HET SPREEKVERBOD VOOR Sr. PAARDEKOOPER 't is weer tijd voor |Q[^QQ|| i HET 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN KARDINAAL ALFRINK Maandag 13/Dinsdag 14 fuli 1964DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 „ALLEEN NEDERLANDSTALIGEN ZIJN GEVAARLIJK" „Sobsi" over overgenomen Nederlandse bedrijven COMPLOT TEGEN PAPANDREOU ZUIDVIETNAMESE PREMIER OVER INVASIE TANKS OVER BODEM VAN DE RIJN „Wü geloven ook dat een bui tenlander zich niet met Belgi sche politiek moet bemoeien door ln ons land een aktieve rol te komen spelen. De vraag is echter of dit alleen voor dr. Paardekooper het geval is", aldus schrijft het Vlaamse blad „De Standaard' vandaag naar aanleiding van het spreek verbod, dat de vorige week aan dr. Paardekooper is opgelegd. „Voor ons blijft het een feit, dat de Vlaamse beweging niet in de laatste plaats een raak is voor de gehele Nederlandse cul tuurgemeenschap. De Noord- Nederlanders zijn ten zeerste be trokken bij de strijd voor de gaafheid van de Nederlandse kuituur, overal waar die kuituur aanwezig is. Een samenwerking met hen, voor zover deze niet politiek is, is gerechtvaardigd, net zoals de Franse gemeen schap zich interesseert en zich hardnekkig inzet voor de Franse culturele belangen. Er is echter een verschil: de Fransen doen het veel hardnekiger, veel op dringeriger en zij geven blijk van een onverdraagzaam impe rialisme dat de Nederlander niet kent. Wij hebben daar onlangs nog het zoveelste bewijs gekre gen te Waterlo, waar Franstali ge Canadezen en Franse staats burgers ongehoorde verklarin gen kwamen afleggen, veel ver der gaande dan wat dr. Paarde kooper ooit heeft verkondigd. Deze Franstaligen kwamen deel nemen aan een manifestatie waar de nederlaag van het napo leontische imperialisme telken- jare wordt beweend. Zij predik ten er niets minder dan de gaul listische grandeur, de Franse expansie, het separatisme en an- nexionisme, zo schrijft het blad. Is één van die sprekers lastig gevallen? Heeft minister Ver- meylen één van hen een spreek verbod opgelegd? Kreeg één van de organisatoren bevel iien weg te sturen? Werd de grens voor hen gesloten? Natuurlijk niet. Alleen Nederlandstaligeu zijn staatsgevaarlijk, alleen Neder- landstaligen mogen verdacht worden gemaakt, aldus „De Standaard. De onder communistische lei ding staande organisatie van vakverenigingen in Indonesië „Sobsi", heeft verklaard dat compensatie voor door Indonesië overgenomen Nederlandse onder nemingen noch teruggave van deze ondernemingen ter sprake zou moeten komen. Het gehele land zou zich ver zetten tegen elke poging om de Nederlandse overheersing van de Indonesische economie, politiek of cultuur te herstellen. De Indonesisch-Nederlandse betrekkingen dienen op basis van gelijke rechten en wederzijds voordeel te worden opgebouwd, aldus de „Sobsi". Volgens de organisatie kan In donesië compensatie-aanspraken doen gelden op de Nederlanders wegens verlies aan mensenlevens en bezit tijdens de strijd om West-Irian. Luister naaf ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. tl.15, zo. 10.30. di. 10.00. do. 18.45 u. VERWAARLOOSDE BEJAARDE BEZWEKEN In een rusthuis in Den Haag, waar hij zondag na een brand in zijn woning aa de Vaillantlaan was opgenomen, is overleden de 80-jarige Hagenaar E. F. L. van L.