Minister Luns bezichtigde het Kremlin De revolutie- WEEKEND-UITSTAPJE NAAR LENINGRAD verslindt haar kinderen SCHERPE CRITIEK OP SCHELDE-RIJNVERDRAG De strijd Scranton-Goldwater Svenson krijgt zeven jaar celstraf ACTIE TEGEN BEN BELLA OPNIEUW GROOT PROCES IN WEST-DUITSLAND HET WEER VRIJDAG 10 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6250 Mr. Luns ontmoet premier Chroesjtsjov SLACHTOFFER DER 3ENELUX-GEDACHTE Verdediger van Mandela gearresteerd De Z^idl-Arabische federatie BELGISCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Vijf doden De Russische consumptie goederen zijn niet best Moordzaak terugverwezen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FranRerïng abonnement: Temeuzen Dïrectenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal T Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdïeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummèr tot 10 uur v.m. De minister pan buitenlandse za ken, mr. M. J. AH. huns, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Sowjet-Russische premier Nikita Chroesjtsjov. De foto toont de beide staats lieden tijdens het gesprek, dat ze hadden. Minister Luns heeft gisteren het Kremlin bezichtigd voordat hij ging lunchen met de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko. De lunch werd gegeven door de Neder landse ambassadeur, E. Star Bus- mann. Minister Luns zette hierbij de besprekingen voort die hij woensdag met Chroesjtsjov en Gromiko was begonnen. Vandaag vertrekt minister Luns voor een weekeind-uitstap je naar Leningrad en Kiev. Hij komt zondagavond naar Moskou terug. Maandag zal hij Gromiko opnieuw ontmoeten aan lunch en diner. GEEN TWEEDE ONTMOETING Kringen uit de omgeving van de Nederlandse ambassade ver wachten niet dat minister Luns een tweede ontmoeting met pre mier Chroesjtsjov zal hebben. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken zou het memo randum bespreken met zijn Rus sische ambtgenoot Gromiko. Woensdagavond woonde minis ter Luns in het theater van het Kremlin een opvoering bij van de Russische balletten „L'oiseau de feu" en „Petrosjka". In Leningrad zal de minister worden ontvangen door de voor zitter van het stadsbestuur. De Nederlandse bewindsman zal de stad bezichtigen en een bezoek brengen aan het recreatieoord Petrodworjets, eens het buiten verblijf van tsaar Peter de Grote. Ook staan bezoeken op het pro gramma aan het museum de Her mitage, een theater en een be, drijf. De minister van buitenlandse zaken van de Oekrainse socialis tische Sow jetrepubliek, de heer L. Polamartsjoek, ontvangt mi nister Luns te Kiev. De Neder landse minister zal de stad en een groot landbouwbedrijf in de omgeving bezichtigen. Maandag wordt een noenmaal gegeven op de Nederlandse, am bassade te Moskou, nadat me vrouw Luns in de ochtenduren een kleuterschool of een pionier kamp en een ontspanningskamp voor scholieren zal hebben be zocht. 's Middags brengt de mi nister een bezoek aan de staats universiteit in Moskou. De Sowjetminister van buiten landse zaken, de heer A. A. Gro- myko en diens echtgenote geven maandagavond een diner. TELEVISIE. Minister Luns heeft een uitno diging ontvangen om maandag avond na het diner dat Gromiko hem aanbiedt, een toespraak voor de Sowjettelevisie te hou den, aldus is donderdag in Haag se kringen vernomen. De internationaal bekende his toricus prof Charles Terlinden, hoogleraar aan de Leuvense uni versiteit, heeft donderdag een scherpe aanval gedaan op het Belgisch—Nederlandse verdrag voor de verbetering van de ver binding tussen de Schelde en de Rijn. In een artikel, dat het blad „La Libre Belgique' op zijn voor pagina publiceert, schrijft hij dat het verdrag door het Belgische parlement moet worden afgewe zen of op zijn minst ingrijpend moet worden gewijzigd voordat het kan worden aanvaard. „Slachtoffer van de Benelux- gedachte en in het verlangen aan zijn buurland een herhaling te besnaren van de verschrikkelij ke overstromingsramp van 1953, heeft België zich laten overwin nen door de uitputtingspolitiek, waarin onze noorderburen zo uitblinken. Terwijl zij trouw zijn gebleven aan hun advies „Je maintiendrai", hebben wij ten slotte het enige voordeel van een kanaal van Antwerpen naar de Rijn gekocht door gevaarlijke capitulaties, die op andere pun ten zelfs ontoelaatbaar zijn". 