Tsjombe de vierde minister-president RADIO Di KOOK. Steun voor Maleisië Parlementair rapport over Schelde-Rijnverbinding EJE.GEUROPESE EENHEID, GEEN VERDEELDHEID OPENING HAIKVLIETBRUG OP 20 JULI HET WEFR ASOELfi HEGGEFORMEERD Benelux-havens knooppunten van wereldverkeer ZATERDAG 11 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6251 VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN 39 slachtoffers Dodelijk verkeersongeluk op rijksweg 12 135 doden m Zuid-Vietnam TANKER OP WESTERSCHELDE AAN DE GROND WSSIy Brandt in ziekenhuis Kabinetsreorganisatie in Japan Westduitse politiek blijft onveranderd Vakantie bouwvakken 1965 Regen en wind Weerbericht Hoogwater Zo si- esi Maanstanden FranSerfng bij abonnement: Terneuzen Directenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per "maand 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V, v/h Firma P. J, van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels» advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr v.m. De voormalige Katangese pre sident Moise Tsjombe is de vier de premier van Kongo gewor den. De demissionaire premier Cyrille Adoela heeft een decreet van president Joseph Kasavoe- boe tot de vorming van de nieu we uit elf leden bestaande rege ring van Tsjombe niet onder tekend. In de nieuwe Koneolese rege ring bekleedt Tsjombe behalve het premierschap ook de functies van minister van buitenlandse zaken, voorlichting en buiten landse handel. Albert Kalondji, de vroegere zelfuitgeroepen „koning" van de diamantrijke provincie Kasai, is minister van landbouw. Godefroid Moenongo, de vroe gere minister van binnenlandse zaken en „sterke man" in de vroegere Katangese regering van Tsjombe in Elisabethstad, is de nieuwe minister van binnen landse zaken. Zowel Tsjombe als Kalondji zijn vorige maand in Kongo te ruggekeerd na een ballingschap in Europa. Tsjombe heeft in een radio toespraak gezegd, dat zijn rege- i ring zal streven naar „nationale verzoening". Het ministerie van defensie in zijn regering wordt overgenomen door een speciale commissie on der leiding van president Kasa- voeboe. In een communiqué aan de pers heeft Adoela gezegd, dat hem niet is verzocht het decreet van de Kongolese president mede te ondertekenen. Hij (Adoela), heeft in elk geval .niet het plan dit niet te doen. Volgens Reuter is het nog steeds niet duidelijk, wie het presiden tiële decreet dan wel mede-on dertekend heeft. De grondwet laat toe, dat de vice-premier of twee andere ministers in plaats van Adoela tekenen. ONBEKENDE FIGUREN In hei nieuwe Kongolese ka binet zijn de drie grote politieke partijen vertegenwoordigd, de Radeco (de democratische groe pering van Adoela), de C.D.A. (het democratische Afrikaanse comité) en de F.C.N. (het ge meenschappelijke nationale front). Uit de vakbeweging is geen enkele vertegenwoordiger in het kabinet opgenomen. Daarentegen is een leider van het nationale bevrijdingscomité (uit Bazzavil- le), André Loebaja, belast met het ministerie van volksgezond heid. Een aantal nieuwe ministers is het merendeel van de waar nemers onbekend. Men weet ook niet tot welke politieke richting zij behoren. Reuter merkt op, dat Tsjom- be's kabinet het kleinste is dat er tot dusver is geweest. Het vorige kabinet-Adoela telde 27 ministers en zes staatssecretaris sen. TOESTAND VERWARD De toestand in Kabalo, 400 km ten westen van Albertstad, is nog steeds uiterst 'verward. Volgens sommige berichten hebben het Europese personeel van de spoorwegmaatschappij van de grote meren en troepen van het Kongolese nationale leger zich teruggetrokken op Kamina, maar volgens andere berichten is er nog een groep Europeanen in Kabalo gebleven en ook Kongolese militairen. Een