Nieuw staatshoofd in Rusland Apostel van het conservatisme OPVOLGER VAN BREZJNEV ANASTAS MIKOJAN PREMIER KENJATTA VAN KENIA IN LONDEN AANGEVALLEN HET WEER Nog 4000 Russen op Cuba Cadet-sergeant tijdens mars overleden DONDERDAG 16 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6254 Doelmatige wetgeving Kernwapens Eisenhower Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Extremisme Scranton teleurgesteld Betoging voor conventiehal Prawdas „Goldwater roept op tot oorlog" Stemming begonnen „De overwinning..." r Loonsverhogingen BARRY GOLDWATER: Rechterhand van Stalin Acties in Bakoe Opvolger van Chroesjtsjov FrankerSng bij abonnement: Temeuzen Diïecfeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maanë ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Goldwater zeker van zijn verkiezing Senator Barry Goldwater is er vrijwel zeker van. dat hij door de conventie der republikeinse partij zal worden aangewezen als kan didaat voor de in november a.s. te houden presidentsverkiezingen. De conventis. heeft woensdag met 897 tegen 409 stemmen een door aanhangers van de liberaalgezinde gouverneur van Pennsyl vania, Scranton, ingediend amendement op het partijprogramma, waarin werd vastgelegd dat de federale regering volgens de Ame rikaanse grondwet verplicht is de wet op de burgerrechten toe te passen, verworpen. De uitslag geeft een beeld van de stemverhouding, waarmee Goldwater als republikeins presidentiëel kandidaat zal worden aan gewezen. Nadat alle andere op het pro gramma ingediende amendemen ten eveneens waren verworpen, werd dit program met grote meerderheid en na een stemming door middel van handopsteken goedgekeurd. In het programma staat nu dat de republikeinse partij de wet op de burgerrechten als een staal van doelmatige wetgeving be schouwt. Onder de verworpen amende menten bevond zich er een, waar in werd vastgelegd dat uitslui tend de president der Verenigde Staten mag bepalen wanneer kernwapens moeten worden ge bruikt. Van Goldwater wordt gezegd dat hij er voorstander van is de militaire bevelhebbers ter plaatse te laten beslissen, of een gebruik van tactische atoomwa pens noodzakelijk is. Ex-president Eisenhouwer die met een geweldig applaus werd begroet, toen hij het spreekge stoelte besteeg, drukte de afge vaardigden naar de conventie op het hart „nieuwe kracht te put- MINDER DRUKKEND Op vele plaatsen in Europa was het woensdag tropisch warm met temperaturen tussen 30 en 35 graden. In Spanje werd plaatse lijk 37 graden en in Frankrijk 36 graden gemeten. In ons land had Limburg met 31 graden het hoog ste maximum. Hoewel de tempe raturen op de meeste plaatsen in ons land iets minder hoog waren dan dinsdag was het toch druk kend warm wegens het hoge vochtgehalte van de atmosfeer. Aan het einde van de dag stroomde met westelijke winden koelere lucht van zee binnen, wat enige afkoeling tot gevolg had. Ook vandaag zullen noordelijke winden deze lucht, die tevens iets droger is, over ons land voeren. Het zal daarom vandaag minder drukkend zijn. Het temperatuur- niveau zal echter niet veel lager komen. Ook op langere termijn gezien duurt het zomerweer voort. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend zomerweer Droog en overwegend zonnig. Zwakke wind uit richtingen tus sen noordwest en noordoost. Aan houdend warm. DONDERDAG 16 JULI v.m. n.m. Breskens 6.56 7.22 Terneuzen 7.31 7.57 Hansweert 8.11 8.37 Walsoorden 8.21 8.47 VRIJDAG 17 JULI v.m. n.m. Breskens 7.54 8.22 Terneuzen 8.29 8.57 Hansweert 909 9.37 Walsoorden 9.19 9.47 ZON MAAN op onder op onder Juli 16 4.39 20.53 13.05 0.05 XI 4,40 20.51 14,45 0.39 ten uit de fonteinen der een heid" en zich niet te laten mee slepen in een ..ma'Mv"- onderlinge strijd en verdeeld heid". De generaal die steeds heeft geweigerd zich voor Scranton of Goldwater uit te spreken, ver klaarde niet te menen dat de ge schillen tussen beiden wortelen in de grondbeginselen van bet republikeinses partijprogramma". Gouverneur Rockefeller deed een vergeefs beroep op de afge vaardigden zich duidelijk tegen „alle uiterste groeperingen", dus zowel tegen de communisten als tegen het uiterst-rechtse John Birch-genootschap en de Klu Klux-Kan uit te spreken. „De republikeinse partij moet zich tegen deze mensen uitspreken", aldus Rockefeller, die in dit ver band tevens sprak over „bom aanslagen door personen en groepen, die tegen de wet op de burgerrechten zijn gekant". „Er bestaat gevaar voor ondergrond se acties jegens de republikein se partij door een minderheids groep, die over grote sommen gelds kan beschikken", Verklaar de hij. Er steeg een krachtig ge roep van „wij willen Barry" uit de vergaderzaal op. Er werd „boe" geroepen, toen Rockefeller zich tegen de extre mistische groeperinigen uitsprak en dit herhaalde zich toen hij sprak over „personen, die met communistische of nazimethoden in een politieke organisatie bin nendringen". „Sommigen van ons willen dit niet horen, maar het is de waar heid", aldus Rockefeller. Daarop werd het tegen het ex tremisme ingediende amende ment bij handopsteken verwor pen, naar waarnemers menen met een meerderheid van 8 tegen 1. Slechts afgevaardigden van oostelijke staten als New York, Connecticut en Massachusetts schijnen voor gestemd te heb ben. Goldwater die negen uur rust had genomen, was niet bij het besprêken van het partijpro gramma aanwezig. Zijn mede werkers verklaarden dat de se nator wel de gang van zaken bleef volgen „via de televisie". Volgens deze medewerkers had Goldwater in verband met Scran- tons nederlaag verklaard: „Op de conventie is de conservatieve meerderheid in de gehele repu blikeinse partij tot uiting geko men". Scranton gaf uiting aan zijn teleurstelling over het verwer pen van de tegen de uiterste po litieke en andere groeperingen gerichte amendementen. „Dit wordt een mooi punt voor de democratische verkiezingspropa ganda", verklaarde hij. Betogers voor gelijke burger rechten gingen woensdagmorgen vroeg voor de ingangen liggen van het gebouw waar de repu blikeinse Conventie werd gehou den, nadat het verkiezingspro gramma van Goldwater met overweldigende meerderheid door de conventie was goedge keurd. Het waren 25 leden van het congres voor rassengelijk- heid (C.O.R.E.) die tot deze ac tie overgingen. De politie maakte de toegan gen vrij. Gedurende de nacht, toen Scranton en zijn medewerkers nog een laatste poging deden om het verkiezingsprogramma te wijzigen, hadden tussen de 100 en 150 mensen buiten de hal ge demonstreerd. Een van de lei ders van het C.O.R.E., Norman Hill, zei dat geprotesteerd werd tegen de „schandelijke houding" van de republikeinse partij, die de negers de rug had toegekeerd. De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, is van mening dat het re publikeinse „platform" van se nator Barry Goldwater „in feite oproept tot oorlog met de Sow- jet-Unie". Het programma pleit voor „openlijke interventie op Cuba; opvoering van de oorlog in Viet nam en verlening van het recht aan de Navo-bevelhebbers op eigen initiatief kernwapens in te schakelen", aldus het blad. Het is niet verwonderlijk, zo voegt het blad eraan toe, dat