1927 IS NIET VERGETEN Professor Terlinden voegt hier aan toe, dat het Belgische parle ment het verdrag zonder enig gewetensbezwaar kan verwer pen. Wij zouden dan niets anders doen dan hetgeen de Nederlandse Eerste Kamer op 24 maart 1927 heeft gedaan, die het verdrag van 1925 verwierp omdat het on verenigbaar was met de belangen van Nederland. Een dergelijke verwerping zou volgens de Belgische historicus moeten samengaan met een di plomatieke campagne bij alle landen, die bij de Rijnvaart be lang hebben. De naar Antwer pen aan te leggen vaarweg is een verlenging van de Rijn en het is dus logisch daaraan het Rijnstatuut te geven en onder de jurisdictie te plaatsen van de centrale Rijnvaartcommissie, waarvan ook België en Neder land deel uitmaken. Het is on toelaatbaar dat de commerciële rivaliteit tussen Rotterdam en Antwerpen Nederland inspireert tot een rivierpolitiek en een pro tectionisme uit een andere eeuw, op het moment waarop alle lan den beperkingen van hun sou- vereine rechten moeten aanvaar den om een verenigd Europa te realiseren. De internationalisatie van het vraagstuk blijkt dus het enige middel te zijn om te komen tot een rechtvaardige en defini tieve oplossing. Gouverneur William Scranton van Pennsylvania is woensdag in San Francisco aangekomen voor de laatste fase in de strijd om de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. De gouver neur die door gematigde republi keinen naar voren is geschoven om te voorkomen dat de conser vatieve senator Goldwater wordt gekozen, komt nog ongeveer 70 stemmen te kort. Het wordt sterk betwijfeld of hij enige kans heeft om Goldwater te verslaan. Dit neemt niet weg dat Scran ton en zijn aanhangers ongeveer 250.000 dollar besteedden voor een massale demonstratie op het vliegveld van San Francisco on der het motto „Scranton als pre sident", een indrukwekkende rit met talrijke auto's door de stad en tenslotte een ontvangst in een hotel die door verscheidene dui zenden mensen werd bezocht. In een verklaring bij zijn aan komst zei Scranton, dat de repu blikeinse party niet mag worden tot „een nieuwe naam voor een of andere ultra-rechtse organisa tie". Senator Goldwater werd gis teravond in San Francisco ver wacht, waar hij in de avond een persconferentie zou houden. Men verwachtte, dat hij zich fel zou verweren tegen Scrantons be schuldiging, dat hij een defaitist is, omdat hij in een vraaggesprek met een Westduits tijdschrift ge zegd heeft, dat hij president Johnson by de verkiezingen niet zal kunnen verslaan. Toen gouverneur Scranton in zijn hotel was aangekomen, liet hij een onderzoek instellen naar eventueel verbeken* microfoons. Er werd niets gevonden hetgeen een commentator inspireerde tot de uitspraak, dat de moeilijkhe den voor de gouverneur voor een deel voortvloeien uit het feit dat niemand naar hem luistert Het schijnt een onontkoombare wet dat een revolutie haar eigen kinderen verslindt. In Algerije gaat dat inderdaad op. De vroegere premier Ferhat Abbas kreeg huisarrest opgelegd en een reeks ar restaties werd slechts daarom niet zo groot als de regering wenste, doordat verscheidene anderen met goede namen uit de vrijheids strijd naar het buitenland vluchtten. President Ben Bella is eenzaam komen te staan, maar hij kan rekenen op