PROVINCIAAL NIEUWS De booractiviteiten in het Waddengebied Ontwerp treinstel metro Rotterdam gereed Doem der verdenking Nieuw regionaal Industrialisatiebeleid ER MEE WERKSPOOR GAAT AAN DE SLAG TERNEUZEN EN HET SL0E DE TWEE „KERNEN" IN ZEELAND ZEELAND VERONTRUST OVER IN DUSTRIE-SPREI Dl NGSBELEi D HOOFDPIJNPOEDERS DE VRIJE ZEEUW Pagina i Terneuzen Axel Breskens Clinge Hulst Sluiskil Sas van Gent Westdorpe AGENDA Grivas over aansluiting bij Griekenland Aflopend Nieuwe toewijzingen Autonome groei Saterdag 4 full 1964 U. L. O.-EXAMENS Te Vlissingen zijn geslaagd voor het u.l.o.-diploma A de he ren J. van den Broeeke en J. C. Moorlag te Breskens; A. W. de Croo te Oostburg en J. S. Hen- nekeij te Groede. Deze Candida- ten slaagden tevens voor het middenstandsdiploma. De pier in de Nieuw- Neuzenpolder. De „opmakers" van ons blad hebben ons gisteren een kool ge stoofd. Rechts onder de foto van de Dow-pier is op onnaspeurlijke wijze een regel weggevallen. De volledige zin luidde: „Wij dragen deze foto op aan al degenen die weinig contacten met hun oude provincie meer onderhouden en die van de stormachtige ontwikkeling die bepaalde gedeelten van Zeeland te zien geven, niet veel méér weten dan van horen zeggen." Verkeersongeval. Gistermiddag te vier uur had in de Kerkhoflaan een aanrij ding plaats tussen twee auto's. De heer D. W. uit Terneuzen die met zijn auto uit de „uitrit" van de veiling kwam gereden en linksaf de Kerkhoflaan inreed, verleende geen voorrang aan een uit de Kerkhoflaan rijdende auto, bestuurd door de heer J. H. W„ eveneens uit Terneuzen. Bij de daarop volgende botsing werden beide auto's zwaar beschadigd. Mutatie. Met ingang van 1 september a.s. is de commies van 's rijks belastingen, de heer H. C. G. M. van Dorst, verplaatst van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Helmond naar de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen. Schoolreis Prinses Marijke- school. Vrijdagmorgen om 9 uur ver trokken twee autobussen met de 109 leerlingen van de drie laag ste klassen van de openbare Prinses Marijkeschool voor het jaarlijkse schoolreisje. Via Perkpolder en Kruiningen ging de reis door Goes naar Mid- delburg. Hier werd een bezoek gebracht aan Miniatuur Walche ren, waar ook de meegenomen mondvoorraad werd aangespro ken. Om half twee vertrokken de bussen via Vlissingen en Bres kens naar de prachtige speeltuin te Aardenburg waar de kinderen drie uur lang volop hebben ge noten. Te kwart over zeven arriveer de, .do.jeiugd! weer aan de school, opgewacht door vele ouders. Het onderwijzend personeel en de leden van de oudercommissie hebben de kinderen weer een on vergetelijke dag bezorgd. Autobotsing. Vrijdagmorgen te 9 uur reed J. A. M. B. uit Koewacht met een landbouwtrekker met aanhang wagen, komende van de Kanaal kade, de kruising met Zeestraat en Kinderdijk op. Hier wilde hij linksaf slaan, maar hij verleende geen voorrang aan de rechtdoor rijdende personenauto, bestuurd door de heer H. D., waardoor een botsing ontstond. Persoonlijk let sel deed zich niet voor. De per sonenauto werd aan de linker zijde geheel ingedeukt. Schoolreis. De zesde klasse van de chr. 