Hetverkiezingsprogramma van de Republikeinen Het bezoek van minister Luns aan de Sowjet-Unie Maurice Thorez overleden VANDAAG BEGINT DE CONVENTIE IN SAN FRANCISCO PROPAGANDISTEN VOOR RASSENGELMKHEID VERMOORD? HET WEER TURKSE MILITAIREN OP CYPRUS VRIENDSCHAPPELIJKE SFEER POLITIEKE GEVANGENEN IN KONGO VRIJ Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement: Temeuzen Direcfenr-Hoofredacteur: I. van Se SanSe Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 13 Dinsdag 14 juli 1964 20e Jaargang - No. 6252 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sarfide te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De republikeinse partij beschul digt de democratische regering van president Johnson van „zwakheid ten opzichte van het communisme". In een onderdeel van het ver kiezingsprogramma van de repu blikeinen voor de aanstaande presidentsverkiezingen dat zater dag is gepubliceerd, wordt de democratische regering beschul digd van het voeren van een po litiek die ieid „tot potentiële gelijkheid van macht in plaats van tot een volledige Ameri kaanse superioriteit". Het programma voor de presi- densverkiezingen van november is de afgelopen week opgesteld door de commissie van 100 leden ter voorbereiding van de ope ning van de republikeinse con ventie vandaag in San Fran cisco. „OUDSTE VRIENDEN" De democratische regering die volgens het programma bestaat uit „federale extremisten", wordt beschuldigd van het „sollen met de aspiraties van minderheids groepen, het aanmoedigen van onordelijke en wetteloze elemen ten en ondoelmatige toepassing van de wetten". De regeringen van Kennedy en Johnson „hadden vertrou wenscrises met onze oudste vrien den, waaronder Engeland en Frankrijk, veroorzaakt door het verknoeien van zuke belangrijke projecten als de „skybolt" en de kernbehoeften van de Navo". Volgens het programma had de regering de communistische agressie in Zuid-Vietnam aange moedigd door „schijnbaar gren zen te stellen aan de Amerikaan se bereidheid tot handelen" en later door het „offeren van levens van Amerikanen en ge allieerden door het niet beschik baar stellen van moderne uitrus ting". PRIKKELDRAAD Over West-Duitsland zegt het programma dat de regering „lij delijk had toegezien toen een prikkeldraadversperring in Ber lijn 'n muur van schaamte werd, die iedere Amerikaan vernedert en ieder vrij meps overal te schande maakt". Ook heeft de regering de „onderdrukte volke ren van Oost-Europa de rug toe gekeerd", aldus het republikein se programma. Met betrekking tot Cuba had de regering „de eer van de natie voorgoed bevlekt, het invasie plan verknoeid en dappere man nen op de Cubaanse kust ach tergelaten om te worden dood geschoten. De democratische re gering had niet ter plaatse het Het hoofd van het Amerikaan se federale bureau van onder zoek (F. B. I.), Edgar Hoover heeft vrijdag gezegd te vrezen, dat de drie propagandisten voor rassengelijkheid, die eën maand geleden in de staat Mississippi verdwenen, niet meer in leven zijn. De nasporingen naar de drie mannen twee blanken en een neger zouden echter worden voortgezet „tot de lijken worden gevonden", aldus Hoover. Hij zei dit te Jackson in de staat Mississippi, waar op last van president Johnson een nieuw bureau van de F. B. I. is geopend waar 50 man zal worden gesta tioneerd. In Atlanta, in de staat Georgia, heeft Lester Maddox, een blanke restauranthouder, verklaard lie ver in de gevangenis te gaan dan negers tot zijn bedrijf toe te la ten. Drie negers die vorige week onder bedreiging met een revol ver het restaurant hadden moe ten verlaten, hadden een aan klacht tegen Maddox ingediend en verzocht hem te verplichten negers toe te laten. Intussen heeft de minister van medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Hogere temperaturen Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Hogere temperaturen overdag. MAANDAG 13 JULI v.m. n.m. Breskens 4.37 4.52 Terneuzen 5.12 5.27 Hansweert 5.52 6.07 Walsoorden 6.02 6.17 DINSDAG 14 JULI v.m. n.m. Breskens 5.18 5.37 Terneuzen 5.53 6.12 Hansweert 6.33 6.52 Walsoorden 6.43 7.02 WOENSDAG 15 JULI v.m. n.m. Breskens 6.03 6.28 Terneuzen 7.31 7.57 Hansweert 8.11 8.37 Walsoorden 8.21 8.47 Juli op onder op onder ZON MAAN 13 4.35 20.56 9.23 23.30 14 4.36 20.55 10.41 23.48 15 4.37 20.54 11.51 16 4.39 20.53 13.05 0.05 justitie, Robert Kennedy, be paald, dat een federale recht bank van drie rechters in At lanta moet uitmaken, of het ar tikel in de wet op de burger rechten dat rassenscheiding in openbare gelegenheden verbiedt, al dan niet in strijd is met de grondwet. Een motelhouder in Atlanta heeft gesteld, dat het ar tikel niet met de grondwet strookt, omdat de regering de macht krijgt over een particu lier bedrijf te beschikken als ware het een openbare gelegen heid, zonder dat zij schadeloos stelling betaalt. Voorts is de mo telhouder van mening, dat het congres in Washington alleen de economische bedrijvigheid tus sen de staat onderling kan re gelen, maar niet de handel in de afzonderlijke staten kan regle menteren. GRUWELIJKE VONDST Nabij Tailulah in de staat Loui siana is zondag door een visser de onderste helft van een men selijk lichaam gevonden. De voe ten waren met touwen aan elkaar gebonden. De toestand van het lichaamsdeel maakt het onmoge lijk het geslacht van het slacht offer vast te stellen. De autoriteiten van Tailulah hebben de vondst onmiddellijk doorgegeven aan de politie van Mississippi en aan de agenten van het F.B.I., die nog steeds be zig zijn niet de opsporing van 3 voorvechters voor de burgerrech ten. MEER WIND Gedurende het weekeinde werd het weer vrijwel geheel beheerst door een tweetal fronten, die be hoorden bij een kleine storing, die van Engeland naar Zuid-Zwe den trok. De langzame beweging van deze fronten in zuidwaartse richting had langdurige perioden van regenval tot gevolg. Maandag begon zich de invloed van een zwakke rug van hoge druk ever ons land uit te breiden, hetgeen vooral in de kustgebie den" tot opklaringen leidde. Intussen is op bet midden van de oceaan een depressie aangeko men, die nu snel in diepte tde- neemt en vermoedelijk een onge veer noordoostelijke koers gaat volgen. De luchtdrukverschillen in onze omgeving zullen daardoor dinsdag weer toenemen, zodat de wind uit zuidelijke richtingen gaat aanwakkeren. Daarbij zal warme, vrij vochtige lucht wor den aangevoerd, in verband waar mee een stijging van de tempera tuur is te verwachten. Er zullen bewijs gekregen dat de Russische offensieve wapens uit Cuba wa ren teruggetrokken, aldus het programma. GOLDWATER CANDIDAAT? De voorzitter van de program macommissie, Meivin Laird, zei tot verslaggevers dat de gege vens betreffende de buitenland se politiek waren voorbereid door Henry Kissinger, professor aan de Harvard-universiteit en voormalig adviseur van het Wit te Huis. Waarnemers zeiden dat het programma voor de buitenland se politiek op de meeste punten overeenstemt met het standpunt van senator Barry Goldwater. Als vaststaand wordt aangeno men dat Goldwater, de leider van de rechtervleugel in de partij, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap zal worden. Verder had de regering „het Indonesisch imperialisme gehol pen bij het verwerven van grond gebied dat aan Nederland be hoorde en hij het vestigen van Indonesisch bestuur over het Pa poea-volk", aldus het program ma. PROCES IN CHINA Volgens het persbureau Nieuw China staan 17 op Formosa op geleide „commando's" voor een militaire