Hei koele uitsiapje van Chroesjtsjov Vliegtuigmaker Van E. voor de krijgsraad TWAALF MAANDEN EN ONTSLAG UIT DE DIENST Zaterdag 4 juli 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Capitulatie Anti-goodwill De verbeurdverklaring van runderen 53-jarige pater verongelukt POLITIE-OPTREDEN IN ZUID-AFRIKA Belangrijke dag voor de bouw Brienenoordbrug Het onderzoekswerk voor de Kanaaltunnel Naar de publieke reacties te oordelen kan men het bezoek van Chroesjtsjov aan Denemarken, Zweden en Noorwegen bepaald geen succes noemen. In Denemarken was de ontvangst beleefd, maar ook niet meer; in Zweden regelrecht koel en bij tijd en wijle zelfs nors en in Noorwegen overheerste de hoffelijkheid maar net de onverschilligheid. Dit betekent overigens niet dat de Russische premier zijn tocht door Scandinavië als een mis lukking moet beschouwen. Hij heeft die zeker niet ondernomen in de hoop door de bevolking op de schouders te worden gehesen. Van meer belang voor hem was de regeringen binnenskamers met de neus op enige feiten te drukken, zoals ze in Moskou worden gezien. En die hebben zeker betrekking op Duitsland. Publieke uitlatingen van Nikita Sergejwitsj wijzen daarop. Zo zei hij onder meer dat hij voor uitgang in allerlei problemen zoals de ontwapening somber in zag zolang de Duitse kwesties niet zijn opgelost. Nu zal men zich herinneren dat een jaar of wat terug Chroesjtsjov aankondigde dat de Duitse kwestie spoedig zou wor den opgelost. Hij zou een vredes verdrag met Oost-Duitsland slui ten en hij stond op een regeling die van West-Berlijn een soort open stad zou maken. Dat klonk zeer dreigend, maar dat alles is ingeslikt. Het laatste verdrag met Oost-Duitsland is zelfs een soort capitulatie: de Sowj et-Unie erkent daarin zijn verbondenheid' aan de besluiten van Potsdam en Ulbricht kreeg zijn Separat-Frieden niet. Allerlei aanmerkingen op Amerikaanse vliegerij op Berlijn en de verkiezing van de bonds president in Berlijn hebben sindsdien wel aangetoond dat Moskou hiermee de kous niet af beschouwt. En het is waarschijn lijk dat Chroesjtsjov na het falen van zijn dreigementen het op een diplomatieker manier aan kleedt. Hij zal de Denen, Zweden en Noren er op hebben gewezen dat een verenigd Duitsland al leen maar een communistisch Duitsland zal zijn. En als men dat niet wil, dat men zich dan zou moeten neerleggen bij het feit van de twee Duitslanden. Of dus de Scandinaviërs maar hetzij regelrecht, hetzij via een omweggetje Oost-Duitsland wilden erkennen. Als maar ge noeg omliggende landen zich neerleggen bij het feit van Duits- lands deling, zal Bonn dat ook wel moeten doen, aldus de rede nering. Zo zou dus een algemeen er kennen van de huidige situatie ontstaan en een punt van onrust zijn verdwenen uit Midden- Europa. Of: Bonn zou zich in zijn eentje blijven verzetten en zich daardoor vervreemden van zijn bondgenoten. Een dergelijke scheuring in het westen is Mos kou wellicht minstens zo lief als het eerste. Opmerkelijk was de geprik keldheid van Chroesjtsjov op zijn reis. Hij is zeer goed in staat om door tactvolle lof sympathie te winnen. Maar in Denemarken een land waar de landbouw op een hoog peil staat moest hij zo nodig zeggen dat de Denen hem niets meer konden leren. Gezien de agrarische debacles in de Sowjet-Unie een lachwekken de mededeling, die bovendien trots der Denen prikkelde. In Zweden liet hij zich tot een scène verleiden toen de Zweden maar door bleven vragen over de in Russische kampen verdwe nen Raoul Wallenberg, die in Hongarije duizenden Joden red de. En ook hier voelde hij zich geroepen om Zweedse landbouw methoden ongunstig met die in de Baltische landen van de U. S. S. R. te vergelijken, een opmer king die uiteraard kwaad bloed zette, temeer omdat de deporta ties in Letland, Estland en Li- tauen daar bepaald nog niet ver geten zijn. Dit soort tactloosheid is wel vreemd op een reis die officieel als een goodwill-tour is beschre ven. Volgens sommigen zou die geïrriteerdheid zijn terug te voe ren op druk die achter de scher men van het Kremlin op Chroes jtsjov