Goldwater kreeg grote meerderheid Rusland wil bommen werpers vernietigen Krachtige campagne tegen Johnson Maurice Thorez in Parijs begraven 883 STEMMEN TEGEN 214 OP SCRANTON AANVAL OP DE REGERING HET WEER Mr BEERNINK TEGEN RECLAMETELEVISIE VIA BE PERS PATNET LAO VALT AAN VRIJDAG 17 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6255 GOLDWATER KANDIDAAT Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Britse ambassade in Sofia bestookt JOHNSON STAAT STERKER DAN GOLDWATER Democratische conventie op 24 augustus Reacties op de benoeming Een nachtmerrie Minister Luns in Parijs TREINBOTSING IN WEST-DUITSLAND Frankering bij abonnement: Terneuzen Directenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 t AWinnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Senator Barry Goldwater is met grote meerderheid gekozen tot kandidaat der republikeinse partij voor komende presidentsverkie zingen in de Verenigde Staten. Goldwater kreeg 883 stemmen tegen gouverneur Scranton 214. Er werden 114 stemmen uitgebracht op gouverneur Nelson Rockefeller van New York, terwijl gouverneur George Romney van Michigan en senator Margaret Chase Smith uit Maine resp. 41 en 27 stemmen kregen. Nadat Goldwater tot kandidaat was gekozen, verlieten vijf neger afgevaardigden de conventie, maar vier andere liepen met span doeken waarop geschreven stond: „We zullen blijven en vechten" naar het podium. De officiële kandidaatstelling van Goldwater in deze beslissende vergadering had plaats gehad bij monde van senator Everett Dirk- sen, leider der republikeinse fractie in de senaat, die de kandidaat prees om zijn moed, integriteit en grote kennis, om vervolgens over te gaan tot een felle aanval op de buitenlandse politiek der huidige regering Volgens senator Dirksen kan Goldwater de no- vember-verkii.zingen winnen en voor Amerika zijn „zelfrespect" terugwinnen. Senator Barry Goldwater is ge kozen tot kandidaat van de repu blikeinse partij voor de komende presidentsverkiezingen. Foto: Na de verkiezing om helzen Goldwater en zijn vrouw Peggy elkaar in de hotelkamer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Warm tot zeer warm Zonnig en warm tot zeer warm weer met slechts een kleine kans op een lokale onweersbui, Zwak ke tot matige wind uit richtingen tussen noord en oost» VRIJDAG 17 JULI y.m. 7.54 8.29 9.09 9.19 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 8.22 8.57 9.37 9.47 ZATERDAG 18 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.56 9.31 10.11 10.21 n.m. 9.28 10.03 11.43 10.53 ZON MAAN op onder op onder Juli 17 4.40 20.51 14.45 0.39 18 4.41 20.50 15.24 0.39 19 4.43 20.49 16.32 0.59 20 4.44 20.48 17.38 1.22 WARMTEGOLF DUURT VOORT De redevoering werd onder broken door een langdurige de monstratie ten gunste van de niet aanwezige Goldwater. De voorzitter moest veelvuldig van zijn hamer gebruik maken bij zijn pogingen een beetje orde in de dreigende chaos te scheppen. Een schrille tegenstelling vorm de de doodstille processie van aanhangers van gouverneur Rockefeller, nadat deze door se nator Kenneth Keating formeel als kandidaat was voorgedragen. Zoals bekend had Rockefeller na de overwinning van Goldwater in Californië bij de voorverkie zingen zijn serieuze mededin ging naar de kandidatuur laten varen en zich geheel achter Scranton geschaard. Deze laatste werd voorgedra gen door dr. Milton Eisenhower, een broer van de vroegere pre sident, die de gouverneur van Pennsylvania ophemelde als de apostel van het „ware conserva tisme" en voorspelde dat Scran ton bij de strijd met president Johnson de republikeinse partij niet naar een nederlaag zou lei den. Hij betoogde dat doorvoe ring van Goldwaters buitenland se politiek voor de