het leger van Boumedienne en zijn positie is dus be paald niet zwak. Maar dat vrijwel alle voormannen uit de oorlog tegen de Fransen hem nu afzweren, is ook geen teken dat Ben Bella's doen en laten algemene instemming vindt. En dat is zeker niet het geval in 'n land, waar de toch al niet florissante economie hoe langer hoe meer ineenstort. Men mag daar niet uitslui tend Ben Bella de schuld van geven, cl heeft zijn Nasseriaans socialisme met een sterk marxis tische inslag niet geholpen de buitenlandse investeerders waarvan het arme Algerije het hebben moet aan te lokken. Van de ontevredenheid der Al gerijnen zullen de uitgeweken leiders gebruik maken om tegen Ben Bella te ageren. Het resul taat zal onherroepelijk zijn dat Ben Bella zijn dictatoriale macht nog scherper zal gebruiken en dat de kansen dat het nu onder ling hard tegen hard zal gaan, stijgen. Er ontstaat een ontvlam bare situatie, waarmee niemand blij is, speciaal de Fransen niet die nog altijd, vooral door hun oliebelangen, nauw verbonden blijven met het land. MAKARIOS GAAT ZIJN GANG De voornaamste schepper van de N.A.V.O., oud-minister Dean Acheson, is de vierde afgezant van president Johnson die pro beert te voorkomen dat de ru zie op het kleine eiland Cyprus ertoe leidt dat aan de uiterste oostflank van de verdragsorga- nisatie de leden onderling aan het vechten slaan. Johnson vermijdt met opzet zelf met een oplossing te komen; hij dringt er slechts op aan dat Griekenland en Turkije onder ling het probleem uit de wereld helpen. Of de Finse bemiddelaar Tuomioja zal slagen, is nog du bieus, maar de Geneefse ge sprekken lijken een laatste kans. Kapitein Alfred Svenson van het Amerikaanse leger, die op drie mei 1963 in een jeep de grens overstak naar Oost-Duits- land, is donderdag door een mi litaire rechtbank in Franfort tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens desertie en dief stal van een legerjeep. De 31-jarige Svenson, die vóór zijn vlucht deel uitmaakte van deinlichtingendienst van het Amerikaanse lager in W.-Duits- land, had tijdens het proces ver klaard dat hij begin september 1963 in Oost-Beriyn was ge arresteerd na een gevecht waar in hij verwikkeld was geraakt. Hij was in een Oostberlijnse ge vangenis in eenzame opsluiting gehouden, had verdovende mid- In Algerië Is een op 6 juli ge dateerd pamflet verspreid, waar in wordt meegedeeld dat een „nationaal comité voor de ver dediging van een revolutie" is gevormd dat zich tot doel stelt het land te bevrijden van het huidige regime onder leiding van president Ben Bella. Dit be wind is door de werkelijk revo lutionaire krachten buiten de wet gesteld en mist daardoor 'elk wettig gezag. Het pamflet is getekend door de voormalige minister van P.T.T., Moussa Hassani, die ver leden week uit de F.L.N. (het nationale bevrijdingsfront)de regeringsparty, is gestoten. Hij zou zich in het Aures-gebergte hebben teruggetrokken. NAAR DE ONDERGANG Hassani noemt als leden van het nieuwe nationale comité mannen die vastbesloten zijn het naar de ondergang afgiydende Algerië te redden: Mohamed Boudiaf, reeds lang tegenstander van Ben Bella; Mohamed Tjaa- bani, die een dezer dagen door het Algerijnse nationale leger werd gearresteerd omdat hij in verzet ging tegen zijn vervanging als districtsbevelhebber; Hocine Ait Ahmed en Moussa Mourad, een officier die in het gebied van Oran zou zijn ondergedoken. Hassani maakt zelf ook deel uit van dit comité. De familie van Abderahman Fares, die voorzitter was van het voorlopige Algerijnse bewind, heeft meegedeeld dat deze dins dagavond in zijn woning is ge arresteerd. De reden van de ar restatie is niet bekend. Braam Fisher, de eerste ver dediger in het proces van Rivo- nia, is naar uit goede bron wordt vernomen, in Johannes burg gearresteerd. Fisher, een