TELEVISIE Binnenlands nieuws RADIO EN Doem der verdenking BOUWKEUR VOOR HOUTEN WONINGEN? DE AARDBEVING M MEXICO Bell TV die prachtige „wanverhouding" tussen prijs en prestatie... dè vrije zeeuw Pagina 5 Strauss steunt Heye Bomaanslag in Brits-Guyana: 33 doden Goldwater over Castro Doodstraf geëist in Madrid Syrische artillerie beschoot Israëlische dorpen Woensdag 8 juli 1964 Op liet departement van volks huisvesting en bouwnijverheid wordt momenteel onderzocht, of een bepaald type houten woning' de vereiste bouwkeur kan krij gen. Dit wordt meegedeeld in „Ruim Zicht", het blad van het katho liekvakverbond. Minister P. C. W. M. Bogaers zei in een gesprek met het A. N. P. dat, wanneer deze bouwkeur inderdaad wordt verleend, alle plaatselijke verordeningen die de bouw van houten woningen ver bieden, niet meer zullen gelden voor de houten huizen die de bouwkeur hebben verkregen. Over de z.g. „Bogaerswonin- gen" zei hij, dat het niet in de bedoeling ligt de nieuwe 16.000 stringent te hanteren. Zo zou ook de bouw van een wat gro tere woning kunnen worden toe gestaan, wanneer de kosten rela tief niet meer toenemen dan de extra-ruimte die in het huis wordt verkregen door de uitbrei ding. NAAR DE 100.000 Uit recente onderzoekingen is gebleken, dat het kwaliteitspeil van de inmiddels afgebouwde Bogaerswoningen gelijk is aan het gemiddelde kwaliteitspeil van de woningwetwoningen. Binnenkort zal een proef wor den genomen met woningen die uit Zweden worden geïmpor teerd, terwijl ook het prototype van de plastic woning van Fok ker de aandacht van het minis terie van bouwnijverheid heeft Er heerst alom activiteit en het ziet ernaar uit, dat minister Bo gaers dit jaar dicht in de buurt van de 100.000 woningen komt. Het aantal bouwvakarbeiders is sinds 1961 gestegen van 108.000 tot ruim 140.000. Franz Josef Strauss, de voor malige Westduitse minister van defensie, heeft in het weekblad „Quick" als zijn mening te ken nen gegeven, dat de Bundeswehr zich in de richting van een „so- ciaalisolement" ontwikkelt. Hij onderschreef hiermee de opvat ting van vice-admiraal Heye, de parlementaire commissaris voor de strijdkrachten, die eveneens in artikelen in „Quick" het leger er van heeft beschuldigd, dat het „een staat in een staat wordt". Strauss betwijfelde of de vice- admiraal wel de juiste middelen heeft aangewend om zijn mis- noegens tot uitdrukking te bren gen. Over het kazerneleven van alle dag schreef de oud-minister o.m.: „Het was voor mij altijd in grote mate verbazingwekkend, dat militaire deskundigen heel wat schenen te begrijpen van De zware aardbeving die in de nacht van zondag op maandag Mexicc-stad en het zuiden van 't land heeft getroffen, heeft vol gens onofficiële cijfers aan 21 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers zijn ge vallen in de omgeving van Aca- pulco. In enke'e dorpen zou het grootste deel van de huizen zijn ingestort. In Acapulco werd nie mand getroffen. Volgens het observatorium van Tacubaya zijn dertien aardschok ken gevoeld. De eerste schok werd zondagavond omstreeks Televisieprogramma's. NED. T.V.: 15.00 Kinderen van ons volk, documentair program ma; 16.0016.15 Voor de kinde ren; 19.30 De Flintstones, teken film (deel 30); 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 20.40 Kijk op kunst; 21.10 De schelmenstreken van Scapin, toneelspel; 22.45 Epi loog; 22.55 Journaal; 23.0023.10 Filmverslag van de Tour de France. BELGIë (VI.): 19.30 Tijd voor u: Lily en de politieman; 20.00 Nws; 20.20 Programma-overz.; 20.25 Sportnws; 20.40 De Flint stones; 21.05 Oud en nieuw Egyp te, exploratiefilm; 22.10 Premiè re: progr. met filmnieuws en fragmenten uit nieuwe films; 22.55 