Verenigde Staten gevaarlijk zou zijn. SCRANTON STEUNT GOLDWATER Onmiddellijk na de stemming trad Scranton de zaal binnen. Hij betuigde de partij zijn trouw, zegde Goldwater zijn steun toe en stelde voor de benoeming van Goldwater unaniem te verkla ren. „Ons standpunt heeft niet ge zegevierd. De overwinnaar wens ik hartelijk geluk, aldus Scran ton. De republikeinse partij moet thans de nadruk leggen op haar eenheid, niet op haar verschil len. We moeten ons richten op het verslaan van de democra ten". Daarna deed Scranton een aanval op de regering-Johnson. „Deze regering heeft geen bui tenlandse politiek en een slechte binnenlandse politiek", zo zei hij. GEEN COMMENTAAR De woordvoerder van het Wit te Huis gaf geen commentaar op de benoeming van Goldwater. John Bailey, voorzitter van het nationale democratische comité zei dat de republikeinse partij met de benoeming van Goldwa ter „in handen van een radicale minderheid" was gevallen. Tijdens de stemming hielden voorstanders voor gelijke bur gerrechten buiten het gebouw een betoging. Zij droegen een doodkist mee waarop de woor den „de vrijheid is dood" waren geschreven. Andere betogers droegen spandoeken met de woorden „de republikeinse par tij, geboren in 1860, overleden in 1964". WILLIAM MILLER KANDIDAAT VICE-PRESIDENT Senator Goldwater heeft be sloten William Miller, lid van het huis van afgevaardigden, als kandidaat voor het vice-presi- dentschap aan te wijzen. Dit werd medegedeeld door senator Morton, die de leiding had over de conventie in San Francisco. De warmtegolf, die in grot? gebieden van het Europese con tinent zelfs een echte hittegolf is geworden, heeft thans een nog vastere voet gekregen. In het zuiden van Frankrijk liepen de temperaturen op tot 37 graden, terwijl elders in Frankrijk, Duits land, de Balkan en het Middel landse zeegebied waarden van 30 tot 35 graden werden bereikt. Het komt ondanks deze grote hitte nog bijna nergens tot on weer, omdat de atmosfeer tot op grote hoogte zeer warm is. ïn ons land liepen temperatu ren donderdag tot minder hoge waarden op dan woensdag. De hoogste waarde was 27 graden in het zuidoosten. Een zwakke zee wind zorgde voor bijzonder fraai zomerweer. Vandaag zal in ons land de wind uit richtingen tus sen oost en noord waaien. Het blijft daarbij zonnig, zodat de temperatuur weer flink omhoog gaat In het zuiden van het land zijn maxima van omstreeks 30 graden mogelijk. Een 30-tal Afrikaanse studen ten heeft gisteren verscheidene ruiten van de Britse ambassade in Sofia ingegooid en enige Brit se auto's zwaar beschadigd uit wraak voor de aanslag die in Londen is gepleegd op premier Jomo Kenjatta van Kenia, zo werd van betrouwbare zijde in Londen vernomen. Senator Goldwater heeft wat po pulariteit betreft een grote achterstand op president John son, die vrijwel zeker de keuze van de demoeraten zal zijn. Bij een opiniepeiling van het in stituut Louis Harris kreeg de president 74 procent van de stemmen tegen Goldwater slechts 26 procent. Toen de on dervraagde personen de keuze kregen tussen Johnson, Gold water en gouverneur Wallace van Alabama, een voorman van de rassenapartheidspoli- tiek, kreeg Wallace zeven pro cent; Goldwater 21 procent en Johnson 72 procent. Ook al kreeg Goldwater 'n grote meerderheid op de republi- kleinse conventie, dan wil dat nog niet zeggen dat zijn popu lariteit onder de republikeinse kiezers evenredig is. Het jong- De Sowjet-afgevaardigde naar het Geneefse ontwapeningsover- leg. Tsarapkin, heeft in de bij eenkomst van donderdag voorge steld alle bommenwerpers onder internationaal toezicht in een korte tijdsperiode te doen ver nietigen. Uitzonderingen zouden moeten worden gemaakt voor landen als India, wier