rechtbank in Hanoi te recht wegens spionage. De man nen waren gevangen genomen nadat zij in Noord-Vietnam wa ren geland. Het persbureau zegt dat vorig jaar 26 „agenten van de V. S. en van Tsjiang Kai Sjek" in Noord-Vietnam een guerillabasis wilden oprichten, van waaruit sabotage, spionage en „psychologische oorlogvoe ring" zou worden bedreven. Negen van hen werden gedood. De rest werd gevangen genomen. Later werd gemeld dat zondag de leider van de groep met twee anderen ter dood is veroordeeld en de overigen tot gevangenis straffen van vijf jaar tot levens lang. De groep zou bij de landing in Noord-Vietnam radio-appara- tuur, springstoffen, wapens, ver gif en goud en Amerikaanse dol lars bij zich gehad hebben. Brug bij Numansdorp 20 juli open Dit is de brug over het Haring vliet bij Numansdorp, die maan dag 20 juli a.s. zal worden ge opend door de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. van Aartsen. Op de achtergrond Nu mansdorp; op de voorgrond, bij het kunstmatige eiland in hel Haringvliet dat het „verkeers plein Haringvliet" zal worden, zijn werkschepen nog aan de brug bezig. (Luchtfoto A. N. P.) 57 BRITTEN GEDOOD IN NOORD BORNEO De Indonesische guerillastrij- ders hebben de afgelopen maand in Noord-Borneo 57 Britse sol daten gedood, zo meldt radio- Djakarta. Zelf hadden zij slechts twee gewonden gehad. De Indonesische aanvallen zijn volgens de radio ondernomen uit wraak voor het doden van tien Indonesische vrijwilligers door de Britten tijdens de topconfe rentie in Tokio. V. N.-functionarissen hebben secretaris-generaal Oe Thant ge meld dat de laatste tijd weke lijks ongeveer honderd Turkse militairen op Cyprus zijn aange komen, zo heeft een woordvoer der van de V. N. zaterdagavond meegedeeld. De woordvoerder zei dat naar schatting in totaal 500 Turkse militairen op Cyprus waren ge land. Zij waren in het gebied van het Turks-Cyprische kust dorp Mansoura aan land geko men. In Grieks-Cyprische haven plaatsen, in het bijzonder in Li masol, waren de afgelopen weken ongeveer 3000 man aan land ge komen. „We hebben ze niet kun nen identificeren. Het kan mili tair personeel zijn maar moge lijk ook niet", zo zei de woord voerder. Ook hierover was rap port aan secretaris-generaal Oe Thant uitgebracht. „BELANGRIJKE BESLISSING" Op 'n bijeenkomst van Grieks- Cyprische ministers die onder karios, is zondag een belangrij ke beslssing" genomen om het hoofd te bieden aan de situatie na berichten over Turkse troe penzendingen naar Cyprus, zo hebben welingelichte regerings kringen in de Cyprische hoofd stad meegedeeld. De bijeen komst werd ook bijgewoond door militaire deskundigen. Personeel Britse posterijen in staking De vakbond van het 120.000 man tellende personeel van de Britse posterijen kondigde vrij dag een 24-uursstaking af voor deze week' donderdag na het mislukken van de onderhande lingen over een loonsverhoging met de directeur-generaal van de posterijen, Reginald Bevins. Nog vrijdagavond begon de staking echter al. Nog geen twee uur na het bekend worden van het nieuws, dat Bevins niet aan hun eisen tegemoet was gekomen, legden in Londen 3700 man het Na een bezoek van twee dagen aan Leningrad is minister Luns zaterdag met zijn gezelschap naar de hoofdstad van de Oekraïne, Kiev, gevlogen. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken hield zater dag een persconferentie, nadat hij de hermitage had bezichtigd. Minister Luns heeft de hele och tend in dit grote museum door gebracht en bezichtigde o.m. de zich daar bevindende verzame ling van Nederlandse kunstwer ken. Tegenover een correspon dent van Tass merkte hij op, dat deze collectie alleen al een be zoek aan Leningrad de moeite waard maakt. De collectie omvat ongeveer vierduizend doeken en tweeduizend tekeningen. Op zijn persconferentie zei mi nister Luns, dat de in de Sow jet-Unie gevoerde gesprekken openhartig waren geweest en ge kenmerkt waren door 'n vriend schappelijke sfeer. Het hoogte punt van zijn bezoek vond de minister de samenkomst met leiding stond van president Ma- werk neer tot hedenochtend. Weer natuurkundige gearresteerd De Zuidafrikaanse veiligheids politie heeft zaterdagavond in Witwatersrand de natuurkundige B. M. Hirson gearresteerd. Vóór Hirson, die vorig jaar aan de universiteit te Reading in Engeland doceerde, naar het po litiebureau werd gebracht, werd zijn kantoor in de universiteit te Witwatersrand doorzocht. Hirson is de tweede natuur kundige die sedert het begin van de jongste razzia's in Zuid-Afrika is aangehouden. Veertien dagen geleden werd de natuurkundige Lionel Gay gearresteerd. Dertien gewonden bij botsing tussen autobussen Vanmorgen omstreeks kwart vóór negen zijn tussen Almelo en het dorp Geesteren in een scher pe bocht twee autobussen van de „Twentse Elektrische Tramweg maatschappij" tegen elkaar ge botst. Hierbij werden dertien personen gewond. Drie van hen, de beide chauffeurs en een vrouw, liepen ernstig letsel op. Maurice Thorez, voorzitter van de Franse communistische par tij, is zaterdagnacht aan boord van het schip Latvia, waarmee hij op weg was naar Jalta in de Sowjet-Unie, overleden. Thorez zou in Jalta een kuur ondergaan om verbetering te vinden voor zlji» geschokte gezondheid. Het stoffelijk overschot van Thorez is opgebaard in een zie kenhuis in de Zwarte-Zeehaven Varna, waar de Latvia is binnen gelopen. Het zal met een spe ciaal Russisch vliegtuig naar Frankrijk worden overgebracht. Het stoffelijk overschot van voorts opklaringen voorkomen en [Thorez is na lijkschouwing ge- weliicht blijft het tot dinsdag- balsemd. avond nog droog, I Van niet-olficiële zijde wordt vernomen dat Thorez aan een hartaanval is overleden. VOLKSFRONT De 64-jarige Thorez die op zijn laatste reis werd vergezeld door zijn echtgenote, Jeanette Vermeersch, is 34 jaar secreta ris-generaal geweest van de Franse communistische partij. In verband met zijn slechte gezondheidstoestand werd hij op 17 mei 1964 als zodanig opge volgd door zijn plaatsvervanger, Waldeck Rochet. Thorez, sinds 1930 lid van de Franse nationale vergadering, heeft in 1936 de helpende hand geboden bij het vormen van de van het volksfront", waarin so cialisten en communisten onder leiding van de socialistische pre mier Leon Blum samenwerkten. VTCE-PREMIER Na de tweede wereldoorlog trad Thorez toe tot de regering, die toen door generaal De Gaulle werd gevormd. Onder de pre miers Bidault en Ramadier was hij vice-premier om zich in 1947 definitief uit het Franse landsbe stuur terug te trekken. Thorez trouwde, nadat zijn eerste huwelijk door echtschei ding was ontbonden, in 1947 voor de tweede maal en wel met Jean- nette Vermeersch, een commu nistische afgevaardigde in de toenmalige Franse „regering Parijse gemeenteraad. premier Chroesjtsjov, die ander half uur geduurd heeft. TEVREDEN Minister Luns legde er de na druk op dat beide partijen te vreden waren. „Wat sommige vraagstukken aangaat hebben wij dezelfde opvattingen: zowel het westen als de Sowjet-Unie zijn bevreesd voor verspreiding van kernwapens over meer lan den". Het Duitse vraagstuk was de hoofdschotel. Het hoofd van de regering der Sowjet-Unie, aldus minister Luns, zette uitvoerig het Russische standpunt uiteen en stelde belang in het Neder landse standpunt. Verder is er gesproken over verruiming van de culturele uit wisselingen en van het handels verkeer tussen Nederland en de Sowjet-Unie. De Nederlandse minister zei getroffen te zijn door de harte lijke ontvangst die hem was