De boer en de anti-biolica RADIO EN TELEVISIE PHILIPS PHILISHAVE Doem der verdenking IN AMERIKA STERVEN HONDERDEN MENSEN DOOR PENICILLINE IN HET ETEN HET KLASSIEKE VOORBEELD „IK GING EEN EITJE BAKKEN" Het elektrische scheerapparaat dat op vakantie, onderweg, op het werk, ver van elk stopcontact, evengoed scheert als u thuis gewend bent. (prijs incl. luxe etui, zonder batterijtjes). De tondeuse die past op de snoerloze Philishave. Voor het haarfijn bijhouden van haarlijn, snor en baard. Een ideale combinatie voor de man die er altijd verzorgd wil uitzien. Woensdag 15 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Eind juni heeft de Tweede Kamer een wet aanvaard, die de handel in diergeneeskundige preparaten aan ban den legt. Het gaat vooral om antibiotica, hormonen en chemicaliën. Vele veehouders zijn daar verstoord over. Zowel bij rundvee als bij varkens en pluimvee kan men niet meer zonder spullen. Wieer wat kijk op had, kocht ze en paste ze zelf toe. Dat spaarde een bezoek van de dierenarts en dus vele guldens uit. Voor vele prepara ten is dit nu weldra uitgesloten. Ze zullen nog wel „zwart" te krijgen zijn, maar dan zijn ze meestal waar deloos, soms zelfs gevaarlijk. Moest dit nu zo Ja, in derdaad moest dit, maar men heeft vergeten de boer uit te leggen waarom. Penicilline is een antibioticum en nu weten wij meteen waar wij over spreken. Het was overal te koop, soms zelfs op de markt. Het werd aangewend bij uier ontstekingen. Maar het middel verzwakt op den duur en kan vervalst worden. Het gevaar bestaat dat men dan resistente stammen kweekt (dat zijn bacteriën die gehard zijn tegen penicilline) en de koe vervalt van kwaad tot erger. Ook nam men het vaak niet al te nauw met het 72 uur alng this houden (zes melkmalen liefst) van de melk, die voor de zuivelbereiding onbruik baar en voor ons de mens ge vaarlijk is. Thans is in beginsel de mogelijkheid geschapen via opgaven van de dierenarts stren gere controle uit te oefenen op met penicilline besmette melk. Dit is geen na- maar een voor deel, al zal men er aan moeten wennen. Hetzelfde is het geval in de pluimveehouderij. Ook daar worden in bepaalde gevallen stoffen aangewend, die niet in het vlees mogen voorkomen. Er is dan een bepaalde wachttijd, binnen welke geen slachtpluim- vee mag worden afgeleverd. Voorkomen beter dan genezen Men kan er zeker van zijn, dat het buitenland (en daarbij mag men denken aan elk land dat iets van ons afneemt maar ook aan concurrerende landen) een grote mond zou opzetten, zodra in ons uitgevoerde vlees sporen van ongewenste preparaten wer den aangetroffen. Men denke slechts aan de Duitse verhalen over onze eierprodukten, aan de Franse afkeer van Amerikaanse kip en de Engelse kritiek op onze mestmetoden. „Ja maar" zegt men, „reeds in 1957 bepaalde het produktschap voor veevoeders dat aan veevoe der geen andere dan enkele toe gelaten preparaten mochten wor den toegevoegd. Hormonen, anti biotica en medicijnen werden verboden; antibiotica mochten slechts in zó geringe dosering worden gegeven dat er absoluut geen schade van was te verwach ten." Dat is waar. Zelfs heeft het produktschap voor pluimvee en eieren er in 1960 nog wat aan toegevoegd. Ook de oestrogene stoffen (die verlagen de schild klierwerking en kunnen het dier trager en vetter maken) werden verboden, behalve als de veearts ze voorschreef. De dierenarts Dan is het echter een logisch sluitstuk, dat nu ook handel in zulke stoffen aan banden wordt gelegd. Men dient ze te gebrui