het „platform zelfs degenen aan het schrikken heeft gemaakt die eer der Goldwater als een luidruch tige maar over het geheel geno men ongevaarlijke kerel be schouwden". De Prawda en andere Moskou- se dagbladen namen een Ameri kaans perscommentaar over waarin werd gezegd dat, „als zijn (Goldwaters) levensbeschou wing in de praktijk zou worden gebracht, dat een ramp zou zijn voor het land en voor de gehele wereld". De plenaire vergadering van de republikeinse conventie waarop de kandidaat van de partij voor het presidentschap zal worden aangewezen, is woensdagavond om kwart voor elf (Ned. tijd) begonnen. Verwacht wordt, dat het stem men omstreeks 3.3(; uur heden morgen (Ned. tijd) zou begin nen. Anastas Mikojan is woensdag aangewezen als opvolger van Brezjnev, die tot nu toe president van de Sowjet-Unie was. In de slotbijeenkomst van de zitting van de opperste Sowjet, het Russische parlement, stelde premier en partijleider Nikita Chroesjt- sjov namens het centrale partijcomité de 68-jarige Anastas Miko jan kandidaat. Deze werd daarop bij acclamatie gekozen tot voor zitter van het presidium van de opperste Sowjet, de functie die ge lijk staat met die van staatshoofd. Chroesjtsjov noemde de eerste-vice-premier een waardig opvol ger Brezjnev was sinds 1960 voorzitter van het presidium. Hij kwam na maarschalk Worosjilof. Toen premier Jomo Kenjatta van Kenia woensdagmorgen in Londen zijn hotel verliet om zich naar Marlborough House te be geven voor de conferentie van gemenebestpremiers, wierp een man zich op hem, waardoor hij tegen het portier van zijn ge reedstaande auto viel. Aan de worsteling maakte de lijfwacht na enkele seconden een einde. De man, wiens identiteit niet werd onthuld, is door de politie gearresteerd. De Britse minister voor ge menebestzaken, Duncan Sandys, verliet na van het gebeurde te hebben gehoord, direct Marlbo rough House en keerde er 10 mi nuten later met de 74-jarige Keniase premier terug. De Afri kaanse leider keek ernstig toen hij de conferentiezaal binnentrad. Hij scheen enkele kneuzingen in het gelaat te hebben opgelopen. Een Keniase woordvoerder heeft meegedeeld, dat Kenjatta ongedeerd is gebleven. Volgens hem was de aanvaller „een ver tegenwoordiger van een van de fascistische groeperingen in het verenigd koninkrijk". Naar nader vernomen wordt stond tijdens het incident aan de overkant van het hotel een man door 'n luidspreker leuzen tegen Kenjatta te schreeuwen. Kenia heeft Groot-Brittannië een protestnota doen toekomen naar aanleiding van het gebeur de. Voorts heeft Kenjatta zelf op de ochtendbijeenkomst van de gemenebestconferentie bij de Britse premier, sir Alec Douglas- Home, geprotesteerd. Deze sprak zijn leedwezen uit over het inci dent. De aanvaller blijkt de 21-jarige Londense kantoorbediende Mar tin Webster te zijn. Hij zou wor den voorgeleid voor de officier van justitie. De politie arresteer de woensdagmorgen voor het hotel van Kenjatta tevens John Tyndal], gewezen medewerker van Colin Jordan, de leider van de Britse neo-nazi's. Tyndall die door een megafoon leuzen heeft staan schreeuwen, zou ook in de loop van de dag voor de officier van justitie verschijnen. Na zijn verkiezing kreeg Mi kojan het woord. Met een sterk Armeens accent dankte hij voor het in hem gestelde vertrouwen. „Ik verzeker u dat ik alles in het werk zal stellen om het ver trouwen van de partij en de op perste Sowjet waardig te zijn. Ik zal werken en strijden om de overwinning van het communis me te verzekeren", aldus het nieuwe staatshoofd. Volgens de tekst van het be