De Duits-Franse besprekingen Chroesjtsjov naar huis De „wurger" gearresteerd De rassenintegratie in de Verenigde Staten Mijnwerkersdemonstratie te Dortmund De Britse trein roof NAUWE SAMENWERKING Weer dolen in Brib-Snvasa 'ijl: ISf v PPSsa Tsjombe krijgt formatie-opdracht Nieuwe burgemeester van Hulst HET ÏÏEFR Maandag 6 Dinsdag 7 juli 1964 20e Jaargang: - No. 6247 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Spanning aan Haitiaans- Dominicaanse grens JU ANA CASTRO Oorlogsmisdadiger verdwenen BRAND AAN BOORD VAN SPAANSE TANKER DE KWESTIE-CYPRU S m WAR5CHAU De heer P. J. G. Molthoff Zon- en Maanstanden s. Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement: Terneuzen Directwir-Hoofredaeteur: I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President fv? Gaulle en bondskanselier Erhard zijn het er zater dag ra twee dagen van Franse-Duitse besprekingen over eens ge worden dat van Duitse zijde voorstellen zullen worden gedaan voor verwezenlijking van een Europese politieke unie. De twee landen zuilen hun werk in het belang van nolitieke, economische en militaire samen werking voortzetten. Dit werd bekendgemaakt door de West- d" Use regeri n gswoord voerder, Ven Hase. De voorsteden van Bonn zullen perst door de m'n's- teries van buitenlandse zaken van beide landen worden bestu deerd. President De Gaulle verklaar de op dp volta'lige zitting van de Duits-Era nse regeringseonferen- tie dat alle internationale ge beurtenissen tot aaneensluiting van Eurona aansporen. Frankrijk werkt met geen land ter wereld zo goed samen als met rie bonds- renubMek, zo meende hij. Frankrijk en West-Duitsland zullen op bet gebied van de ont wikkelingshulp nog nauwer sa menwerken. Latijns-Amerika en Afrika zullen hierbij op de eerste rij zitten. Als afsluiting van zijn twee daags bezoek aan Bonn gaf De Gaulle in de Franse ambassade een lunch, waaraan van Duitse zijde bondspresident Lübke, bondskanselier Erhard en de leden van het Westduitse kabinet aanzaten. ONGEDULD De diplomatieke correspondent van D. P. A. tekent hierbij aan: Uit het overleg over de Duitse voorstehen zou, wanneer men het met eikander eens wordt, een gemeenschanpeliik voorstel kun nen ontstaan, dat dan aan de overige partners voorgelegd zou kunnen worden. Op deze manier kan de „dode tijd" tot de Britse verkiezingen in de herfst worden gevuld. Bii be'de delegaties was men het er over eens dat wcrke- h'jko onderhandelingen met de E. E. G.-partners Ita'ië en Bene lux alsmede bindende hPer>rc'-;n. gen met Engeland over de Brit se rol bij het ontstaan van de Europese politieke unie vooreerst niet mogehik zijn. Men twiitelt er niet aan dat bij de Duitse voorstellen rekening zal worden gehouden met Engeland, doch de afgelopen twee dagen kon men in Bonn ook geluiden van onge duld ten opzichte van Engeland vernemen. Erliard heeft zijn gespreks partner De Gaulle te verstaan gegeven, dat Bonn niet van plan is eeuwig rekening met Enge land te houden wanneer dit land niet spoedig na de verkiezingen een besluit neemt. Bovendien vindt de bondsrege ring de Britse eis. dat Engeland aan de besprekingen van de zes E. E. G.-landen over een politieke unie zal kunnen dee'nemen, ook wanneer het geen lid van de ge meenschap is,- te ver gaan. Zij meent dat nauw overleg in het kader van de Westeuropese unie, waarvan ook Engeland lid is, vol doende is. Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie heeft zaterdag zijn bezoek aan Scandinavië beëin digd en is, uitgeleide gedaan door de Noorse autoriteiten, per schip uit Oslo naar huis ver trokken. Het bezoek van de Sowjet-pre- mier aan achtereenvolgens Dene marken, Zweden en Noorwegen heeft achttien dagen geduurd. Aan het hoofd van het gezel schap dat hem in Oslo uitgeleide deed stond de Noorse premier Einar Gerhardsen. Chroesjtsjov wuifde vanuit de sloep welke hem naar het Russi sche schip „Batsjikiriya" bracht welgemoedte n afscheid naar de menigte aan de wal. Hij zou met zijn schip naar Kaliningrad varen en dan per speciale trein naar Moskou doorreizen waar hij van dag (maandag) wordt verwacht. In een afscheidstoespraak op de kade zei Chroesjtsjov dat zijn be zoek aan Scandinavië had doen blijken dat er grote mogelijkhe den waren voor streven om de wereld een stabiele vrede te ver zekeren. „Wij kunnen niet op vre de wachten, wij moeten ervoor werken". Hij voegde er aan toe dat het beginsel van vreedzaam naast elkaar bestaan in de Scan dinavische landen was aanvaard en gesteund werd. De Sowjet- premier dankte speciaal de arbei- De regering van de Domini caanse republiek heeft verster kingen naar de grens met Haiti gezonden en de troepen gelast zich gereed te houden om tot actie over te gaan, „wanneer de nationale soevereiniteit" gevaar loopt. Dit is zaterdag in Italiaan se regeringskringen verklaard. De maatregelen zouden verband houden met „bedreigingen" van president Duvalier van Haiti. Voor de kust van Haiti, dat met de Dominicaanse republiek het eiland Hispaniola in de Caribi sche zee deelt, zijn schepen van de Dominicaanse marine gesta tioneerd. De Dominicaanse minister van buitenlandse zaken, Cabral, ont kende dat troepen van zijn land Haiti waren binnengedrongen. Deze klacht werd vrijdag door Haiti geuit in een telegram aan de yeüighekügflgcb ders van de scheepswerf van Akershus die hem bij zjjn aan komst verwelkomd hadden. Het afscheid in Oslo was het hartelijkste dat Chroesjtsjov in Scandinavië ten doel is gevallen, in scherp contrast met dat van een week tevoren in Stockholm. Chroesjtsjovs dochter Julia Gantar, echtgenote van de direc teur van het ballet van Kiev, en Jelena bleven nog in Oslo achter om later met genoemd ballet naar IJsland te gaan, aldus werd van Russische zijde meegedeeld, met het schertsende commen taar tot de journalisten: „Maak In het dorp Armen^V op elf kilometer ten oosten v."i G^ove- town, zon zatm'd'"avond twee Indiase vrouwen en een Indiër vermoord. Britse militairen en plaatselij ke onroernolitie hebben de om geving afgezet om naar de moordenaarfsl te zoeken. Het aantal doden, sedert enke. Ie maanden de ongeregeldheden tussen Indiërs en n»mrs begon nen. bedraagt thans 68. Later overleed nog een in woonster van dorn Annandale aan haar verwondingen, waar door het aantal doden bij de on lusten van zaterdag tot vier steeg. Vijf leden van de ,.Ku Klux Klan" die beschuldigd waren van het plegen van een dyna- mietaanslag op het huis van een neger in Jacksonville in de staat Florida, zijn zondag door een geheel uit blanken bestaan de jury onschuldig verklaard aan het ten laste gelegde. De foto toont ie wurger, de 27- jarige Lucien Leger, verpleger in een psychiatrische inrichtinng te Villejuif, op het Parijse hoofd bureau tussen twee agenten. il m H Toren van Phn herstelt zich De scheve toren van Pisa richt zich op. Dit is de verbazing wekkende conclusie van pro fessor Silvio Ballarin na zijn laatste meting. De ministeriële commissie die belast is met het controleren van de toren heeft dit meegedeeld. De Amerikaanse negers zijn in het gehele land begonnen met het beproeven van de nieuwe wet op de burgerrechten die vo rige week door president John son werd getekend. In de stad Kansas liep een 13- jarige jongen een kapperswinkel binnen en werd geknipt. Don derdag werd hij nog terugge stuurd. In Albany, Georgia, waar in het verleden felle botsingen tus sen de rassen voorkwamen, lie ten meer dan 20 restaurants voor het eerst negers toe. Anderen ondervonden geen moeilijkheden toen zij voormalige „blanke" restaurants binnengingen in Sa vannah, Georgia, en Jackson ville in Florida, waar ook tus- u geen zorgen, zij zullen niet om sen blanken en negers is gevoch- politiek asiel vragen." ten De in Dortmund bijeengeko men mijnwerkers uit de zes E. E. G.