Vereenvoudigd eten in de vakantie IN DE ZON DE! IRUITEN-RINGO TAS! VOOR VROUW MOND OP MOND Hoe verdrijf ik es? die luchtj 4lbnms mi dl «uk Vroeg of laat geeft de grotestanfs christeliiKe vrouw de voorkeur aan PRINSE S GEEN WAARDEVOLLE VOEDINGSSTOFFEN TEKORT KOMEN! RAUWE VRUCHTEN ONMISBAAR Mooi zijn ZELFS MET KRULSPELDEN KUNT U FLANEREN.. NIEUWE METHODIEK IN DE E.H.B.O. OPWEKKEN VAN DE LEVENSGEESTEN Zaterdag 11 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Omgaan met meik Doe meer met kaas BOEKHANDEL VAN DE SANDE Hoe we de vakantie ook mogen doorbrengen: het is prettig om in die tijd eens een beetje te breken met de dagelijkse sleur. We mogen dan graag de bedden „alleen maar rechttrekken", we houden er maar mee op om altijd weer stof af te lopen nemen en we vinden dat we de bereiding van onze maal tijden ook wel een tikkeltje kunnen vereenvoudigen. Wie beslist geen zin heeft om in die heerlijke vrije tijd dagelijks boontjes af te halen, postelein uit te zoeken of andijvie schoon te maken, mag best blikgroenten gebruiken, vooral wanneer er wordt gezorgd voor toevoeging van een rauwkostschoteltje van la-opsla, komkommer of tomaat. Zo'n beetje rauwkost vergt niet veel tijd van klaarmaken, alleen met sla kan het wel eens wat vervelend zijn. Soms zijn die kroppen immers zó vuil, dat reiniging ervan alleen mogelijk is met veel water en met nog veel meer geduld. Voor de mees te kampeerders is het klaarmaken van sla daarom veel te ingewikkeld, om van de bezwaren van het aan maken van deze groente dan nog maar niet te spreken. De hoofdzaak bij het vereenvoudig de eten is en blijft, -dat men met al dat gemak geen waardevolle voe- idingsstoffen tekort (komt;. Mjet to maten en met een stuk komkommer behoeft zelfs een kampeerder geen moeilijkheden te hebben, die kunnen uit het vuistje worden genuttigd. Dit zelfde geldt voor bananen, perziken, peren, druiven, pruimen en ander fruit. Waar U nu precies in Europa te recht komt, in vrijwel alle landen zijn er rauwe vruchten te verkrijgen, in de zuidelijke gebieden zijn zij zelfs in overvloed aanwezig. Dat wil niet zeggen, dat ze ook in overvloed moe ten worden genuttigd; wie daar zo plompverloren aan begint, zou er wel eens last mee kunnen krijgen. Dus dagelijks wat rauw fruit nutti gen, maar in een bescheiden, althans normale hoeveelheid. Volledigheidshalve dient hier te worden vermeld, dat het gebruik van vruchten hoe belangrijk ook voor de gezondheid het nuttigen van verse groenten niet volledig kan ver vangen. Voorts en nu komen wij bij het volgende punt dient in de vakantie zowel by het klaarmaken als by het opeten van alle voedsel evenals in de andere weken van het jaar voldoende reinheid in acht worden genomen. We zouden dit laatste niet nog eens extra vermelden, wanneer de feiten niet uitwezen, dat al die vrolijke em onbezorgde vakantiegangers met de hygiëne dikwijls een loopje nemen. Zie er daarom ook op toe, dat er met het eetgerei wordt omgegaan zoals U dat thuis gewend bent en dat er zeker even vaak handen wor den gewassen als anders. Veel oplet tendheid vraagt ook het omgaan met voedingsmiddelen als melk, karne melk, yoghurt en alle produkten die daarvan kunnen worden bereid. Laat ieder er niet alleen voor zor gen, dat hy driekwart liter melkkost (alles inbegrepen) binnenkrijgt, maar laat hij er ook op letten, dat bacte riën geen gelegenheid krijgen om lekker in die melk te gaan woeke ren! Flessemelk