Nieuws. (Adv.) Ook in uw omgeving is een Bell-dealer. Hij heeft de nieuwste typen in voor raad. U bent welkom om een demonstratie bij tev wonen. Imp.: IMTRA BREDA tel. 41487 20.15 uur Ned. tijd geregistreerd. De zwaarste werd maandagoch tend om 8.22 Ned. tijd waargeno men. Het epicentrum lag onge veer 10 kilometer van het obser vatorium. Her stadje Coyuca de Catalan is vermoedelijk het zwaarst ge troffen. Achttien mensen zouden daar zijn omgekomen, terwijl 95 procent van de huizen zou zijn verwoest. Verscheidene ahdere plaatsen zijn overstroomd, doordat de ri vier de Balsa haar loop heeft ge wijzigd. De verbindingen met het ge bied zijn verbrdken. Andere zwaar getroffen plaat sen zijn Cuahuayutla, Plate- Huala, Acatechanguio en Aju- chitlan. Met vliegtuigen worden mili tairen naar de getroffen streek gebracht om bij het reddings werk te helpen. Ook worden levensmiddelen en medicamen ten aangevoerd. Op grond van de laatste be richten uit het getroffen gebied vreest men, dat minstens vijftig mensen om het leven zijn geko men. Intussen worden Mexicaanse steden aan de kust van de Stille Oceaan bedreigd door een wer velstorm die de codenaam Na talia heeft gekregen. Zondag werd de stad Hermosillo, de hoofdplaats van de staat Sonora, getroffen waardoor schade van naar schatting 750.000 gulden ontstond. Maandagmiddag be vond de kern van de orkaan zich op 150 km van Michoacan, Ja lisco, Mayarit en California. Een bom die maandagavond in een boot werd gegooid die op de rivier de Demerara in Brits- Guyana voer, heeft naar in Geor getown werd vernomen, aan vele mensen het leven gekost. De aanslag gebeurde op 25 km van Mackenzie. Volgens latere berichten zou den 33 mensen om het leven zijn gekomen, onder wie vijf kinde ren. De helse machine zou op het vaartuig verborgen zijn geweest. Een auto brengen voor nog geen 7 mille is op zichzelf geen verdienste. Het voordeel van zo'n lage prijs is vaak zo betrekkelijk. Aantrekkelijk wordt het pas, als die auto de Fiat 1300 blijkt te zijn. Een wagen met een superieure (72 pk -140 km/u) motor. Met schijf remmen en dubbele koplampen. Met het comfort vari een diplomaten-wagen en de dynamische motoriek van een sportwagen. Met alles wat een auto duur zou kunnen maken. Kijk, als zo'n wagen dan tóch maar f 6.999,- kost, mag een autofabrikant zich even op de borst slaan. Wat Fiat hierbij in alle bescheiden» heid doet. Een wagen met 1295 cc - 72 pk 140 km per uur en een vormgeving did grandezza verraadt, f 6.999,- Ook leverbaar met f500 cc motor (150 kmAflvoor f7.299.- 2||Plein 29, Telefoon 01153468, Zaamslag Van Maelstedeweg 4, Hulst, Telefoon 01140—2058 De boot die 90 mensen vervoer de, was op weg van Georgetown naar Mackenzie. Na het ongeluk met de boot zijn in Mackenzie vier Indiërs door negers gedood en 33 ge wond, van wie 10 ernstig. In de verongelukte boot zaten voor namelijk negers. Vijfhonderd Indiërs in Macken zie hebben hun woning verlaten en een toevlucht gezocht bij de politie. Er is een uitgaansverbod ingesteld. De gouverneur van Brits- Guyana heeft de veiligheids dienst vérstrekkende bevoegdhe den gegeven en het hoogge- (Adv.) DONDERDAG 9 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram;; "9.00 Ochtendgymn.; 9.10 De groente man; 9.15 Oude orkestmuziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeids vitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; II.U0 Nws; 11.02 Lez.; 11.15 Klass. en moderne muziek; 12.00 Jazzmuziek; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Metropoie-ork. en accordeon; 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursber.; 13.30 Licht ensemble; 14.00 Klass. en moderne muziek; 14.40 Licht progr.; 15.10 Sopraan en piano; Vanaf 16.00 Eventuele onderbreking reportage Tour de France 1964; 15.40 Lichte gram.; 16.00 Nws; 16.02 Lichte gram. (verv.); 16.45 Voordracht; 17.00 Minjon; 18.00 Nws; 18.15 Even tueel actueel; 18.20 Pianospel met instrumentale begeleiding (gr.); 18.