PROVINCIAAL NIEUWS Doem der verdenking WEST ZEEUWS-VLAANDEREN WIL MEER W0NIMER NEOERLAN DS-BELGISCHE DRAADLOZE „SEMAFOONDIENST" Kerknieuws Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 13 Dinsdag 14 juli 1964 POOLS SCHIP AAN DE GROND Terneuzen SCHERP OORDEEL OVER RATIOBOUW Axel EEN HEERLIJKE AMERIKAAN VOOR EEM 2P0RTIEVE PRIJS: Biervliet Goes Hulst Oostburg Sluiskil OOK ZEEUWS-VLAANDEREN BEREIKBAAR Vogelwaarde Vlissingen AGENDA Losprijs geëist voor kater (Adv.) VLEES IN BLIK HANDIG THUIS EN OVERAL Zondagmorgen is het Poolse vrachtschip „Chruszwica" even even voorbij Bath in de Wester- schelde omhoog gevaren. Het 3400 ton metende vracht schip was op weg naar Antwer pen. Het is waarschijnlijk uit zijn roer gelopen. 's Middags is het schip met sleepboothulp weer vlot geko men. MULO-EXAMENS Bij de te Goes gehouden m.u.l.o.- examens zijn o.m. ges'aagd voor diploma A de dames I. A. Stof fels, J. Verhage en A. Vermeer te Terneuzen en de heren P. Des tombes te Sluiskil; A. J. Versluijs te Biervliet; K. Buijze en A. Ver schelling te Terneuzen. Maximum snelheid. In verband met de uitvoering van werkzaamheden is tijdelijk een maximum snelheid voor mo torrijtuigen van 70 km per uur vastgesteld voor het gedeelte van de Hoekseweg (km 14.0301 tot de voormalige elektriciteits centrale te Driekwart (km 6.938) van het nieuw aangelegde weg- vak tussen Terneuzen en Drie kwart van de weg Terneuzen— Sas van Gent (grens). Dit zal gelden van 14 juli 1964 t/m 30 juni 1965 of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. H.T.S. Vlissingen Voor het examen werktuig bouwkunde slaagden aan de H.T.S. te Vlissingen de heren J. Voorhans te Terneuzen, J. Dieleman te Axel en A. van de Vijver te Breskens. Voor het examen elektrotechniek slaagde de heer J. Thijssen te Terneuzen. H.B.S.-B. Voor het eindexamen H.B.S.- B slaagde aan het Canisiuscolle- lege te Nijmegen, onze stadge noot, de heer R. M. P. C. Fer ment. Accordeonconcours Bij het op 12 juli te Bergen op Zoom gehouden solistencon cours voor het district Zeeland van de Nederlandse accordeon associatie behaalde onze stadge note de 14-jarige Marleen Kouw- ijzer in de 2de afd. de 1ste prijs met 80 punten met het verplich te werk „Roulette" en het vrije werk „Village au Vert". De 17-jarige Nel Maas behaal de in de 4de afd. de 2de prijs met 75% punt met het verplich te werk „Sounds of Jazz" en het vrije werk „Les Patineurs". Deze kandidaten zijn leerlin gen van de heer C. de Wijn uit Sluiskil. Schoolverkeersexamen 1964. Hedenmorgen heeft dokter H. A. Boland, de voorzitter van de plaatselijke afdeling van veilig verkeer, in gezelschap van de heren D. van Ooyen en C. de Blaeij, resp. vice-voorzitter en bestuurslid, in de verschillende scholen de uitslag van het ver- keersexamen 1964 bekendge maakt. Wethouder M. de Vos reikte als waarnemend burge meester de diploma's uit. In totaal hebben aan dit exa men deelgenomen 309 leerlingen van de lagere schol-en in Ter neuzen en Sluiskil. Evenals verleden jaar werd het beste resultaat behaald door de leerlingen van de „St. Wille- brordussehool" te Terneuzen. Deze school kwam met het beste eindgemiddelde weer voor een jaar in het bezit van de hiervoor beschikbaar gestelde wisselbeker, die aan het hoofd der school, de Lansu moet het niet zo zijn dat een handjevol mensen beslist over woningen, waarin ze zelf niet gaan wonen en die zich niet afvragen of er wel een gezin in kan worden gehuisvest. Onzerzijds slechts een enkele opmerking: Er zijn altijd mensen geweest die met hoofd en schou ders en handen de loop der ge schiedenis trachtten te keren. Zij hebben zich meestal belachelijk gemaakt. Als de heer Lansu meer huizen wil bouwen in Aar denburg, laat hij zich dan