verdient de voor keur, de flessen (met inhoud) moe ten zo koel mogelijk worden be waard op een zo donker mogelijk plekje. Losse melk moet voor het gebruik worden gekookt. Behalve de melk zelf en de melk in verschillende gedaanten (daar sloeg dat „alles inbegrepen" op) be staat er ook nog zoiets als kaas en dat moet men op trektochten goed onthouden. Kaas is een zeer waarde vol eiwitrijk voedingsmiddel, kaas is praktisch overal te koop, kaas laat zich gemakkelijk vervoeren. Vooral jonge menteen, die er ge zamenlijk zonder ouders of volwas senen op uit trekken, zouden wij deze eenvoudige voedingsvoor schriften goed willen inprenten. Allerlei huishoudelijke zaken en regels zijn hen vaak niet bekend en dan gaan ze zo maar ineens voor zichzelf „koken"'. Dat het eten dan minder smakelijk is, valt hen wel op, maar dat doet aan hun plezier weinig af. Dat hun .kokerij' ook voor de gezondheid nadelig kan zijn, wordt dikwijls helaas pas be merkt als het daarvoor eigenlijk al té laat is. Dr. ALFREDA BRIEDÉ. Een zakdoek op hej hoofd en twee blaadjes op de ogen is wel de meest eenvoudige zonnebescherming die men zich denken kan. De meest simpele, maar lang niet de leukste en meest flatteuze. Als zonnebe scherming zou het genoeg kunnen zijn, maar omdat een vrouw zich, juist in de vakantie, eens op haar gemak mooi kan maken, zoekt; ze naar andere middelen. En er is genoeg om het nuttige met het mooie te verenigen, we denken hierbij vooral aan de gezellige hoofddoekjes, de beeldige zonnehoeden en de nieuwste zonnebrillen. Knoop een, tot een schuine reep opgevouwen vierkant doekje eens zó om het haai-, dat een lok op het voorhoofd nog net te voorschijn komt en het achterhaar er los, of in een paardestaart uitkomt. Heel koket staat het om de slippen van de knoop aan één zijkant van het gezicht te laten vallen. Ook kan een grote vierkante shawl zó worden omge slagen, dat het achterhaar er helemaal door wordt bedekt, terwijl twee lange slippers langs de oren worden gelegd en boven op het hoofd vast geknoopt. Alleen kort haar dat van voren onder de shawl uitkomt, kan een beetje verwaaien. BANDEAU EN BRIL Maar misschien houdt u meer van een bandeau? Zo'n elastie ken brede band beschermt het haar ook heel goed tegen de wind, bovendien nog op een flat teuze manier. De nieuwste ban- deaus zijn van badstof. Tassen zijn een bijzender belang rijk accessoire van de vrouw, want wij hebben nu eenmaal niet zoals de heren der schepping de nodige zakken in onze kleding, waarin we de dingen kunnen stoppen die we dagelijks bij ons moeten dragen. Onze tas vervangt de zakken in de herenkleding. Wij kennen de tassen in alle denk bare variaties, van groot tot klein en in ontelbare kleuren. Er zijn tassen voor oudere dames, voor het gaan naar gelegenheden, voor winkelen, voor jonge meisjes en wat al niet meer en al die tassen hebben stuk voor stuk een eigen karakter, waardoor ze precies sen bij de draagster. Hoeveten hebben er op een E. H. B. O.