'school heeft 'n driedaagse school reis gemaakt naar de jeugdher berg „Klavervelden" te Bergen op Zoom. Gedurende deze dagen zijn verschillende fietstochten ge maakt in de omgeving waarbij vooral 't vliegveld Woensdrecht veed aandacht trok. Ook het na tuurbad werd met een bezoek vereerd. De laatste dag werd de stad Bergen op Zoom bezocht, waar verschillende souveniers werden gekocht. Kollekte. De te Breskens gehouden kol lekte voor de vereniging A.V.O. heeft ƒ253,50 opgebracht. Aanbesteding. In opdracht van de katholieke woningbouwvereniging Zeeuws- Vlaanderen heeft architect J. C. P. Loonen te Breskens aanbe- steer en gegund het bouwen van twee woningwetwoningen in het uitbreidingsplan te Sluis. Het werk werd gegund aan de firma L. Cortvriend te Sluis. Verkoping woonhuis. Door notaris A. M. van den Hoek uit Groede is in café Cen traal publiek verkocht het woon huis Boulevard 112. Het werd ingesteld voor 18.003 door de heer E. Rijckaart uit Breskens. Koper werd de heer J. de Boer te Breskens voor 18.103. Tevens werd verkocht een woonhuis 3e Zandstraat onge nummerd. Het werd ingesteld door de heer Verhage uit Vlis singen voor 5190 en gekocht door de heer M. de Jonge uit Breskens voor 6000. Kandidaatsexamen Aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg is ges'aagd voir het kandidaatsexamen so ciale wetenschappen de heer J. Kegelaar te Clinge. Ingebruikneming verpleeg sterflat. Maandag 6 juli a.s. zal de bij vleugel van het St. Lidwina- ziekenhuis, waaraan momenteel de laatste hand wordt gelegd, in gebruik worden genomen. Om tien uur maandagochtend wordt een eredienst gehouden door deken A. Koopmans uit Hulst, waarna het gebouw wordt inge zegend. Handbalvereniging. In Hulst en omgeving worden op initiatief van het Nederlands handbalverbond folders verspreid om belangstelling te kweken voor het oprichten van een hand balvereniging. Bij voldoende be- 'angstelling wordt er een verga dering belegd waarop de verdere organisatie zal worden bespro ken. Gedacht wordt ook tijdens de wintermaanden in een zaal handbal te beoefenen. Schoolreisje naar Groede en Cadzand. De leerlingen van de chr. kleu terschool en die van de laagste klassen der chr. lagere school brachten donderdag een bezoek aan het hertenpark in Groede, aan het strand in Cadzand en aan de speeltuin in Aardenburg. De reis werd begunstigd door stralend zomerweer. Om om streeks zes uur 's avonds waren de kinderen, na een genotvolle dag, weer terug in Sluiskil. Bezoek zwembad. Het warme zomerweer in juni heeft weer een groot aantal zwemlustigen naar het zwembad getrokken. Ruim 16.000 personen zochten het koele nat op. Toch was mei veel warmer want in 'n halve maand tijds zochten toen 15.700 personen het water op. In anderhalve maand tijds heeft het Sasse zwembad nu al een bezoek cijfer van 31.850. De drukste dagen waren van 10 naar 14 juni. Op al deze dagen passeerde men gemakkelijk de 1000 bezoe kers. Topdag was zaterdag 13 juni met 1321 bezoekers. Nederlandse poloploeg te Sas van Gent. De jaarlijkse landenontmoeting waterpolo NederlandBelgië vindt dit jaar plaats te Gent. Het bondsbestuur van de K. N. Z. B. heeft in verband met deze wed strijd besloten de vooravond van deze landenontmoeting in Sas van Gent door te brengen, zodat de volgende dag praktisch niet gereisd behoeft te worden. 