ken waar dat nodig is, d.w.z. waar de dierenarts ze voor schrijft. Deden wij dit niet, dan zouden wij de uitvoer van onze veredelingsprodukten in gevaar brengen. Dit geldt des te meer naarmate de markt binnen de E.E.G. verzadigd raakt en de concurrentie in derde landen fel is. Dit is thans het geval bij eieren en slachtpluimvee, straks wellicht ook bij varkens. En wat het rundvlees betreft behoeft Argentinië zich maar te herstel len of Amerika met goedkope aanbiedingen te komen en men beleeft hetzelfde. Wij kunnen hier geen risico nemen. Vandaar de wet. Het buitenland let op ons Enige tijd geleden is er nogal wat deining geweest om het En- DONDERDAG 16 JULI 1964 HILVERSUM I; 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Lichte gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Ochtend gymn.; 9.10 De groenteman; 9.15 Oude kamermuz.; 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar beidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nws.; 11.02 Huish. zaken, praatje; 11.15 Radio Filh. ork.; Klas. muz.; 12.00 Dixie- landmuz.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Uit het be drijfsleven, praatje; 12.43 Licht instrument. ensemble13.00 Nws.; 13.15 Meded., event, act. of gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Dansork. en zangsol.; 14.00 Mo derne kamermuz.; 14.40 Praatje uit Engel.; 14.50 Amusements- muz.; 16.00 Nws.; 16.02 Schake ringen: Progr. over kunst en kuituur: Belg. progr.; 17.00 Min- jon; 18.00 Nws.; 18.15 Event, act.; 18.20 Licht pianospel; 18.30 Instrument, ensemble en zang sol.; 19.00 Sportparade; 19.30 Progr. voor de twintigers; 20.00 Nws.; 20.05 Holland Festival '64: Katerina Ismailova, opera. In de pauze; Bondig bulletin, wekelijk se kunstnotities; 22.30 Nws.; 22.40 Act.; 23.10 Discotaria: Nieuwe gram.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram., praatje voor de vrouw, toeristische tips en vertelling voor de kind.; 10.00 Kamerork. en sol.: Amusements- muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Metropole ork.; 12.15 Leven op het land, gesprek; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Deze week; 13.00 Nws.; 13.15 Klas. gr.; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Mars- muz.; 14.30 Kinderkoor; Volks liederen; 14.50 Licht instrument, kwartet; 15.10 Vocaal ensemble: Oude muz.; 16.00 Bijbeloverd.; 16.30 Trombone-kwartet; 16.45 Klas. strijkkwartet; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte gram. voor de teenagers; 18.15 Sport agenda; 18.20 Promenade-ork. en sol.: Operamuz.; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Mannenkoor: Geestel. liederen; 19.30 Radio krant; 19.50 Lichte gram.; 20.00 Lichte orkestmuz.; 20.20 Radio vossenjacht, luisteraars op zoek naar radio-reporters; 21.30 Lich te gram.; 21.40 Flakkee uit Z'n isolement, klankb.; 22.00 Kerk- orgelconc.; 22.30 Nws. en herh. SOS-ber.; 22.40 Avondoverd.; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Lichte gram.; 23.30 Vers in het gehoor, lit, progr.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws.; 12.03 Gram.; 12.15 Gevar. muz.; 12.25 Weerber.; 12.30 Gevar. muz.; 12.50 Beursber. en progr.