-cursus niet staan zwoegen om de techniek van de kunstmatige ademhaling onder de knie te krijgen? Bij de me thode van Silvester ligt de schijndode op de rug; bij de kunstmatige adem haling volgens Schafer behoort het slachtoffer op de buik te liggen. Inmiddels heeft de mond-tot-mond-beademing zijn intrede in de E. H. B. O. gedaan. Als het er om gaat, de levensgeesten weer op te wekken, wordt aan ideze nieuwe techniek veelal de voorkeur gegeven. Maar ook deze methode dient terdege te worden geoefend, wil zij: het succes hebben dat men ervan verwacht! ALLE WEGENWACHTEN De Koninklijke Nationale Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", Statenlaan 81 te 's-Gravenhage, heeft voor het oefenen in de mond-op- mond-beademing en de uitwendige hartmassage poppen ter beschik king. Deze oefenpoppen zijn te huur Door het plaatsen van een bran dende kaars in uw kamer waarin gerookt wordt, verdwijnt de rook spoedig. Plastic gordijnen in de keuken houden minder geurtjes vast Om de onaangename geur uit uw keuken te verwijderen, kunt U 'n flinke handvol zout in een braad pan flink heet laten worden. Eveneens kan een emmer water, geparfumeerd met dennenaalden- essence, uitkomst brengen in dit vertrek. Indien U kool kookt, komt de kooklucht pas na ongeveer uur koken vrij, kook idus zo kort mo gelijk. Citroen- of azyn-di-uppels gevoegd bij het kookwater van vis, zal de kooklucht waarop geen mens ge steld is, uit uw keuken houden. Indien vaatwerk naar vis ruikt, kunt U dit afwassen met water waarin koffiedik is gemengd. Vindt U spirituslucht onaange naam bij het schoonmaken van ruiten of spiegels enz., voeg bij de te gebruiken spiritus dan wat soda en de sterke geur is zo goed als verdwenen. In de handel zyn tegenwoordig bovendien middelen te koop voor luchtverdrijving met verschillen de aantrekkelijke geuren. voor maximaal twee weken (ƒ10,-). Uit een ander bericht nemen, wij kennis van het feit dat alle wegen wachten van de A. N. W. B. zijn uit gerust met beademingsmaskers. Al deze gediplomeerde en ervaren E. H. B. O.-ers hebben voor deze mond-op- mond-beademing een speciale oplei ding moeten volgen. Het is dus beslist niet zó, dat het beademingsmasker of de canule met kraag er alleen maar zijn om de veel geroemde hygiëne hoog te houden en dat eigenlijk iedere welwillende, niet geoefende voorbijganger nu zijn mond maar even op de lippen van een be wusteloze behoeft te zetten om er wat lucht door te blazen. REGELS VAN DE KUNST Allereerst dient men volgens de regels van de kunst de mond en keel van het slachtoffer te reinigen wan neer zulks nodig mocht zijn. Vervol gens plaatst men zich achter de pa tiënt die op de rugt ligt, er voor zor gend dat deze de kin omhoog heeft. Dan wordt bij volwassenen het lange gedeelte van de buis boven de tong in de mond geschoven en wel zo dat de kraag van het toestelletje op de lippen van de getroffene komt te lig gen. Nu moet met de duimen de neus van de patiënt worden dichtgedrukt, met- de wijsvinger moet de kraag van het toestelletje tegen de lippen van de patiënt worden gedrukt zodat de mond van het slachtoffer volkomen afgesloten is; de overige vingers heb ben tot taak de kin omhoog te blij ven houden. Daarna kan met het eigenlijke beademen worden begon nen. GELIJKTIJDIGE HARTMASSAGE Het gaat er hier niet om een vol ledige handleiding te schrijven over hoe men in allerlei verschillende ge vallen, die zich kunnen voordoen, wèl en niét moet handelen. Deze me thode is trouwens nooit door een schriftelijke cursus te leren; uit het bovenstaande zal dit reeds voldoen de duidelijk zijn. Degenen die de mond-tot-mond beademing hebben geleerd, kunnen daarmee opzienbarende resultaten bereiken, vooral wanneer zij tevens zijn geïnstrueerd in het gelijktijdig toepassen van hartmassage. Dón is er in de gemengde berichten weer sprake van een verkeersslachtoffer, ddn weer van een drenkeling, die