-H. De alleenwonende man, die bij de brand, veroorzaakt door het in zijn slaap omstoten van een oliekachel, slechts licht was ge wond, is overleden aan een long ontsteking, vermoedelijk een ge volg van verwaarlozing. BESLAGEN AUTORUIT OORZAAK DODELIJK ONGELUK Een beslagen autoruit is de 43- jarige stoker van het Binnen gasthuis, de heer N. A., noodlot tig geworden. Op de Slotermeer- laan reed hij met echtgenote, schoonzuster en -dochter in de stromende regen tegen een ge parkeerde truck met oplegger. De stoker overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Zijn echtgenote moest met hoofd- en beenwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De beide an dere passagiers konden na behan deling naar huis. Kort vóór het ongeval was de rechterruitenwisser opeens los geraakt en op het wegdek geval len. De stoker stopte en liet zijn dochter het voorwerp oprapen. Even nadat hij zonder ruiten wisser was doorgereden, gebeur de het ongeluk. Kardinaal Alfrink, aartsbis schop van Utrecht, viert dit jaar zijn 40-jarig priesterfeest en zijn 12 Vi -jarig bisschopsjubileum. Beide jubilea worden op vrijdag 17 juli, de 13e verjaardag van zijn bisschopswijding, officieel gevierd. 15 augustus, de dag waarop de kardinaal 40 jaar priester is, wordt gevierd in de huiselijke kring van zijn familie. Vrijdag avond 17 juli om 19.30 uur cele breert de kardinaal een gelezen mis in Tivoli te Utrecht, na af loop waarvan aan de aanwezigen gelegenheid wordt geboden tot felicitatie. Bij deze plechtigheid worden afgevaardigden uit het aartsbisdom en vooral Utrechte naars verwacht. Op 31 augustus is er een feestelijke bijeenkomst voor de priesters van het aarts bisdom in het seminarie Apel doorn. Prof. dr. H. M. Fortman, president van het seminarie Rij- senburg, houdt op deze plechtige sessie een rede over de verbon denheid bisschoppriesters. JUBILEUMGAVEN Kardinaal Alfrink heeft de wens te kennen gegeven dat hem als iubileumgave giften ter beschikking worden gesteld ten behoeve van de lekenacties in de overzeese gebieden. De ge lovigen van het aartsbisdom is daarom gevraagd hieraan ,bij te dragen. De priesters van het aartsbis dom willen de kardinaal in staat stellen zijn collega's in het bis domambt in alle werelddelen te bezoeken. Op die manier menen de organisatoren tevens een bij drage te leveren aan de eollegia- liteitsgedaehte van het wereld episcopaat. Daar kardinaal Alfrink als ge leerde en wel als exegeet naam heeft verworven, zal ter gelegen heid van het jubileum ook een bijdrage van wetenschapsmen sen verschijnen. CONTOUR Daarnaast heeft prof. M. P. van Buïjtenen, rijksarchivaris, op verzoek van het kapittel van het aartsbisdom een schets samen gesteld uit reacties die het op treden van de kardinaal in Ne derland heeft gewekt. De titel van dit jubileumwerk is „Contour van kardinaal Al- frinks kerkprovincie". Dr. Van Buijtenen geeft in dit boek o.m. een vergelijking met de voor gangers van de kardinaal sinds het herstel der hiërarchie. Het zal in een oplage van 1500 exem plaren na 17 juli bij de boek handel verschijnen. Óp die dag zal tevens tijdens de officiële receptie in het aartsbisschoppe lijk museum te Utrecht van 's middags vier tot zes uur het boek aan de kardinaal worden aangeboden. Het in Saloniki verschijnende blad „Thessaloniki" (regerings gezind) maakte vanmorgen on der grote koppen melding van de ontdekking van een complot om premier Papandreou te ver moorden. Volgens het blad, dat zegt over „exclusieve inlichtingen" te be schikken, heeft de douane in de haven van Athene het wapen waarmee de moord zou worden begaan, een geweer met televi- zier, in beslag genomen. Er zou reeds een groot aantal arrestaties zijn vericht. Premier Ngyen Khanh van Zuid-Vietnam heeft zondag ver klaard, dat een invasie in Zuid- Vietnam door de