PROVINCIAAL NIEUWS VRAGER AAN DE MINISTER 0ÏER GEMEENTE VOGELWAARDE Adviezen van deskundigen? TECHNISCHE SCHOOL TERNEUZEN Bevordering en getuigschriften Avondtekenschool, cursus 1963-1964 Doem der verdenking sa DIPi OMA'S LEERPLICHTIGE VROUWELIJKE JEUGD UITGEREIKT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Biervliet Hulst Hoek Middelburg Retranchement Sas van Gent Sluis VSissingen Zaamslag In kantine van U.T»S. te Terneuzen Donderdag 16 juli 1964 WELDRA APPELPLUK IN ZEELAND De pluk van appels van de nieuwe oogst in de Zeeuwse boomgaarden zal weldra begin nen. De provinciale afzetcommissie voor fruit heeft namelijk beslo ten dat met ingang van vandaag appels van het ras „yellow trans parant" mogen worden aange voerd, echter alleen wanneer de vruchten een doorsnede hebben van tenminste 60 mm en wan neer ze een gele tint hebben. Hierop zal nauwlettend wor den toegezien bij de aanvoer, want men wil in Zeeland beslist voorkomen dat er te vroeg ge plukt fruit aan de markt komt. De oogst begint vroeg dit jaar. Het vorig jaar begon de aanvoer van „yellow transparant" op 25 juli en in 1962 mochten de eerste worden aangevoerd op 3 augus tus. Dit zomer-appelras wordt nog op vrij grote schaal geteeld in Zeeland en de oogst zal dit jaar van flinke betekenis zijn. M.U.L.O.-EXAMENS Te Vlissingen zijn geslaagd voor het m.u.l.o.-diploma A de dames M. Hogesteger te Oost burg en C. Luteijn te Nieuw- vliet en de heren A. Karreman te Oostburg; J. Leenhouts te Groede; M. Diericks te Cadzand en A. van der Linde te Hoofd plaat. P.B.N.A.-examens t De heer J. C. Oostdijk te Ter- [neuzen is geslaagd voor het P.B.N.A.-examen werkplaats techniek. Voor het examen werk- imeester slaagde de heer J. Klaas zeen, alhier. Universitair examen Aan de technische hogeschool te 'Eindhoven is geslaagd voor het propedeutisch examen scheikun dige technologie de heer J. A. Koels, alhier. Taarvergadering V.V. Axel Dinsdagavond heeft de voetbal vereniging Axel in 's Lands Wel varen haar jaarvergadering ge houden. De voorzitter, de heer J. Diele- man, constateerde in zijn ope ningswoord, dat het voorbije jaar niet ongunstig is geweest, al is er geen kampioenschap be haald. Er is in het afgelopen sei zoen een eerste elftal opge bouwd, waarvan we in de toe komst goede resultaten mogen verwachten. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij nog tot de heer D. Freekenhorst die reeds meer dan 50 jaar lid is van de vereni ging. Het jaarverslag van de tweede secretaris de heer K. Hamelink en het financieel verslag van de penningmeester de heer L. v. d. Berge werden goedgekeurd. Een apart woord had de voor zitter vervolgens voor de jeugd commissie, die weer goed werk had verricht. De junioren en pu pillen hebben mooie resultaten bereikt in de competitie en in tournooien. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren J. Dieleman en K. Hamelink herkozen. In de plaats van de heer J- Schelleman die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer A. Deij gekozen. In de elftalcommissie werd de heer A. van Denderen herkozen. In de kaseommissie werd de heer J- Scheele benoemd. De trainer de heer A. v. d. Velde besprak uitvoerig de trai ning. In zijn slotwoord vroeg de voorzitter de leden vrijwillig te willen medewerken aan het op knappen van het terrein en het kleedlokaal. Dat de geest in de voetbalver eniging goed is, bleek uit de spontane manier waarop een groot aantal leden zich opgaf om dit werk te verrichten. Akte handelskennis Voor de akte l.o. handelskennis en boekhouden slaagde in Den Haag de heer J. A. Bliek te Bier