- overzicht; 13.00 Nws. en weer ber.; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Operafragmenten; 14.30 Evergreens; 15.00 Nws.; 15.03 Amusementsmuz.; 16.00 Nws,; 16.09 Liederen; 16.50 Klas. muz.; 17.00 Nws., weerbej. en meded.; 17.15 Voor de kind.; 17.50 17.50 Lichte muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Voor de sold.; 18.28 Paarde- sportber.; 18.30 Moderne muz.; 19.00 Nws., weerber. en radio kroniek; 19.40 Amusementsmuz.; 20.00 Klas. muz.; 21.00 Songfes tival te Knokke; 23.00 Nws.; 23.15 Opera- en Bel Cantoconc.; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 15.00—15.45 Voor de vrouw; 16.0016.15 Voor de kind.; 19.30 Report, van de in tern. visserijtentoonstelling SCH- 64: Rijk is de zee, te Schevenin- gen; 20.00 Journ.; 20.20 AVRO's Televizier; 20.35 Dat is revue!, filmdocument.; 21.05 De twee koppige adelaar, toneelstuk; 23.0523.10 Journ. Experiment, uitz. op het 2de net (kanaal 27)20.00 De huise lijke vrede, comedie (herh. van 22 april 1962); 20.40 In de vrije wildbaan, report, over het edel hert in Nederl. (herh. van 24 okt. 1963)21fi5—21.55 Première Tihéatre Meneer Lucifer, co medie. VLAAMS BELG. TV: 19.30 Tijd voor u: Lily en de politie man; 20.00 Nws.; 20.25 De Flint- stones, tekenfilm: Italiaans in termezzo; 20.50 Penelope: Voor de vrouw; 21.15 Festival van het lichte lied 1964 te Knokke: finale; 22.25 Vergeet niet te lezen: Auteurs te gast in onze studio; 23.00 Nws. gelse boek „Animal machines" (Dierlijke machines) van Ruth Harrison. Daarin werd gesteld, dat bij het mesten van kalveren en pluimvee ongezonde werk wijzen zouden worden toegepast. Helaas moeten wij vaststellen, dat in de Engelse en Amerikaan se pers nogal eens natuurweten schappelijke artikelen verschij nen die populair bedoeld zijn, maar vaak zeer onjuist. In het Engelse blad „The Observer" verschenen kort na het boek twee artikelen, n.l. „Inside the animal factories" (Een kijkje bij de dierenindustrieën) en „Fed to death" (Doodgevoerd). Daarin werd gezegd, dat de dieren met allerlei schadelijke stoffen ge voederd zouden worden, vooral met hormonen. Het heeft weinig zin op zulke artikelen in te gaan. Er wordt gesproken van de Dutch method bij het mesten van kalveren (in kisten). In werkelijkheid is dit in Engeland gebruikelijk en in ons land al drie jaar streng ver boden. Maar wat eenmaal ge schreven is, wordt niet licht her roepen. Daarom is het beter er voor te zorgen, dat de geruchten niet ontstaan. Dat kan door het nemen van passende maatrege len. Nu kan men wel zeggen, dat tegen laster en leugen moeilijk te vecjiten is en dat in handel, liefde en oorlog alles geoorloofd heet, maar dat kan op goede gronden betwijfeld worden. Een ramp In elk geval kan men voor komen, dat inderdaad wordt aan getoond dat onze veredelings produkten schadelijke stoffen bevatten. Want als zoiets aange toond wordt, neemt ieder land deugdelijke afweermaatregelen en terecht. Dit zou een ramp zijn voor onze veehouderij en pluimveehouderij. Het is daar om goed, dat Nederland de naam krijgt een land te zijn waar men goed oppast, dat er geen schade lijke stoffen in vlees, melk, zui vel, eieren enz. voorkomen. Voor hen, die op verstandige wijze omgingen met de antibio tica, is de nieuwe wet wellicht lastig. In vele gevallen echter zullen de stoffen via de dieren arts verkregen kunnen worden en aangezien de eigenlijke toe passing niet uitdrukkelijk aan hen is voorbehouden (wel de uit reiking), zullen de kosten nogal meevallen. De voordelen over treffen dus zeker de nadelen. Wist u, dat in Amerika elk jaar honderden personen sterven door het eten van voedsel dat peni cilline bevat? „Ik ging die avond een eitje bakken en heb daarna de gas kraan dichtgedraaid", verklaar de de 21-jarige H. G. A. J. uit de Gerard Doustraat te Amster dam tegenover de politie. Hij werd aangehouden op aangifte van