Onderhoud van minister Luns met Gromiko Mr. Stikker in Nederland gearriveerd GRAPEFRUIT CHROESJTSJOV OVER ZIJN SCANDINAVISCHE REIS EERSTE EWPESE RMET GELANCEERD CHROESJTSJOV WAARSCHUWT DE VER. STATEN EN TURKIJE ONDERHANDELINGEN OVER CYPRUS IN GENEVE HET WEER DONDERDAG 9 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6249 Haile Selassie vraagt vrijlating van Mandela TERUG IN HET BEDRIJFSLEVEN Nederlands- Indonesische commissie naar West-lrian M^nenveger redt opvarenden van Engels jacht Hoogwater Maanstanden Weerbericht Zon- en b'ranjseruig djj aoonnement: iemeuzen DIrecteur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres! Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. .T. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêên handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel mëêr 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Minister Luns heeft woensdag morgen een bezoek gebracht aan zijn Russische ambtgenoot Gro miko. De sfeer van het onder houd was hartelijk en vriendelijk. Later is minister Luns door premier Chroesjtsjov in 't Krem lin ontvangen. Aan het vriend schappelijke gesprek tussen de Russiche premier en de Neder landse minister van buitenland se zaken nam ook de Russische irrnister van buitenlandse zaken. De ontbieding van minister Luns op 't Kremlin verraste de Nederlandse functionarissen. Twee van hen haastten zich van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken, waar minister Luns en minister Gromiko hij een waren, naar de Nederlandse ambassade om de geschenken te bfden die minister Luns voor pre mier Chroesjtsjov had meege bracht. „NUTTIG" GESPREK Het gesprek van anderhalf uur dat mr. Luns met Chroesjts jov had gevoerd, noemde hij tegenover verslaggevers „nut tig". De Navo, de multi-nationale kornstriidmacht en economische onderwerpen waren de punten waarover beide bewindslieden hadden gesproken. „Wij hebben, onze wederzijdse standpunten bewaard, doch op zekere punten heb ik nieuwe geluiden gehoord", zo zei minister Luns. Na. enkele kwinkslagen van de Russische premier met betrek king tot de gestalte van onze mi nister overhandigde minister Luns zjfn gastheer drie histori sche kaarten van Rusland. Schuin naar minister Luns kij kend merkte premier Chroesjts jov op dat Nederland wel een vruchtbaar klimaat moet hebben. De Nederlandse minister ant woordde snedig dat Holland laag ligt en dat de Nederlanders er voor moeten zorgen het hoofd boven water te houden. Tijdens het onderhoud zijn ook de economische betrekkingen tussen Nederland en de Sowjet- Unie ter sprake gekomen. Deze bijeenkomst verliep in een gunstige sfeer". De Nederiandse minister heeft aan premier Chroesjtsjov een me morandum overhandigd, dat een onderwerp van verdere studie za) vormen tijdens de besprekinger die minister Luns met zijn Rus sische ambtgenoote Gromiko zai hebben. JOURNALISTEN.DIEREN? Op de aanwezige Nederlandse journalisten wijzend vroeg mi nister Luns aan Chroesjtsjov, of hij er al aan gewend was dat deze erbij zijn. De Russische pre mier antwoordde glimlachend: „Zeker wel. Ik ben ook gewend aan het geluid dat die dieren maken." Minister Luns toonde zich ver rast over het feit dat hier men- seliike wezens, „ze'fs journalis ten", met dieren werden vergele ken, waarop Chroesjtsjov weer zei, dat de mens wordt gerekend „te behoren tot het dierenrijk". Chroesjtsjov heeft dinsdag voir de Russische radio en tele visie verslag uitgebracht van zijn pviT-dmavisehe reis, waarvan hij m°a«dag was teruggekeerd. Hij zei dat hij gastvrij en hartelijk was ontvangen. De Russische indruk dat de bevolking van deze lauden koud co gereserveerd zou zijn, is