Gemeenteraad van Terneuzen Burgerlijke Stand Loop der bevolking Maandag 13 Dinsdag 14 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Europees oriëntatie- en garantiefonds AUTO OP MILITAIRE COLONNE NOTULEN van de openbare vergadering van de raad der gemeente Terneuzen op vrijdag 26 juni 1964, te 19.30 uur. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra, burgemeester. Wethouder: H. A. M. A. de Meper. Raadsleden: M. van Langevelde, A. Ramondt, R. Hod, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, j. C. Bleijenberg, C. J. Compiet, J. A. de Feijter, D. M. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Die- leman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig M. de Vos, mevr. E. DoomsOrtelee, H. A. Brak man en W. Weterings, wegens vacantie, en P. Fijn van Draat, wegena ziekte. De Voorzitter: Mijne heren, ik open de vergade ring van de raad en heet U allen hartelijk welkom. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 28 mei 1964. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming worden de notulen van de vergadering van 28 mei 1964 vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a» het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 23 april 1964 tot aankoop van woningen e.a. gelegen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieter rein DriewegenMr. F. J.Haarmanweg" b. idem van 23 april 1964 tot aankoop van gron den, gelegen in het exploitatieplan Katspol- der; c. idem van 23 april 1964 tot aankoop van gron den, gelegen aan de Koninginnelaan; d. de door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten van 23 april 1964 tot verkoop van percelen grond aan J. P. van Doeselaar, G. F. Fermont en de Afvalwater leiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen; e. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 28 mei 1964 inzake machtiging tot het aangaan van vlot tende schuld in het derde kwartaal 1964; f. idem van 23 april 1964 tot het aangaan van een vaste geldlening van 211.000, g. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; h. rekening 1962 en begrotingswijzigingen 1963 en 1964 van de A-Kring Zeeland-c der Be scherming Bevolking; i. jaarverslag over 1963 van de Schoolartsen- dienst Zeeuwsch-Vlaanderen; j. jaarverslag over 1963 van de Afvalwaterlei ding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen; k. brief van de Directeur van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij N. V. in zake de autobusdiensten binnen Terneuzen; 1. idem inzake het plaatsen van een abri bij de bushalte te Driewegen. De heer Hamelink: Mijnheer de Voorzitter, in het stuk, genoemd onder k, merkt de directeur van de N. V. „Zeeuwseh-Vlaamsche Tramweg Mij." op, dat de grote moeilijkheid in Terneuzen nog steeds is het oponthoud door de bruggen en wat betreft het stadsverkeer speciaal de Axelse brug. In dit verband vraag ik me af of het niet ge wenst zou zijn contact op te nemen met Rijks waterstaat om de mogelijkheid te onderzoeken van een tweede overgang over het kanaal ter plaatse. Ten aanzien van het stadsvervoer zou ik nog willen opmerken, dat het publiek praktisch niet bekend is met het feit, dat de Z. V. T. M. op haar verschillende lijnen door Terneuzen stadsvervoer- tarief toepast. Wanneer hieraan door de Z. V. T. M. meer bekendheid zou worden gegeven, zou er, naar mijn mening, meer van de stadsdiensten gebruik worden gemaakt. De Voorzitter: Wat uw eerste vraag betreft, zij medegedeeld, dat ons college hierover reeds con tact met Rijkswaterstaat heeft opgenomen. Defini tief bericht is ten deze echter nog niet ontvangen. Wat uw vraag betreffende