wen den tot het departement, waar zijn aanvragen thuishoren. Maar wat dat met de stank van de fa brieken in Terneuzen te maken heeft, ontgaat ons. Misschien kan het gemeentebe stuur van Terneuzen de Aarden- burgse bestuurderen eens voor 'n bezoek aan de kanaalwerken en de industrie uitnodigen. Dat zou ongetwijfeld verhelderend wer ken. De heer Lansu kan dan erva ren dat het met die stank in Ter neuzen nogal losloopt en dat de woningcomplexen westelijk en oostelijk van de Axelsestraat meer variatie vertonen dan hij het „lichtelijk" overdreven tracht te tekenen. Voor de onpartijdige buiten staander vallen er in deze dagen interessante waarnemingen te doen. Het feit dat aan de gemeen te Terneuzen opnieuw ruime kernfaciliteiten zijn toegewezen, zal in de kanaalzone nog tot me nig woordenspel aanleiding ge ven. West Zeeuws-Vlaanderen be gint zich te roeren op ander ter rein. Het is blijkbaar jaloers ge worden op de 960 arbeidsbespa rende woningen (ratiobouw) die men in het oostelijk deel heeft veroverd en wil nu ook voor die goedkope woningbouw in aan merking komen. De gemeentebesturen hebben daartoe vergaderd in Oostburg onder voorzitterschap van Oost- burgs burgemeester, de heer J- L. vap Leeuwen. Ir. L. Huisman uit Middelburg van de directie van de volkshuis vesting in Zeeland gaf een toe lichting terzake. Men stuurt aan op een gezamenlijk jaarcontin gent van minstens honderd wo ningen ter opheffing van het wo ningtekort en ter vervanging van krot- en noodwoningen. Het voorbereidende werk wordt uitgevoerd door de dienst voor bouw- en woningtoezicht in West Zeeuws-Vlaanderen. Vap algemene instemming was op de vergadering in Oostburg geen sprake. Woningen zijn na tuurlijk overal welkom. Ook in 't westelijk deel kampt men met een ontstellend woningtekort. Iedere gemeente ziet dus reikhal zend uit naar het moment dat er wat ruimer gebouwd kan worden. IN TERNEUZEN STINKT HET. De heer E. Lansu (geboortig uit Graauw), wethouder van Aarden burg, trok op de bewuste verga dering danig van leer tegen de huidige bouwpolitiek. Hij is, dat spreekt vanzelf, voorstander van een ruimere toewijzing voor de plattelandsgemeenten, maar hij zou daarbij in de eerste plaats op de kwaliteit der huizen willen toe zien. Zijn voorkeur gaat uit naar afzonderlijke toewijzingen, te bouwen met bouwvakkers uit de eigen gemeente, die nu naar de kanaalzone trekken. Hij is tegen stander van lange rijen eendere huizen, waarmee het platteland „kapot wordt gemaakt" en die de mensen geen enkele keuze la ten. De mensen worden bijv. ge dwongen om in Terneuzen bij de industrie te gaan wonen, ook al stinkt het daar ook nog zo erg. De burgemeester van Terneu zen maakt volgens de heer Lansu misbruik van het feit dat zijn ge meente de nodige industriefacili teiten heeft gekregen. Terneuzen wordt volgebouwd met eenzelfde soort woningen. De heer Lansu vindt dat een foutieve bouwpoli tiek. Eerst als Terneuzen voor zien is, kunnen de andere ge meenten aan de beurt komen. Naar het oordeel van de heer heer G. P. Meert werd uitge reikt. Vier leerlingen maakten geen enkele fout en slaagden derhal ve met het cijfer 10. Dit waren van de r.k. jongensschool; Joep Delgeijer, Wim van Puijvelde en Mattie Vermeire en van de openbare school „De Vrije Vlucht" (Sluiskil) Sjaak Lij- baart. Zij ontvingen uit handen van de heer Boland een diploma (met lof), een boekenbon en een veiligverkeersspeldje. Met het cijfer 9%, dus met slechts één fout, slaagden van de jongensschool: Anton d'Hont, Kees Acke, Frank Wijne, Willy Neve, Anton Moes, Cornelis Ruyten, Jo Rombout, Joerien de Lege, Paul Andriessen en Jos. de Waal. Van de chr. school te Sluis kil: Pieter A. Moret en Hilly van Overdulve; van de chr. school