niet juist, zei hij. Chroesjtsjov sprak 35 minuten over de belangrijkste zaken die hij in Skandinavië had besproken. De gesprekken wa ren openhartig en zakelijk, zei bij. Het niet meedoen aan de /oorgestelde multilaterale Navo- --erumacht en het afwijzen van sernwapens op Deens en Noors mondaebied vond hij „een be langrijke bijdrage tot bevesti ging van de vrede". „ONGELIJKHEID" Tegen de Skandinavische lei- Iers had Chroesjtsjov gezegd dat moeilijk een regeling van het Dntwapeoinesvraagstuk kan wor den verwacht, zolang er geen 'vredesverdrag met Duitsland is gesloten. Landbouw en industrie in Skan- linaviö hadden een grote indruk op hem gemaakt, maar „zoals in alle kepitahstische landen", had hij er tekenen van „ongelijk heid" opgemerkt. Hij was diep onder de indruk" gekomen van het Iv-ie peil van de Deense lardbruw. Op het gebied van organi-atie kunnen de Russen niet veel van de Denen leren, maar hun toepassing van kunst mest en uitgelezen zaaigoed zijn een studie waard, zei de Russi sche premier. Hij noemde de re sultaten van de Deense veefok kerij „ongelooflijk". Vooral de melkoobrengst vond hij indrukwekkend. SCHEEPSBOUW De Russische scheepsbouwers kunnen veel leren van de metho den die op Zweedse werven wor den toegepast, hoewel het ge bruik van vooraf vervaardigde eenheden bij de scheepsbouw in Rusla&d niet onbekend is. Zweden kreeg voorts een com pliment omdat dit land de pro testen van Navo-zijde tegen ver koop van oliepijpleidingen aan de Sowjet-Unie naast zich heeft neergelegd. De Sowjet-Unie wil nog meer gas- en oliebuizen be stellen, zei Chroesjtsjov. Hij herinnerde eraan dat met Zweden een overeenkomst is be reikt over een mogelijk afsluiten van een pact voor lange termijn ,om 'n stabielere grondslag voor de handel tussen de Sowjet-Unie en Zweden te scheppen". Hij zei dat er grote mogelijkheden be staan voor uitbreiding van de handel met de drie Skandinavi sche landen. NA DE AARDBEVING IN MEXICO De aardbeving welke in de nacht van zondag op maandag het centrale deel van Mexico heeft getroffen, heeft volgens de jongste officiële schattingen aan 31 mensen het leven gekost. Het zwaarst getroffen werd Coyuca de Catalan, een kleine landbouwgemeenschap ten zuid westen van Mexico-stad, waar 14 mensen werden gedood en 87 gewond. Gromyko begroet minister Luns in Moskou Op het Vnoekovo-vliegveld bij Moskou heeft de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, dinsdagavond zijn Nederlandse ambtsgenoot mr. J. M. A. H. Luns, die voor het eerst een bezoek aan de Sow jet-Unie brengt, hartelijk ver welkomd. Foto: Tijdens de begroetings toespraak verborg minister Gro myko, bij wijze van grap, de mi crofoons. Keizer Haile Selassie van Ethio pië heeft in boodschappen aan president Johnson, generaal De Gaulle, premier lord Home en premier Chroesjtsjov gevraagd druk uit te oefenen op Zuid-Afri-- ka „om de vrijlating van Afri kaanse nationalistische leiders die vorige maand tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld, te bewerkstelligen." Haile Selassie zegt dat Man dela en zeven anderen alleen maar veroordeeld waren omdat zij zich vastbesloten verzetten tegen het systeem van apartheid, dat in strijd is met het handvest van de Verenigde Naties. Nederlandse excuses voor twee dagen hechtenis De Nederlandse regering heeft via diplomatieke kanalen haar verontschuldiging aangeboden aan de ouders van een zestien jarige Amerikaanse student uit Atlanta! Georgia) voor de twee dagen hechtenis, die hem vorige maand na zijn aankomst in Rot terdam waren opgelegd, omdat hij onvoldoende middelen van bestaan zou hebben. Een officiële zegsman, die dit gister verklaard heeft, voegde