Minister Luns terug uit Moskou Internationale hulp HET ZWAARD VAN PALERMO GROMIKO NAAR NEDERLAND? Bell TV Aanvaring in de Rotterdamse haven Duivensport Waterpolo ANQUETIL WINT DE TOUR VOOR DE VIJFDE KEER NEDERLANDER JAN JANSSEN VEROVERT DE GROENETRUI BELG BEHEYT WINT; JAN JANSSEN DERDE TIJDRIT VOOR ANQUETIL Poulidor 55 seconden achterstand Jan Janssen wint puntenklassement Particulier autogebruik verdubbeld Woensdag 15 juli 1964 DE VBXJE ZEEUW Pagina 3 Vissersboot op Noordzee gezonken Tweede lijk in Louisiana gevonden 2427 KOPBALLEN IN 25 MINUTEN De Tour de France Eerste gedeelte laatste etappe De einduitslag De grot© bergnrijs De minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, is dins dag na zijn bezoek aan Kusland met zijn vrouw en zijn gevolg met het lijntoestel van de K. L. M. even voor twaalf uur uit Moskou op Schiphol teruggekeerd. De minister zei tot verslag gevers dat zijn reis binnen de grenzen van het mogelijke een succes is geweest. Het gesprek van anderhalf uur met premier Chroesjtsjov was openhartig en prettig geweest. Van Russische noch van Nederlandse zijde zijn storende elementen naar voren (Ter hoogte van de Schotse oostkust op de Noordzee is dins dagavond het 43-ton metende Schotse vissersvaartuig „Sirius" uit Buckie gezonken na aanva ring met de Poolse vissersboot „Zieba" (185 ton). Vier Britse vissers worden vermist; drie zijn gered. gebracht. Er was geen sprake van propaganda. Ook van Russische zijde heeft men de gesprekken nuttig ge vonden, aldus de bewindsman. De Russische leiders hebben een grote belangstelling aan de dag gelegd voor 't Duitse vraag stuk en een multilaterale kern strijdmacht. Over het Duitse vraagstuk was van tevoren dui delijk dat er een groter verschil was dan in nuances. De Sowjet- Unie blijft vasthouden aan twee Duitslanden. DE K.L.M. Bij de bespreking van bilate rale kwesties met de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, is ook over de K.L.M. gesproken, aldus de Nederlandse bewindsman. Hij kon verder geen bijzonderheden meedelen. Ook toonde men zich in Moskou zeer geïnteresseerd in de Neder landse visie op de vraagstukken van het Europa van de „zes". Het is niet uitgesloten dat mi nister Gromiko te zijner tijd een bezoek aan Nederland zal bren gen, aldus minister Luns. (Adv.) Een demonstratie overtuigt u van de weergaloze beeld en klankkwaliteit. Stap naar een Bell-deafer! Imp.: IMTRA BREDA tel. 41487 EERSTE KAMER Da Eerste Kamer aanvaardde gisterèn een wetsontwerp, waar bij de minister van financiën wordt gemachtigd een bedrag van in totaal 59,4 miljoen gulden (16,5 miljoen dollar) uit te ge ven als bijdrage voor de inter nationale ontwikkelingsassocia tie. Jaarlijks zal de schatkist hiervan een derde uitgeven, het geen evenveel is als de afgelo pen drie jaren werd besteed. Doordat andere landen hun bij dragen verhoogden, is de Neder landse bijdrage relatief gedaald. Sprekers waren prof. De Gaay Fortman (A.R.), prof. Van Hulst (C.H.) en de heer De Niet (P. V. d. A.). Minister Witteveen zei in zijn antwoord onder meer, dat de ontwikkelingslanden zowel door de daad als door het woord moe ten worden geholpen, reden waarom de regering er bij de an dere geïndustrialiseerde landen op aandringt hun bijdragen ver der te verhogen. Bij de replieken drongen de drie sprekers aan op eep. ruim beleid ten aanzien van de zoge naamde arme landen. WIJZIGING L. O.