De strijd tussen Scranton en Goldwater V.S. verwerpen Cubaans voorstel RADIO DE KOCK Bergbeklimmers door lawine gedood VIETCONG-AANVAL OP ZUIDVIETNAMEES KAMP SELECTIE IN PLAATS VAN ALGEMENE DIENSTPLICHT IN FRANKRIJK DE GELIJKE BURGERRECHTEN IN DE VERENIGDE STATEN Eerste Kamer MALAWI ONAFHANKELIJK Politieke onlusten in Nigeria 50.000 mark voor aanhouding van Mengele Europese socialisten tegen plan-De Gauile Dienstplicht op Cyprus Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen DiiecteHr-Hoofredacteur.' I. van de. Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 8 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6248^ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adfel Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 wjr v.m. Dr. Milton Eisenhower, broer van ex-president Eisenhower, zal gouverneur William Scranton van Pennsylvania op de conven tie van de republikeinse partij die de volgende week in San Francisco gehouden zal worden, voordragen als kandidaat van de republikeinse partij voor liet pre sidentschap. Dit is maandag door Scranton zelf bekendgemaakt. Malawi, het vroegere Njassa- land, is maandag de 37ste onaf hankelijke staat in Afrika ge worden. De plechtigheden in de voormalige Britse kolonie begon nen met het hijsen van de zwart- rood-groene vlag in het sportsta dion in Blantyre. De bevolking viert twee dagen feest. De echt genoot van de Britse koningin, de hertog van Edinburgh, las 'n koninklijke boodschap voor. Ma lawi zal binnen het gemenebest blijven. Bij politieke relletjes tussen leden van twee rivaliserende po litieke partijen zijn onlangs in noord-Nigeria negentien mensen gedood en verscheidene personen ernstig gewond. Bij het optreden van de politie die de orde wilde herstellen, vielen vijf doden. Uit Kaunda, de hoofdstad van noord- Nigeria, wordt officieel gemeld dat in juni 25 moorden officieel zijn vastgesteld. Scranton zei op een perscon ferentie dat ex-president Eisen hower die tot nü toe nog geen partij heeft gekozen tussen Scranton en diens tegenstander senator Barry Goldwater, op de hoogte was van het voornemen van zijn broer om hem (Scran ton) kandidaat te stellen. De generaal was erg ingenomen met dit plan. Senator Everett Dirksen, de leider van de republikeinse frac tie in de senaat, zal Goldwater op de partijconventie voordragen als republikeins kandidaat voor het presidentschap. DE BURGERRECHTEN De politieke deskundige Louis Harris heeft in Newsweek ver klaard, dat de „blanke" reactie op de wet op de burgerrechten niet de afmetingen heeft aange nomen, die men in het begin van het jaar had verwacht. Harris is van mening, dat een heftiger rassenstrijd de winst, die presi dent Johnson bij een eventuele verkiezingstrijd met Goldwater zou behalen, kleiner zou kunnen maken, maar het resultaat van de strijd zou er niet door veran deren. Harris, die laat doorsche meren dat de kwestie van de burgerrechten wel 't belangrijk ste punt op het gebied van de binnenlandse politiek zal zijn bij de campagne voor het president- „Vogel Struys" in de takels De Vogel Struys", het 12 meter lange scheepsmodel van de ko ninklijke marine, is met een lan dingsvaartuig naar de Scheve- ningse haven gebracht. Het mi niatuur van een bewapende koopvaarder uit de 17de eeuw zal de visserijtentoonstelling Sche- veningen '64 sieren. Een aanval van ongeveer 600 Vietcongverzetsstrijders op een Znidvietnamees commandokamp te Nam Dong, op 600 km ten noorden van Saigon, heeft maan dag aan 58 leden van de bezet ting, onder wie twee Amerikanen en één Australiër, het leven ge kost. Volgens militaire kringen in Saigon werden drie Amerika nen gewond. ..i> Aan de zijde van de opstande lingen die gesteund werden door mortieren en zware machinege weren, sneuvelden minstens 49 mannen. De Vietcong slaagde er niet in door de prikkeldraad versperringen om het kamp heen te breken. Tenslotte moes ten zij zich terugtrekken. De gesneuvelde Amerikanen en de Australiër waren als „ad viseur" naar Zuid-Vietnam