De opperste Sowjet bijeen in Moskou BEURSOVERZICHT Ook de sfeer in een bedrijf kan ziek maken DE ZEEUWSE SENIORENKAMPIOENSCHAPPEN MC, ADVEND0, PTT EN PZEM IN SE EINDSTRIJD RUSSISCH Ï00RSTEL VOOR EEN V.N. LEGER Marktberichten Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Maandag 13 Dinsdag 14 juli 2964 ZWEMMEN RECHERCHEUR GEBRUIKTE DIENSTPISTOOL Welvaart" van het Russische volk ZOMERAVONDVOETBAL Encyliek van paus Paulus verwacht Westduitse regering retourneert Oostduitse Drief INTERNATIONALS GOED PRIJSHOUDEND MOEILIJKHEDEN DOOR HARINGVLIETBRUG DE STRIJD IN N.-KATANGA Advieskoersen Buitenlands Bankpapier Beursindices Onderzoekingen naar schrikbarende wisselwerkingen ONDEUGDELIJK AUTOMATERIAAL, Contrarevolutionairen gearresteerd Zaterdag organiseerde „De Bruinvis" te Sas van Gent de Zeeuwse senlorenzwemkam- pioenschappen, waarbij jammer- genoeg de gehele middag de re gen neerviel. Dit en het koude water is van invloed geweest op de gemaakte tilden. Behoudens een paar goede tijden als ook een nieuw Zeeuws rekord waren de verrichtingen aan de matige kant. Dit rekord kwam terecht bij de herenploeg van Luctor op de 4 x 100 m vrije slag estafette. Na een spannende race met Schelde en Ganze liet Luctor de tijd van 4.57.9 voor zich afdruk ken. Ook Schelde kwam met 4.59.6 onder de gestelde limiet- tijd van 5 min. M. de Footer (Schelde! kon op de 100 m vrije slag zün konkur- renten van het lijf houden, maar on de 400 m moest hij ditmaal zijn meerdere erkennen in H. Frantzen van de Ganze, die de voor Zeeland goede tijd van 5.41.2 maakte. Bij de dames zag Gertie Hoo- gerheide van de Starters haar harde trainen beloond met een overwinning op dit nummer. De uitslagen (nr 1 Is telkens kampioen van Zeeland) zijn 100 m rugslag dames: 1. Th. v. d, Heuvel Scheldestroom 2. A. Westerweele Luctor 3. E. de Cooker Bruinvis 1.35.2 1.38.5 1.39.0 100 m rugslag heren: 1. P. v. d. Heuvel Scheldestroom 2. C. de Kam S.Z.V. 3. C. Paardekooper Luctor 200 m schoolslag dames: 1. F. Ploegaert Luctor 2. J. Fenijn Scheldestroom 3. M. J. Rijnders Bruinvis 200 m schoolslag heren: 1. P. v. d. Heuvel Scheldestroom 2. J. Jobse Scheldestroom 3. P. Rijnders Scheldestroom 100 m vrije slag dames: 1. C. Heijboer Scheldestroom 2. M. Kingmans Luctor 3. P. Donze Scheldestroom 100 m vrije slag heren: 1. M. de Pooter Schelde 2. K. Weijland Schelde 3. H. Frantzen Ganze 100 m vlinderslag dames: 1. E. Schaalje Starters 2. D. Francke Luctor 3. J. Dieleman Schelde 100 m vlinderslag heren: 1. Th. Vervoorn Luctor 2. H. Lambrechts Starters 1.25.0 1.27.7 1.30.2 3.32.1 3.42.4 3.51.2 3.19.9 3.29.8 3.32.2 1.21.8 1.22.6 1.23.4 1.08.S 1.09.3 1.09.7 1.42.4 1.43.6 2.32.5 1.24.3 1.51.5 4 x 100 m wisselslag est. dames: 1. Luctor 6.40.5 (L. Jasperse, F. Ploegaert, D. Francke, M. Kingmans) 2. Starters 6.58.0 (E. Schaalje, D. Meijer, G. Hoogerheide, A. Leliaert) 3. Bruinvis 7.14.8 (M. v. d. Berge, M. Rijnders, E. de Cooker, D. Baart) 4 x 100 m wisselslag est. heren: 1. Luctor 5.51.0 (W. van Kruiningen, F. van Borrendam, A. Koopman, T. Vervoorn) 2. Starters 7.15.2 (H. Lambrechts, T. Roets, R. Henry, G. van Gaelen). 400 m vrije slag dames: 1. G. Hoo'gerheide Starters 2. C. Heijboer Scheldestroom 3. P. Donze Scheldestroom 400 m vrUe slag heren: 1. H. Frantzen Ganze 2. M. de Pooter Schelde 3. W. van Kruiningen Luctor 4. K. Weijland Schelde 6.32.6 6.52.0 6.53.2 5.41.2 5.58.4 6.03.0 6.09.0 In de afgelopen nacht heeft een Rotterdamse rechercheur van poliie van zijn dienstpistool gebruik moeten maken, om zich twee dronken mannen, die hem aanvielen, van het lijf te hou den. Een van hen, de 22-jarige B. van E. kreeg een schot in zijn been en is in een ziekenhuis op genomen. De andere, de 40-jarige J. W. M. de W., geen onbeken de bij de politie, is gearresteerd. 