nationale veiligheid gemoeid is met het handhaven van een aantal bom menwerpers. „De Sowjet-Unie wil India als een speciaal geval beschouwen. Zij houdt rekening met de ver klaring van de Indische verte genwoordiger, dat sommige lan den over bommenwerpers moe ten beschikken om zich tegen ste „gallup"-onderzoek heeft I machtiger buurstaten te kunnen aangetoond, dat Scranton om der de republikeinen meer ge zien is dan Goldwater. De per centages waren resp. 60 en 34, terwijl de overige zes procent verdeeld was over andere re publikeinse leiders. De conventie van de democra tische partij voor de aanwijzing van haar kandidaat voor de in november te houden presidents verkiezingen zal op 24 augustus in Atlantic City beginnen. Het is vrijwel zeker, dat pre sident Lyndon Johnson deze kandidaat zal worden. De conventiehal in deze 60.000 zielen tellende stad biedt plaats aan 41,000 mensen, dus ruim schoots voldoende voor de om streeks 5200 afgevaardigden en plaatsvervangers die er worden verwacht met hun aanhang van meer dan 10.000 toeschouwers en vertegenwoordigers van de pers, radio en televisie. verdedigen," aldus Tsarapkin Volgens Tsarapkin moesten de (Adv.) militair sterke mogendheden met het vernietigen der bom menwerpers beginnen. „Mijn re gering is bereid de volgorde te bespreken, waarin de verschil lende soorten bommenwerpers moeten worden vernietigd," ver klaarde hij. KRACHTSVERHOUDING De Amerikaanse vertegen woordiger pleitte nadrukkelijk voor aanvaarding van het Ame rikaanse voorstel om te beginnen met het vernietigen van Ame rikaanse „B47" en Russische „TU16"- bommenwerpers. „Wij stellen voor dat de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie twee jaar lang elke maand ieder twintig van deze bommenwer pers vernietigen. Wij stellen ook voor dit aantal te verhogen door maandelijks tevens een aantal in reserve gehouden bommenwer pers te vernietigen", aldus Tim berlake. Hij voegde hieraan toe: „De bestaande militaire krachtsver houdingen zouden bij uitvoering van het Amerikaanse voorstel niet worden verstoord. Dit zou wèl het geval zijn bij de door de Sowjet-Nnie voorgestelde ver nietiging van alle bommenwer pers. Dit zou namelijk leiden tot algehele uitschakeling van vele belangrijke elementen der Ame rikaanse militaire kracht, het geen niet gepaard zou gaan met een overeenkomstige verminde- i ring van het militaire vermogen 1 van andere staten", aldus de Amerikaanse afgevaardigde. Timberlake vervolgde: „De in tercontinentale raketten met atoomkoppen, welke ook van onderzeeboten worden gelan- I ceerd en die deel uitmaken van de westerse strategische militai- I re macht, worden in de eerste plaats via zware vliegtuigen Senator Goldwater heeft gezegd dat hij een krachtige campagne togen president Johnson zal voeren en dat deze campagne geen persoonlijke aanvallen op de Amerikaanse president zau bevatten. Goldwater zei dat hij William Miller woensdag nog niet had opgebeld om hem te verzoeken zijn benoeming tot kandidaat voor vice-president te aanvaar den. „Ik gan geen woorden vin den om mijn gevoelens uit te drukken. Geen groter eer kan een republikein ten deel vallen dan de benoeming door ziin par tij". Op de vraag waarom hij pre sident wilde worden antwoordde de senator: „Het is geen kwes tie van willen zijn. Het is een kwestie van verantwoordelijk heid". Goldwater zei dat gouverneur Rockefeller hem als eerste tele fonisch had gelukgewenst met zijn benoeming en hem had voorgesteld „samen te werken". „Ik heb dat aanbod aanvaard", aldus Goldwater. De senator zei dat de verschil len in de partij van minder ern stige aard waren en op enkele uitzonderingen na waren te ver waarlozen. De Newyorkse correspondent van