's Avonds zullen zowel de jeugd als de seniorenploegen van het Sasse zwembad gebruik ma ken om te trainen. Overplaatsing. De assistent van 's rijks belas- tingen, de heer C. A. de Vos, thans gestationeerd op de post douane en accijnzen te Rotter dam, is met ingang van 1 augus tus a.s. verplaatst naar Sas van Gent (post douane en accijnzen). Herbenoeming. Te rekenen met ingang van 1 juli 1964 is de heer G. H. E. M. van Waes herbenoemd als bur gemeester der gemeente West dorpe. De Caltex heeft besloten haar tweede boring bij paal 17 op Ameland te staken en is al begonnen met de afbraak van de boortoren. Het is nog niet bekend of Caltex elders in de omgeving nieuwe po gingen zal aanwenden. De B. P. zal nog veertien dagen met de proefboringen doorgaan. Zijn er dan geen resultaten verkregen, dan houdt ook deze maat schappij er mee op. De tweede boring van de Caltex op Ameland heeft niet het gewenste resul- tat opgeleverd. Wel zijn een aantal in teressante gegevens verkregen omtrent de structuur van de bodem, maar gas of olie is er niet gevonden. Het boormateriaal zal naar Hariin- gen worden verscheept om vandaar mis schien elders te worden ingezet. De boringen die door het booreiland „Mr Cap" ter hoogte van Schiermonni koog worden uitgevoerd, zullen voor lopig doorgaan, evenals de proefborin gen te Nieuwe Bildtdijk. GEEN GAS OF OLIE Bij B.P. toonde men zich enthousiast over de resultaten van 't onderzoek naar het continentaal plateau. Volgens de B. P. zal er vermoedelijk een goede sa menhang blijken te bestaan in uitkom sten tussen de boringen, die zij voor de Engelse kust heeft gedaan en de proeven op Ameland. De proefboringen zouden in eerste aanleg alleen het verkrijgen van wetenschappelijke gegevens tot doel gehad hebben. Ook door de B. P. is de aanwezigheid van gas of olie niet gecon stateerd. De Mobil Oil die eveneens op Ameland werkzaam is, kon in dit stadium nog geen nadere gegevens verschaffen. Wij zullen normaal doorgaan, zo verzeker de een woordvoerder van deze maat schappij, „en hopen binnenkort de ver eiste diepte te bereiken. De N. A. M. is bij Hollum bezig met een tweede proef boring. Over de resultaten konden nog geen mededelingen worden gedaan. Vast staat dat ook de onderzoekingen door de N. A. M. nog geen positief resultaat heb ben opgeleverd. Het ontwerp voor Rotterdams eerste metro-treinstel is in grote lijn gereed. Een jarenlange reeks van studies en besprekingen heeft in grote trekken haar beslag gekregen, een resultaat van samen werking tussen ingenieurs van de Rotterdamse elektrische tram en Werkspoor. De werkplaatsen van werk spoor zullen nog dit jaar aan de slag kunnen gaan. Als alle teke ningen de vereiste goedkeurin gen verworven zullen hebben, begint de bouw van de eerste treinenserie over een maand of wat. Bestelling nummer één om vat 27 stuks. Als het eerste treinstel in april 1966 wordt afgeleverd, zal men op het metro-emplacement aan de Hilledijk een geleed rijtuig zien arriveren, dat in smaakvolle kleuren is gespoten. Slechts een fel contrasterende gele band in het midden van de zijwanden zal aan de kleuren van de R.E.T. van nu herinneren. De wand- vlakken er onder worden antra- cietgrijs, de wandpartijen met de ramen blauw. De daken van de treinstellen zullen lichtgrijs wor den gelakt. (Advertentie) Prinses Margaret als achttiende-eeuwse Op een liefdadigheidsbal dat is gehouden in het oude Mansion House in Londen, verscheen prinses Margaret van Engeland verrassend charmant gekleed in een toilet uit de achttiende eeuw kompleet met een lichtblauwe pruik waarin vele juwelen fon kelden. Foto: De prinses tekent het gastenboek. 