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste; 19.00 Sportparade; 19.30 Klankbeeld; 20.00 Nieuws; 20.05 Gewijde muziek; 22.20 Wekelijkse kunstnotities; 22.30 .Nws; 22.40 Journaal met nabe schouwing Tour de France 1964; 23.10 Nieuwsflitsen en actuali teiten uit de lichte muziekwereld,- 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram., praatje voor de vrouw, toeristische tips m kleuterprogr.; 9.55 Lichte gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Lich te gram.; 12.15 Gesprek; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Deze week; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-orkest en ra- liokoor; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Geestelijke uitzending van de bondsdag van de Bond van Christelijk Gereformeerde Vrou wenverenigingen te Utrecht; 15.00 Lichte gram.; 15.20 Holland Festival 1964; 16.00 Nederlands Hervormde middagdienst; 16.30 Klass. liederen; 17,00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte gram. voor de teenagers; 18.15 Sportagenda; 18.20 Promenade-orkest en solis te; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Koorzang (gr.); 19.30 Ra diokrant; 19.50 Lichte gram.; .20.20 Luisteraars op zoek naar radio-reporters; 21.30 Lichte gr.; -21.45 Viool en piano (gr.); 22.00 Kerkorgelconcert; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Platennieuws; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 De ronde van de derde man; 12.08 Gram.; 12.15 Amus. muz.; 12.50 Beursber. en progr.- overzicht; 13.00 Nws; (Om 13.15, 14.05 en 15.05 Reportage van de Tour de France); 16.00 Nieuws; 16.03 Beursber.; 16.09 Muziek voor sportliefhebbers; 17.00 Nws; 17.15 Voor de kinderen; 17.50 Amus. muz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- sportber.; 18.30 Gram.; 18.45 Uit slagen Tour de France; 19.00 Nws en radiokron.; 19.40 Wals muziek; 20.00 Klass. muz.; 20.50 Pianorecital; 21.00 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Noordzeefestival; 23.00 Nws; 23.05 Opera- en Bel Cantoconcert; 23.5524.00 Nws. 34) Zij had nooit rekening gehou den met de aangeboren aard van de mens, dat begreep hij nu. Zij had alle mensen uitsluitend be schouwd als gevallen, proble men die je kon oplossen. Zij had er geen oog voor gehad dat ieder mens, krachtens erfelijke aard en aanleg, weer anders reageer de en er individuele eigenaar digheden op na hield, die hij nimmer kwijt kon raken. Zij had haar verwachtingen altijd veel te hoog gespannen en was dus altijd teleurgesteld uitgekomen. Leo was al heel gauw verliefd op haar geraakt en was eerst later tot de aangename ontdek king gekomen, dat zij een doch ter van zeer gefortuneerde ouders was. Zij hadden hun leven samen uitgestippeld vol hooggestemde idealen en niet bepaald op alle daags niveau. Maar hij zag nu De republikeinse senator Bar ry Goldwater, die zich kandidaat heeft gesteld voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft in een onderhoud met het Brazili aanse blad „Diario de Noticias" gezegd dat het regiem van Fidel Castro zou moeten worden ge liquideerd. Volgens het in de Portugese taal verschijnende blad had Gold water gezegd dat de betrekkin gen met alle communistische lan den, ook die met de Sowjet-Unie, zouden moeten worden verbro ken. „Mijn doel in de koude oor log is overwinning niet louter een koude oorlogsoverwinning maar een algehele overwinning", zo schrijft het blad. De Amerikaanse senator had