-landen van de bij het I. V. V. V. aangesloten bonden heb ben zaterdag in de Westfalenhal in Dortmund een betoging gehou den voor instelling van een Euro pees mijnwerkersstatuut. De hal, die ongeveer 25.000 mensen kan bevatten, was geheel gevuld. Het bestuurspodium was versierd met de vlaggen van de zes lan den waarop de initialen van de nationale vakbonden. Dino del Bo, de voorzitter van de hoge autoriteit van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal, verklaarde nogmaals dat de hoge autoriteit in een mijn werkersstatuut een geschikt in strument ziet om de moeilijke kwestie van de werving van ar beidskrachten voor de mijnen te regelen. Walter Arendt, lid van de Westduitse bondsdag, van het Europese parlement en van het bestuur van de Duitse mijnwer- kersbond, spoorde de mijnwer kers aan voor hun eigen belan gen op te komen. Heinrich Gutermuth, voorzit ter van de internationale fede ratie, hield een rede waarin hij de „afwijzende houding" van de regeringen en de ondernemers in de landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap te genover het statuut hekelde. Hij noemde deze houding reaktio- nair en niet in het belang van de Suionese eenheid, Gutermuth had lof voor de Italiaanse rege ring en de Italiaanse werkgevers, die een positieve houding tegen over het statuut aannemen. Juana Castro Ruiz, zuster van de Cubaanse premier, heeft ge durende zeker vier maanden vóór haar vlucht naar Mexico belangrijke inlichtingen aan de Amerikaanse geheime dienst verstrekt, zo wordt van gezag hebbende zijde in Washington vernomen. De inlichtingen be troffen voornamelijk de activi teit van het regiem en de levens omstandigheden op het eiland. Twee maanden geleden waren de betrekkingen met haar broer zó slecht geworden, dat de Ame rikaanse geheime dienst haar liet weten dat het gevaarlijk was langer op Cuba te blijven. Het oud-lid van de Gestapo Kurt Wiese, 50 jaar oud, die er van wordt beschuldigd dat hij als commandant van het kamp Ialy- stok tientallen Joodse kinderen eigenhandig heeft gedood, is uit zijn woning in Keulen verdwe nen. Hij was in oktober 1963 ge- arresteed, maar tegen een borg tocht van 4.000 mark op vrije voeten gesteld. Hij moest zich driemaal per week bij de politie melden. Nu pas wordt vernomen dat hij met hulp van vrienden naar het buitenland is gegaan. Hij moest getuigen in verschei dene processen tegen oudleden van de Gestapo. In enige streken waren er ech ter eigenaars die hun restaurants sloten. In Richmond, Virginia, sloot iemand voor het eerst in 27 iaar zijn restaurant. Hij ver klaarde: „Ik ga geld verliezen, maar dollars en centen kunnen niet in de plaats komen van be ginselen." In een andere zuidelijke stad, Atlanta, zei een restaurateur dat hij liever naar de gevangenis ging dan negers te bedienen. Reeds kort nadat het huis van afgevaardigden de wet had goed gekeurd zei gouverneur Wallace van Alabama dat hij de grond wettige geldigheid van de wet via de rechtspraak zou betwis ten. Een soortgelijk standpunt wordt ingenomen door gouver neur Johnson van Mississippi. De negers zullen echter op nieuw demonstraties houden om toepassing van de wet te ver krijgen, indien onderhandelingen niet helpen. Het Nederlandse vrachtschip Setas heeft zaterdag 21 over levenden van de Spaanse tanker Bonifaz in de Spaanse haven Vigo aan land gezet. Een van hen is in het ziekenhuis over leden. De Nederlander bracht ook drie lijken aan wal. De bijna 13.000 ton metende Bonifaz kwam vrijdagnacht ter hoogte van kaap Finisterre in botsing met de veel grotere Franse tanker Fabiola, die ruim 32.000 ton meet. Op het Spaanse tankschip deed zich direct na de- aanvaring een ontploffing voor waardoor brand ontstond. De gezagvoerder van de Bonifaz be vond zich onder de geredden op de Setas. Men vreest dat vele opvarenden in het vuur zijn om gekomen. En worden nog 21 op varenden vermist. De Bonifaz is gezonken. Op de Franse tankboot deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. In Athene is zaterdagochtend bekendgemaakt dat de Ameri kaanse president Johnson don derdag een persoonlijke bood schap aan de Griekse premier Papandreo heeft gezonden waar in hij aandringt op rechtstreekse onderhandelingen met Turkije over een regeling voor de kwes- tie-Cyprus, zonodig met tussen komst van V. N.