wordt uitgeoefend door lie- Minister Scholten (justitie) heeft in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Egas en Franssen (beiden P.v.d.A.) in verband met de inbeslagneming van runderen van de heer G. W. Voortman te Eefde medegedeeld, dat bij het afvoeren van de 14 verbeurd verklaarde runderen tevens drie andere aan deze landbouwer toebehorende dieren in beslag zijn genomen, omdat de heer Voortman ervan werd ver dacht de wet bestrijding tuber culose onder het rundvee te heb ben overtreden. De officier van justitie heeft wegens dit feit een vervolging ingesteld die na een behandeling in enige instanties heeft geleid tot verbeurdverkla ring van de drie runderen. Op de ringbaan-west in Til burg is vrijdagmorgen de 53-ja- rige capucijner-pater Deodatus (in de wereld Anton Li) van het capucijnerklooster in Tilburg aangereden door een personen auto met aanhanger. De pater, die per fiets de Hoge Witsiebaan wilde inslaan, stond voorgesorteerd in het linker rij vak, toen de auto een bestelwa gen ging inhalen en blijkbaar de geestelijke te laat opmerkte. Via de motorkap werd hij door de voorruit van de auto geslingerd. Een uur na aankomst in het Sint Elizabethziekenhuis is het slacht offer aan de bekomen verwón- dingen overleden. den die menen dat hij veel te slap optreedt, niet alleen tegen Peking, maar ook tegenover de minder gedwee in het gareel lopende satellieten. De plaatsvervangend fiscaal bij de krijgsraad voor de zee macht in Den Haag, luitenant ter-zee eerste klasse mr. H. A. van Ee, heeft vrijdag tegen de 21-jarige vliegtuigmaker-elektro- monteur eerste klasse van de marine T. J. M. van Eijck die in maart van dit jaar met een on- derzeebootbestrijdingsviiegtuig van Malta naar Libië vloog, acht tien maanden gevangenisstraf met voorarrest geëist. Tevens eiste hij ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De aanklager achtte Van E. sohuldig aan de sertie in oorlogstijd met mede neming van ten behoeve van de krijgsmacht gebezigde munitie. EEN J A AR Na raadkamer luidde de uit spraak van de krijgsraad twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met ontslag uit de militaire dienst zonder ontzegging van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. ALLEEN NAAR LIBIË Zoals bekend vloog Van E. op 7 maart alleen en zonder toe stemming met een mardnevlieg- tuig van Malta naar Noord-Afri- ka met het doel zich naar Egyp te te begeven. Toen hij boven Tobroek in Libië was, vreesde hij niet voldoende brandstof aan boord te hebben. Hij keerde te rug naar Benghazi waar hij een ongebruikt landingsterrein had gezien. Op 10 april is Van E.' met een verkeersvliegtuig naar Schip hol gevlogen, waar hij werd aan gehouden door de marechaussee. 'De raadsman, kapitein-luite nant-ter-zee-vlieger mr. J. L. van de Graaff, voerde aan dat de aanwezigheid van deze munitie Van E. niet moet worden aange rekend. Met het woord medene ming wordt bedoeling dat men beoogt de munitie mee te nemen, maar Van E. was niet van de aanwezigheid op de hoogte en had ook niet het voornemen mu nitie mee te nemen. Volgens de raadsman moet men in dit geval ook niet spre ken over desertie in oorlogstijd. Om dat te stellen moet er feite lijk oorlogsgevaar aanwezig zijn, wat niet het geval was. Ook heeft Van E. het feit niet ge pleegd met het oog op een drei gende oorlog. Volgens de raadsman voelde Van E. zich beetgenomen, omdat hij van de vliegeropleiding was Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES. XII. Later zullen we eens bekijken in hoeverre de Terneuzense belangen zijn gediend door de tot stand gekomen spoorwegver bindingen. Ik zal hiermede wachten tot omstreeks 1880 en dan eén gedetailleerd overzicht van de bedrijvigheid aan ,,'t spoor" geven, mij verschaft door mensen die daar zelf werkzaam zijn geweest. landsche fregat „Adolf Hertog van Nassau", ons grootste oor logsschip, teneinde te controleren of geen oorlogsbehoefte aan boord genomen wordt van het Peruaansch fregat'.. Peru en Chili waren in die dagen n.l. in oorlog met Spanje. Ach ja, er was allicht hier of