het stadsvervoed be treft, deze zullen wij voorleggen aan de Z. V. T. M. De heer De Meijer: Met betrekking tot het stadsvervoer, merkt de Z. V. T. M. zelf op, dat hier van bijzonder weinig gebruik wordt gemaakt. De heer Huijbrecht: Wanneer het publiek weet, dat men b.v. voor het traject AxelsestraatMarkt minder betaalt dan voor het traject Driewegen- Markt, zal er zeker meer van de stadsdiensten ge bruik worden gemaakt. De heer De Feijter: Mijnheer de Voorzitter, ik dank het college voor het onderzoek, dat is in gesteld inzake het plaatsen van een abri te Drie wegen. Gezien het geringe aantal reizigers, dat te Driewegen in- en/of afstapt, vraagt, blijkens de overgelegde brief bij punt 1., de Z. V. T. M. zich af, of plaatsing van een abri in verband hiermede wel gemotiveerd is. In tegenstelling hiermede vraag ik me af of het plaatsen van een abri niet het vervoer zou stimu leren. De Voorzitter: Laten wij in deze zaak liever even afwachten. De ontwikkeling van Terneuzen gaat in een richting, welke het gestelde probleem misschien wel uit zichzelf oplost. De stukken a tot en met j worden zonder be spreking en hoofdelijke stemming voor kennis geving aangenomen. De stukken k en 1 eveneens zonder hoofdelijke stemming. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming in vaste dienst met ingang van door burgemeester en wethouders te be palen data als onderwijzer c.q. onderwijzeres aan: A. de Zuidlandschool, waarvoor de voordracht luidt: 1. mevrouw E. M. S. VervaetBoone; B. de o. 1. s. „De Vrije Vlucht", waarvoor de voordracht luidt: 1. de heer J. van As; C. de openbare schippersschool, waarvoor de voordracht luidt: 1. de heer W. van Walraven. De heer Huijbrecht: Mijnheer de Voorzitter, ik zou U willen vragen in volgende gevallen de stuk ken zo volledig mogelijk te doen zijn en zo mogelijk twee personen op de voordracht te plaatsen. De Voorzitter: Het verheugt mij, dat U deze vraag stelt. Inderdaad kan in het onderhavige ge val de indruk ontstaan, dat de overgelegde stuk ken niet volledig zijn geweest. Als behorende tot mijn portefeuille heb ik deze zaak persoonlijk ge regeld. Uw raad heeft de heer Van Waalraven al eens eerder benoemd. Deze benoeming kon geen door gang vinden omdat deze geen vrijstelling van mili taire dienst kon verkrijgen. Enkele weken geleden hoorden wij, dat dit per 1 september a.s. wèl het geval zou zijn. Gelet op uw destijds genomen be sluit en de voorbereidingen, welke hiervoor reeds waren getroffen, gaf het hoofd van de Schippers school er de voorkeur aan, dat op de heer Van Walraven zou worden teruggevallen, waardoor zou vrijkomen mevr. VervaetBoone. Verder zou aan de openbare ulo-school vrijkomen de heer Van As. Met de drie hoofden van de des betreffende scholen, waaronder de voorzitter van Volksonderwijs, kwam ik tot de conclusie, dat het verantwoord zou zijn deze beide leerkrachten vast te houden en niet op wachtgeld te stellen. Door de benoeming van mevr. VervaetBoone, met welke onderwijzeres wij zeer gunstige ervarin gen hebben opgedaan, zou voorzien worden in de vacature Hechemer. Voor deze vacature is geen oproep geplaatst. Wèl is er een oproep geplaatst voor nog een vacature aan de Zuidlandschool. De heer Huijbrecht: Ik dank U voor de toelich ting. Vooropgesteld zij, dat ik geen enkel bezwaar heb tegen de op de voordracht geplaatste personen. De Voorzitter: Mag ik vragen of de heren Com piet en De Feijter met mij: het stembureau willen vormen? a. voor de eerste benoeming worden uitgebracht 12 stemmen, waarvan 12 op mevrouw E. M. S. VervaetBoone. Mevrouw E. M. S. VervaetBoone is met algemene stemmen benoemd. b. voor de tweede benoeming worden uitge bracht 12 stemmen, waarvan 12 op de heer J. van As. De heer J. van As is met algemene stemmen benoemd. c. voor de derde benoeming worden uitgebracht 12 stemmen, waarvan 12 op de heer W. van Walraven. De heer W. van Walraven is met algemene stemmen benoemd. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. M. Wesdorp als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil met ingang van 1 juni 1964 en tot benoeming van een lid in de plaats daarvan met ingang van dezelfde datum, waarvoor de aanbeveling luidt: 1. de heer J. A. Lauret, 2. de heer A. Breepoel. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel eervol ontslag ver leend aan de heer A. M. Wesdorp. Overgegaan wordt tot stemming in de hierdoor ontstane vacature. Uitgebracht worden 12 stemmen, waarvan 12 op de heer J. A. Lauret. De heer Lauret is met algemene stemmen be noemd. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop van de percelen Markt 7 en 9. De heer Ramondt: Mijnheer de Voorzitter, ik heb bij de stukken gemist een taxatierapport van de aan te kopen panden. Gelet op de prijs, welke hiervoor moet worden betaald, zou ik nader inge licht willen worden inzake de motieven welke daartoe hebben geleid. De Voorzitter: Inderdaad is er geen taxatie rapport opgemaakt. Dit is een kwestie van loven en bieden geweest. De heer Ramondt: Ik blijf het ontbreken van een taxatierapport toch als een bezwaar aan voelen. Nu wordt de prijs voor ons een slag in de lucht. De Voorzitter: Aan het opmaken van een taxa tierapport is eigenlijk niet gedacht. Plotseling kwa men de panden te koop en er moest vlug onder handeld worden. Zij liggen zeer gunstig b.v. voor het onderbrengen van gemeentelijke diensten, wel ke met huisvestingsmoeilijkheden te kampen heb ben. De heer De Meijer: De tijdsfactor speelde bij de onderhandelingen een grote rol. In feite was er geen redelijke taxatie mogelijk. Zelfs wanneer er taxatie verricht zou zijn, was er deze prijs toch uitgekomen. De prijs wordt in dit geval uitgemaakt door hetgeen de gemeente ermee kan doen of wat de gemeente ermee kan voorkomen. Worden de pan den niet door de gemeente aangekocht, dan gaan zjj naar een andere gegadigde en dat kan grote moeilijkheden geven bij een latere sanering. De heer Hol: Wanneer dan geen taxatierapport mogelijk was, zou toch een technisch rapport kun nen overgelegd worden. De heer Ramondt: Thans ben ik enkel bekend met de buitengevel van de panden. De Voorzitter: Toegegeven zij, dat het allemaal wat haastig moest gebeuren. In volgende gevallen zullen wij een technisch rapport van onze eigen dienst overleggen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5A. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop van het perceel Hoogsteeg 1. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten, 6. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop en ontbinding van een pacht overeenkomst van percelen grond, gelegen in de Katspolder. De heer Bleijenberg: Mijnheer de Voorzitter, gaarne zou ik nog een opmerking willen maken, niet zozeer over de inhoud van het voorstel zelf, doch wel over het feit, dat hieruit blijkt, dat de uitbreiding van de gemeente steeds meer in zuide lijke richting gaat. In dit verband zou ik willen vragen hoe het staat met de opspuiting van het noord-oostelijke gedeelte der gemeente. Verloopt deze opspuiting tot volle tevredenheid, ook wat het tempo be treft? De heer De Meijer: In feite, niet tot volle te vredenheid. De heren hebben zelf kunnen zien, dat de opspuiting van de Serlippenspolder slechts traag