in de Leeuwenlaan: Wim Cevaal. Verder van de St. Antoniusschool te Sluiski1Toine Berbers; van de chr. school op geref. grondslag: Rina Klaassan; van de hervorm de school: Martinus van Doorn; van de Zonneschool: Joke Room. Zij ontvingen een diploma (met lof) en een veilig verkeers- insigne. Alle overige geslaagde leerlin gen kregen een verkeersinsigne. Schoolreis Prinses Marijkeschool Vrijdagmorgen om zes uur ver trokken 93 leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen van de open bare school voor de jaarlijkse schoolreis. De eerste halte was Brussel, waar men het bekende manne tje ging bekijken. Na een kort verblijf ging de reis verder naar Waterlo. Hier bezocht men het Panorama en klom de jeugd naar boven om de leeuw te bekijken. Van hier werd de reis voort gezet naar Dinant, waar men de citadel beklom en vervolgens een boottocht maakte op de Maas. Op de terugreis werd een be zoek gebracht aan de citadel van Namen. Even na negenen arri veerden de bussen met de ver moeide kinderen weer bij de school. Nog lange tijd zal deze reis in de herinnering van de jongens en meisjes voortleven. Geslaagd Voor het derde gedeelte van het eksamen voor het bewijs van toelating tot de afsluitende op leiding voor de praktijkakte N b. (praktijk bouwkunde) is geslaagd de heer J. B. Moort- hamer te Axel. (Adv.) door ft AGATHA CHRISTIE ft ft 38) „Zij heeft nog niet voldoende gelegenheid gekregen om zich onafhankelijk te maken. Ten tij de van de moord leed zij onder voor een adolescente volko men natuurlijke opstandig- heidsgevoelens tegen het ouder lijk gezag. Dat was een poging om te ontsnappen aan die ver troetelende, koesterende liefde, waaruit in de moderne tijd zo veel ellende voortvloeit. Zij re belleerde en koos de vrijheid. Dat heeft ze mij zelf verteld. Toen is ze weggelopen en bij een vierderangs toneelgezelschap te rechtgekomen, dat in de provin cie op tournee was. Ik vind dat haar moederde omstandig heden in aanmerking genomen. toen 'n uitermate redelijk stand punt heeft ingenomen. Zij heeft aangeboden Hester naar een to neelschool te laten gaan om be hoorlijk voor het vak te worden opgeleid. Maar dat was juist niet wat Hester wilde. Die escapade naar het toneel was eerder een symptoom-handeling geweest. Ze had willen tonen dat zij op eigen benen kon staan. Hoe het zij, de Argyles hebben geen enkele pressie uitgeoefend en ze ver strekten haar 'n mooie toelage." „Hetgeen bijzonder wijs van hen was," prees MacMaster. „Daarna heeft zij die domme liefdesaffaire gehad met een lid van dat gezelschap, een man van middelbare leeftijd. Zij begreep tenslotte zelf dat ze zich aan die vent zou vergooien. Mevrouw Argyle is 'toen overgekomen, heeft hem verteld waar het op stond en Hester meegenomen naar huis." „Die toen haar lesje geleerd had, zoals we dat in mijn jonge jaren zeiden", besloot MacMas ter. „Maar dat vindt geen mer.s prettig. Hester natuurlijk ook niet." Bezorgd ging Donald Craig voort: „Zij zat nog altijd boor- Kollekte De opbrengst van de kollekte ten behoeve van de St. Pieters penning bedroeg 137,07. Schieting Zatrdag organiseerde de ver eniging „Ons Vermaak" te Axel een schieting. De uitslag was: Hoogvogel: A. Goethals, West- dorpe. Ie zij vogel: R. Roels, Axel. 2e zijvogel: A. van de Poel, Ter neuzen. 1 e kal: A. van de Poel, Terneuzen. 