door de mond-tot-mond methode in leven is kunnen blijven. Dr. H. W. SCALONGNE. Voor de jonge meisjes is er nu een nieuwe tas in de mode: de ruiten Rinkel-tas! Het is een bij uitstek geschikte tas voor de jongeren onder ons, want hij is lekker ruim, sportief, leuk uitgevoerd en met een fijne draag riem. Hij is geïnspireerd door de Beatle- drummer Ringo Starr, wiens eigen lijke naam Richard Starkey luidt. Zijn bijnaam dankt hij aan zijn grote voorliefde voor ringen, die hij met twee, drie tegelijk aan elke hand draagt. Ook de Ringo-tas in jolita-ruiten - ontworpen door de Arnhemse le- derwarenfabriek Qerretzen - is voorzien van een opvallend aantal ringen. Het zijn er drie aan elke kant en ze hebben, behalve als sierring, de functie om het verstel len van draagriem en overslag mo gelijk te maken. Hierdoor kan d» totale bergruimte van de tas groter worden, naarmate de mhoud zich uitbreidt. Heel toepasselijk bij deze Beaüe-tas is ook de zwarte „kuif" van kunstleer op de overslag, waar op het koperen klepje van het draaislot is bevestigd. Hoewel de tas een zeer actuele modeschlager is, zal hij ontegenzeggelijk de Beat- le-rage overleven omdat hij heel praktisch aan allerlei omstandig heden kan worden aangepast. (Nadruk verboden) (Adv.) De vakantietijd is weer aangebro ken en ieder zoekt zijn terrein voor ontspanning en rust. Voor diegenen, die de bossen voor vakantie kiezen ligt daar nu volop de gelegenheid voor het verzamelen van bramen en bosbessen. Naast de aardige bezigheid die dit zoeken en zwerven door bos sen en duinen biedt, schept zij boven dien nog de mogelijkheid om van de ze zomerse vruchten speciale gerech ten te bereiden, die het feest van va kantie en kamperen nog vergroten. In plaats van bosbessencompöte zou ter afwisseling ook eens een frisse bosbessendrank gemaakt kunnen worden. Het recept hiervoor volgt na onderstaand weekmenu. ZONDAG: kop tomatensoep; blinde vink, aardappelen, snijbonen; ■yoghurt met bosbessencompöte. MAANDAG: gevulde aubergines met gehakt; gebakken aardappelen; vanillevla met rode bessen. DINSDAG: kruidenomelet, andijvie aardappelkoekjes; wentelteefjes. WOENSDAG: Venetiaanse leverscho- t@l' 1Q6TS6TI/ DONDERDAG: schotel witte bonen, tomaten en kaashangop met ra barber. VRIJDAG: witte bonensoep met kaas; gebakken vis of gebakken champignons; komkommers in mosterdsaus; rijst. ZATERDAG: macaroni met ham en kaas; frambozen met sour cream of kwark. VENETIAANSE LEVERSCHOTEL Zout vier plakken lever en snijd ze in stukjes, bak ze aan weerszij den in bruine boter. Vermeng 1 eierdooier met 1 eetlepel bloem, het sap van 2 sinaasappelen en de rasp van 1 sinaasappel. Giet dit mengsel over de lever en laat het even meesmoren. Kook spaghetti in ruim water met zout gaar, giet ze af en spoel de spaghetti na met koud water. Leg ze vervolgens op een schotel en voeg hierbij de gebakken lever. Bedek het geheel rrtet de saus en strooi hierover de geraspte kaas. Gameer de schotel met partjes sinaasappel. BOSBÈSSENDRANK Kook de bosbessen heel even en wrijf ze door een paardeharen zeef. Voeg suiker naar smaak toe. Sla </s liter slagroom stijf met sui ker. Klop van een ei het eiwit stijf, meng dit met de room voor zichtig door '4 liter bosbessen- sap. Doe onder in 4 glazen een lepel bosbessen en voeg hierbij het bosbessenschuim. Deze frisse zo- merdrank kan met wat achterge houden room gegarneerd worden. Staan hierbij ronde zonnegla zen, gevat