verloopt. Rijkswaterstaat wijt dit aan het niet steeds beschikbaar zijn van de geschikte grondsoort uit de kanaalwerken. Overigens maken andere op te spuiten projecten wèl de nodige voortgang. De heer Bleijenberg: Kan men dan niet aan meerdere projecten tegelijk werken? De Voorzitter: Wij zullen op deze zaak nog eens de aandacht vestigen. De heer Huijbrecht: Het is toch van belang, dat opgespoten wordt met goed zand. De Voorzitter: Ik heb de indruk, dat wij met deze opspuiting de nodige voorzichtigheid moeten betrachten. Deze zaak dient niet geforceerd te worden. We schieten er niets mee op, indien het opgespoten terrein nog lang moet blijven liggen tot het bouwrijp is. Het is daarom noodzakelijk, dat wij compensatie zoeken in zuidelijke richting. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van grond, gelegen in de Oud- Zevenaarpolder aan: A. I. Dieleman; B. J. Dieleman en C. F. Dieleman, en tot ontbinding van een pachtovereen komst ten aanzien van gronden, gelegen in genoemde polder. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. De heer F. Dieleman wordt geacht niet aan de stemming te hebben delgenomen. 8. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van percelen industrieterrein, gelegen in het exploitatieplan „Industrieter rein DriewegenMr. F. J. Haarmanweg", aan: A. Casteleijn's Ijzerhandel en B. Fa. J. R. Platteeuw en Zoon, Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Ingetrokken. 10. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het nemen van een besluit ex artikel 36, 4e lid, van de Woningwet voor gronden, ge legen in de 2e partiële herziening „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de bouwverordening der gemeente Terneuzen. De heer Huijbrecht: Mijnheer de Voorzitter, hebt U enig idee waar en wanneer zal worden begonnen met het uit deze wijziging voortvloei ende centrale antenne-systeem? De Voorzitter: Het ligt in de bedoeling het systeem door te voeren bij nieuwe complexen woningen. Bij bestaande complexen zal dit op ge heel vrijwillige basis moeten geschieden. Als voor beeld voor toepassing zou ik het bouwplan „Zuid polder" willen noemen. De heer Huijbrecht: Ik zou gaarne zien, dat van toepassing van de verordening in voorkomende gevallen geruime tijd tevoren kennis werd ge geven. De Voorzitter: Uiteraard zal dit reeds bij het bouwplan worden voorgeschreven. De heer Compiet: Ik vind het een uitstekende maatregel. Alleen betreur ik, dat hij niet veel eerder is gekomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling van de gemeentevlag van Terneuzen. De heer Huijbrecht: Mijnheer de Voorzitter, het betreft hier toch een vlag met het wapen van Terneuzen? De Voorzitter: Inderdaad. De vlag bestaat in feite uit het gemeentewapen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling van een nieuwe uitkerings- en pensioenverordening wethouders. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Voorstel van burgemeester en wethouders tot deelneming aan de gemeenschappelijke regeling inzake oprichting van een bestuurs- school Zeeland. De heer Hol: Over de ervaringen tot dusverre opgedaan met gemeenschappelijke regelingen, steunende op de „Wet Gemeenschappelijke Rege lingen", is onze fractie weinig enthousiast. Duide lijk is daarbij gebleken, dat theorie en praktijk twee verschillende begrippen zijn. Toch komt het onze fractie voor, dat het vóór ons liggende voorstel van burgemeester en wet houders tot deelneming aan de gemeenschappelijke regeling inzake oprichting en instandhouding van overheidswege van een bestuursschool Zeeland, ten behoeve van de opleiding en vorming tot de