4 De mannen hadden de auto van de rechercheur, die voor diens huis geparkeerd stond aangere den maar waren zonder meer doorgereden. De rechercheur, ge waarschuwd door een buurman die tevens het nummer van de aanrijders had genoteerd, ging op zoek en vond de auto bij een café geparkeerd. Hy wachtte de inzittenden op en toen dezen, kennelijk onder invloed van al cohol, naar hun auto liepen sprak hij hen aan. Toen hij hen, gezien hun toestand een rijverbod op legde, ontstond een ruzie, waar bij de rechercheur bij de keel ge grepen werd. De politieman die zich ernstig bedreigd voelde, trok tenslotte zyn pistool en schoot toen op zijn waarschuwingen niet werd gereageerd. Beide mannen namen daarop de vlucht. De W. kon door de rechercheur, die in middels assistentie had gekregen worden gegrepen. Van E. werd later in een ziekenhuis ontdekt. 4 x 100 m vrije slag est. dames: 1. Scheldestroom 5.56.5 (I, Claeyssens. P. Donze, T.'v. d. Heuvel, C. Heijboer) 2. Luctor 6.03.9 (A. Westerweele, M. King mans, L. Jasperse, D. Fran cke) 3. Bruinvis 6.15.0 '(C. de Cooker, D. Baart, M. J. Rijnders, J. v. d. Graaf) 4 x 100 m vrije slag est. heren: 1. Luctor 4.57.0 (T. Vervoorn, B. Volwerk, W. van Kruiningen, A. Koopman) 2. Schelde 4.59.6 (L. van Doorn, J. Leeman, K. Weijland, M. de Pooter) 3. Ganze 5.01.1 (L. Jumelet, H. Frantzen, H. van Oost, A. van Oost) Vandaag gaat het zomeravond voetbal 1964 de laatste week in. Als de weersomstandigheden een beetje beter willen meewerken dan de afgelopen dagen het ge val is geweest, komt de competi tie dus juist vóór de bouwvak vakantie tot een succesvol einde. Succesvol voor het verloop, voor de leiding en voor de kampioen die binnen weinige dagen bekend is. H.K.C. moet de wisseibeker nog één keer winnen om de fraaie prijs voorgoed in bezit te krijgen. Die kans ligt er nu. Het bestuur heeft de beschik king gekregen over een drietal prijzen, waarvoor het buitenge woon erkentelilk is. De gezamen lijke personeelsverenigingen bo den een lauwerkrans aan. Café „La Belle Vue" stelde een extra beker beschikbaar, terwijl de be stuurscommissie voor de derde en vierde plaats medailles heeft uitgeloofd. Advendo deed in de beslissende nacompetitie een stap in de goede richting door P.T.T. met 1—0 te kloppen. P.T.T. was op oorlogs sterkte aangetreden, terwijl Ad vendo Van Strien en Den Hamer miste. Doelman Vergouwe moest a] zijn registers opentrekken om zün doel schoon te houden. Toch bleken de Advendo-aanvalien op den duur gevaarlijker. Een com binatie tussen Boone en Heijns- dyk bracht in de 21e minuut de enige goal van de wedstrijd. DE BOOT GEMIST. De Hoop heeft in de strijd te gen de Mistrappers de boot ge mist. Een overwinning zou De Hoop ineens in de eindronde heb ben gebracht. Het werd 22, waarna de herkansing tegen de P.Z.E.M. in een smadelijke 07 nederlaag eindigde. Het dient er kend dat De Hoop in die ontmoe ting met de Mistrappers door pech achtervolgd werd. Eerst werd Van der Molen om onbe grijpelijke redenen het veld uitge stuurd, terwijl de Mistrappers kort voor tijd uit een zuivere bui tenspelpositie gelijkmaakten. De arbiter had zijn dag niet P.T.T.Philips is een der mooi ste wedstrijden van deze competi tie geworden. Sam Jansen had zijn vakantie ervoor onderbroken, hetgeen de P.T.T.