in een celluloid mon tuur niet sierlijk op elk neusje? Een beetje manlijk deze wat zware monturen voor dames, die toch ook weer zo bijzonder char mant zijn, dal; ze meer en meer worden gedragen. Vooral bij de jonge meisjes zijn ze erg in trek. Ronde glazen in een ovaal montuur zijn voor meer typen draagbaar, ze zijn ook wat spor tiever. Mooi zijn ook de zwarte monturen met brede veren, die het zijlicht nog wat temperen. De brede metalen veren zijn er in goudkleur, rood of blauw. Weer eens iets anders is bet om een zonnehoed van gevloch ten stroo te garneren met een lint in de kleur van de glazen van de zonnebril. De rand van het hoedje kan, om het helemaal mooi te maken, tegengevoerd worden in die zelfde tint. Ja, wij vrouwen zijn geneigd in de allereerste plaats te kijken hoe zo'n hoedje, hoofddoekje en zonnebril ons staat. Maar bij het kopen van een zonnebril moet er toch echt wel goed op gelet worden of het glas van die bril wel zuiver en optisch verant woord is. Gewoon glas geeft im mers spanningsstrepen, die ver tekenend en daardoor hinderlijk en vermoeiend kunnen werken! Onze ogen zijn een te kostbaar bezit, dat we er niet voorzichtig genoeg mee kunnen omspringen. VERZORG UW HAAR Draag het haar in de vakantie zo praktisch, dat u zorgeloos kunt zwemmen en baden. Wie er van houdt blootshoofds door de wind te lopen, vergt ook meer van haar kapsel dan het als regel kan verdragen. Voor de houd baarheid zal in veel gevallen een goede basispermanent nodig zijn. Wordt het 'bovendien dan nog zo geknipt dat u het door het tel kens weer anders te borstelen af wisselend kunt dragen, dan zal het zo natuurlijk mogelijk vallen en dat is eigenlijk het mooist. Borstel ook in de vakantie 's morgens en 's avonds het haar. U weet toch, dat de beste ma nier hiervoor is om voorover ge bogen op een stoel te gaan zitten, zodat het hoofd ter hoogte van de knieën komt? Het bloed cir culeert namelijk beter door de hoofdhuid, en borstelen op dez® manier zal al na enige dagen een beter resultaat te zien geven. Ueeft het haar heel erg te lij den gehad, dan zal er niets an ders op zitten dan krulspelden te Betten. Dat is niet zo erg, want in de vakantie heeft men toch tijd genoeg? Maar wie wil graag voor zo'n hoofd vol krulspelden op haar kamer blijven, terwijl an deren van het zonnetje genieten? KRULSPELDEN VERBERGEN Er is een methode om u met een haardos die door krulspelden wordt ontsierd toch netjes te kleden, zodat u toch naar buiten kan gaan. U kunt immers gerust over de boulevard wandelen als u het in wikkels gedraaide haar onder een hoofddoekje verbergt en daar een snoezige zonnehoed overheen zet? Een grof gevloch ten strohoed is hier precies ge schikt voor. Is uw haar bij het zwemmen nat geworden? Draai er snel «nge krulspelden in en bindt 'n leuk gekleurde katoenen shawl om het hoofd. Een vlotte grof gehaakte muts is er ook geschikt voor om de ontsierende spelden te verbergen. Die mutsen hebben het grote voordeel, dat ze mees tal hoog genoeg zijn en bovendien iuehfag genoeg om het haar snel te laten drogen. En ze staan reu ze gezellig. Wil het haar echt helemaal met meer, neem dan uw toe vlucht tot een valse staart. Zo'n gevlochten staart, los om het hoofd gelegd, bedekt alle piekjes U ziet er aardig mee uit als u in 'badpak bent en u bent er sjiek mee, als u uw cocktailjapon draagt. (Nadruk verboden.) BHTTY TEELING.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9