Bakker, Syzy de Jonge, Hoek; Koos Casteleyn, Janny Dieleman, Marieke van Gorp, Marjanne de Koek, Ineke Scheele, Terneuzen; Anneke Die. leman, Beppie de Footer, Atty van de Ree, Tineke van de Ree, Zaamslag; Nellie Dieleman, Axel; Ineke van Schaik, Sluiskil. In de L.T.S. was de belangstel-' ling van de ouders eveneens groot ;voor de belangrijke gebeurtenis I in het leven van hun kinderen. De directeur, de heer A. F. H. -Spijker, vond deze belangstelling 'erg prettig. De directeur wees |op de opvoedende taak, die voor het onderwijs naast die der .ouders is weggelegd. De moei- ilijkheid bij deze vorm van on- [derwijs noemde spreker de voor- jbereiding op de praktijk. Vele I leerlingen voelen de overgang 'van school naar praktijk als een abrupte belevenis aan. Evenals in de U.T.S. en de landbouwhuishoudschool het ge val was, werd ook hier de na druk gelegd op het feit, dat het getuigschrift moet worden be schouwd als basis voor verdere studie en niet als eindpunt. De werkende maatschappij vormt een groot raderwerk, waarin elk bedrijf een wiel is en de mens een tand hiervan. Breekt zo'n tand, dan is het hele wiel ontwricht. De heer Spijker wees op de verantwoordelijkheid, die dit eerste technische getuig schrift van de bezitter vraagt. Deze is groter dan van de onge schoolde werker. In de geauto matiseerde maatschappij waarin wij thans leven, neemt de be hoefte aan denkkracht toe, die aan spierkracht af. Er is een wisselwerking tussen belangstel ling en kennis. Tracht dus uw ontwikkeling zoveel mogelijk aan te vullen, aldus de heer Spijker. Tevoren had de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. F. de Klerk, er in zijn openings woord op gewezen, dat het niet moeilijk voor de geslaagden zal zijn om aan de slag te komen. Momenteel, aldus de heer De Klerk, is het niet zo, dat de lonen der geschoolden hoger liggen dan die der ongeschoolden. Dit vormt een gevaar en een verlei ding om het leren te staken. Uit eindelijk zal echter blijken, dat gedegen vakkennis waardevoller is. Het hierboven gestelde noem de de heer De Klerk een der oorzaken, waarom de toename der leerlingen voor het lager technisch onderwijs niet even redig is aan de uitbreiding der gemeente. Er is voor ieder ge legenheid aan behoorlijk ver volgonderwijs deel te nemen, desnoods in part-time. De heer M. de Vos, die sprak namens het gemeentebestuur, zeide de stelling, dat het de jon geren van thans zo gemakkelijk wordt gemaakt niet te kunnen onderschrijven. Er moet meer geleerd worden dan vroeger, zei de heer De Vos, die eveneens wees op een verantwoorde be roepskeuze en verdere studie. Namens de Stichting Leerlin genstelsel in Zeeland sprak de consulent, de heer J. Elsacker uit Goes, die o.a. zeide te hopen dat de ouders hun zoon die ver der wil leren, een rustig plaats je hiervoor in hun huis willen geven. J. van Eek dankte namens de leerlingen de directeur en het 'onderwijzend personeel voor het genoten onderricht. De lager technische school zal volgend jaar worden uitgebreid met een bakkerij, terwijl in het volgend leerjaar een cursus be dieningsvakman aan het rooster is toegevoegd. EERSTE ALGEMENE LEERJAAR BEVORDERD E. van den Abeele te West dorpe, J. P. M. de Bakker te Hengstdijk (V.), J. Clemminck te Terneuzen, E. J. M. Coppejans te Sluiskil (T.), P. J. D'Hont te Terneuzen, F. H. Doens te Bier vliet, E. M. J. v. Esbroek