hieraan toe, dat de Nederlandse regering heeft aangeboden de kosten van de terugtocht van de jongeman voor haar rekening te nemen. De student die van plan was naar Oostenrijk door te reizen om daar op een boerderij te gaan werken, werd na 2 dagen hechtenis aan boord van het passagiersschip „Seven Seas" ge bracht, dat op 17 juni terugvoer naar de Verenigde Staten. De jongen, die welgestelde ouders heeft, zou bij zijn aankomst in Rotterdam slechts 72 dollar op zak hebben gehad. Woensdagmiddag is de aftre dende secretaris-generaal van de Noordatlantische verdragsorga nisatie, mr. D. U. Stikker, verge- MOEILIJK AFSCHEID „Tijdens deze toernée langs de 15 Navo-regeringen. die de laat- zeld van zijn vrouw met een lijn- ste drie jaar samen zijn baas zijn toestel van de S.A.S. uit Stock- geweest, beroert mij het afscheid holm op Schiphol aangekomen, van Nederland meer dan de an- In het kader van een aantal af- dere landen", aldus de heer Stik- seheidsbezoeken aan de 15 Navo- ker. „Het is niet alleen een af- landen zal hij twee dagen in Ne- scheid van de Nato, maar ook eén afscheid van de vele contac ten met de Nederlandse over- derland verblijven. Vandaag zullen de heer en mevr. Stikker door H. M. de Ko ningin in audiëntie worden ont vangen. Voorts zal de scheidende secretaris-generaal afscheidsbe zoeken brengen bij de minister president, mr. V. G. M. Marijnen, en de minister van defensie, P. J. S. de Jong. Mr. Stikker, die het volgens zijn mededeling bij zijn aankomst op Schiphol betreurde dat de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in verband met zijn bezoek aan Rusland niet in het land is, zal ontvangen worden door de staatssecretaris van het ministe rie van buitenlandse zaken, mr. L. de Block. heid'. Hij noemde het afscheid moeilijk, maar om gezondheids redenen had hij zich genood zaakt gezien deze functie neer te leggen. „Het werk heeft mij al tijd sterk geboeid, maar het ver eist een sterke gezondheid", ver klaarde mr. Stikker, die 31 juli a.s. als secretarisgeneraal van de Navo officieel zal aftreden. Voorts vertelde de lieer Stik ker, dat hem een rustiger toe komst wachtte, nu hij niet meer aan regeringen is gebonden. Hij zal in het bedrijfsleven terugke ren. Bovendien achtte hij het niet uitgesloten dat hij zou gaan schrijven, niet alleen over de Navo maar ook over zijn erva ringen in Nederland tijdens de bezettingsjaren. VEEL PROBLEMEN Wat de ontwikkeling van de Navo tijdens de laatste jaren be treft constateerde de scheidende secretaris-generaal een grote vooruitgang. In militair opzicht is de Navo veel sterker gewor den. Politiek gezien zijn er meer problemen maar juist in het er kennen van deze problemen en het onder ogen zien van de moeilijkheden schuilt de grote kracht van de Navo aldus mr. Stikker. Voorts was hij van me ning dat er ondanks de pogingen tot toenadering tussen oost en west van een werkelijke ont spanning geen sprake is. Daarom was hij benieuwd naar de erva ringen die minister Luns in Mos kou zou opdoen. Op Schiphol werd mr. Stikker verwelkomd door de chef kabinet en protocol mr. R. B. baron van Lynden en het hoofd van het bureau Navo-aangelegenheden, dr. Gh. A. van der Klauw. Ou maandag 6 juli, ruim drie •«"oden na de officiële ratifi catie van E.S.R.O. door negen Europese landen, is de eerste ra ket voor wetenschappelijke doeleinden met succes gelan ceerd van de lanceerbasis Salto di Quirra op Sardinië, zo is dinsdag door de Europese orga nisatie voor ruimteonderzoek meegedeeld. De neuskegel van deze raket werd samengesteld in de labo ratoria van het Europese cen trum voor ruimtetechnoiogie (Estec), een onderafdeling van E.S.R.O., die zich