-WET De Eerste Kamer keurde ver volgens enige wijzigingen van de lager onderwijswet en de kweek- schoolwet goed. Hierdoor is de mogelijkheid geopend onderwijs in esperanto te doen geven op lagere scholen. Ook worden de ouders bepaal de bevoegdheden toegekend voor de stichting van openbare scho len en wordt de taak van de ge meentelijke schoolraden gere geld. De heer Algra (A. R.) vond 't vreemd dat in de onderwijsraden ook onderwijskrachten zitting De Rotterdamse havenautori teiten hebben zich gisteren ern stige zorgen gemaakt over de ge volgen van een aanvaring in de monding van de Waalhaven. Daar boorde de voorsteven van het uitgaande Rijnbinnenschip „Pax" zich met kracht in de stuurboordflank van het Duitse kustvaartuig „Waal" (eigenaar Rhein-Seelinie uit Duisburg). De „Waal" kreeg een gat ter hoogte van de waterlijn, waardoor een Maandag is in een zijrivier van de Mississippi bij Tallulah een tweede in tweeën gesneden lijk gevonden. Het eerste is zondag, eveneens bij Tallulah, gevonden. In Jackson (Mississippi) is een lijkschouwing verricht op het zondag gevonden onderstuk van een menselijk lichaam. Volgens agenten van de Amerikaanse fe deral e recherche is het „heel goed mogelijk", dat het hier een lijk betreft van een van de drie studenten en strijders voor ras senintegratie, die sinds 21 juni in Philadelphia worden vermist. Het zijn twee blanke studenten en een neger, naar wie agenten van de federale recherche nog steeds zoeken. Het zondag gevonden deel van een lijk blijkt volgens latere be lichten niet het stoffelijk over schot te zijn van een van de drie in Mississippi verdwenen strij ders voor rassêngelijkheid, maar dat van een 20-jarige neger, ge naamd Charles Moore, uit Mead- ville (Mississippi). Deze was naar Louisiana vertrokken waar hij werk hoopte te vinden. 1st van Imre, een zeventienjarig voetballertje uit Debrecen, is houder geworden van een uniek record. Tijdens een landelijke competitie die was bedoeld om de hope van Hongarije techniek bij te brengen, bleek de jeugdige Hongaar kopbal-specialist van ongekend formaat. Vijfentwintig minuten hield hij koppend de bal „hoog" zonder dat de grond werd geraakt. Toen maakte een onbe heerste wending helaas een eind aan zijn indrukwekkende „serie" van 2427, kopballen. aantal ruimen snel vol liepen. Aanvankelijk twijfelde niemand er aan dat de kustvaarder snel zou zinken.. De ongerustheid nam nog toe, toen men hoorde dat de „Waal" geladen was met cellulose, een produkt dat na contact met water gevaarlijk gaat uitzetten, waardoor het niet denkbeeldig was dat de kust vaarder uit elkaar zou barsten. Zo ver kwam het gelukkig niet. Men slaagde er in het schip voor zinken te behoeden en de lading cellulose zoveel mogelijk onbe reikbaar te maken voor het ri vierwater. Kort na de aanvaring lukte het enige havensleepboten de zwaargehavende „Waal" naar de Waalhaven te verhalen, waar het schip aan pier 7 werd afge meerd. Onmiddellijk daarna is men begonnen met het lossen van de lading cellulose. De „Pax" die eveneens zwaar werd beschadigd ligt thans ook in de Waalhaven. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De aanvaring is vermoedelijk veroorzaakt door de vloedstroom, die de „Pax" tegen de „Waal" drukte. De sleep met de „Pax" moest bij het verlaten van de Waal haven voorrang verlenen aan het verkeer op de rivier. De schip per van de sleepboot wilde daar na achter de „Waal" langs gaan, maar de stroom kreeg vat op het sleepschip. De „Pax", die onder weg was naar Pernis hoopt van daag zijn reis met ingedrukte voorsteven te vervolgen. PROCES KARL WOLFF De voormalige S.S.-generaal Karl Wolff, een medewerker van Heinrich Himmler, staat in Mün- chen terecht wegens deelneming aan de moord op minstens 300.000 Joden. De nu 64-jarige Wolff is indertijd opgetreden als verbindingsman tussen Bitier en Himmler en zou in 1942 het bevel hebben gege ven tot het transport van Joden uit Warschau naar de vernieti gingskampen Treblinka, Belzec en Sobibor. Op de foto Karl Wolff in de beklaagdenbank, op de voor grond zijn verdediger dr. Rudolf Aschenauer. kunnen hebben, die zodoende mede kunnen heslissen over de aanstelling van het schoolhoofd. De heer Derksen (K. V. P.) en de heer De Jong (P.v. d. A.) toonden zich met het wetsont werp ingenomen. Prof. Van Hulst (C. H.) wees op het grote belang van de verkeers- opvoeding. De staatssecretaris van onder wijs, de heer Grosheide, zei dat naar gelijkwaardigheid van openbaar en bijzonder lager on derwijs wordt gestreefd. Door de verschillende geaardheid is ge lijkheid z.i. niet mogelijk. Hij hoopte dat er een groei naar sa menwerking tussen de diverse vormen van onderwijs zal ont staan. VLUCHT UIT DOUBDAN „De Eendracht" - Terneuzen. OUDE DUIVEN: Snelheid eer ste duif 1289,3 m.; snelheid laat ste prijsw. duif 1135,5 m. 1, 2 en 9. J. A. de Smidt; 3 en 5 H. F. Koch en Zn; 4. C. v. d. Klooster; 6. Geb. Buijze; 7. Meijer v. d. Berge; 8. R. Vroegop en 10. O. Hofman. JONGE DUIVEN: Snelheid eer ste duif 1303,5 m.; snelheid laat ste prijsw. duif 1091,7 m. 1. G. Verbrugge; 2. F. v. Meir; 3. Gebr. Buijze; 4. L. J Verlinde; 5. H. F. Koch en Zn; 6. A. J. Ver- poorte; 7, 8 en 10. J. A. de Smidt en 9. C. Oppeneer en Zn. KRABBEN KAMPIOEN DOOR 5—5 GELIJKSPEL TEGEN SCHELDE In een spannende, sportieve strijd heeft „Krabben" uit Bergen op Zoom gisteravond uit Terneu zen het laatste puntje wegge sleept, dat nodig was om kam pioen te worden in de 4e klasse U. De wedstrijd begon wat laat, omdat „Krabben" geen genoegen nam met het veld van 30 m leng te, zodat „Schelde" zich genood zaakt zag het in te korten tot 25 m wat voor hen een handicap ge noemd mag worden. „Schelde" was het eerst aan bod, maar verder dan een hoek- worp kwam men voorlopig niet. Het spel golfde nu heen en weer, totdat Weijland een weggewerkt schot van Casteleijn van dichtbij kon inknallen (10). Met een goede schotkans voor „Schelde" floot de tijd waar nemer voor rust. Na rust toog „Krabben" ten aanval en midvoor Van Poppelen kon tweemaal achtereen Dinge- nouts kansloos passeren (12), even later gevolgd door Diet- vorst die er 1—3 van maakte. „Schelde" kon hierna de aanvals golven van „Krabben" wat af zwakken en uit een doelworste- ling werkte De Pooter de bal ach ter de „Krabben" keeper. In de derde time voltooide Wis se, die ditmaal achter speelde, een solorush met een prachtige druk- bal (33). „Krabben" had het antwoord klaar, want na midden- uit knalde Dietvorst vanaf het middenveld in de uiterste hoek (34). „Schelde