-verdediging haar zekerheid teruggaf. Met Sol en Deij en daarachter Van Houdt in het doel vormde Sam Jansen een verdedigingsblok, waar geen doorkomen aan was. P.T.T. stel de met deze zege haar plaats aan de kop veilig. Icust toonde met de 41 over winning op H.S.V. dat het net na de zwakke start meer in zijn mars had dan men aanvankelijk vermoedde. NIET OVERTUIGEND. AdvendoH.K.C. (02) stelde wei wat teleur. Met doelpunten van Gort en Van Alphen verover de H.K.C. opnieuw de bovenste plaats, maar overtuigend was de zege niet. Bovendien was keeper Vergouwe die avond zeer slecht op dreef. Door met 50 van H.K.C. II te winnen, dwong Philips een her kansing af met de P.Z.E.M. en De Hoop. In deze beslissende wed strijden in poule B. heeft de P.Z.E.M. aan alle onzekerheid 'n eind gemaakt door zoa's gezegd De Hoop met 70 en daarna Philips met 1—0 te verslaan. Dat H.K.C. met 7—1 van de Atoomboys won en Mistrappers met 3—0 van Rijkswaterstaat, is alleen de vermelding waard. Eindstand poule A: H.K.C. 8 7 1 0 28—3 15 Advendo 8 6 1 1 20—6 13 Icust 8 4 1 3 22—13 9 Atoomboys 8 3 1 4 1620 7 De Meijer 8 3 1 4 12—20 7 Philips II 8 3 1 4 12—29 7 HSV (Hoek) 8 3 0 5 10—15 6 Van der Poel 8 2 15 1518 5 Spadella 8 116 8—19 3 Eindstand poule B: P.T.T. 7 4 2 1 14—7 10 P.Z.E.M. 7 4 12 18—7 9 Philips I 7 4 12 14—10 9 De Hoop 7 4 12 10—6 9 Mistrappers 7 2 2 3 1011 6 Meterfabriek 7 2 14 1219 5 Rijkswaterst. 7 12 4 1117 4 H.K.C. II 7 115 5—21 3 In het Kremlin is vandaag de zomerzltting van de twee kamers van de opperste Sowjet, het Rus sische parlement, begonnen met een toespraak van premier Chroesjtsjov over „de maatrege len ter uitvoering van het partij programma betreffende de ver hoging van de welvaart van het Russische volk." De zitting zal naar verwachting niet langer dan vier dagen duren. Einnenlandse vraagstukken zul len de voornaamste punten van debat vormen. Naast premier Chroesjtsjov op het podium zat de Roemeense premier, Ion Gheorghe Maurer, die in Moskou vertoeft voor po litiek overleg. Achter de Russi sche premier was gezeten de In donesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, die in Moskou besprekingen voert over de aankoop van wapens. Voor Chroesjtsjov zijn rede uit sprak, werd een minuut stilte in acht genomen in verband met het overlijden van de Franse communistische leider Maurice Thorez, Hoewel Russische kringen eer der hadden meegedeeld, dat de opperste sowjet de kwestie van een vijfdaagse veertigurige werk week in behandeling zou nemen, kwam dit punt niet op de agen da voor. We] zal gesproken wor den over een pensioenregeling voor boeren en salarisverhogin gen voor onderwijzers en em ployés bij de gezondheidsdiensten en de industrie van verbruiks- artikelen. VERBAZING Waarnemers namen met ver bazing kennis van de aanwezig heid van de Roemeense delega tie in de zaal. Over de activiteit van deze delegatie was de afge lopen dagen een volledig stil zwijgen bewaard. In het feit dat het Russische parlement de Roemeense premier bij zijn aankomst een ovatie bracht, zien de waarnemers een aanwijzing, dat de -Sowjet-Unie de meningsverschillen met Roe menië op vriendschappelijke wij ze wil regelen. Verhoging van de levensstan daard en het culturele peil van het Russische volk is volgens Chroesjtsjov de heilige plicht van partij en regering. „Degenen die kritiek op ons hebben, zouden moeten denken aan een van de grondstellingen van het marxis me: de mensen moeten, voordat zij zich bekommeren om ideolo gie en politiek, eten, drinken, zich kleden en een dak boven hun hoofd hebben", aldus de Russische premier. Kennelijk doelend op de Chinese leiders, maar ze niet noemend, vervolg de hij: „Er zijn lieden, die zich marxist noemen en die de ver betering van de levensstanaard van het volk in de socialistische maatschappij als een „bourgeois- neiging" beschouwen. Het is ver bazingwekkend hoe iemand zo iets kan denken. Voor een ware marxist is een dergelijke „wijs heid" onbegrijpelijk. Het voor stellen van het communisme als een maatschappij