te West dorpe, R. Francke te Sas van Gent, P. Goossen te Klooster- zande (H), C. L. de Groot te Terneuzen, G. A. J. Hermans te Stoppeldijk (V.), A. L. Hoekwa ter te Terneuzen, E. J. Kox te Sas van Gent, R. J. M. de Letter te St. Jansteen, F. E. C. v. Lim- men te Philippine, A. R. Man- naert te Terneuzen, J. L. R. Neve te Terneuzen, G. P. v. Opdorp te Hoofdplaat, L. F. Pleunis te Axel, P. A. Poppe te Terneuzen. F. J. Steijaert en A. P. Sijne- sael beiden te Hoofdplaat, A. J. Valckx te Sluiskil (T.), J. C. F. Verstraeten te Philippine, M. M. A. Vonck te Sas v. Gent, P. A. de Vos te Terneuzen, J. G. de Waal te Terneuzen (T.), R. v. Waes te Westdorpe, F. J. van Wolvelaer. C. J". Aerens te Terneuzen, J. Bassie en Th. de Decker beiden te Hoek, M. Dieleman te Terneu zen, R. H. Dietrich te Sluiskil (T.), L. D. van Hoorn te Hoek, M. C. de Jonge te Terneuzen, W. A. de Jonge te Terneuzen, Ch. C. Klaassen te Hoek. J. Koster te Hoek, D. W. de Kramer te Biervliet, J. J. Kroes te Terneuzen, C. I. v. d. Linde te Biervliet, M. J. Maas te Sas van Gent, A. A. Meertens en P. Openneer te Hoek, J. Pladdet te Sas van Gent, C. L. de Putter en M. J. de Ritter te Hoek, I. J. de Roo te Terneuzen, J. Tazelaar te Hoek, C. J. Verhelst te Terneu zen, C. J. Verplanke te Biervliet, A. A. Verstraten, W. F. v. d. Voorde, C. A. Witte, M. C. Ze gers, J. Loof en J. Wisse allen te Terneuzen. C. G. v. Acker te Westdorpe, J. P. v. Bellen te Hengstdijk (V), K. D. Broekhoven te Terneuzen, C. Corstanje te Zaamslag, P. R. Crince te Terneuzen, M. G. v. Dixhoorn te Terneuzen, J. L. de Feijter te Sluiskil (T.), J. W. Hamelink te Terneuzen, W. J. Jansen te Biervliet, D. de Jonge te Hoek, J. Jonkman te Terneu zen, E. J. Kersbulck te Sas van Gent, C. Klaassen te Zaamslag, J. E. de Koster te Terneuzen, B. Krijger te Terneuzen, A. G. Lu- teijn te Terneuzen, G. Mahu te Kuitaart, L. R. Dees te Terneu zen. M. Mulderij te Westdorpe, M. Nieuwenhuize te Sluiskil (T.), P. F. Oppeneer te Terneuzen, A. Th. Provo te Axel, P. C. de Roo te Terneuzen, P. C. Stoffels te Terneuzen, W. v. d. Wege te Ter neuzen, J. Willeboordse te Ter neuzen, A. A. v. Wijck te Ter neuzen, W. Bilder te Terneuzen. J. J. Allaart te Terneuzen, A. P. de Block te Axel, R. F. Dhont te Sas van Gent, M. Elve te Sluiskil, P. C. den Engelsman te Terneuzen, G. de Feijter te Sluis kil (T.), M. P. Goossen te Hoek, A. J. Herrebout te Zaamslag, P. M. de Jonge te Zaamslag. J. Th. Kaijser te Axel, J. Klaassen te Hoek, C. J. Kooyman te Terneuzen, A. J. de Meijer te Biervliet, J. L. Obrie te Sluiskil (T.J. J. Oppeneer te Axel, J. Rijnhout te Terneuzen, D. Schie man te Philippine, G. Schilleman te Biervliet, G. F. v. d. Steen te Sas van Gent, H. G. v. Steenber- ge te Philippine, P. P. Tanghe te Hoofdplaat, R. C. Vermeere te Hoofdplaat, B. Verschuren te Xloosterzande, B. J. v. Voren te Hoofdplaat, A. J. Walker te Axel, D. P. v. d. Winckel te Sas van Gent, J. Zaal te Sluiskil, F. A. Zohlandt te Axel, B. E. Smit te Sluiskil. 2e LEERJAAR TIMMEREN BEVORDERD J. Ph. v. Aalst te Terneuzen, E. Th. Allonsius te Westdorpe, J. P. Andriessen te Terneuzen, J. C. v. Cadsand (nieuw) te ■Zaamslag, J. Dobbelaar (z.b.) te Westdorpe, L. M. v. Doorn te Zaamslag, J. v. Gorp te Terneu zen, G. I. Klaeysen te Biervliet, E. C. La Heijne te Zuiddorpe, J. P. Maas te Zaamslag, H. L. de Maat (z.b.) te Sluiskil, J. M. Michielsen (z.b.) te Terneuzen, P. G. v. Puyvelde (z.b.) te Sluis kil, M. Ruben te Terneuzen, C. W. v. Tatenhove te Hoek, O. C. v. d. Vijver te Axel, J. G. de Wit te te Sluiskil. 