vliet. Fabrieksbrand te Heikant Een vlasfabriek in Heikant is in de nacht van dinsdag op woensdag voor een groot deel UIT INRICHTING ONTSNAPTE JONGELUI OP DIEVENPAD In Giethoorn is in de nacht van zondag op maandag inge broken in een school en in een cafetarih. In de cafetaria werd 200 uit een geldlade en 150 uit een opengebroken jukebox meegenomen. Het bezoek aan de school leverde de inbrekers niets op. In Giethoorn lieten de inbre kers de auto achter, waarmee ze gekomen waren. Deze hadden ze tevoren in IJsselmuiden ge stolen van de gemeente-secre taris. Van de parkeerplaats bij de cafetaria namen ze een an dere auto mee, die toebehoorde aan iemand uit Haarlem. door een felle brand verwoest. Aangenomen wordt dat de scha de in de honderdduizenden gul dens loopt, daar onder meer het gehele machinepark verloren ging. De fabriek was gespeciali seerd in het vervaardigen van grondstoffen voor sigarettenpa pier. De eigenaars van de fa briek, de firma gebrs. d'Hooghe, waren tegen brandschade ver zekerd. Geslaagd De heer L. M. de Blaeij te Hoek slaagde dezer dagen voor het P.B.N.A.-examen werkplaats techniek. Aanbesteding wegvak Nieuwland Woensdagmorgen is door de rijkswaterstaat in Middelburg aanbesteed het aanleggen van de eerste fase van het wegvak NieuwlandVlissingen van rijks weg nr 58 met bijkomende wer ken in de gemeenten Nieuw en St. Joostland, Middelburg, Rit them. Oost- en West-Souburg en Vlissingen. Van de 21 inschrij vers was de laagste het aanne mingsbedrijf E. Blok in Rotter dam met 5.175.000,Hoogste inschrijver was het aannemers' bedrijf v/h fa B. N. van Noor- denne in Hardinxveld-Giessen- dam met ƒ6.700.000, Collecte De busjescollecte voor de stichting Arbeid voor minder Validen bracht te Retranchement ƒ22,69 op. Diaken gekozen Tot diaken van de vrije evan gelische gemeente te Retranche ment is gekozen de heer J. I. Basting. Verbetering straatverlichting De laatste jaren kon men in de gemeente wel eens klachten vernemen over de onvoldoende verlichting. Daaraan is nu een einde gekomen. De P.Z.E.M. plaatste dezer dagen verscheiden ne lichtmasten in de Dorpsstraat en de Noordstraat, waardoor de kwaliteit van de straatverlich ting aanmerkelijk verbeterde. Vooral de bewoners van de Dorpsstraat zijn met de geplaat ste nachtbrander in hun schik. De Bruinvis in Namen Bij de te Namen (B.) gehou den internationale zwemwed strijden behaalde „De Bruinvis" de volgende resultaten bij de eerste drie geklasseerden: 50 meter schoolslag meisjes (benjamins): 1. Linda de Cooker. 50 meter vrije slag meisjes (kadetten): 2. Ellen de Cooker. 50 meter rugslag meisjes (ka detten): 3. Ellen de Cooker. De waterpolowedstrijd van de combinatie Bruinvis/Schaerbeek tegen Namen/Charleroi eindigde in een 55 gelijk spel. De 1000 meter in de Maas vond geen doorgang wegens de slech te weersomstandigheden. Jammer voor de Bruinvis, dat de 1000 meter niet doorging, daar in voorgaande jaren hierop juist de beste resultaten werden be reikt. Mutaties belastingdienst Met ingang van 1 aug. a.s. is de adjunct-commies van 's rijks belastingen J. van Weelden ver plaatst van Sas van Gent (kan toor invoerrechten) naar de in spectie der invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzen. De assistent (A) van 's rijks belastingen E. Kooien is met in gang van 16 augustus a.s. ver plaatst van Rotterdam naar de post douane en accijnzen te Sas van Gent. Accordeonconcours Aan het „Grand concours' d'accordeon" te Heusden nabij Gent werd deelgenomen door de 11-jarige Sluise accordeonist Ed dy Driessens. Hij behaalde de eerste prijs met grote lof van de