de „Prawda" noemt het pro gram dat door de republikeinss conventie is aangenomen, „het meest reactionaire, oorlogszuch tige en avonturistische verkie zingsprogram uit de Amerikaan se geschiedenis". Volgens Tass schreef hij, dat „de aanhangers van Goldwater en de industriële, financiële en militaire kringen die achter de senator staan, op de conventie de overhand hadden gekregen" Oleg Wasiljev, commentator van „Sowjetskaja Rossija', is van mening dat het verkiezingspro - grm van de republikeinse partij" doortrokken is van anti-commu- nisme in zijn grofste en open- lijkste vorm". In Engeland beschouwt men de benoeming van Barry Gold water tot republikeins kandi daat als slecht nieuws. Van het moment, dat Gold water genoemd werd als serieus mededinger, is er in de Britse, pers geen woord geschreven ten gunste van de senator uit Ari zona. In particuliere gesprekken hebben de labourleiders zowel als Dodelijk ongeluk bij aanleg aardgasleiding Donderdagmorgen om onge veer half twaalf is de 55-jarige J. Schipper uit Nieuw-Buinen bij werkzaamheden voor het aan leggen van de aardgasleiding van Slochteren naar Zutfen bij Wes- terbork om het leven gekomen. Hij was bezig bij een dragline de gasbuizen te leggen en is daarbij komen te vallen. Hij is doodge drukt tussen de dragline en een gasbuis. Maurice Thorez, die meer dan dertig jaar secretaris-generaal van de Franse communistische partij was, is donderdag op de Parijse begraafplaats Père La- ehaise ter aarde besteld. Hij overleed zaterdag aan boord van een Russisch schip waarmee hij voor vakantie op weg was naar de badplaats Yalta aan de Zwar te Zee. Meer dan een half miljoen mensen liepen mee in de begra fenisstoet, die zich in beweging zette bij het hoofdkwartier van de communistische partij, waar het stoffelijk overschot lag op gebaard en waar tallozen hem de laatste eer bewezen. Aan het hoofd van de stoet liepen mijnwerkers uit Lens, ae woonplaats van Thorez. Zij droe gen blauwe overalls, rode hals doeken en witte mijnhelmen en voerden een reusachtig portret van de overledene mee. Achter hen liepen duizenden mannen, vrouwen en kinderen met kran sen en boeketten rode bloemen. Delegaties van partij-afdelingen, communistische burgemeesters, raadsleden en functionarissen volgden. Door de hitte vielen veel vrouiwen flauw. Onmiddellijk achter de kist, die met de Franse driekleur was bedekt, reed zijn weduwe, Jean- nette ThorezVermeersoh, ge volgd door zijn zoons en commu nistische afgevaardigden en se natoren. De buitenlandse delega ties werden geleid door Miehail Soeslov, secretaris van het cen trale comité van de Russische communistische partij. Thorez, die 64 jaar werd, was secretaris-generaal van 1930 tot het partijcongres in mei van dit jaar. de leiders van de conservatieve partij hetzelfde geluid laten horen ais men hun mening vroeg over Goldwater. De mogelijkheid van een over winning van de senator nit Ari zona bij de komende presidents verkiezingen werd door hen „een nachtmerrie" genoemd. Het conservatieve Deense blad „B. T" meent dat „Goldwaters overwinning op een akelige ma nier de opmerking van De Gaul le onderstreept, dat men Ameri ka niet kan vertrouwen omdat men niet kan weten wie presi dent wordt". naar hun doelen geleid. De Ver enigde Staten bezitten meer van deze vliegtuigen dan de Sowjet- Unie. Bij het rode leger is het zo dat dit soort projectielen vooral via honderden raketten voor de mid delbare afstand wordt gelan ceerd en van deze raketten heeft de Sowjet-Unie er meer dan de Verenigde Staten. Hieruit blijkt dat het uitslui tend vernietigen van alle bom menwerpers zou leiden tot een verstoring van de bestaande mi litaire krachtsverhoudingen", al dus de Amerikaanse