noemingsdecreet was de vervan ging van de in 1906 geboren Brezjnev noodzakelijk als gevolg van de grote hoeveelheid werk die deze voor de partij moet ver zetten. Vóór de verkiezing van Miko jan aanvaardde de opperste Sow jet met algemene stemmen het wetsvoorstel voor verhoging van de lonen van bepaalde catego rieën arbeiders en uitbreiding van het pensioenstelsel voor le den van kolchozen. Voorts werd een commissie van 51 leden, onder wie de mi nister van financiën Garboezov, ingesteld die de kwestie van het vaststellen van de premies voor het pensioenfonds voor leden van kolchozen moet bestuderen. Nadat Mikojan voor zijn ver kiezing had bedankt, werd de zitting van de opperste Sowjet gesloten. Volgens schattingen in Wash ington bevinden zich momenteel nog 3.500 a 4.000 Russische mili tairen op Cuba, die geleidelijk het beheer over de batterijen luchtafweerraketten aan Cubaan se specialisten overdragen. Amerikaanse waarnemingen uit de lucht hebben uitgewezen, dat deze Russische raketten over 24 lanceerplaatsen zijn verdeeld. De Sowjet-Unie heeft deze ra ketten ter beschikking van de Cubaanse regering gesteld, nadat zij in 1962 ten tijde van de „Cu- baanse crisis" haar ballistische raketten met middelgrote actie radius had teruggetrokken. Senator Barry Goldwater, die woensdag- door de conventie van de republikeinse partij is aangewezen als de republikeinse kandidaat by de in november a.s. ie hou den presidentsverkiezingen, wordt in vele kringen beschouwd als de apostel van het conservatisme, een benaming die hem zelf liever is dan die van reactionair, zo als zijn politieke vijanden hem graag noe men. Volgens Goldwater heeft de nu bijna 200 jaar geleden gevormde Amerikaanse republiek zich alleen maar kunnen hand haven door het behouden van zijn tradi ties en levenswijze. DRIE WARENHUIZEN Barry Goldwater werd op 1 januari 1909 in Phoenix in de staat Arizona die hij thans in de senaat vertegenwoordigt, geboren als afstammeling van arme Jood se immigranten uit Centraal-Europa, die in het midden der vorige eeuw naar de Verenigde Staten kwamen. Zijn groot vader nam destijds deel aan de befaam de „gold rush" in Californië en opende daar een winkel eji een café. Later ves tigde hij zich in Arizona, war bij een warenhuis begon dat zich zou ontwikke len tot een grote onderneming met drie warenhuizen in Arizona met een miljoe nenomzet. Door het overlijden van zijn vader in 1929 moest de nu gekozen republikeinse kandidaat zijn studie afbreken om deel te nemen aan de leiding van het bedrijf. In 1934 trad hij in het huwelijk met Margaret Johnson. Het echtpaar heeft 4 kinderen, n.l. 2 jongens en 2 meisjes. Tijdens de 2e wereldoorlog was Barry Goldwater officier bij de Amerikaanse luchtmacht. BRIGADE-GENERAAL Na vier jaar actieve dienst, eerst in Europa en later in het Verre Oosten, keerde hij in 1945 in de burgermaafsehap- pij terug met de rang van reserve-luite nant-kolonel. Later behaalde hy nog zijn brevet als straaljagerpiloot, in verband waarmede hij de rang van brigade-gene raal werd opgenomen in de reserve der luchtmacht. Senator Goldwater die veel van het bui tenleven houdt, was een der eerste blan ken die de stroomversnellingen in de Co- loradorivier in de Grand Canyon over wonnen. Over deze rivier heeft hij twee boeken geschreven. IN DE POLITIEK Zijn intrede in de politiek deed Gold water in '49 in Phoenix, toen hij tot lid van de gemeenteraad werd gekozen. In 1952 liet de republikeinse partij in Arizona haar oog op hem vallen als te genkandidaat voor het democratische se naatslid Ernest