Li.6. adviseert afremming conjunctuur in Nederland A.R. •visie op woningnood en volkshuisvesting HET ZWAARD VAN PALERMO MEDEPLICHTIG AAN MOORD OP 300.000 POOLSE JODEN Duits vliegtuig neergestort op oefenvlueht VERSTERKINGEN NAAR Z-VIETNAM *^vakantie? TOESTAND E KYRE1IA VERERGERT Donderdag 16 juli 1964 üiC VRIJE ZEEUW Pagina 5 Loonexplosie vermijden Belasting verlaging Economische groei OVERSTROMINGEN IN BRAZILIË -en 2'ASRRO's Incidenten in Zuid-Rhodesië Tsjombe ongewenst in Cairo MEISJE DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD Per©in wil terug naar Argentinië •j*Wp W ->■ r\h De E. E. G.-commissie acht het van groot belang, dat de Neder- lasdse overheid haar remmende conjunctuurpolitiek voort/et. Zo mogelijk moet in de herfst door een algemene afremming van de groei van de binnenlandse vraag een ontspanning op de arbeids markt worden bereikt, die voldoende is om de loonontwikkeling beter in de hand te kunnen houden. De commissie verklaart dit in haar jongste kwartaalbericht over de economische toestand van de gemeenschap. Zij waarschuwt daar in, dat de inflatieneiging nog geruime tijd zal doorwerken. Het is niet geheel uitgesloten, aldus het verslag, dat in de herfst van dit jaar toch nog een nieuwe golf van zodanige loonstijgingen voor 1965 zal ontstaan, dat niet alleen de stabilisatie van het prijsniveau wordt verhinderd, doch bovendien nieuwe prijsstijgingstendenzen tegelijk met een verdere verslechtering van de betalingsbalans en tenslotte zelfs met een ernstig recessiegevaar zullen optreden, Men is in Brussel tot deze con clusie gekomen ondanks het feit, dat de groei van de Nederlandse economie vermoedelijk in 1965 zal aanhouden, zij het ook in een langzamer tempo. Als de regering erin. slaagt 'n nieuwe loonexpjlosie te vermij den, kan een tragere uitbreiding van het particuliere verbruik worden verwacht, aldus het ver- Een geringe daling van de in vesteringen vooral als gevolg van een vermoedelijk vertraagde stijging van de winsten in 1964 zou kunnen leiden tot een ze kere ontspanning op de arbeids markt. In dat geval zal de ex pansie van de uitvoer, waarvoor gunstige vooruitzichten bestaan gezien het verloop van de we reldconjunctuur, leiden tot een spoediger herstel van het exter ne evenwicht in het verdere ver loop van 1965. Bij deze in velerlei opzichten nog onzekere hypothesen zou het bruto nationale produkt in 1965 ten opzichte van 1964 met onge veer 3,5 proeent kunnen toe nemen. Volgens het verslag schijnt er weinig kans te bestaan, dat aan de voorwaarden voor belasting verlaging per 1 juli 1965 zal wor den voldaan. De regering heeft een verla ging in de orde van grootte van 1 miljard gulden aangekondigd en wel voor begin 1967. Het eer ste deel ervan (ca. 500 miljoen gulden) zou op 1 juli 1965 van kracht worden, als de toeneming van de binnenlandse vraag in 1965, vergeleken met 1964, 2 7c achterblijft bij die van de bin nenlandse produktie. Deze voorwaarde biedt vol gens het verslag geenszins de garantie dat het binnenlandse evenwicht dan zal worden her steld, aangezien ze alleen in vo lumegrootheden is uitgedrukt. Als de belastingverlaging reeds in 1965 zou plaatsvinden, moet in ieder geval de stijging van de overheidsuitgaven beneden de 5 procent worden gehouden. Voorts wordt verklaard, dat de kredietpolitiek in de herfst van dit jaar zer restrictief zal moe ten blijven. De stabilisatie van het bedrag der uitstaande bankkredieten van mei tot augustus komt vrijwel overeen met het seizoenspatroon, doch voor de volgende maanden zal een krachtige druk worden uitgeoefend tot het toestaan van een aanzienlijke expansie, waar aan echter slechts beperkt ge volg zou mogen worden gege ven. Wat de gemeenschap als ge heel aangaat verklaart het ver slag dat de economische groei zich dit jaar ongeveer in het hui dige tempo zal blijven voortzet ten. De handelsbalans van de „zes" zal waarschijnlijk niet verder verslechteren, maar het tekort over het gehele jaar zal toch een 3 tot 3,5 miljard dollar belopen. De lopende rekening van de betalingsbalans van de E. E, G. zal ongeveer