waarin de zorg voor de levensstandaard van het volk naar de achtergrond wordt geschoven, kan de mensen alleen maar afschrikken en ze van het communisme verwijderen, kan alleen de bourgeis-propaganda in de kaart spelen die het socialis me zwart probeert te maken en de kapitalistische levenswijze en haar „zegeningen" tracht te ver heerlijken". PENSIOEN Chroesjtsjov kondigde aan, dat voor het eerst in de geschiedenis ale arbeiders in de Russische landbouw een pensioen zullen krijgen. De invoering van een pen sioenregeling voor collectieve boeren noemde hij een maatregel van „historisch belang". Tot dus ver hadden alleen arbeiders op staatsboerderijen recht op een staatspensioen en die zelfs nog niet allen. Chroesjtsjov deelde nog mee, dat het nationale inkomen van de Sowjet-Unie in de afgelopen tien jaar met 230 procent is toe genomen, dat in die periode 65 miljoen roebel is geïnvesteerd in bouwwerken en dat de helft van de werkende bevolking aanvul lend onderwijs heeft gehad. De openbare verzekeringsfondsen, waaruit de pensioenen worden betaald, zijn sedert 1953 ruim verdubbeld. Nog deze maand wordt de pu blicatie verwacht van de eerste encycliek van paus Paulus VI, die zou beginnen met de woor den „In nomine Domini" en zal handelen over de kerk in de mo derne wereld. De woorden „In nomine Domi ni" vormen ook de wapenspreuk van de paus, Het ontwerp van de encycliek is al ver gevorderd. Men is in het Vaticaan reeds met de vertaling van enkele delen evan begonnen. Het schijnt, dat de nieuwe encycliek voortbouwt op de twee grote encyclieken „Mater et Magistra" en „Pacem. in Terris" van paus Joannes. Of schoon wel wordt verwacht dat ook de geboorteregeling aan de orde zal komen, is niet te ver wachten, dat dit het voornaam ste onderwerp van de nieuwe encycliek zal zijn. De encycliek zou niet lang wor den. Men spreekt in het Vati- caan van ongeveer 20 pagina's. De Westduitse regering heeft een Oostduitse brief met een voorstel om de hoofden van de regeringspersdiensten te laten onderhandelen over een uitwis seling van kranten tussen beide landen ongeopend teruggezon den. De regering van Bonn erkent het Oostduitse bewind niet en zendt zonder mankeren elke of ficiële mededeling van de Oost duitse regering ongeopend re tour. Besprekingen over een uitwis seling van kranten zijn afgebro ken, toen van Oostduitse zijde werd verlangd, dat zy op re geringsniveau zouden worden gevoerd. De eerste dag van de nieuwe beursweek heeft een goed prijs houdende stemming te zien ge geven voor de internationale waarden. De handel in alle hoe ken van de hoofdfondsen was kalm, AKU zette in op 463%, tegen vrijdag als slotkoers 463. Hoogovens praktisch onveran derd op 625Vs evenals Philips op ƒ152. Unilever een paar dubbel tjes hoger bij een eerste prijs op 146, terwijl Kon. Olie zestig cent verbeterde tot 163,60. Voor dit fonds had West-Duitsland be langstelling. De scheepvaartsec tor schommelde rond het voor gaande slotniveau. De leidende cultures gaven lichte koersver- beteringen te zien. De staats- fondsenmarkt was in herstel, ze ker voor de staffellening. Er deden zich gedurende het weekeinde geen politieke ge beurtenissen voor die vandaag van invloed waren op het koers verloop op het Damrak. Van Wallstreet ging een lichte sti mulans uit. Vrijdag bestond al daar ruime belangstelling voor de autofondsen, die er vast slo ten bij levendige handel. Ook de staalwaarden lagen op de New- yorkse beurs gevraagd in de markt. Men verwacht voor deze groep van aandelen hogere koer sen na de publikatie van de eer ste halfjaarcijfers door de staal concerns. De Westduitse beurzen gaven vandaag koersverbeterin- gen te zien. Gedurende de verdere