jury in de afdeling jeugd tot en met 11 jaar en kreeg de pla- quette-Kollebloem. Vakbonden vragen afschaffing gemeen teclassificatie Zoals bekend heeft de gemeen teraad van Vlissingen onlangs een motie aangenomen, waarin op afschaffing der gemeenteclas sificatie wordt aangedrongen. De plaatselijke bestuurders' bonden van het N.V.V.; het C. N. V. en het N.K.V. hebben zich in aansluiting daarop in een schrijven tot hun verbondsbe- stuurders gericht met het ver zoek krachtige druk uit te oefe nen om tot afschaffing van de gemeenteclassificatie te komen of een ingrijpende herziening te bewerkstelligen. Het feit dat plaatselijk soms twee of drie verschillende ge meenteklasse-waarderingen voor komen, acht men een onrecht' vaardige zaak die niet langer te handhaven is. Ook landelijk ach ten de plaatselijke vakbondsbe- sturen de classificatie een twij felachtige zaak, in het bijzonder waar het de huren betreft in ge meenten, waar door diverse oor zaken als industrievestiging, krotopruiming, sanering e.d. veel nieuwbouw tot stand komt die de huren tot het landelijk nf veau opvoert. Handelsavondschool Voor het vijfjarig diploma van de handelsavondschool slaagden te Vlissingen: J. M. v. d. Slikke te Schoondijke en J. Oosterling te Breskens. Voor het driejarig diploma zijn geslaagd: A. J. v. d. Voorde te Breskens; W. Verhage en A. J. van de Vijver te Êjluis. „De Volharding con certeerde op Reu- zenhoek Om half acht dinsdagavond vertrok de muziekvereniging „De Volharding" onder het spelen van vrolijke marsmuziek naar Reuzenhoek om daar het jaar lijkse bezoek af te steken. De dirigent, de heer J. Meijers uit Terneuzen, kon in verband met zijn vacantie niet aanwezig zijn, zodat de leiding evenals ver leden week op het Veer bij de paukenist, de heer Jac. Herre- bout, berustte. Bij aankomst maakte het mu ziek eerst een rondgang, waarna een concert volgde bij de loods van de firma Verlinde. Uiteraard viel een en ander buitengewoon in de smaak bij de bewoners. Tijdens de pauze werden ver versingen rondgediend. Daar het drukkend warm was, hadden de muzikanten hun uniformjassen uitgetrokken en marcheerden zij over de Reuzenhoek. Omstreeks half tien kwam „De Volharding" onder een het spelen van een potpourri op Zaamslag terug. MOEILIJKHEDEN MET TAK-7 OVERWONNEN? Een woordvoerder van de Rot terdamse droogdokmaatschappij heeft meegedeeld dat de aanvan kelijk gerezen moeilijkheden bij het dichten van de stikstofbron in de Duitse bocht overwonnen lijken. Tot voor kort zag het er naar uit dat de gehele operatie opnieuw ernstige vertraging zou ondervinden toen bleek dat de barietspoeling, die de hulppon ton Tak-7 aan boord had, tijdens het transport naar de Duitse bocht te veel bezinksel had ver kregen. Het vertrek van de Tak- 7 uit Rotterdam ondervond ver traging omdat ook al moeilijk heden ontstonden bij het aan maken en aan boord pompen van de barietspoeling. Volgens de R.D.M. is men er dinsdag echter in geslaagd de spoeling beter te mengen, zodat verwacht mag worden dat een voortijdige terugkeer van de Tak-7 naar Rotterdam om een nieuw mengsel te halen niet no dig zal blijken. Bronnen-temmer Red Adair uit Texas en een assistent zijn met een hefschroefvliegtuig op de Tak-7 geland. Dit tweetal zal de gehele operatie leiden. Het Tweede Kamerlid de heer Franssen (P. v. d. A.) heeft aan de minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of het juist is dat de gemeente Vogelwaarde in grote financiële moeilijk heden is gekomen door de liquidatie van de Westerschelde-Textiel- fabrieken, aan welke onderneming zij een lening tot