voorts gezegd: We zouden zon der aarzeling moeten verklaren dat we het bestaan van een communistische regering op dit halfrond niet zullen dulden en dat het regiem van Fidel Castro zal worden geliquideerd. Ik denk dat we in een positie verkeren om een economische blokkade tegen Cuba te kunnen uitvoeren en dat we Castro kwijt kunnen raken zonder oorlog," aldus Gold water. operationele vraagstukken en strategische problemen, maar betrekkelijk weinig van de mili taire routine en haar vereisten." door AGATHA CHRISTIE duidelijk wat hem zo had aan getrokken tot haar. Dat was haar warme hart geweest. Alleen en dit was het tragische die warmte was eigenlijk niet uit gegaan naar hem. Zij had van hem gehouden, stellig. Maar wat zij eigenlijk van hem en van het leven had verlangd, dat waren kinderen geweest. Maar die kin deren had zij niet kunnen krij gen. Zij hadden de ene dokter na de andere bezocht, respectabele en minder respectabele, zelfs kwakzalvers. Hun uitspraken wa ren tenslotte eensluidend geweest en zij had die moeten aanvaar den. Zij zou nimmer kinderen kunnen krijgen. Hij had erg met haar te doen gehad en haar ver driet mee doorleefd. Daardoor had hij ook zonder enig bezwaar toegestemd, toen zij had voorge steld dat zij een kind zouden aannemen. Zij waren in contact geweest met instellingen voor dit doel, toen zij, bij gelegenheid van een bezoek aan New York, met hun auto een kind hadden aan gereden, dat uit een huurkazer ne in een van de achterbuurten plotseling de straat was overge stoken. Rachel was uit de auto ge sprongen en op straat naast het kind neergeknield, dat alleen een paar schaafwonden had, een mooi meisje met goudblond haar en blauwe ogen. Rachel had er op gestaan haar naar een zieken huis te brengen, om er zeker van te zijn dat het kind geen letsel had opgelopen. Zij had met de naaste verwanten van het meis je gesproken, een slonzige tante en haar man, die kennelijk aan de drank was. Het was duidelijk gebleken dat zij volstrekt niet gesteld waren op het kind, dat zij na de dood van haar ouders bij zich in huis hadden genomen. Rachel had geopperd dat het kind een paar dagen bij haar zou blijven logeren en de tante had daarin met graagte toege stemd. „Ik heb ook eigenlijk geen tijd om op haar te passen," had ze gezegd. Zo was Mary meegegaan naar de reeks kamers, die zij in het hotel betrokken hadden. Wat had het kind genoten van het heer lijke bed en de prachtige badka mer. Rachel had nieuwe kleer tjes voor haar aangeschaft. Toen was het moment aangebroken, waarop het meisje gezegd had: „Ik w i 1 niet meer naar huis. Ik wil hier bij u blijven." Rachel had Leo aangezien, hem rechtshof gemachtigd mensen die in het onwettig bezit van wa pens en springstof zijn, te laten geselen en tot levenslang te ver oordelen. Personen die vrijwillig wapens of springstoffen inleveren, gaan vrijuit. ie Minister Luns, die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, is dinsdag op het Moskouse vlieg veld angekomen. De Nederlandse minister, die wordt vergezeld door zijn echtgenote, werd door zijn Russische ambtgenoot Gro- miko begroet. met hartstochtelijke blijdschap verlangend aangezien. Zodra zij alleen waren geweest, had zij tegen hem gezegd: „Laten we haar bij ons houden. Dat komt gemakkelijk genoeg in orde. Die vrouw zal maar al te blij zijn, als ze het kind kwijt is." Hij had het grif goedgevon den. Het leek een rustig, goed opgevoed, volgzaam kindje. Zij had zich blijkbaar helemaal nog niet gehecht aan de tante en oom, bij wie zij in huis was. Als dit Rachel gelukkig maakte, moest het maar gebeuren. Advo caten werden geraadpleegd, stuk ken getekend en in het vervolg zou Mary O'Shaughnessy