2e LEERJAAR METAAL- BEWERKEN BEVORDERD I. Th. v. d. Abeele Westdorpe, A. E. Coone te Sluiskil, J. P. Cortvriendt te Sluiskil, A. J. van Haperen te Terneuzen, B.- Th. de Lavoir te Sluiskil, B. E. Maes te Hoofdplaat, M. M. v. Rijsbergen (nieuw) te Terneuzen, J. Scher- beyn te Hoofdplaat, J. B. Spinne- wijn te Hoofdplaat, E. Dhuijsse- rinck te Biervliet, D. Coppejans te Sluiskil, W. van Vugt te Hoek. J. G. Broekhoven te Terneuzen, A. P. de Jonge te Terneuzen, S. W. v. d. Kieft (nieuw) te Sas van Gent, A. W. de Kraker te Hoek, R. H. v. Krimpen te Ter neuzen, J. Lantsheer te Hoek, M. J. de Leijser (z.b.) te Terneuzen, L. Meulenberg te Terneuzen, J. 'H. Otterloo te Hoek, A. Postma (z.b.) te Sluiskil, J. P. Roose te Zaamslag, G. A. Rouw te Ter neuzen, W. P. Thoen te Koe wacht,F. W. Zegers te Zaamslag, J. J. Bakker (z.b.) te Hoek, L. F. Kaijser te Zaamslag. R. Baard te Terneuzen, L. J. de Blgey te Hoek, J. v. d. Bos te Axel, J. J. v. d. Broeke (z.b.) te Biervliet, P. Cijsouw (nieuw) te Terneuzen, A. J. Dieleman te Hoek, J. A. v. Dixhoorn te Ter neuzen, B. Geijsels (nieuw) te Westdorpe, B. Hamelink (nieuw) te Terneuzen, A. J. Hemelsoet te Westdorpe, J. Oppeneer te Axel, G. F. Overdulve te Zaam slag, D. Postma (z.b.) te Sluis kil, J. M. Rotti'er te Terneuzen, J. E. Sijs te Axel, R. D. Verstrae- te te Sas van Gent, C. W. de Vis ser (nieuw) te Hoek, J. F. de Vos te Sas van Gent, M. J. A. Janse te Sluiskil, L. Martens te Terneuzen. 2e LEERJAAR BROOD-BANKETBAKKEN H. A. Caluwé te Sluiskil (W.) M. D. Hamelink te Terneuzen, C. van Hecke te Axel, A. P. v. d. Hemel te Philippine, J. C. Huyssen (z.b.) te Terneuzen, C. P. Jansen (nieuw) te Waterland kerkje, H. de Jonge te Axel, E. P. Provoost te Biervliet, J. M. v. d. Veeke te Terneuzen, I. Wisse te Terneuzen, J. J. Basting te Retranchement. 2e LEERJAAR SCHILDEREN BEVORDERD F. A. Calle te Terneuzen, L, Calle te Terneuzen, L. v. Dors- selaer (nieuw) te St. Jansteen, F. W. d'Hooghe te St. Jansteen, F. M. de Kramer te Hoek, D, Leenhouts (z.b.) te Hoofdplaat, G. M. Pielaet te Hoofdplaat, A. J. de Schepper te Terneuzen. E A. Talboom te Zuiddorpe, J. A. Waebeke te Hoofdplaat. 3e LEERJAAR ELEKTROTECHNIEK Th. van Alem te Sluiskil, C D'hert te Westdorpe, A. Diele man te Terneuzen, B. Dobbelaar te Westdorpe, W. Engels te Bier vliet, K. Heerkens te Sluiskil, P. de Koeijer te Hoek, J. J. de Kok te Schoondijke, P. Y. Smits te Terneuzen, W. G. v. d. Velde te Terneuzen, A. R. Vernaeve te Westdorpe, C. W. Witsel te Ter neuzen, J. W. v. Wijck te Ter neuzen. 3e LEERJAAR AUTOHERSTELLEN D. F. van Bunder te St. Jan steen, J. C. de Cock (nieuw) te Kuitaart, J. P. Hamelink te Ter neuzen, P. de Kraker te Hoek, L. Th. Maas (nieuw) te Kloos- terzande, H. N. de Maat (nieuw) te Vogelwaarde, H. N. Meertens te Terneuzen, C. L. de Smit te Hoofdplaat, J. v. d. Velde te Hoek, A. E. Vervaet (nieuw) te Walsoorden, M. J. P. Crince te Axel, A. de Pooter te Axel. Getuigschriften werden uitge reikt aan: 3e leerjaar timmeren: J. A. Asselman te Sas van- Gent; J. A. de Blaey te Terneu zen; L. J. Dobbeleir (g.g.) te Terneuzen; C. L. v. Doorn te Terneuzen; K. P. Hamelink te Terneuzen; L. W. Hemelaar te Sas van Gent; A. P. v. Hooy- donk te