beurs- duur bleef de belangstelling, hoofdzakelijk van lokale zijde, voor de internationale waarden aanhouden. De vraag kreeg de overhand waardoor AKU kon oplopen tot 465, Philips tot 152,20. Voor Unilever werd 146,20 betaald, Kon. Olie liep uit tot ƒ164,20. De hoofdfondsen verlieten de markt op vrijwel het hoogste punt van de dag. Van de leidende cultures werden certi ficaten Deli een gulden hoger geadviseerd op ƒ126,50. Ook Amsterdam Rubber en HVA ga ven lichte koersveranderingen te zien. In de scheepvaartsector werden weinig zaken tot stand gebracht. In de lokale afdelingen werden aandelen van de exploitatie maatschappij Scheveningen on veranderd op 320 geadviseerd. Dit fonds verbeterde vrijdag 32 punten op mededelingen van de directie over de gang van zaken. Er werd toen in dit fonds omge zet nominaal 204.000. Bank on roerende zaken kreeg een hoge re advieskoers op de winst ge-, durende de eerste zes maanden van het nieuwe boekjaar ad 323.000, tegen 460.000 winst over geheel 1963. Op verzoek van het beursbestuur werd van daag geen notering opgemaakt in aandelen Demka. Hoogovens gaat Demka overnemen door middel van aandelenruil. Voor 1500 aandelen Demka kan 500 aandelen Hoogovens worden ver kregen. Zoals bekend bedraagt Na een uitvoerige discussie heeft de gemeenteraad van Ba- rendreeht besloten vrijdagavond een brief te zenden aan de minis ter van verkeer en waterstaat over de verkeerssituatie die zal ontstaan na de opening van de Haringvlietbrug op 20 juli. De Kongolese opstandelingen in Noord-Katanga en Zuid-Kivoe hebben in het weekeinde be langrijke vorderingen tegen de strijdkrachten van de centrale regering gemaakt, zo wordt ge meld in betrouwbare berichten die in Boeroendi zijn ontvangen. Volgens radioberichten, waar in agenten van handelsonderne mingen worden geciteerd, is Ka- balo, 320km ten westen van het door opstandelingen bezette Al- bertstad, gevallen evenals Wa- zama, 50 km ten oosten van Ka- songo. De regeringstroepen zouden 28 man hebben verloren toen de op standelingen Kabalo innamen. Verscheidene mensen zijn ver dronken bij paniek op een boot met mensen uit Kongolo. Deze plaats is door de regeringstroe pen verlaten. Kasongo is ook ontruimd en zal wel spoedig door de opstandelingen worden bezet. het belang van Hoogovens in Demka thans reeds 51 procent. Centrale Suiker werd tien pun ten hoger op 395 geadviseerd. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam op heden luiden: Engelse pond 10,05%10.15% «Amerikaanse dollar 3.59—3.63 Canadese dollar 3.131—3.36 Belgische fr. (100) 7.22%—7.27% Franse frank (100) 73.75—74.25 Duitse mark (100) 90.6591.15 Noorse kroon (100) 50.25'51.25 Deense kroon (100) 52.0053.00 Zwitserse fr. (100) 83.70—84.20 Ital, lire (10.000) 57.25—59.52 Oostenrijkse schilling (100) 14.01—14.11 Portugese esc, (100) 12.6012.75 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 6,00—6.15 Int. conc. Industrie Scheepv. Banken Handel enz. Algemeen (1953 ^=100) 9/7 10/7 13/7 580.5 341.0 137.8 232.9 164.0 405.7 580,6 341,1 137.4 230.3 164.5 405.5 581.7 342,5 138.1 234.2 164,5 406.8 De Sowjet-Unie heeft in een zaterdag gepubliceerd memoran dum aan de V. N. voorgesteld dat zekere leden van de V. N. militaire eenheden gereedhouden om het hoofd te bieden aan be dreigingen van de vrede en da den van agressie. De Sowjet-Unie acht het on gewenst dat dergelijke eenheden gerecruteerd worden uit de legers van de permanente leden van de veiligheidsraad. Wel zou de militaire staf commissie van de V. N., bestaande uit hoge mi litaire officieren van de perma nente leden-staten, de plannen voor een V. N.