openbare bestuursdienst (van de lagere publiek rechtelijke lichamen), de medewerking verdient van alle gemeenten. Het plan tot stichting van een dergelijke school is ons inziens ongetwijfeld een prijzenswaardig ini tiatief, ook al komt de weg, die bewandeld is om zover te geraken, ons wat moeizaam voor. Con centratie en vernieuwing van de aanvangsoplei- ding, zowel naar inhoud als naar organisatievorm, waaraan deze school tegemoet kan komen, ver dient ook naar onze mening aanbeveling. Dat het leerprogramma in dagonderwijs ver wezenlijkt zal kunnen worden, valt toe te juichen. Eveneens het plan de school te vestigen in de voor onze provincie centraal gelegen gemeente Goes. Dat in artikel 36, lid 2 van de ontwerp-regeling, de mogelijkheid geopend wordt filialen van de bestuursschool elders te vestigen, spreekt ook ons Zeeuws-Vlamingen bijzonder aan. Immers, indien in de toekomst zou blijken, dat het aantal leer lingen aan deze school, afkomstig uit het IVe en Ve district, dit zou rechtvaardigen, zou er alles voor te zeggen zijn te zijner tijd eens een pleidooi te houden voor de vestiging van een filiaal in Zeeuwsch-Vlaanderen. Toch rijzen er nog wel enkele vragen. Blijkens de considerans van de ontwerp-regeling wordt bij besluit van de raden van de deelnemen de gemeenten de gemeenschappelijke regeling in zake de bestuursschool Zeeland aangegaan. Echter bepaalt art. 3, lid 1 van de ontwerp regeling, dat de regeling bij besluit van het alge meen bestuur, met inachtneming van bepaalde voorwaarden kan worden gewijzigd. Weliswaar bepaalt het tweede lid van dat arti kel, dat een wijziging van deze door de deel nemers (dus de toegetreden gemeenten) aange gane regeling, niet door het algemeen bestuur tot stand kan worden gebracht, dan nadat de raden der deelnemende gemeenten zijn gehoord. Ons inziens varen we hier enigszins in de mist. Natuurlijk moet er sprake zijn van vertrouwen in het algemeen bestuur, doch dit neemt niet weg, dat ons inziens, het kunnen immers zéér ingrij pende wijzigingen betreffen, nog een alinea aan dit lid dient te worden toegevoegd, hetwelk bij voorbeeld zou kunnen luiden: „Indien meer dan de helft, c.q. bij een oneven aantal deelnemers meer dan de helft plus één van de raden der deelnemende gemeenten, na ge hoord te zijn, afwijzend tegenover een voorge stelde wijziging staat, zal deze geen doorgang kunnen vinden." Artikel 45, lid 1 van de ontwerp-regeling be paalt: „De deelnemers (dat zijn dus de deelnemen de gemeenten) zijn verplicht in de kosten van het lichaam bij te dragen overeenkomstig de door het algemeen bestuur vast te stellen regeling. Ook op dit punt varen we dus in de mist. In het begeleidend schrijven van burgemeester en wethouders, met betrekking tot dit punt, wordt t.a.v. de financiële gevolgen opgemaakt, dat de bijdrage van de gemeente voorshands is gesteld op 0,10 per inwoner/per jaar. Doch ook de erva ringen met vroeger opgedane gemeenschappelijke regelingen, hebben wel geleerd, dat bijdragen per hoofd en per jaar, nogal eens de neiging ver tonen periodiek omhoog te gaan. Wij vertrouwen er op, dat het financiële beleid zodanig gevoerd zal worden, dat toepassing van artikel 7 van, de ontwerp-regeling, dat voor de deelnemers, zij het onder bepaalde voorwaarden, voorziet in de moge lijkheid van uittreding, niet of zo min mogelijk, nodig zal zijn. Tenslotte nog een opmerking over de samen stelling van het algemeen bestuur, waarin artikel 11 van de ontwerp-regeling voorziet. Indien alle 89 Zeeuwse gemeenten tot de gemeenschappelijke regeling toetreden betekent dit dus ook 89 zetels, terwijl dit aantal