in evenwicht zijn. De toeneming van het reële bru- to-sociale produkt wordt nog steeds op 5 procent geraamd, terwijl het indexcijfer voor de in dustriële produktie een stijging van 7 procent zou kunnen op leveren. Een passagiersvliegtuig van het type Boeing-720 van de Westduitse Lufthansa is woens dag op een oefenvlueht 35 km ten zuidwesten van Nürnberg brandend neergestort. Volgens een mededeling van de politie is het toestel in de lucht in brand gevlogen en ge ëxplodeerd. De neerkomende brandende wrakstukken veroor zaakten een bosbrand, die echter spoedig kon worden bedwongen. Bij het ongeluk zijn drie per sonen om het leven gekomen, 2 vliegers en een werktuigkundige. Het neergestorte straalvliegtuig was sinds 12 januari 1963 bij de Lufthansa in gebruik onder de naam „Bremen". Op 4 december 1961 stortte in de buurt van Mainz een toestel van de Lufthansa van hetzelfde type, eveneens op een oefen- vl-.cht, neer. Ook toen verloren 3 mensen het leven. (Adv.) Volgens kringen van het Ame rikaanse ministerie van defen sie zullen 600 grondig opgeleide Amerikaanse militaire adviseurs en troepen naar Zuid-Vietnam worden gezonden ter gedeelte lijke opvulling van de vermin dering in het aantal adviseurs, waartoe de Verenigde Staten vorig jaar waren overgegaan. Van het nieuwe contingent zul len 300 officieren worden ge plaatst bij Zuidvietnamese in fanterie- en artillerie-eenheden te velde. De overigen behoren tot de zg. speciale troepen, wel ker voornaamste taak is het op leiden van Vietnamese militai ren in de techniek van de tegen- opstand. Vorig jaar brachten de Ver enigde Staten het aantal advi seurs, opleidingspersoneel en vliegers in Zuid-Vietnam van 16.500 terug op 15.500. 100 REBELLEN GESNEUVELD Bij bom- en mitrailleuraanval- len van Amerikaanse jachtbom menwerpers zijn dinsdag een BAST1LLE-DAG IN FRANKRIJK President De Gaulle groet de voorbijtrekkende militairen, staande op het podium aan de Parijse Champs Elysées, tijdens de jaarlijkse parade ter gelegen heid van Bastilledag Aan de rechterzijde van de pre sident staat de Franse premier Georges Pompidou. 100-tal vietcongrebellen gesneu veld, zo is woensdag van Ame rikaanse zijde in Saigon verno men. De jachtbommenwerpers van het type „Skyraider" waren in actie gekomen toen de commu nistische guerillastrijders een post aanvielen op 180 km ten zuidwesten van Saigon. Ongeveer 100.000 mensen in het door overstromingen geteis terde noordoostelijke gebied van Brazilië zijn dakloos. Uit de hoofdstad van de staat Paraiba, Joao Pessoa, 105 km ten noorden van Recife, is gemeld, dat 23 plaatsen, waaronder Joao Pessoa zelf, worden bedreigd. Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: „tilfaitu/eek fit.' MARITIEM PROBLEEM Er was een scherp oog voor no dig om te zorgen, dat vice-ad- miraal b. d. J. J. Willinge, die dinsdag in Den Helder aanwezig was bij de vaandeluitreiking door H. M. de Koningin aan de onder zeedienst van de Koninklijke Marine, zijn eigen pet en degen terug kon vinden op de lange witte tafel, die bij deze gelegen heid dienst deed als kapstok. In de Zuidrhodesische stad Boelawajo opende de politie woensdagmorgen het vuur op een groep Afrikanen, nadat zich ver scheidene incidenten hadden voorgedaan waarbij met stenen werd gegooid. Een man werd ernstig gewond. Gewapende po litie escorteerde iedere bus die van de Afrikaanse buitenwijken naar de stad reed. Verscheidene bussen, huizen en auto's waren met stenen bekogeld. Dinsdag werden in de hoofd stad Salisbury acht Afrikanen gearresteerd die betrokken wa ren bij incidenten. Daarbij werd eveneens met stenen geworpen en een auto gekanteld en in brand gestoken. De incidenten zijn volgens de politie het gevolg van rivaliteit tussen aanhangers van de Afri kaanse nationale unie eri Joshua Nkomo's „Peoples Caretaker Council". Met algemene stemmen heb ben de 34 Afrikaanse ministers van buitenlandse zaken of hun plaatsvervangers, die in Cairo in conferentie bijeen zijn, be sloten Joseph Kasavoeboe, de president van Kongo, telegra fisch te verzoeken premier Tsjombe niet naar Cairo te laten