daar wat aan de hand Tot bepaalde onaangename verwikkelingen is het gelukkig niet gekomen en tenslotte heeft het Peruaans fregat op 20 febr. 1866 weer het zeegat gekozen. Ik zei het U al, de wereldvrede werd nogal' eens verstoord, want op 19-6-'66 is de oorlog tussen Pruisen en de Duitse Bond droge zomer en als gevolg hiervan heerst in ons gehele land en dus ook in Neuzen gebrek aan drinkwater. O.a. wordt te Leeuwarden voor een emmer regenwater 30 cent betaald en voor een emmer pompwater 5 cent. In Terneuzen zoekt men naar middelen om in de nood te voorzien en als men niet al te kieskeurig is, kan men zich tegen matige prijs voorzien van water in tanks aangevoerd en afkomstig van het kanaal boven Sluiskil. Industrieën die het kanaalwater door afvalstoffen vervuilden, waren er niet in groten getale zoals nu het geval is. KRUITMAGAZIJN OP HET OUDE SCHIETTERREIN «■■■BIliiaWIBBM ZEILSCHIP GEKAPSEISD IN DE HAVEN VAN TERNEUZEN Keren we daarom nu even terug naar de 60-er jaren, dan zien we dat het doorgaand scheepvaartverkeer te Neuzen toch wel van betekenis is. Over 1863 zijn het kanaal opgevaren: 2999 zeeschepen met een totaaltonnage van 46.875 ton en 3501 binnenschepen met een totaaltonnage van 161.542 ton. De oude brug over de oostelijke kanaalarm, dat is dan de Axelsebrug, wordt in 1864 vernieuwd. De heer F. F. Fermont te Westdorpe is aannemer geworden van het maken en het stellen ener plaatijzeren draaibrug voor de somma van 40.000, De gemeenteraad van Neuzen laat het er ook niet bij zitten! Dat blijkt uit het volgende bericht: „De gemeenteraad te Neuzen heeft het besluit genomen tot het laten opmaken van een uitgewerkt plan ter verbetering van de bestaande toestand en ter uitbreiding der bebouwde kom der gemeente." „Uitzicht tot verwerkelijking bestaat echter de eerste jaren nog niet." Jammer van die laatste zin, maar we kennen dat uit onze eigen tijd: uitbreidingsplannen kosten geld en dat lag voor het oude Neuzen ook niet voor grijpen! Op 24 mei 1865 wordt na het vertrek van burgemeester Dronkers de nieuwe burgemeester voor Neuzen en Hoek, de heer A. Bols, geïnstalleerd. Helaas zal het hem niet lang zijn gegeven zijn krachten aan onze gemeente te wijden. Reeds op 11 november 1865 komt de heer Bols plotseling te overlijden en wordt als opvolger op 29 november 1865 benoemd de heer Van Boven, die gedurende een lange reeks van jaren deze functie zal vervullen. Het is een gaan en een komen, want de Ned. Herv. gemeente raakt zijn dominee P. v. d. Hoofakker Houtzager kwijt, die een beroep te Oudewater heeft aangenomen en die op 20 augustus 1865 afscheid van zijn gemeente neemt. Na een vrij lange vacature wordt een opvolger benoemd en wel ds. Hendrik Johannes Krol, voordien predikant te Nieuw- Vosmeer. Nu we het toch over de N. H. kerk hebben, op zondag 11 ok tober 1863 vindt de plechtige inwijding plaats van het uit bijdra gen van verschillende leden dier gemeente aangekochte orgel. 1866 is voor Terneuzen in meerdere opzichten een spannend jaar. Zo lees ik op 31 januari 1866: „Op Zondag 30 Jan. is op de reede voor Neuzen ten anker ge gaan het Peruaansch ramfregat „L'Indépendance", sterk 300 kop pen. Het schip zal vermoedelijk 5 a 6 weken op de reede blijven." En op 7 februari 1866: „Het Peruaansch oorlogsfregat wordt bewaakt door het Neder- uitgebroken, tevens ook met Oostenrijk, welk laatste land reeds na enkele weken bij Sadowa verpletterend wordt verslagen, waarmee dan tevens een einde aan de oorlog komt. Erger voor Terneuzen (en ook elders in het land) krijgen we een cholera-epidemie te verwerken. Op 10 oktober 1866 breekt de cholera in onze plaats uit, eerst op een alhier gelegen Hannoveraans schip en tevens in onze ge meente, waar zich al dadelijk 7 gevallen voordoen, waarvan 4 met dodelijke afloop. Een week later zijn 33 personen aangetast, waarvan er 20 overlijden. De gevreesde ziekte zwakt weer af, maar het volgend jaar, in 1867, wordt de kermis te Terneuzen (september) niet gehouden i.v.m. wederom optreden van cho leragevallen in ons land. Zo worden in augustus 1867 te