nog wordt verhoogd met 10 of 11 zogenaamde kwaliteitszetels. Komt dit alge meen bestuur dus in vergadering bijeen, dan zal deze zitting veel weg hebben van een bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (oude samenstelling). Wij betwijfelen of uit utiliteits overwegingen de omvang van het algemeen be stuur wel zodanig groot dient te zijn. (In ieder geval zullen deze bestuursleden zeker een volle snipperdag moeten reserveren.) Mijnheer de Voorzitter, zoals reeds uit het be toogde is mogen blijken, zal de fractie van de P. v. d. A. haar medewerking aan het vóór ons liggende voorstel verlenen, waarbij zij overne ming van de voorgestelde aanvulling van artikel 3, tweede lid van de ontwerp-regeling in over weging wil geven. De heer Bleijenberg: Ook onze fractie is over de redactie van de regeling niet zo enthousiast. Wij kunnen de door de heer Hol naar voren ge brachte bezwaren dan ook onderschrijven. Overi gens zijn wij van mening, dat Terneuzen, dat als sterkst ontwikkelende gemeente van Zeeland te boek staat, niet achter kan blijven. Wij zullen onze stem daarom aan het voorstel geven. De heer Van Langevelde: Ook wij zijn niet zo gelukkig met deze regeling. Ik vraag me af of het niet mogelijk geweest zou zijn de bestaande opleidingen voor gemeente-administratie en ge- meente-financiën samen te voegen en eventueel uit te breiden zonder een nieuw bestuursapparaat in het leven te roepen. Met gemeenschappelijke regelingen hebben wij in het algemeen gesteld nu eenmaal niet zulke gunstige ervaringen opgedaan. De Voorzitter: Ik kan daarop antwoorden, dat binnen de kring van het Instituut van Bestuurs wetenschappen al jarenlang gedokterd is om ver betering in de bestaande opleidingen te brengen. Deze opleiding laat thans nogal te wensen over, hetgeen wel blijkt uit de problemen, welke de lagere publiekrechtelijke lichamen hebben bij het aantrekken van vakbekwaam personeel. Thans is de onderhavige regeling uit de bus gekomen. Het geen door U naar, voren is gebracht is elders ook reeds ter sprake gekomen. De regeling bestaat n.l. reeds in verschillende provincies. Men heeft daar geen bepaalde moeilijkheden in de praktijk. Ik neem aan, dat men een en ander binnen de kring van het Instituut ernstig heeft overwogen. Met U ben ik overigens van mening, dat ge meenschappelijke regelingen gevaren in zich ber gen, welke wij van de aanvang af niet geheel kunnen overzien. De gemeente heeft echter vooral bij een zo snelle ontwikkeling geregeld aanbreng van jonge krachten nodig. Nieit-deel- nemen aan de regeling zou ten deze een blokkade betekenen. De nieuwe regeling heeft misschien bezwaren, doch deze zullen de aanvaarding ervan gelet op het grote belang van de opleiding tot bestuurs ambtenaar niet in de weg mogen staan. Niettemin zullen wij de door U geplaatste op merkingen doorgeven aan de initiatiefnemers van de regeling. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 15. Voorstel van burgemeester en wethouders tot onderhandse aanbesteding van de bouw van een schoolgebouw ten behoeve van de r. k. V. G. L. O.-school te Sluiskil. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 16. Voorstel van burgemeester en wethouders tot onderhandse aanbesteding va n de bouw van een kleuterschool te Sluiskil. De heer Bleijenberg: Mijnheer de Vo orzitter, het verheugt onze fractie, dat thans zodanige vorde ringen! met de kleuterschool zijn gemaakt, dat tot onderhandse aanbesteding kan worden overgegaan. Ik moet zeggen, dat het ontwerp, hetwelk wij op tekening bij de stukken hebben geziem, onze, volle instemming heeft. O.i. is het een uitstekend ontwerp. Ook de plaats kan onze instemming hebben, al had ik, zoals U bekend, liever gezien, dat deze wat dichter bij de openbare lagere school gesitueerd geweest zou zijn. De heer Huijbrecht: Wat betreft de voortgang van het werk en het ontwerp kan ik mij volledig aansluiten bij de woorden van de heer Bleijenberg. Uiteraard ben ik ook verheugd, dat thans zodanige vorderingen zijn gemaakt, dat spoedig met de bouw kan worden begonnen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 17. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de St. Antonlus school te Slnis- kiL Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 18. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van medewei'king ex artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aaon het bestuur van de r. k. Meisjessc hool. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel beslotein. 19. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de verordening op de hef fing van leges in de gem-eente Terneuzen' ten aanzien van het welstandstoezicht. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel, besloten. 20. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van de leden van de commis sie voor het onderzoek van de gemeente rekening 1962. De Voorzitter: Ik stel voor ermede ïn te stetm- men, dat in deze commissie worden benoemd twee leden van de drie. die vorig jaar zitting hadden, n.l. de heren Bleijenberg en Hamelink, en de Iwer Dieleman in de plaats van de heer Ramondt, zodat de commissie dan zal bestaan uit de heren J. #3. Bleijenberg, J. M. Hamelink en F. Dieleman. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 21. Voorstel van burgemeester en wethouders I' tot wijziging van.: A. de gemeentebegrotingen 1963 en 1964; B. de begrotingen. 1963 en 1964 van het Grond bedrijf, en C. de begroting 1963 van de gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke iZorg. De heer Bleijenberg: Mijnheer de Voorzitter, in de 4e wijziging van de begroting van het Grond bedrijf 1964 is wederom een post opgenomen be trekking hebbende op Sluiskil, n.L aanleg van rioleringswerken in het exploitatieplan „West". Ik heb uit de stukken niet kunnen zien aan wie dit werk wordt gegund. Is het de bedoeling reeds Spoedig te gunnen en met het werk aan te van gen? De Voorzitter: Het is de bedoeling, dat zo vlug mogelijk wordt aangevangen met de demping van de Rijkswaterleiding ter plaatse. Diverse voorbe reidende werkzaamheden zjjni ree ds geschied, o.a. waterpassen. Aansluitend hierop zal het gemeen telijke gedeelte, n.l. de riolering ;swerken, worden aanbesteed. Rijks- en gemeentel'jke werken zullen ten deze synchroon lopen. Wat de onderdelen a en c bf .treft, wordt zonder bespreking en hoofdelijke stemming conform het voorstel besloten. Wat het one" jerdeel b betreft zon der hoofdelijke stemming. 22. Rondvraag. Van de rondvraag wordfdoor geen der leden gebruik gemaakt. De Voorzitter: Ik sluit de vergadering. TERNEUZEN Geboren: 1 juli. Petronella, d. van Pieter Neels en Cornelia L. H. Lauret, Oudelandseweg 3. 3 juli. Martinus Maurice,- z. van Tonny Ranschaert en Stoffelina M. Lip- lijn, won. te Axel; Margrietstr. 55; Giuseppe Eugenius Alóys, z. van Augustinus M. Burm en Maria J- E. de K?ck, Merelstr. 2. 4 juli. Ge- rardus, z. van Henri J. Q. Tichel man en Adèie J. 'L. Cahen, Mar grietstr. 16; Jacoba Willemina, d. van Adriaan C. Nieuwelink en Leuntje Scheele, G. Gezellestr. 56; Evert, z. van Evert Dingemanse en Margaretha T. Romeijnsen, Axelse- str. 3; Marian, d. van Karei Hof man en Adrlana Gazan, Anjerstr. 11. 5 juli. Adriaan Jan, z. van Wil lem Dekker en Ebrina M. Nijssen, P170. 