een bedrag van 1,8 min had verstrekt. Tevens vraagt hij, wie destijds het initiatief tot het verstrekken van deze geldlening heeft genomen, alsmede of het raadsbesluit daartoe steunde op adviezen van deskundigen. Ook wil hij weten, welke financiële gevolgen van de liquidatie van de onderneming voor de gemeente Vogelwaarde zijn, alsmede of de begroting 1964 van deze gemeente, wanneer met die gevolgen rekening gehouaen wordt, nog sluitend zal zijn? „Indien de gemeente Vogelwaarde niet meer in staat zal zijn haar normale taken te vervullen, is de minister dan bereid m eni gerlei vorm financiële hulpverlening te overwegen"?, zo vraagt de heer Franssen. mF* Afdeling timmeren: Bevorderd: B. O de Caluwé (A-cursus), C. J. M. Luijcks, A. F. G. Strijdonck, Sluiskil; J. P. de Voogelaar (A-cursus), Th. G. M. Patijn, Biervliet; C. D. van Drongelen, A. C. Hamelink, J. P. Hamelink, J. P. Hamelink, C. J. van Langevelde, J. Romeijnsen, G. S. J. Verbrugge, Z. Wisse, Terneuzen; F. A. Maas, Vogel waarde; E. L. Ploegaert, F. G. Roegiest, Philippne; E. M. Kers- bulck, Sas van Gent; J. Pijpe- link, Hoek. Getuigschriften; S. D. J. van Drongelen, J. M. de Fouw, D. Pijpelink, M. Verhelst, A. v. d. Werf, Terneuzen; J. Helmendag, L. M. Michielsen, Hoek; R. E. M. Lammens, Sas van Gent; Th. C. Verschuren, Sluiskil. Afdeling metselen: Bevorderd: L. Dieleman, A. A. Klaassen (A-cursus), G. Klaas- sen (A-cursus), Hoek; J. Heij- blom, Westdorpe; J. M. de Put ter, IJzendijke; H, R. M. Snoeck, Sas van Gent. Getuigschriften: A. J. den Ha mer, Axel; J. W. Lensen, Zaam slag; W. J. van Megen, Sluiskil; O. Vermeersch, Sas van Gent; M. van Mosselvelde, Koewacht. Afdeling sohilderen: Bevorderd; C. Hoebé (A-cur- sus), F. A. v. d. Vijver, Axel; E. J. v. d. Bergen, M. J. v. d. Vliet, Terneuzen; G. A. M. Coone, Zuid- dorpe; J. J. Poortvliet, Oostburg; P. M. Simonse, Hoofdplaat; R. J. de Waal, Sluiskil. Getuigschriften: A. L. van Dorsselaer, P. A. de Dreu, St. Jansteen; J. A. den Hamer, Hoofdplaat; F. A. J. Laffort, P. C. Schobben, Sluiskil; W. P. M. Lauret, Vogelwaarde; W. Pijcke, Sas van Gent; H. E. van Rattin gen, Koewacht; C. I. de Roo, J. W. v. d. Wege, Terneuzen; C. C. de Witte, Westdorpe. door AGATHA CHRISTIE 40) (Nadruk verboden) „Zo. Ja, het is jammer, maar het onderzoek in de zaak zal tot op zekere hoogte moeten worden heropend. Ofschoon ik niet inzie dat de politie veel verwachting zal kunnen koesteren daarbij tot enig tastbaar resultaat te gera ken. Er zijn tenslotte twee jaren verstreken en mocht men zich destijds al iets hebben kunnen herinnerende mensen in het dorp, bedoel ikdan zijn ze dat nu langzamerhand wel ver geten. Het is jammer, maar daar is niets aan te doen." „Het lijkt me anders nogal een voudig," betoogde Mary Durrant. „Ons huis was deugdelijk tegen inbrekers beveiligd. Maar wan neer zich iemand heeft aange meld om met moeder over een bepaalde zaak te spreken of met de mededeling te zijn bevriend met vrienden van haar, dan heeft zij die persoon ongetwijfeld bij zich ontvangen. Zo iets moet zich naar mijn mening hebben voor gedaan. Vader gelooft omstreeks zeven uur de bel te hebben ge hoord." Marshall richtte zich daarop met een vragende blik naar Leo. Deze zeide: „Ja, dat meen ik mij te herinneren. Ik was toen van plan naar beneden te gaan, maar toen meende ik de voordeur open en dicht te horen gaan. Er was geen geluid van stemmen en evenmin sprake van iemand, die met geweld binnendrong of zich zou hebben misdragen. Dat zou ik, denk ik, wel hebben gehoord." „Zeker, zeker," sprak de heer Marshall. „Nee, ik geloof dat er geen twijfel