ge komen. Vorige week woensdag deden opstandelingen een aanval op een groot konvooi dat wapens en munitie vervoerde. Van het es corte werden toen 29 man ge dood en 24 gewond. Zaterdag jl. liepen communistische guerrilla strijders in Kontoem, op 400 km ten noord-oosten van Saigon, een kamp voor speciale troepen on der de voet. Van de bezetting van dit kamp sneuvelden 41 mannen, onder wie twee Amerikanen, en werden er 27 gewond. schap, legde er de nadruk op dat hij de toestand zoals hij nu is, analyseert en dat nieuwe ge beurtenissen zijn taxatie radicaal kunnen wijzigen. De minister van justitie van de Westduitse deelstaat Hessen heeft de beloning voor een aan houding van de oorlogsmisdadi ger dr. Josef Mengele van 20.000 tot 50.000 mark verhoogd. Men gele wordt ais arts in het con centratiekamp Auschwitz verant woordelijk geacht voor de dood van talloze Joodse en andere ge vangenen. Volgens het blad „Bildzeitung" zou Mengele zich in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, be vinden. Hij zou daar onder zijn eigen naam wonen. In het bezit van vijf valse paspoorten en van een grote som geld zou hij ech ter gemakkelijk kunnen verdwij nen, b.v. naar de Duitse kolonie in Rio Alto Parana of in een In dianenreservaat in Brazilië. Een politieke unie tussen Frankrijk en de Duitse bondsre publiek, waarvoor generaal De Gaulle bij zijn bezoek aan Bonn een lans heeft gebroken, zou de twee landen van hun partners afzonderen en een gevaar voor de Europese integratie beteke nen. Dit heeft mevr. Kate Stro bel, de Duitse voorzitter van de socialistische fractie van het Europese parlement, op een bij eenkomst in Neurenberg ver klaard. 'Een dergelijke club zou het machtsstreven van De Gaulle, dat gevaarlijk is voor een Euro pese integratie op democratische grondslag, in de hand werken. De bondsrepubliek dient ervoor te waken, aldus mevr. Strobel, dat zij met succes deze gevaar lijke verleiding weerstaat. De socialisten van de Europe se gemeenschap zijn steeds van mening geweest, dat de geleide lijke integratie van de buiten landse en de defensiepolitiek der Europese staten slechts zinkan hebben indien ze tot vergroting van de solidariteit der vrije we reld leidt, aldus een verslag van deze verklaring in het voorlich tingsblad van het verbindsbureau der socialistische partijen in de Europese gemeenschap. De Franse regering heeft be sloten een selectiesysteem voor de militaire dienst in te voeren in plaats van algemene dienst plicht. Dit heeft de minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, na een kahinetshijeenkomst meegedeeld. De minister zei dat de selectie volgens verscheidene maatsta ven zal geschieden en dat de bijzonderheden zullen worden neergelegd in een wetsontwerp. Dit zal in de herfst bij het par lement worden ingediend. Iedere daarvoor in aanmer king komende burger zal ook in "de toekomst in principe dienst plichtig blijven maar in de praktijk bereiken jaarlijks tweemaal zoveel jongemannen de dienstplichtige leeftijd als voor de strijdkrachten in haar moderne vorm nodig zijn. (Zo als bekend is de Franse strijd macht afgestemd op het bezit van kernwapens). Peyrefitte verklaarde dat het land jaarlijks ongeveer 200.000 man nodig heeft. Er zijn er ech ter 400.000 beschikbaar. Het to taal aantal mannen onder de wapenen, met inbegrip van de marine en luchtmacht, zou on- De aanvaarding van een selec tiestelsel is een grote doorbraak in een Franse traditie, die meer dan een anderhalve eeuw, sinds de tijd van Napoleon, heeft ge heerst. Hierbij waren geen uit zonderingen mogelijk op grond van het beginsel -van rechtvaar digheid en gelijkheid van allen, geveer een half miljoen 'zijn. Aan het einde van de Algerijnse oorlog waren er een miljoen. Grivas als held ingehaald in Famagusta Generaal Georges Grivas, de voormalige leider van de Eoka, die naar Cyprus is gereisd om daar de gemoederen te kalmeren en te trachten een oplossing te vinden voor het Grieks-Turkse conflict op het eiland, is tijdens