missionaris heeft verklaard, dat het prijsgeven van Kabalo een paniek teweeg zou brengen onder de plaatselijke bevolking, die reeds met de ontruiming van dorpen begonnen zou zijn. De deur zou zodoende worden ge opend voor de oostand in dit -e- bièd van Noord-Katanga. aldus de missionaris. REGERING-TSJOMBE BEËDIGD Moise Tsjombe, premier van de Kongolese overgangsregering, en de tien andere leden van zijn regering, hebben vrijdagmorgen de eed afgelegd op de Kongolese wetten in handen van het staats hoofd. De plechtigheid geschiedde in het paleis van president Kasa- voeboe, die gezeten achter een tafel met de Kongolese vlag de ministers achter elkaar ontving en hun de eed afnam. Na de eedsaflegging zwaaide president Kasavoeboe in een toe spraak grote lof toe aan de voor ganger van Tsjombe, Cyrille Adoela, die niet bij de plechtig heid aanwezig was. Hij sprak de hoop uit dat de huidige regering het werk van de regering-Adoe- la zou voorzetten. POLITIEKE GEVANGENEN VRIJ Na de eerste kabinetszitting onder leiding van premier Tsjombe is vrijdag bekendge maakt, dat alle politieke gevan genen in vrijheid zullen worden gesteld. De minister van justitie is met de uitvoering van dit be sluit belast. Voorts werd de avondklok in geheel Leopoldstad opgeheven. Tsjombe sprak niet over vrij lating van de linkse vroegere vice-premier Antoine Gizenga, Moordstroat 102 Terneuzea Telefoon SIM Bondskanselier Erhard heeft donderdag in Kopenhagen ge zegd dat de Frans-Duitse toena dering een eerste vereiste voor de Europese politieke ontwikke ling is, doch niet een doel op zichzelf. De idee van een Frans—Duitse unie binnen de gemeenschappe lijke markt was vollens hem onwerkelijk. De E.E.G. diende een uiting te zijn van Europese eenheid, niet van Europese ver deeldheid. Erhard wilde niet ingaan op vragen over onenigheid in de leiding van de christen-democra tisch# partij. Niet-officiële Duit se kringen menen te weten dat het meningsverschil na het be zoek van president De Gaulle aan Bonn nog verergerd is. Er hard zou verheugd zijn met de Deense steun voor zijn plan voor een open markt, een plan dat niet strookt met de gedachten die Adenauer, de voorzitter van de christen-democratische partij, daarover heeft. Op een vraag of de onenigheid in de gemeenschappelijke markt over een gemeenschappelijke graanprijs de Frans-Duitse be trekkingen schade kon berokke nen, antwoordde Erhard dat deze zaak zwaar wordt overdreven. De kwestie van de graanprijzen is slechts een detail van de ge zamenlijke landbouwpolitiek. die meer dan twee jaar geleden in Stanleystad een eigen rege ring vormde. Intussen heeft de aftredende premier, Adoela, een persconfe rentie gehouden waarop hij ont^ kende Leopoldstad verlaten te hebben teneinde--het mede-onder- tekenen van de aanstelling van Tsjombe te' ontlopen. Niemand heeft mij gevraagd het besluit te ondertekenen, aldus Adoela. De ex-premier zal zijn tijd gaan Wijden aan zijn nieuwe partij (Radeco). Alle 39 inzittenden van een Viscount van de United Airlines zijn donderdagavond om het leven gekomen, doordat het toe stel in de lucht ontplofte en hij Parrotsville nabij Newport in de staat Tennessee neerstortte. Het vliegtuig was op weg van Washington naar Knoxville in Tennessee. Het had 35 passagiers en een bemanning van vier leden aan boord. De wrakstukken kwamen over een groot gebied verspreid te recht in heuvelachtig gebied. De United Airlines die te Chicago zijn gevestigd, beschikken over nog 45 Viscounts van Britse ma kelij. In november 1962 veronge lukte een Viscount van deze maatschappij in Maryland, nadat het toestel in botsing was ge komen met enige hoogvliegende zwanen. Het ongeluk kostte aan 17 mensen het leven. In januari van