vertegen woordiger Timberlake. SLECHTS EEN KLEIN DEEL De Poolse afgevaardigde Man fred Lachs vond dat het Ameri kaanse voorstel, zowel wat de hoeveelheid als de soort der te vernietigen bommenwerpers, ge breken vertoonde. „Het heeft slechts betrekking op een klein deel der Amerikaanse militaire vliegtuigproduktie. Bovendien zouden er te weinig bommen werpers worden vernietigd en de vernietiging is voorgesteld voor een te lange periode", meen de hij. De Britse vertegenwoordiger sir Paul Mason verklaarde daar tegenover dat het veel verstan diger was op bescheiden wijze te beginnen. „Er zouden slechts moeilijkheden kunnen ontstaan indien gepoogd zou worden in een te kort tijdsverloop teveel bommenwerpers te snel te ver nietigen", verklaarde hij:. Minister Luns heeft donder dagochtend in Parijs verklaard, dat hij niet gelooft dat een nieuwe poging om eên Europese politieke unie te stichten aan staande is. Hij zei dit op vragen van journalisten na 'n onderhoud dat hij woensdagavond, aan de vooravond van een bijeenkomst van de ministerraad der West- europese unie, met zijn Belgische collega Spaak heeft gehad. „Men zou kunnen zeggen", aldus mi nister Luns, „dat België en Ne derland akkoord zijn over de denkbeelden die de instelling Van een Euronese politieke unie moe ten begeleiden". Spaak die na zijn besprekingen in Bonn naar Parijs is gereisd, ontkende desgevraagd dat hij denkt aan een politieke unie van Frankrijk, Duitsland, België èn Luxemburg alleen. Bij een botsing tussen twee treinen nabij Bad Segeberg in West-Duitsland zijn woensdag avond 54 mensen gewond, van wie elf ernstig. Mr. H. K. J. Beernink, voorzit ter van de C. H. U„ heeft zich in een tijdens de zomereonferentie van zijn partij in het confeientie- -oord „Woudschoten" uitgespro ken rede tegenstander verklaard van reclame voor de televisie, ook wanneer deze reclame door de dagbladpers zou worden ver zorgd. Hij wilde slechts dan re clame voor de t v. toegelaten zien, wanneer er waarborgen komen voor betere programma's. Bij reclametelevisie via de dagbladpers is niemand ge baat, aldus spreker: de con sument krijgt geen waarbor gen voor betere programma's terwijl hij toch uiteindelijk de kosten moet betalen. De om roepverenigingen zullen over het uitblijven van reclame televisie niet treuren en of de adverteerders erg enthousiast zullen zijn, is twijfelachtig. Mleen de kranten zullen dan het verlies aan advertenties door de opbrengst van de t.v. kunnen compenseren. Wat betreft het zgn. „anti- R. E. M.-wetje" zei hij aller minst aan de goede trouw van minister Scholten te twijfe len Hij achtte het verstandig, dat de regering de tijd neemt deze zaak grondig te bestu deren in verband met de vele ermee verbonden volkenrech- telüke puzzles. Over een eventueel samen gaan tussen C. H. U. en A. R. P. zei hij, dat een fusie op dit ogenblik een onmiddellijk heroprichten van beide oude partijen tot gevolg zou heb ben. Electoraal zou een der gelijke fusie geen succes zijn. Het voornaamste struikelblok zag hij in de kerkelijke ge scheidenheid van protestants Nederland. Hij hoopte echter dat deze gescheidenheid eens zou verdwijnen. De samen werking tussen beide par tijen noemde hij stukken be ter dan vroeger. Manschappon va-\ de Pathet Uao en uit Noord-Vietnam trek ken op naar de stad Moeong Soi, een neutralistische positie tussen de vlakte van de kruiken en het bergmassief Phoe Koen, zo deelt het ministerie van defensie van Laos mee. Een vijandelijk regiment is bezig de rivier de Nam Gnoem over te steken, de laatste hinder nis voor Moeong Soi. Laotiaanse vliegtuigen bestoken de aanval lers, die beschikken over artille rie.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1