een bezoek aan de havenstad Famagusta als een ware held in gehaald. De foto laat zien hoe de be volking van Famagusta zich in de straten verdrong om de open wagen, waarin Grivas staande zijn intocht in de stad maakte. De Britse boterinvoer Het Britse ministerie van han del heeft extra-contingenten be schikbaar gesteld voor de invoer van boter in augustus. De be doeling hieryan is te voorzien in tekorten van de aanvullende leveranties waarvoor eerder ver gunning was gegeven. De ejctra- contingenten zijn als volgt: Fin land 555 ton, Frankrijk 100C ton, Ierland 500 ton,. Nederland 200 ton, Roemenië 350 ton, Uruguay 75 ton en IJsland 100 ton. «MWI Noordstraat 102 Terneuzco Telefoon 3128 Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het aanbod van Fidel Castro, de Cu baanse premier, alle Cubaanse hulp aan de revolutionaire be wegingen in Latijns-Amerika stop te zetten op voorwaarde dat de Verenigde Staten geen steun meer verlenen aan „ondermij nende" activiteiten tegen Cuba, verworpen. Castro had dit aanbod gedaan in een vraaggesprek met de cor respondent van de New York Times. De Cubaanse premier had daarin ook gesproken over mo gelijke onderhandelingen met de V. S. in de toekomst om de be trekkingen tussen beide landen DOODSTRAF VOOR MARQUEZ Andres Ruiz Marquez, alias kolonel Montenegro, is dinsdag door de krijgsraad van Madrid ter dood veroordeeld, zo is offi cieel bekendgemaakt. Marquez heeft verleden jaar en de laatste twee maanden on geveer 50 zwakke bommen laten ontploffen, die slechts geringe materiële schade veroorzaaktén en twee lichtgewonden. Maandag had Marquez ver klaard slechts „lawaai" te heb ben willen maken om generaal Franco tot een politieke evolute te bewegen. Hij had nooit ern stig een aanslag tegen generaal Franco overwogen, zei hij. Vijf anderen die met Marquez terechtstonden, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 12 jaar en een dag tot 20 jaar, ..dit laatste voor de 42-jarige 9Martinez, die Marquez had voor zien van dynamiet. Martinez wist waarvoor deze springstof zou worden gebruikt. De andere vier werden tot 12 jaar en een dag veroordeeld. Veertien bergbeklimmers, on der wie de skikampioen Charles Bozon, zijn dinsdag om het leven gekomen toen zij op de Aiguille Verte, een bergtop in het Mont- Blancmassief, door een lawine werden meegesleurd. De groep bestond uit vier in structeurs en negen jongeman nen die in opleiding waren als gids. Bozon maakte als gast de beklimming van de ruim 4.000 meter hoge top mee. De 31-jarige Bozon, wiens lijk spoedig werd gevonden, was de zoon van een bekende gids uit Chamonix. Hij behaalde in deze plaats in 1962 het wereldkampioenschap spe ciale slalom. Eén der instructeurs had te voren in een hefschroefvliegtuig de helling verkend, waarbij hij tot de conclusie was gekomen dat het weer en de toestand van de bergwand gunstig waren voor een beklimming. De mannelijke Griekse Cyprio ten van Nicosia, Lanaca en Fa magusta die 20 jaar oud zijn, moeten onder dienst. Op 20 juli moet hun inschrijving voltooid zijn, zo is officieel meegedeeld. Bergpolitie die gezien had hoe de enorme massa sneeuw zich van de berghelling losmaakte, begaf zich per helikopter naar de plaats waar men de mannen het laatst had waargenomen. Hoewel men er betrekkelijk snel in slaagde de bedolven klimmers, die 500 meter door de sneeuw massa waren meegesleurd, uit te graven, waren alle 14 reeds over leden. Een bekend hotel voor blanken in Jackson (Mississippi) heeft maandag zijn deuren gesloten om niet aan de wet op de bur gerrechten te gehoorzamen. De eigenaars zeiden in een verkla ring dat het hotel dat 250 kamers bevat, 30 jaar lang een „uitge lezen klantenkring" heeft be diend. „Zekere voorzieningen" in de nieuwe wet nopen de onder nemers „het hotel niet langer te drijven als een openbare ge legenheid". Het hotel draagt de naam „Robert E. Lee" naar de held uit de Amerikaanse burgeroorlog. In Atlanta (Georgia) heeft het hoofd van een motel-eorporatie een proces aangespannen om de minister van justitie, Robert Kennedy, te verbieden de ar tikelen van de wet op de bur gerrechten die gaan over de openbare voorzieningen, met dwang op te leggen. Tevens wil hij een schadeloosstelling van 11 miljoen dollar van de Ver enigde Staten omdat deze wet „de zaken, reputatie en good will" van de corporatie aantast. Bij rassenrelletjes in Texarka- na (Noord Oost-Texas) zijn een jonge blanke en drie negers ge wond; 33 negers werden gearres teerd. 