het vorige jaar stortte bij Kansas City een Viscount van de Continental Airlines neer, waar door alle negen inzittenden om het leven kwamen. De maatschappij heeft de fede rale recherche verzocht een on derzoek in te stellen. Dit bleef er van een volkswagen busje over, nadat het tegen de achterzijde van een geparkeerde vrachtwagen op rvksweg 12, ter hoogte van de gemeente Leer- sum botste. De 40-jarige bestuur der kwam hierbij om het leven. Bij afzonderlijke operaties tegen communistische vietcongrebellen zijn vrijdag ten westen van Sai gon een Amerikaanse militaire adviseur gedood en twee gewond. Donderdag werden in Dau Tieng, 65 kilometer ten noord westen van Saigon, zes militairen van het regeringsleger gedood. Het communistische offensief dat in de afgelopen dagen ten noor den en ten westen van Saigon is ontketend, heeft volgens offi ciële cijfers aan 135 militairen het leven gekost. Daarbij bevon den zich vier Amerikaanse en één Australische adviseur. De 12.000 ton metende Libe- riaanse tanker „World Cavalier" is donderdagnacht om ongeveer kwart over drie op de Wester- schelde nabij boei 10 aan de grond gelopen. Het schip is gela den met erts. De sleepboten ..Schouwenbank" en „Loire" van L. Smits en Co's internationale sleeodienst voeren uit om assistentie te verlenen, maar de kapitein wilde trachten op eigen kracht vlot te komen. Vrijdagmiddag om half twee is de anker inderdaad op eigen kracht vlot gekomen. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn is vrijdag voor operatieve behandeling van een abces in een zwk-^huis opgeno men. Hij zat' zijh: Ambtsbezig heden waarschijnlijk over tien a veertien dagen kunnen hervat ten. Canada heeft donderdag op de conferentie van de Britse ge- menebestlanden Maleisië hulp aangeboden in zijn conflict met Indonesië. Premier Lester Pearson van Canada verklaarde dat hij de moed en vastberadenheid van het Maleisische volk bewonder de. Canada zou Maleisië op alle mogelijke manieren steun ver lenen. Namens de regering van India bood minister van financiën Krisjnamachari de goede dien sten van zijn land aan om een vreedzame oplossing te vinden voor het conflict tussen Maleisië en Indonesië. Voorts betuigden Nigeria, Sierra Leone en Trini dad hun sympathie met Maleisië. ZUID-MO tURKERS STEUNEN SOEKARNO Ongeveer 50 oud-leden van het Met voldoening is vastgesteld, dat het eindelijk mogelijk is ge bleken een geschil te regelen, dat meer dan honderd jaar lang de goede betrekkingen tussen beide landen heeft verstoord. Dit schrijft de rapporteur van de commissie van buitenlandse za ken uit de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers, L. Del- waide, in het verslag over de be handeling van het in mei 1963 tussen België en Nederland ge sloten verdrag over de Schelde- Rijnverbinding. „Dit geschil was des te hinder lijker geworden, daar sedert het tot stand komen van de Benelux- economische unie de toenadering tussen België en Nederland voort durend is toegenomen. Daareen- boven zijn beide landen in de groeiende Europese gemeenschap op een steeds nauwere samen werking aangewezen. Ten slotte hébben ook de Beneluxhavens er zich rekenschap van gegeven dat hun belangen als knooppun ten van het wereldverkeer van en naar Europa in grote mate gelijklopend zijn. In dat licht be zien krijgt het verdrag over de ScheldeRijnverbinding een uit zonderlijke betekenis", aldus het verslag. ANTWERPEN TWEEDE RIJNHAVEN De commissie keurde de vori ge week het verdrag goed met elf stemmen voor en één ont houding. Het rapport van L. Del- waide, naast kamerlid Antwerps wethouder voor havenkwesties, werd goedgekeurd met 10 tegen drie stemmen en één onthouding. Het belang voor België van de rijnvaart