strijdkrachten van communistisch Noord-Viet- nam gaande is, zo meldde het of ficiële Zuidvietnamese persbu reau. De Zuidvietnamese re geringsleider zei op een bijeen komst van tienduizend mensen te Hoi An, de hoofdstad van de noordelijke provincie Golang Nam, dat geregelde troepen van het Noordvietnamese leger de afgelopen dagen andere noorde lijke provincies hadden aange vallen. De krijgsgevangenen die waren gemaakt, kwamen vol gens hem uit de Noordvietna mese steden Haipong en Thanh Hoa. „Generaal Khanh liet weten dat de regering spoedig nieuwe stappen zal nemen om deze com munistische invasie een halt toe te roepen", aldus het Zuidviet namese persbureau. Intussen werd zondag ver nomen, dat Zuidvietnamese troe pen, gesteund door artillerie en gevechtsbommenwerpers, bij Vin Tsjaoe een felle strijd van acht uur hebben geleverd met Viet- congbataljons. Aan regeringszijde vielen 30 doden en ruim 100 ge wonden. Minstens tien commu nistische guerillastrijders sneu velden. Drie compagnieën Zuidvietna mese militairen, op weg naar een post op het schiereiland Kamau die zaterdag door de Vietcong was aangevallen, zijn in een hin derlaag gevallen. Volgens de eerste berichten werden 75 Zuid vietnamese militairen gedood. Er zijn negentien vermisten en een honderdtal wapens werd door de Vietcong buitgemaakt. De drie compagnieën zijn ont zet door twee bataljons Zuid- vietnamezen die ondersteund werden door jachtbommenwer pers van het type „Skyraider". Na de aanval op de post trok ken de Vietcong-opstandelingen zich zondagochtend met achter- lating van tien doden terug. i In Amerikaanse militaire krin- j gen meent men, dat de aanval op de post werd gedaan om de te hulp komende versterkingen in een hinderlaag te laten lopen. Het Zuidvietnamese persbu reau meldt dat een Amerikaans militair in een helikopter door een schot van de Vietcong werd gedood. Historie van het jongste verleden van Terneuzen Een Duitse standaardtank van het type „Luipaard" komt hier boven water na bij Keulen de Rijn over de bodem te zijn over- I gestoken. De tank is uitgerust met een speciaal gebouwde ge schutstoren met een 105 mm kanon, dat dergelijke operaties als hier getoond mogelijk maakt. Het spoorwegstation Het oude postkantoor door JOH. DE VRIES XIII Dan staat nu 1869 voor de deur met bijzonder weinig nieuws, maar waarin de oorlog van 1870 (DuitslandFrankrijk) zijn sombere schaduwen reeds vooruit werpt. Laat ik toch een paar" malligheden mogen vertellen, die wel niet binnen onze veste blijven, maar zich toch in het Zeeuws- Vlaamse land afspelen. 14 april 1869. Men meldt ons uit Bouchaute: „Gisteren voor het vallen van den avond kwam een vreemde reiziger met alle teekenen van angst onze haven binnengestoven, met de tijding dat hij in den Braakman een schrikkelijk monster had gezien dat zich onder een ijselijk getier uit het water wilde verheffen en hem wilde aanvallen. Volgens de omstandige berichten, die de verschrikte reiziger vermocht te geven, kon het niet anders of volgens onze visschers moest het een zeemeermin zijn, die verdwaald door de jongste stormen, den zeeboezem tusschen Biervliet en Philippine was binnengekomen. Verscheidene plannen werden dadelijk ontworpen en tusschen allerlei bespiegelingen eener winstgevende vangst kwamen onze visschers tot het eenparig besluit, dat het meer dan zeldzame halfslachtige dier levend moest worden overmeesterd, om na er alvorens de omliggende kermissen en fooren mede afgereisd te hebben, het aan de een of ander zoölogie tegen zijn gewicht in goud te verkopen. Ter