Mary Argyle heten en ze zou met hen naar Europa reizen. Nu zou die arme Rachel een nieuw geluk kennen, had Leo gedacht. Zij was ook gelukkig geweest. Zij had Mary op aller lei manieren vertroeteld. Mary had dat rustig en liefjjes aan vaard. Maar toch, dacht Leo, had hij zich altijd een beetje veront rust gevoeld door de al te ge makkelijke berusting van het kind. Haar totaal gemis aan heimwee naar eigen omgeving. Echte liefde, hoopte hij, zou la ter ontwaken. Maar hij kon er de eerste tijd nog geen spoor van ontdekken. Alle weldaden wer den doodrustig aanvaard, alsof 't vanzelf sprak. Maar liefde voor haar nieuwe moeder? Neen, daarvan had hij niets bemerkt. (Wordt vervolgd.) VUURPIJL OORZAAK VAN BRAND? Een vuurpijl is er vermoede lijk oorzaak van geweest, dat ongeveer 900 m2 duinterrein, grenzend aan de camping „Ockenburg" in Den Haag het grootste kampeerterrein in West-Europa gedeeltelijk door brand is vernield. De Haagse brandweer rukte met twee autospuiten en een materiaalwagen uit, omdat het niet ondenkbaar was, dat een aantal tenten eveneens in brand zou raken. Vóórdat de spuitgas ten arriveerden, had de beheer der van de camping, de heer J. P. Bijland, met enige kampeer ders de tenten reeds verplaatst en was men met het blussen van het vuur begonnen. Met twee stralen open water maakte de brandweer een einde aan het is aangespoeld en daar door on bekende baders in de richting van de camping is afgeschoten. AUTO TEGEN BOOM Eén dode, één gewonde De vorige nacht is op rijksweg 16 ter hoogte van hotel „Bra bant" bij Zevenbergsenhoek een personenauto, bestuurd door de heer K. Mels uit Papendrecht, na enkele manoeuvres tegen een boom gebotst. De bestuurder was op slag dood. Het slachtof fer was 42 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Een inzittende, de heer J. B. uit Dordrecht, werd uit de wa gen geslingerd en is naar een ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is tot dusver niet bekend. vuur. Toen de brand was geblust, vond men in het betrokken ter rein een vuurpijl, die zo heb ben getuigen verklaard op het tijdstip van het uitbreken van de brand aan een parachute naar beneden was gekomen. Het vermoeden bestaat, dat deze pijl aan het strand bij „Ockenburg" Tegen een voormalige bouW' vakarbeider uit Cordoba, de 46' jarige André Ruiz Marques, is in Madrid de doodstraf geëist om dat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan terroristische da den. De openbare aanklager zei dat Marques als terrorist „de grootste mislukkeling ter we reld" is. Marques heeft bekend ont plofbare middelen in zijn bezit te hebben gehad en in mei en juni in Madrid kleine bommen te hebben geplaatst. Met hem staan vijf anderen voor de krijgsraad terecht. De officier van justitie zei dat de bomaan slagen gepleegd waren om de toeristen af te schrikken. Israëlische dorpen in het Hoe- leh-gebied zijn maandagavond gedurende twee uur door Syri sche artillerie beschoten, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. Volgens de woordvoerder had den de Syriërs het vuur ge opend met onder meer op tanks gemonteerde kanonnen. Een Is raëlische militair werd licht ge wond. Na bemiddeling van V. N.- waarnemers was het vuren ge staakt. Een Syrische militaire woord voerder heeft meegedeeld dat maandagavond in een Syrisch- ïsraëlisch grensgevecht drie Is raëlische pantserwagens zijn vernietigd, zo meldt radio-Da mascus. Volgens het radiostation was door Israëlische grensposten en de pantserwagens geschoten op Syrische posten. De Syriërs hadden het vuur beantwoord en de wagens vernietigd. Syrië heeft een klacht inge diend bij de bestandscommissie.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5