2e kal: R. van Brus sel, Zaffelaere (B.). Ekstra-hoog- vogel: E. Hendricks, Westdorpe. Ekstra-zijvogel: H. van Waes, Westdorpe. Schoolreis Vrijdag gingen de drie hoog ste klassen van de r.k. school uit Axel op schoolreis. In alle vroeg te vertrokken zij met twee bus sen richting Perkpolder. Na de bootreis vertrok men van Krui- ningen naar Breda waar enkele kerken werden bezichtigd. Ver volgens ging het op Tilburg aan waar men geruime tijd in het dierenpark verbleef. In de buurt van Dongen werden de boter hammen genuttigd en kreeg ieder een flesje sinas. Nu vertrok men naar het einddoel van de reis „De Efteling". Hier bleven ze tot ongeveer zes uur. De terugreis ging weer over Breda en om on geveer acht uur was men weer in Axel. De organisatoren kun nen terugzien op een geslaagde dag. Solistenconcours Op het in Bergen op Zoom ge houden solistenconcours voor het district Zeeland van de Neder landse accordeon-associatie be haalde de 14-jarige Arlet Her- weg in de 1ste afd. de 1ste prijs met 81 punten met het verplich te werk „Berceuse" en het vrije werk „Oost-Azië-Express". Arlet verkreeg het hoogste aantal pun ten voor Zeeland en Noord-Bra bant, waarvoor zij een extra beker mocht ontvangen. Deze kandidaat is leerling van de heer C. de Wijn te Sluiskil. Kandidaatsexamen. Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandi daatsexamen wiskundig inge nieur de heer P. C. Maenhaut te Biervliet. Na ongeval overleden De heer M. Nijsten uit Bors- sele, die zaterdag j.l. te Eekwer- derdraai (Groningen) bij een verkeersongeval ernstige ver wondingen had opgelopen, is vanmorgen in het academisch ziekenhuis te Groningen over leden. De heer Nijsten was op rijksweg 41 even uit zijn auto gestapt om de weg te vragen. Toen hij plotseling overstak, werd hij door een auto uit de richting Appingedam aangere den. Spoedeisende vergadering gemeenteraad. In de spoedeisende vergade ring van vrijdagavond onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester Brand werd be sloten een bedrag van ƒ2500 uit te trekken voor installatiekosten bij de inhuldiging van de heer P. J. G. Molthoff. Het geld is nodig voor de receptie, het diner, tractatie van de schoolkinderen en harmonie, geluidsinstallatie, fotoreportage enz. De voorzitter gaf een idee van de volgorde der festiviteiten op zaterdag a.s. Om 2.30 uur verwelkoming aan de gemeentegrens (Tivoli- weg) onder leiding van de har- devol opgekropt ressentiment. Nog verergerd, doordat zij hei melijk, zo niet openlijk, moest erkennen dat haar moeder schoon gelijk had gehad; dat zij als ac trice niets betekende en dat de man, wie zij haar liefde geschon ken had, volstrekt onwaardig was geweesten dat zij ook niet voldoende van hem gehou den had. „Moeder weet wel wat goed voor je is" wekt bij kinde ren altijd verbittering." „Ja," bevestigde MacMaster, „dat was een van de moeilijkhe den van die brave mevrouw Ar gyle, al zou ze zelf nooit op het jdee zijn gekomen. Feitelijk had het lieve mens ook bijna altijd gelijk en wist zij ook wat wer kelijk het beste was. Wanneer zij het type vrouw geweest was, dat haar geld niet had kunnen beheren, altijd haar sleutels kwijt was geweest, de trein had gemist of zich in de nesten had gestoken, waar anderen haar uit moesten halen, zou de hele fami lie waarschijnlijk dol op haar zijn geweest. Het is droevig maar waar, zo gaat 't nu eenmaal in het leven. Zij was ook niet pien ter genoeg om langs een handig omweggetje haar zin door te drijven. Zij vond zichzelf nogal geslaagd, weet je. Voldaan over haar inzichten en invloed en daarbij volkomen zeker van zichzelf. Daar kun je in je jonge jaren moeilijk tegen op." „O ja, dat weet ik," antwoord de Donald Craig. „Juist omdat ik dat volkomen begrijp heb ik het gevoel., vraag ik me af Hij zweeg. monie, waarna in verband met de zaterdagdrukte rechtstreeks naar het stadhuis wordt gered-en. Daarna om 3 uur buitengewone raadsvergadering met installatie en toespraken van de raadsleden. Na de raadsvergadering volgen toespraken van de genodigden. De zanghulde van de -Ochool- jeugd zal door de nieuwe burge meester van de pui van het stad huis worden gevolgd. Van 5.30 tot 6 uur is er een receptie voor de genodigden en van 6 tot 7 voor de burgerij. Ondertussen zal het knapen koor onder leiding van broeder Leander enige liederen ten ge hore brengen. Om acht uur zal er een concert zijn van de har monie op de kiosk aan de Hout markt. De heer Stolte verzocht tijdige sluiting van de raadsvergadering, zodat alleen raadsleden het woord zullen voeren tijdens de vergadering. Dit werd toegezegd. Eindexamen H.B.S.