276 PASSAGIERS Eén treinstel zal twee wagen bakken tellen en drie draaistel- len. De totale lengte van de ge lede eenheid zal 29 meter zijn, de breedte 2,68 meter. Binnen zullen tachtig stoelen staan, 196 staanplaatsen overlatend. In to taal neemt een treinstel dus 276 mensen mee. Is de drukte groot, dan kunnen er zonder veel be zwaar meer in. 75 KM PER UUR Opvallend is het grote aantal deuren om het in- en uitstappen zo snel mogelijk te doen ver lopen. Elke as krijgt een motor die via een derde rail (waarop 750 volt) gevoed zal worden. Het totale vermogen van een trein- BiniinimiiiraiHiiJiiiiiBfflminnnnmininranniinnimiinniniiiiitiiiuiiuiuiuiiiiuuiiiiii HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Mogen wij zwijgen". Zuidersportpark, 7 uur: Terneuzen IHontenisse I. Axel: Terrein Buitenweg, 7 uur: AZVV I—HVV '24 I. ZONDAG 5 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2 uur: „De hel van Califor- nië"; 4.30 en 8 uur: „Mogen wij zwijgen?" MAANDAG 6 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De hel van Califor- nië". DINSDAG 7 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De hel van Califor- me iniiiiuiniiiaiinmniiMMiniiiiiini door AGATHA CHRISTIE 32) „Nee, Kirsty, dat hoeft niet. Het kan ook iemand zijn ge weest, die „Die wat?" „Nou, die iets heeft willen stelen, of die een wrok koester de jegens moeder, wegens het een of ander uit het verleden." „Dacht je dat je moeder zo iemand zou hebben binnenge laten?" „Dat kan best," meende Hes ter. „Je weet zelf hoe zij was. Als er iemand met een mee warig verhaal aankwam, of ver telde dat er ergens een kind werd verwaarloosd of mishan deld. Geloof jij niet dat moeder zo iemand dan zou hebben bin nengelaten en hebben aange hoord wat die te vertellen had?" „Het lijkt me erg onwaar schijnlijk," gaf Kirsten als haar mening te kennen. „Tenminste, het lijkt me niet waarschijnlijk dat je moeder aan tafel zou gaan zitten en die ander de pook zou hebben laten oprapen om zich daarmee een klap op het hoofd te laten geven. Nee, ze is vol komen gerust geweest, niets ver moedend, terwijl er iemand an ders, die ze kende, bij haar in de kamer is geweest." „O, zeg dat toch niet, Kirsty!" riep Hester uit. „Zeg dat toch niet! Je brengt alles dichterbij, zo vlakbij!" „Omdat het dichtbij is, vlakbij is! Nee, ik zal nou niks meer zeggen. Maar ik heb je gewaar schuwd dat, al denk je iemand goed te kennen, al denk je hem te kunnen vertrouwen, je toch nooit zeker kunt zijn. "Wees dus op je hoede. Wees op je hoede voor mij en voor Mary en voor jt vader en voor Gwenda Vaug- han." „Hoe kan ik hier blijven wo nen als ik tegen iedereen ver denking ga koesteren?" „Als je van mij een raad wilt aannemen, zul je ook verstandig doen hier weg te gaan." „D.at kan ik op 't ogenblik niet doen." „Waarom niet? Vanwege die jonge dokter?" „Ik weet niet wat je bedoelt, Kirsty?" Een blos vloog Hester naar de wangen. „Ik bedoel dr. Craig. Dat is een heel aardige man. En een behoorlijk goede dokter ook, vriendelijk, consciëntieus. Je zou 't slechter kunnen treffen. Maar niettemin, ik geloof dat je ver standig zou doen hier weg te gaan." „Dat is je reinste onzin!" riep Hester nu echt boos. „Onzin en nog eens onzin. O, was die dr. Calgary hier maar nooit geko men!" „Dat wenste ik ook, van gan ser harte," beaamde Kirsten. II. Leo Argyle had zijn hand tekening gezet onder de laatste brief die Gwenda Vaughan voor hem had neergelegd. „Is dit de laatste?" vroeg hij. „Ja." „We zijn vandaag aardig, op geschoten." Een paar minuten