momenteel be vindt te Delft, en bevatte in strumenten die op hoogten van 150 km en 200 km barium en ammonium in de atmosfeer heb ben verspreid. De aldus ontsta ne wolken werden optisch van de grond gemeten voor het ver krijgen van gegevens omtrent windstroming, temperatuur en verspreidingscoëfficient. Het wetenschappelijke gedeel te van de proefnemingen werd uitgevoerd onder verantwoorde- liikheid van het Max Planck-in- stituut te München en het astro nomische instituut te Luik, ter wijl E.S.R.O. zorg heeft gedra gen voor de uitvoering van het experiment. Twaalf technici van Estec werden belast met de lan ceringscampagne, in samenwer king met enkele geleerden van de wetenschappelijke afdeling der organisatie. Voorts werkten mee de technische staf van de lanceerbasis en twee Australi sche experts die ervaring heb ben in het lanceren van de voor deze proefneming gebruikte Britse skylark-raket. Het is de Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de Indonesisch- Nederlandse commissie voor on derzoek naar de aard van de uit het Nederlandse tijdvak date rende concessie- en eigendoms rechten in West-lrian dinsdag uit Djakarta naar Sukarnopura (het vroegere Hollandia) is vertrok ken. De commissie werd vorige maand ingesteld in overeenstem ming met het Nederlands-Indo nesische akkoord over West- lrian. De Nederlandse leden van de commissie zijn jhr. mr. E. O. van Suchteren, ambassaderaad te Djakarta, en de heer H. Philip- se, tweede ambassade-secretaris in de Indonesische hoofdstad. bedoeling dat een tweede iden tieke proefneming binnen enke le dagen zal worden gehouden. Salto di Quirra is een Itali aanse nationale lanceerbasis, ge legen aan de oostkust van Sar dinië, die ter beschikking is ge steld van E.S.R.O. totdat deze organisatie gebruik kan gaan maken van haar eigen basis, die gevestigd zal worden te Kiruna in Zweden. De observatieposten zijn La Maddalena en Alghero, die zich op ongeveer 150 km af stand van de afvuurplaats be vinden. Premier Chroesjtsjov heeft de V. S. en Turkije gewaarschuwd dat hun politiek ten aanzien van Cuba en Cyprus „ernstige gevol gen" kan hebben. De Griekse regering heeft de Verenigde Naties laten weten dat zij bereid is een speciale vertegenwoordiger voor de be sprekingen over de kwestie-Cy- prus in Gèneve aan te wijzen. Hiermee is een groot struikel blok voor de besprekingen tus sen vier landen, die zijn voorge steld door de V. N.-bemiddelaar Tuomioja, weggenomen. De Turkse vertegenwoordiger, prof. Nihat Erim, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Turkse al gemene vergadering, vertrok woensdag naar Genève. Tuomioja had voorgesteld door de vier belanghebbende landen Engeland, Turkije, Griekenland en Cyprus spe ciale vertegenwoordigers^ voor de bijeenkomsten in Genève te laten benoemen. Het staat vol gens ingewijden nog te bezien of Tuomioja de Grieken zover kan krijgen dat zij met de Turken aan één tafel gaan zitten, gezien de verklaring van de Griekse premier, Papandreoe, dat dit on mogelijk is. De speciale afgezant van pre sident Johnson naar de bespre- BELGISCHE STRAALJAGER STORT NEER OP WONING Gevreesd wordt dat woensdag drie kinderen om het leven zijn gekomen bij het neerstorten van een Belgische straaljager van de basis in Florennes. Het toestel verongelukte bij de landing. Het kwam terecht op 'n woning, waarin zich een moeder en drie kinderen bevonden. Vol gens nog niet bevestigde berich ten zouden de kinderen onder het puin bedolven liggen. De vrouw werd 'met ernstige verwondingen naar 'n ziekenhuis overgebracht. De piloot van het toestel kwam om het leven. kingen over Cyprus, Dean Ache- son, is reeds in Genève. Hij heeft gezegd te zullen blijven zolang zijn aanwezigheid van belang is voor de onderhande lingen. EEN VRIJE ZONE Uit Nicosia wordt gemeld dat de regering van Cyprus en de leiders van de Turkse Cyprioten een V.N.