-B. Aan de r.k. hogere burgerschool „St. Eloy" te Oostburg slaagden voor het eindexamen B. de dames M. Buijsse en A. Verstraete te Aardenbug en de heren J. Groos- man, D. d'Hooge en H. Boogaard te Sluis; P. de Rijk te Schoon- dijke; P. Cornelis te Philippine; H. Bakker, Th. van Bellegem, L. Hermie en E. Cauwels te Aarden burg; M. Claessens en E. Lam bert te Oostburg. Kandidaats geneeskunde. De heer H. Weehgelaar te Sluis kil slaagde aan de rijksuniversi teit te Leiden voor het tweede ge deelte van het kandidaatsexamen geneeskunde. De heer Colsen weer in de gemeenteraad? Het dagblad „De Stem" bracht zaterdag het voor Sluiskil ietwat sensationele bericht dat de heer H. J. Colsen overweegt zich in 1966 weeer kandidaat te stellen voor de raadsverkiezingen. De heer Colsen die 35 jaar lang lid is geweest van de Terneuzen- se gemeenteraad, zal dan „bij leven en welzijn" 80 jaar oud zijn. De gemiddelde kiezer zal het bericht dan ook van de nodige korrels zout hebben voorzien. Niet dat wij de heer Colsen de vitaliteit zouden willen ontzeggen om evenals vroeger zijn mond weer te roeren in de gemeente raad. „Wat Churchill en Adenau er en De Gaulle kunnen, kan ik ook", heeft hij ongetwijfeld ge dacht. Onze zegen heeft hij, ook al zien wij er vooralsnog weinig van komen. Als tegenhanger van het ver kapte streven om rond-de-60-jari- gengen als „te oud" het bos in te sturen, zou zijn herverschijning in de gemeenteraad overigens het bewijs kunnen leveren dat de leeftijd (of ouderdom als u wilt) los staat van de meerdere of min dere geschikheid voor bepaalde werkzaamheden. Het is geen geheim dat de heer Colsen lang niet tevreden is over de manier waarop de laat ste jaren de Sluiskilse belangen zijn behartigd. Hij ziet echter over het hoofd dat er sinds hij in 1952 de gemeenteraad verliet, een en ander gebeurd is in Terneu zen en in de kanaalzone. Wij vre zen dat hij met zijn strijd tegen het „pntje" te laat zal komen. Ook de actie voor de vrije veren is door de feiten achterhaald. Als we zien wat er over de nieuwe deltabruggen straks aan „tol" be taald moet worden, kunnen we alleen maar erkennen dat de tijd van de vrije veren niet meer Vriendelijk hernam dokter MacMaster; „Is het niet beter dat ik het maar zeg in jouw plaats, Don? Je bent bang dat het jouw Hester is geweest, die de ruzie tussen haar moeder en Jacko heeft afgeluisterd, die daardoor buiten zichzelf tegen haar moeders superioriteit en al wetendheid, naar binnen is ge stormd, de pook heeft opgeraapt en haar toen heeft neergeslagen. Dat is 't, waar je bang voor bent, nietwaar?" De jongeman knikte, diep on gelukkig, toestemmend. „Eigen lijk niet. Eigenlijk geloof ik het niet, maarja, ik denk aan de mogelijkheid. Ik ben er niet zeker van, dat Hester over het geestelijk evenwicht beschikt om.Ja, omdat ze zo jong is voor haar leeftijd, nog niet zeker van zichzelf, onderhevig aan plotselinge opwellingen. Wan neer ik de mensen daar naga, zie ik eigenlijk niemand, die tot zo iets in staat kan zijn geweest. Maar wanneer ik dan aan Hes ter denk.ja, dan weet ik het niet meer." „Ik begrijp je," zei dokter Mac Master. „Ja, ik begrijp je." „Ik verwijt haar niets," vulde Don Craig snel aan. „Ik geloof niet dat het