blijkt volgens het rap- uort uit het feit, dat de omvang van het goederenverkeer van en naar België ongeveer 12,5 mil joen ton per jaar bedraagt, circa 19 procent van het totale grens overschrijdende rijnverkeer aan de NederlandsDuitse grens bij Lobith. Bij het stroomafwaartse verkeer bereikt het Belgische aandeel bijna 30 procent. België komt in het grensover schrijdend verkeer bij Lobith op de derde plaats met' 12 procent na Nederland met 51,9 en Duits land met 25,5 procent. Terwijl echter Rotterdam en Amsterdam in ruime mate voor deel hebben getrokken uit de toenamè van het rijnverkeer is het rijnverkeer in Antwerpen in vergelijking met 1938 achteruit gegaan. Tegenover een vermeer dering in deze periode van 22 voor Rotterdam en van 100 pro cent voor Amsterdam was er een achteruitgang van 5,5 procent voor Antwerpen. Niettemin is Antwerpen nog steeds de tweede rijnhaven vóór Amsterdam en na Rotterdam. 77 PROCENT VOOR BELGISCHE REKENING Het verslag vermeldt voorts, dat de totale kosten van de aan leg van de nieuwe verbinding en de gekapitaliseerde kosten van onderhoud en bediening van de vaarweg worden geraamd op 4 miljard 294 miljoen frank, waar van 77 procent voor Belgische rekening komt, een bepaling waarover in de commissie geen opmerkingen werden gemaakt. Het verslag maakt tenslotte melding van een weerlegging door de minister van openbare werken, Bohy, van de door Luik se commissieleden geuite vrees, dat door de overeengekomen levering van zoet water door België aan Nederland een ge vaar ontstaat voor de scheep vaart op de Belgische watei'we- gen Albertkanaal en Maas. De minister merkte daarbij op, dat de Belgische belangen op het gebied van drinkwatervoorzie ning en van de watervoorziening voor de landbouw en industrie niet in het geding kunnen wor den gebracht, evenmin als de scheepvaart tussen Antwerpen en het Belgische achterland. Aangezien het Belgische par lement al op recès is, zal de openbare behandeling van het verdrag eerst na de zomervakan tie kunnen beginnen. K.N.I.L., die onlangs uit Neder land in Djakarta zijn aangeko men, hebben verklaard te willen vechten tegen de „koloniale troe pen in Maleisië", aldus het pers bureau Antara. Een functionaris van de vereniging van voormali ge leden van het Nederlands- Indische leger, S. Marantika, zou gezegd hebben dat deze groep, allen Zuid-Molukkers, zich ach ter president Soekarno heeft ge schaard en bereid is contra revolutionairen in Indonesië en elders uit te roeien. DEMONSTRATIE IN SOERABAJA Volgens een bericht van An tara heeft vrijdag in Soerabaja een menigte van meer dan 10.000 personen gedemonstreerd voor het Britse consulaat om te pro testeren tegen de rol van Enge land bij de vorming van de fede ratie Maleisië en tevens tegen het „gevangennemen en doden" van tientallen vrijwilligers in Noord-Borneo door Britse kolo niale strijdkrachten. In Koetsjing, de hoofdstad van Serawak, deelde een militaire woordvoerder mee, dat Indonesi- Premier Ikeda, die vrijdag tot voorzitter der regerende liberale democratische partij werd her kozen en daardoor automatisch minister-president blijft, heeft aangekondigd zaterdag te zullen gaan werken aan een reorgani satie van het kabinet en van het partijbestuur. Hij verklaarde reeds nu in de huidige Japanse politiek geen veranderingen te zullen brengen. Maandag 20 juli zal de minis ter van verkeer en waterstaat, mr J. van Aartsen, de brug over het Haringvliet tussen Numans- dorp en Ooltgensplaat officieel openen. 