Terneuzen; M. de Jonge te Terneuzen; F. C. de Kraker te Sluiskil; F. J. Lensen te Axel; L. A. v. Leuven te Sluiskil; A. W. Meeusen te Terneuzen; D. J. Obrie te Sas van Gent; A. R. Rotthier te Sas van Gent; C. de Vos te Biervliet; A. J. de Wolf te Axel. 3e leerjaar metaalbewerken: Joz. A. Asselman te Axel; G. J. v. d. Berg (g.g.) te Terneuzen: L. F. Bolleman te Terneuzen; C. P. Compiet (g.g.) te Vogelwaar de; M. M. de Greve te Biervliet; M. L. Guiljam te Zaamslag; F. J. de Marée te Sluiskil; J. C. Ma- thijsse te Sas van Gent; E. M. Notschaéle te Philippine; F. W. Rijckaert te Sluiskil; G. J. Snap te Terneuzen; F. Sutin te Hoofd plaat; W. J. Jurry (aanvullend getuigschrift) te Hoek; Joh. A.,1, Asselman te Axel; L. Blankers (g.g.) te Terneuzen; J. C. Doorns te Terneuzen; J. C. van Eek te Terneuzen; I. van Grol te Ter neuzen; D. Lijbaert te Philippi ne; M. K. Maljaars te Hoek; C. R. v. Nieulande te Westdorpe; W. K. Pladdet te Biervliet; M. Hh. de Poorter te Terneuzen; J. de Ritter te Hoek; W. M. v. d. Straten te Terneuzen; A. C. Dellaert te Axel. 3e leerjaar meteselen: G. J. Cappendijk te Boschka- pélle; G. Dieleman te Hoek; P. Pf Jonkheym te Vogelwaarde; F: Jurriëns te Sluiskil; H. A. Risseeuw te. Spui; C. de Ruyter te Terneuzen. Geen getuigschrift: 1. 3e leerjaar schilderen: W. C. v. Gremberghe te Axel; J. P. Lippens te Aardenburg; H. de Maat te Sas van Gent; A. Strobbe te Vogelwaarde; A. v. d. Velde te Terneuzen; Chr. 't Gil de te Axel. 3e leerjaar brood-banketbak ken: W. v. Gorsel te Oostburg; R. Hermans te Clinge; V. P. Lip pens te Aardenburg; J. Moggré te Biervliet; L. A. Platteeuw te Hoek; M. de Roo te Terneuzen; J. v. d. Velde te Terneuzen; E. P. de Wit te Clinge; A. A. Wijf fels te Aardenburg. 4e leerjaar elektrotechniek: Th. J. Bakker te Terneuzen; F. de Bruyn te Terneuzen; A. C. Ferket te Sas van Gent; P. A. Huyssen te Hoek; F. C. Vanhijfte te Sluiskil; E. in 't Veld te Ter neuzen; Th. Vink te Axel. 4e leerjaar autoherstellen: A. E. M. Coenen (nieuw( te Nieuw Namen; K. v. Haele te Sas van Gent; K. M. Nijssen te Terneuzen; P. C. Scheele te Axel; A. C. Wieland (nieuw) te Axel. De prijzen, door het bestuur beschikbaar gesteld voor de drie beste leerlingen, werden behaald door de volgende leerlingen: le prijs: J. van Eek, afd. metaal- bew., met 137 punten voor 17 vakken gemiddeld 8,05; 2e prijs: J. C. Doorns, afd. metaalbewer ken, 135 punten voor 17 vakken gemiddeld 7,94; 3e prijs: M. de Jonge, afd. timmeren, met 134 punten voor 17 vakken gemid deld 7,88. Zij krijgen resp. een boeken- bon van 10,8,en 6, De prijzen van de vereniging „De Nederl. Baksteenindustrie, beschikbaar gesteld voor de bes te leerlingen uit de metselaars klasse waren dit jaar voor: C. de Ruijter te Terneuzen le prijs; P. P. Jonkheijm te Vogelwaarde 2e prijs; F. Jurriëns te Sluiskil 3e prijs. Bij ontstentenis van de heer ir. G. P. M. Dikötter werd de bijeen komst in de U. T. S. gepresideerd door de heer ir. Gena, die naast zijn felicitaties aan het adres dei- geslaagden de minder gelukki gen een hart onder de riem pro beerde te steken. Hij waarschuw de de eerste voor overmoed en zich te hoeden voor jeugdillusies, waarin zij zich van de aanvang af in een verantwoordelijke posi. tie dromen. „Bij de aanvaarding ■van uw taak zullen onverwachte faktoren uw bondgenoten zijn, wees daarom nuchter en reëel en verwacht in het begin niet