zijn 19-jarige echtgenote, die haar man beschuldigde van een poging om zichzelf en hun drie kinderen te vergassen. De vrouw was die avond uit, Toen zij thuiskwam, trof zij haar man die in een staat van lichte dronkenschap verkeerde, slapend op bed aan. De drie kinderen sliepen eveneens. Zij rook een sterke gaslucht en vond de gas kraan open. Daarna bracht zij de kinderen naar de buren en- meerde de politie. Deze denkt vooralsnog niet aan opzet, omdat de arrestant geen maatregelen had getroffen die in die richting wijzen. Een raam stond b.v. open. PHILIPS 42028 ORGANISATOR SMOKKELAFFAIRE VEROORDEELD De rechtbank in Dordrecht heeft de 36-jarige boterhande- laar A. J. F. P. uit Zundert ver oordeeld tot vier- maanden ge- door AGATHA CHRISTIE 39) „Dat laatste is waarschijnlijk ook maar al te waar," beaamde MacMaster. „Het is het enige motief, de je zou kunnen be denken: bevrijd te geraken van een overheersende, sterke per soonlijkheid. Maar doordat nie mand daar in huis financieel be lang had bij de dood van me vrouw Argyle, ziet de justitie hier geen, motief. Ofschoon de invloed van mevrouw Argyle op de door haar aangewezen trus tees groot genoeg was om van een financiële afhankelijkheid van allen te kunnen spreken. Zeker, haar dood heeft ze allen onafhankelijk van haar gemaakt. Niet alleen Hester, jongen. Hier door is Leo in de gelegenheid te hertrouwen, Mary in staat ge steld voor haar man te zorgen, precies zoals ze dat zelf het pret tigste vindt, en Micky om net zo door het leven rond te springen als hij zelf verkiest. Zelfs die kleine onopvallende Tina in haar openbare leeszaal kan naar vrij heid hebben gesnakt". „Ik moest naar je toekomen om dat alles te bepraten", her nam Donald. „Ik moest weten hoe jij erover dacht, of je dacht dat het waar zou kunnen zijn". Van Hester?" Ja". Ik geloof dat het zo zou kun nen zijn", gaf MacMaster lang zaam te verstaan, „maar ik weet natuurlijk niet of het zo is.' Het is helemaal niet zeker, Donald!" De jongeman huiverde en slaak te een zucht. „Maar ik moet ze kerheid krijgen, Mac. Dat is het ene nodige. Ik moet het weten. Als Hester het mij vertelt, als ze het me zelf verteltdan komt alles terecht. Dan gaan we zo gauw mogelijk trouwen. Ik neem haar helemaal onder mijn hoede". ,Het is maar goed dat inspec teur Huish je niet hoort", merkte MacMaster nuchter op. Over 't algemeen onderwerp vangenisstraf wegen het mede- organiseren van een botersmok kel. Bovendien mag hij een jaar lang niet in boter handelen. In Lexmond werd een grote partij boter, die reeds op een vrachtauto was verstopt onder turf, in beslag genomen. Enige tijd geleden diende deze zaak ik mij aan de wet", verklaarde Donald, „maar je weet zelf, Mac, hoe ze in strafzaken met psy chologisch bewijsmateriaal om springen. Naar mijn mening is hier sprake van een betreurens waardig ongeval, geen opzette lijke doodslag en van voorbe dachten rade is natuurlijk geen sprake geweest". „Jij bent verliefd op dat meis je", sprak MacMaster. „Je begrijpt dat ik je alles strikt vertrouwelijk mededeel". „Jij bent verliefd op dat meis je", spark MasMaster. „Ik zeg alleen: wanneer Hester het mij vertelt en ik zekerheid heb, zullen wij er samen overheen komen. Maar zij moet het mij zeggen. Ik kan niet in onzeker heid verder leven". „Je bedoelt dat je er niet over denkt met haar te trouwen, wan neer deze waarschijnlijkheid je leven overschaduwt?" „Zou jij dat dan wèl doen, in mijn plaats?" „Dat weet ik niet. Toen ik jong was zou ik, als 't mij