aan behoeft te be staan dat de zaak zich zo heeft toegedragen. We weten helaas maar al te goed hoeveel gewe tenloze individuen zich met een of ander jammerlijk relaas er gens toegang weten te verschaf fen en er dan niet voor terug deinzen de bewoner van het leven te beroven en zich uit de voeten te maken met al het geld dat zij vinden kunnen. Ja, ik vind dat wij ons op het standpunt moe ten stellen, dat het hier ook zo is gegaan." Marshall had iets te veel over redingskracht in zijn stem ge- Onderwijsbenoeming Mej. L. Kole te Zaamslag werd benoemd tot onderwijzeres aan de hervormde school (C.V.O.) te Hoogvliet. legd. Daarbij keek hij de kring eens rond, sloeg de aanwezigen zorgvuldig gade en deelde elk van hen in zijn systematische geest in een bepaalde categorie itj. Mary Durrant, knap, fantasie loos, onbewogen, ietwat gereser veerd, ogenschijnlijk volkomen zeker van zichzelf. Achter haar zat haar man in een rolstoel. Een intelligente knaap, die Philip Durrant, dacht Marshall bij zich zelf. Iemand, die rijk had kunnen worden en het ver had kunnen brengen, als hij iets meer zakelijk inzicht had gehad. Hij nam dit al les, vond Marshall, lang niet zo rustig op als zijn vrouw. Zijn ogen stonden waakzaam en na denkend. Hij besefte, waarschijn lijk beter dan zij, de consequen ties van dit hele geval. Hoewel het natuurlijk best mogelijk was dat Mary lang niet zo rustig was als ze wel leek. Zowel als kind als toen zij volwassen was ge worden, had zij haar gevoelens altijd meesterlijk kunnen ver bergen. Toen Philip Durrant zich even in zijn stoel bewoog, daarbij zijn heldere, schrandere ogen met wat spottende blikken op de rechtsgeleerde raadsman rieht- tend, draaide Mary haar hoofd met een ruk naar haar man. Haar blik van volkomen aanbid ding deed de advocaat ontstellen. Hij had wel geweten dat Mary 'n toegewijde echtgenote was, maar hij had haar altijd voor een rus tige, vrij passieloze vrouw ge houden, zonder sterke affecties of antipathieën, zodat hij van deze plotselinge openbaring ver steld stond. Voelde zij dus zo ont zettend veel voor deze man? Wat Afdeling metaalbewerken: Bevorderd: J. A. C. den Beer (A-cursus), J. de Bruijne, Zaam slag; H. J. Franse (A-cursus), A. Verbuijt (A-cursus), P. H. In- ghels, R. H. de Jaeger, Sas van Gent; J. de Bat (A-cursus), H. v. d. Bent, P. J. van der Peijl, F. Su- rowiec, K. P. H. Weijland, Ter neuzen; J. de Lavoir (A-cursus), P. A. M. Coppejans, J. A. J. Schelfhout, Sluiskil; E. I. R. Lau- reijs, A. P. van Vooren, Westdor pe; F. Martens, W. Verplanke, IJzendijke; A. C. M. Verstraete, Hoofdplaat. Getuigschriften; M. J. de Blaeij, W. de Feber, Sluiskil; H. J. R. Bosman, J. van Es, L. G. Kay, J. Klaassen, J. G. C. Verhelst, Ter neuzen; L M. Maas, J. P. Remijn- sen, Hoek; B. P. M. Thomas, Westdorpe; J. Burm, Klooster- zande. Afdeling elektrotechniek: Bevorderd: J. R. M. van den He mel (A-cursus), Philippine; R. A. Elshout, Sas van Gent; J. W. M. Giele, Sluiskil; C. Hamelink, Ter neuzen. Getuigschrift: R. M. M. Gijsel, R. Rijckaert, Sluiskil; H. Meijer, M. A. C. Wesdorp, Terneuzen. Afdeling autoherstellen; Bevorderd: L. C. van Doorn (A- cursus), B. v. d. Meide (A-cur sus), D. van Tatenhove (A-cur sus), F. W. iJzebaert, Terneuzen; F. P. Engels (A-cursus), West dorpe; P. J. Sponselee (A-cur- sus), J. M. van Leuven, Vogel waarde; A. Vonck (A-cursus), Heikant; J. A. Dieleman, J. F. Tollenaar, Hoek; D. C. Engels, Biervliet; R. P. L. Haers, Hoofd plaat; I. Tanghe, Zaamslag; R. E. P. van Vooren, IJzendijke. Getuigschrift; A. Haak, Axel; C. M. Quaak, Hontenisse; A. P. Rotthier, Sas