communist, is een van de beste advocaten in Zuid-Afrika. Zeven van de beklaagden in het proces van Rivonia, allen Afrikanen, zijn veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf we gens gezagondermijnende activi teit. Onder hen bevinden zich Nelson Mandela en Walter Si- soeloe, voormalig vice-voorzitter en gewezen secretaris-generaal van het „nationale Afrikaanse congres". delen gekregen en was met fol tering bedreigd, voordat hij een interview gaf waarin -hij weste lijke journalisten vertelde waar om hij de kant van het commu nisme had gekozen. De Oost duitsers arrangeerden het inter view op 30 september, nadat hij in de gevangenis door veilig heidsfunctionarissen was inge licht over hetgeen hij zeggen moest en men hem met een spio- nageproces en foltering had ge dreigd. NAAR TEXAS De uit Litauen afkomstige of ficier werd een jaar nadat hij Oost-Duitsland was binnengeko men, uit het land gezet. Svenson zal naar de V. S. wor den overgebracht, waar hij zijn straf in fort Leavenworth (Te xas) zal uitzitten. Hij is uit de dienst ontslagen. De verdediger verklaarde tij dens het proces dat Svenson geen politieke motieven had toen hij naar Oost-Duitsland ging. Hij was gebroken door een ongeluk kige liefde en diep geschokt door de teleurstellingen van zijn leven. De hoge raad van de Zuidara- bische federatie heeft donderdag besloten aan de sultan van Fadh- li, sultan Achmed bin Abdoellah al Fadhli, zijn terugkeer naar het gebied van de federatie te ver bieden. Volgens betrouwbare kringen zouden ook de Britse hoge commissaris voor Aden en de Zuidarabische protectoraten aan sultan Achmed de toegang tot Aden hebben ontzegd. Tijdens de onlangs in Londen gehouden conferentie over de toekomst van de Zuidarabische federatie maakte de sultan be kend, dat Fadhli zich van de federatie afscheidde. De hoge raad heeft zich niet beziggehouden mte de kwestie van een opvolger voor sultan Achmed, daar deze als een aan gelegenheid voor de bevolking van het betrokken gebied wordt beschouwd. De toenemende wapenstroom naar Cyprus plus het gerecht vaardigde vermoeden dat ook Griekse soldaten naar het eiland zijn getransporteerd, zijn goede redenen om aan te nemen dat de spanning op Cyprus alleen maar toeneemt en dat de Grieks- Cyprioten rustig doorwerken naar een voldongen feit, dat wel licht zoals generaal Grivas propageert zal neerkomen op aansluiting bij Griekenland. TOCH INVASIE? Een dergelijk eenzijdig aan de laars lappen van de overeen- eenkomst die de republiek Cy prus in het leven riep, kan Tur- kqe onmogelijk over zijn kant laten gaan en aangezien daar tegen dan ook geen praten meer zou helpen, zou de al zo vaak verwachte invasie wel een feit moeten worden. Daarmee is dan het hek van de dam, want het conflict tussen twee bevolkingsgroepen op een klein eiland zou dan zijn uitge groeid tot een volslagen oorlog tussen twee landen, bondgenoten in de N.A.V.O. nog wel. En dat wil president Johnson tot elke prijs verhoeden. Intussen zullen er misschien wel politici zijn, die wensen dat heel Cyprus wegzonk in de zee, een wens waarmee velen op het eiland die geen oplossing zien in een conflict waarbij de par tijen aan elkaar niets meer toe geven, wellicht zullen instem men. Misschien ook in Athene en Ankara Bij het neerstorten van een straaljager van de Belgische luchtmacht zijn woensdag vijf personen om het leven gekomen. Het toestel kwam bij de landing op de basis bij Florennes op een woning; terecht. Drie kinderen werden gedood, hun moeder overleed aan haar verwondingen in een ziekenhuis. De piloot kwam eveneens om. Het toestel, een Thunderstreak, verloor bij de landing plotseling hoogte. Het vloog tegen een schoorsteen aan, rukte hoog spanningskabels los en raakte dé woning op de eerste verdieping. Het huis stortte in en vloog in brand. De slachtoffers konden eerst vele uren later worden ge borgen. De voormalige S.S.