was over komen en ik van het meisje hield, waarschijnlijk overtuigd zijn gebleven van haar on schuld". „Het gaat niet zozeer om schuld of onschuld, als wel dat ik het weten. moet". „Maar als je zou weten dat zij haar moeder van het leven had beroofd, zou je dan toch volko men bereid zijn met haar te trouwen en verder samen lang en gelukkig te leven, zoals dat heet?" „Ja!" „Geloof dat maar niet!" waar schuwde MacMaster. „Je zou je reeds voor de economische straf kamer van de Dordse rechtbank. P. was buiten schot gebleven maar twee van de veroordeelden, die in de gevangenis zaten, ont hulden de rol van de man uit Zundert. De officier vond dit niet sym pathiek. Het economisch delict, afvragen of die bittere smaak van je koffie werkelijk van de koffie kwam en of die pook bij de haard toch eigenlijk niet een beetje formidabel groot was. En zij zou begrijpen dat je zo dacht. Nee, daar kwam niks van te recht HOOFDSTUK X „Ik weet zeker, Marshall, dat je de redenen respecteert, die mij hebben bewogen je te vragen hierheen te komen en deze be spreking te houden". „O, stellig", gaf Marshall ten antwoord: „Het is een feit, dat wanneer dit voorstel niet van u was uitgegaan, meneer Argyle, ik zelf naar u toe zou zijn gekomen. De aankondiging heeft vanmor gen in alle ochtendbladen gestaan en er valt hoegenaamd niet aan te twijfelen of van de zijde van de pers zal dit tot een hernieuw de belangstelling voor de zaak leiden". „Er hebben er al een paar op gebeld met verzoek om een in terview", deelde Durrant mede. „Dat dacht ik wel, zo iets was te verwachten. Ik zou u willen adviseren u op het standpunt te plaatsen, dat u geen enkel com mentaar wenst te geven. Het vanzelf dat u verheugd en dankbaar bent, maar u geeft er de voorkeur aan af te zien iedere gedachtenwisseling". „Inspecteur Huish, die de zaak indertijd in handen heeft gehad, heeft een onderhoud met ons aangevraagd voor morgenoch tend", vertelde Leo. (Wordt vervolgd.) waaraan P. zich met zijn voorne men om te smokkelen had schul dig gemaakt door de affaire me de te organiseren, vond hij even wel ernstig. Hij was blij P. als nog de rekening te kunnen pre senteren en vorderde een ge vangenisstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk, en ontzegging van de bevoegdheid het beroep bo- terhandelaar uit te oefenen voor de duur van één jaar. ONTPLOFFING OP „AROSA-SUN" Bij een ontploffing aan boord van de „Arosa-Sun", het logies- schip van de hoogovens te IJmui- den, is de dienstdoende machinist de heer P. van der Goorbergh uit IJmuiden, gewond. Hij kreeg brandwonden aan gelaat en han den en moest worden opgenomen in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. Er ontplofte een luchttank in de machinekamer. Geruime tijd hing een rook wolk boven de „Arosa-Sun", iwaar door de luchtdruk alle rui ten van de machinekamer waren gebroken. DE TWEEDE TUNNEL IN ANTWERPEN Vier Belgische en een Deense aannemingsmaatschappij zullen in september beginnen met de aanleg van de tweede Antwerp se tunnel. De duur van de werk zaamheden wordt geschat op vier |aar. De kosten zijn begroot op 3,1 miljard Belgische frank (220 miljoen gulden). De nieuwe tunnel zal uit vijf ■vakken bestaan, die elk 100 m lang, 47,7 m breed en 10,2 meter hoog zullen zijn. Hierin zullen twee spoorbanen, twee wegen van elk drie rijbanen en een aparte doorgang voor fietsers en voetgangers worden aangelegd. Een duizendtal arbeiders zal bij de bouw zijn betrokken.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9