kwam terug en na tweemaal achtereen schieten passeerde Casteleijn de „Krab- berf'-doelman (44). Hierna werd Smit uit het water gezon den wegens te onbesuisd verdedi gen, zodat „Krabben" een veld- meerderheid kreeg, die ze echter in deze derde time nog niet wist uit te buiten. Dit gebeurde pas na het laatste wisselen toen de „Schelde"-achterhoede direkt een doelpunt toeliet om zich niet al te veel te vermoeien (45). „Schel de" gaf zich nog niet gewonnen, toog weer ten aanval en een goed aangegeven bal werd door Wisse beheerst benut (55). Hoewel beide doelen nog wel in gevaar kwamen, kwam er geen wijziging meer in deze stand, zodat „Krab ben" het kampioenschap behaal de. Op de kant bood de „Sehelde"- aanvoerder hierna zijn kollega uit Bergen op Zoom met zijn felici taties een boeket bloemen aan. (Adv.) „IK WOU DAT IK EEN HAMER HAD. William E. Miller, de voorzitter van de Republikeinse conventie in San Francisco, regeert de ver gadering met een enorme ha mer hoe kan het anders in Amerika. Als Goldwater de race van Scranton wint, zal Miller op de nominatie komen te staan voor het kandidaatschap vice- president. De scherpe ogen van de plotse ling opgedoken ruiter lieten Aram geen ogenblik los, terwijl hij drei gend op hem toereed. „Uw beurs, messire", beval hij kort. „Als ge nog enige prijs op uw leven stelt, raad ik u aan uw kost baarheden onderdanig aan mii over te geven. Mijn zwaard is snel..." „Het mijne eveneens, heer Ro ver", sprak de avonturier rustig. „Ge vraagt mij om mijn laatste penningen, naar het schijnt. „Hm". Hij liet zich plotseling lenig uit het zadel glijden en tastte naar zijn zwaard. „Kom ze halen, vriend. Ik sta gereed voor u". „Ge speelt met uw leven". De ruiter sprong van zijn paard en kwam met opgeheven zwaard op Aram toe. „Het is jammer dat ge hier moet sterven! Ik dood niet graag een jongeling in de kracht van zijn leven..."! „Wacht af voor wie van ons bei den de dood komt, messire", grin nikte Aram grimmig, terwijl hun zwaarden kletterend op elkaar sloegen UITSLAG VOORLAATSTE ETAPPE De uitslag van de 21 etappe over 311 km van Clermont Ferrand naar Orleans was: 1. Stablinsky (Fr.-Geminiani) 9.29.33 met bon. 9.28.33 2. Babini (It.-Pezzi) 9.29.34 met bon. 9.29.04 3. Ferrer (Fr.-De Muer) 9.29.34 4. Novales (Fr.-Remy) z.t. 5. G. Desmet II (Belg.-De Kimpe) z.t. 6. Honrubqa (SpanjePla Sanchis)) z.t. 7. Seis (Belg.-Naeye) 9.39.10 8. Jan Janssen (Ned.-De Muer) z.t. 9. Beheyt (Belg.-De Kimpe) z.t. 14. De Roo (Ned.-Geminiani) z.t. 21. Haast (Ned.-Pellenaars) z.t. 39. De Haan (Ned.-Pellenaars) z.t. 53. Geldermans (Ned.-Geminiani) z.t. 72. Zilverberg (Ned.-Driessens) z.t. 74. Nijdam (Ned.-Geminiani) z.t. De uitslag van het eerste gedeelte van de laatste etappe, dat over 118,5 km van Orleans naar Versailles voerde, luidde 1. Beheyt (Belg.-De Kimpel 3.25.24 2. Seis (Belg.-Naeye) 3.25.31 3. Jan Janssen (Ned.-De Kimpe) 4. Altig (Dld.-Geminiani) 5. Jo de Roo (Ned.-Geminiani) 6. Darrigade (Fr.-Remy) 7. Henk Nijdam (Ned.-Pellenaars) 8. Simpson (Gr.Br.)-Plaud) 9. G. Desmet II (Belg.-De Kimpe) 10. Van Schil (Belg.-Magne) 13. Hunb Zilverberg (Ned.-Driessens) 21, Kees Haast (Ned.-Pellenaars) 35. Rik Wouters (Ned.-Pellenaars) 51. Ab Geldermans (Ned.-Geminiani) met bon. 3.24.44 met bon. 3.25.11 3.25.31 z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. 