later, toen Gwenda de brieven van post zegels had voorzien en op een stapeltje had gelegd, informeer de zij: „Wordt het nu geen tijd dat je op reis gaat?" „Op reis gaan?" Leo's stem klonk bijzonder onzeker. Gwenda hernam: „Ja. Weet je niet meer dat je naar Rome wil de en naar Siena?" „O, ja, da's waar, dat was ik van plan." „Je wou die handschriften toch gaan bekijken in de archie ven, waarover kardinaal Massi- lini je schreef?" „Ja, ik herinner het me wel." „Wil je dat ik luchtpassage voor je boek, of ga je liever met de trein?" Alsof hij van ver met zijn ge dachten tot de realiteit terug keerde, keek hij haar met een flauw glimlachje aan. „Je lijkt er wel erg op gesteld te zijn mij een tijdje kwijt te raken, Gwenda!" klonk het. „O, nee, lieverd, o nee!" Snel liep zij naar hem toe en knielde naast hem neer. „Ik wil nooit dat je van me weggaat, nooit! Maar ik dacht zoik dacht dat het misschien wel beter was wanneer je hier wegging, na na „Na de vorige week?" vroeg Leo. „Na dat bezoek van die dr. Calgary?" „Ik wilde wel dat hij hier nooit was gekomen," gaf Gwenda ten antwoord. „Ik had liever gewild dat alles maar op zijn beloop was gebleven." „En dan Jacko ten onrechte veroordeeld voor iets, dat hij niet gedaan heeft?" „Hij was ertoe in staat", wierp Gwenda hem tegen. „Hij had het ieder moment kunnen doen. Het is puur toeval, geloof ik, dat hij er niet toe is overgegaan." „Het is wel raar", sprak Leo in gedachten verzonken, „maar ik heb nooit echt kunnen gelo ven dat hij het gedaan had. Ik bedoel, het spreekt vanzelf dat ik tegenover het overtuigende bewijs heb moeten toegeven. maar het heeft mij aldoor heel onwaarschijnlijk geleken." „Waarom? Hij kon toch altijd al verschrikkelijk driftig zijn, is het niet?" „Ja, zeker. Hij viel andere kinderen wel aan. Maar gewoon lijk kinderen die kleiner waren dan hijzelf. Ik heb werkelijk nimmer het gevoel gehad, dat hij Rachel te lijf zou zijn ge gaan." „Waarom niet?" „Omdat hij bang voor haar was," gaf Leo ten antwoord. „Zij had een geweldig gezag, weet je. Jacko onderging dat gevoel net als iedereen." „Maar geloof je dan niet," ver volgde Gwenda, „dat dit nu juist de reden was waaromik be doel Zij zweeg. (Wordt vervolgd.) stel wordt daardoor 400 pk. De trein zal maximaal 75 kilometer per uur kunnen halen, maar in de praktijk zullen zulke hoge snelheden op Rotterdams eerste metrolijn wel nooit gemaakt worden. Hoger dan 60 zal men in het algemeen niet gaan. Verse lucht zal naar behoefte op verscheidene manieren kun nen worden toegevoerd. Er zijn ventilatiekanalen langs de wan den van de trein en op het dak komen ter ondersteuning nog vier koelvinnen. Ook is veel aan dacht besteed aan het comfort van de reizigers. Generaal George Grivas heeft vrijdag in Nicosia openlijk ver klaard dat de „enosis" (aanslui ting bij Griekenland) „het voor naamste doel is" en dat „het niet lang zal duren voordat dit is be reikt". Grivas zei dit tijdens een bezoek aan het ziekenhuis van Nicosia in het Grieks-Cyprische deel van de stad. „Als andere landen ons willen helpen, zullen we dat aanvaar den. Maar zelfs als andere lan den ons niet helpen, zijn wij in staat het zelf te verkrijgen", al dus de generaal. Het tot dusver gevoerde regionale industrialisatiebeleid zal van 1965 tot en met 1968 worden omgebogen in een stimuleringsbeleid. De staatssecretaris van economische zaken meldt dit in een nota over deze aangelegenheden. Primair