te veel." De heer Gena bracht dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking bij het bouwen van de bouwkundige afdeling en zei de te blijven rekenen op deze steun bij verdere uitbreiding. De directeur, de heer A. J. M. Vermeulen, zeide dat voor hen die de praktijk ingaan, de indruk ken nog vers zijn van een jaar van reizen en trekken. Twintig procent van de lessen moest op andere scholen worden gegeven wegens plaatsgebrek. Hoewel men de school te Axel en de lagere technische school te Ter neuzen dankbaar was voor de genoten gastvrijheid, moest het toch zo zijn, dat door de eigen onderwijsinstelling in ruimte en outillage kon worden voorzien. In het komende leerplan zijn op genomen een cursus meter- en regeltechniek en een V. E. V.- cursus, waarover overleg is ge pleegd met dè Kamer van Koop handel. Verder komt er een cur sus bouwkundig' tekenaar, dit al les volgens een éénjarig leer plan. Ook de heer Vermeulen toon de zich er gerust op, dat de af- NIEUW FRUITSEIZOEN BEGONNEN Op de Zeeuwse veilingen js gisteren een begin gemaakt met de verkoop van appels van de niewe oogst. Het ras „Yellow Transparant" mocht worden aangevoerd, echter alleen wan neer de vruchten een gele tint hadden en een minimum maat van zestig millimeter, dit om te voorkomen, dat te vroeg geplukt fruit de consument zou bereiken. Enkele honderden kisten van deze appelen waren op de eerste veilingdag te koop. De handel 'rad er veel belangstelling voor. De extra-kwaliteit grote maat noteerde rond tachtig cent per kilogram. Voor de klasse 1 grote maat werd 0,75 tot 0,80 per kilogram betaald. De kleinere maten klasse 1 gingen weg voor 0,50 tot 0,65. Vorig jaar begon de aanvoer van „Yeliow Transparant" in Zeeland op 25 juli. WESTERSCHELDE- TEXTIELFABRIEKEN FAILLIET De N. V. Westerschelde-textiel- fabrieken G. H. Meijerink te Vogelwaarde is gisteren door de raadkamer van de rechtbank te Middelburg failliet verklaard. Als curator is benoemd mr. H. B, L. Rechter, advocaat en procureur in Hulst. Rechter-commissaris is het lid van de arrondissements rechtbank in Middelburg mr. C. E. Coester. (De Westerschelde-textielfa- brieken zijn een 100 procent- belang van de N. V. Verenigde Nederlandse textielbedrijven J. W. Meijerink en Co in Winters wijk, welke onderneming on langs surseance van betaling heeft verkregen. Zoals bekend had de gemeente Vogelwaarde die aan de „Westerschelde" on der hypothecair verband ca ƒ1,8 miljoen had verstrekt, op 13 juli besloten tot het aanvragen van het faillissement van de N. V.) Prinses Beatrix heeft donder dagmiddag in de Nederlandse Ford-automobielfabrieken te Amsterdam de kwartmiljoenste auto, een Ford Cortina-station- wagen, van de assemblage-lijn gereden. De fabriek heeft deze auto ter beschikking van de prinses ge steld ten behoeve van een door haar aan te wijzen instelling. De prinses heeft de auto bestemd voor de Europese werkgroep, waarvan zij presidente is. RAVAGE NA BOTSING BIJ JULIANADORP Het verkeer op de rijksweg AlkmaarDen Helder onder Ju- lianadorp is gisteren vroeg on geveer twee uur gestagneerd ge weest als gevolg van een ernsti ge botsing tussen een vrachtauto met woonwagen van het circus Boltini en twee vrachtwagens geladen met bloembollen. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Een vrachtwagen en de woon wagen werden vernield. De be stuurders moesten in een zieken huis worden opgenomen. VRIJDAG 17 JULI 1964 OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 3.30 uur Ds. De Reu ver. (Huwelijksbevestiging.) MODEL-ACTIE TELEGRAFISTEN Ik las in uw blad dat de tele grafisten in Amsterdam een model-actie willen gaan voeren ter verbetering van hun lonen. Over hun lonen kan ik niet oor delen, maar die model-actie vind ik wel een beetje raar. Ik dacht namelijk dat die al lang aan de gang was. Een voorbeeld; Op 27 december 1963 werd te Terneu zen 's avonds om half tien tele fonisch een telegram opgegeven, bestemd voor een plaatsje in Zuid-Holland. Daags daarna (op 28 decem ber) kwam het telegram daar op het postkantoor binnen om kwart over elf 's morgens. Het werd 's middags om twee uur bezorgd. Of dat een model-actie of een langzaam-actie is geweest, heb ik niet kunnen nagaan. Een feit is echter dat de afzender het telegram eerder op zijn bestem ming had gekregen, als hij het de andere morgen (28 december) zelf gebracht had. EEN LEZER. gestudeerden voldoende emplooi in deze geautomatiseerde maat schappij zouden vinden. Vele praktikanten volgden reeds een aanvullingscursus te Goes, enke len gingen naar de M. T. S., weer anderen volgden een schriftelijke cursus. De directeur zeide de leerlin gen nog graag eens terug te wil len zien, al was het alleen maar om van gedachten te wisselen wat aan de opleiding nog zou moeten worden toegevoegd en wat zij ermee hadden kunnen doen. 31 praktikanten behaalden het einddiploma. Aan 34 werd het voorlopig getuigschrift uitge reikt. De namen van hen werden reeds in een voric nummer ge publiceerd. Vakdiploma Voor het vakdiploma opticien is geslaagd de heer G. Ph. Din- gemanse te Terneuzen. Oud-Terneuzenaar benoemd tot onderwijs- inspecteur Bij koninklijk besluit is be noemd tot inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs (B. L. O.) voor de provincies Zuid-Holland en Zeeland de heer C. K. Hamelink, thans hoofd van een school voor b.l.o. te Amersfoort. De heer Hamelink, de jongste zoon van het vroegere raadslid N. A. Ha'melink, werd aan de voormalige rijkskweekschool te Oostburg opgeleid tot onderwij zer. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Anna Paulowna (N. H.), te Tiel en te Amers foort, in de beide laatste ge meenten als hoofd van een b.l.o.- school. Enige maanden geleden leidde de heer Hamelink in Oost burg nog een reünie van oud leerlingen van de kweekschool. Geslaagd Voor het diploma Morgen III, cursus Frans voor buitenlanders, slaagde aan de katholieke uni versiteit te Parijs mej. D. Pari- daen te Aardenburg. Drukte in het zwembad Het aantal baden in het ge meentelijk zwembad bedroeg in de maand juni 11.555. Sedert de opening in mei bedraagt het in totaal 18.553. Zwembad en speel tuin werden in juni bezocht door 63 groepen. Archaeologische werk en studieweek De archaeologische werkge meenschap West-Nederland houdt van 18 tot en met 25 juli een archaeologische werk- en studieweek in Aardenburg. De algemene leiding van deze week berust bij de heer M. van Hoogstraten; de wetenschappe- lijke bij ir. J. A. Trimpe Burger. De eerste dag zal de heer J. van Hinte uit St. Kruis een voor dracht met lichtbeelden houden over de historie van Aardenburg en omgeving. De daarop volgende zondag gaat men de expositie „De ge dekte tafel" in het provinciaal ambachtsmuseum „Het Stercks- hof" in Deurne-Antwerpen be