6 juli. Sandra Alphonsina, d. van Ferdinand P- Smolenaers en Oda M. Gelderland, Irenestr. 14. 7 juli. Oscar Jan, z. van Arnoud Deurloo en Nellie R. Buize, P. de Hooghstr. 35. Huwelijksaangiften: 1 juli. Da niël E. Tollenaar, 23 j., jm., en Cornelia A. Dieleman, 19 j., jd. 2 juli Levenis Th. H. Klaassen, 25 j„ jm., en Elena S. van Gelderen, 24 j„ jd. 3 juli. Edgard E. Lauret, 24 j., jm„ en Christiana van Akkeren, 23 j., jd.; Romaan F. de Gryse, 24 j., jm., won. te Wachtebeke (B.), en Jo hanna Kreuger, 22 j., jd.; Abra ham J. Buyck, 26 j., jm., won. te Vlissingen, en Maatje E. van Doorn, 22 j., jd. 6 juli. Christiaan F. Donze, 25 j., jm., won. te Sas van Gent, en Anna E. Buijze, 20 j., jd. 8 juli. Walter Inghels, 23 j., jm., won. te Sas van Gent, en Janna A. Dallinge, 21 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen4 juli. Arie L. van Genderen, 22 j., jm., en Ineke N. van Yk, 17 j., jd. 9 juli. Cornelis A. Uijtdewilligen, 24 j., jm., en Elisabeth Harms, 22 j., jd. Overleden: 3 juli. Wubbo A. Mul der, 43 j., echtg. van Adriaantje J. Bonis, won. te Amsterdam; Marie S. Bombelijn, 50 j., eohtg. van Arnold Rammeloo, won. te Philippine. 6 juli. Maria C. van Maele, 65 j., echtg. van Gustaaf de Vrieze, Coegorsstr. 13; Jacobus Vasseur, 46 j., echtg. van Mina T. de Lijzer, won. te Cadzand. 7 juli. Theophilus de Pape, 79 j., echtg. van Clara C. Haverbeke, won. te Bassevelde (B.). TERNEUZEN In de periode van 1 juli tot en met 7 juli hebben zich in deze ge meente gevestigd: A. T. van Waes- berghe, Bosjesweg 36, van St. Jan steen; C. P. A. G. van de Vijver, Mad. Curiestr. 10, van Veldhoven; L. E. Pijcke, Bosjesweg 38, van IJziendijke; A. M. T. Lodder Sehenkeveld, Zuidlandstr. 101, van Rotterdam; G. van Remortele, Snelliusstr. 11, van Hulst en M. M. Dielemande Schoolmeester, Axel- sestr. 109, van Waterlandkerkje. Vertrokken: A. E. H. II. van StrydonckKaptein, N. J. Harte- str. 3, naar Clinge; J. G. Kerk hoven, Margrietstr. 14, naar Lei den; P. Pijpers, Westkolkstr. 44, naar Axel; G. Lodewijk, A. Deken - str. 16, naar Delft; J. Meertens, Zandstr. 3, naar Zaamslag en G. Blom, salonwagen Rijksweg 61, naar Haarlemmermeer. Een van de projecten waarvoor van Nederlandse zijde subsidie is gevraagd uit het Europese oriën tatie- en garantiefonds, is de uit breiding van de veemarkt te 's- Hertogenibosch. De daar bestaan de plannen omvatten de bouw van nieuwe hallen en restau rants, de aanleg van los- en laad- heuvels, een demonstratieterrein en een goederenmarkt, de ver groting van parkeerterreinen en de uitbreiding van de spoorweg- accomodatie. De rivier de Dieze is al ver lengd om de voor de uitbreiding nodige ruimte te verkrijgen en met de vergroting der parkeer terreinen is een begin gemaakt. Van 's-Hertogenbosoh uit wordt veel vee geëxporteerd naar E. E. O.-landen. 's-Hertogenbosch is de enige ^Nederlandse veemarkt waarvoor .een dergelijke aanvraag voor het jaar 1964 is gedaan. Voor het jaar 1965 zal een subsidie worden .gevraagd ten behoeve van de veemarkt te Leiden. Uitbrei dingsplannen zijn daar al gereed eaa binnenkort hoopt men er bouwvolume toegewezen te krij gen. Misschien worden ook aan vragen gedaan voor Utrecht en Zwolle, maar zeker is dat nog niet. Men beschikt in deze steden nog niet over bouwvolume. In de nacht van vrijdag op za terdag is in de buurt van de 'Oostfranse plaats Chalons-sur- Marne een personenauto op een militaire colonne ingereden. 26 soldaten werden gewond. Ze zijn ■er ernstig aan toe. Levensgevaar wopdt evenwel niet aanwezig .geacht.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9