be reid. Over Leningrad merkte de mi nister op dat deze stad de indruk wekt van een stad, die niets overbodigs heeft. De combinatie van oude gebouwen en nieuwe bouwwerken maakt, zo zei de minister, Leningrad tot een van de mooiste steden ter wereld. Minister Luns en zijn echtge note werden in Kiev op het Bo- rispolvliegveld verwelkomd door de minister van buitenlandse za ken van de Oekraine, Loeka Pa- lamarsjoek, diens echtgenote en andere functionarissen. Minister Palamarsjoek en mi nister Luns hielden korte toe spraken. Premier Tsjombe heeft mee gedeeld dat hij president Kasa- voeboe zal vergezellen naar de conferentie van Afrikaanse staatshoofden, die a.s. vrijdag in Cairo begint. Tsjombe die tot verslaggevers sprak, zei dat de leden van de voormalige Katangaanse gen darmerie die zich thans in An gola bevinden, naar Kongo zullen terugkeren. Alle politieke gevangenen wa ren volgens hem vrijgelaten, maar hij wist niet of Antoine Gizenga, de vroegere vice-pre- mier, daar ook bij was. Gizenga's naam komt niet voor op de lijst met 150 namen Rassenrel in Noord-Carolina De Amerikaanse politie heeft zaterdagavond traangas moeten gebruiken in een restaurant in Henderson (Nrd-Carolina), waar een hevig gevecht was uitgebro ken tussen ongeveer 200 blanken en negers. Vier blanken en 12 ne gers werden gearresteerd en daarna vrijgelaten op een borg som van 100 dollar. Het gevecht begon tegen één uur in de nacht van zaterdag op zondag na een twistgesprek tus sen twee cliënten, een neger en een blanke. De andere klanten mengden zich in het gesprek, waarna dit snel ontaardde in een gevecht waaraan voorbijgangers van beide huidskleuren meede den. Slechts één persoon, een ne ger, moest naar het ziekenhuis voor behandeling van wonden die hem door de politie met een gummiknuppel waren toege bracht. Pas tegen drie uur in de nacht slaagde de politie erin de vechtenden met traangas te scheiden. Het restaurant dat tot dusver over twee toegangen beschikte, een voor blanken en een voor kleurlingen, is na ondertekening van de wet op de burgerrechten geheel voor negers toegankelijk geworden. van vrijgelaten gevangenen die door plaatselijke bladen is gepu bliceerd. De nieuwe premier zei ook dat hij de binnenlanden van Kongo zal bezoeken voor hij naar Cairo gaat Volgens sommige berich ten zou hij Boekavoe, de hoofd stad van de door onlusten ge teisterde provincie Kivoe, en Stanleystad waar Loemoem- ba veel aanhangers had be zoeken. In goedingelichte diplo matieke kringen was reeds eer der gezegd dat omstreeks 2000 leden van de vroegere Katan gaanse gendarmerie uit Angola naar Kongo zouden terugkeren om in het Kongolese nationale leger te worden ingelijfd. Het plan zou de steun hebben van de bevelhebber van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, en van de defensiecommissie onder leiding van president Kasavoe- boe. NATIONALE VERZOENING De nieuwe Kongolese minister van binnenlandse zaken, Gode- froid Moenogo, heeft zondag ver klaard dat „nationale verzoe ning" het doel van Tsjombes regering is. Daarvoor zullen wij zelfs zo nodig ons leven op het spel zetten, zei hij on een pers conferentie. Hii deelde mee deze week een bezoek aan noord- Katanga te zullen brengen om te trachten met de opstandelin gen tot een vergelijk te komen. Terechtstellingen in Algerië In Algerië zijn zaterdag vijf mannen terechtgesteld. Dit zijn de eerste executies sinds het land twee jaar geleden onafhankelijk werd. Van de vijf terechtgestelden was er slechts één die wegens politieke misdrijven is veroor deeld, een zekere Oekrif Batsjir, die een moordaanslag pleegde op een plaatselijke leider van de in Algerië aan het bewi^icLeijnde FL, N,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1