-bemiddelaar Tuomioja „teneinde een even tuele interventie van Turkije op Cyprus te voorkomen". De Griekse premier zou in zijn antwoord op Johnsons boodschap herhaald hebben dat de politiek van zijn regering ten aanzien van Cyprus onveranderd blijft. De man die de 11-jarige Luc Taron heeft gewurgd en daarna Parijs 38 dagen lang in rep en roer heeft gehouden door het schrijven van brieven, de „wur ger", is gearresteerd. Het blijkt een verpleger van de psychiatrische inrichting te Villejuif te zijn, Lucien Leger. Tijdens een verhoor in de nacht van zaterdag op zondag heeft hij bekend. De 27-jarige Lucien Leger be kende dat hij eind mei de kleine Luc Taron in een bos bij Parijs had vermoord, nadat hij de jon gen op de Place d'Etoile had ge zien. Luc ging in de metro en Leger volgde hem. Toen de jon gen- ujtsiapte, sprak de verple ger hem aan. Luc vertelde dat hij niet naar huis durfde te gaan omdat hij iets had gedaan. Leger nodigde hem uit een bos wandeling te maken. Het was toen al elf uur 's avonds. Toen zij in het bos waren had hij plotseling de behoefte gevoeld de jongen te doden. MACABER SPEL De „wurger" had sinds de moord een macaber spel ge speeld. Hij schreef 56 brieven, aan de vader van het vermoorde kind, aan kranten, radiostations en de politie. Ook had hij de vader en anderen talloze malen opgebeld. Door het verschaffen van bijzonderheden over zijn moord en dreigementen dat hij nieuwe moorden zou begaan, bleef hij lange tijd voorpagina nieuws voor de Franse kranten. De politie voerde meermalen vruchteloze razzia's uit, nadat de „wurger" misleidende inlichtin gen had gegeven. VERKEERDE STUNT Zijn jongste stunt werd hem noodlottig. Hij praalde met een nieuwe moord. Hij zou een sou teneur van de Parijs onderwe reld hebben vermoord en het lijk in een gestolen auto hebben verborgen. De wagen werd op grond van de door Leger ver strekte inlichtingen in een Pa rijse voorstad gevonden met een bloedvlek, een steen en een touw als „bewijs" van de moord. Als eieenaar van deze auto meldde zich de ziekenverpleger Lucien Leger. Hij zei dat de „wurger" hem van de diefstal op de hoog te had gesteld. De politie was echter argwa nend. Na een verhoor van 24 uur ging Leger door de knieën, na a ht weken lang voor „wurger" te hebben gespeeld. De vijf an dere moorden, waarop hij had genocht, had hij verzonnen. Toen Lucien Leger zondag avond naar Versailles werd over gebracht, waar de officier van ju :titie hem in staat van beschul diging zou stellen, stond een dui zendkoppige menigte hem op te wachten. De politie kon niet ver hinderen dat enkele mensen hem met hun vuisten sloegen- Ook een paar politie-agenten werden geraakt. Leger scheen niet ge wond. Oud-president Tsjombe van Katanga heeft vandaag van pre. sident Kasavoeboe - opdracht ge kregen een overgangskabinet voor Kongo te vormen. Indien Tsjombe daarin slaagt zal hij de vierde premier van Kongo worden. Hü verklaarde zondag op een persconferentie dat hij binnen 24 uur een rege ring gereed kon hebben. De overgangsregering zal zes tot negen maanden aan de macht blijven. In die tijd moeten nieuwe verkiezingen worden ge houden. Zaterdag eindigt een na tionaal referendum over een nieuwe grondwet op grond waar van Kongo een presidentieel re geringsstelsel krijgt in plaats van het huidige parlementaire systeem. Men verwacht dat de grondwet wordt goedgekeurd. Tsjombe, die zelf meedeelde dat hij de opdracht had gekre gen, zei dat zijn regering er