arme kind eigenlijk geweten heeft wat zij deed. Je kunt het geen moord noemen. Het was alleen een daad van onbeheerste rebellie, van ver langen naar bevrijding, in de overtuiging, dat zij zich nooit vrij zou kunnen voelenzo lang haar moeder er nog was," (Wordt vervolgd.) Tussen de Belgische regie der telegrafie en telefonie en de Ne derlandse P. T. T. is in principe overeenstemming bereikt over 'n gemeenschappelijk semafoon- net. Dit net omvat een draadloos gecodeerd oproepingssysteem via het gewone telefoonnet en een automatisch daarop aansluitend radio-zendernet. Nadat in de afgelopen maan den zowel in Den Haag als in Brussel overleg heeft plaatsge had, is het te verwachten dat nog in de loop van dit jaar door de betrokken ministers een over eenkomst zal worden getekend, aldus verneemt het A.N.P. De Nederlandse dienst zal in de loop van september beginnen. Enige tijd later zal de semafoon dienst in België worden geopend. Te zijner tijd zal dus over het gehele grondgebied van België en Nederland het gebruik van de semafoon zonder beperkingen mogelijk zijn. De totale capaci teit van het gezamenlijke net be draagt dan 100.000 aansluitin gen. Het abonnement voor de Nederlandse aangeslotenen zal ƒ42,per maand bedragen. De belangstelling voor deze nieuwe dienst is in Nederland zó groot, dat reeds voor het begin ervan een wachtlijst moest wor den aangelegd. PROEFKONIJNEN In Nederland zullen de signa len worden uitgezonden via de zenders te Lopik en Smilde, ter wijl in België gedacht wordt aan opstelling van zenders te Den- terugkomt. Wij ontzeggen de heer Colsen allerminst het recht van zijn de mocratische vrijheden gebruik te maken en velen zullen nog bereid zijn op hem te stemmen, maar in gemoedezou hij maar niet liever van de rust blijven genie ten die hij na een werkzaam leven dubbel en dwars verdiend heeft? Als „stunt" was liet be richt niet onaardig;. Oriënterend gesprek Uitgaande van de diocesane stichting Gezins- en jeugdwerk in het bisdom Breda heeft op woensdag 15 juli in het parochie huis te Sluiskil een bijeenkomst plaats. Gezien de struktuurwijzigin- gen, die zich in de kanaalzone in snel tempo voltrekken, is het van belang dat tijdig aandacht wordt besteed aan de gevolgen van de groei naar een andere samenlevingsstruktuur voor het godsdienstige, zedelijke, sociale en culturele leven van de jeugd. Omdat Zeeland tot probleem gebied is verklaard, zijn er extra-subsidiemogelijkheden om te beginnen met bijzonder jeugd werk en volksontwikkelingswerk voor volwassenen. Woensdag zal dan ook met een aantal representanten van pa rochies, jeugdraden, jeugdwerk, onderwijs, maatschappelijk werk, bedrijfsapostolaat e.d. van ge dachten worden gewisseld over de behoeften van de jeugd en de jongeren in de kanaalzone en mogelijkheden van het clubhuis werk en de huidige subsidierege lingen. Verkeersongeval. Zondagavond te kwart vóór tien reed de heer E. M. B. uit Groede, komende uit de richting Terneuzen, tegen een op de Ka- naalweg-Zuid geparkeerd staan de auto van de heer C. van A. uit Sluiskil. Door de botsing werden beide auto's licht beschadigd. Burgemeestersvacature. De Staatscourant heeft bekend gemaakt dat tot 31 juli gelegen heid bestaat te solliciteren naar het ambt van burgemeester van Vogelwaarde. Burgemeester Molthoff van Vo gelwaarde wordt zaterdag a.s. als eerste burger van Hulst geïnstal leerd. Schip overgedragen Zaterdagmiddag is op de werf van de maatschappij „De Schel de" te Vlissingen de 14.800 ton metende schutdekker „Sea Am ber" overgedragen aan de Brit se rederij Verder and Co, Hong kong Ltd. Het is het tweede' van de twee schepen die de rederij bij deze werf heeft besteld. Het eerste, de „Sea Coral", werd op 31 augustus 