-generaal Karl Wolff, een medewerker van het hoofd van de S.S. Heinrich Himmler, zal in München te rechtstaan wegens deelneming aan de moord op minstens 300.000 joden. De nu 64-jarige Wolff, die in dertijd als verbindingsman op trad tussen Himmler en Adolf Hitler, zou in 1942 het bevel ge geven hebben tot het transport van joden uit Warschau naar de vernietigingskampen Treblinka, Belzec en Sobibor. Hij zou ook in 1941 in Minsk in tegenwoor- Een hoge regeringsfunctionaris, Tyoekov, die deel uitmaakt van de staatscommissie vpor econo mische plannen, heeft donder dag in het partijblad „Prawda" aangedrongen op ingrijpende wijzigingen in de industrie van consumptiegoederen en ver klaard dat de voorraden kleding groter en groter worden, omdat kleren zo slecht en duur zijn dat niemand ze wil kopen. De kwaliteit der goederen in de Sowjetwinkels dient ver beterd te worden en er moet een veel ruimere keus zijn. De handel in consumptiegoe deren is de laatste vijf jaar snel toegenomen maar de winkels hebben nog onverkochte voor raden ter waarde van tien mil jard gulden. Tyoekov noemt on der meer „smakeloze, slecht ge maakte en dure" weefsels, kle ding en schoenen. Bij een inspectie bleek vorig jaar dat de helft van meer dan 12 miljoen artikelen niet aan be hoorlijke eisen voldeed. Tyoekov spreekt zich uit voor onafhankelijke inspectie vóórdat de goederen de. fabrieken ver laten en verandering van het huidige systeem, waarbij de kleinhandelaars de goederen be talen vóórdat zij ze gezien heb ben. De rechtbank in Den Bosch heeft de zaak tegen de 59-jarige mevr. Chr. W. uit Den Bosch, die ervan wordt verdacht, dat zij samen met een kostganger, de 24-jarige glazenwasser J. K., haar 61-jarige echtgenoot om het leven heeft gebracht, terugge wezen naar de rechter-commis- saris om een psychiatrisch on derzoek te laten instellen. De rechtbank handhaafde de tijdens de strafzitting genomen beslis sing, waarbij de zaak van de glazenwasser ook voor dit doel werd teruggewezen. Tegen de vrouw was vijftien jaar met aftrek geëist. De offi cier achtte de medeplichtigheid bewezen. digheid van Himmler het hevel gegeven hebben tot het dood schieten van 100 joden. Het proces tegen Wolff is ver scheidene malen in verband met zijn slechte gezondheidstoestand uitgesteld. Het maandag a.s. beginnende proces zal twee maanden duren. Er kullen ongeveer 400 getuigen worden verhoord. Wolff bevindt zich sinds 1962 in voorarrest. OOK OPKLARINGEN Rond een depressie bij Zuid" Noorwegen stroomt in de komen) de 24 uur met een matige en nu en dan vrij krachtige westelijke wind onstabiele polaire lucht ons land binnen. In deze lucht zullen opnieuw plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling komen, maar deze worden afgewisseld door flinke opklaringen. Tussen Zuid-Groenland en IJs land is een nieuwe depressie aan gekomen. Deze zal nog geen directe invloed op het weer in ons land uitoefenen, maar op wat langere termijn bezien moet toch op onbestendig weer worden ge rekend. De temperaturen blijven voor de tijd van het jaar aan de lage kant. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koel weer Opklaringen, maar plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Koel weer. VRIJDAG 10 JULI v.m. n.m, Breskens 2.09 2.31 Terneuzen 2.44 3.06 Hansweert 3.24 3.46 Walsoorden 3.34 3.56 ZATERDAG 11 JULI v.m. n.m. Breskens 3.00 3.21 Terneuzen 3.35 3.56 Hansweert 4.15 4.36 Walsoorden 4.25 ZON MAAN op onder op onder Juli 10 4.32 20.58 5.20 22.09 11 4.33 20.57 6.41 22.43 12 4.34 20.56 8.03 23.09 13 4.35 20.56 9.23 23.30 14 4.36 20.55 10.41 23.48 15 4.37 20.54 11.51 16 4.39 20.53 13.05 Q.05

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1