's Morgens om 10.45 uur zul len de autoriteiten en verdere genodigden aan de noordzijde van de brug in de remise van de Rotterdamse Tramwegmaat schappij te Numansdorp bijeen komen. Onder hen bevinden zich de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz; het college van ged. staten van Zuid-Holland; burgemeesters en wethouders van de plaatsen op Goeree-Overflakkee; Schouwen- Duiveland, Numansdorp en Wil lemstad en een groot aantal ver tegenwoordigers van rijk en provincie. Na de bijeenkomst in de remise zal de minister de of ficiële opening verrichten. Hier na zullen de genodigden zich als eersten over de brug begeven. Direct daarna wordt het verkeer toegelaten. Op 20 juli zullen ook de brug wachters hun werk beginnen als tolgaarders, die bij de brugver- binding in drenst zijn getreden. Zoals bekend worden de bouw kosten van deze 1222 meter lan ge brug, waarvan voorlopig twee rijbanen in gereedheid zijn ge bracht, door het heffen van tol afgelost. Van de zijde van de N.V. vernemen wij, dat het tarief van het bruggeld, zoals dat enige maanden geleden door de raad van commissarissen van de Ha ringvlietbrug werd voorgesteld, geldig is voor alle verkeer dat van de brug gebruik maakt. Ook de eilandbewoners zullen geen korting ontvangen. Na afloop van een vrijdagmor gen gehouden vergadering van het Westduitse kabinet heeft de regeringswoordvoerder verklaard dat de Europese politiek der federale regering geen verande ring zal ondergaan. De regering zal blijven streven naar een Europese politieke unie op basis van het samenwerkingsverdrag tussen Frankrijk en West-Duits- land. De woordvoerder voegde aan zijn verklaring toe, dat de poli tiek zijner regering op de vol gende vier begins.elen berust: 1. Prioriteit voor de hereniging van Duitsland; 2. behoefte aan steun van alle bondgenoten der bondsrepubliek, in het bijzonder van de Verenigde Staten, Frank rijk en Engeland; 3. de regering in Bonn moet niet kiezen tussen Parijs en Washington een der gelijke keuze zou nadelig zijn voor de hereniging van Duits land; 4. benutting van alle mo gelijkheden, geboden door het Frans-Duitse verdrag in het perspectief van de Europese po litieke unie. sche guerillastrijders donderdag avond met machinegeweren en mortieren hebben geschoten op een onverdedigd dorp in het dis trict Serian en zich vervolgens op de grens terugtrokken. Het centraal orgaan voor de bouwnijverheid is voornemens de bouwvakvakantie 1965 vast te stellen voor de periode aanvan gende op 19 juli 1965 en eindigen die ap 31 juli 1965. Het K. N. M. I. deelt mede: Ten westen van Schotland is een nieuwe depressie aangeko men, waarvan 't frontensysteem vrijdagavond regen bracht in Ierland. Deze depressie koerst naar het oosten en zal in de ko mende 24 uur in ons land het weer in ongunstige zin beïnvloe den. De wind krimpt naar het zuid westen en wakkert aan, in de kuststreken tot hard. Het fron tensysteem, voorafgegaan door een regenzone, zal in de loop van de dag over ons land trekken. In de lucht die aangevoerd wordt blijven de temperaturen laag voor de tijd van het jaar en het laat zich aanzien, dat ook zondag het koele en onvaste weer zal voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Onbestendig. Half tot zwaar bewolkt met van het westen uit tijdelijk regen. Matige tot krachtige, in de kust gebieden harde zuidwestelijke wind. Koel weer. ZATERDAG 11 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.00 3.35 4.15 4.25 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 12 JULI v.m. 3.50 4.25 5.05 5.15 n.m. 3.21 3.56 4.36 4.46 n.m. 4.10 4.45 5.25 5.35. MAANDAG 13 JULI v.m. n.m. Breskens 4.37 4.52 Terneuzen 5.12 5.27 Hansweert 5.52 6.07 Walsoorden 6.02 6.17 ZON MAAN op onder op onder Juli 11 4.33 20.57 6.41 22.43 12 4.34 20.56 8.03 23.09 13 4.35 20.56 9.23 23.30 14 4.36 20.55 10.41 23.48 15 4.37 20.54 11.51 16 4.39 20.53 13.05 0.05

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1