komen ter bijwoning van de pan- afrikaanse topconferentie, die op 17 juli begint. Het driejarige meisje L. Diet rich uit Weesp is dinsdag als ge volg van onvoorzcihtgheid van haar 15-jarige broer door elek trische stroom gedood. De jongen was in de tuin bezig wormen te vangen met behulp van een elektrisch apparaat. Daarbij wordt het ontblote uit einde van een in een stopcontact gestoken snoer aan een ijzeren staafje bevestigd, waarmee tril lingen in de grond worden ver oorzaakt. Toen hij op deze wijze een worm had gevangen, ging de jongen naar binnen om deze aan zijn vogeltje te geven. Terwijl hij 1 binnen was, is zijn zusje de tuin ingelopen en met de stroom in aanraking gekomen. Een commissie, ingesteld door het centraal comité van de A. R.- partij heeft een nieuwe visie op het vraagstuk op de woning nood en de volkshuisvesting in een rapport vastgelegd. Daarin wordt vervanging van de jaarlijkse rijksbijdrage voor woningwetwoningen door 'n ge leidelijke verminderende aan loopsubsidie bepleit. Dit subsi die zou moeten bestaan uit een zeer lage beginrente (bijv. 2,5 procent) van 't verstrekte kapi taal, welke rente jaarlijks met een kwart procent zou moeten worden verhoogd tot de vier procent is bereikt. Deze verhoogde rente zou dan gelijk met de stijgende welvaart, als een ingebouwde huurverho ging moeten worden doorbere kend, waardoor de huurders ten slotte op kostprijshuren zouden wonen. Zij zouden dan echter niet meer afhankelijk zijn van algemene huurverhogingen. De commissie meent, dat daar door ook de huren van tot 1958 gereed gekomen woningwetwo ningen op korte termijn zodanig kunnen worden opgetrokken, dat de jaarlijkse bijdrage vervalt. Daarna kan aan een langzame huuraanpassing op basis van woongenot worden begonnen. Op grond van dit systeem zou het rijk in veel sterkere mate type en kwaliteit van te bouwen 'gesubsidieerde woningen aan de gemeenten kunnen overlaten. Het rijk zou dan slechts met algemene objectieve steunnor- men behoeven te werken terwijl de gemeenten naar gelang van plaatselijke omstandigheden zou den kunnen bijsturen. Voorts is de studiecommissie van mening, dat een vrijere ont wikkeling in de ongesubsidieer de sector het euvel van onge bruikte bouwcapaciteit zal kun nen tegengaan. Bepleit wordt in een aantal „spanningvrije" ge meenten of streken, eventueel met een maximum bouwprijs, de vrije sector weer geheel vrij te laten. Men verwacht daarvan verrassende resultaten bij het activeren van onbenutte bouw capaciteit. Het lijkt de commissie gunstig toe aan de regeling, die het wo ningbouwverenigingen met 90 garantie voor rente en aflossing mogelijk maakt in de premie sector te bouwen, een meer al gemeen karakter te geven. Daarbij wordt gedacht aan plan nen met arbeidsbesparende bouwmethoden voor huurders met inkomens van 1015.000 gulden per jaar. Daarbij zouden belastingfaciliteiten voor deze categorie te overwegen zijn. De voormalige S.S.-generaal Karl Wolff, die terechtstaat op beschuldiging van medeplichtig heid aan moord op 300.000 Poolse Joden, heeft woensdag tegen over de rechtbank in "Vlünchen verklaard, dat Heinrich Minim ier zijn directe chef het hem had doen voorkomen alsof de Joden die met goederentrei nen werden vervoerd, alleen maar op één plaats zouden wor den ondergebracht, zoals in Amerika de Indianen in reser vaten. De S.S.-clief had tegen hem gelogen. In tegenspraak daarmee is 'n brief, die Wolff in augustus 1942 aan de toenmalige staatssecreta ris van vervoer, dr Albert Gan- zenmüller, schreef en die woens dag in de rechtszaal werd voor gelezen. In die brief zegt Wolff: „Ik heb tot mijn groot genoegen van u vernomen, dat nu al veer tien dagen dagelijks een trein met 5.000 leden van het uitver koren volk naar Treblinka (het vernietigingskamp in Polen) rijdt. „Hij had daaraan toege voegd, dat hijzelf op eigen ini tiatief contact had opgenomen met de bevoegde autoriteiten om de „voltooiing van de maatrege len in hun geheel" zonder stoor nissen te laten verlopen. GETTO'S OPHEITEN Wolff zei woensdag dat Himmler hem begin juli 1942 had meegedeeld dat