Rotter dam 272 gevallen geconstateerd, waarvan 100 met dodelijke af loop. En men weet, kermisgasten zwerven het gehele land door, zodat de „vroede vaderen" zeker een wijs besluit hebben genomen! Naast de nare verschijnselen van epidemieën en oorlogen is het weer eens prettig te lezen, dat het jaar besluit met een bij zonder mooi natuurverschijnsel, waarvan niet alleen de Terneu- zenaars, maar een groot gedeelte van West-Europa zal hebben genoten. In de nacht van 20 op 21 november 1866 beleeft Neuzen een grote sterrenregen. Duizenden vuurbollen waren zichtbaar, aldus is te lezen in de courant van 21 november 1866. Behoudens dan een nieuwe dreiging van de gevreesde cholera levert 1867 voor de aandachtige lezer van het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in 1866 door de heer Sturm alweer is overgedaan aan de heren S. van Bei- fanus en J. U. G. Dhont, een klacht op over de lange wachttijden voor de Axelsebrug, waar soms een uur of langer moet wor den gewacht. Of er wat aan gedaan wordt, heb ik niet kunnen nagaan, maar meerdere keren duiken deze klachten in de loop der jaren op. B. en W. van Neuzen nemen het met de verlichting ernstig op. Ook hierover wordt en werd voortdurend geklaagd. Maar hoort wat hieraan zal worden gedaan: „Voor de levering van petroleum en katoen voor het verlichten van 57 straatlantaarns in deze gemeente, alsmede het aansteken derzelve van September 1867 tot April 1868." Desondanks zullen we veel later nog een stijlvolle klacht kun nen lezen, waarbij de moeilijkheden van een nachtelijke wande ling door Neuzen worden beschreven; gezouten en gepeperd op gediend! De zomer van 1868 schenkt gelegenheid iets mee te delen over drinkwatermoeilijkheden. We beleven nl. een warme en zeer Ondanks de hitte weten de gemeenteraadsleden het hoofd koel te houden en nemen ze het verstandige besluit in te gaan op een aanbod van de minister van binnenlandse zaken betreffende de kaai- en of gemeentehaven en wel het volgende: „Gedeelte haven zal worden gedempt en Neuzen in het bezit worden gesteld van een ruim en schoon marktplein, alsmede een goede gelegenheid om bij hooge vloeden het zeewater buiten de kom van Neuzen te houden." Het zal echter, naar later is gebleken, nog enkele jaren duren voor een en ander zijn beslag zal hebben gekregen. Althans op 19 juni 1871 wordt i.v.m. de verjaardag van H. M. de Koningin (echtgenote van Willem III) door het garnizoen een parade ge houden op het nieuwe Marktplein. Na de heerlijke zoper krijgen de herfststormen hun kans, waarvan ook Neuzen zijn deel krijgt. 9 december 1868. „Hevige storm, 4 schepen in Westelijke haven op de slikken geworpen. Tussen Vlissingen en Neuzen 7 schepen omhoog, alle met gekapte masten (zeilschepen dus). Tussen Dordrecht en Keulen zijn 35 schepen gezonken". Dat is maar niet een gewoon stormpje geweest! Wat niet wegneemt, dat in ,,'s Lands Welvaren", Noordstraat (nu Hema), een „burger bal" zal worden gegeven; aanvang half acht; entrée 49 cent! Leve de vreugd, zou ik zeggen! Minder stormachtig is het ongetwijfeld toegegaan in de maand september als de gemeenteraad bijeen is op 6 september 1868 om de begroting over 1869 in behandeling te nemen. Toen ik dit las, met de cijfers erbij, leek het me niet onaardig deze begrotingscijfers, de totalen met enkele details, over te nemen en daar de begrotingsbedragen over 1959, dus die van 90 jaar later, tegenover te stellen. Het totaal der ontvangsten over 1869 is gesteld op 31.171,79%; het totaal der uitgaven op 27.372.50%, terwijl deze bedragen over 1959 resp. luiden 2.822.885,en 3.167.630, Als „Ontvangstpost 1869" komt o.a. voor: „teruggaaf door het Ministerie van Oorlog voor huur van woningen 500,Dat zal dan wel de woningen aan de Blokken hebben gegolden. Onder de „Uitgaven 1869" komt onder de post „Jaarwedden" o.a. voor Presentiegelden raadsleden 60, Burgemeester700, Secretarisf 450, Daar komen we tegenwoordig niet meer mee toe (Wordt vervolgd.) verwijderd. Zo rijpte bij hem het plan aan te tonen dat hij wel kon vliegen. VLIEGNOZEMS De fiscaal zei dat er