McFarland, die bij die ge legenheid voor zijn derde termijn aan de verkiezingen deelnam. Met 132.000 tegen 125.000 stemmen versloeg Goldwater zijn tegenstander in deze naar meerderheid democratische staat. In 1956 en 1960 werd Goldwater als senator herkozen. Als senaatslid deed hij zich kennen als een fervent tegenstander van het com munisme met isolationistische en ultra conservatieve inslag. Mikojan is de eerste niet-Rus- sische president van de Sowjet- Unie. Deze „oude bolsjewiek", eens een rechterhand van Staiin, is de laatste jaren door Chroesjt sjov gebruikt voor moeilijke bui tenlandse kwesties. Zo werd hij in de herfst van 1962 naar Cuba gezonden om premier Castro te verzoenen met de Russisch-Amerikaanse over eenkomst, dat de Russische zwa re raketten van het eiland zou den worden teruggetrokken. Na zijn bezoek aan Havanna reisde Mikojan naar de V. S. voor over leg met president Kennedy en minister van buitenlandse zaken Rusk. Mikojan werd op 25 november 1895 als zoon van een timmer man in het Armeense dorp Sa- nain bij de grens van Georgië geboren. Zijn ouders hoopten aanvankelijk dar hij priester zou worden en stuurden hem naar een seminarie in Tiflis, waar hij in 1915 met succes afstudeerde. Voor het priesterschap voelde hy echter niet en hij trad toe tot de bolsjewistische partij waarvoor hij het blad „Social-Democrat" leidde. Later zei hy, sprekend over zijn seminarietijd: „Hoe meer ik religieuze onderwerpen bestudeerde, des te minder ging ik in God geloven". Tijdens de bolsjewistische re volutie werd hij in 1918 by' straatgevechten in Bakoe ge wond. Na zijn herstel werd hij hoofdredacteur va nhet officiële orgaan van de sowjet van Bakoe Bij de tegenrevolutie ontsnapte hij ternauwernood aan de dood. Na enige maanden in Centraal- Azië gevangen te hebben ge zeten, kwam hij op vrije voeten en keerde naar Bakoe terug, waar hij acties tegen de wit-rus- sische generaal Denikin organi seerde. In september 1919 trok hij naar Moskou, waar hy voor het eerst Lenin en Stalin ont moette. Na partij-activiteit in Azer- beidsjan en Nizjni Novgorod werd hij op het partijcongres in 1922 gekozen tot kandidaat-lid van het centrale comité en een jaar later tot volledig lid. In het westen beschouwt men de verkiezing van een nieuw staatshoofd als een aanwijzing, dat de 57-jarige Leonid Brezj- nex, de zoon van een staalarbei- der, een grote kans maakt om Chroesjtsjov op te volgen. Beiden komen uit de Oekraïne en werken al sinds 1939 samen, toen Chroesjtsjov naar de Oekraïne werd gestuurd om de communistische xiartij in deze Sowjetrepubliek te orgardseren. De 26-jarige cadet-sergeant aan de K.M.A. te Breda, J. R. Mc---link Veldboom uit Rotter dam, die dinsdagmiddag tijdens een mars in elkaar was gezakt en in ernstige toestand was op genomen in het Charitaszieken- huis te Roosendaal, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen over leden. De commandant van het korps commandotroepen in Roo sendaal, waarbij de cadet-serge ant een gevechtscursus van drie weken volgde, heeft de mare chaussee verzocht een ondersoek KONINGIN REIKT VAANDEL UIT AAN ONDERZEEDIENST Dinsdagochtend heeft H. M. de Koningin in Den Helder een vaandel uitgereikt aan de onder zeedienst. Foto: De Koningin overhandigt het vaandel aan de commandant van de onderzeed:en?t. kapitein ter zee C. E. Wolder.ng. in te stellen. Drie cadetten zijn als gevolg van de hitte onwel geworden. Een van hen hers I elde kort nadien, terwijl ook de toestand van de andere cadet goed is.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1