zichtigen om 's avonds een rond wandeling door Aardenburg te maken en te spreken over dc opgravingen aldaar. De rest van de week zal wor den besteed aan opgravingen, het maken van excursies en het volgen van voordrachten. Als excursies vermeldt het pro gramma een bezoek aan het na tuurmonument „het Zwin"; een bezoek aan het archaeologisch museum „Van Bogaert-Wauters" in Hamme en een tocht door het verlichte Brugge. Van de te houden referaten zijn te noemen die van ir. Trimpe Burger, wetenschappelijk ambte naar bij de rijksdienst voor net oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort, over de archaeo- logie van Aardenburg, haar re- "sultaten en problemen en die van dr. A. DoorseLaer uit Gent over de Gallo-Romeinse begraaf plaatsen. De werkweek eindigt met een bespreking van de opgravingsre sultaten. Het werkkamp wordt gehou den in het motel „Rodanborch" in Aardenburg. Ernstig verkeersongeluk Donderdagmiddag te kwart over vijf had op de provinciale weg ter hoogte van het B. P.-tank- station alhier, een ernstig ver keersongeluk plaats. Een takelauto van de aanne mersmaatschappij „Zeeland" te Middelburg, bestuurd door de 39- jarige chauffeur P. S. uit 's-Heer Arendskerke, kwam uit de rich ting van de Braakman gereden, terwijl uit de richting IJzendijke een Belgische personenauto na derde, bestuurd door de 32-jari- ge mevr. F. v. d. S. uit Dender- monde. Ter hoogte van het B. P.-tank- station reden beide voertuigen met een geweldige klap op elkaar. De takelwagen sloeg over de kop en kwam gekanteld op het midden van de weg te liggen. De personenauto, waarin 5 per sonen waren gezeten, werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuurster liep een pols fractuur op. De naast haar zit tende 72-jarige mevr. E. S., die in de auto bekneld zat en door de verkeerspolitie moest worden uitgezaagd,, had twee gebroken polsen, een linkerbeenbreuk en inwendige kneuzingen. Zij ver keert in levensgevaar. Achter in de auto zat de 75-jari- ge mevr. M. S., zij had een zware hersenschudding en een diepe hoofdwonde. Het naast haar zit tend 13-jarig meisje M. v. d. G. bekwam een zware hersenschud ding, terwijl haar 15-jarige broer F. v. d. G. geen letsel heeft op gelopen. De bestuurder van de takelwagen liep een shock op. Dokter Kalkman uit Biervliet verleende de eerste hulp en liet, na de gekwetsten te hebben ver bonden, deze per ambulance-auto naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Het verkeer op deze drukke verkeersweg was een half uur gestremd. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze bot sing. Geslaagd De heer H. Emmen te Hulst is bij de te Rotterdam gehouden examens geslaagd voor elektro technisch installateur. Diploma-zwemmen in de Braakman Woensdagmiddag heerste in 't zwembad van het recreatieoord „De Braakman" een zenuwach tige drukte. Tientallen jongeren legden onder het alziend oog van een bekwame jury de proeve van bekwaamheid af op zwemgebied. De heer A. Sampon, official van de K. N. Z. B., nam de exa mens af. Eveneens aanwezig was mevra W. WagenaarWeijmans uit Souburg, diploma-consul van de K. N. Z. B., kring Zeeland. Uiteraard was ook de bad meester, de heer C. M. de Haas, bij dit voor zijn pupillen zo be langrijke gebeuren aanwezig. Het was al laat geworden, toen de badmeester tegen zes uur de diploma's kon uitreiken in het bijzijn van burgemeester A. F. Hanssens