-strijdmacht moe ten opstellen. (Deze commissie is niet ingeschakeld bij de ope raties van de V. N. in het Mid den-Oosten, Kongo en Cyprus. De operaties in deze gebieden zijn geleid door secretaris-gene raal Dag Hammarskjoeld en zijn opvolger Oe Thant.) De V. N.-strijdmacht zou vol gens de Sowjet-Unie moeten be staan uit eenheden van weste lijke, neutrale en communisti sche landen. De Sowjet-Unie is bereid bij te dragen in de kosten tot in standhouding van een leger ter handhaving van de internatio nale vrede en veiligheid. Uit de onderzoekingen van een Duitse arts zijn interessante feiten naar voren gekomen met betrekking- tot de invloed van de sfeer in een bedrijf op het ziekte verzuim. Het is reeds vele jaren geen me disch geheim, dat onder de Duitse werk nemers het ziekteverzuim driemaal zo hoog is als in de Verenigde Staten en tweemaal zo groot als in Frankrijk. Reeds lang is dit een punt dat politici, medici, zakenmensen, kortom de gehele bonds republiek met zorg vervulde. Wat is hier van toch de oorzaak? SCHADE VAN MILJARDEN PER JAAR Na de oorlog is er veel vooruitgang ge boekt, die eigenlijk een positieve invloed moet hebben op de gezondheid van de werknemers. Want zijn bijvoorbeeld de voeding, de behuizing, de gehele maat schappelijke positie en de medische ver zorging niet enorm verbeterd sinds de oorlog? De arbeidsbeveiliging verzekert ons een veilig verrichten van de werk zaamheden, waardoor men minder onge vallen dan vroeger mag verwachten; ma chines zorgen er voor dat de werknemers geen zware arbeid meer behoeven te ver richten. Alle omstandigheden zijn gunsti ger dan ooit tevoren en toch kent men in Duitsland een ontstellend ziektever zuim. Deze situatie heeft er toe geleid, dat de bondsregering een deskundige heeft ver zocht een onderzoek naar een en ander in te stellen. Deze specialist is dr. Hellmut Sopp, arts, psychiater en socioloog, die zich reeds tien jaar met de materie van het ziekteverzuim in de industrie bezig houdt. Zijn onderzoek strekte zich uit over meer dan 100.000 werknemers in verschil lende industrieën en branches. ONBEHAGEN De slotsom van zijn onderzoekingen is, dat een bepaald gevoel van onbehagen in of bij de werkzaamheden de werknemers dikwijls in „liet ziek zijn" doet vluchten. Achter het grote aantal zieken verschuilt zich een grote hoeveelheid van mense lijke, sociale en met het bedrijf waarin wordt gewerkt verband houdende proble men. Dr. Sopp meent dat het hoge ziektever zuim aanmerkelijk zou teruglopen, wan neer men aan deze problemen meer aan dacht zou schenken en dat dit bovendien een aanmerkelijke besparing zou beteke nen voor de uitbetalingen van de zieken fondsen in Duitsland die ongeveer tien miljard mark per jaar bedragen. Alleen al één miljard zou kunnen worden be spaard, wanneer men het aantal arbeids ongeschikten bij de ziekenfondsen van 6 op 5 zou kunnen terugbrengen. Naast de moreel-ethische aspecten en de mense lijke problematiek heeft de ziekte ook grote economische verliezen tot gevolg. HET IS DE SFEER De psychiater kwam op het spoor van een en ander toen hij vaststelde, dat in bedrijven waarin de arbeidsvoorwaarden, de technische aecomodatie, de leeftijds opbouw, de geldelijke beloning en de woonomstandigheden van de werknemers gelijk waren, het ziekteverzuim toch grote verschillen vertoonde. De oorzaak van dit verschil bleek men in de sfeer in het betrokken bedrijf te moeten zoeken. Belangrijke waarnemingen werden ver richt bij de vrouwelijke werkkrachten van het hoofdpostkantoor te Hamburg. In de ene afdeling bleek dat het gemiddeld ver zuim van de dames per jaar slechts 2,4 dag bedroeg, terwijl dat in een andere afdeling niet minder dan 45,7 was. Alle arbeidsvoorwaarden waren volkomen ge lijk en het verschil lag in