de activiteit van partizanen in het gehele ge bied achter de Duitse linies was toegenomen en dat in verband daarmee de Joodse getto's in Polen moesten worden opgehe ven. Na de oorlog, zo had Himm ler gezegd, zouden de Joden zich in Palestina, Madagascar of an-^j dere gebieden kunnen vestigen Wolff verklaarde nog, dat hij er bij Himmler geen twijfel over had laten bestaan, dat hij beslist zou weigeren ook maar de ge ringste medewerking te verle nen aan uitroeiing van de Joden. Voor de derde opeenvolgende ydag zijn er woensdag op Cyprus in het bergachtige gebied van Kyrenia schoten gewisseld tus sen Griekse en Turkse Cyprioten die gelegerd zijn in stellingen rondom het kasteel Sint Hila- Een woordvoerder van ex-pre sident Peron van Argentinië heeft dinsdag in Madrid ver klaard, dat Peron van plan is dit jaar naar zijn land terug te ke ren „omdat het volk hem nodig heeft". Volgens deze woordvoer der is Peron van oordeel, dat het nu het juiste ogenblik is voor zijn terugkeer en rekent hij er op goed te worden ontvangen, omdat het Argentijnse volk niet langer gesteld is op de huidige regering. 5. „Hoe wenst gij te sterven, melkmuil!" riep Aram's tegen stander tartend, terwijl hij begees terd met zijn groot zwaard zwaai de. „Ruggelings? Of door het hart gestoken? Of wellicht na een lang gevecht?! Ge hebt het slechts voor het zeggen! Ik voldoe aan al uw wensen!" „U denkt teveel aan mijn best wil, vriend," zei de avonturier scherp, een bliksemsnelle uitval wagend. „En te weinig om het uwe! DaarDe laatste woor den gingen vergezeld met een kor te flits van zijn zwaard en met een kreet zag de vreemdeling toe hoe zijn eigen wapen uit de hand werd geslagen. Hij deed een sprong achteruit om Aram's zwaardpunt te ontgaan, struikelde en viel ruggelings achteruit. Terwijl hij neerstortte tastte zijn hand snel naar zijn gordel. „Ziedaar, messire!" zei Aram spottend en liet zijn zwaard zak ken. „Wat komt er nu van uw grootspraak terecht? Ik had u ge makkelijk kunnen doden „Prijzenswaardig," mompelde de vreemdeling, die geen moment uit het veld geslagen scheen. „Ik mag dat kranige zwaardgebruik wel. hoewel ik persoonlijk gaarne de voorkeur geef aan een werpmes. Het doodt snel en geruislozer, zegt men. En met hetzelfde gemak waarmee ge mij zegt te kunnen doden, zou ik dit mes kunnen wer pen, nietwaar? Wij staan nog steeds gelijkwaardig tegenover el kaar Deze op een bergtop gelegen sterkte is in Turkse handen. Er zijn geen slachtoffers gevallen maar een woordvoerder van de V. N. sprak van een „verergering van de toestand". Dinsdag was uit Griekse stel lingen geschoten. De Turken be-' antwoordden het vuur toen niet. Grieks-Cyprische strijdkrach ten - hebben inmiddels nieuwe stellingen op ongeveer een kilo meter afstand van het kasteel betrokken. WEINIG BELOVEND De besprekingen die V. N.-be- middelaar Tuomioja in Genève voert met vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije schijnen nog steeds niet veelbe lovend te zijn. In V. N.-kringen zei men dat de Turken bereid zijn herziening van de overeen komst van Zürich betreffende .de onafhankelijkheid van Cyprus te overwegen. De Grieken blijven er nog steeds bij dat men de overeenkomst moet beëindigen. BOYCOT? De Cyprische minister van binnenlandse zaken en defensie Georgadjis, heeft de handelaren op het eiland aanbevolen de Turkse Cyprioten niets meer te leveren dat voor militaire doel einden gebruikt zou kunnen worden. Hij zond hun een lijst van vijftien artikelen toe, waarin onder meer cement, staal, hout, ijzerdraad, auto-onderdelen en accu's worden genoemd. GRAANLOODS IN BRAND De graanloods van de firma G. Engel en Zoon in de Amstelhoek in Mijdrecht is gisteravond ge deeltelijk door brand verwoest. De schade wordt geschat op 30 a 40-duizend gulden. De oorzaak van de brand is onbekend. De brandweer van Amstelhoek riep de assistentie in van de brand weer van Mijdrecht. Gezamenlijk kon met zestien stralen worden voorkomen dat de gehele loods in vlammen opging. Het bedrijf is tegen brandschade'verzekerd. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5