een zal zijn die hard zal moeten wer ken. De voormalige Katangaanse leider keerde elf dagen geleden uit vrijwillige ballingschap naar zijn land terug. Volgens inlichtingen die langs diplomatieke weg in verschillen de westelijke hoofdsteden ont vangen zijn, zou het plan bestaan tegen 20 juli in Warschau een kleine" communistische topcon ferentie te houden. Ais aanlei ding daartoe zou moeten dienen de viering van de twintigste ver- iaardag van de bevrijding van Polen, maar eigenlijk zou het aaan om bespreking door de lei ders der communistische par tijen van hun standpunt in het RussischChinese ideologische geschil. Op die conferentie zou den behalve Chroesjtsjov en Go- mulka, de leider van de Poolse partij, ook Ulbricht (Oost-Duits- land); Novotny (Tsjecho-Slowa- kije)Kadar (Hongarije); N. Zjivkov (Bulgarije); Togliati (Italië); Waldeck Rochet en een nog niet nader genoemde Roe meen verwacht worden. Bij koninklijk besluit van 3 juli 1964 is met ingang van 16 juli a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Hulst de heer P. J. G. Molthoff met gelijktijdig ontslag als burgemeester van Vogelwaarde. De heer Molthoff blijft waar nemend burgemeester in Vogel waarde. De heer Molthpff die 14 sep tember 1.923 te Pannerden werd geboren, is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is lid van de K.V.P. De 25-jarige echtgenote van de 41-jarige Bruce Reynolds, welke laatste door de Britse po litie en interpol nog steeds ge zocht wordt als verdaachte in de zaak van de treinroof tussen Glasgow en Londen op 8 aug. van het vorige jaar, heeft zich vrijdag uit eigen beweging bij Scotland Yard gemeld. Zij Frances was elf maanden ge leden ook verdwenen. Na een onderhoud met de inspecteur van dienst vertrok zij weer. Men denk+ dat zij kwam vragen haar zoontje van twee jaar te mogen zien dat aan de zorgen van vrien den is toevertrouwd maar dat zij niets over haar man heeft jvicegedee'd. Volgens Scotland Yard zou Rey nolds zich nu op het Europese vasteland bevinden na zich in Oostenrijk aan plastische chirur gie ter verandering van zijn ge worpen. Zoals Lekend zijn in april j.l. twaalf verdachten in de trein- roofzaak veroordeeld en zijn twintig miljoen gulden van de buit nog steeds zoek. ZON MAAN op onder op onder Juli 6 4.28 21.01 1.55 17.41 7 4.29 21.00 2.2S 19.05 3 4.30 21.00 311 20.20 VERANDER" TïKE BEWOLKING Het K. N. M. I. deelt mede; Gedurende het weekeinde bleef de aanvoer van koude polaire 'ucht naar West-Europa voort duren. De temperatuur was in De Bilt bijna 5 graden onder nor maal. In de nacht van zaterdag op zondag kwam daarbii op ver schillende plaatsgn in het zuid oosten van het land zelfs nacht vorst voor. Inmiddels verplaatst het grote hogedrukgebied op de oceaan zich 'angzaam wat naar het zuiden. Aan de noordflank ervan komt een diepe depressie tot ontwikkeling, welke zich in de richting van IJsland beweegt. De komende 24 uur zal het weer in ons land waarschijnlijk nog niet onder invloed van de nieuwe océaandepressie komen. Wel zu'- len af en toe wolkenvelden over drijven, samenhangend met een in betekenis afnemende storing welke over het noordelijke deel van de Noordzee naar het oosten trekt. De temperaturen kunnen in de nacht vooral in het zuid oosten van het land nog weer tot tamelijk lage waarden dalen, maar overdag zullen zij in het algemeen iets hoger worden dan vandaag. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot dinsdagavond. Wolkenvelden Nu en dan wolkenvelden, maar ook opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. In het algemeen iets hogere tempe raturen. DINSDAG 7 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.34 0.09 0.49 0.59 n.m. 12.03 12.38 1.18 1.28 WOENSDAG 8 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Wateoorden v.m. n.m. 0.31 12.54 1.06 1.29 J.46 2.09 - 1.56 219

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1