geen en kele reden was voor de rancunes die Van E. aan de dag heeft ge legd. Hij verwees naai' het psy chiatrisch rapport over Van E., waarin wordt gezegd dat deze in nerlijk onzeker is. Men zou be wondering voor de vlucht van de verdachte kunnen hebben, maar dan op dezelfde wijze als voor een handige bromnozem. Vliegno- zems horen in het luchtruim niet thuis. Van E. was mentaal niet geschikt. In antwoord op een vraag van de president zei Van E. dat hij zijn vrouw nooit iets over zijn desertieplannen had gezegd. Toen hij in Libië was, had hij ingezien dat het daar voor zijn vrouw niet prettig zou zijn. De president zei dat ook uit deze houding jegens zijn vrouw blijkt dat hij weinig verantwoor delijkheidsgevoel had. De Zuidafrikaanse veiligheids politie heeft vrijdagochtend in Witwatersrand en Pretoria hon derden huizen doorzocht op do cumenten en de inwoners onder vraagd. Een hoge politiefunctio naris zei dat er „enige" mensen waren gearresteerd en dat er nog wel een paar arrestaties zouden volgen. Waarnaar gezocht werd, kon hij niet onthullen, zei hij. De overvallen waren goed voorbe reid en nauwkeurig op hetzelfde tijdstip uitgevoerd. Gisteren, 3 juli 1964, was een belangrijke dag in de bouw van de Brienenoordbrug, die de ver binding zal vormen ten oosten van Rotterdam tussen zuid en noord. Toen kwam namelijk de 28 meter boven het water uitste kende boog klaar en is de laatste legger op de aanbrug aan de zuidzijde gelegd. Dit betekent dat de brug zelf en de beide op ritten ruwweg klaar zijn. Het wegdek moet nog worden gelegd en de verdere afbouw voltooid, wat nog veel tijd zal kosten. DERTIG INSLUIPINGEN BEKEND IN WEST-BRABANT Twee inwoners van Sint Wille- brord, de 26-jarige A. v. P. en de evenoude J. v. A., die vorige week werden gearresteerd, na dat zij in Steenbergen bij een in braak op de Molenweg waren betrapt, hebben bekend na in- s'uiping, waarbij zij gebruik maakten van valse sleutels, se dert december een dertigtal dief stallen te hebben gepleegd. Zij hadden het voornamelijk op par ticuliere woningen gemunt, waarvan de bewoners afwezig waren. Het werkgebied van het tweetal strekte zich uit over ge heel west-Brabant. Ook wordt het tweetal verdacht van inslui pingen in Roosendaal en Breda. De rijkspolitie uit Sint Wille- brord heeft in samenwerking met de recherche van de rijks politie in het district Breda knap opsporingswerk verricht. Het was een moeilijke zaak omdat de twee hun arbeidsterrein telkens verplaatsten. In Steenbergen werd het duo tijdens een inbraak door de be woners gestoord. Doordat de politie houvast kreeg aan de be schrijving van de auto, welke de dieven gebruikten tijdens hun strooptochten, kwam men op het goede spoor. Tijdens de verhoren hebben de twee gaandeweg meer inbraken bekend en schoon schip gemaakt, zodat een groot aantal onopgeloste zaken tot klaarheid is gekomen. De Engelse minister voor ver voer, Ernest Marples, heeft in het lagerhuis medegedeeld dat de Britse en Franse regeringen besloten hadden dat het verdere geologische onderzoek voor de Kanaaltunnel deze zomer zou beginnen. Hij zei dat het onder zoek ongeveer 12% miljoen gul den zou kosten, waarvan de helft door de Britse regering en de andere helft door de Franse spoorwegen zal worden gedra gen. De regelingen voor het onder zoek doen niets af aan besluiten, die nog door de Britse en Fran se regeringen zullen worden ge nomen over de organisatie en fi nanciering van het tunnelplan. Het ligt 'op het ogenblik in de bedoeling van de beide regerin gen uiteindelijk de kosten van het onderzoek ten laste te bren gen van welke organisatie dan ook, die voor de tunnel zelf op gericht mocht worden. De minis ter deelde mede, dat het onder zoek zal moeten uitmaken hoe de tunnel zal lopen en of deze gezonken dan wel geboord zal worden. Toen werd aangedron gen op het houden van een vol ledig debat alvorens de Engelse regering verplichtingen zou aan gaan, antwoordde de minister: „Dit zou dan zeer goed na dit onderzoek kunnen geschieden."

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9