van Hoek. De zwemproef werd afgelegd door J. Koster, J. Tazelaar, J. Bassie, Hoek; C. Lips, IJzen dijke; R. Gruben, Biervliet; M. Veestraete, J. van Hecke, J. de Smet, P. van Hurck, Philippine; J. van Doorn, M. Goossens, A. Meertens, Hoek; A. de Meijer, Biervliet; J. Goense, Philippine; M. Ingels, M. de Clerck, E. Borm, Biervliet; W. Klaassen, Hoek; C. Abrahamse, Philippine; A. Cue- lenaere, E. Provoost, M. B. van Hoeve, J. Pladdet, Biervliet; M. Dijkers, Philippine; G. de Jonge, C. de Regt, Biervliet; C. Verjaal, Philippine; F. Kalkman, Bier. vliet; H. Meertens, Hoek; L. de Wolf, IJzendijke; J. Klaeijssens, Biervliet; H. Rammeloo, J. Ram- meloo, Philippine; Z, van 't Hoff, M. Hendrikse, Hoek; P. van de Ameele, Hoofdplaat; M. de Beau fort, Hoek; J. Punt, Biervliet; E. Dieleman, Philippine; M. Ingels, J. du Puij, Biervliet; F. Dieleman, Philippine; E. Muller, Terneuzen; M. en N. Boone, Biervliet; L. Verstraete, R. de Beaufort, J. van Donderen, Hoek; M. en P. Everaard, IJzendijke; P. Lants heer, F., M. en P. van den Vij ver, Hoek; T. Dijk, Biervliet; C. de Wolf, IJzendijke; C. Vinke, J. van Hoeve, C. Roose, Hoek; R. Ingels, mevr. Cijsouwv. Driel, Biervliet; mevr. R. Haak—-van Hoeve, Hoek; R. de Regt, Bier vliet; D. Bouwman, Apeldoorn. Diploma geoefend zwemmer: P. van Hurck, J. de Smet, J. van Hecke, Philippine; T. de Wolf, F. Lievens, C. Lips, IJzendijke; A. Cuelenaere, T. J. S. Dijk, Bier vliet; S. Muller, Terneuzen; C. Roose, P. van den Vijver, Hoek; R. Alwicher, Nijmegen; P. Cor nells, Philippine. Het zwemvaardigheidsdiploma I behaalden: L. Vervaet, J. Boeije, L. de Meijer, H. Beun, Biervliet; J. Vergouwe, Terneuzen. Zwemvaardigheidsdiploma II: E. van der Sluijs te Biervliet. In het zwembad te Terneuzen behaalde de heer C. de Haas uit Terneuzen 's avonds het zwem vaardigheidsdiploma 4. Verkeersongeluk Gistermiddag circa twaalf uur kwam de 69-jarige heer J. Ch. Cornells, oud-hoofd van de r. k.- jongensschool te IJzendijke, op zijn nieuwe brommer de kruising van de markt en het Ledelplein uit de richting van het Eenhoorn plantsoen opgereden. Op dat moment naderde vanaf het Ledelplein een auto bestuurd door de 22-jarige mej. G. C. S. A. Buyck uit Waterlandkerkje, genoemd kruispunt. De heer C„ die de auto voorrang had moeten verlenen, heeft deze blijkbaar niet of te laat opge merkt. Door de daarop volgende botsing kwam de heer C. zoda nig op de motorkap terecht, dat de voorruit van de auto werd versplinterd. Hij werd enige me ters megesleurd en kwam ter hoogte van het rijkskantorenge- bouw op de straat terecht. Met een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen werd de heer C. naar het nabijgelegen ziekenhuis overgebracht. Naar wij vernamen kan zijn toestand redelijk wel worden ge noemd. Auto en brommer werden zwaar beschadigd. Schoolreisje De jongste leerlingen der openbare school maakten per luxe-auto's een reisje naar Wal cheren. Na een bezoek aan de boule vard te Vlissingen volgde een rondgang door Miniatuur Wal cheren te Middelburg. De reis werd via Veere voortgezet naar de dam bij Vrouwenpolder. Ver volgens werd op het strand te Domburg naar hartelust ge speeld. Geslaagd De heer J. Notebaart, onder wijzer aan de openbare school te Retranchement. slaagde te Bre da voor het staatsexamen aan tekening lichamelijke oefening.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2