3.27.51 z.t. z.t. De officiële uitslag van de laatste etappe, de tijdrit over 27,5 km Versailles naar Parijs, luidt: 1. Anquetil (Fr.-Geminiani) 37.10 met bon. 36.50 o. Altig (Dld.-Geminiani) 37.28 met bon. 37.13 3. Poulidor (Fr.-Magne) 37.31 4. Adorni (It.-Pezzi) 38.28 5. G. Desmet I (Belg.-De Kimpe)' 38.42 6. Gabica (Sp.-Langarica) 38.54 7. Anglade (Fr.-De Muer) 39.11 8. Geldermans (Ned.-Geminiani3 39.18 9. Le Menn (Fr.-Plaud) 39.25 10. Foucher (Fr.-De Muer) 39.31 18. Janssen (Ned.-De Muer) 40.18 19. Zilverberg (Ned.-Driessens) 40.22 45. Wouters (Ned.-Pellenaars) 41.33 53. De Roo (Ned.-Geminiani) 41.46 55. Haast (Ned.-Pellenaars) 41.53 59. De Haan (Ned.-Pelienaars)- 42.21 Het gemiddelde van Anquetil bedroeg 44.394 km per uur. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Anquetil (Fr.-Geminiani) 127.09.44 2. Poulidor (Fr.-Magne) op 55 sec. 3. Bahamontes (Sp.-Remy) op 4.44 4. Anglade (Fr.-De Muer) op 6.42 5. G. Groussard (Fr.-De Muer)' op 10.34 6. Foucher (Fr.-De Muer) op 10.36 7. Jimenez (Sp.-Langarcia) op 12.13 8. G. Desmet I (Belg.-De Kimpe) op 12.17 9. Junkermann (Did.-De Kimpe) op 14.02 10. Adorni (It.-Pezzi) op 14.19 11. Martin (Sp.) op 25.11 12. Manzaneque (Sp.) op 32.09 13. Simpson (Gr.-Br.) op 41.40 14. Gabica (SrO op 41.47 15. Altig (Did op 42.11 24. Jan. Janssen (Ned.)' 128.09.15 37. Zilverberg (Ned.) 128.51.14 38. Geldermans (Ned.) .128.56.08 39. Haast (Ned.) 128.57.28 43. De Roo (Ned.) 129.10.07 60. De Haan (Ned.)' 129.35.31 64. Wouters (Ned.) 129.43.50 67. Nijdam (Ned.) 129.50.46 Het eindklassement van de grote bergprijs luidt: 1. Bahamontes (Sp.) 173 pnt.; 2. Jimenez (Sp.) 167 pnt.; 3. Pouli dor (Fr.) 89 nnt.; 4. Junkermann (Did.) 47 pnt.; 5. Anglade (Fr.ï 43 pnt.; 6. Anquetil (Fr.) 34 pnt.; 7. Foucher (Fr.) 33 pnt.; 8. Kunde Old.) 27 pnt.; 9. Adorni (It.) 26 pnt.; 10. Pinera (Sp.) 23 p. 1. Jan Janssen (Ned.) 208 pnt.; 2. Seis (Belg.) 199 pnt.; 3. Altig Old.) 157 pnt.; 4. G. Desmet I (Belg.) 142 pnt.; 5. Poulidor (Fr.) 126 pnt.; 6. Beheyt (Belg.) 103 pnt.; 7. Nijdam (Ned.) 103 pnt.; 8. Anouetil (Fr.) 101 pnt.; 9. Darrigade (Fr.) 79 pnt.; 10. Adorni (It.) 77 pnt. Blijkens het resultaat van een in september 1963 door het C.B.S. ingestelde enquête is het park van personenauto's sinds september 1960 sterk uitgebreid. Op 1 augustus 1960 was het aan tal 522.000; drie jaar later was het met 66 pet. gestegen tot 866.500. Deze enorme groei is ge paard gegaan met verschuivin gen in het gebruik van de per sonenauto's. Uit de gegevens blijkt dat van de in 1963 aangeschafte perso nenauto's de helft nieuw en de helft tweedehands was. Van het j totaal aantal auto's werd bijna 59 procent aangeschaft voor za kelijke doeleinden. Voor de nieu we auto's ligt dit percentage zelfs op 70. De gemiddelde aanschaf fingsprijs voor de nieuwe auto's blijkt te liggen op 7100. De prijzen van tweedehands auto's variëren van 800 tot 5000. Voorts duiden de gegevens van het C.B.S. nog op de volgende ontwikkeling: terwijl van de to tale k.m.-prestatie in 1960 67 werd afgelegd voor de uitoefe ning van beroep of bedrijf, daal de dit in 1963 tot 57 procent. Het particuliere autogebruik nam in deze periode sterk toe en is zelfs meer dan verdubbeld.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3