80 a 150 negers waren za terdag aan een strand van een meer gegaan om er te zwemmen, waarbij zij slaags raakten met 200 blanken. ARRESTATIES In Texarkana deden zich dezer dagen opnieuw ongeregeldheden voor, waarbij vier personen door kogels licht gewond werden en 23 negers werden gearresteerd. In Selma (Alabama) lieten 25 negers zich maandag inschrijven op de kieslijsten. Tot aan het van kracht worden van de wet op de burgerrechten waren zij evenals het merendeel van de negers in het zuiden hiervan uitgesloten. Bijdrage wereldtentoonstelling Montreal 1967 De Eerste Kamer heeft z. h. st. een wijziging van de begroting voor 1964 van het departement van algemene zaken goedge keurd, waardoor een bedrag van 3 miljoen gulden wordt bestemd als bijdrage in de kosten van de Nederlandse inzending op de wereldtentoonstelling te Mon treal in 1967. In totaal wil de regering 12 miljoen gulden voor deze wereld tentoonstelling uittrekken. BESTRIJDING HONDSDOLHEID, MOND- EN KLAUWZEER EN VARKENSPEST De Eerste Kamer heeft een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1963 van het departe ment van landbouw goedgekeurd. Hiermee zijn de extra-uitgaven in dat jaar van drie miljoen gul den ter bestrijding van de honds dolheid goedgekeurd. Ter bestrijding van mond- en klauwzeer werd in 1963 1,4 milj. uitgegeven en aan schade loosstellingen ƒ13 miljoen. Voor de varkenspest waren deze be dragen resp. een half en vijf mil joen gulden te normaliseren. Als gebaar van verzoening had hij terugtrekking van de Cubaanse bewakers langs de Amerikaanse basis Guanta- namo bevolen tot enige honder den meters van de grens van deze basis. De woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie zei dat er „twee elementen in de toestand op Cuba zijn waarover niet kan worden onderhandeld", namelijk de banden tussen Castro en de Sowj et-Unie, „die gelijk slaan met Russische overheersing van de regering van Cuba", en de voortdurende pogingen van Cas tro „op het Amerikaanse vaste land ondermijnende activiteiten té organiseren". ONSTUIMIG WEER De invloed van een hogedruk- gebied in West-Europa heeft ge leidelijk plaats gemaakt voor d:e van een depressie, waarvan cle kern met omstreeks 970 mbar in de avond vlak ten noordwesten van Schotland lag. Boven de Britse eilanden en- de Noordzee veroorzaakt deze depressie harde tot stormachtige zuidwestelijke winden. Dit wind veld breidde zich in de namid dag en avond op haar oostelijke verplaatsing ook tot over ons land uit. Tegelijkertijd trekt ook een regengebied oostwaarts dat vandaag ons land zal passeren. Onder invloed van storingen, die naar het zich laat aanzitn nabij Zuid-West Engeland zuilen ont staan kan dit regengebied een grillig karakter krijgen en mo gelijk boven het zuiden van ons land een vertraging ondergaan. Het regengebied wordt gevolgd door een koel weertype met een wisselende bewolking en buien storingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk buien, mar in 't zuid oosten aanvankelijk nog zwaar bewolkt met regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. WOENSDAG 8 JULI v.m. n.m. Breskens 0.31 12.54 Terneuzen 1.06 1.29 Hansweert 1.46 2.09 Walsoorden 1.56 2.19 DONDERDAG 9 JULI v.m. n.m. Breskens 1.21 1.43 Terneuzen 1.56 2.18 Hansweert 2.36 2.58 Walsoorden 2.46 3.08 ZON MAAN op onder op onder Juli 8 4.30 21.00 3.11 20.20 9 4.31 20.59 4.09 21.22 10 4.32 20.58 5.20 22.09 11 4.33 20.57 6.41 22.43 12 4.34 20.56 8.03 23.09 13 4.35 20.56 9.23 23.30 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1