van Gent; B. Si- moen, Zuiddorpe. Afdeling scheepsbouw: Bevorderd; P. M. Verras (A- cursus), J. Buijs, Graauw; A. Adam, C. Faas, P. F. Vermeulen, Breskens; W. Goedegebuur, Zuid- zande; A. M. Roels en D. F. Se- gers, Hulst. Getuigschriften A-cursus: P. J. van Dierendonck, P. Th. van Philip Durrant aangaat, die leek zich niet zo erg op zijn gemak te voelen. Bange voorgevoelens? Daarvoor bestonden maar al te goede redenen. Tegenover de advocaat zat Micky. Jong, knap, maar verbit terd. Hoe kwam de jongen zo verbitterd, dacht Marshall onder de hand. Was alles niet altijd voor hem gedaan? Waarom keek hij dan alsof hij voortdurend in op stand was tegen de wereld? Naast hem zat Tina, precies een elegant zwart poesje. Ze was heel donker, had een zachte stem, grote zwarte ogen en een sierlij ke gratie in al haar bewegingen. Rustig, maar toch misschien ge ëmotioneerd, achter deze kalmte? Marhall wist eigenlijk niet veel van Tina. Zij had het baantje ge kozen, dat mevrouw Argyle haar had aangeraden, bibliothecaresse aan de openbare leeszaal. Zij woonde in een flat in Redmyn, maar kwam het weekeind altijd thuis. Om zo te zien een volg zaam en tevreden lid van het ge zin. Maar wie kon 't weten? Hoe het zij, zij telde niet mee, omdat zij die avond niet hier geweest was. Hoewel, wat dat aangaat, Redmyn was tenslotte nog geen 50 km weg. Maar toch hadden Tina en Micky er vermoedelijk niets mede te maken. Vlug liet Marshall zijn ogen even over Kirst'en Lindstrom gaan, die hem met iets vijandigs in haar hele houding zat aan te kijken. Stel je voor, dacht hij, dat dat mens opeens de kolder in de kop gekregen had en haar me vrouw te lijf was gegaan! (Wordt vervolgd.) Waes, Hoofdplaat; J. A. de Smet, Vogelwaarde. Getuigschriften B-cursus: W. P. van Bunder, St. Jansteen; J. Tanghe, IJzendijke; W. M. Ver meulen, Breskens; P. Th. de Waal, Sluiskil; P. G Verhelst, Hoek; A C. v. d. Berge, W. J. Koeijer, Axel; J. van Stevendaal, Vogelwaarde. Afdeling brood/banketbakken: Bevorderd: A. C. L. de Guchte- neire, Westdorpe; R. C. H. v. d. Hemel, Philippine; J. A. M. v. d. Linde, Terneuzen (Alle drie A- cursus). Getuigschriften: G. L. Bogaart, Walsoorden; J. Buijze, W. van Driel, Zaamslag; C. J. Deij, P. J. van Maale, Hoek; J. W. Herman, Axel; W. J. M. Maes, Hoofdplaat; F. M. Vereecken, Sas van Gent; T. G. P. Vermandei, Koewacht; T. Vaal, Hengstdijk; T. Wisse, Ter neuzen. OJB.A.O.-cursus: Bevorderd: H. v. d. Bent, A. Broekhoven, A. C. Hamelink, Z. Wisse, P. Versluijs, Terneuzen; J. J. G. de Blaay W. J. Jurry, J. van der Peijl, J. M. Pijpelink, J. F. Tollenaar, Hoek; M. E. Kers- bulck, Sas van Gent; L. J. M. Luycks, Sluiskil; E. L. Ploegaert, Philippine; F. Stouthamer, Zaam slag; F. G. P. M. Vermandei, Koe wacht; R. E. P. van Vooren, IJzendijke. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Gisteravond werden in de kan tine van de U. T. S. aan de Indus trieweg voor de eerste maal door de voorzitter van de Stich ting Vormingswerk leerplicht- vrije vrouwelijke jeugd in Mid den Zeeuws-Vlaanderen, de heer F. M. Berbers te Sluiskil, de di ploma's uitgereikt. Een 15-tal meisjes heeft na één jaar de cur sus te hebben gevolgd het diplo ma ontvangen omdat zij wegens hun leeftijd er niet langer aan kunnen deelnemen. GOEDE START In zijn openingswoord heette de heer Berbers de aanwezigen welkom waaronder wij o.m. op merkten de heer Heikoop, de ambtenaar voor onderwijszaken bij de gemeente; de afgevaardig den van de bedrijven; de dames en heren docenten; de afgevaar digde van de Zeeuwse Landbouw Mij, mej. A. van de Leeden, de directrice van de