te stimuleren kernen zijn Delfzijl, Groningen, Hooge- zand, Veendam, Drachten, Heerenveen, Leeuwarden, Sneek, Assen, Emmen, Hoogeveen, Kampen, Zwolle, Den Helder, Hoorn, Bergen op Zoom het Sloe, Terneuzen, Oss en Weert. Nieuw daarbij zijn Den Helder, Bergen op Zoom en het Sloe. De staatssecretaris ziet genoemde plaatsen als „trekpaarden" voor de sociaal-economische ontwikkeling van het gebied, waarin zij liggen, gelet op hun structuur en regionale functie alsmede hun ontwikkeling. Behalve deze primaire kernen zal een stimuleringsbeleid van be perkter omvang en aflopend karakter tot 1968 gelden voor een groot aantal gemeenten, waaronder Goes, Sint Maartensdijk en Zie- rikzee. Gestreefd wordt naar een sterkere concentratie zowel als naar verhoging van flexabiliteit van het beleid. Het streven naar verbe tering van de industriële infrastructuur zal worden voortgezet. Daarvoor zal van 1965 tot en met 1968 165 min beschikbaar komen voor werken van provincies en gemeenten (1960 tot en met 1964 ƒ146,5 min). Ook van 1965 tot en met 1968 zal voor uitvoering van rijkswerken in de betrokken gebieden een bedrag ter beschikking komen. (I960 tot en met 1963 60 min). De premie- en reductieregeling (bijdrage bouwkosten per vier kante meter en reductie prijzen industrieterreinen) zal worden be perkt tot nieuwe vestigingen en uitbreiding daarvan binnen twee jaar. Het tarief voor de primaire kernen zal een lager minimum hebben en minder gedifferentieerd zijn. Dit minimumtarief zal voor andere kernen het vaste tarief zijn. De voorwaarde dat minstens een arbeider per 100 vierkante me ter moet worden aangesteld, vervalt. Het nieuwe kriterium is: min stens tien arbeiders of arbeidsters. Eventueel kan op grond van be staande situaties alleen de premieregeling dan wel de reductie regeling worden toegepast. De minister van sociale zaken zal jaarlijks voor verbetering van woon- en leefklimaat in de probleemgebieden 5 min beschikbaar stellen. De minister van volkshuisvesting zal als regel op basis van de in 1964 in totaal verstrekte woningbouwcontingenten aan de kernen nieuwe toewijzingen doen. Deze regeling wordt nader uitgewerkt. Het beleid ten behoeve van de toeristische infrastructuur en de regeling voor verplaat- s'ngskosten in ruilverkavelingsobjecten binnen de probleemgebie den zal worden voortgezet. Het stimuleringsbeleid zal dus in de eerste plaats worden gericht op een beperkt aantal geschikte plaatsen, die de mogelijkheid heb ben tot autonome groei te komen. Maatregelen zullen moeten wor den aangepast aan plaatselijke omstandigheden en optredende wij zigingen. De staatssecretaris wenst een differentiatie in het industriële patroon van de oostelijke mijnstreek, o.a. door een incidentele bij drage in de aanlegkosten van een industrieterrein in Brunssum. De provinciale Staten van Zeeland hebben in hun vergadering van vrijdagmorgen naar aanleiding van de publikaties over de voor genomen wijzigingen in het industrie-spreidingsbeleïd van de re gering hun ernstige teleurstelling en bezorgdheid uitgesproken over de voorgenomen wijzigingen in het nog pas enkele jaren func tionerende beleid ten aanzien van de provincie Zeeland. Ze hebben gedeputeerde staten verzocht alle daartoe geëigende stappen te ondernemen om dit standpunt ter kennis te brengen van de rege ring en van de Staten-Generaal. t

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3