de menselijke omstandigheden. .Voorbeelden van dit klimaat in zo'n af deling waren: minder prettige collega's, nukkige, brommerige, vervelende chefs en een gebrek aan verantwoordelijk werk bij werkneemsters die menen dat zij der gelijk werk heel goed kunnen verrichten. Al dit soort zaken draagt er toe bij, dat werknemers zich op een gegeven dag ziek melden. Het bleek dan ook, dat de echte ziekten zich bij alle afdelingen gelijk voor deden. SPREKENDE CIJFERS Uit het onderzoek kwam vast te staan dat werknemers op verantwoordelijke posten, mensen die volop in het werk zaten, het minste ziekteverzuim vertoon den. Ook bleek dat het gemiddelde ziek teverzuim bij arbeiders tweemaal zo hoog is als bij ambtenaren, dat het bij vrouwen ongeveer 40 hoger ligt dan bij mannen, bij alleenstaande dames slechts half zo hoog als bij getrouwde vrouwen en bij oudere werknemers 50%(!) lager dan bij jonge werknemers ligt. Hoe groter het aantal dienstjaren, hoe geringer het ziek teverzuim. Daar staat tegenover dat, als deze men sen echt ziek worden, de duur van de ziekte langer is. Want waar sommigen reeds bij de minste verkoudheid thuisblij ven, zijn er onder de ouderen die zelfs met koorts rustig blijven doorwerken met alle mogelijke nare gevolgen van dien. Daar om is het volgens dr. Sopp nodig dat me dici wat meer aandacht besteden aan werknemers die juist niet ziek zijn, om in staat te zijn bij deze mensen tijdig cor rigerend op te treden. Deze ontdekkingen van de zielkundige oorzaken van het ziek zijn gelden niet al leen voor de bondsrepubliek, maar voor alle industrielanden, ook voor Nederland. Want al is het dan misschien in mindere mate, ook in ons land spelen dergelijke factoren van de sfeer in het bedrijf mee in het ziekteverzuim, Er wordt een onderaöek' inge steld naar de mogelijkheden, die zouden kunnen leiden tot het verwijderen van ondeugdelijke motorvoertuigen uit het wegver keer. Dit deelt minister Scholten mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Berkhouwer (V, V, D.), Deze had, naar aanleiding van een recent ongeval in de Leidsestraat in Amsterdam gevraagd of niet een omvangrijk percentage van het aantal verkeersongevallen te wij ten is aan een ondeugdelijke staat van onderhoud van motor voertuigen. De minister zegt in zijn antwoord, dat dit percentage gering is. In Bougie (Oost-Algerië)1 zijn 44 „contrarevolutionaire agen ten" gearresteerd en voorraden wapens en munitie in beslag ge nomen. zo meldt het Algerijnse partijblad „Alger Republicain" vandaag. De gearresteerden waren ver raden door drie soldaten die zich bij hen hadden aangesloten, maar •later weer overliepen naar het nationale leger Volgens „Alger Republicain" stond de groep onder leiding van een kapper, Mequeliati. Tot de gearresteerden zouden grote kooplieden en politie- en justitie functionarissen behoren. Da groep stond volgens het blad in verbinding met guerilla-leider Nocine ait Ahmed. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd: Zomergerst, volgens monster, 27—28; Groene erwten, fran- ko Rotterdam, 35—42,50; Schokkers, franko Rotterdam, ƒ30—ƒ52. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 1768 dieren, zijnde 1138 vette koeien en ossen en 628 varkens. De noteringen waren als volgt:' Vette koeien ƒ3,60—ƒ4,35 en varkens ƒ2,06—ƒ2,12, aller per kg. Overzicht: Vette koeien; iets minder aanvoer, trage handel flauwe afloop, prijzen iets ge drukt, prima's boven notering, worstkoeien 3,45—3,65 per kg; Varkens: aanvoer iets kleiner, handel tamelijk en iets lager in prijs; prima vleesvarkens boven notering, zware varkens ƒ1,80— Per kg; Siachtzeugen ƒ1,50—1,60 per kg,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4