1.1. opgeleverd. De president-directeur van de werf, de heer J. W. Hupkes, heeft er in een toespraak de aan dacht op gevestigd dat de „Sea Amber" op verzoek van de rede rij enige maanden eerder wordt afgeleverd dan was afgesproken. De heer C. C. Shen, directeur van de rederij, merkte o.m. op dat men goede ervaringen heeft met het zusterschip. derhoutem bij Aalst en Baraqua de Fraiture in de Ardennen. Da oproepen, zowel voor de Neder landse als de Belgische aangeslo tenen, worden geleid via de thans nog in het dr. Neher-laborato- rium te Leidschendam opgesteld de elektronische automaat. Gedurende een jaar is de Ne derlandse semafoondienst met vijftig aansluitingen beproefd. Als „proefkonijnen" fungeerden; diverse categorieën gebruikers; zoals artsen, dierenartsen, expe diteurs, het seinwezen van de N.S., vertegenwoordigers als de chef van de wegenwacht. DE RANDGEBIEDEN De medewerking van de Bel gen stelt de bereikbaarheid van Nederlandse semafoon-abonnees in Limburg en Zeeuws-Vlaande ren absoluut veilig. Gebruik van hulpzendertjes in de „randgebie den" zal dan niet meer nodig zijn. Wil men een semafoon-abon nee bereiken, dan wordt een te lefoonnummer gedraaid. Daarna kiest men een uit zes zelf over een gekomen codes. De zenders zorgen via de centrale besturing voor een geluidsoproep aan da gevraagde persoon en geven in. combinaties van genummerde lampjes de gewenste code op. De opgeroepene kan zich dan zono dig voor verdere informatie met de oproeper in verbinding stellen via de normale telefoondienst. De semafoon is een draagbaaë toestel, dat met glijcontacten op autobatterij en -antenne kari worden aangesloten, maar ook met eigen batterijen en antenna dienst kan doen. Het apparaat weegt 4.500 gram. Een aparte code waarschuwt, indien storing mocht optreden en ook, wanneer de vier zenders onvoldoende con tact met de ontvanger hebben, zoals bijv. in tunnels. Iedere ont vangen code wordt in de sema foon „bewaard" totdat de abon nee die uitwist. De „semafoon" (vergelijk se- mafoor) heette oorspronkelijk „simofoon". Deze„.naam werd veranderd, omdat' een elektro nische industrie met j$n dele ge lijke naamklank die met de ont wikkeling niet van doen had, be zwaar maakte. GEREF. KERK (vrijgemaakt) Ds. H. W. Ophoff te Houwer zijl heeft bedankt voor het bei roep van de geref. kerk (vrijge maakt) te Terneuzen. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) WOENSDAG 15 JULI Terneuzen3 uur en 7.15 uur Ds Lichtenberg. NED. HERV. KERK Beroepen te Gent (prot. evang.' en aangenomen: ds. H. W. di Knijff te Hem en Venhuizen. GEREF. GEMEENTE Aangenomen het beroep naa; Dordrecht door ds. D. Hakkerij berg te Veenendaal, die o.m. be' dankte voor TerneuzenAxel Aagtekerke; Borsele; Kortgene, Oostkapelle; Waarde en Yerseke. nuiiiiimiiiMmiuiiwmHimiiwiiuiimiiimifflHiMHBiHBiiiiiiiiiiiiiHMiHiiiiiimM Hedenavond Zuidresportpark, (terr. 4). 7 uur: HKC—PZEM. DINSDAG 14 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur; „Geef er de brui(d) aan". Lokaal „Bethel", 7.30 uür: Evangelisatiesamenkomst. Scheldebad, 8 uur: Water- polowedstr. Schelde IKrab ben I. WOENSDAG 15 JULI Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uur: PTT—J HKC en Advendo—PZEM. De Londense hoteleigena resse Dorris Easton, die - sedert vrijdag haar 17-ja rige kater Mickey mist, heeft een telefonische me- dedeling ontvangen dat ze hem tegen een losprijs van 6500 gulden of 10.000 den als zij naar de politie - gaat terug kan krijgen. Juffrouw Easton heeft de hulp van de politie inge roepen. Zij zei: „Ik ver- trouw liever op de politie dan op de woorden van een onbekende ontvoer- der. Ik hoop en bid dat Mickey niet dood is".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2