landbouwhuis- houdschool, mej M. van Malde- gem en de ouders van de ge slaagde leerlingen. De heer Berbers zei het bijzon der te betreuren dat burgemees ter Rijpstra bericht van verhin dering moest sturen. De burge meester is de promotor bij uit nemendheid van deze stichting, aldus de heer Berbers. In zijn dankwoord dat hij tot de mede bestuursleden en de docenten richtte, noemde hij vooral zuster Marie-Sophie van Sluiskil, die binnenkort de streek gaat verla ten omdat zij is overgeplaatst naar Brabant. De heer Berbers maakte ver volgens de balans op van het eerste jaar. Dit jaar is niet zon der moeilijkheden geweest en vooral het opvolgen van allerlei voorschriften en wetten was niet altijd een eenvoudige zaak. Toch is er reden tot tevredenheid, al dus de voorzitter. Hij bracht in het hijzonder dank aan Philips, de Meterfabriek en de heer Kar reman, die de meisjes tijdens hun werktijd gelegenheid geven aan hun persoonlijke vorming te werken. Hij was ook dankbaar voor het feit dat de lessen in de landbouwhuishoudschool kunnen worden gegeven. Ondanks het feit dat de meis jes reeds na een jaar de cursus moeten verlaten, hoopte de heer Berbers dat zij het een en ander geleerd hebben waaraan zij in hun verdere leven wat zullen hebben. De volgende leerlingen kregen het diploma van het Centrum Vorming Bedrijfsjeugd: Eveleyn den Exter, Sonja Ber- wald, Loes van Eenennaam, Elly de Fouw, Marian Heynsdijk, Nel ly van IJk en Christina Loof, al len te Terneuzen; Ria Antonissen te Philippine; Ria Dey en Cora Overdulve te Axel; Els Melieste te Sas van Gent; Anneke de Vos te Zaamslag; Corrie Dubbeldam en Dina Hofman te Sluiskil; Loes de Meijer te Biervliet. De heer Berbers sprak tenslot te de hoop uit dat ook de bedrij ven die aan deze stichting hun steun nog niet geven, dit spoedig zullen doen. Daarna werden dia's vertoond van een soortgelijke opleiding te Emmen waarna nog vertoond werden „En de zee was niet meer" van Bert Haanstra en een film over Rotterdam. KETELONTPLOFFING Door het ontploffen van een ketel in een chemische fabriek in Locarno (Zwitserland) zijn woensdag zeker zes mensen ge dood. De ontploffing werd ge volgd door een hevige brand. Men vreest dat het dodental zal stijgen. DE RASSENSCHEIDING OP SCHOLEN De onderwijsautoriteiten van Jackson in de staat Mississippi hebben dinsdag de opheffing van de rassenscheiding op de open bare scholen in deze stad bekend gemaakt. Zij hebben daarmede voldaan aan een uitspraak van een federaal hof, dat een bepaal de termijn had vastgesteld waar binnen plannen voor deze ophef fing moesten worden ingediend. De rassenscheiding zal met in gang van september worden op geheven voor de eerste klassen der openbare onderwijsinstellin gen. Mississippi is de enige Ameri kaanse staat zonder integratie op onderwijsgebied onder uni versiteitsniveau. OUD-DIRECTEUR TEXTIELFABRIEK VERONGELUKT Bij een verkeersongeluk is dinsdagnacht de 84-jarige heer H. Zeggelt uit Enschede om het leven gekomen. De heer Zeggelt zat in een auto, die werd be stuurd door zijn 72-jarige vrouw. Bij het linksafslaan werd aan een tegemoetkomende auto geen voorrang verleend, waardoor een botsing volgde. De heer Zeggelt was op slag dood. Zijn vrouw werd uit de auto geslingerd en ernstig gewond. De heer Zeggelt was een beken de figuur in Enschede. Hij was meer dan 60 jaar verbonden aan de textielfabriek N.V. Rigters- bleek te Enschede, waarvan vele jaren als directeur. Voorts is hij tal van jaren lid geweest van het hoofdbestuur van de Nederlandse protestantenbond.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2