-plan tot instelling van een „vrije zone" hebben aan vaard. In deze vrije zone heb ben alleen leden van de V.N.- strijdmacht op Cyprus de macht mensen te fouilleren, te arreste ren en vast te zetten. De zone loopt langs de bestaande be standslijn in de stad. Hr. Ms. mijnenveger „Hooge- veen" onder commando van luite nant ter zee C. G. J. van Doorn is dinsdagavond omstreeks 9 uur het voor de Noordzeekust ter hoogte van Petten in nood verke rende Engelse zeiljacht „Coucou" te hulp gekomen. Het vaartuig, waarvan het roer onklaar was geraakt, was die dag uit Harwich vertrokken met be stemming Kopenhagen, maar zou .eerst Helgoland aandoen. De be manning van het jacht, twee stu denten, een Ieraar en een jour nalist, allen omstreeks twintig jaar oud en goede zeezeilers, werd door Hr. Ms. „Hoogeveen" aan boord genomen. Pogingen om het vaartuig op sleeptouw te hemen mislukten door de zware zeegang en het breken van een tros. Het jacht strandde later bij Callantsoog. Omstreeks middernacht arri veerde de „Hoogeveen" met de vier geredden in Den Helder. In een harde rede tot pas ge gradueerden van de militaire academie in het Kremlin ver klaarde hij dat de Sowjet-Unie nationale bevrijdingsoorlogen tegen imperialisten en kolonia listen als „rechtvaardig en hei lig" beschouwt en daarom steunt. De V. S. volgen „een avon tuurlijke politiek" door verken ningsvliegtuigen over Cuba te zenden. Indien daaraan geen einde komt, kan er een ernstige toestand in het Caribische gebied ontstaan, aldus de Sowjetleider, die de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Vietnam even gevaarlijk noemde. Hij waarschuwde Turkije tegen een eventuele inval op Cyprus, die „een gevaarlijke ketting reactie kan veroorzaken". Chroesjtsjov deed een aanval op Britse militaire „inmenging in Aden". De sympathie van de Sowjet-Unie staat aan de kant van de Arabieren die voor de verdrijving van de kolonialisten vechten en naar consolidatie van hun onafhankelijkheid streven. Aardbeving in Mexico Bij een aardbeving, eigenlijk een opeenvolging van 13 aardschok ken in de Mexicaanse staat Guerreo zijn minstens dertig mensen gedood en meer dan 70 gewond. De meeste slachtoffers vielen in dorpen in de omgeving van Acapulco. De schade is aan zienlijk. Foto:'Bergingswerkzaamheden in het dorp Coyuca de Catalon. (Advertentie) KOEL WEER Ten noorden van Schotland ligt de kern van een diepe depressie die langzaam naar het noorden van de Noordzee trekt. Het front van deze depressie veroorzaakte woensdag langdurig regen en motregen en passeerde ons land in de avond en afgelopen nacht. Achter het front stroomt met een matige tot krachtige en langs de kust af en toe nog har de wind tussen zuidwest en west DONDERDAG 9 JULI Breskens v.m. 1.21 n.m. 1.43 Terneuzen 1.56 2.18 Hansweert 2.36 2.58 ZON MAAN Walsoorden 2.46 3.08 op onder op ondeX Juli VRIJDAG 10 JULI 9 4.31 20.59 4.09 21.2g v.m. n.m. 10 4.32 20.58 5.20 22.09 Breskens 2.09 2.31 11 4.33 20.57 6.41 22.43 Terneuzen 2.44 3.06 12 4.34 20.56 8.03 23.09 Hansweert 3.24 3.46 13 4.35 20.56 9.23 23.30 Walsoorden 3.34 3.56 14 4.36 20.55 10.41 G8.48 onstabiele polaire lucht binnen. Hierin zullen naast opklaringen ook buien voorkomen. Het weer blijft dus wisselvallig en koel. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselvallig- Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk nog harde wind tussen zuidwest en west. Koel weer.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1