plaatse aangekomen, schaarden de visschers, zooals ze met elkander afgesproken waren zich eerst in een wijden kring rond het aangeduide gedrocht, 't welk nu door de duisternis bijna niet meer te onderscheiden was; sloten vervolgens hun rang dichter aan, tot zij eindelijk zoo zeer genaderd waren, dat er tot aanval moest overgegaan worden. Doch, op dat netelig oogenblik zonk aan het grootste gedeeltë de moed in de schoenen. Een tiental der vastberadendste noch- thans springen op een gegeven teken vooruit en vallen tegelijk opeen arme kreukelraapster, die na twee uren vergeefs om hulp geschreeuwd te hebben uitgeput door koude en vermoeienis beweegloos tot aan de okkels in het slijk gezonken zat!" En nu nog een kleinigheid uit de rechtszaal! 5 mei 1869. Uitspraak van het Prov. Gerechtshof te Middelburg. „Rosalie Kalle, oud 23 jaren, dienstmeid, wonende te Honte- nisse, beklaagd terzake dat zij op 13 Dec. 1868 te Stoppeldijk op de openbare straat ten aanhore van anderen zonder daartoe uit- getergd(!) te zijn aan E. Verdurmen heeft toegevoegd: „Gij deugniet, gij slechte vrouw, gij zijt veel slechter dan ik, gij hebt een schuifsteen van Remortel met Uw slechtigheid verdiend, gij slecht wijf!" Boete 50 centBepaald een zacht prijsje om je hart te luchten! Eilaci, de officier gaat in beroep; boete later bepaald op ƒ8,plus kosten geding van le en 2e handeling! Allemaal een beetje raar! Vergeet het maar gauw! Maar ont houdt u vooral dat in 1869 de naam van IJsselsteijn naar voren treedt. „Benoemd tot Commissiaris der Loodsen op 19 juni 1869 te Neuzen de Heer Van IJsselsteijn. We zullen deze naam nog wel meer onder de ogen krijgen. Dat „Simon van Rees" op 27-7-1869 geboren is mag U ver geten, ik kan dat niet; hij zou het ook niet aan me verdiend hebben! Maar dat is een zuiver persoonlijke kwestie! Wat we ook moeten memoreren, is het begin van het spoor wegvervoer van te Neuzen uit schepen uitgeladen vrachten! „Op 20-4-1869 werd de uit Bergen (N.) binnengekomen Noordsche schoener „Soblomster", Kpt. H. C. Holm, geladen met haring en bestemd voor Gent en Brugge, geligt om de lading van hier per spoor naar bestemming te worden overgebracht." De expediteur/scheepsmakelaar was J. Th. de Smidt. 1870, het donkere jaar in de Europese geschiedenis, waaraan voor de ouderen onder ons nog altijd een gevoel van onbehagen is verbonden. Er geheel aan voorbij gaan is een onmogelijkheid, al is er geen aanleiding hierover enigerlei beschrijving te geven, minder nog te trachten de oorzaken aan te duiden die tot een treffen tussen beide buurstaten hebben geleid. Onze courant van die dagen brengt, dat is te begrijpen, be langrijk nieuws over dit krijgsgebeuren op de voorpagina, waar door je er maar al te gemakkelijk toekomt er wat over te lezen. Er is ook in O. en W. Zeeuws-Vlaanderen een militaire grens bezetting geweest, die tijdelijk stellig van invloed is geweest op de sterkte van het garnizoen in Neuzen. Eén ding heeft me getroffen, al was me dat uit mijn school jaren nog bekend en wel het grote aantal staten en staatjes waaruit Europa van die dagen bestond. Ik waag het er op het overzicht dat ik aantrof in de courant van 1-1-1870, dat was dus nog vóór het uitbreken van de Frans-Duitse oorlog (16-7- 1870) in dezelfde vorm weer te geven. Al was het maar om U te doen zien hoeveel er in minder dan 100 jaar kan veranderen! Ware ik een profeet, ik zou er meteen een overzicht bijvoegen hoe het er in het jaar 2000 zal uitzien in ons zo gespleten wereld deel. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3